Jaké jsou naše čtyři národní parky?

Česko se může pochlubit čtyřmi národními parky, které nabízejí úžasné možnosti pro aktivní turistiku! Největší je Šumava, ráj pro pěší turistiku, cyklistiku a milovníky divoké přírody. Najdete zde rozsáhlé hřebenové túry, ale i nenáročné procházky po značených stezkách. Podyjí, s úchvatnými skalními útvary a meandry řeky Dyje, láká k cykloturistice a vodním sportům. České Švýcarsko, proslulé Pravčickou bránou, je ideální pro skalní lezení, turistiku a výhledy, které vám vyrazí dech. A konečně Krkonoše, nejvyšší české pohoří, nabízí náročné túry na Sněžku, lyžování a skvělé podmínky pro vysokohorskou turistiku. Každý park má specifické charakteristiky, bohatou faunu a flóru a nespočet turistických tras všech obtížností, takže si každý najde to své. Celkem pokrývají 1,5 % rozlohy České republiky.

Jaký je nejmenší národní park v ČR?

Nejmenším národním parkem České republiky je Podyjí, chlouba Jižní Moravy, rozkládající se na pouhých 63 km². Jeho kompaktní rozloha však rozhodně neznamená menší bohatství. Leží na hranici s Rakouskem, mezi městy Znojmem a Vranovem nad Dyjí, a nabízí jedinečnou podívanou na divokou krajinu.

Co vás v Podyjí čeká?

  • Úchvatné údolí Dyje: Kaňonovité údolí řeky Dyje s dramatickými skalními útvary, vinicemi na svazích a malebnými vesničkami tvoří srdce parku. Procházky po značených turistických stezkách vám odhalí skryté krásy této oblasti.
  • Bohatá biodiverzita: Podyjí je rájem pro milovníky přírody. Najdete zde vzácné druhy rostlin a živočichů, například kriticky ohrožené druhy ptáků a obojživelníků. Připravte se na setkání s liškami, ježky, srnkami a mnoha dalšími.
  • Zřícenina hradu Děvičky: Strategicky umístěná zřícenina hradu nabízí nádherné panoramatické výhledy na údolí Dyje a okolní krajinu. Výstup k ní je skvělým zpestřením pro všechny návštěvníky.
  • Vinice a ochutnávka vín: Okolí Podyjí je známé svými vinicemi. Dopřejte si ochutnávku kvalitních vín z místních vinařství a vychutnejte si atmosféru této malebné oblasti.

I přes svou malou rozlohu nabízí Národní park Podyjí nezapomenutelný zážitek. Je ideálním místem pro pěší turistiku, cykloturistiku, ale i pro klidné relaxace v nádherné přírodě.

Tip pro plánování výletu: Vzhledem k členitému terénu se doporučuje pohodlná turistická obuv a dostatek pití.

Kde se nachází Yellowstonský národní park?

Yellowstonský národní park leží na pomezí tří amerických států: Wyoming (hlavní část, 91%), Montana (7,6%) a Idaho (1,4%). Je to obrovský park, pro jeho prozkoumání je ideální si naplánovat několik dnů. Kromě gejzírů, jako je slavný Old Faithful, najdete zde horké prameny s pestrými barvami, bublající bahenní sopky a impozantní kaňony. Park je domovem velkého množství divoké zvěře, včetně bizonů, losů, medvědů grizzly a vlků, proto je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a držet se značených cest. Pro návštěvu je nejlepší se dopředu informovat o počasí a podmínkách na stezkách, ať už se vydáte pěšky, na kole nebo autem. V parku jsou k dispozici různé ubytovací možnosti, od kempů až po hotely, ale rezervovat si je předem je naprostá nutnost, zvláště v hlavní sezóně.

Jaké jsou národní parky na Slovensku?

Slovensko, země kontrastů, nabízí návštěvníkům hned několik nádherných národních parků. Nejznámější je bezesporu Tatranský národní park (TANAP), založený v roce 1949, rozkládající se na 738 km². Jeho majestátní vrcholky Vysokých Tater, ledovcová jezera a bohatá flóra a fauna patří k nejcennějším přírodním pokladům Slovenska. Nezapomeňte na túry po turistických stezkách s dechberoucími výhledy a možností spatření kamzíka horského!

Pro milovníky romantických údolí a divoké řeky Dunajec je ideální Pieninský národní park, založený v roce 1967 a zabírající 37,4962 km². Proslulý je především Pieninskými skalami a legendárními plavbami na vorech po Dunajci.

Národní park Nízké Tatry (NAPANT), založený v roce 1978 a o rozloze 728,42 km², nabízí rozsáhlé horské oblasti s rozmanitou faunou a flórou. Jeho tichá krása a méně náročné turistické trasy jsou skvělé pro rodiny s dětmi.

A konečně, Národní park Malá Fatra, založený v roce 1988 (226,3 km²), překvapí návštěvníky strmými skalami, hlubokými lesy a malebnými vesničkami. Pro zkušenější turisty nabízí náročnější túry s odměnou v podobě panoramatických výhledů.

Jaký je nejmladší národní park?

Česká republika se může pochlubit čtyřmi národními parky, z nichž každý nabízí jedinečný zážitek. Krkonoše, nejstarší z nich, lákají turisty nádhernými horskými scenériemi, lyžařskými sjezdovkami a turistickými stezkami. Šumava, největší z parků, je rájem pro milovníky divoké přírody, s rozsáhlými lesy, hlubokými údolími a tajemnými rašeliništi. V Podyjí, nejmenším národním parku, se snoubí malebná krajina s unikátní faunou a flórou, ideální pro klidné procházky a cykloturistiku. A pak je tu České Švýcarsko, nejmladší z čtveřice, které zaujme dramatickými skalními útvary, labyrintem údolí a ikonickým Pravčickou bránou, největší pískovcovou bránou Evropy. Plánovat výlet do kteréhokoliv z těchto parků vyžaduje dobré plánování – v letních měsících je nutné počítat s velkým množstvím návštěvníků, vhodné je zkontrolovat aktuální otevírací dobu a dostupnost parkování. Doporučuji si předem nastudovat turistické trasy a zvážit i alternativní ubytování mimo hlavní turistické sezóny, abyste si užili klid a pohodu těchto mimořádných koutů naší země. Každý národní park nabízí různé aktivity, od pěší turistiky a cyklistiky až po horolezectví a vodní sporty (dle lokality). Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a vhodné oblečení.

Jaký je nejstarší národní park v ČR?

Nejstarším národním parkem v České republice je Krkonošský národní park, založený 17. května 1963. Jeho vznik byl zásadní pro ochranu unikátní horské krajiny s bohatou biodiverzitou. Najdete zde typické krkonošské smrkové lesy, ale i vzácné druhy rostlin a živočichů, které se jinde v Česku nevyskytují. Vrchol Sněžka, nejvyšší hora České republiky, se pyšní nádhernými výhledy, ale pozor, počasí v Krkonoších je proměnlivé a vyžaduje dobrou přípravu na výlety. Park nabízí nespočet turistických tras pro pěší, cyklisty i lyžaře, od nenáročných procházek po náročné hřebenovky. Nezapomeňte na vhodnou obuv a oblečení, ať už se vydáte na letní túru, nebo zimní výlet na běžkách. Kromě přírody stojí za návštěvu i historické památky v okolí, jako jsou například dřevěné kostely či ruinní hrady. Doporučuji naplánovat si delší pobyt, abyste si Krkonoše pořádně užili a prozkoumali všechny jeho krásy. Pro pohodlnější pohyb po parku je možné využít i místní autobusovou dopravu.

Krkonošský národní park je také součástí rozsáhlého chráněného území, sahajícího i do Polska, s čímž souvisí i mezinárodní spolupráce na ochraně přírody. To vše dělá z Krkonošského národního parku jedinečné místo, které si zaslouží vaši pozornost.

V jakém kraji se nachází Krkonoše?

Krkonoše se rozkládají v krásné oblasti na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje. Toto pohoří, nejvyšší v České republice, nabízí pestrou paletu turistických aktivit po celý rok. Je rozděleno do tří turistických oblastí: Krkonoše-západ, Krkonoše-střed a Krkonoše-východ, z nichž každá má své specifické kouzlo.

Krkonoše-západ se vyznačuje malebnými vesničkami, mírnějšími kopci a ideálními podmínkami pro cykloturistiku a pěší turistiku pro méně zkušené. Najdete zde i spoustu krásných horských hotelů a penzionů s tradiční atmosférou.

Krkonoše-střed je srdcem pohoří, kde se nachází nejvyšší hora Sněžka (1602 m n. m.). Tato oblast je ideální pro náročnější túry, horolezectví a lyžování. Připravte se na strmé svahy a náročnější terén, ale odměnou vám bude úchvatný výhled.

Krkonoše-východ nabízí klidnější atmosféru s krásnou přírodou a množstvím turistických stezek. Je to skvělé místo pro odpočinek a relaxaci v létě i v zimě. Můžete zde objevit menší, méně známé vrcholy a užít si klidnější atmosféru.

Nezapomeňte na důležitou výbavu, ať už se vydáte kamkoliv: pevnou obuv, nepromokavou bundu, dostatek pití a mapu s turistickými trasami.

Kromě turistických tras Krkonoše nabízí i mnoho dalších aktivit:

  • Lyžování: Nespočet sjezdovek pro všechny úrovně lyžařů.
  • Běžky: Stovky kilometrů upravených běžeckých tratí.
  • Cyklistika: Mnoho cyklotras pro kola všech typů.
  • Horolezectví: Pro zkušené horolezce.
  • Naučné stezky: Pro poznávání flóry a fauny Krkonoš.

Před výletem si vždy ověřte aktuální podmínky a stav turistických tras.

Kam v Národním parků Podyjí?

Národní park Podyjí – to není jen procházka růžovou zahradou! Nejlepší zážitek si užijete s batohem na zádech. TOP 7? To je málo! Znojmo, ano, vstupní brána, ale hned se vydejte dál. Cornštejn? Zřícenina, ale s úžasnými výhledy – doporučuji výstup po skalách, je to náročnější, ale stojí to za to! Bítov? Klasika, ale vyrazte i na výlet po blízkém okolí, objevíte skryté skalní útvary a údolíčka. Vranov nad Dyjí a přehrada – super na kajak nebo paddleboard, zkuste projet celou přehradu, je to pořádný kus. Sealsfieldův kámen – ideální pro krátkou, ale panoramatickou túru. Hardegg v Rakousku – kousek za hranicemi, ale pěší túra podél Dyje tam a zpět je skvělým celodenním výletem. Ale pozor, počítejte s náročnějšími terény a nutností mít dobrou mapu a vybavení – pevná obuv je nezbytností! Trasa podél Dyje nabízí úchvatné výhledy, ale místy je terén kamenitý a strmý. Nepodceňujte náročnost a vybavte se dostatečnou zásobou vody a jídla.

Co se nesmí v Npr?

NPR – to je posvátné území, kam se nevkrádá jen tak každý. Zapamatujte si: mimo vyznačené cesty ani krok! Zapomeněte na auto, kolo mimo silnice a cyklostezky je tabu. Výjimky existují, ale ty se vás, běžných smrtelníků, netýkají. Myslete na to, že tato přísná pravidla chrání křehkou krásu a jedinečnou flóru a faunu těchto rezervací. Před výletem si proto vždy důkladně prostudujte mapu a regulační řád dané NPR. Občas narazíte i na omezení ohně, táboření, sbírání rostlin a hub. Respektujte to. Vaše dobrodružství by nemělo ohrozit křehkou rovnováhu tohoto přírodního pokladu. Jedině tak si ho užijete naplno a ponecháte ho i pro další generace.

Jaký je nejstarší město na světě?

Damašek, neboli arabsky دمشق (Dimašk), je město, které dýchá historií. Často se mu přisuzuje titul nejstaršího trvale osídleného města světa, a to není zhola bez důvodu. Představte si místo, kde se civilizace usadila před tisíci lety! Jeho historie sahá hluboko do minulosti, daleko za hranice písemných záznamů. Procházet se jeho ulicemi je jako procházet se životem samotným – od starověkých říší přes křižácké výpravy až po moderní dobu.

Aš-Šám, jak se Damašku hovorově říká, není jen historická zajímavost. Jeho pulzující trhy, plné vůní koření, orientálních sladkostí a tradičních řemesel, vám dají zapomenout na čas. Prozkoumejte úzké uličky Starého Města, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, a nechte se okouzlit architekturou mešit, paláců a tradičních domů.

2,69 milionu obyvatel v samotném městě a přibližně 2,8 milionů v metropolitní oblasti tvoří živou směsici kultur a tradic. Nečekejte stereotypní turistické lákadla – Damašek vám nabídne autentický zážitek z blízkovýchodní kultury, který nelze jinde tak snadno nalézt.

Nezapomeňte ochutnat místní kuchyni! Syrská jídla jsou plná chutí a vůní, od lahodných meze až po aromatické maso na grilu. A nenechte si ujít možnost vyzkoušet tradiční arabskou kávu.

Navštívit Damašek, to znamená dotknout se historie, prožít kulturu a nasát atmosféru jednoho z nejstarších a nejzajímavějších měst na světě. Je to cesta, která se vám vryje do paměti.

Jak se jmenuje nejmladší národní park v ČR?

Nejmladším národním parkem v ČR je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený 1. ledna 2000. Jeho 79 km² zahrnuje úchvatné pískovcové skalní útvary, s dominantou Pravčickou branou, největší skalní bránou v Evropě. Kromě ní stojí za návštěvu i Jetřichovické skalní město s bohatými turistickými stezkami.

Park nabízí pestrou paletu aktivit:

  • Pěší turistika: Síť značených tras pro různé úrovně zdatnosti, od nenáročných procházek po náročnější výšlapy.
  • Cykloturistika: Několik cyklotras pro objevování krás parku na kole.
  • Skalní lezení: Pro zkušené horolezce je zde mnoho lezeckých oblastí.
  • Vodní sporty: Krátký úsek řeky Labe je vhodný pro vodáky.

Kromě skalních měst naleznete v parku i rozmanitou flóru a faunu. Doporučuji navštívit některé z informačních center, kde se dozvíte více o historii parku a jeho unikátním ekosystému.

Plánujete-li delší pobyt, doporučuji zarezervovat ubytování s předstihem, zejména v hlavní sezóně. Počítejte s poplatky za vstup do některých částí parku a respektujte pravidla ochrany přírody.

Tip: V zimě, za vhodných podmínek, nabízí park skvělé možnosti pro zimní turistiku a sněžnicové túry.

Jaký je nejstarší národní park na světě?

Nejstarším národním parkem na světě je Yellowstonský národní park, založený v roce 1872. Tohle datum je klíčové – Yellowstone položil základy pro moderní koncepci národních parků, zaměřenou na ochranu přírody a zpřístupnění jejích krás široké veřejnosti. Jeho vznik předcházel podobným snahám v jiných částech světa.

Co dělá Yellowstone tak výjimečným? Je to geotermální ráj! Představte si bublající gejzíry, jako je slavný Old Faithful, barevné horké prameny a fumaroly. Ale Yellowstone nabízí mnohem více než jen geotermální úkazy. Rozlehlá divočina parku je domovem bizonů, vlků, medvědů grizzly a mnoha dalších fascinujících zvířat.

Návštěva Yellowstonu je nezapomenutelným zážitkem. Plánujte s předstihem, protože park je rozsáhlý a turisticky velmi populární. Doporučuji prozkoumat různé oblasti parku, od Grand Prismatic Spring po údolí gejzírů. Nezapomeňte na dobrou mapu a vhodné vybavení, včetně pevné obuvi a oblečení pro různé druhy počasí.

Zatímco Yellowstone drží primát, Royal National Park v Austrálii, založený v roce 1879, je dalším důležitým mezníkem v historii ochrany přírody. Leží jižně od Sydney a nabízí krásné pobřežní scenérie, deštné pralesy a písečné duny. Jeho vznik ukazuje, že snahy o ochranu přírody se rozvíjely i jinde ve světě, byť o něco později.

Zajímavostí je, že v některých zemích existují chráněná území založená ještě dříve, ale ne vždy splňují kritéria moderního národního parku tak, jak ho známe dnes. Yellowstone nastavil standard a inspiroval mnoho dalších parků po celém světě.

  • Tip pro návštěvu Yellowstonu: Rezervujte si ubytování a vstupenky s dostatečným předstihem, zejména během hlavní sezóny.
  • Tip pro návštěvu Royal National Parku: Vydejte se na některou z mnoha turistických stezek a objevte skryté krásy australské divočiny.
  • Yellowstonský národní park – 1872
  • Royal National Park – 1879

Jaký je nejstarší národní park v České republice?

Nejstarším národním parkem v České republice je Krkonošský národní park, slavnostně vyhlášený 17. května 1963. Jeho vznik byl odpovědí na rostoucí potřebu ochrany unikátní krkonošské přírody, charakteristické horským reliéfem, bohatstvím lesních ekosystémů a vysokohorskou tundrou. Rozloha parku, čítající přes 36 000 hektarů, zahrnuje nejvyšší vrcholy České republiky – Sněžku a Luční horu. Návštěvníci zde najdou nespočet turistických tras, od nenáročných procházek po náročné výstupy. Kromě panenské přírody nabízí Krkonoše i bohaté kulturní dědictví, dochované v tradičních horských osadách s dřevěnou architekturou. Zdejší flora a fauna, včetně vzácných druhů rostlin a živočichů, je předmětem dlouhodobého výzkumu a ochranářských snah. Park je součástí mezinárodní biosférické rezervace UNESCO a nabízí nezapomenutelný zážitek všem, kteří ocení divokou krásu a klid horské přírody.

Proč se Krkonoše jmenují Krkonoše?

Název Krkonoše, poprvé doložený v roce 1492 jako označení vrcholu, se postupně rozšířil na celé pohoří. Etymologie jména je spojována se slovanskými kořeny „krk“, „krak“ (kleč) a „noš“ (nosit), tedy „vrchy nesoucí kleč“. Kleč, odolná a nízká dřevina, skutečně pokrývala a dodnes částečně pokrývá rozsáhlé plochy Krkonoš, především v horských polohách. Je důležité si uvědomit, že název se v minulosti používal různě – někdy pro celý masiv, jindy jen pro jeho část. Dnes se pojmenování Krkonoše používá pro celé pohoří, které nabízí bohaté možnosti turistiky, od nenáročných procházek po náročné výstupy na Sněžku, nejvyšší horu Česka. V Krkonoších se nachází množství turistických tras, rozhleden, lyžařských středisek a unikátní horská příroda s bohatou faunou a flórou, včetně zmíněné kleče. Nezapomenutelný zážitek nabízí i návštěva některé z Krkonošských boudy, které poskytují úkryt a občerstvení turistům.

Která obec České republiky je nejmenší rozlohou počtem obyvatel?

Nejmenší obcí České republiky co do počtu obyvatel je Vysoká Lhota na Pelhřimovsku. K 1.1. 2025 zde dle Českého statistického úřadu žilo pouhých 14 obyvatel. To je méně, než například v některých malých vesničkách v naprosto odlišných koutech světa, které jsem navštívil – třeba v odlehlých oblastech Nepálu či na ostrovech v Indonésii. Zajímavé je, že i v tak malé obci se zachovává tradiční způsob života a s trochou štěstí můžete zažít autentický kontakt s českou venkovskou kulturou. Vysoká Lhota je skvělým příkladem toho, jak i minimální populace může udržovat existenci a identitu obce. Představte si, že i v tak malém prostoru se odehrává život, pěstují se tradice a udržuje se spojení s historií. Tento kontrast mezi globálními zkušenostmi a intimní atmosférou malé české obce je fascinující. Důležitým faktorem je zde také fakt, že i tak malé vesnice se podílí na unikátním kulturním dědictví České republiky.

Kolik je v ČR PP?

Česká republika se pyšní bohatstvím chráněných území. Celkem evidujeme 2680 maloplošných chráněných území (PP, PR, NPP, NPR) o celkové rozloze 121697,1995 hektarů. To představuje pestrou mozaiku unikátních lokalit, od skalních měst a rašelinišť až po vzácné lesní porosty a luční společenstva.

Z tohoto počtu tvoří přírodní památky (PP) 1622 lokalit s celkovou rozlohou 208,6110 hektarů. Tyto lokality jsou často menší, ale o to cennější, zaměřují se na ochranu specifických geologických útvarů, vzácných druhů rostlin či živočichů, nebo jedinečných ekosystémů. Prozkoumat je všechny by znamenalo prožít nezapomenutelné dobrodružství.

Přírodní rezervace (PR) pak čítají 823 kusů o celkové rozloze 247,0631 hektarů. Tyto rezervace nabízejí často větší plochy, které umožňují ochranu komplexnějších ekosystémů. Mnohé z nich skýtají nádherné turistické trasy a skvělé příležitosti k pozorování ptactva, savců a dalších živočichů.

Zajímavé je také rozložení chráněných území v rámci národních parků a chráněných krajinných oblastí (NP a CHKO). V těchto oblastech se nachází 759 chráněných území (PP, PR, NPP, NPR) s celkovou rozlohou 48588,0180 hektarů. To dokazuje úzkou provázanost ochrany přírody na různých úrovních.

Pro plánování výletů je užitečné vědět, že:

  • PP (Přírodní památka): ochrana specifických přírodních útvarů a jevů.
  • PR (Přírodní rezervace): ochrana komplexnějších ekosystémů.
  • NPP (Národní přírodní památka): ochrana mimořádně cenných lokalit národního významu.
  • NPR (Národní přírodní rezervace): ochrana rozsáhlých a jedinečných ekosystémů národního významu.

Před návštěvou jakéhokoliv chráněného území se vždy informujte o platných pravidlech a omezeních.

V jakém kraji se nachází Národní park Podyjí?

Národní park Podyjí leží v Jihomoravském kraji, na hranici s Rakouskem. Tato oblast je unikátní svou krásnou krajinou s vinicemi, skalními útvary a řekou Dyjí, která jí protéká. Je to ideální místo pro pěší turistiku, cykloturistiku i vodní sporty. Doporučuji navštívit zříceninu hradu Děvičky, Znojmo s jeho podzemím a ochutnat místní vína. Park nabízí řadu turistických tras různé obtížnosti, takže si každý najde tu svoji. V letních měsících je zde krásné počasí vhodné k procházkám a objevování krás přírody. Nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek vody!

Scroll to Top