Co si vzít na palubu letadla k jídlu? Z vlastní zkušenosti vím, že s pevnými potravinami obvykle problémy nebývají. Klidně si sbalte sendviče, ovoce (ideálně něco, co se moc nemačká, takže jablka a hrušky ano, banány raději ne), zeleninu (mrkev, paprika, okurka), pečivo, sušenky, ořechy (ale pozor na alergie!) a lupínky. Pozor ale na tekuté potraviny – ty podléhají standardním pravidlům pro tekutiny v příručním zavazadle. To znamená, že jogurty, polévky v kelímcích nebo omáčky v malých lahvičkách většinou neprojdou kontrolou, pokud nepřesáhnou povolený objem (obvykle 100 ml na jeden kus a vše v uzavíratelném průhledném sáčku).
Speciální kapitolou je zmrzlina. Záleží na její konzistenci a formě. Zmrzlina v malém kelímku, která je pevná, by neměla být problém, ale rozteklá zmrzlina rozhodně ne. Vždy je lepší se informovat u konkrétní letecké společnosti, jelikož pravidla se mohou mírně lišit.
Tip pro zkušené cestovatele: balení potravin do opakovaně použitelných krabiček a nádob šetří životní prostředí a ulehčí vám kontrolu na letišti. Vyhněte se potravinám s výrazným zápachem, aby se vyhnuli nepříjemnostem s ostatními pasažéry. A nezapomeňte na to, že některé země mají přísnější pravidla pro dovoz potravin, proto se informujte předem, abyste se vyhnuli problémům na místě.
Nezapomeňte si sbalit dostatek tekutin, ale ty si kupte až po bezpečnostní kontrole. Většinou je levnější než na letišti.
Co neprojde letištní kontrolou?
Letištní kontrola? To je kapitola sama o sobě. Nepodceňujte ji! V příručním zavazadle rozhodně neprojdou zbraně – žádné střelné, ale ani zdánlivě neškodné praky, kuše, tasery, či harpuny. Ani jejich repliky a imitace, včetně hraček! Myslete na to, že i realisticky vypadající zbraň z filmu vás může stát cestu.
Zapamatujte si: výbušniny, hořlaviny a pyrotechnika jsou absolutně tabu. Stejně tak i “silné” zapalovače – ty s extra velkým zásobníkem paliva. A chemické a toxické látky? Ani náhodou! Neberte s sebou nic, co by mohlo být použito k ohrožení bezpečnosti.
A pak jsou tu ostré a špičaté předměty. Nůžky, špendlíky, větší nože – to vše patří do odbaveného zavazadla. Pokud si nejste jistí, raději si daný předmět zabalte do kufru. Než riskovat zdržení a zmeškaný let, je lepší být obezřetný. Na letištích platí přísná pravidla a výjimky se nedělají.
Co nesmím mít v odbaveném zavazadle?
Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří zbraně, výbušniny (i pyrotechnika, pozor na zbytky z ohňostroje!), nože (i multitooly, raději je mějte v příručním!), hořlaviny (líh, spreje, zapalovače – tohle všechno je problém!), nebezpečné chemické látky (baterie, spreje, lepidla – i ty turistické!), obranné spreje a tlakové nádoby (plynové kartuše, spreje na hmyz – raději vše v příručním). Elektroniku (notebook, mobil, fotoaparát, powerbanky) je nutné před odbavením vyjmout z baterie, jinak vám ji pravděpodobně zabaví. Vždy si před cestou ověřte aktuální pravidla leteckých společností, protože se mohou lišit. Například některé letecké společnosti zakazují i větší množství gelů a krémů v odbaveném zavazadle. Při cestování s outdoorovým vybavením (např. nůž, sekyra) doporučuji důkladně zvážit, zda je lepší je vzít v příručním zavazadle, nebo je poslat kurýrem na místo určení. Ušetří vám to zbytečné komplikace na letišti. Nezapomeňte si zkontrolovat váhu a rozměry vašeho zavazadla, abyste se vyhnuli poplatkům za nadváhu.
Co je zakazane na palube letadla?
Na palubu letadla se s sebou neberte nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. V příručních zavazadlech jsou striktně zakázány zbraně všeho druhu, výbušniny (i pyrotechnika!), hořlaviny (například spreje, zapalovače s větším množstvím paliva), jedovaté a žíravé látky, a samozřejmě i nebezpečné chemické látky. Důležité je věnovat pozornost tekutinám a gelům – jejich množství je omezeno na maximálně 100 ml na jeden obal a všechny obaly musí být uloženy v jednom průhledném, uzavíratelném sáčku o maximální velikosti 20 x 20 cm. Nezapomeňte, že i zdánlivě neškodné předměty, jako například silné magnety, mohou způsobit problémy. Před cestou si vždy ověřte aktuální pravidla letecké společnosti a příslušných úřadů, protože se mohou měnit. Zbytečné komplikace na letišti nikdo nechce.
Co nelze vzít na palubu letadla?
Co se týče příručních zavazadel, pamatujte, že letecké společnosti celosvětově striktně dodržují bezpečnostní pravidla. Kromě zbraní, výbušnin a hořlavin, které jsou samozřejmostí, se zaměřte i na méně zjevné hrozby. Tekutiny a gely podléhají přísným omezením – objem jedné nádobky nesmí přesáhnout 100 ml a vše musí být uloženo v jednom uzavíratelném průhledném sáčku o objemu maximálně jednoho litru. Zkušenost z desítek letišť mi ukázala, že i nevinně vypadající předměty, jako spreje, laky na vlasy či deodoranty, mohou způsobit problémy, pokud překročí povolený objem nebo nejsou správně zabaleny. Zvláštní pozornost věnujte i lékům, vždy je mějte v originálním balení s lékařským předpisem.
U odbavených zavazadel je situace podobná, ale s širším záběrem. Výbušniny a hořlaviny jsou samozřejmě tabu, ale zde je třeba si uvědomit, že i některé běžné předměty mohou být klasifikovány jako nebezpečné. Například baterie (zejména lithium-iontové), které se nacházejí v mnoha elektronických zařízeních, vyžadují zvláštní manipulaci a v některých případech je lepší je přepravovat v příručním zavazadle. Podobně i některé chemické látky, které se mohou zdát neškodné (např. čisticí prostředky), mohou být problematické. Před cestou si vždy ověřte povolenou přepravu vašich specifických předmětů u konkrétní letecké společnosti, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.
Moje rada: Vždy si předem prostudujte pravidla konkrétní letecké společnosti a letiště, protože se mohou mírně lišit. Prevence je vždy lepší než léčba – ušetříte si tak čas a nervy na letišti. A pamatujte, že bezpečnost je na prvním místě.
Kolik tekutiny si můžu vzít na palubu letadla?
Balíš se na trek a letíš letadlem? Nezapomeň na tekutiny! Všechny tekutiny, spreje, pasty, krémy – v podstatě všechno, co může vytéct – musí být v jednom průhledném ziplock sáčku o objemu max. 1 litr. Každý jednotlivý obal nesmí překročit 100 ml. To se týká i toho malého spreje na komáry, dezinfekce rukou, opalovacího krému a zubní pasty. Ideální je vzít si malé cestovní balení všeho, co potřebuješ.
Tip pro zkušeného turistu: Před odletem si všechno přelij do malých, pevně uzavíratelných nádobek. Vyhnete se tak úniku tekutin a zbytečným problémům na letišti. Při balení mysli i na to, že některé tekutiny (např. léky) mohou mít výjimky z tohoto pravidla, proto si to raději předem ověř u letecké společnosti. Nezapomeň si sáček s tekutinami připravit dopředu a dát ho zvlášť k bezpečnostní kontrole. Ušetříš si tak čas a nervy.
Co vyndat z kufru při kontrole?
Z kufru při běžné kontrole nic nevyndaváte. To je na letištní manipulaci. Při mimořádných bezpečnostních opatřeních ale může být proces zdlouhavější. Předpokládejte zdržení.
Důležité je příruční zavazadlo:
- Vždy si z příručního zavazadla vyjměte větší elektroniku (notebook, tablet, větší fotoaparáty). Usnadníte tak kontrolu a ušetříte čas.
- Tekutiny, aerosoly a gely (TAG) patří do samostatného, průhledného sáčku s objemem maximálně 1 litr a s maximální velikostí jednotlivých obalů 100 ml. Nedodržení vede k zdržení a někdy i k zabavení. Zkušenost mi napovídá, že raději menší obaly, než řešit problémy s příliš velkým obsahem.
Tip pro zkušenější cestovatele: V závislosti na letišti a bezpečnostní úrovni mohou být požadavky přísnější. Někdy je nutné vyjmout i bundu, pásky a další kovové předměty. Vždy se řiďte pokyny personálu letištní ochranky. Připravte si vše potřebné předem, aby proces proběhl co nejrychleji. Ušetřený čas můžete investovat do prozkoumání duty free zóny.
- Před cestou si zkontrolujte aktuální pravidla pro přepravu kapalin a elektroniky na webových stránkách letiště, ze kterého letíte a kam letíte.
- Myslete na to, že i když vaše příruční zavazadlo splňuje rozměrové limity, může být při kontrole stále prohledáno důkladněji.
Co neprojde do letadla?
Do zavazadel se nesmí nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje samozřejmě výbušniny, ale i méně zřejmé věci jako plynové spreje (i ty malé na sebeobranu!), hořlavé kapaliny (lak na vlasy, líh, benzín – pozor i na namočené oblečení!), baterie (zejména náhradní, u některých typů je nutné dodržet přísná pravidla), toxické látky (např. některé léky, chemikálie), radioaktivní materiál (samozřejmě!), peroxidy (v běžných kosmetických přípravcích – raději si je neberte, nebo se informujte předem), žíraviny (kyseliny, louhy) a paliva (zapalovače s větším množstvím paliva).
Důležité: Seznam zakázaných věcí se liší podle letecké společnosti a země. Vždy si před letem ověřte přesný seznam na webu vaší letecké společnosti nebo na webu letiště. Neberte nic, o čem si nejste jisti. Zvlášť opatrní buďte s léky a kosmetikou – některé krémy a spreje mohou obsahovat zakázané látky. Lepší je nechat si je doma, nebo si je vzít v příručním zavazadle, ale i tam platí omezení.
Tip: Kapaliny v příručním zavazadle musí být v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a všechny lahvičky se musí vejít do uzavíratelného průhledného sáčku (tzv. “zip lock bag”).
Co si nemůžu vzít na palubu letadla?
Letíte-li po světě, jak já, víte, že pravidla pro příruční a odbavená zavazadla se liší dle letecké společnosti a země. Zbraně, výbušniny a hořlaviny jsou samozřejmě univerzálně zakázané jak v příručním, tak v odbaveném zavazadle – to je jasné. Méně zřejmé je, že se omezení týkají i zdánlivě neškodných věcí.
V příručním zavazadle se setkáte s omezeními na tekutiny a gely (maximální objem obvykle 100 ml v průhledném sáčku), ale i na chemické a toxické látky, jejichž definice může být široká (od běžných čisticích prostředků až po léky, které je nutné řádně doložit). Mnoho leteckých společností zakazuje i spreje, i když nejsou hořlavé. Vždy si raději ověřte konkrétní pravidla u vaší letecké společnosti.
Odbavená zavazadla jsou sice méně striktní co se týče tekutin a gelů, ale i tam platí přísný zákaz výbušnin, plynů, hořlavých kapalin a látek, toxických a infekčních látek, radioaktivního materiálu, peroxidů, žíravin a paliv. Některé předměty, jako jsou například baterie, mohou být přepravovány pouze za určitých podmínek. Vždy je nejlepší si před cestou zkontrolovat seznam zakázaných předmětů na webových stránkách letecké společnosti. Některé země mají navíc i svá specifická pravidla.
Tip pro zkušenější cestovatele: fotografujte obsah vašeho zavazadla před odletem – pokud by došlo ke ztrátě nebo poškození, usnadní to vyřízení pojistné události. A vždy si nechte potvrzení o odbavení zavazadel.
Jak převézt jídlo v letadle?
Jídlo v letadle? Žádný problém! Můžete ho vzít jak v příručním, tak v odbaveném zavazadle, ale vždy v originálním obalu. Čerstvé a rychle se kazící zboží je ale riskantní, hlavně na delších letech – některé aerolinky to odmítnou. Doporučuji zvolit potraviny s delší trvanlivostí, ideálně netekuté a v neprotékajících obalech. Myslete na bezpečnostní kontrolu – tekutiny v příručním zavazadle musí být v nádobkách do 100 ml a v uzavíratelném průhledném sáčku. Pečivo, sušenky, müsli tyčinky, ořechy a podobně jsou ideální volbou. Ušetříte tak za drahé letištní občerstvení a budete mít jistotu, že vám bude jídlo chutnat.
Pokud cestujete s malými dětmi, je vhodné vzít si s sebou dětskou výživu, a to i v množství větším než 100 ml. Informujte se ale předem u své aerolinky – mohou mít specifická pravidla. Také je dobré mít u sebe lékařskou zprávu, pokud dítě trpí alergiemi a potřebuje speciální stravu.
Upozorňuji, že pravidla se mohou lišit podle aerolinky a cílové destinace, proto si vždy před odletem ověřte aktuální podmínky přepravy potravin u vaší letecké společnosti.
Co si nemůžu vzít na palubu?
Na palubu letadla zapomeň na všechny ostré předměty, jako jsou nože, multitooly s pilkami a nůžkami (i když se ti jezdí skvěle na výletech). Všechny zbraně a střelivo jsou samozřejmě tabu. To platí i pro hračky, které zbraním jen trochu podobají – bezpečnostní kontrola je přísná.
Důležité je si uvědomit i zákazy týkající se nebezpečných látek.
- Plynové láhve – ať už na vaření nebo cokoli jiného – si nech doma.
- Výbušniny – samozřejmě, žádné pyrotechnické prostředky ani nic podobného.
- Jedy – i ty nejmenší lahvičky s léky, které by mohly být potenciálně nebezpečné, by měly zůstat doma.
- Radioaktivní látky – zřejmý zákaz, ale pro úplnost zmíněn.
- Žíraviny – korozivní chemikálie nemají v letadle co dělat.
Doporučuji si před cestou důkladně zkontrolovat povolený obsah zavazadel na stránkách letecké společnosti. Někdy se i běžné věci jako větší lahvičky s tekutinami můžou stát problémem.
Nezapomenutelný výlet si přece přeješ, ne?
Jak si vzít pití do letadla?
Tekutiny, gely a aerosoly v letadle podléhají přísným pravidlům. Do kabiny si můžete vzít pouze tekutiny v nádobkách do 100 ml. Všechny tyto nádobky musí být uloženy v jednom, průhledném, uzavíratelném plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr. Sáček předložte zvlášť při bezpečnostní kontrole. Koupit vhodné sáčky a malé lahvičky se dá v letištních obchodech nebo drogériích, ale ušetříte si čas a starosti, když si je připravíte doma. Nezapomeňte, že se pravidla týkají i past, krémů, zubní pasty a podobně. Léky na předpis se řeší individuálně, je potřeba mít u sebe lékařský předpis. Tekutiny zakoupené v bezcelní zóně po průchodu bezpečnostní kontrolou vám budou zabaleny do bezpečnostního sáčku – na něj si dávejte pozor při odbavování zavazadel, aby se vám neztratil.
Pro větší množství tekutin, jako jsou například větší lahve s vodou, je lepší je vzít v odbaveném zavazadle. Vždy ale doporučuji si zkontrolovat aktuální pravidla na webových stránkách vaší letecké společnosti, protože se mohou v detailech lišit.
Co všechno můžu vzít do letadla?
Do letadla si bez omezení objemu jednotlivých balení můžete vzít dětské a kojenecké jídlo na dobu letu. Důležité je mít ho v originálním, nerozbaleném balení, aby bylo zřejmé, že se nejedná o potenciálně nebezpečný předmět.
Léky a dietní jídlo na dobu letu si také můžete vzít bez omezení objemu, ale doporučuji mít s sebou lékařský předpis nebo potvrzení od lékaře. To vám ušetří případné nepříjemnosti při bezpečnostní kontrole. Balení léků by mělo být v originálním obalu s označením.
Tekutiny, aerosoly a gely (TAG) zakoupené v bezcelních obchodech (Duty Free) na letišti po bezpečnostní kontrole, zabalené v neporušeném bezpečnostním sáčku s dokladem o koupi, jsou povoleny bez omezení objemu.
Důležité upozornění k TAG: Pokud jste si tekutiny, aerosoly a gely koupili jinde než v bezcelním obchodě na letišti, platí standardní pravidla:
- Objem jedné nádobky nesmí přesáhnout 100 ml.
- Všechny nádobky s TAG musí být umístěny v jednom uzavíratelném, průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr.
- Sáček musí být zcela uzavřen a viditelně předložen při bezpečnostní kontrole.
Další tipy zkušeného cestovatele:
- Vždy si ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, s kterou letíte, protože se mohou mírně lišit.
- Před odjezdem si připravte všechny důležité dokumenty a léky na snadný přístup.
- Vyhněte se problémům a zabalte si tekutiny, aerosoly a gely podle pravidel.
- Přebytečné tekutiny je lepší nechat doma, než riskovat ztrátu času a zavazadel na letišti.
Co si vzít do letadla na dlouhý let?
Oblečení: Nepodceňujte komfort! Volte vrstvy – pohodlné, teplé oblečení z prodyšných materiálů. Džíny vyměňte za tepláky. Svetr či lehká bunda se hodí, i když je v letadle teplota příjemná, během letu se může měnit. Vhodné jsou také ponožky z merino vlny, které udrží nohy v teple a suchu.
Spaní: Kvalitní spánek je klíčový. Špunty do uší a maska na oči jsou nezbytností. Malý cestovní polštářek na krk vám pomůže udržet hlavu v pohodlné poloze. Kompresní podkolenky (punčochy) zabrání otokům nohou, což je na dlouhých letech běžný problém.
Tekutiny: Dehydratace je na palubě častá. Vezměte si prázdnou láhev na vodu (po kontrole ji naplníte po průchodu bezpečnostní kontrolou) a doplňujte tekutiny průběžně, nejlépe vodou, bylinkovým čajem či džusem. Vyhněte se alkoholu a kávě.
Hygiena: Vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou, balzám na rty, zubní kartáček a pasta, hydratační krém – to vše oceníte.
Léky: Nezapomeňte na veškeré potřebné léky, včetně léků na bolest hlavy, nevolnost a případné alergie. Mějte je po ruce v příručním zavazadle.
Zábava: Dlouhý let se může zdát nekonečný. Nabijte si elektroniku a vezměte si knihy, časopisy, e-knihu, tablety nebo sluchátka s hudbou/filmy/audioknihami.
- Důležité tipy:
- Dokumenty: Pas, letenky (v elektronické i tištěné podobě), cestovní pojištění.
- Nabíječka: Univerzální USB kabel je skvělý nápad, ale nezapomeňte i na adaptér, pokud letíte mimo EU.
- Malá svačinka: Ořechy, sušené ovoce, müsli tyčinky – to vše pomůže překlenout čas mezi jídlem podávaným v letadle.
- Peníze: Malá částka v místní měně na drobné výdaje po příletu.
Co všechno vidí rentgen na letišti?
Letištní rentgeny prosvěcují jak příruční, tak odbavená zavazadla. Princip spočívá v průchodu rentgenových paprsků materiálem, přičemž různá hustota materiálů způsobuje rozdílný stupeň absorpce záření. Tím se vytváří obraz, na němž bezpečnostní personál identifikuje potenciálně nebezpečné předměty, jako jsou zbraně, výbušniny, ale i zakázané tekutiny či ostré předměty. Moderní systémy, často využívající technologii počítačové tomografie (CT), dokáží generovat trojrozměrný obraz obsahu zavazadla, což výrazně zvyšuje efektivitu a přesnost kontroly. Důležité je vědět, že i neškodné předměty, jako například kovové zipy, mohou na snímku vypadat podezřele, proto je důležité dbát na správné zabalení věcí. V případě pochybností se bezpečnostní personál vždy může zeptat a případně požádat o osobní prohlídku zavazadla.
Stojí za zmínku, že technologie se neustále vyvíjí. Nové skenery jsou stále citlivější a dokáží rozlišit mnohem větší škálu materiálů, čímž se zvyšuje bezpečnost a zároveň snižuje počet falešných poplachů. Pro cestující je nejdůležitější dodržovat pokyny letištní ochranky a zabalit si zavazadla tak, aby se předešlo zbytečným komplikacím a zdržení.
Kam zabalit deodorant do letadla?
Zabíráte si hlavu, jestli si můžete vzít deodorant do letadla? Žádný strach, většinou to není problém. Standardní tuhý deodorant? Žádné omezení množství, klidně ho hoďte do příručního i do odbaveného zavazadla. Jednoduché, že?
Horší to je s deodoranty ve spreji nebo gelu. Tady platí pravidlo 100 ml. To znamená, že si můžete vzít jen lahvičky s maximálním objemem 100 mililitrů a všechny tyto lahvičky musejí být v jednom průhledném, uzavíratelném zip-lock sáčku o maximálních rozměrech 20×20 cm. Nezapomeňte, že se to týká všech tekutin, aerosolů a gelů, takže v tom sáčku bude pravděpodobně i vaše pasta na zuby, šampon a další kosmetiky.
Můj tip pro zkušené cestovatele: kupte si cestovní verzi deodorantu. Ušetříte místo v zavazadle a nebudete se muset starat o omezení objemu. Nebo si jednoduše vezměte tuhý deodorant – je to ekologičtější a bezpečnější varianta, co se týče cestování letadlem.
Důležité upozornění: Pravidla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, takže si vždycky před odletem ověřte aktuální předpisy na webových stránkách vaší letecké společnosti.
Kdy dostanu v letadle jídlo zdarma?
Na dlouhých letech nad 6 hodin, co bývají spíš výjimkou při mém cestování, je obvykle zdarma jídlo. Nečekej ale žádné hody! Spíš něco jako trail mix na upgrade, ale standardně se počítá se snídaní, hlavním jídlem (často nudle s kuřecím – moje zkušenost), pečivem a dezertem. Tip pro nenáročné: vezmi si vlastní energetické tyčinky, ořechy a ovoce. Ušetříš místo v žaludku pro lokální dobroty po přistání. Délka letu a catering se liší dle letecké společnosti, takže si to raději předem ověř. Vždycky je lepší být připraven!
Co se nesmi dát do kufru?
Do kufru rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu nebo zdraví ostatních cestujících. To zahrnuje samozřejmě výbušniny, zábavnou pyrotechniku a střelné zbraně – to je jasné. Ale věděli jste, že i zdánlivě neškodné předměty jako nože, břitvy a sekery s délkou čepele nad šest centimetrů mohou být problémem? Stejně tak chemické a toxické látky, hořlaviny (včetně laků na vlasy s vysokým obsahem alkoholu!), kyseliny a žíraviny. Žhavící zapalovače, ač pohodlné, raději nechte doma, stejně jako radioaktivní, toxické a infekční látky – ty jsou samozřejmě absolutně zakázány. Obranné spreje a repelenty – i ty se obvykle nesmí brát do zavazadla, kvůli tlaku v zavazadlovém prostoru, kde by mohlo dojít k jejich nechtěnému postříkání. Vždy si před cestou ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou v detailech lišit.
Mimochodem, pamatujte, že i baterie (zejména lithium-iontové) podléhají specifickým předpisům, a to jak v příručním, tak v odbaveném zavazadle. Nedostatečně zabezpečené baterie mohou způsobit požár. A co je velmi důležité: nikdy nenechávejte v kufru léky na předpis bez řádného lékařského předpisu – v některých zemích by to mohlo vést k vážným potížím.
Důkladná kontrola obsahu kufru před cestou vám ušetří spoustu starostí a zbytečných komplikací na letišti.
Co se musí vyndat z příručního zavazadla?
Z bezpečnostních důvodů se při letecké přepravě často vyžaduje vyndání určitých věcí z příručního zavazadla před kontrolou. Nejde jen o náhodné prohlídky, ale i o běžný postup. Představte si to jako rychlou bezpečnostní prověrku. V případě zvýšeného bezpečnostního rizika může dojít k dočasnému přerušení odbavení, ale to je výjimečné.
Co tedy vyndat? Zapamatujte si základní pravidlo: všechny větší elektronické přístroje (notebooky, tablety, větší mobily, fotoaparáty) a tekutiny, aerosoly a gely (včetně past a krémů) v sáčku s maximálním objemem 100 ml na jeden kus, musí být vybaleny z příručního zavazadla a předloženy samostatně k prohlídce.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Připravte si vše předem: Vyndání elektroniky a tekutin zrychlí vaši cestu a minimalizuje zdržení.
- Používejte transparentní sáček: Usnadní to bezpečnostní kontrole.
- Dodržujte objemové limity: Přebytečné tekutiny budete muset vyhodit.
- Všímejte si označení: Letiště často informují o aktuálních pravidlech na informačních panelech a webových stránkách.
- Baterie v samostatném obalu: Náhradní baterie pro elektroniku je vhodné nést odděleně od samotného zařízení.
Zapamatujte si: Váš čas ušetří pečlivá příprava před cestou. Nedodržení pravidel může vést k prodlevám a v krajním případě i k zabavení předmětů.
Co si nemohu vzít na palubu letadla?
Do zavazadel, co se odbavují, rozhodně nepatří nic, co by mohlo explodovat, vznítit se, nebo jinak ohrozit let. To znamená žádné výbušniny (ani pyrotechniku!), plyny (včetně turistických vařičů s kartuší, raději si je nechte na místě určení), hořlavé kapaliny (líh, benzín, ale i spreje s hořlavým obsahem – pozor na repelenty!), toxické a infekční látky (chemikálie, léky – informujte se o přepravě léků předem), radioaktivní materiál (samozřejmě), peroxidy (bělidla, některé vlasové barvy), žíraviny (kyseliny, louhy) a paliva (benzin, petrolej). Vždy si před letem ověřte aktuální seznam zakázaných věcí u vaší letecké společnosti – pravidla se mohou mírně lišit. Například u některých baterií se vyžaduje speciální balení, abyste předešli jejich samovolnému vznícení.
Tip pro outdooristy: Některé věci, které jsou povoleny v příručním zavazadle, mohou být v odbaveném zavazadle zakázány a naopak. Například malé množství léků je v příručním povoleno, ale velké množství, které potřebujete na delší cestu, může vyžadovat lékařské potvrzení. Vždy se informujte předem a nezapomeňte na důkladné zabalení věcí, které by se mohly při přepravě poškodit.