Zachraňte korálové útesy? To je otázka, která mi leží na srdci už léta. Prožil jsem nespočet ponorů, viděl jsem ty nádherné podmořské zahrady v celé jejich kráse, ale i v žalostném stavu. Bezpečnost a zodpovědnost při potápění a šnorchlování je absolutní základ. Nedotýkejte se útesů! Vypadá to snadno, ale i nechtěný dotyk může poškodit křehké korály. Zapamatujte si: šnorchlování a potápění by mělo být o pozorování, nikoliv o interakci.
Kotvení lodí přímo na útesech je vražda. Hledejte písčité dno pro kotvení, nebo využívejte vyhrazená mola. Viděl jsem, co se stane, když se kotva zaryje do živého korálu – je to hrůza.
A pak je tu slunce. Opalovací krémy s chemickými filtry jsou pro korály jed. Vyberte si opalovací krémy s minerálními filtry (oxid zinečnatý a oxid titaničitý), které jsou šetrné k životnímu prostředí. Nebo se spolehněte na lehké oblečení a klobouk. Věřte mi, zdravé útesy jsou pro nás všechny cennější než pár minut bez opalovacího krému.
Myslete na to, že korálové útesy jsou domovem neskutečného množství druhů. Jejich ochrana není jen o zachování krásy pod vodou, ale i o zachování biodiverzity naší planety. Každý z nás může pomoci – i malý krok, jako je výběr správného opalovacího krému, má smysl.
Jak se brání korálové útesy?
Korálové útesy, podmořské zázraky, bojují o přežití. Nejenže čelí klimatickým změnám a okyselování oceánů, ale i lidské nešetrnosti. Ochrana těchto fascinujících ekosystémů vyžaduje komplexní přístup. Americká Národní správa pro oceány a atmosféru (NOAA) například kombinuje špičkový monitoring pomocí satelitů a bójí s praktickou terénní prací. Týmy NOAA provádějí rozsáhlý výzkum, monitorují stav útesů a aktivně se zapojují do jejich revitalizace, a to jak v chráněných mořských oblastech, tak i v hlubokomořských lokalitách. Představte si potápěče, kteří pečlivě odstraňují usazený odpad – jen na severozápadních Havajských ostrovech se jim podařilo odstranit tuny odpadků, čímž se zlepšují podmínky pro regeneraci poškozených útesů. Je to maratonský boj, kde je kombinace moderních technologií a tvrdé ruční práce klíčová. Vědci studují korálové larvy, aby pochopili jejich migraci a rozmnožování, a vyvíjí metody k urychlení růstu poškozených útesů. Zkušenosti z terénu ukazují, že bez aktivního zapojení a mezinárodní spolupráce je přežití těchto ohrožených podmořských oáz ve vážném ohrožení. Není to jen o ochraně krásy, ale i o zachování biodiverzity a ochraně pobřeží před bouřemi.
Jak lze zachránit Velký bariérový útes?
Na Zeleném ostrově jsem se dozvěděl o úžasném projektu záchrany Velkého bariérového útesu! Vědci tam používají metodu in vitro oplodnění korálů – v podstatě to znamená, že sbírají vajíčka a spermie korálů, oplodňují je v laboratoři a pak vypouštějí vzniklé larvy zpět do oceánu, aby pomohli obnovit poškozené úseky útesu. Je to jako umělé oplodnění, ale pro korály! Představte si to: tisíce malých korálů, připravených k růstu a k vytvoření nových útesových struktur! Je to náročná práce, ale pro zachování tohoto úžasného podmořského světa, který je domovem nespočtu druhů, absolutně nezbytná. Myslím, že tohle je skvělý příklad toho, jak věda může pomoct zachovat naši planetu. Kromě toho, rozmach ekoturismu v této oblasti může finančně podporovat další podobné projekty.
Jak zastavit znečištění Velkého bariérového útesu?
Znečištění Velkého bariérového útesu je globální problém, s nímž jsem se setkal v mnoha zemích. Jeho ochrana vyžaduje komplexní přístup. Vyhýbejte se jednorázovým plastům – to je samozřejmost, ale věděli jste, že mikroplasty se dostávají do oceánu i z umělých vláken oblečení? Vždy si s sebou vezměte odpadky. Není to jen o ochraně útesu, ale o celkové čistotě životního prostředí. Snažte se minimalizovat svou uhlíkovou stopu – chůze, jízda na kole nebo veřejná doprava snižují emise, které přispívají ke změně klimatu a okyselování oceánů, ohrožujících korály. Neberte si suvenýry z útesu. Krásné mušle a korály jsou součástí komplexního ekosystému a jejich odstraňování narušuje jeho rovnováhu. Podpora udržitelného cestovního ruchu je klíčová. Vyhledávejte operátory, kteří respektují životní prostředí a dodržují přísné pokyny pro ochranu útesu. Pamatujete, že i malá změna ve vašem chování může mít velký dopad na zdraví tohoto unikátního místa.
Jak zabránit blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu?
Záchrana Velkého bariérového útesu před bělením není otázkou jediné akce, ale komplexního přístupu. I když se zdá, že problém leží v globálním oteplování, začneme-li s malými, každodenními změnami, můžeme dosáhnout mnoha. Myslete na to, že každý kilogram snížených emisí CO2 se počítá.
Lokální opatření s globálním dopadem:
- Snížení splavování hnojiv: Používání ekologických hnojiv a správná manipulace s nimi zamezí nadměrnému hnojení oceánů. Viděl jsem na vlastní oči, jak nadměrné živiny vedou k explozi řas, které následně uduší korály. Toto je běžný problém i v Karibiku a na Maledivách.
- Zákaz pesticidů a herbicidů: Tyto chemikálie kontaminují vodu a poškozují citlivé ekosystémy korálů. Mnohé ostrovní státy se již aktivně snaží tento problém řešit, a inspirativní příklady najdeme například na Fidži.
- Omezení odtoku z dešťových vod: Správná urbanistická plánování a zelené střechy pomáhají filtrovat nečistoty a snižují zátěž na mořský ekosystém. Během svých cest jsem viděl, jak účinná může být tato jednoduchá prevence na ostrově Koh Lanta v Thajsku.
Globální řešení klíčové otázky:
Nicméně, všechny tyto lokální snahy zůstanou jen kapkou v moři, pokud se nezabývejme klíčovou otázkou – změnou klimatu. Zvyšující se teplota oceánů je hlavním viníkem bělení korálů. Je to komplexní problém, který vyžaduje mezinárodní spolupráci a radikální snížení emisí skleníkových plynů. Pouze globální akce nám zajistí budoucnost Velkého bariérového útesu a dalších ohrožených korálových systémů po celém světě. A věřte mi, stojí za to je zachovat – jejich krása a biodiverzita jsou fascinující a bezcenné.
Co dělají vědci pro ochranu Velkého bariérového útesu?
Ochrana Velkého bariérového útesu je komplexní boj proti času. Na místě se vědci soustředí na zlepšení kvality půdy v povodí, snižují znečištění vody stékající z pevniny, a bojují s invazivními druhy, jako je trnová koruna (Acanthaster planci), která decimuje korály. Tato hvězdice, dosahující až 50 cm v průměru, se živí výhradně polypy korálů a dokáže za krátkou dobu zničit rozsáhlé oblasti útesu. Boj proti ní zahrnuje manuální odstraňování a v některých případech i injekce chemikálií. Kromě toho probíhá rozsáhlý program monitoringu a výzkumu, zaměřený na pochopení vlivu klimatických změn, okyselování oceánů a dalších stresorů na ekosystém útesu. Vědci se snaží vyvinout odolnější korály a hledají metody umělého rozmnožování a přesazování. Úsilí o ochranu útesu zahrnuje i mezinárodní spolupráci a vzdělávací programy pro místní komunity, zaměřené na udržitelný turismus a odpovědný přístup k životnímu prostředí. Záchrana útesu, světového dědictví UNESCO a ekosystému nesmírné biologické rozmanitosti, představuje gigantickou výzvu, která vyžaduje koordinované úsilí na všech úrovních – od lokálního managementu až po globální boj proti klimatickým změnám, jehož dopady na útes jsou nejzávažnější.
Co dělají vědci pro ochranu korálových útesů?
Představte si ty úchvatné korálové útesy! Bohužel, jejich krása je ohrožena oteplováním oceánů. Vědci ale nelení a zkouší něco fascinujícího. Pracují s drobnými řasami, zooxantelami, které žijí v symbióze s korály a dodávají jim barvu i energii.
Zjednodušeně řečeno, experimentování spočívá v manipulaci s těmito řasami.
- Vysazují odolnější druhy: Hledají a pěstují zooxantely, které snáze přečkají vysoké teploty a zabrání tak bělení korálů.
- Upravují jejich společenstva: Snaží se ovlivnit skladbu řas v korálech, aby byla pro korály v oteplujícím se prostředí výhodnější. Je to jako pěstovat odolnější odrůdu rostlin, ale v mikroskopickém měřítku!
Mimochodem, věděli jste, že korálové útesy jsou domovem čtvrtiny všech mořských druhů? Jejich ochrana je tedy klíčová pro celkovou biodiverzitu oceánů. Tato práce vědců je úžasný příklad lidské snahy zachovat křehkou krásu naší planety. Nejedná se jen o pouhou estetiku, ale o obrovský ekosystém s velkým významem pro celou planetu. Ztráta korálových útesů by měla katastrofální následky pro rybolov a pobřežní ochranu.
Jaká opatření se přijímají k ochraně Velkého bariérového útesu?
Kvůli ochraně Velkého bariérového útesu vláda Queenslandu od roku 2015 investovala přes miliardu dolarů do různých projektů. To zahrnuje snahu o zlepšení kvality půdy v okolních oblastech, aby se snížilo znečištění vody stékající do oceánu. Důležitá je i likvidace invazivních druhů, jako je trnová koruna, která ničí korály. Pro turisty je super, že se aktivně podílejí na programech monitoringu útesu – můžete se zapojit do sběru dat o korálech, sledovat populaci ryb nebo i pomáhat s odstraňováním odpadků z pláží. Věděli jste, že na útesu žije více než 1500 druhů ryb a 600 druhů korálů? Je to neuvěřitelně rozmanitý ekosystém, a proto je jeho ochrana tak důležitá. Při šnorchlování nebo potápění dodržujte pravidla a snažte se minimalizovat svůj dopad na životní prostředí – například se vyhněte dotýkání korálů.
Proč se chrání Velký bariérový útes?
Velký bariérový útes chráníme, protože je to skutečný poklad světové biodiverzity. Podporuje život nespočetných druhů, od korálů a ryb až po mořské želvy a dugongy. Jeho rozloha je ohromující – představte si ekosystém větší než Itálie! Právě tato nesmírná biologická rozmanitost vedla k jeho zařazení na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1981 a CNN ho právem označil za jeden ze sedmi divů světa. Na vlastní kůži jsem se přesvědčil o jeho kráse a křehkosti. Je to fascinující podmořský svět, ale zároveň velmi zranitelný vůči změnám klimatu, znečištění a invazivním druhům. Ochrana tohoto unikátního místa je proto klíčová pro budoucí generace. Potápění mezi korály a pozorování pestrého života je nezapomenutelný zážitek, ale musíme si uvědomit, že je naší povinností chránit ho pro další generace cestovatelů a badatelů.
Co se dá dělat na Velkém bariérovém útesu?
Velký bariérový útes, to není jen pohádka, ale skutečný ráj pro milovníky vodních sportů! Já osobně jsem si tam užil nezapomenutelný jachting a projížďky na rychlých katamaránech – vítr ve vlasech, slunce na kůži a ty neuvěřitelné barvy moře! Vysoce doporučuji i windsurfing, pro zkušenější je to absolutní extáze. Pro méně zkušené je tu spousta možností – od vodních lyží až po klidnější projížďky na lodích se skleněným dnem, odkud můžete pozorovat korály a pestrou faunu, aniž byste se museli máčet. A pro ty, co touží po ještě impozantnějším pohledu, je tu možnost leteckých výletů – helikoptéry či horkovzdušné balóny nabídnou panoramatický pohled, který vám vyrazí dech. Nezapomeňte na potápěčské safari – prožitek na celý život! Objevování podmořského světa s bohatstvím korálů, stovek druhů ryb a dalších mořských živočichů je nezapomenutelné. A pro ty, co chtějí poznat i ostrovy, jsou k dispozici tematické výlety s průvodcem, kde se dozvíte o jejich historii a flóře. Jen mějte na paměti, že Austrálie klade velký důraz na ochranu tohoto jedinečného ekosystému, takže dodržujte pokyny a chovejte se ohleduplně k přírodě. Zapomenutelné to ale určitě nebude!
Proč je důležité chránit a ochraňovat korálové útesy?
Koralové útesy? To není jenom krásná podívaná pro potápěče! Jsou to skutečné přírodní štíty, které chrání pobřeží před ničivou silou bouří a vln. Představte si, že bez nich by pobřežní města čelila mnohem větším škodám při každém hurikánu. A co pláže? Ten krásný bílý písek, na kterém se tak rádi sluníte? Velká část z něj pochází právě z korálových útesů – jejich eroze a rozpad poskytuje materiál pro tvorbu písečných pláží. Zničíme-li útesy, ztratíme i pláže.
A teď k té ekonomické stránce věci. Představte si, kolik peněz proudí do ekonomiky pobřežních zemí díky turismu a potápění právě kolem korálových útesů. Miliony turistů ročně navštěvují místa s nádhernými útesy, a to přináší obrovské zisky hotelům, restauracím, půjčovnám vybavení a mnoha dalším podnikům. Tohle všechno je v ohrožení, pokud útesy neochráníme.
A nakonec, ale rozhodně ne nejdůležitější, je jejich medicínský význam. Korály a organismy s nimi spojené obsahují látky s ohromným potenciálem v medicíně. Mnoho vědců se zabývá výzkumem nových léků na rakovinu, infekce a další nemoci, a korálové útesy jsou v tomto ohledu prakticky nevyčerpatelná zásobárna. Je to skutečná lékárna 21. století, kterou bychom si měli pečlivě chránit.
Jak lidé obnovují Velký bariérový útes?
Obnova Velkého bariérového útesu je komplexní proces, při němž hraje klíčovou roli technologie. Po celém světě, od Karibiku po Indonésii, jsem viděl různé metody, ale program rozmnožování korálů v Austrálii je skutečně fascinující. Využívá se zde metoda tzv. „ECO korálů“. Během období masového rozmnožování, které je úchvatnou podívanou samo o sobě, sbírají vědci přebytečná korálová vajíčka a spermie ze zdravých částí útesu. Tyto cenné „embrya“ se pak ve speciálních plovoucích zařízeních, jakých jsem viděl jen velmi málo, v pečlivě kontrolovaném prostředí vyvíjejí v miliony nových korálů. Tento krok je klíčový, neboť umožňuje „pěstování“ odolnějších korálů, méně náchylných k bělení a chorobám. Nakonec jsou tyto mladé korály vysazeny na poškozená místa útesu, kde se stávají základem pro jeho obnovu. Jedná se o úžasný příklad toho, jak může lidský vynález a vědecký pokrok pomoci chránit ohrožené ekosystémy – proces, který jsem s obdivem pozoroval na mnoha místech planety.
Je možné spát na Velkém bariérovém útesu?
Spát přímo na Velkém bariérovém útesu nelze, ale existuje skvělá alternativa – podmořská observatoř. Nabízí ubytování ve dvoulůžkových palandách pro 20 hostů. Je to unikátní zážitek, kdy můžete usínat a probouzet se s výhledem na bohatý podmořský život. Denní program zahrnuje pozorování korálů a mořských živočichů. Doporučuji rezervaci s dostatečným předstihem, protože kapacita je omezená. Mějte na paměti, že se jedná o specifický typ ubytování, takže pohodlí nemusí být srovnatelné s hotelem. Připravte se na mírný hluk způsobený mořem a případně i jinými hosty. Zajistěte si vhodnou ochranu proti slunci a hmyzu, i když budete většinu času trávit pod vodou.
Cena zahrnuje obvykle i veškeré vybavení potřebné k ponoření se a prohlídce útesu. Můžete se těšit na nezapomenutelný zážitek a unikátní pohled na noční život pod hladinou. Informace o dostupnosti a cenách nejlépe zjistíte přímo u provozovatele observatoře.
Je možné chodit po Velkém bariérovém útesu?
Chůze po Velkém bariérovém útesu je nezapomenutelný zážitek, ale vyžaduje pečlivé plánování. Nejlepší čas na procházku po útesu je během odlivu, konkrétně během těch několika dnů každých čtrnáct dnů, kdy příliv klesá výrazněji a odhaluje tak rozsáhlejší přílivovou zónu. Před výpravou si důkladně prostudujte předpověď přílivu a odlivu.
Doporučuji si vyhradit alespoň hodinu před i po předpokládaném čase odlivu. To vám poskytne dostatek času na prozkoumání odhalených oblastí a bezpečný návrat před příchodem přílivu. Nespoléhejte se pouze na jeden zdroj informací o přílivu a odlivu, raději si je ověřte z více zdrojů.
Během procházky po útesu buďte velice obezřetní. Povrch může být kluzký a nepravidelný, plný ostrých korálů a lastur. Vhodná obuv je naprostou nezbytností – doporučuji pevné boty s uzavřenou špičkou a dobrou přilnavostí. Voda se může vracet rychleji, než byste čekali, proto neustále sledujte hladinu moře a svůj čas. Nepodceňujte sílu přílivu a odlivu!
Nezapomeňte na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, klobouk a dostatek vody. Slunce na útesu je silné a dehydratace může rychle nastat. A co je nejdůležitější, respektujte křehký ekosystém útesu a nic nepoškozujte. Užívejte si jedinečný zážitek s ohledem na ochranu přírody.
Proč je obnova korálových útesů důležitá?
Obnova korálových útesů je naprosto klíčová z mnoha důvodů, které jsem pozoroval během svých cest po desítkách zemí. Nejde jen o malebnou podívanou – útesy fungují jako přirozená bariéra chránící pobřeží před erozí a ničivými vlnami, čímž chrání miliony lidí žijících v pobřežních oblastech. Viděl jsem na vlastní oči, jak chrání nízko položené ostrovy před bouřemi a záplavami. Dále poskytují útočiště a potravu pro čtvrtinu všech mořských druhů – biodiverzita útesů je fascinující a nezbytná pro zdravý mořský ekosystém. Ztráta útesů znamená kolaps celých potravních řetězců. A konečně, jejich ekonomický význam je obrovský. V mnoha rozvojových zemích jsou korálové útesy zdrojem obživy tisícům lidí – od rybolovu až po turismus. Ztráta těchto příjmů vede k chudobě a sociálním problémům. Nicméně, degradace útesů kvůli okyselování oceánů, znečištění a nadměrnému rybolovu je alarmující. Proto je práce organizací jako NOAA na jejich obnově tak nezbytná pro budoucnost planety, a to nejen pro nádherný podmořský svět, ale i pro globální ekonomiku a blahobyt lidstva. Například, v Indonésii jsem viděl, jak místní komunity aktivně spolupracují na ochraně a obnově útesů – efektivní model pro světovou imitaci.
Proč se nesmí dotýkat korálových útesů?
Koralové útesy jsou nádherné, ale rozhodně se jich nedotýkejte! Kus korálu se vám může snadno zapíchnout do kůže, a to pěkně bolí. Představte si trn, který se vám tam zasekne a hůře vyndá. Hojení pak trvá strašně dlouho a zánět se vám bude hnisat. Ne, fakt to není sranda.
První pomoc? Ihned dezinfikovat! A pokud se vám to stane, a kus korálu v ráně zůstane, je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Oni ho tam mají šikovnější nástroje na vyndání. Nečekejte, že se to samo vstřebá, to se nestane.
Mimo bolesti a zánětu, koráli obsahují i různé bakterie, takže riziko infekce je vysoké. Prostě si je jen prohlížejte z bezpečné vzdálenosti, foťte a užívejte si jejich krásu. A pamatujte – neopatrnost se nevyplácí. Ochráněme tyhle krásné podmořské ekosystémy a sami sebe.
Co dělají lidé, aby pomohli korálovým útesům?
Ochrana korálových útesů je globální výzva, a USA nejsou výjimkou. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) bojuje proti jejich úbytku implementováním programů v rámci zákona o čisté vodě. Tyto programy se zaměřují na ochranu kvality vody v povodích a pobřežních oblastech, kde se korálové útesy nacházejí. Měl jsem možnost navštívit několik z těchto oblastí a viděl jsem na vlastní oči, jak znečištěná voda devastuje tyto křehké ekosystémy. Znečištění, ať už z průmyslu, zemědělství nebo odpadních vod, má fatální následky – od bělení korálů až po jejich úplné odumření. EPA zároveň financuje rozsáhlý monitoring a výzkum. Vědci se snaží nejenom pochopit, co způsobuje úbytek korálů (např. okyselování oceánů, zvyšující se teplota vody, nadměrný rybolov), ale i najít efektivní strategie pro jejich záchranu. Mnoho z těchto snah se zaměřuje na obnovu poškozených útesů, včetně pěstování korálů v laboratořích a jejich následného přesazování do přírody. Je to běh na dlouhou trať, ale bez těchto kroků by situace byla ještě mnohem horší. Viděl jsem úžasné projekty, kde se místní komunity aktivně zapojují do ochrany útesů, například skrze ekoturismus či udržitelné rybolovné praktiky. Je to boj o přežití úžasného podmořského světa a jeho biodiverzity, která má pro naši planetu nezastupitelnou hodnotu.
Jaká opatření se přijímají k ochraně Velkého bariérového útesu?
Velký bariérový útes, světový div, čelí mnoha hrozbám. Kvůli ochraně tohoto unikátního ekosystému vláda Queenslandu investovala od roku 2015 přes miliardu dolarů do záchranných programů. To zahrnuje:
- Zlepšení kvality půdy: Boj proti erozi a znečištění půdy je klíčový, protože sedimenty z pevniny dusivé korály.
- Snížení znečištění vody: Znečištění z zemědělství a průmyslu negativně ovlivňuje zdraví korálů. Zde se zaměřují na snížení splachu chemikálií a hnojiv.
- Odstraňování invazivních druhů: Trnová koruna, dravá hvězdice, představuje pro korály obrovské nebezpečí. Probíhá rozsáhlý program jejího odstraňování, často s pomocí potápěčů a robotických technologií. V rámci programu probíhá i výzkum biologické kontroly.
Kromě toho probíhá monitoring korálových útesů, výzkum odolnosti korálů vůči oteplování oceánů a programy na obnovu poškozených úseků. Je důležité si uvědomit, že ochrana tohoto unikátního ekosystému vyžaduje dlouhodobou a komplexní strategii, k níž patří i ekologická turistika a osvěta.
Osobně jsem svědkem krásy a křehkosti útesu. Jeho ochrana není jen záležitostí Austrálie, ale celého světa. Každý z nás může přispět k jeho zachování odpovědným cestováním a podporou udržitelných praktik.
Kde se lidé ubytovávají na Velkém bariérovém útesu?
Hledáte luxusní ubytování na Velkém bariérovém útesu? Pak je qualia tou správnou volbou. Tento ikonický resort se nachází na severním cípu ostrova Hamilton, součásti Whitsunday Islands, a nabízí nezapomenutelný zážitek z pobytu v soukromí a luxusu.
Soukromé pavilony z přírodního dřeva a kamene jsou navrženy tak, aby co nejlépe využily dechberoucí výhledy na korálové útesy a tyrkysové vody. Je to skutečně ráj pro milovníky klidu a pohodlí.
Co byste měli vědět před rezervací:
- Cena: qualia patří mezi nejdražší resorty v oblasti, takže se připravte na vysokou cenu za noc.
- Dostupnost: Rezervujte si pobyt s dostatečným předstihem, obzvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.
- Doprava: Na ostrov Hamilton se dostanete letadlem nebo lodí z nedalekého města Airlie Beach. Resort zajišťuje transfery z letiště a přístavu.
- Aktivity: kromě odpočinku na pláži nabízí qualia širokou škálu aktivit, včetně šnorchlování, potápění, plavby na kajaku a výletů lodí na okolní ostrovy. Můžete si také dopřát wellness procedury v luxusním spa.
Pokud hledáte unikátní zážitek a nevadí vám investovat do prvotřídní dovolené, pak je qualia na Velkém bariérovém útesu perfektní volbou. Připravte se na nezapomenutelný pobyt v ráji.
Tip pro zkušené cestovatele: Prozkoumejte i okolní ostrovy Whitsunday Islands. Nabízejí úchvatné pláže, skryté zátoky a skvělé příležitosti k poznávání mořského života. Naplánujte si výlet na lodí s průvodcem, abyste objevili skryté skvosty této oblasti.