Nejlepší cestovní pojištění pro aktivní turisty? To je složitější otázka, než se zdá! V obecném srovnání vyhrála ČSOB s bohatou nabídkou připojištění – perfektní, pokud se chystáte na klasickou dovolenou. Pro mě, co lezu po skalách a jezdím na kole po horských stezkách, je ale důležitější něco jiného.
ČSOB sice vyhrála, ale je nutné si pečlivě prostudovat, co přesně kryje jejich připojištění pro extrémní sporty. Allianz na druhém místě je taky solidní volba, ale opět – detailní prozkoumání pojistných podmínek je nutnost. Generali skončilo třetí, ale pro méně náročné aktivity může být dostatečné.
Důležité upozornění pro všechny aktivní turisty: Nevěřte slepě žebříčkům! Vždy si pečlivě přečtěte pojistné podmínky. Zaměřte se na limity pojistného plnění, definici “extrémních sportů” a co přesně je a není kryto. Mnoho pojišťoven má výjimky pro horskou cyklistiku, paragliding, lezení a další aktivity. Nepodceňujte to! Pojištění, které vám v případě nehody neproplatí desítky tisíc za záchrannou akci, je k ničemu.
Tip: Porovnejte si nabídky více pojišťoven, a to i těch menších, které se specializují na outdoorové aktivity. Cena nemusí být vždycky rozhodující. Kvalitní pojištění je investice do vašeho bezpečí.
Co by mělo obsahovat cestovní pojištění?
Základ cestovního pojištění tvoří krytí léčebných výloh v zahraničí a asistenční služba. To je naprostá nezbytnost, bez které se na cesty raději ani nevydávejte. Ale věřte mi, základní balíček je jen špičkou ledovce. Mnohem komplexnější pojistka vám ušetří spoustu starostí a potenciálně i značné finanční ztráty.
Pojištění odpovědnosti je další důležitý prvek. Představte si, že nechtěně způsobíte škodu – rozbijete cizí majetek, zraníte někoho. Náklady na náhradu mohou být astronomické. Pojištění odpovědnosti vám s tím pomůže.
Úrazové pojištění je skvělé, pokud se vám něco stane. Kryje nejen léčebné výlohy, ale i případné trvalé následky úrazu. Nepodceňujte ho, i při zdánlivě nevinných aktivitách se může stát nehoda.
Myslete i na pojištění zavazadel. Ztráta kufru s veškerým oblečením a cennými věcmi je nepříjemná zkušenost. Pojištění vám pomůže s náhradou alespoň za ztracené věci.
Dlouhé čekání na letišti kvůli zpožděnému letu? Pojištění zpoždění letu vám uhradí náklady na ubytování a stravu během čekání. Užitečné hlavně při delších letech a s přestupem.
Plánujete adrenalinové aktivity? Pojištění rizikových sportů je pak naprostá nutnost. Klasické pojištění vám totiž v případě nehody během paraglidingu, potápění, nebo třeba lyžování nemusí nic proplatit.
Některé pojišťovny nabízejí komplexní balíčky, kde máte vše pohromadě. Porovnejte si nabídky a vyberte si variantu, která nejlépe pokryje vaše potřeby a plánované aktivity. Nešetřete na pojištění, je to investice do klidné dovolené!
Na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění?
Při výběru cestovky se zaměř hlavně na pojistné limity, a to zejména na léčebné výlohy. Nespoléhejte na základní balíčky! U aktivního turismu je potřeba vyšší limit, klidně i milion korun. Představte si zranění v odlehlé oblasti – záchrana vrtulníkem, transport do nemocnice, operace…to vše stojí hodně peněz. Nepodceňujte ani pojištění odpovědnosti, můžete nechtěně někomu ublížit. Uvažte i o pojištění zavazadel, zejména drahého vybavení. Asistenci v zahraničí oceníte, pokud se ztratíte, budete mít problém s doklady nebo se ocitnete v nepříjemné situaci. Pro extrémnější sporty (horolezectví, canyoning, rafting) si sjednejte speciální připojištění – běžná cestovní pojištění je často nekryje.
Důležité je přečíst si všeobecné podmínky pojištění a ujasnit si, co je a co není kryto. Nebojte se zavolat pojišťovně a vše si ověřit. A nezapomeňte na kopii pojistné smlouvy s sebou na cestu!
Která pojišťovna je nejlepší?
Letos, v roce 2025, kraluje UNIQA – jako kdyby zdolala nejvyšší vrchol! Výrazně předčila konkurenci v objemu předepsaného pojistného. To je fakt, co by vydržel i ten nejnáročnější trek. Kooperativa je na druhém místě – solidní výstup, ale UNIQA je prostě v jiné lize. Generali Česká pojišťovna pak třetí – slušný výkon, ale na špičku to nestačilo.
Co to znamená pro nás, aktivní turisty?
- Široká nabídka: Tyhle top 3 pojišťovny nabízí komplexní pojištění pro různé druhy outdoorových aktivit, od cyklistiky přes horolezectví až po vodní sporty. Před cestou si pečlivě prověřte, co všechno je v pojištění zahrnuto – některé aktivity můžou vyžadovat speciální příplatek.
- Asistenční služby: V případě nehody v terénu je rychlá a spolehlivá asistenční služba klíčová. Zkontrolujte dostupnost a rozsah asistenčních služeb jednotlivých pojišťoven, včetně mezinárodní platnosti.
- Cena vs. výkon: Ne vždy nejdražší pojištění znamená nejlepší. Srovnejte si nabídky všech tří pojišťoven a vyberte si tu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a rozpočtu. Nezapomeňte na limity plnění.
Dohromady tyto tři pojišťovny ovládly téměř 72 % trhu. Je to jako kdyby ovládly 72 % všech horských štítů! Ale nezapomeňte, že výběr pojištění je individuální záležitost a záleží na vašich specifických potřebách a preferencích. Nepodceňujte si ho!
Co je to Fischer?
Fischer je česká cestovní kancelář, která se zaměřuje především na letní dovolenou u moře – a to opravdu v širokém výběru destinací. Ročně obslouží přes 130 000 klientů, takže se jedná o poměrně velkou a zkušenou firmu. Nečekejte ale jenom pláže. Nabízí také pobyty v metropolích na víkendy, což je skvělé pro krátké výlety. Kromě toho se zaměřují i na lyžařské a golfové zájezdy, takže si zde vybere opravdu každý. Je dobré si předem prostudovat recenze, jelikož zkušenost klientů se může lišit. Důležité je také pečlivě číst podmínky zájezdu, a to i u takové zavedené firmy, a v případě nejasností kontaktovat přímo jejich zákaznickou podporu. Cenově se pohybují v průměru, ale sledujte jejich speciální nabídky a last minute zájezdy – tam se dají najít skutečné perly za výborné ceny. Při výběru zájezdu je třeba věnovat pozornost i pojištění, které je často součástí, ale někdy se platí zvlášť.
Tip pro zkušeného cestovatele: Využijte možnost rezervovat si letenky a ubytování zvlášť, abyste si mohli lépe přizpůsobit svůj itinerář a ušetřit případně nějaké peníze. Ne vždy je “balíček” od cestovní kanceláře nejvýhodnější variantou.
Na jakou částku se pojistit do zahraničí?
Na pojistný limit se nedívejte jenom jako na číslo. 5 milionů Kč na léčebné výlohy je minimum, doporučuji pro Evropu alespoň 10 milionů. Mimo Evropu? Tam se bez 20 milionů, a v některých zemích i více, neobejdete. Představte si například vrtulníkový transport z odlehlé oblasti – to jsou stovky tisíc, a to se ještě neošetření nezačalo.
Při výběru se zaměřte na:
- Typy pojištění: Základní je na léčebné výlohy, ale uvažujte i o asistenčních službách (doprava, repatriace, právní pomoc), a pojištění zavazadel.
- Aktivity: Jste-li vášnivými horolezci, potápěči nebo se chystáte na extrémní sporty, základní pojištění vám nestačí! Je nutné sjednat rozšířené pojištění s krytím těchto aktivit, jinak budete platit vše sami.
- Délku pobytu: Na kratší cesty postačí nižší limit, u delších pobytů je rozumnější sjednat vyšší, pro případ komplikací.
- Cílovou zemi: V některých zemích jsou náklady na zdravotní péči astronomické (USA, Kanada). Zde se pojištění s limitem 20 milionů může zdát až málo.
Tip: Vždy si pečlivě prostudujte pojistné podmínky! V malém písmu se často skrývají důležité výjimky a omezení.
- Porovnejte nabídky více pojišťoven.
- Nešetřete na pojištění – riziko vysokých nákladů na zdravotní péči v zahraničí je vysoké.
Která cestovní kancelář je nejlepší?
Otázka nejlepší cestovní kanceláře je subjektivní, záleží na vašich preferencích a typu dovolené. Srovnávací testy, jako ten zmíněný, nabízejí užitečný přehled, ale berte je s rezervou. Výsledky se mohou lišit v závislosti na kritériích hodnocení. Invia.cz, eTravel.cz a Zájezdy.cz se umístily na předních příčkách, což svědčí o jejich dobré pověsti a široké nabídce. Nicméně, před rezervací si vždycky ověřte recenze od jiných klientů, pečlivě si přečtěte podmínky a věnujte pozornost detailům zájezdu, jako je zahrnuté pojištění, typ ubytování a doprava. Dovolená.cz se sice umístila níže, ale to nemusí automaticky znamenat horší služby. Cena a dostupnost zájezdů se také liší mezi jednotlivými agenturami, proto je vhodné porovnat nabídky více společností před finálním rozhodnutím. Nezapomeňte na možnost individuální dovolené, která může být v některých případech výhodnější a flexibilnější.
Co zahrnuje pojištění Blue Max?
Pojištění Blue Max, respektive Blue Max World, nabízí komplexní ochranu pro vaši dovolenou. Klíčové je pojištění stornopoplatků až do 80 000 Kč na osobu, s celkovým limitem pro rodinu 160 000 Kč. To je skvělé pro případ nečekaných událostí před cestou, jako je nemoc nebo úraz. Důležité je si uvědomit, že toto pojištění kryje storno z různých důvodů, ale vždy je dobré si přečíst detailní pojistné podmínky. Další velkou výhodou je krytí trvalých následků úrazu – to je neocenitelné v případě vážnějšího zranění v zahraničí. Pojištění osobních věcí včetně zpoždění zavazadel je samozřejmostí, ale doporučuji si ověřit, co přesně se pod pojmem “osobní věci” rozumí a zda je kryt krádež s násilím. Vždy je vhodné se před cestou detailně seznámit s pojistnými podmínkami, zejména s výlukami z pojistného krytí a limity plnění, abyste předešli nepříjemným překvapením.
Nezapomeňte, že i s komplexním pojištěním je vhodné mít s sebou kopie důležitých dokumentů (pas, jízdenky, pojištění) a uchovat je odděleně od originálů. Také doporučuji upozornit banku na cestu do zahraničí, abyste předešli blokování karet.
Jaké riziko řeší cestovní pojištění?
Cestovní pojištění? To není jenom o nějakých nudných formulářích. Z vlastní zkušenosti po cestách desítkami zemí vím, že je to váš nejdůležitější společník. Kryje totiž mnohem víc než jenom lékařské výlohy, které zahrnují ošetření, hospitalizaci, léky a transport zpět domů – a to i v exotických koutech světa, kde se ceny šplhají do závratných výšek. Myslete na to, že i banální nachlazení vás v zahraničí může stát majlant.
Ale to není vše! Dobré cestovní pojištění zahrnuje i ochranu proti ztrátě zavazadel – víte, jaká to může být noční můra, když vám zmizí kufr s veškerým oblečením a důležitými dokumenty? A co pojištění odpovědnosti? Představte si, že nechtěně způsobíte škodu někomu cizímu – cestovní pojištění vám s tím pomůže. Mnoho pojišťoven nabízí také pojištění storna zájezdu, kdy vám vrátí peníze, pokud se z důvodu nemoci nebo jiných vážných okolností nemůžete na cestu vydat.
Nepodceňujte výběr pojištění! Porovnejte si nabídky různých pojišťoven a pečlivě si přečtěte pojistné podmínky. Zvolte si takové pojištění, které pokryje vaše individuální potřeby a plánované aktivity – od klidné dovolené na pláži až po dobrodružnou expedici do divočiny. Vždycky je lepší mít klid na duši, než řešit nepříjemnosti v cizí zemi.
Tip pro zkušenější cestovatele: Zaměřte se i na asistenční služby. Spolehlivý asistent vám pomůže s řešením problémů, a to i v těch nejnáročnějších situacích, například s komunikací s místními úřady nebo s nalezením lékařské pomoci.
Kde si udělat cestovni pojisteni?
Potřebuješ cestovní pojištění pro adrenalinové výlety? Pojišťovna VZP, a. s. nabízí slušné krytí, které si online (kromě ročního) snadno sjednáš. Důležité je ale pročíst si pojistné podmínky, zda kryjí i extrémní sporty, jako je horolezectví, canyoning, rafting nebo paragliding. Mnoho standardních pojištění tyto aktivity vylučuje, nebo je zahrnuje pouze za příplatek. Nezapomeň si zjistit limity pojistného plnění, ať se nestane, že ti při nehodě v horách peníze nestačí. Pokud preferuješ osobní kontakt, sjednáš si ho na pobočkách PVZP a VZP ČR. Prověř si, zda má VZP partnery, kteří nabízejí asistenční služby v dané lokalitě – rychlá pomoc v odlehlých oblastech je neocenitelná.
Tip: Před sjednáním pojištění si připrav seznam aktivit, které plánuješ, abys si mohl vybrat optimální variantu.
Proč si mám uzavírat zvláštní cestovní pojištění Když teď v EU je zdravotní péče hrazená všem občanům členských zemí?
Evropská karta zdravotního pojištění je skvělá věc, ale rozhodně to není všechno! Poskytne vám v jiných zemích EU nutnou a neodkladnou péči, kterou pak uhradí vaše česká pojišťovna. To ale znamená, že například plánovaná léčba, zubní ošetření, repatriační transport v případě nemoci či úrazu, ztráta zavazadel, nebo dokonce zodpovědnost za škody způsobené třetím osobám, už v této ochraně nejsou zahrnuty. A věřte mi, i ty nejlépe naplánované výlety se mohou zvrtnout.
Co tedy cestovní pojištění kryje navíc?
- Léčebné výlohy nad rámec nutné a neodkladné péče: Představte si komplikovaný zánět, nebo potřebu specializované diagnostiky. To vše si cestovní pojištění hradí.
- Repatriační náklady: Představte si, že onemocníte v odlehlém koutě světa. Pojištění pokryje cestu zpět domů, a to i letecky.
- Asistence v zahraničí: Ztráta pasu, zranění na výletě, potřebujete najít lékaře, vyřídit potřebné dokumenty – to vše za vás vyřídí asistenční služba.
- Pojištění zavazadel: Ztracená nebo poškozená zavazadla jsou nepříjemnost, kterou pojištění vyřeší.
- Pojištění odpovědnosti za škodu: Náhodně zraníte někoho, poškodíte majetek? Pojištění vám pomůže.
Shrnuto: Evropská karta zdravotního pojištění je dobrým základem, ale kompletní cestovní pojištění vám zajistí klid a bezpečí během celé cesty. Nepodceňujte to, investice do kvalitního pojištění je malá cena za klidnou mysl a vyřešení potenciálních problémů.
Kde je nejlepší se pojistit?
Takže, hledáte nejlepší cestovní pojištění? Zkuste si představit, že prozkoumávám svět – a bez kvalitního pojištění bych se ani nehnul! Můj výzkum ukázal, že Mutumutu vede v žebříčku. Druhé místo si zaslouží Generali České pojišťovny s produktem Můj život, a třetí je Kooperativa s FLEXI RISK. Ale pozor! Nejde jen o jméno. Já osobně se zaměřuji na rozsah krytí rizik. Zvažte, co všechno vaše dobrodružství vyžaduje – náhlé onemocnění v odlehlých oblastech? Evakuace z nebezpečných míst? Nejenom základní balíček, ale i rozšířené krytí odpovědnosti a ztráty zavazadel! Prozkoumejte podrobně pojistné podmínky – malé písmo často skrývá klíčové informace! Nezapomeňte na limity pojistného plnění. Investice do kvalitního pojištění je investicí do bezstarostného cestování. A věřte mi, to je v cestách k nezaplacení!
Tip pro zkušeného cestovatele: Nepodceňujte pojištění pro extrémní sporty! Vždy si předem ověřte, zda je vaše aktivita kryta a jaké jsou podmínky.
Další důležité aspekty: Srovnávejte ceny, ale především rozsah krytí! Přečtěte si recenze od jiných cestovatelů. Nebojte se kontaktovat pojišťovnu a zeptat se na detaily. Dobré pojištění vám může ušetřit spoustu starostí a peněz.
Jak často lze měnit pojišťovnu?
Změna zdravotní pojišťovny je v Česku možná jen dvakrát ročně, a to vždy k 1. lednu a 1. červenci. Nečekejte tedy na poslední chvíli, plánování je klíčové, podobně jako při plánování mého posledního výletu do Nepálu!
Nezapomínejte, že máte na změnu pouze jeden pokus za rok. To je jako s výběrem ideální letenky – máte jen omezený počet šancí, než cena letí vzhůru.
Co je potřeba pro hladký přechod?
- Včasné podání přihlášky: Nepodceňujte termíny. Já bych si je zapsal do kalendáře stejně pečlivě, jako si zapisuji termíny pro očkování před cestou do exotických zemí.
- Srovnání nabídek: Prozkoumejte různé pojišťovny. Podobné je to s výběrem hotelu – důležité je číst recenze a porovnávat ceny a služby.
- Vyřízení všech formalit: Přesvědčte se, že máte vše potřebné vyřízeno a potvrzeno. Stejně jako s cestovními pojištěním, které je nezbytné před každou větší cestou.
Kromě termínů je důležité vědět, že:
- Změna pojišťovny je zdarma.
- Vaše dosavadní pojišťovna vás automaticky odhlásí po uplynutí platnosti smlouvy.
- Nová pojišťovna vám zašle potvrzení o přijetí přihlášky.
Dobré plánování je klíčem k bezproblémovému přechodu. Nezapomeňte, že stejně jako při cestování, i zde je důležité věnovat dostatek času přípravě!
Kam nejvíce cestuji Češi?
Zajímá vás, kam Češi nejčastěji míří na dovolenou? Podle dat největší české cestovní kanceláře Invia, nejčastěji volí klasiku. První tři destinace (jejichž názvy bohužel v zadání chybí) jsou jasnými vítězi, ale za nimi se řadí stálice jako Bulharsko – skvělé pro rodiny s dětmi díky dostupným cenám a široké nabídce hotelů s animačními programy. Následuje Tunisko, lákadlo s krásnými plážemi, pouští a bohatou historií. Chorvatsko, s jeho nádherným pobřežím, malebnými ostrovy a křišťálově čistým mořem, si stále drží vysokou popularitu. Španělsko nabízí rozmanitost od rušných měst jako Barcelona či Madrid až po klidné pláže Costa Brava nebo Kanárské ostrovy. A právě Kanárské ostrovy, s věčným jarem a sopečnými scenériemi, se umístily výše než třeba Itálie.
Zajímavé je, že v první desítce se objevuje i Česká republika. To jen dokazuje, že i domácí turistika má stále co nabídnout a mnoho Čechů objevuje krásy své vlastní země. Itálie, s Římem, Florencií, Benátkami a nádherným pobřežím, si udržuje stabilní pozici mezi oblíbenými destinacemi. Její rozmanitost od historických památek po krásné pláže z ní dělá ideální cíl pro různé typy dovolené. Znalí cestovatelé jistě ocení, že dostupnost a kvalita služeb v těchto destinacích je velmi dobrá a ceny odpovídají poptávce.
Co kryje VZP v zahraničí?
VZP v zahraničí ti uhradí jen to nejnutnější – akutní péči, a to ještě s doplatky. Zapomen na luxusní privátní kliniky a dlouhé rehabilitace. Mysli na to, že ti neproplatí cestu domů, ani drahé letecké záchranné akce. A co teprve repatriaci těla… to si raději ani nepředstavuj. Proto si vždycky, ale opravdu vždycky, kup komerční cestovní pojištění. Zvol si variantu s dostatečným krytím, ať tě neošálí základní balíček. Pro extrémní sporty, horolezectví, nebo třeba potápění potřebuješ speciální připojištění – to je základ. Zkontroluj si, co pojištění kryje, ať nemáš pak nepříjemné překvapení. Nepodceňuj to, protože neočekávaná nehoda v divoké přírodě může stát majlant a pak ti i ta nejlepší výprava zhořkne.
Nezapomeň si vždycky vzít s sebou Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), i když to plně nenahrazuje cestovní pojištění. A pamatuj, že rychlá pomoc v zahraničí může stát neskutečně mnoho peněz. Raději preventivně, než pak řešit katastrofu.
Na jakou částku si pojistit byt?
U domu je to jasný – pojištění by mělo pokrýt kompletní demolici a novou výstavbu. To je jako když se chystáš na extrémní trek a balíš si kompletní výbavu – radši víc než míň, aby tě nic nezaskočilo.
U bytu je to trochu jinak. Zde se orientační cena odvozuje od tržní hodnoty podobných bytů v dané lokalitě. Představ si to jako výběr správného stanu pro výpravu – musíš najít ten, který odpovídá tvému rozpočtu a zároveň poskytuje dostatečnou ochranu.
Důležité upozornění: Podpojištění je jako výstup na horu bez mapy a kompasu – riskantní. Pokud se stane nehoda (požár, vloupání, atd.), pojišťovna může snížit výplatu, třeba jen na polovinu.
- Tip 1: Nepodceňuj potenciální škody. Zvaž všechny faktory, například i zvýšené ceny materiálů a prací.
- Tip 2: Projděte si důkladně pojistnou smlouvu. Vždy je lepší vědět, na co máš nárok.
- Tip 3: Porovnej nabídky různých pojišťoven. Někdy se vyplatí investovat do komplexnějšího pojištění.
Představ si, že se ti stane nehoda během tvé oblíbené aktivity. Chceš být připravený na všechny scénáře? Podobně je to s pojištěním bytu. Lepší mít dostatečné krytí, abys nemusel řešit finanční problémy po nějaké nepříjemnosti.
Kolik Max dní proplatí GČP z pojištění hospitalizace v případě hospitalizace v nemocnici?
Takže, GČP ti proplatí hospitalizaci maximálně 90 dní. To se týká hospitalizace po úrazu, a to jen do čtyř let od něj. Platí se ti jen za dny, co jsi skutečně ležel v nemocnici – žádné volno na procházky nepočítá! Pojistka ti vyplatí sjednanou částku vynásobenou počtem proplácených dnů. Dobrá věc na cestách, ale pamatuj, že extrémní sporty a výpravy do divočiny mají často specifická omezení, takže si pořádně prověř podmínky pojištění, než vyrazíš na tu velkou cestu! Možná se vyplatí zvážit i doplňkové cestovní pojištění pro větší klid. 90 dnů je sice slušná rezerva, ale komplikované zlomeniny, nebo horší úrazy se můžou protáhnout. A co pak?
Tip pro dobrodruhy: Nepodceňuj důkladné prostudování pojistných podmínek. Vždycky je lepší vědět přesně, co ti pojišťovna proplatí, než se pak dohadovat. A foť si papíry od lékaře – nikdy nevíš!
Co znamená blue max?
Blue MAX a Blue MAX World jsou cestovní pojištění, která vám garantují bezproblémovou dovolenou. Klíčová je vysoká pojistná suma za stornování – až 80 000 Kč na osobu, s celkovým limitem pro rodinu 160 000 Kč. To se hodí, pokud vám dovolenou zhatí neočekávané události, jako je nemoc nebo úraz. Mimořádně důležité je i krytí trvalých následků úrazu, což je ochrana pro ty nejhorší scénáře. Doporučuji pečlivě prostudovat pojistné podmínky, abyste věděli, co přesně je kryto a co nikoliv. Vždy si ověřte, zda je pojištění vhodné pro vaše plánované aktivity (např. extrémní sporty často vyžadují speciální připojištění). Nepodceňujte ani sjednání pojištění léčebných výloh v zahraničí, a to i pokud máte evropskou kartičku zdravotního pojištění. Ta totiž nekryje všechny náklady.
Pro rodiny s dětmi je dvojnásobný limit pro rodinu obrovskou výhodou, která výrazně snižuje riziko finančních ztrát. Před cestou si zkontrolujte, zda máte veškeré potřebné doklady, včetně cestovních dokladů a pojištění. Uložte si je na více místech (např. cloudové úložiště a fyzicky v zavazadle). Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba, a důkladné pojištění je součástí zodpovědné přípravy na dovolenou.