Otázka nejchutnějšího českého jídla je subjektivní, ale objektivní data hovoří jasně: svíčková na smetaně kraluje. Desítky ochutnávek jídel po celém světě mi umožnily srovnání – a i když osobně preferuji komplexnější chuťové profily asijské nebo středomořské kuchyně, popularita svíčkové v Česku je nepopiratelná. Její krémová omáčka, jemné maso a tradiční knedlíky představují dokonalou ukázku komfortního jídla, typického pro středoevropskou gastronomii. V kontrastu s lehkostí řeckého salátu nebo pikantností thajského kari je svíčková symbolem domácí pohody a sytosti. Na dalších pozicích se stabilně drží klasická pečená kachna s knedlíkem a zelím – jídlo bohaté na chutě a textury, které se vyrovná i mnoha slavnostním jídlům jiných národů. Uzené maso s bramborovým knedlíkem a špenátem pak nabízí robustnější, ale rovněž uspokojující chuťový profil, typický pro chladnější klimatické pásmo. Konečně, kuře na paprice reprezentuje lehčí, ale neméně chutnou variantu, nabízející pikantní tóny. Jejich popularita ukazuje pestrou nabídku tradičních českých jídel, která se odlišuje od mnoha mezinárodních kuchyní, které jsem ochutnal.
Co snídají Němčí?
Co si Němci dávají k snídani? Tohle je otázka, na kterou se mi často ptají moji čtenáři. A pravda je, že to není tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Záleží totiž hodně na regionu a osobních preferencích. Ale obecně se dá říct, že německá snídaně má k českému protějšku hodně blízko.
Klasická německá snídaně často zahrnuje čerstvé pečivo – různé druhy rohlíků, housky, ale i sladké pečivo. K tomu pak vejce (vařená natvrdo, míchaná, nebo volská oka), šunka, různé druhy salámů, marmeláda a samozřejmě kvalitní káva. Nezapomínejte ani na jogurty s müsli, které jsou v posledních letech čím dál populárnější i v Německu.
Zajímavost: V Bavorsku se setkáte s bohatšími snídaněmi, často s místními specialitami. Na severu Německa je snídaně zase spíše lehčí. V supermarketech narazíte na široký výběr müsli, jogurtů a pečiva, takže si každý najde to své.
Tip pro cestovatele: Pokud plánujete cestu do Německa, určitě vyzkoušejte místní pečivo. Je výborné a najde se v mnoha různých variantách. A nezapomeňte ochutnat i jejich kávu – je to skvělý způsob, jak začít den.
A ještě jedna důležitá věc: Stereotyp o tom, že Němci snídani vynechávají, je značně zjednodušený. Je pravda, že někteří se snídaní spěchají a dají si jen kávu a rohlík, ale mnozí si na ní dávají záležet a užívají si pořádné jídlo, podobně jako Češi.
Na co si dát pozor při výběru kuchyně?
Při výběru kuchyně, ať už se jedná o výpravu do džungle moderního designu nebo o zdolání vrcholků nejnáročnějších technologií, je nezbytná pečlivá příprava. Materiály, to je základ, jako pevný tábor v horách. Vyberte si takové, které odolávají náporům každodenního života – dřevo s patinou doby, odolný kámen, nebo třeba exotický kompozit. Nepodceňujte ergonomii, to je vaše mapa k pohodlnému a efektivnímu pohybu v kuchyni. Prostor musí dýchat, stejně jako výhled z horské chaty. Myslete na plynulý přechod k jídelnímu koutu, aby se vaše rodinná výprava za pohodlím nesetkala s překážkami. Spotřebiče jsou vaši společníci na této cestě – vyberte si spolehlivé, energeticky úsporné a s dostatečným výkonem. Moderní vychytávky, jako GPS v navigaci, vám usnadní práci, ale nezapomínejte na základní principy, jako je dostatek úložného prostoru. Rozpočet je váš zásobník, dobře si ho naplánujte, aby vám cesta neskončila předčasně. A na závěr – konzultace s odborníkem je jako zkušený průvodce, který vám pomůže vyhnout se nástrahám a zaručí, že vaše kuchyňská expedice bude úspěšná. Nezapomeňte i na detailní plánování osvětlení, je to jako správná mapa hvězdné oblohy – správné osvětlení dokáže kouzlo. A ještě jedna rada, z vlastní zkušenosti: zkuste si v kuchyni před nákupem “přehrát” běžné úkony – vaření, mytí nádobí. To je jako zkušební trek před náročnější expedicí.
Co je typické pro francouzskou kuchyni?
Francouzská kuchyně, ach ta Francouzská kuchyně! Její bohatství spočívá v dokonalé harmonii nejrůznějších surovin a precizní technice přípravy. Víno a sýry, to jsou samozřejmě základní pilíře, každý region se pyšní svými unikátními odrůdami. Nejde jen o obyčejné víno a sýr, ale o kulturu, staletí tradice, o příběh v každém doušku a kousku.
Moře je pro Francouze zdrojem nesčetných delikates. Ryby a mořské plody, od skromných slávek až po královské humry a langusty, se objevují na stolech v nejrůznějších úpravách. Vzpomínám na úžasné ústřice v Bretani, jejich slaná chuť mi dodnes zní v ústech.
Ale mořská krása není jedinou hvězdou. Francie je zemí bohatou na pastviny, a proto se zde hojně konzumují nejrůznější druhy masa: jemné jehněčí, voňavé skopové, šťavnaté hovězí, něžné telecí, chutné vepřové, a pro odvážnější i zvěřina. Paštiky, to je samostatná kapitola – umění zachytit chuť a aroma masa do nádherně aromatické pasty. A nezapomínejte na vnitřnosti, které jsou v některých regionech považovány za opravdovou lahůdku. Nebojte se experimentovat, chuťové zážitky vás nezklamou!
Co jedí křepelky?
Základní strava křepelek, ať už je chováte v Česku, Japonsku, či na africké savaně, spočívá v obilovinách. Pšenice, pšeničný šrot, čirok, oves a proso tvoří páteř jejich jídelníčku. Mnozí chovatelé, od zkušených farmářů v Argentině až po malé rodinné farmy v Itálii, se shodují na významu diverzifikace. Monotónní strava vede k problémům s imunitou a celkovou vitalitou.
Pro optimální zdraví a svěží peří je klíčová přísada zeleně. Na svých cestách jsem pozoroval, že v různých koutech světa se používají lokální druhy. Zelený salát, mrkev, špenát – to jsou klasiky, ale nezapomínejte na divokou zeleň, která ptákům dodá široké spektrum vitamínů a minerálů.
Specifické doplňky stravy se liší dle věku a ročního období.
- Mladé křepelky potřebují více proteinů pro růst. Zde se osvědčují například nasekaná vařená vejce.
- V zimě je důležité dodat krmivu více energie, proto se doporučuje přidat více obilovin a tuků (např. lněné semínko).
- V období snášky je důležitý dostatek vápníku pro tvorbu skořápek.
Nepodceňujte kvalitu krmení. Čerstvost a čistota jsou klíčové pro zdraví vašich křepelek, ať už se nacházíte kdekoliv na světě.
- Pravidelná kontrola krmení: Zkažené či plesnivé krmení okamžitě odstraňte.
- Dostatek čerstvé vody: Voda by měla být vždy k dispozici.
- Minerální doplňky: Pro optimální zdraví se doporučuje pravidelné podávání minerálních směsí (např. drcené skořápky, grit).
Jaké je nejoblíbenější jídlo na světě?
Otázka nejoblíbenějšího jídla na světě je samozřejmě subjektivní, ale data z Instagramu a dalších sociálních médií nám dávají zajímavý náhled. S neuvěřitelnými 64 000 000 hashtagy jasně vede pizza. Její všestrannost je úžasná – od neapolské s jednoduchou rajčatovou omáčkou a bazalkou až po extravagantní kombinace s exotickými ingrediencemi, které jsem ochutnal například v Japonsku nebo Mexiku. Každý kousek vypráví jiný příběh, odváží vás na italské slunce nebo do pulzující ulice New Yorku.
Na bedně medailí se pak drží ramen a hamburgery. Ramen, symbol japonské kuchyně, nabízí nekonečné variace vývarů a toppings. Ochutnal jsem výtečný ramen v malých rodinných restauracích v Tokiu i v luxusních podnicích v Ósace. Jeho bohatá chuť a hřejivý efekt zvláště v chladnějším počasí jsou prostě nezapomenutelné. Hamburgery, globální fenomén, zase reprezentují rychlé a nenáročné jídlo, přestože se kvalita a kreativita v jejich přípravě neustále zvyšuje – od klasických cheeseburgerů po gourmet varianty s foie gras a lanýži.
První desítka oblíbených jídel zahrnuje celou řadu kulturních pokrmů, a to je fascinující. Ukazuje to, jak jídlo propojuje lidi a kultury po celém světě. Každá země, každý region má své specialitky, které stojí za to ochutnat a poznat tak jejich gastronomickou duši. Je to cesta k pochopení kultury, k setkání s lidmi a k nezapomenutelným zážitkům. Ať už se jedná o pizzu v Itálii, ramen v Japonsku, nebo hamburger v Americe, vždycky to bude mnohem víc než jen jídlo.
Co jedí Ukrajinci?
Ukrajinská kuchyně je fascinující směsicí východních a západních vlivů, a to se odráží v jejím bohatství a rozmanitosti. Na první pohled se zdá jednoduchá, ale skrývá v sobě hlubokou tradici a regionální variace. Základem jsou sezónní suroviny, a proto se menu mění s ročním obdobím. Zeleninové polévky, jako je například světoznámý boršč (červená řepa, zelí, brambory, maso), nebo kyselá soljanka (různé druhy masa, kvašená zelenina) jsou skvělým úvodem do ukrajinské gastronomie.
Brambory hrají klíčovou roli, objevují se v mnoha podobách, od příloh po hlavní jídla. Nezapomenutelné jsou varenyky – malé knedlíčky plněné různými náplněmi, od sýra a brambor až po tvarohem a višněmi. Regionální variace jsou nespočetné, a proto je ochutnávka varenyků v různých koutech Ukrajiny skutečným dobrodružstvím.
Kromě brambor se často používají i další dostupné suroviny:
- Maso: Vepřové, hovězí, drůbeží, ale i zvěřina, jež se v mnoha regionech konzumuje pravidelně.
- Ovoce a houby: Lesy a louky nabízí bohatý výběr hub a lesních plodů, které se používají k přípravě kompotů, koláčů a dalších dobrot.
- Bylinky: Dodávají jídlům typickou chuť a vůni.
Nápoje jsou stejně zajímavé jako jídlo. Klasikou je vodka, která se podává v různých variantách. Mnohem častěji se však pijí kompoty z ovoce, kvašené nápoje, a čaj.
Nebojte se experimentovat a ochutnejte co nejvíce! Ukrajinská kuchyně je daleko pestřejší, než se na první pohled zdá. Tip pro cestovatele: navštivte místní trhy a ochutnejte regionální speciality, ty nejlepší zážitky často leží mimo turistické stezky.
- Boršč: Červená řepa je základ, existují stovky variant.
- Varenyky: Knedlíčky s různými náplněmi, ochutnejte alespoň několik druhů.
- Soljanka: Kyselá polévka s masem a kvašenou zeleninou.
- Holubci (holoubky): Zelné závitky plněné masem a rýží.
Co ochutnat v Česku?
Česká kuchyně je pokladnicí chutí! Pokud chcete poznat její pravou tvář, určitě ochutnejte:
- Svíčková na smetaně: Klasika mezi klasikami. Hovězí pečeně v lahodné smetanové omáčce, podávaná tradičně s houskovým knedlíkem, šlehačkou a brusinkami. Důležité je ochutnat různé variace – každá hospodyňka má svůj tajný recept. Zkuste si ji dát v tradiční české restauraci.
- Vepřo-knedlo-zelo: Národní pokrm, který skvěle představuje českou jednoduchost a sytost. Pečené vepřové maso, knedlíky a dušené zelí – kombinace, která zaručeně zasytí.
- Řízek: Smažený řízek (nejčastěji vepřový) s bramborovým salátem je dalším z nejoblíbenějších jídel. Najdete ho prakticky v každé restauraci, ale i v mnoha menších hospodách, kde ho často připravují s originálními recepturami.
- Pivo: Česká piva jsou světoznámá a patří k nejlepším na světě. Ochutnejte různé druhy, od světlých ležáků po tmavé speciály. Doporučuji ochutnávku piv přímo v pivovaru.
- Hovězí vývar s játrovými knedlíčky: Výborná polévka, která zahřeje a zasytí. Játrové knedlíčky dodají vývaru jedinečnou chuť.
- Smažený sýr: Další oblíbená pochoutka, skvělá jako svačina, ale i jako hlavní chod. Doporučuji vyzkoušet s tatarskou omáčkou.
- Guláš: Hustá a vydatná omáčka, často z hovězího masa, s bramborami a chlebem. Podává se v kotlíku, aby se udržel teplý a chutný.
- Bramborový knedlík plněný uzeným masem: Další varianta knedlíku, která stojí za ochutnání. Uzené maso dodá knedlíku skvělou chuť a vůni.
Tip: Nebojte se zkoušet různé regionální speciality. Každá oblast České republiky má své vlastní kulinářské tradice a speciality.
Co je Five Guys?
Five Guys, to je americká rychlá občerstvovací instituce, kterou jsem si osobně užíval při svém putování po Spojených státech. Jejich hamburgery jsou skutečně výjimečné – čerstvé hovězí maso, pečlivě připravované, s bohatou nabídkou toppingů, které si můžete sami vybrat. Hranolky jsou podávány ve velkém množství – připravte se na pořádný objem! A nesmím opomenout jejich arašídové oříšky, které jsou zdarma a dodávají celému zážitku typickou americkou atmosféru. Založeni byli v roce 1986 v Arlingtonu, Virginie, a dnes se jejich pobočky rozprostírají po celém světě. Pokud se ocitnete v USA, rozhodně stojí za návštěvu – skvělý poměr ceny a kvality, typicky americký zážitek.
Nezapomeňte, že porce jsou opravdu velké, takže se připravte na pořádné najedení. A pro milovníky arašídů – je to ráj!
Co je to chuť umami?
Umami, pátá základní chuť vedle sladké, hořké, slané a kyselé, je objevem starším než století. Já bych ji popsal jako silnou, lahodnou a zemitou chuť, něco mezi pikantním a masovým, která se týká spíše bohatosti chuti než ostré pálivosti. Na cestách po Dálném východě jsem ji potkal nejčastěji v sójové omáčce, miso polévce a řasách – všechny tyto pochoutky jsou bohaté na glutamy, hlavní složku zodpovědné za umami. Glutamát sodný, známý z glutamátu, je syntetická forma této látky, ale umami se přirozeně vyskytuje i v mnoha dalších potravinách, jako jsou rajčata, parmazán nebo houby shiitake. Její objev rozšiřil naše chápání vnímání chutí a dodal gastronomickým zážitkům zcela novou dimenzi. Nezapomeňte, že intenzita umami se liší v závislosti na složení pokrmu a jeho přípravě – objevujte!
Co jedí Kačenky?
Kačenky, ti malí opeření kamarádi, kteří často zdobí naše zahrady, mají překvapivě rozmanitý jídelníček. Nejde jen o suché zrní! Můj mnohaletý pobyt v různých koutech světa mě naučil, že jejich strava závisí na dostupnosti potravy v dané lokalitě. Základ tvoří samozřejmě obiloviny. Pšenice, žito, oves – to vše jim chutná. Zvlášť ovesné vločky jsou pro ně opravdovou lahůdkou! Vždycky si vzpomenu na farmáře v Toskánsku, kteří je krmili právě ovesnými vločkami, a kačenky se k nim slétaly v hejnech.
Kromě obilovin ocení i zeleninu. Nevyhazujte zbytky! Odřezky mrkve, celeru, petržele – všechno je to pro ně skvělé zpestření. Dokonce i listy kedlubny, brokolice, květáku, či třeba polníček jim udělají radost. Při mé expedici do Jižní Ameriky jsem pozoroval, jak kačenky s chutí zobají i divoké bylinky. Je to důkaz jejich přizpůsobivosti.
A co je důležité – rýže! Ale pozor, pouze vařená v nesolené vodě. Sůl je pro ptáky škodlivá. Pamatuji si, jak jsem se v Nepálu učil od místních, jak správně připravovat rýži pro ptáky – bez soli, bez koření, prostě čistá rýže.
- Tip pro cestovatele: Pokud se vydáte na cestu do přírody, vezměte s sebou trochu obilovin a zeleniny, a potěšte tak místní kačenky.
- Varování: Vyhýbejte se chlebu, zbytky z masa a mléčných výrobků. Ty jim škodí.
- Obiloviny (pšenice, žito, oves)
- Zeleninové odřezky (mrkev, celer, petržel)
- Listy kedlubny, brokolice, květáku, polníček
- Vařená rýže (nesolená)
Co snídají Češi?
Česká snídaně? To není jenom kafe a rohlík, jak by se mohlo zdát! Statistiky ukazují pestrý obraz. Dominují klasické kombinace: 40 % Čechů volí pečivo s uzeninou – typicky chleba, rohlík či houska s šunkou, salámem či sýrem. Tento trend silně reflektuje dostupnost a rychlou přípravu.
Sladká varianta zaujímá 25 %, často jde o sladké pečivo, koláče, buchty – pozůstatek tradice a oblíbené pochoutky, zejména o víkendech. Z hlediska světových trendů se ale objevují i modernější alternativy, jako jsou různé druhy müsli tyčinek, croissantů či sladkých snídaňových cereálií. V posledních letech se čím dál víc prosazují i americké palačinky nebo vafle.
Zdravější přístup zaujímá 24 % s müsli a ovesnými kašemi, které se staly moderní klasikou. 20 % volí marmeládu s pečivem – tradiční a nenáročná kombinace, která se v mnoha rodinách drží po generace.
Méně tradiční, ale stále oblíbená je varianta s ovocem (19 %), která reflektuje rostoucí zájem o zdravý životní styl. Často se objevuje v kombinaci s jogurtem. A nakonec, 16 % dává přednost míchaným vajíčkům – výživná a rychlá volba, oblíbená zejména mezi pracujícími.
Zajímavé je, že regionální rozdíly mohou být značné. Například na Moravě je rozšířenější konzumace domácích koláčů a v jižních Čechách se setkáme s větší oblibou sladkých kynutých výrobků. V Praze pak převládají modernější varianty snídaní.
Na závěr si můžeme uvědomit, že česká snídaně se proměňuje podle generací a trendů, nicméně klasika stále drží krok s moderním pojetím zdravého stravování.
Jaké je národní jídlo?
Na otázku, jaké je národní jídlo, je potřeba upřesnit zemi. V České republice se za národní jídlo považuje svíčková na smetaně. Je to výborná volba pro doplnění energie po náročném dni na túře. Dobře se balí, i když studená.
Pro ty, co chtějí ochutnat něco lehčího před výšlapem, doporučuji hovězí vývar s játrovými knedlíčky, tradiční českou polévku. Poskytne potřebné tekutiny a trochu energie.
Tipy pro turisty:
- Svíčkovou najdete téměř v každé české restauraci, ale ceny se mohou lišit v závislosti na lokalitě a typu restaurace. V turistických oblastech očekávejte vyšší ceny.
- Hovězí vývar je skvělý pro zahřátí po túře v chladnějším počasí.
- Pro plánování trasy berte v úvahu, kde se nacházejí restaurace nabízející tyto pokrmy. Ne vždy je možnost jídla v divočině.
Kromě svíčkové a vývaru stojí za ochutnání i další tradiční pokrmy:
- Guláš
- Knedlíky (bramborové, houskové)
- Vepřo knedlo zelo
Co ochutnat v Paříži?
Paříž – gastronomická výprava pro aktivní cestovatele! Nejenom prohlídka památek, ale i ochutnávka místních specialit je nutností. Doporučuji si naplánovat ochutnávky mezi turistickými aktivitami, abyste si udrželi energii.
Co ochutnat?
- Tarte Tatin: Klasický jablkový koláč, ideální k odpočinku po procházce po Eiffelovce. Vyhledávejte menší pekárny, často tam najdete nejlepší kousky.
- Ratatouille: Proč si nedopřát lehký a zdravý oběd po výstupu na Montmartre? Najdete ho v mnoha bistrech a brasseriích.
- Bouillabaisse: Tradiční provensálská rybí polévka. Není typicky pařížská, ale v některých luxusnějších restauracích ji najdete. Plánujte dopředu a rezervujte stůl.
- Boeuf Bourguignon: Výborné hovězí dušené vínem, ideální na chladnější večery po náročném dni. Vyhledávejte tradiční restaurace v menších ulicích.
- Vaření hlemýždi (Escargots): Odvážnější ochutnávka francouzské kuchyně. Doporučuji vyzkoušet v tradiční restauraci s dobrou reputací. Nezapomenutelný zážitek!
- Foie gras: Husí játra – delikatesa, která je ovšem kontroverzní z etických důvodů. Zvažte před konzumací informace o způsobu chovu hus.
- Crème brûlée: Klasický dezert, který skvěle zakončí gastronomický den. Snadno ho najdete téměř v každé cukrárně.
Tip: Pro autentický zážitek se vyhněte turistickým pastím a vydejte se do menších čtvrtí, kde objevíte skryté gastronomické poklady. Využijte mapy a recenze na internetu.
Plánování: Rezervace v populárních restauracích se doporučuje, zvláště večer.
Co je Comfort food?
Comfort food, americký fenomén, je pro mě v podstatě rychlý a energeticky vydatný pokrm, který zaručeně zvedne náladu po náročném dni v terénu. Není to jen o emocích, ale i o praktické stránce.
Na výletech oceňuji jeho:
- Rychlost přípravy: Po dlouhé túře se mi nechce trávit hodiny u vařiče.
- Snadnou dostupnost ingrediencí: Vždycky se snažím mít s sebou něco nenáročného na skladování.
- Výživovou hodnotu: Potřebuji rychlý zdroj energie a sacharidů, abych se mohl co nejdříve zregenerovat.
Moje oblíbené “comfort food” na cestách:
- Energetické tyčinky s ořechy a sušeným ovocem – skvělý zdroj energie.
- Instantní kaše – rychlá a jednoduchá příprava, dodá energii.
- Sušené maso a ořechy – lehké a vydrží dlouho.
Pro mě je comfort food na výletech synonymem pro praktické, rychlé a energeticky bohaté jídlo, které mi dodá sílu a dobrý pocit po fyzické námaze. Nejde o složité recepty, ale o funkčnost a efektivitu.
Co je street food?
Street food? To je pro mě prostě jídlo na cestách! Rychlé, snadno se jí, a perfektní pro výlety a túry. Obvykle se jedná o pokrmy inspirované místní kuchyní, ale upravené tak, aby se daly pohodlně konzumovat i v terénu – žádné příbory, žádné zdlouhavé přípravy. Myslete na to, že by mělo být lehké a syté, aby vás zasytilo během náročné aktivity. Důležité je také dbát na čerstvost a hygienu, protože v horách nebo v divočině nemáte na výběr jako ve městě. Tip pro trekaře: vybírejte si jídlo, které se vám dobře balí a nezkazí se rychle. Kromě klasických kebabů, burgrů nebo churros zkuste objevovat i místní speciality, často jsou to právě ty nejzajímavější chuťové zážitky. Nebojte se experimentovat, ale vždycky dbejte na bezpečnost jídla!
Co je Mindful Eating?
Mindful eating, neboli vědomé stravování, je pro turistu v terénu stejně důležité jako správná mapa. Je to technika, která ti umožní plně si užít každé sousto, i když je to jen energetická tyčinka na vrcholu hory. Zaměřuješ se na vnímání chuti, vůně, textury – tu sušenku cítíš, jak se ti rozplývá na jazyku? Tohle ti pomůže optimalizovat příjem kalorií a živin pro náročný trek. Vědomé stravování není jen o tom, co jíš, ale i kdy a jak. Před náročným výstupem potřebuješ vydatné jídlo, po něm lehčí regeneraci. Vnímáš, jak tě jídlo dodává energii pro další kilometry? Jak se ti po něm zlepšuje koncentrace a fyzická kondice? Tohle všechno je součást mindful eating a v horách ti to může zachránit síly i náladu. Je to i o respektu k potravinám – ať už jsou z konzervy, nebo z lesních plodů, které si sám nasbíral. Uvědom si jejich hodnotu a energii, kterou ti dávají.
Co by mělo jíst kotě?
Pro koťata je klíčové kvalitní maso. Kapsičky s vysokým podílem masa (alespoň 70%) jsou skvělým startem. Vybírejte ty s označením “pro koťata,” obsahují totiž specifické živiny pro jejich růst. Speciální kočičí mléko je vhodné v prvních týdnech, ale ne klasické kravské – to jim způsobuje zažívací potíže. Granulovaná strava se zavádí postupně, ideálně změkčená vlažnou vodou nebo vývarem z masa – lepší hydratace je pro koťata nezbytná, zejména v horkém počasí (to platí i na cestách!). Kvalitní granule by měly obsahovat taurin a arginin, důležité aminokyseliny pro zdraví koček. Při cestování s koťatem je důležité dbát na stálý přístup k čerstvé vodě a krmivo dobře uzavírat, aby se nekazilo. Vždy s sebou mějte dostatečnou zásobu krmiva na celou cestu. Neexperimentujte s novými druhy krmiva během cesty, abyste předešli zažívacím problémům.
Co ráno snídat?
Co se týče snídaně v Česku, máte široký výběr. Klasikou jsou vejce na mnoho způsobů – míchaná, smažená, vařená natvrdo. K tomu šunka, sýr (ideálně olomoucké tvarůžky pro autentický zážitek!), nebo kvalitní pomazánka. Řecký jogurt s ořechy a medem je výborná a lehká varianta. Pokud chcete něco sytějšího, zkuste tvaroh s ovocem nebo domácí buchty (buchty s mákem jsou skvělé!).
Pro sportovně založené jedince je skvělý tip přidat do kaše, lívanců nebo tvarohu syrovátkový protein – v obchodech najdete široký výběr. Nezapomínejte na komplexní sacharidy pro dlouhodobou energii. Celozrnné pečivo je základem, ale zkuste i místní speciality – například ovesnou kaši s jablky a skořicí, kterou snadno najdete v mnoha kavárnách. Granola s jogurtem je také výborná volba. V menších pekárnách často objevíte i čerstvé pečivo s různými náplněmi, které stojí za ochutnání.
Tip pro cestovatele: většina supermarketů nabízí široký sortiment snídaňových potravin, takže si můžete připravit snídani sami v hotelu. V kavárnách pak najdete sladké i slané varianty, od klasických snídaňových talířů až po moderní zdravé varianty.