Surfing velkých vln představuje samostatnou disciplínu známou jako Big wave surfing. Tyto vlny se vyznačují impozantní výškou přesahující 6 metrů 20 centimetrů (20 stop). Zkušení surfaři je zdolávají pomocí speciálních prken, tzv. gunů.
Existují dva hlavní způsoby, jak velké vlny pokořit:
- Pádlem: Surfař pádluje k vlně, nabývá rychlost a vystupuje po jejím svahu. Tato technika je vhodná pro vlny menší výšky, kde je možné dosáhnout dostatečné rychlosti pro zdolání vlny vlastní silou.
- Tažením (tow-in): Surfař je tažen k vlně pomocí vodního skútru, který ho s enormní rychlostí urychlí a umožní mu tak chytit i ty nejvyšší a nejnebezpečnější vlny. Tato metoda je nezbytná pro zdolání extrémně vysokých vln, které by surfař nedokázal dosáhnout pouze vlastní silou.
Zajímavost: Největší vlna, kterou kdy surfař úspěšně zdolal, měřila přibližně 25 metrů (80 stop). Tento neuvěřitelný výkon zaznamenal brazilský profesionální surfař Rodrigo Koxa v roce 2017 v Nazaré v Portugalsku. Jeho výkon se stal světovým rekordem a dodnes inspiruje surfařskou komunitu.
Poznámka: Big wave surfing je považován za extrémní sport vyžadující od surfařů nejvyšší úroveň zkušeností, fyzické zdatnosti a odvahy. Vzhledem k jeho nebezpečí a potenciálně smrtelným rizikům je tento typ surfování přístupný pouze těm nejzkušenějším a nejlépe připraveným sportovcům. Před zdoláním velkých vln je nezbytná důkladná příprava, znalost místních podmínek a spolupráce s zkušeným týmem.
Jak se nazývá, když přijde velká vlna?
Tsunami – to jsou mohutné vlny, které vznikají při silných zemětřeseních (o magnitudu větší než 7). Na rozdíl od vln vznikajících větrem, tsunami jsou generovány vertikálním pohybem mořského dna.
- Vznikají při posunutí mořského dna podél zlomových linií.
- Mohou dosahovat ničivé výšky a rychlosti, šíříce se napříč oceánem.
- Představují vážné nebezpečí pro pobřežní oblasti a mohou způsobit rozsáhlé škody na majetku a na životech.
Jak se nazývá nejvyšší oceánská vlna?
Maximální výška oceánských vln může dosahovat až 30 metrů. Takové vlny jsou známé pod různými názvy, včetně:
- Vlny-vražedkyně (killer waves)
- Deváté vlny (termín spíše symbolický, odkazující na nečekanost a sílu vlny)
- Bílé vlny (v kontextu extrémní výšky a síly)
- Bludné vlny (rogue waves)
Jejich charakteristickým znakem je náhlé objevení a absence zřejmé zákonitosti v posloupnosti vln. Na rozdíl od pravidelných vln, které se řídí předvídatelnými vzory, vlny-vražedkyně se objevují nečekaně a mohou překonat i ty největší předpokládané vlny.
Vlny-vražedkyně vznikají za specifických meteorologických podmínek, jako je spojení několika vlnových systémů, nebo interakce oceánských proudů s rychlostí větru. Často se vyskytují u mysů a v oblastech se silnými proudy, kde se energie vln soustředí.
Protože se vlny-vražedkyně objevují nečekaně, představují značné nebezpečí pro námořní dopravu a pobřežní oblasti. Historie zaznamenala mnoho případů ztroskotání lodí způsobených těmito vlnami.