Nejhorší zbraň na světě? Těžká otázka, záleží na definici „nejhorší“. Pokud se zaměříme na čistou ničivou sílu, pak bez debat vede Car-bomba (Царь-бомба). Tato třístupňová termonukleární puma, vyvinutá v Sovětském svazu pod krycím jménem Ivan (Иван) nebo Váňa (Ваня), představovala vrchol sovětského jaderného programu a dodnes zůstává nejsilnější zbraní, která kdy byla odpálena.
Její síla? Odhaduje se na 50 až 58 megatun TNT, což je tisíc krát více než atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki. Výbuch na Novém zemském souostroví v roce 1961 způsobil ohnivou kouli s průměrem přes 8 km, která byla viditelná ze stovek kilometrů. Otřesy zaznamenaly seismické stanice po celém světě. Nešlo jen o fyzickou destrukci; následky zahrnovaly elektromagnetické pulsy, které mohly poškodit elektroniku na značných vzdálenostech. Mluvíme o zbrani, která dokázala změnit počasí a způsobit rozsáhlé ekologické škody.
Zajímavostí je, že Car-bomba měla původně být ještě silnější, ale Sověti se nakonec rozhodli pro o něco slabší variantu, aby se minimalizovalo radioaktivní spálení. Název „Car-bomba“, přijatý západními médii, se stal běžným i v Rusku, obdobně jako u „Car-pušky“ (Царь-пушка), což poukazuje na ruskou tradici pojmenovávání výjimečných zbraní po Carech.
Následky jejího použití by byly katastrofální, a proto se jedná o zbraň, která se nikdy neměla použít. Je to připomínka hrozby, kterou představují jaderné zbraně a důvod k silné snaze o jejich celosvětové odzbrojení.
Kromě ničivé síly je důležité zmínit i její strategický význam. Car-bomba byla demonstrací sovětské vojenské síly během studené války, snahou zastrašit Západ. Tento aspekt zbraně je stejně důležitý, jako její technické parametry.
Co je zbraň kategorie B?
Kategorie zbraní v České republice je systém, který může zpočátku působit matoucím dojmem, zvláště pokud cestujete a máte zájem o střelnou zbraň. Zjednodušeně řečeno, kategorie B zahrnuje zbraně podléhající povolení. To znamená, že jejich držení a užívání není volné. Předtím, než se s takovou zbraní vydáte na cestu, například do zahraničí, je naprosto nezbytné se důkladně seznámit s místními zákony a předpisy. Můžete narazit na zcela odlišné regulace, než na jaké jste zvyklí doma. Nepodceňujte to – nelegální držení zbraně může mít vážné důsledky.
Pro srovnání: Kategorie A zahrnuje zakázané zbraně, o jejichž držení se ani neuvažuje. Na druhém konci spektra jsou zbraně kategorie C a D, které vyžadují méně striktní režim. I tak je ale vždy důležité dodržovat platné zákony a postupovat podle instrukcí místních úřadů.
Před jakoukoliv cestou s jakoukoliv zbraní, i tou kategorie C nebo D, si ověřte všechny náležitosti s příslušnými úřady v České republice i v zemi, kam cestujete. Nezapomínejte na mezinárodní dohody a směrnice EU týkající se přepravy zbraní. Vždy je lepší být předem připraven a vyhnout se nepříjemnostem. Jedná se o zodpovědný přístup, který vám ušetří spoustu starostí a problémů.
Stručně: Kategorie B = povolení nutné. Nepodceňujte administrativní náležitosti a vždy se informujte o všech relevantních předpisech.
Jakou razi na jelena?
Na jelena se nejčastěji používají lovecké pušky ráží 9,3×72 R, .30-06 Springfield (7,62×63) a 8×57 JS. Všechny tři jsou vhodné pro střední až vysokou zvěř a jejich použití je v ČR běžné. 9,3×72 R je oblíbená pro svou spolehlivost a účinnost na střední vzdálenosti, .30-06 Springfield nabízí větší dostřel a průbojnost, zatímco 8×57 JS představuje kompromis mezi oběma. Výběr konkrétní ráže závisí na individuálních preferencích lovce, terénu a vzdálenosti střelby. Důležité je vždy dbát na bezpečné zacházení se zbraní a dodržovat platné zákony a předpisy týkající se lovu.
Kromě ráže je klíčová i volba správné munice. Je třeba zvolit typ střely s ohledem na typ zvěře a vzdálenost. Například těžší střely s lepší průbojností jsou vhodné pro větší a silnější jelena, zatímco lehčí střely mohou být vhodnější na kratší vzdálenosti. Kvalitní optika je také nezbytná pro přesnou střelbu a bezpečný lov.
Nezapomeňte na to, že lov jelena vyžaduje nejen dobrou výbavu, ale i zkušenosti a znalosti. Je důležité dodržovat etické principy lovu a respektovat přírodu.
Co můžu nosit na sebeobranu?
Deset nejlepších prostředků sebeobrany? To je otázka, kterou si klade každý zodpovědný cestovatel. Sebedůvěra je klíčová, to je pravda, ale i ta nejlepší příprava se neobejde bez vhodných nástrojů. Skrytá střelná zbraň? Zákonnost jejího držení se v jednotlivých zemích liší a je nutné se s ním důkladně seznámit. Riziko zneužití je vysoké. Paralyzer může být účinný, ale jeho použití má svá omezení a vyžaduje přesnost. Pepřový sprej – efektivní, ale jeho účinnost závisí na větru a vzdálenosti. Nezapomeňte na místní legislativu ohledně jeho držení a používání. Taktické pero? Dobrá volba pro nenápadnou sebeobranu, ale vyžaduje cvik. Boxer na klíčence? Lepší než nic, ale jeho účinnost je sporná. Bojové umění? Nejlepší investice do dlouhodobé sebeobrany, ale vyžaduje intenzivní a pravidelný trénink. Skrytý nůž? V mnoha zemích je jeho držení zakázáno. Vždy preferujte prevenci: vyhýbejte se rizikovým situacím, buďte si vědomi svého okolí, informujte se o místních zvyklostech a nebezpečí. Důležitá je také znalost první pomoci.
Jaký nůž na sebeobranu?
Karambit, původně nástroj indonéských farmářů, překonal hranice pouhého zemědělského náčiní. Jeho zakřivená čepel, ideální pro loupání ovoce a práci na rýžovištích, se ukázala být překvapivě efektivní i v sebeobraně. Viděl jsem ho v akci od rýžových polí Jávy až po rušné trhy Marrákeše – jeho kompaktní design a intuitivní držení z něj dělají vhodného společníka v nebezpečných situacích.
Dnes je jeho praktické využití ještě širší. V Nepálu jsem ho používal k řezání provazů pro stanování, v Amazonii k čištění rybářských sítí a v himálajských vesnicích k otevírání obalů. Jeho univerzálnost je fascinující. Je to nástroj, který přežil staletí a přizpůsobil se potřebám různých kultur. Jeho ostří, i když malé, je nečekaně silné a přesné. V Argentině jsem ho dokonce viděl používat gaučové pastevce k opravám ohradníků. Přestože má karambit potenciál pro sebeobranu, je důležité si uvědomit, že jeho používání je spojeno s odpovědností a dodržováním platných zákonů.
Co je lepší vzduchovka nebo flobertka?
Po loňské novelizaci zákona o zbraních se flobertky staly skutečnou silou. Možnost využít plný potenciál střeliva, které dříve bylo omezeno, z nich udělala v porovnání se vzduchovkami mnohem účinnější nástroje. Z vlastní zkušenosti z cest po Jižní Americe mohu říct, že jsem se setkal s obojím. Flobertka, správně použitá, disponuje podstatně větší zastavovací silou než vzduchovka.
Důležité upozornění: Domácí úpravy flobertek jsou nebezpečné a nelegální. Možnost zranění sebe sama nebo okolí je značná. Při cestách do odlehlých koutů světa jsem poznal, jak důležitá je bezpečnost a dodržování zákonů. Riskovat zranění kvůli nelegální úpravě zbraně je nesmysl. Kvalitní flobertka s legálně dostupným střelivem je mnohem spolehlivější a bezpečnější variantou než jakákoli experimentálně upravená zbraň.
Praktická rada: Před nákupem jakkoli zbraně, ať už vzduchovky, či flobertky, důkladně prostudujte platnou legislativu a promyslete si, k čemu ji budete používat. Možnosti legálního užití flobertky jsou v dnešní době mnohem širší, než tomu bylo v minulosti.
Co zabije vzduchovka?
Vzduchovka, i když se zdá neškodná, představuje vážné nebezpečí. Zásah do oka může vést k jeho vytržení, což je okamžitě smrtelné zranění, nebo k trvalé slepotě. Podobně nebezpečný je zásah do krční tepny, který může způsobit masivní krvácení a smrt.
Je důležité si uvědomit, že i zdánlivě slabá vzduchovka má dostatečnou energii k vážnému zranění. To platí zejména pro citlivé orgány, jako je mozek, srdce nebo plíce.
Na túře je potřeba vzduchovku vždycky bezpečně skladovat a dodržovat zásady bezpečného zacházení s ní:
- Nikdy nestřílet na lidi ani zvířata.
- Používat ochranné brýle, i když střílíte na terč.
- Střílet pouze na určených místech a v bezpečném směru. Zkontrolovat trajektorii střely za terčem.
- Před manipulací se vzduchovkou vždycky zkontrolovat, zda je vybitá.
- Vzduchovku ukládat mimo dosah dětí.
Nepodceňujte sílu vzduchovky. Její nesprávné používání může mít fatální následky. Nehody s ní se stávají častěji, než si mnoho lidí uvědomuje.
V případě zranění okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. I zdánlivě lehké zranění může mít vážné následky.
Co nežerou srny?
Srny se vyhýbají rostlinám s ostny, jako je jalovec a dřišťál (Berberis), kvůli nepříjemnému píchání. Tisy (Taxus) jsou pro ně toxické, ačkoliv se předpokládá, že je zvířata instinktivně poznají. Zajímavé je, že i trnka (Prunus spinosa), běžná součást české krajiny, není pro srny příliš atraktivní, přestože nese jedlé plody. Její trny a bujné šíření ji dělají spíše nežádoucí potravou. Můj osobní postřeh z Kytlic, obce s hojným výskytem srnčí zvěře, potvrzuje, že se srny zcela vyhýbají i rododendronům, pravděpodobně z důvodu jejich toxických látek. Obecně platí, že srny preferují mladé výhonky listnatých stromů a keřů, byliny a trávy, vyhýbají se však většině jehličnanů kromě mladých výhonků některých druhů. Je důležité si uvědomit, že preference potravy se může lišit v závislosti na dostupnosti potravy a ročním období.
Jak vysoký plot proti srnám?
Plot proti srnám by měl být vysoký minimálně 160 cm. To ale nestačí! Srny jsou akrobatky a lehce přeskočí nižší překážku, zvláště když jsou vystrašené nebo motivované chutnou zelení. Proto je důležité zvolit nejen dostatečnou výšku, ale i hustotu pletiva – mezery by neměly umožnit srnce prostrčit hlavu. Drátěný plot by měl mít malé očky, ideálně svařený, aby se nedal snadno ohnout. Dřevěný plot pak vyžaduje pevné sloupky a hustě osazená prkna, bez větších mezer. Pro větší jistotu se doporučuje plot ještě zapustit do země alespoň 15-20 cm, aby se zvěř nedostala pod ním. Uvažujte i o sklonu pletiva směrem ven – to srnám ztíží vylezení. Pro jelení zvěř, která je podstatně větší, je nutná výška až 220 cm a ještě robustnější konstrukce. Nepodceňujte ani ochranu spodní části plotu, protože srnčí zvěř umí i prolézat pod plotem.
Jak ulovit líná?
Líni, ti plaší krasavci, vyžadují jemný přístup. Háčky volíme skutečně jemné, s chirurgicky ostrou špičkou. Zbytečně velký háček je odradí jako červenou plášť toreadora býka. Z vlastní zkušenosti vím, že i když používám půlku rousnice nebo kopané červy, je lepší je navléknout podélně i na háček určený pro kapra – tím se minimalizuje riziko vytrhnutí nástrahy. Důležité je také vybrat správné místo. Líni dávají přednost klidným, zarostlým částem řek a jezer, s bahnitým dnem a bohatou vodní vegetací. Nepodceňujte důležitost nástrahy. Kromě zmíněných, se osvědčily i malé housky, kukuřice nebo těsto. A pamatujte, trpělivost přináší ryby, a to i ty nejplašší. Klíčem k úspěchu je nenápadnost a cit.
Další tip z mých cest: Pro zvětšení šance na úspěch se vyplatí experimentovat s hloubkou a typem dna. Líni se často zdržují v blízkosti překážek, jako jsou kameny, kořeny nebo ponořené větve. Nenechávejte se odradit první neúspěšnou výpravou. Pozorování a trénink jsou klíčem k pochopení návyků těchto elegantních ryb.
Co jsou lovecké zbraně?
Lovecká zbraň, to není jenom flinty z filmových westernů! Podle zákona o zbraních je to hlavně zbraň určená k lovu zvěře odstřelem, jak říká zákon o myslivosti. Tedy pušky, brokovnice, a někdy i speciální pistole s tlumičem, pro specifické situace. Důležité je si uvědomit, že každá lovecká zbraň musí splňovat přísné bezpečnostní a technické normy. Mnoho z nich má nastavitelnou pažbu, různé mířidla – od jednoduchých až po sofistikované optiky – a výběr munice je zásadní pro efektivní a etické lovení. Pro aktivního turistu, který se pohybuje v oblastech s loveckou činností, je důležité znát zákony a dodržovat bezpečnostní vzdálenosti, protože střelba je nebezpečná činnost a náhodná střelba může mít fatální následky. I když se osobně do lovu nezapojujete, je užitečné vědět, co jsou to lovecké zbraně a jak se s nimi správně zachází.
Jaká je nejsilnější bomba?
Tsar Bomba – to jméno samo o sobě evokuje sílu. Nejsilnější jaderná bomba v historii, exploze, která doslova přepsala definici „ničivé síly“. Měl jsem možnost navštívit mnoho míst, kde se dotkly následky jaderných zkoušek, od pustin Nevady až po tiché japonské památníky. Nic ale nepřipomíná ničivou moc Tsarbomby, sovětské bomby z roku 1961, která byla třikrát silnější než všechny bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki dohromady. Její síla dosahovala 50 megatun TNT, což je 50 milionů tun trhaviny. Představte si explozi, která vytvořila ohnivou kouli o průměru několika kilometrů a seismický šok zaznamenaný po celém světě.
Zatímco samotná Tsar Bomba byla testována jen jednou na Novaya Zemlya, její vývoj odhaluje fascinující technologickou i geopolitickou hru studené války. Sověti ji navrhli jako demonstraci síly, ale zároveň i jako varování. Měla to být zbraň, která by nikdy neměla být použita, a přesto dodnes symbolizuje vrchol lidské schopnosti ničení. Její existence slouží jako stálá připomínka tragických potenciálů lidské civilizace a nutnosti snahy o mír.
Zajímavé je, že původní návrh Tsarbomby byl ještě silnější, ale Sověti se nakonec rozhodli pro o něco slabší verzi, aby minimalizovali radioaktivní spad. I tak se ale jedná o absolutně ohromující zbraň, která dodnes drží primát a zřejmě ho i nadále udržet. Její síla je nesrovnatelná s ničím, co lidstvo kdy vyrobilo.
Jak velký nůž mohu nosit?
Nošení nožů se řídí různými zákony v závislosti na zemi. V České republice je situace poměrně jasná: výslovně povoleny jsou nože s jednostranně nabroušenou čepelí o délce menší než 8,5 cm. To se týká běžných kapesních nožů, například těch používaných na turistice nebo při outdoorových aktivitách. V mnoha dalších zemích jsou limity délky čepele odlišné, často přísnější. Například v Německu je situace komplikovanější a záleží i na typu nože. V některých asijských zemích jsou zase omezení mnohem striktnější a nošení jakéhokoli nože může být problematické. Před cestou do zahraničí je proto vždy důležité se informovat o tamních zákonech týkajících se nošení nožů, abyste se vyhnuli problémům s místními úřady. Zda je nůž vhodný k nošení, závisí také na jeho účelu. Multifunkční nástroje s nožem jako součástí sady, jsou často posuzovány jinak než samotné nože určené k řezání. Důležité je i to, jakým způsobem nůž nosíte – skryté nošení může být v mnoha zemích zakázané i pro menší nože.
Kolik stojí zbrojní průkaz B?
Získání zbrojního průkazu, ať už skupiny A, B, či C, v České republice není zrovna levná záležitost. Můžete si připravit rozpočet až 10 000 Kč. Tohle číslo však není fixní a záleží na několika faktorech.
Hlavní položky, které tvoří konečnou cenu, jsou:
- Poplatky státním orgánům: Základní poplatek za přijetí přihlášky ke zkoušce je 100 Kč. Za samotné vydání zbrojního průkazu pak zaplatíte 700 Kč za každou skupinu (A, B, nebo C). Chcete-li tedy zbrojní průkaz skupiny B, budete platit 700 Kč. Plánujete-li hned všechny tři skupiny, připravte si 2100 Kč.
K těmto základním poplatkům je nutné připočítat i další výdaje. Zkušenost z cest po světě mi napovídá, že často podceňované náklady vznikají při:
- Přípravě na zkoušku: Kurz na získání zbrojního průkazu, zahrnující teoretickou i praktickou přípravu, se může pohybovat v cenové relaci od několika tisíc korun výše. Cena závisí na intenzitě kurzu a rozsahu poskytnutých služeb. Některé kurzy zahrnují i pronájem zbraně na střelnici, což dále navyšuje náklady. Podobně jako u víza do některých zemí, je i zde vhodné si vše pečlivě prostudovat předem.
- Lékařské prohlídky: Nezapomeňte na lékařské vyšetření, které je nezbytnou součástí procesu. Cena se může lišit dle lékaře a rozsahu vyšetření.
- Střelnice: Pro úspěšné absolvování praktické části zkoušky je nutné navštívit střelnici. Cena se liší podle střelnice a počtu vystřelených ran.
Shrnutí: Finální cena zbrojního průkazu skupiny B tak může překročit i 700 Kč několikanásobně, v závislosti na vašich individuálních potřebách a volbě služeb. Před zahájením procesu si proto důkladně zjistěte všechny potřebné informace a rozpočtujte s rezervou.
Co odpudí srnky?
Srnky, ti roztomilí, ale zároveň ničiví návštěvníci zahrad, jsou pro mnohé zahrádkáře noční můrou. Co je ale opravdu účinné na jejich odpuzování? Můj tip je pachový ohradník. Ano, čtete správně! Zatímco jsem cestoval po Evropě a potkával se s různými problémy na venkově, od škod způsobených divočáky až po jelení návštěvy na vinicích, pachový ohradník se ukázal jako efektivní řešení. Nejde jen o srnky, ale tento typ odpuzovače skvěle funguje i na jeleny, daňky, muflony a divoká prasata. Jeho největší výhoda? Okamžitý účinek! Nečekáte týdny, než se zvěř přestane objevovat. Aplikujete a máte klid. A co je skvělé? Můžete ho používat po celý rok, takže máte chráněnou zahradu bez ohledu na roční období. Z vlastní zkušenosti vím, že je důležité pečlivě si přečíst instrukce k použití – některé přípravky vyžadují pravidelnou obnovu aplikace, aby si zvěř na pach nezvykla. Je to investice, která se ale vyplatí, věřte mi! Ušetří vám to spoustu starostí a nervů.
Důležité upozornění: Účinnost pachových ohradníků se může lišit v závislosti na druhu zvěře, terénu a dalších faktorech. Je proto vhodné zvolit správný typ ohradníku a dodržovat pokyny výrobce.