Stopování? Umění, které se učí léta. Bezpečnost je alfa a omega. Nikdy nestopujte na nebezpečných místech. Vždycky si vyberte místo s dobrou viditelností a bezpečným zastavením – nájezdy na dálnici, autobusové zastávky, širší krajnice mimo zatáčky. Vyhněte se zastavením před křižovatkami, řidiči nemají čas na reakci.
Ideální místo? Za městem, za křižovatkou, tam, kde je jasně vidět, kterým směrem chcete jet. Jasně označte svůj směr – třeba cedulkou s názvem města. Nepodceňujte viditelnost. Stopování za tmy je hazard.
Další tipy zkušeného cestovatele:
- Vybavení: Mapy, dostatek vody, jídlo na cestu, powerbanka na nabíjení telefonu, základní lékárnička – to vše je základ.
- Oblečení: Vrchní vrstva by měla být výrazná, abyste byli vidět.
- Komunikace: Naučte se pár základních frází v jazyce země, kterou projíždíte.
- Spolujezdci: Před nastoupením si důkladně prohlédněte auto a řidiče, jeďte s někým, komu důvěřujete. Vždy dejte vědět někomu, kam jedete a kdy.
- Zkušenosti: Stopování je riskantní, ale s trochou opatrnosti a rozumu se dá bezpečně zvládnout.
Zásadní je být vidět! Používejte jasná světla (baterka), reflexní prvky, a pokud je to možné, stopujte ve skupině. Nepodceňujte sílu pozitivního přístupu a úsměvu.
- Plán B: Vždy mějte plán B, jak se dostat do cíle, pokud stopování selže.
- Intuice: Věřte své intuici. Pokud se vám něco nezdá, nenastupujte.
Jak ze sebe dostat stolici?
Zácpa na cestách? Stává se to i těm nejzkušenějším cestovatelům. Nedostatek vlákniny v jídle, změna časových pásem, stres – to všechno může narušit váš trávicí systém. Naštěstí existují osvědčené triky, které jsem si sám ověřil během let putování po světě.
Jedním z mých favoritů jsou projímavé minerálky, například Šaratica. Její výhodou je, že není návyková, takže si ji můžete dopřávat i dlouhodobě, což je při delších cestách klíčové. Na rozdíl od agresivních projímadel, které jsem si občas v minulosti musel brát, Šaratica působí šetrně a přirozeně.
Další skvělý tip, který jsem objevil v Nepálu, je denní lžička melasy nebo otrub, zamíchaná do jogurtu. Melasa je bohatá na železo a další minerály, a v kombinaci s jogurtem poskytuje i prospěšné bakterie pro střevní mikroflóru. Otruby zase dodají tolik potřebnou vlákninu. Vždycky si s sebou beru malou nádobu melasy – zabere minimum místa a může to zachránit cestu!
A co na noc? Na doporučení místních v Amazonii jsem začal používat jitrocelová a lněná semínka. Stačí 1-2 lžičky namočit na dvě hodiny do šálku horké vody a vypít před spaním. Účinné, jednoduché a skvělé na pročištění střev před dalším dobrodružstvím. Používám je i doma, jsou skvělé na prevenci.
Nezapomeňte, že prevence je vždycky lepší než léčba. Během cestování se snažte jíst co nejvíce ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Hydratace je rovněž klíčová – pijte dostatek tekutin, nejlépe čisté vody.
Jak cestovat stopem?
Stopování je skvělý způsob, jak levně cestovat na delší vzdálenosti, ale vyžaduje dobrou přípravu. Nejde jen o zvednutí palce – důležitá je bezpečnost. Vždy si vyberte viditelné místo s dostatečným prostorem pro zastavení. Noste jasné a viditelné oblečení, ideálně reflexní prvky, zvláště za šera. Informujte někoho o své trase a plánovaném čase příjezdu. Před nástupem do auta si řidiče důkladně prohlédněte a zvažte jeho chování. Nikdy nenastupujte do auta, které vám není příjemné. Mějte u sebe dostatek hotovosti a důležité dokumenty odděleně. Naučte se pár základních frází v jazyce země, kterou navštěvujete. Sbalte si jen to nejnutnější – batoh by měl být pohodlný a lehký. Nezapomeňte na mapu, powerbanku a dostatek vody. Stopování je dobrodružství, ale je potřeba myslet na bezpečnost a být připraven na nečekané situace. Využijte online platformy pro stopaře, kde sdílíte informace o své cestě a navazujete kontakt s ostatními stopaři. Buďte zdvořilí a vděční vůči řidičům, kteří vám pomohou.
Kde se nejlépe stopuje?
Optimální místa pro stopování se vyznačují pomalou automobilovou dopravou a jasně definovaným směrem cesty. Ideální lokality jsou okraje měst, za semafory, křižovatkami či na benzinových stanicích. Zde řidiči lépe vidí stopaře a mají čas na bezpečné zastavení. Na rozdíl od toho, stopování uprostřed rušných měst, kde se auta pohybují rychle a často za zatáčkami, je vysoce rizikové a neefektivní. Podobně nebezpečné je stopování na dálnicích, vzhledem k vysokým rychlostem aut. Pro zvýšení šancí na úspěšné stopování je důležité používat jasný a viditelný nápis s cílovou destinací, být oblečen v nápadných barvách a volit slušné a přátelské chování. Zkušenost ukazuje, že stopování je efektivnější mimo hlavní turistické trasy, v oblastech s nižší hustotou dopravy, ale s dostatečnou frekvencí aut. Nepodceňujte bezpečnostní opatření – vždy dávejte přednost zastavení u vozidel, která působí spolehlivě a informujte někoho o své plánované trase.
Další faktor ovlivňující úspěšnost stopování je denní doba. Denní světlo zvyšuje viditelnost a bezpečnost, zatímco v noci je riziko vyšší. Vliv má i počasí – deštivé dny snižují pravděpodobnost zastavení. V neposlední řadě je důležité vybrat si strategický bod, kde je dostatečný výhled na silnici pro řidiče, aby si stopaře včas všimli.
Jak se stopuje v Itálii?
Stopování v Itálii má svá specifika. Dostanete se na dálnici? To je otázka. Fyzický přístup je často ztížený, ale před mýtnými branami, u turniketů, je to dobré místo pro stopování. Je to taková malá oáza pro autostopáře, kde řidiči krátce zastavují. Využijte toho!
Důležité je však pochopit italskou mentalitu. Nečekejte, že se vám každý zastaví. Trpělivost a dobrý štítek s cílovým místem jsou klíčové.
Na rozdíl od Itálie, zkušenosti z Turecka a Balkánu ukazují na odlišný přístup. Tam, v minulosti, bylo za svezení stopem běžné platit drobnou sumu. To se ale může lišit dle regionu a času.
Tipy pro úspěšné stopování v Itálii:
- Vyberte si strategická místa mimo dálnice – např. benzínové pumpy nebo větší křižovatky.
- Jasně a viditelně označte svůj cíl na ceduli.
- Buďte viditelní a usměvaví, ukažte, že jste spolehlivý a bezpečný spolucestující.
- Mějte po ruce mapu a uvědomte si, kam přesně chcete jet.
Varování: Vždy si uvědomujte rizika spojená se stopováním a dbejte na vlastní bezpečnost. Neplýtvejte penězi zbytečně, i stopování má své finanční aspekty.
Nezapomeňte: Plánujte cesty předem, zjišťujte informace o místech, kudy budete projíždět a pamatujte si, že každý region má svůj vlastní kolorit.
Jak na zácpu z cestování?
Zácpa na cestách? Stává se i zkušeným cestovatelům! Klíčem je prevence. Dodržujte co nejvíce svůj běžný jídelní režim – náhlé změny stravy trávicí systém potrápí. Nepodléhejte pokušení neustálého mlsání sladkostí a nezdravých jídel. Zaměřte se na vlákninu – ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo. Plánujte si pravidelné přestávky na toaletu, i když se vám nechce. Nesnažte se to “vydržet”. Dostatečný příjem tekutin je nezbytný – voda, neslazené čaje. Pohyb je váš spojenec – i krátká procházka zázraky udělá. Stres je nepřítel trávení, snažte se ho minimalizovat – meditace, relaxační techniky, klidné chvíle. Probiotika mohou být užitečná, ale vždy je lepší se o jejich užívání poradit s lékařem předem. Zajímavost: změny tlaku vzduchu během letu mohou ovlivnit střevní peristaltiku. Pokud trpíte chronickou zácpou, konzultujte to s lékařem před cestou a zajistěte si dostatek léků. Pamatujete si: poslouchat své tělo je nejlepší rada.
Nezapomeňte na hygienu a dostatečné čištění rukou. To je v prevenci cestovních potíží s trávením důležité.
Kde se nejlépe žije v Česku?
Na otázku, kde se nejlépe žije v Česku, nelze jednoznačně odpovědět, záleží na individuálních preferencích. Nicméně, mezi často zmiňovaná místa patří:
- Říčany: Klidné město s dobrou dostupností do Prahy, ideální pro rodiny s dětmi. Nabízí kombinaci klidného života a rychlého spojení do metropole.
- Praha: Nabízí nepřeberné množství kulturních a společenských aktivit, ale také vyšší cenu bydlení a větší dopravní zácpy.
- Brandýs nad Labem: Historické město s krásným okolím, vhodné pro ty, kteří hledají klidnější život s blízkostí Prahy.
- Hustopeče: Vinařská oblast s bohatou historií a příjemným prostředím. Ideální pro milovníky vína a klidnějšího života.
- Černošice: Malebné městečko s dobrou dostupností do Prahy, oblíbené pro svou klidnou atmosféru a blízkost přírody.
- Židlochovice: Město s bohatou historií a krásným okolím, vhodné pro rodiny s dětmi a ty, kteří preferují klidnější život.
- Slavkov u Brna: Historické město s bohatou historií a krásným okolím, známé především díky bitvě u Slavkova. Nabízí klidnější život s blízkostí Brna.
- Rosice: Město s dobrou infrastrukturou a dostupností do Brna, vhodné pro rodiny s dětmi a ty, kteří hledají klidnější život s blízkostí většího města.
- Brno: Druhé největší město v Česku, nabízí širokou škálu kulturních a společenských aktivit, ale také vyšší cenu bydlení a větší dopravní zácpy než menší města.
- Třeboň: Krásné jihočeské město s malebným okolím, ideální pro milovníky přírody a klidného života. Pozoruhodná je zde i rozsáhlá rybniční soustava.
Doporučení: Před rozhodnutím o místě bydliště je vhodné navštívit daná místa, prozkoumat místní infrastrukturu, dostupnost služeb a ceny nemovitostí.
Na co si dát pozor v Itálii?
Bezpečnost v Itálii je podobná jako v jiných částech jižní Evropy – standardní kapesní krádeže, loupeže v autech a na přeplněných místech, jako jsou pláže a hromadná doprava, jsou na denním pořádku. V turisticky exponovaných oblastech se dejte pozor na podvodníky, kteří se snaží nalákat na falešné služby nebo předražené zboží. Pokud se chystáte na horskou turistiku, informujte se o aktuálním stavu stezek a počasí, a nepodceňujte výbavu. V některých regionech se mohou vyskytovat divoká zvířata. Vždy mějte u sebe mapu a kompas, nebo GPS, a informujte někoho o své trase. Pro jízdu na kole po horách je nutná dobrá fyzická kondice a vhodná cyklistická výbava. Na jihu je nutné dávat pozor na prudké slunce a dostatečně se chránit opalovacím krémem a pokrývkou hlavy. Využívejte značené stezky a cesty, a vyhněte se nebezpečným, nepřehledným terénům, zejména za šera. Nezapomeňte na repelent proti hmyzu.
Proč nejde vytlačit stolice?
Při výpravách do přírody se zácpa stává nepříjemným společníkem. Nedostatek tekutin, typický při náročných trecích, je častým viníkem. Dehydratace zpomaluje střevní peristaltiku. Vláknina je další klíčový faktor. Sušená strava, kterou často používáme na túrách, má nízký obsah vlákniny. Proto je důležité doplňovat ji např. ořechy, sušené ovoce (švestky jsou super!) nebo semínka. Mikrobiom také hraje roli. Stres a změna stravy ho ovlivňují. Probiotika v prášku nebo kapslích se dají snadno nosit na cestách. Těžká strava, jako je například hodně tučného masa, zácpu zhoršuje. Snažte se jíst lehce stravitelné jídlo. Glycerinový čípek je řešení pro akutní situace, ale ideální je prevence. Na túrách pijte minimálně 2 litry tekutin denně, i když se vám zpočátku zdá, že to moc nepotřebujete. Vlákninu v podobě psyllia, sušeného ovoce, ořechů, ale i listové zeleniny (pokud ji zvládnete nést) je nutné pravidelně konzumovat. Při delších výpravách je dobré si zkontrolovat střevní mikroflóru před odchodem a případně ji podpořit probiotiky. Uvědomte si, že pravidelné pohybové aktivity, jako je turistika, samy o sobě stimulují střevní peristaltiku. Dobře naplánovaná strava je však klíčová pro plynulý průběh vaší výpravy.
Co funguje jako projímadlo?
Mnozí z vás, kteří brázdíte svět, vědí, že problémy s trávením se mohou objevit i v těch nejexotičtějších koutech planety. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit osvědčené přírodní prostředky. Švestky, ať už čerstvé nebo sušené, jsou spolehlivým pomocníkem. Podobně účinné jsou jablka, zejména s jejich slupkou bohatou na vlákninu. Fíky a jahody také přispějí k pravidelné stolici. Sušené meruňky jsem si oblíbil pro jejich sladkou chuť a účinky na trávení, skvělé i na dlouhých cestách. Nezapomínejte na důležitost vlákniny obecně. Najdete ji hojně v ovoci a zelenině, ale i v luštěninách, které jsou zdrojem energie pro náročné výpravy. V zemích s odlišnou kuchyní je důležité věnovat pozornost složení potravy a dbát na dostatečný příjem vlákniny, aby se předešlo zažívacím potížím. Na cestách jsem se naučil, že i obyčejné sušené ovoce může být skvělým lékem na nepříjemné trávicí obtíže.
Důležité upozornění: Při dlouhodobých problémech s trávením se poraďte s lékařem.
Kde je zakázáno stopovat?
Stopování, levná a dobrodružná forma cestování, má svá úskalí. Ne všude je totiž povoleno a v některých zemích hrozí i pokuta. Je tedy dobré si před cestou ověřit platná pravidla.
Dálnice jsou pro stopování velkým ne-ne v několika zemích:
- Dánsko
- Maďarsko
- Makedonie
- Norsko
- Rumunsko
- Slovinsko
- Srbsko
Situace je komplikovanější i mimo dálnice. V některých zemích je stopování omezeno i na silnicích s více pruhy.
- Itálie (čtyřproudé silnice)
- Lucembursko (čtyřproudé silnice)
- Německo (čtyřproudé silnice)
- Rakousko (čtyřproudé silnice, s výjimkou Štýrska, Horního Rakouska, Burgenlandsku a Vorarlberska, kde je navíc zakázáno stopovat osobám mladším 16 let).
Tip pro zkušenější cestovatele: Vždy si předem zjistěte přesná pravidla pro stopování v dané zemi. Nepodceňujte ani místní zvyklosti a bezpečnostní opatření. Například, v některých regionech je stopování vnímáno s nedůvěrou a může být nebezpečné. Vždy si vyberte bezpečné místo k čekání na odvoz, ideálně s dostatečným osvětlením a v blízkosti jiných lidí. A nezapomeňte na základní bezpečnostní prvky, jako je nabitý telefon a dostatek vody.
Dodatek: Vždy pamatujte, že stopování je spojeno s určitým rizikem. Důkladná příprava a opatrnost jsou klíčové pro bezpečné cestování.
Jak změkčit stolici v konečníku?
Problém se ztvrdlou stolicí? Řešení je mnohem komplexnější, než se zdá. Moje cesty po světě mi ukázaly, že přístup k trávení se liší kulturu od kultury, ale základní principy zůstávají. Pravidelná, měkká stolice je klíčem k pohodlí. Začněte s dietou bohatou na vlákninu – nejen o celozrnných pečivech a luštěninách, ale i o exotických plodech jako mango či papáje, které jsem ochutnal v Thajsku a na Kubě. Pět porcí ovoce a zeleniny denně není jen doporučení, ale nezbytná investice do zdraví. Kysané mléčné výrobky, zejména ty s živými kulturami, podporují střevní mikroflóru, jejich prospěšnost jsem si ověřil i v horských oblastech Nepálu. Nepodceňujte pitný režim – 2,5 litru vody denně je minimum, v horku Sahary to bylo mnohem víc! Pohyb, ať už je to turistika v Alpách nebo jóga na pláži v Bali, stimuluje peristaltiku střev. Laktuloza může pomoci s krátkodobým změkčením stolice, ale dlouhodobé řešení spočívá v komplexním přístupu ke zdravému životnímu stylu. Vzpomínám si, jak mi místní léčitel v Amazonii zdůrazňoval důležitost vyvážené stravy a pravidelného pohybu pro zdravé trávení. To platí univerzálně, ať už jste kdekoli na světě.
Kde je nejlepší místo pro život?
Vídeň si v letech 2019, 2025 a 2025 zasloužila titul nejlepšího místa pro život, a to právem. Není to jenom o suchých statistikách, ale o celkové atmosféře. Město kombinuje bohatou historii s moderní infrastrukturou – skvělá veřejná doprava, čisté ulice, bezpečnost, která je citelná na každém rohu. Vysoká kvalita zdravotní péče a vzdělávací systém jsou samozřejmostí. K tomu všemu připočtěte pulzující kulturní scénu – světoznámé opery, muzea, galerie a nespočet kaváren, kde se můžete kochat elegancí vídeňského života. Nezapomenutelná je i kulinářská nabídka – od tradičních vídeňských řízků až po moderní gastronomické klenoty.
Na dalších místech žebříčku se umístila Kodaň, město kol a cyklostezek, s úžasnou architekturou a přívětivým přístupem k životnímu prostředí. Curych, s alpskou scenérií na dosah, nabízí švýcarskou preciznost a vysokou životní úroveň. Melbourne s jeho multikulturní atmosférou a kreativní energií láká inovativním duchem a neutuchající vitalitou. A konečně Calgary, kanadské město, které kombinuje moderní urbanismus s nádhernou přírodou a aktivním životním stylem. Každé z těchto měst nabízí něco jedinečného, ale Vídeň si v posledních letech udržela prvenství díky harmonickému propojení všech klíčových faktorů pro spokojený život. Je to město, kde se historie setkává s modernou a kde se životní styl snoubí s bezpečností a stabilitou.
Jak vypadá píštěl u konečníku?
Perianální píštěl? Zní to jako něco, co byste si raději nepředstavovali na dovolené, že? Je to totiž nepříjemné patologické spojení konečníku s kůží kolem řitního otvoru. Představte si to jako tajnou, hnisavou cestu, která vám znepříjemní život.
Příznaky? Nejsou zrovna turisticky atraktivní. Můžete se potýkat s:
- Hnisavým výtokem: Určitě nechcete, aby se vám to stalo na pláži.
- Svěděním: Prozkoumávání starověkých ruin s neustálým svěděním není zrovna ideální.
- Bolestmi: Výlet do hor s bolestí… no comment.
- Inkontinencí: Tohle je vážně problém, který zkomplikuje jakoukoli cestu.
A věřte mi, kvalita života s perianální píštělí klesá na bod mrazu. Zapomenete na spontánní výlety, protože budete trávit čas v nemocnici. Připravte se na opakované operace – akutní i plánované. Je to jako nekonečný turistický zájezd s nechtěnými zastávkami v operačním sále.
Co si z toho vzít? Prevence je klíčová. Zdravá strava, dostatek pohybu a včasná diagnostika jsou důležité. Pokud máte podezření, ihned vyhledejte lékaře. Nečekejte, až se to zkomplikuje na vašich cestách. Léčba je důležitější než nejkrásnější památky světa.
A ještě jedna rada od zkušeného cestovatele: vždycky si před cestou kupte dobré cestovní pojištění. Nikdy nevíte, co se může stát.
Kde žije většina obyvatel ČR?
Česká republika, země krásných hradů a malebných vesniček, čítá dle posledních údajů Českého statistického úřadu 10 649 800 obyvatel. To je nárůst o dvě procenta za posledních deset let, ovšem tento růst není rovnoměrně rozložen. Můj putování po zemi ukázalo, že zatímco některé regiony zaznamenávají populační boom, jiné se potýkají s úbytkem obyvatelstva. Nejlidnatější je Středočeský kraj, což je logické vzhledem k jeho blízkosti k Praze, hlavnímu městu a ekonomickému centru. Tento kraj nabízí skvělé dopravní spojení, mnoho pracovních příležitostí a relativně dobrou dostupnost služeb. Naopak, v některých venkovských oblastech, zejména v méně rozvinutých regionech, se populace snižuje kvůli odlivu mladých lidí za prací do větších měst. Je to smutný, ale bohužel běžný trend v mnoha evropských zemích. Zajímavé je pozorovat, jak se tento demografický vývoj odráží v architektuře, kulturním dědictví a celkové atmosféře jednotlivých regionů.
Tento nerovnoměrný rozvoj je důležitým faktorem, který je potřeba brát v úvahu při cestování po České republice. Zatímco v Praze a okolí zažijete pulzující městský život, v odlehlých koutech země narazíte na klidnou, téměř nedotčenou přírodu a starobylé tradice. Rozdíly mezi jednotlivými kraji jsou markantní a dodávají České republice její jedinečný charakter.
Kolik euro si vzít do Itálie?
Na hotovost v Itálii záleží, co plánujete dělat. Celní předpisy EU dovolují volný pohyb zboží pro osobní potřebu mezi členskými státy, takže s tím problém nebude.
Dárky: Zde se vyplatí vědět, že bezcelní limit na dárky je 175 EUR na osobu (děti do 15 let 90 EUR). Pokud plánujete nakupovat dražší dárky, mějte to na paměti.
Doporučení: Kromě případných nákupů a dárků zvažte:
- Typ ubytování: Hotel? Apartmán? V apartmánu si můžete sami vařit, čímž ušetříte na jídle.
- Plánované aktivity: Vstupné do muzeí, zábavní parky, výlety – to vše stojí peníze.
- Doprava: Cena benzínu, vlakové jízdenky, MHD.
- Jídlo a pití: Ceny se liší podle lokality a typu restaurace. Počítejte s vyššími cenami v turistických oblastech.
Tip: Kartu je výhodnější než hotovost. Snadno se s ní platí a je bezpečnější než nosit velké sumy peněz.
Odhad: Pro běžnou dovolenou na týden pro jednu osobu bych doporučil mít k dispozici 500-1000 EUR, záleží na vašich nárocích a plánovaných aktivitách. Pro rodinu počítejte s násobnou částkou.
Co se nesmí vyvážet z Itálie?
Z Itálie se nesmí vyvážet především předměty kulturní a historické hodnoty, starší 50 let. To zahrnuje umělecká díla, archeologické nálezy, ale i některé starožitnosti, například staré mince či keramiku. Kontroly na letištích a hranicích jsou poměrně přísné.
Opatrní buďte i s:
- Suvenýry z ulice: Někdy se prodávají repliky chráněných předmětů, ale i “originály” pochybného původu. Riziko pokuty je reálné.
- Rostlinami a živočichy: Vývoz některých druhů rostlin a živočichů, včetně jejich částí (např. korálů, mušlí), je zakázán nebo podléhá regulaci. Než si něco koupíte, informujte se.
- Potravinami: Množství a druh potravin, které si můžete vzít s sebou přes hranice, je regulované, a to jak z hlediska množství, tak i druhů (např. mléčné výrobky).
Doporučení:
- Před nákupem jakéhokoliv starožitného či uměleckého předmětu si ověřte jeho původ a legální vyvážení.
- Uchovávejte si doklady o koupi (pokud máte). V případě kontroly vám to pomůže prokázat legální původ předmětu.
- V případě nejasností se obraťte na italské úřady nebo cestovní kancelář.
Jak se vykadit, když to nejde?
Zácpa? Problém, který trápí cestovatele po celém světě, od rušných ulic Tokia až po klidné pláže Bali. Základem řešení je, jak už víte, úprava jídelníčku. Myslete na to, že v Thajsku se setkáte s úplně jinými druhy ovoce a zeleniny než v České republice, a to ovlivní i vaše trávení. Vždycky se snažte zařadit do jídelníčku místní potraviny bohaté na vlákninu – objevování nových chutí a zároveň péče o střeva! Kysané mléčné výrobky, které známe z domova, můžou být v některých částech světa hůře dostupné, proto se zaměřte na místní alternativy, například fermentované sójové výrobky v Asii. Psyllium, tenhle skvělý pomocník, je k dostání prakticky všude, takže si ho klidně vezměte s sebou na cestu. Doplněk stravy, který si s sebou vezmete na cestu, je investice do vašeho pohodlí.
Dostatečný pitný režim je klíčový. V horkých zemích pijte ještě více než obvykle. Nejen vodu, ale i místní čaje – objevíte úžasné bylinné směsi s blahodárnými účinky na trávení. Vždy se ujistěte, že voda je pitná, a v případě pochybností raději sáhněte po balených nápojích. Minerálky, bohaté na minerály, které tělo při cestování ztrácí, jsou skvělým doplňkem.
Pohyb je důležitý, ať už se procházíte po starobylých ulicích Prahy, nebo zdoláváte himálajskou stezku. I krátká procházka po jídle prospěje trávení. Najděte si čas na protažení, jógu, nebo si jen zacvičte v hotelovém pokoji. Pohyb je všestranný lék, který vám pomůže cítit se dobře i na cestách.