Londýn je ideální pro pěší turistiku! Prozkoumejte jeho krásné parky, jako je Hyde Park nebo Richmond Park. Cyklistika je taky skvělá volba, půjčovny kol najdete po celém městě. Ale pozor, doprava ve špičce je katastrofa! Tube (metro) je sice rychlé a spolehlivé, ale přeplněné. Nejlepší je využít ho mimo špičku. Lístky kupujte předem online, ušetříte čas i peníze. Cena se mění podle doby dne – špička je dražší. Zvažte Oyster kartu nebo contactless platbu, vyhnete se tak frontám u automatů. Pro delší trasy využijte autobusů, jejich trasy prolínají celým městem a nabízí krásné výhledy. Doporučuji si stáhnout aplikaci Citymapper, která vám naplánuje optimální trasu s ohledem na dopravní situaci.
Tip pro aktivní turisty: Projděte se po South Bank, podél Temže, navštivte Tower Bridge a zkuste se projet po kanálech na lodi. To je zážitek!
Kolik stojí lístek na metro v Londýně?
Lístek na londýnské metro? Nejlepší je denní jízdenka “Travelcard”, papírová verze vyjde zhruba na 8 liber. Tohle ti ušetří nervy i peníze při častějším cestování. Počítej s tím, že turnikety jsou všude, jak u vstupu, tak i u výstupu – kartičku prostě projedeš.
Tip pro aktivní turisty: Travelcard platí i na autobusy! To ti umožní prozkoumat i místa, kam metro nedosáhne. Naplánuj si trasy předem, využiješ tak efektivněji svůj čas. Londýn je obrovský, takže chytře naplánovaná doprava je klíčová.
Další možnosti:
- Oyster card: Nabíjecí karta, kterou si můžeš dobít dle potřeby. Je to výhodné, pokud v Londýně strávíš více dní a budeš cestovat hodně. Pozor na zůstatek!
- Kontaktless platby: Můžeš platit kartou nebo telefonem s NFC, ale to ti vyjde dráž než Travelcard. Vhodné spíše pro jednorázové jízdy.
Nezapomeň:
- Zkontroluj si zóny, ve kterých se budeš pohybovat. Cena se liší podle zón.
- Na mapě metra najdeš čísla linek a názvy stanic. Označ si důležité stanice předem.
- Londýnské metro je staré, ale efektivní. Bývá přeplněné v dopravní špičce.
Co dělat v Londýně zdarma?
Londýn zdarma? Žádný problém! Britské muzeum nabízí ohromující sbírku artefaktů z celého světa, od kamene Rosetty po mumií. Plánujte si návštěvu dopředu, protože je oblíbené a může být přeplněné. Hyde Park je skvělý na procházku, piknik, nebo pozorování kachen na Serpentine Lake. V Trafalgarském náměstí si prohlédněte Nelsonův sloup a fontány, případně se posaďte a sledujte pouliční umělce. Harrods, ač drahý obchod, je zážitek sám o sobě – prohlédněte si jeho opulentní architekturu a atmosféru i zvenčí. Sky Garden nabízí úchvatný výhled na město, ale rezervaci si musíte zajistit s předstihem, a to i zdarma. Národní galerie s mistrovskými díly od starých mistrů až po impresionisty je dalším skvostem, kde strávíte hodiny. Katedrálu svatého Pavla si prohlédněte zvenčí, vstup dovnitř je zpoplatněn, ale impozantní exteriér stojí za to. Projděte se Čínskou čtvrtí a užijte si atmosféru a vůně orientu. Doporučuji si naplánovat trasu a využít londýnské metro – je efektivní a relativně levné.
Tip: Využijte bezplatných procházek s průvodcem, které nabízejí alternativní pohled na město a jeho historii. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuví – budete hodně chodit! A nenechte se odradit případným deštěm – i za deště má Londýn své kouzlo.
Co vidět v Londýně za 2 dny?
Dva dny v Londýně? To je málo, ale stihnete mnoho! Základní kameny Vaší londýnské výpravy by měly být:
- Buckinghamský palác: Nejen oficiální rezidence krále, ale i místo, kde se konají slavnostní ceremonie a střídání stráží (Changing of the Guard – zkontrolujte si čas!). Doporučuji rezervovat si prohlídku předem, aby se Vám vyhnuli dlouhé fronty.
- Hyde Park: Oáza klidu uprostřed metropole. Ideální místo na procházku, piknik, pozorování ptáků nebo jen relaxaci. V letních měsících se zde konají koncerty a další akce.
- Trafalgar Square: Historické náměstí s Nelsonovým sloupem, Národní galerií a fontánami. Vždycky pulzuje životem a je skvělým místem pro street photography.
- Piccadilly Circus: Slavné křižovatka s ikonickými neony a reklamními panely. Symbol moderního Londýna, ale připravte se na davy turistů.
- Downing Street: Sídlo britské vlády. I když se do samotné Downing Street 10 nedostanete, je už jen pohled na budovu zážitkem.
- Tower Bridge: Známý visutý most s věžemi, který je symbolem Londýna. Věž nabízí krásné výhledy na město. Doporučuji návštěvu i v noci pro jinou atmosféru.
- Tower of London: Historická pevnost, vězení a muzeum. Prozkoumejte její temnou historii, uvidíte Korunní klenoty a dozvíte se příběhy slavných vězňů. Rezervujte si vstupenky online předem.
- Čínská čtvrť: Okouzlující čtvrť s tradiční čínskou architekturou, restauracemi a obchody. Ideální na ochutnávku autentické asijské kuchyně.
Bonus: Parlament v Londýně (Houses of Parliament) skutečně posloužil jako inspirace pro budovu maďarského parlamentu v Budapešti, dokončenou v roce 1896, a to nejenom co se týče architektury, ale i použitých materiálů. Jeho gotický styl je impozantní a návštěva je rozhodně doporučena, pokud máte čas.
Tip: Využijte londýnské metro (Underground) k efektivnímu cestování mezi atrakcemi. Zvažte London Pass pro bezplatný vstup do mnoha památek a neomezené cestování metrem.
Kolik si vzít do Londýna peněz?
Kolik peněz si vzít do Londýna? To je otázka, na kterou není jednoduchá odpověď, záleží na délce pobytu, vašich plánech a stylu cestování. Obecně platí, že byste se měli držet pravidla, že limitem pro dovoz hotovosti bez nutnosti ohlášení je 10 000 eur. To je důležité z pohledu celních předpisů Velké Británie.
Nicméně, doporučuji si rozplánovat rozpočet předem. Zvažte náklady na letenku, ubytování (ceny hotelů a Airbnb se liší), jídlo (od levných fast foodů po luxusní restaurace), dopravu (metro, autobusy, případně taxi), vstupy do památek a muzeí, a samozřejmě i nákupy suvenýrů a zábavu. Pro průměrnou dovolenou na týden si můžete naplánovat rozpočet od 30 000 Kč výše. To je však jen orientační číslo a může se značně lišit v závislosti na vašich preferencích.
Doporučuji mít peníze rozdělené na několik způsobů: část hotovosti v librách šterlinkách (pro drobné nákupy a případné nepředvídatelné situace), část na platební kartě (pro větší platby a větší bezpečnost) a ideálně i rezervní kartu. Zkontrolujte si poplatky za výběry z bankomatů v zahraničí u vaší banky. Můžete si také pořídit předplacenou kartu, abyste si předem nakoupili měnu za lepší kurz.
Nezapomeňte na cestovní pojištění! To je nezbytná součást každé cesty a může vám ušetřit značné náklady v případě nehody, nemoci, ztráty zavazadel, apod.
Jak ušetřit na dopravě v Londýně?
Londýn pěšky a na kole – to je nejlevnější a zároveň nejzábavnější způsob prohlídky! Oyster Card je sice fajn na metro a autobusy pro delší trasy, ale pro objevování skrytých uliček a parků je to zbytečné. Ušetříte tak za jízdné a zažijete autentičtější atmosféru města. Mnoho atrakcí je v docházkové vzdálenosti od sebe. Pro delší vzdálenosti zvažte půjčení kola – Londýn má skvělou síť cyklostezek. S aplikací Citymapper si snadno naplánujete trasu s ohledem na pěší a cyklistickou dopravu. Nezapomínejte na pohodlnou obuv!
Pokud už Oyster Card, tak ji dobijte online, abyste se vyhnuli frontám. Využívejte off-peak jízdné, pokud je to možné, a pro kratší cesty zkuste pěší procházku – objevíte tak krásy Londýna, které byste jinak minuli.
Walkie-talkie pro komunikaci s parťáky během procházky, dobrá mapa a turistické informace z internetu jsou dalšími tipy jak si cestu Londýnem zpříjemnit a ušetřit.
Kde je veřejná doprava zdarma?
Bezplatná veřejná doprava? Zajímavá otázka! Zcela zdarma? To je vzácnost. Mnoho měst experimentuje s různými modely, ale skutečná, plošná bezplatnost je výjimkou.
Tallinn, to je příklad, který stojí za zmínku. Estonské hlavní město zavedlo bezplatnou dopravu pro rezidenty již v roce 2013. Výsledky? Zvýšená dostupnost pro obyvatele, snížení dopravních zácp (díky vyššímu využívání MHD) a zlepšení životního prostředí. Samozřejmě, není to bez výzev – financování a kapacita systému vyžadují pečlivý management.
Česká republika? Zde se spíše jedná o pilotní projekty.
- Třebon (2002–2007): Delší období testování, které poskytlo cenné informace o efektivitě a limitech takového systému v menším městě.
- Hořovice (2008–2023): Jeden z nejdelších experimentů v ČR. Zde si zaslouží podrobnější prozkoumání výsledků, abychom pochopili, zda se vyplatilo dlouhodobé financování a zda se projevil pozitivní dopad na obyvatele.
- Přelouč (2009–2010) a Valašské Meziříčí (2009): Krátkodobější pokusy, které zřejmě neskýtly dostatek dat pro komplexnější vyhodnocení.
Je třeba si uvědomit, že úspěch bezplatné MHD závisí na mnoha faktorech, včetně hustoty zalidnění, rozlohy města, dostupnosti alternativní dopravy a celkové ekonomické situace. Není to jednoduché řešení, ale v některých kontextech může být efektivní a udržitelné.
Kolik peněz si vzít do Anglie?
Do Anglie bych si vzal kartu a menší částku v hotovosti, řekněme 200-300 liber. Platby kartou jsou v Anglii běžné a bezproblémové. Hotovost se hodí na drobné nákupy, dopravu a spropitné. Oficiální limit pro dovoz hotovosti bez hlášení je 10 000 EUR, ale raději bych se držel podstatně nižší částky, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím na celnici. Výměna měn je nejvýhodnější v České republice před odletem, poplatky na letištích a v Anglii bývají vyšší. Většina bankomatů v Anglii umožňuje výběr liber z českých účtů, což je pohodlná a často i výhodnější varianta. Nezapomeňte si ověřit kurzy a poplatky u své banky. Převod peněz přes platební brány také funguje spolehlivě.
Pokud budete potřebovat větší obnos hotovosti, je nutné prokázat jeho původ. To může zahrnovat potvrzení o výplatě, výpisy z účtu apod. Nejlepší je se držet doporučeného limitu a případné větší částky převést předem na účet v Anglii nebo si vybrat z bankomatu.
Jak koupit lístky na metro?
Praha, město stověží, nabízí několik pohodlných způsobů, jak se dostat pod zem – a to doslova. Lístky na pražské metro si pořídíte v automatech PID, které najdete na každé stanici metra a také v mnoha zastávkách tramvají a autobusů. Zkušenost z cest po světě mi napovídá, že automaty jsou většinou intuitivní, často s podporou více jazyků – pokud si nebudete vědět rady, neváhejte si prohlédnout návod, bývá to součástí rozhraní. Kompletní seznam automatů najdete zde [vložit odkaz].
Alternativou jsou informační centra DPP, známá z mnoha světových metropolí. Profesionální a ochotný personál vám pomůže nejen s nákupem jízdenky, ale i s plánováním vaší cesty. Lokace infocenter najdete zde [vložit odkaz]. Mnohé z nich, podobně jako v Londýně či Tokiu, nabízejí i turistické informace.
Pro moderní cestovatele je tu pak možnost SMS jízdenky. Rychlé, praktické a bezkontaktní – stejně jako v mnoha metropolích po celém světě, od New Yorku po Singapur. Stačí poslat SMS s příslušným kódem a platba proběhne prostřednictvím vašeho mobilního operátora. Je to pohodlné řešení, pokud nemáte hotovost po ruce.
Co vidět v Londýně za 3 dny?
Londýn za 3 dny – aktivní program:
Den 1: Westminster Abbey (doporučuji si vstupenky rezervovat online předem, abyste se vyhnuli frontám!), poté rychlá procházka k Big Benovi a Houses of Parliament. Následně se vydejte po nábřeží k London Eye – úžasný výhled na město! Pokud máte energii, zkuste si i prohlídku Houses of Parliament, ale rezervujte si to s dostatečným předstihem. Večer si užijte procházku po South Bank a třeba nějakou pouliční show.
Den 2: London Bridge je fajn, ale spíše ho jen projděte. Zajímavější je Tower Bridge – vstupte dovnitř a projděte si expozici, nabízí skvělé výhledy a zajímavý pohled do historie. Poté se vydejte do Tower of London – prohlídka s Beefeaterem je zábavná a poučná. Odpoledne si zkuste projet nějakou část města na kole – Londýn má skvělou síť cyklostezek. Alternativně prozkoumejte některou z královských parků, jako je St. James’s Park nebo Hyde Park.
Den 3: Výlet na hrad Windsor je super, ale vyžaduje to čas. Doporučuji jet vlakem, je to pohodlné a rychlé. Prohlédněte si hrad a projděte se po krásném městě Windsor. Alternativní tip pro aktivnější turisty: prozkoumejte některou z londýnských čtvrtí – Shoreditch s graffiti, Camden s alternativní atmosférou nebo Notting Hill s barevnými domky. Večer si dejte skvělé fish and chips!
Kolik si vzít hotovosti do Londýna?
Na hotovost v Londýně bych si dal pozor. Oficiálně můžeš bez hlášení dovézt 10 000 eur, ale radši bych si bral méně. Platby kartou jsou běžné a bezpečnější. Hotovost se hodí spíš na drobné nákupy, trhy a menší podniky. Měj na paměti, že směnárny na letištích mají většinou horší kurzy. Vyplatí se si peníze vyměnit předem v ČR nebo použít bankomat po příjezdu. Doporučuji mít u sebe malou částku v librách, abys mohl hned po příletu uhradit drobné výdaje. Většina bankomatů přijímá běžné české karty.
Nezapomeň si zkontrolovat poplatky za výběry z bankomatů v zahraničí u své banky. Můžeš si zřídit kartu s nižšími poplatky za zahraniční transakce. A pro jistotu si nafoť kartu a číslo účtu a ulož je zvlášť od karty.
Jak dlouho trvá prohlídka Tower Bridge?
Prohlídka Tower Bridge zabere cca 2 hodiny, ale s vstupenkou máte přístup ke všemu, včetně viktoriánských strojoven a úžasného skleněného chodníku ve výšce 42 metrů. Výhledy na Londýnské oko a katedrálu svatého Pavla jsou dechberoucí.
Tip: Plánujte si 3 hodiny na Westminster, pokud chcete vidět Parlament, Big Bena a 10 Downing Street. To je spíš čas na prohlídku celého Westminsteru, ne jen Tower Bridge. Informace o 5 hodinách je zřejmě souhrnem pro všechny zmíněné lokality.
Co byste si neměli nechat ujít:
- Viktoriánské strojovny – fascinující pohled na technologii 19. století.
- Skleněný chodník – nádherné panoramatické výhledy na město.
- Expozice o historii mostu – dozvíte se mnoho o stavbě a významu Tower Bridge.
Doporučení:
- Kupte si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli frontám.
- Oblečte se pohodlně, budete hodně chodit.
- Vezměte si fotoaparát – budete chtít zachytit všechny ty úžasné výhledy!
Co se nesmí vozit z Anglie?
Plánujete výlet z Anglie a tápete, co vám v zavazadle zkomplikuje cestu? Hlavně zapomeňte na jakékoliv masné a mléčné výrobky! Od 1. ledna 2025 platí přísná pravidla EU.
Zakázané zboží:
- Maso a masné výrobky (včetně uzenin)
- Mléčné výrobky (sýry, máslo, jogurty, smetana atd.)
- Paštiky
- Klobásy
Tohle vám může způsobit nepříjemnosti na hranicích, a to včetně vysokých pokut. Před cestou si proto důkladně zkontrolujte obsah batohu, zejména pokud jste si s sebou chtěli vzít nějaké místní speciality.
Tip pro aktivní turisty: Místo balených potravin si raději sbalte trvanlivé a lehké jídlo – energetické tyčinky, ořechy, sušené ovoce. Vždy je lepší vsadit na jídlo, které se nekazí a nezpůsobí problémy na celnici. Můžete si i naplánovat jídlo v restauracích a kavárnách po cestě, abyste nemuseli nic riskovat.
Kolik stojí oběd v Londýně?
Cena oběda v Londýně se značně liší. V rychlém občerstvení (fast food) počítáte s 10 librami, což je zhruba 300 Kč. V restauraci se cena pohybuje od 15 do 40 liber (450 – 1200 Kč), záleží na typu restaurace a lokalitě. V luxusních podnicích to může být samozřejmě mnohem více. Doporučuji vyzkoušet tzv. “pub food” – tradiční britská jídla v hospůdkách, která nabízejí dobrý poměr cena/výkon. Můžete tak ochutnat fish and chips, steak and ale pie nebo Sunday roast za rozumnou cenu. Kromě toho je výhodné využít lunch menu, která jsou často levnější než běžný jídelní lístek. Cena noclehu v průměrném hotelu je okolo 2000 Kč, ale i zde je velký rozptyl – levnější ubytování (hostely, Airbnb) je možné najít za podstatně méně, zatímco luxusní hotely vás vyjdou na mnohonásobně vyšší částku. Pro orientaci v cenách se vyplatí používat aplikace jako HappyCow (pro vegetariány/vegany) nebo TripAdvisor.
Co nevynechat v Londýně?
Londýn nabízí nepřeberné množství atrakcí, ale některé prostě nesmíte minout. Londýnské oko, největší vyhlídkové kolo v Evropě (až do roku 2006 dokonce největší na světě), nabízí panoramatický výhled na město, který stojí za každou korunu. Nezapomeňte si předem zarezervovat vstupenky, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Buckinghamský palác, sídlo britské monarchie, je impozantní stavbou, kde se konají slavnostní ceremonie a střídání stráží (Changing of the Guard), které je fascinujícím zážitkem (ověřte si ale předem čas konání). Tower Bridge, ikonický most s rozkládacími mostovkami, je další must-see. Pro milovníky historie je Britské muzeum s rozsáhlou sbírkou artefaktů z celého světa nezbytnou zastávkou, raději si ale naplánujte dostatek času na prohlídku. Hyde Park, zelená oáza uprostřed města, nabízí prostor pro relaxaci, piknik nebo procházku lodí po Serpentine. Trafalgarské náměstí, pulzující srdce Londýna, je ideálním místem pro pozorování pouličního života. Tower v Londýně, historická pevnost s fascinující historií a korunovačními klenoty, poskytuje vhled do dramatické minulosti města. A pro milovníky luxusu je nákupní zážitek v obchodním domě Harrods nepostradatelný. Doporučuji si předem nastudovat otevírací doby a případné vstupné a zvážit nákup London Passu pro bezplatný vstup do mnoha atrakcí a neomezenou jízdu hromadnou dopravou, čímž ušetříte čas i peníze.
Kdo jezdí v metru zdarma?
Skvělá zpráva pro všechny aktivní turisty v Praze! Od zítřka se cestování metrem zlevní pro dvě důležité skupiny:
- Děti do 15 let: Ideální pro rodinné výlety po Praze! S dětmi se tak snadno dostanete k památkám, parkům a dalším atrakcím bez starostí o dopravu. Nezapomeňte na turistické mapy a pohodlnou obuv!
- Senioři od 65 let: Prozkoumejte Prahu v poklidnějším tempu. Metrem se dostanete pohodlně k zajímavým místům a budete mít více času na prohlídku a vychutnání si atmosféry města. Doporučuji si naplánovat kratší trasy a využít možnost posezení v některých parcích.
Od 1. července tato úleva platí pro celou pražskou MHD. To znamená, že kromě metra, můžete zdarma jezdit i autobusy, tramvajemi a trolejbusy.
- Tip pro plánování: Využijte online plánovač tras pražské MHD pro efektivní cestování.
- Doporučení: Před cestou si zkontrolujte aktuální jízdní řády a případné výluky.
Kdy se zvedá Tower Bridge?
Tower Bridge se zvedá průměrně dvakrát denně, hlavně pro velké turistické lodě. Plán zvedání je dostupný na oficiálních stránkách, a to s předstihem až půl roku – doporučuji si ho předem zkontrolovat, pokud chcete vidět most v akci.
Tip: Nejlepší výhled na zvedání je z Tower Bridge Exhibition, kde si můžete užít i prohlídku vnitřku mostu.
Zvedání se signalizuje změnou semaforů na červenou – auta čekají, než most propustí loď.
Důležité: Zvedání mostu trvá cca 10 minut, takže se připravte na krátkou, ale spektakulární show. Ne vždy je zvedání viditelné z dálky – nejlépe se to pozoruje zblízka.
Bonus: V okolí se nachází mnoho skvělých restaurací a kaváren s výhledem na most. Můžete si tak užít romantickou večeři s jedinečným panoramatickým výhledem.