Trvale udržitelné hotely nejsou jen trend, ale nutnost. Snižování spotřeby energie a vody je základ – představte si solární panely na střeše, úsporná osvětlení a recyklaci dešťové vody. Minimalizace odpadu pak jde ruku v ruce s důmyslným systémem třídění a kompostováním. Ale udržitelnost jde dál než jen recyklace. Zahrnuje i podporu místních dodavatelů – od regionálních farmářů dodávajících čerstvé, sezónní a bio produkty do kuchyně, až po lokální řemeslníky, kteří vyrábějí dekorace a vybavení. Tím se nejen snižují emise CO2 z transportu, ale zároveň se podporuje místní ekonomika a ochraňuje se biodiverzita. Mnoho hotelů také investuje do programů kompenzace emisí uhlíku a snaží se minimalizovat svůj dopad na okolní ekosystémy, například chránící biotopy nebo podporující místní projekty na ochranu přírody. Pro cestovatele to znamená autentický zážitek a dobrý pocit z toho, že svou dovolenou tráví zodpovědně.
Certifikace, jako například LEED nebo Green Globe, vám pomohou najít skutečně udržitelné hotely. Nebojte se se zeptat na konkrétní kroky, které hotel podniká pro ochranu životního prostředí. Uvidíte, že výběr ekologicky šetrného ubytování není jen o ochraně planety, ale i o kvalitnější a obohacující dovolené.
Jaké problémy existují v hotelnictví?
Problémy hotelového byznysu v Rusku vidím jako zkušený turista takto: Stárnoucí hotelová infrastruktura – mnoho hotelů je v dezolátním stavu, což se projevuje na pohodlí a bezpečnosti. Často se setkávám s nepříjemnými překvapeními, jako je nefunkční sanitace nebo nedostatečné vytápění, zejména v odlehlých oblastech.
Nedostatek kvalifikovaného personálu – to je citelné! Někdy je komunikace obtížná, personál není dostatečně proškolený v oblasti turistických služeb a často chybí znalost cizích jazyků. To ztěžuje plánování výletů a řešení problémů na místě.
Překnipované rezervace – klasika, která zkazí i ten nejlepší výlet. Riziko přebrání pokoje je vyšší než v západních zemích. Vždy doporučuji mít potvrzení rezervace v ruce a alternativní plán ubytování.
Nespolehlivost bezpečnostního systému – bezpečnost je v některých hotelech spíše iluze. Nedostatek kamerového systému, nekvalitní zámky na dveřích… To zvyšuje riziko krádeží a dalších nepříjemností.
Přemrštěné ceny služeb – cena v Rusku často neodpovídá kvalitě. Je důležité porovnávat ceny a hledat alternativní ubytování, třeba v soukromí. Lokální turistické informace jsou v tomto směru neocenitelné.
Složitý daňový systém – tento problém se přímo nedotkne turisty, ale odráží se na celkové ceně služeb a na kvalitě poskytovaných služeb v důsledku snahy hotelů minimalizovat náklady.
Jaký je dopad na životní prostředí, zejména ze strany hotelů?
Dopady hotelového průmyslu na životní prostředí jsou rozsáhlé a zasahují do mnoha oblastí. Myslíte si, že si užíváte tropický ráj v luxusním resortu? Realita je taková, že jeho provoz klade obrovskou zátěž na místní zdroje. Energetická náročnost je obrovská, od klimatizace přes osvětlení až po ohřev vody. Mnohé hotely spotřebují astronomické množství vody, a to jak na úklid, tak na napouštění bazénů, které často fungují jako ekologické černé díry.
Produkce odpadu je další velký problém. Od plastových lahví a jednorázových hygienických potřeb přes textil až po potravinový odpad – hotely generují obrovské množství materiálu, který končí na skládkách. A to nemluvíme o znečištění ovzduší emisemi z dopravy hostů a samotného provozu hotelu. Rozrůstání hotelových komplexů dále ovlivňuje zemědělství a biodiverzitu, ničí citlivé ekosystémy a narušuje místní faunu a flóru.
S rostoucí popularitou cestování se tlak na životní prostředí zvyšuje exponenciálně. Již dnes ale existují udržitelné postupy, které mohou zmírnit dopad hotelového průmyslu. Recyklace, úspory energie a vody, využívání lokálních zdrojů potravin a omezování plastů jsou jen některé z nich. Přestože mnoho hotelů deklaruje environmentální zodpovědnost, je důležité kriticky zvažovat jejich tvrzení a podporovat pouze ty, které skutečně implementují efektivní a transparentní strategie ochrany životního prostředí.
Co znamená ekohotel?
Eco-hotely? To není tak jednoduché, jak se zdá. Neexistuje jedna jasná definice. Můžete narazit na útulné chatky uprostřed divoké přírody, daleko od městského ruchu, ale i na klasické hotely ve městech, které se pyšní ekologickým přístupem. Kloubí se tu dva světy – romantická představa úniku do přírody a praktické snižování dopadu na životní prostředí.
Co tedy dělá hotel skutečně “eko”? To je věc mnoha aspektů. Může to zahrnovat používání obnovitelných zdrojů energie (solární panely, geotermální energie), recyklaci odpadu, minimalizaci spotřeby vody (dešťová voda, úsporná zařízení), používání lokálních a bio produktů v restauraci, podporu místních komunit a zaměstnávání z regionu. Důležitá je i volba stavebních materiálů – preferují se přírodní a recyklované materiály.
Některé eko-hotely jdou ještě dál a nabízí programy na ochranu přírody, jako je například pěstování vlastních bylin, čištění okolí hotelu nebo vzdělávací programy o ochraně životního prostředí pro hosty. Ale pozor! Nenechte se vždycky oklamat jen marketingovými hesly. Důkladně si prověřte, co hotel skutečně dělá pro ochranu životního prostředí. Podívejte se na certifikace (např. Green Globe, LEED) – ty vám pomohou ověřit si, že hotel opravdu splňuje vysoké ekologické standardy. A nezapomeňte se i před cestou informovat o dopravě do hotelu – ekologická dovolená začíná už doma!
Konečně, cena by neměla být jediným kritériem. Ekologické praktiky se samozřejmě promítnou do provozních nákladů a cena za pobyt v eko-hotelu může být o něco vyšší. Ale investice do udržitelného cestovního ruchu je investicí do budoucnosti naší planety – a to přece něco stojí.
Jaká je oblast činnosti hotelu?
Hlavní činnost hotelu? To je jasné – poskytování ubytování! A to se netýká jen těch honosných pětihvězdičkových paláců. Pod OKVÉD pro hotely spadá široké spektrum zařízení, a to včetně těch, co by vás možná ani nenapadly.
Základní služby? Samozřejmě, krátkodobé ubytování. Ale to je jen špička ledovce. Mnoho hotelů nabízí i další služby, které vám zjednoduší cestu a pobyt. Myslete na:
- Stravování – od snídaní formou bufetu po plnou penzi.
- Prádelnu – pohodlné vyprání oblečení během dovolené.
- Parkování – důležité, zvláště ve městech.
A co přesně tam spadá? Je to mnohem širší, než si myslíte. Pod tento OKVÉD se schovávají:
- Hotely všech kategorií – od těch nejluxusnějších po malé rodinné penziony.
- Domy pro rekreaci – ideální pro odpočinek v přírodě.
- Apartmány pro turisty – soukromé ubytování s větším komfortem.
- Koleje – levnější varianta ubytování, často v blízkosti univerzit.
- Turistiky základny – skvělé pro aktivní dovolenou.
- Kempy – pro ty, kteří dávají přednost pobytu v přírodě v propriích stanech.
Tip pro zkušeného cestovatele: Při výběru ubytování si vždy pečlivě přečtěte popis služeb. Někdy se totiž za stejným OKVÉDem skrývají velmi odlišné úrovně komfortu a služeb.
Jaké jsou charakteristické znaky eko-hotelu?
Eko-hotely se vyznačují komplexním přístupem k udržitelnosti, sahajícím daleko za pouhé recyklační koše. Zaměřují se na minimalizaci negativního dopadu na životní prostředí na všech úrovních provozu. To se projevuje například použitím netoxických čisticích prostředků šetrných k pokožce a životnímu prostředí, a to i v případě, že se jedná o menší hotel. Zásadní je také využívání obnovitelných zdrojů energie, jako je solární nebo větrná energie, což se často odráží v nižší ceně ubytování pro hosta.
Důraz se klade na lokální a bio produkty – od organického mýdla a šamponů až po menu restaurace, kde se podávají sezónní pokrmy z regionálních surovin. To nejenže podporuje místní farmáře a producenty, ale také snižuje uhlíkovou stopu spojenou s přepravou potravin.
Energetická efektivita je klíčová. Setkáte se s úspornými osvětleními a zařízením, a v mnoha případech s chytrými systémy řízení spotřeby energie.
Ušetřit vodu a energii se snaží i dalšími způsoby, např.:
- Snižování spotřeby vody – například instalací úsporných sprchových hlavic a kohoutků.
- Re-cyklus a kompostování přímo v pokojích – čímž se hotel snaží aktivně zapojit hosty do ekologického snažení.
- Výměna ložního prádla – často až po několika dnech pobytu, pokud si host nepřeje výměnu dříve.
Mnoho eko-hotelů navíc aktivně podporuje místní komunity a chrání biodiverzitu v okolí – například participují na programech ochrany přírody nebo podporují lokální iniciativy. Je to cesta, která prospívá jak životnímu prostředí, tak i místním ekonomikám. Při výběru ubytování se tak vyplatí se na tato kritéria zaměřit, abyste se přesvědčili o skutečném závazku k udržitelnosti.
Jaké problémy mohou být v hotelu?
Hlavní problémy v hotelech, se kterými se jako zkušený turista setkávám, jsou bohužel častější, než by si člověk přál. Kromě očekávaných nedostatků jako je slabé či chybějící Wi-Fi připojení (a to i v dražších hotelech!), nepříjemně umístěné zásuvky, a nedostatečný úklid pokojů (nečistoty, nedostatek čerstvého prádla), se objevují i specifické problémy.
Zapach cigaret je častý i v hotelech deklarujících nekuřácké prostředí. Vždy si proto předem ověřte, zda hotel disponuje skutečně nekuřáckými pokoji a zda je to dodržováno. Problém s klimatizací nebo jejím úplným nedostatkem je velmi nepříjemný, zvláště v horkém počasí. Podobně špatný vodní tlak může znepříjemnit pobyt.
Dále je třeba dbát na dodatečné poplatky. Vždy si předem ověřte, co je zahrnuto v ceně a co se platí zvlášť (např. za wi-fi, parkování, snídani). Méně zjevné problémy zahrnují:
- Hluk z okolí: Nejen hluk z ulice, ale i hluk z jiných pokojů, špatná izolace.
- Problém s hygienou: Špinavé nádobí, plísně v koupelně, nevyčištěné skvrny na nábytku.
- Nedostatečné osvětlení: Příliš málo světelných zdrojů, nefunkční lampy.
- Špatná kvalita lůžek: Nepohodlné matrace, proleželé povlečení.
Pro vyhnutí se nepříjemným překvapením doporučuji číst recenze na bookingových portálech a věnovat pozornost detailům při výběru hotelu. Fotografie někdy zkreslují realitu.
Co znamená ekohotel?
Ekohotel, neboli „zelený“ hotel, to není jenom marketingový trik. Je to ubytovací zařízení, které se skutečně snaží minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. Nejde jen o hezké květiny na recepci, ale o komplexní přístup zahrnující recyklaci odpadu, úsporu energie (solární panely, úsporná osvětlení, efektivní izolace), šetrné používání vody (nízko-průtokové sprchy, sběr dešťové vody), lokální zdroje potravin v restauraci a často i podporu místních komunit.
Při výběru ekohotelu je důležité se dívat za krásné obrázky. Hledejte certifikace, jako je například Green Globe nebo LEED, které prokazují skutečný závazek k udržitelnosti. Na webových stránkách hotelu by měly být jasně popsány konkrétní opatření, která podniká. Nebojte se klást dotazy – odpovědný hotel vám rád zodpoví, jak se snaží chránit životní prostředí.
Pobyt v ekohotelu není jenom o ochraně planety, ale i o jedinečném zážitku. Často se nacházejí na krásných, nedotčených místech, nabízejí klid a ticho a umožňují vám prožít autentickou kulturu dané oblasti. Myslete na to, že i vaše volba ubytování může mít pozitivní dopad na svět.
A pozor na “greenwashing”! Některé hotely se pouze tváří ekologicky, ale ve skutečnosti nedělají nic zásadního. Buďte kritický a důkladně si ověřte, co hotel nabízí.
Kolik ekologických hotelů je v Rusku?
Počet ekologických hotelů v Rusku je bohužel poměrně nízký. Země se umisťuje na skromném 19. místě v celosvětovém žebříčku s méně než 500 registrovanými eko-hotely. To je překvapivé vzhledem k rozloze a rozmanitosti ruské přírody. Nalezení skutečně udržitelného ubytování vyžaduje důkladný průzkum a ověření certifikací, protože pojem „eko-hotel“ není v Rusku striktně definován a může být značně subjektivní. Mnoho zařízení se sice prezentuje jako ekologické, ale skutečná udržitelnost jejich provozu může být otázkou. Doporučuji hledat hotely s mezinárodními certifikacemi, jako je například Green Globe nebo LEED, které garantují vyšší standardy v oblasti ochrany životního prostředí.
Do jaké oblasti patří hotel?
Hotely patří do širokého sektoru pohostinství, zahrnujícího ubytování, stravování a pohostinství, event management, zábavní parky, cestovní kanceláře, turismus obecně. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že kvalita hotelů se značně liší – od jednoduchých penzionů v zapomenutých vesničkách, nabízejících autentický zážitek a kontakt s místní kulturou, až po luxusní rezorty s nesčetnými službami. Při výběru je důležité zvážit nejen cenu, ale i polohu vzhledem k vašim cílům, dostupnost dopravy, recenze a samozřejmě i nabídku služeb – od wi-fi přes bazén až po gurmánské restaurace. Nezapomínejte, že hotel je jenom jedna část zážitku, a ten nejlepší zážitek z cestování plyne z poznávání místních zvyků a kultury, a to se často děje mimo hotelové zdi. Mnoho hotelů dnes také spolupracuje s lokálními průvodci a nabízí výlety, takže si můžete prohlédnout okolí a obohatit se o místní perspektivu.
Jaké služby nabízí hotel?
Už jste někdy hledali hotel, který nabízí něco víc než jen postel a snídani? Tenhle hotel vás mile překvapí! Kromě standardních služeb tu narazíte na celou řadu příjemných bonusů, které vám zpříjemní pobyt. Prádelna a čistírna jsou samozřejmostí, ale oceníte i opravy oblečení a obuvi – žádný ztracený knoflík vám tak nezkazí dovolenou. Potřebujete rychlý střih? K dispozici jsou pařkmačerské služby.
A co relaxace? Hotel nabízí saunu a bazén pro dokonalé uvolnění po náročném dni. Pro aktivnější cestovatele je tu fitness centrum. Plánujete výlet? Hotel vám rád pomůže s organizací výletů a pro větší skupiny je k dispozici pronájem konferenčního sálu. Tohle oceníte obzvlášť, pokud cestujete s rodinou nebo skupinou přátel.
Tip od zkušeného cestovatele: Před rezervací vždycky zkontrolujte otevírací dobu sauny, bazénu a fitness centra. A nezapomeňte si včas rezervovat místo na výletě nebo v konferenčním sále, poptávka bývá vysoká.
Jak moc hotely znečišťují životní prostředí?
Hotely představují překvapivě velkou zátěž pro životní prostředí. Přispívají k celosvětovým emisím CO2 přibližně 1 %, což se ročně rovná zhruba 363 milionům tun. To stačí k zásobování elektřinou 45 milionů domácností po celý rok! Je to pořádný kus koláče, že?
A co víc? Problém není jen v emisích. Celý turistický průmysl, a hotely jsou jeho nedílnou součástí, generuje obrovské množství odpadu. Ročně se odhaduje produkce kolem 35 milionů tun odpadu. To je šílené číslo!
Z vlastní zkušenosti vím, že mnoho hotelů se snaží zlepšit svou ekologickou stopu. Můžete si ale sami všimnout několika věcí:
- Vybírání ručníků: Pokud nechcete, aby se denně měnily ručníky, informujte o tom personál. Šetří se tak voda a energie.
- Snížení spotřeby vody: Krátká sprcha ušetří spoustu vody. Vědomé používání vody je klíčové.
- Recyklace: Využívejte k dispozici recyklační koše.
- Vyhýbání se plastům: Vezměte si vlastní láhev na vodu a opakovaně použitelné tašky na nákupy.
Uvědomte si, že i malé změny v chování mohou mít velký dopad. Výběr hotelu s certifikací ohleduplnosti k životnímu prostředí může být skvělý začátek. Myslete na to, kam vaše stopa vede!
A ještě jedna zajímavost: energie spotřebovaná hotely se týká nejen elektřiny, ale i vytápění, klimatizace a přípravy teplé vody – a to všechno má svůj environmentální dopad. Je to složitý problém vyžadující komplexní řešení.
Jaké služby může hotel poskytovat?
Nejčastější placené služby v hotelech zahrnují samozřejmě ubytování, jehož kvalita se dramaticky liší od levných hostelů v jihovýchodní Asii, kde spíte na bambusové podložce, až po luxusní apartmá s výhledem na Eiffelova věž. K tomu se pojí stravování – od snídaně formou bufetu v Itálii, kde se naskládáte parmezánem, až po gurmánské menu s michelinskou hvězdou v Paříži. Mnoho hotelů nabízí i opravy oděvů a obuvi, chemické čištění, ale zkušenosti z různých koutů světa mi ukázaly, že kvalita se značně liší. V některých boutique hotelech v Maroku jsem zažil opravu s osobním přístupem, zatímco v anonymním hotelu v Tokiu to bylo strohé a rychlé.
Dále se nabízí zábavné a relaxační služby – od bazénu s výhledem na oceán v Mexiku po tradiční thajské masáže v Bangkoku. Rozsah těchto služeb je neomezený. Prodej suvenýrů a tiskovin je také běžný, přičemž v některých zemích narazíte na originální rukodělné výrobky, zatímco jinde najdete pouze tuctové produkty. Směnárny v hotelech jsou praktické, ale často nabízejí méně výhodný kurz než banky. A konečně, pronájem prostor – od konferenčních sálů po menší zasedací místnosti, využitelné pro firemní akce i soukromé oslavy, je stále více rozšířená služba, lišící se cenou a vybavením podle lokality a kategorie hotelu.
Jaké je největší riziko v hotelovém průmyslu?
Největší hrozbou pro hotelový byznys je podle mě ekonomická nestabilita, která se projevuje i v turistice. Viděl jsem to na vlastní kůži, když jsem cestoval po Nepálu po zemětřesení – mnoho hotelů zavřelo. Cyberbezpečnost je taky kritická; představte si, že hacker ukradne rezervace nebo platební údaje klientů – katastrofa! Fyzická bezpečnost je pak téma číslo jedna, zvláště v oblastech s vyšší kriminalitou. V Peru jsem byl svědkem toho, jak se hotely chrání před krádežemi a nebezpečnými lidmi – to vyžaduje investice do zabezpečení a důkladně proškolený personál. Terorismus a obchod s lidmi jsou hrozby, které se týkají i turistických destinací a hotely musí být připraveny na spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a na implementaci preventivních opatření. Mnoho hotelů, které jsem navštívil, implementuje opatření, jako jsou kamerové systémy, bezpečnostní služby a školení zaměstnanců. Důležité je ale i pojištění proti těmto rizikům, které dokáže značně zmírnit následky.
Jaký vliv mají ekologické faktory?
Ekologické faktory? To je něco, co jsem si během svých cest po celém světě pořádně uvědomil. Nejde jen o hezké fotky na Instagramu, ale o tvrdou realitu, která ovlivňuje vše živé. Představte si to jako hru s limity.
Někdy se vám příroda “postará” o pořádný adrenalin. Extrémní teplo, nedostatek vody, bouřky – to všechno jsou dráždící faktory, které nutí organismy k úpravám. Viděl jsem kaktusy přežívající v poušti, ryby adaptované na jedovaté vody, zvířata s úžasnými maskovacími schopnostmi. To vše jsou důsledky neustálého boje o přežití.
Jiný příběh vypráví omezující faktory. Například v arktických oblastech jsem viděl jen velmi specifické druhy rostlin a zvířat. Mrazivé teploty, permafrost – to všechno jsou limity, které brání existenci většiny organismů. Podobně v hlubinách oceánu, kde je tlak nesnesitelný a světlo neproniká, se nachází specifická fauna přizpůsobená těmto extrémním podmínkám.
A pak jsou tu modifikující faktory. Myslete na různé druhy stromů v lese. Ty, co rostou na slunném místě, budou mít jiný tvar a listy než ty ve stínu. To samé platí pro zvířata – jejich velikost, zbarvení, dokonce i chování se mění v závislosti na prostředí. Jednou jsem potkal populace ptáků s různým zbarvením, podle toho, v jakém prostředí žily. Je to fascinující, jak se příroda dokáže přizpůsobit.
Zkrátka, ekologické faktory nejsou jen abstraktní pojem, ale skutečná síla, která utváří svět kolem nás.
Kolik ekohotelů je v Rusku?
Rusko, bohužel, v celosvětovém žebříčku ekootelů zaujímá skromné 19. místo s méně než 500 registrovanými objekty. To je poměrně nízký počet, zvlášť když vezmeme v úvahu rozlohu země a její bohatou přírodu.
Proč je to tak? Jedním z důvodů je nedostatek jasné certifikační normy pro ekootely v Rusku. Absence standardizovaných kritérií ztěžuje hodnocení a porovnání jednotlivých zařízení. Mnoho hotelů se sice prezentuje jako „eko“, ale jejich skutečná udržitelnost je otázkou.
Kam se tedy vydat? Pokud hledáte opravdový ekootel v Rusku, budete muset důkladněji prozkoumat nabídku a zaměřit se na konkrétní regiony. Severní oblasti, například Kamčatka či Altaj, nabízejí potenciál pro rozvoj ekoturistiky, ale i zde je potřeba obezřetnosti při výběru.
Na co se zaměřit při výběru? Nevěřte jen deklaracím. Hledejte hotely s certifikáty od uznávaných organizací, případně si prostudujte recenze a ověřte si, jak hotel nakládá s vodou, energií a odpady.
Alternativa? Mnoho tradičních hotelů v odlehlých oblastech Ruska dodržuje principy udržitelnosti, i když nemají formální certifikaci. V takových případech je důležité se informovat přímo u provozovatele a ptát se na jeho postupy.
Závěr: I když je v Rusku poměrně málo registrovaných ekootelů, možnost prožít autentickou a šetrnou dovolenou zde stále existuje. Vyžaduje to ovšem více pátrání a prověření.
Jaké ekohotely existují v Rusku?
Hledáte ekootely v Rusku? Není to snadné, ale s trochou pátrání se dá najít několik zajímavých míst. Seznam výše uvádí některé z nich, ale ne všechny splňují skutečně vysoké ekologické standardy. Hodnocení 9+ nemusí vždycky znamenat skutečnou udržitelnost. Vždycky si proto před rezervací ověřte, jaký ekologický program hotel nabízí – certifikace, recyklace odpadu, používání obnovitelných zdrojů energie, místní sourcing potravin apod.
Místa jako “Озеро Желаний” a “Горная сказка” zní slibně, ale detailnější informace na jejich webových stránkách jsou klíčové. “Крымский Бриз” naznačuje luxusní variantu, ale cena bude pravděpodobně vyšší. “Лосиный двор” sugeruje blízkost přírody, ale opět je důležité se zaměřit na konkrétní ekologické praktiky. “Эко-парк РивеРест” a “Альпинс Residence” vyžadují další prozkoumání, aby se zjistilo, zda jejich marketingové sdělení odpovídá realitě. “Berloga Country Resort” a “Ателика Гранд Ольгино” by mohly nabídnout zajímavý kompromis mezi komfortem a přírodou, ale ověřte si jejich ekologické závazky.
Při hledání ekootelů v Rusku je nutné být obezřetný a nenechat se oklamat pouhými marketingovými slogany. Hledejte certifikáty, čtěte recenze a kontaktujte přímo hotely, abyste si ověřili jejich ekologické praktiky. Nezapomeňte zvážit i dostupnost a cenu – cena bývá často odrazem úrovně poskytovaných služeb a dodržování ekologických standardů.
Jaký je největší hotelový řetězec na světě?
Největší hotelovou sítí na světě je Marriott International, která v roce 2025 disponovala více než 7500 hotely a přes 1 400 000 pokoji. To je úctyhodné číslo, které svědčí o jejich globálním dosahu a rozmanitosti nabízených služeb – od rozpočtových hotelů po luxusní resorty. Za Marriottem se pak řadí další giganti jako Jin Jiang (často s menšími, ale početnějšími hotely), Hilton, známý pro svůj konzistentní standard a věrnostní program, InterContinental Hotel Group (IHG) s ikonickými značkami jako Holiday Inn, Wyndham Hotel Group nabízející široké spektrum cenových kategorií, Accor Group s francouzskými kořeny a silnou přítomností v Evropě, Huazhu, a nakonec Choice Hotels, specializující se na střední cenovou kategorii. Je důležité si uvědomit, že tyto žebříčky se mohou rok od roku mírně lišit v závislosti na metodologii a zahrnutých faktorech, jako je počet pokojů vs. počet hotelů. Při plánování cesty se proto vyplatí porovnat nabídky různých sítí, protože cena a kvalita služeb se mohou značně lišit i v rámci jedné skupiny. Například, luxusní značka pod záštitou Marriottu bude zcela jiná zkušenost než levnější hotel pod jejich značkou. Využívání věrnostních programů jednotlivých sítí může navíc přinést značné výhody jako například slevy, upgrady pokojů nebo přístup do salonků.