Tradice silvestrovských oslav se v Čechách za staletí značně proměnily. Dříve, jak dokládají historické záznamy, Silvestr probíhal v pokornější atmosféře. Tiché modlitby a důkladný generální úklid domů byly běžné, symbolizující očistu a přípravu na nový rok. Tohle odráželo hluboce zakořeněnou náboženskou tradici. Dnes je situace odlišná. Bujné veselí, ohňostroje a půlnoční přípitek šampaňským jsou neodmyslitelnou součástí moderních oslav. Tento kontrast poukazuje na posun od introspekce k extrovertnímu projevu radosti. Zajímavé je, že i přes tuto radikální změnu některé staré zvyky přetrvávají v pozměněné formě. Například, stále je rozšířen zvyk dávat si novoroční předsevzetí, i když jejich charakter se odlišuje od dřívějších, často nábožensky laděných přání.
Na mnoha místech se zachovaly i starší tradice spojené s novoročním štěstím, jako jsou například využívání specifických pokrmů s symbolickým významem (čočka pro štěstí, kapr pro hojnost) anebo odlévání olova, které v minulosti mělo odhalovat budoucnost. Tyto tradice dodávají silvestrovským oslavám v Čechách jedinečný nádech, mísící staré a nové prvky.
Kolik má být druhů cukroví?
Sedm druhů cukroví? To je jako sedm vrcholů Himálaje – krásný cíl, ale dosažitelný jen s dobrou přípravou a výdrží. Tradice je fajn, ale každý má svůj vlastní plán výstupu. Někdo si vystačí s pár oblíbenými klasiky, lehkými na přípravu a s nízkou energetickou náročností, jako by šlapal po značené turistické cestě. Jiný zase s radostí zdolá dvacet a více druhů, jako by zdolával náročný horský terén s nepředvídatelnými podmínkami. Důležité je, aby proces pečení byl zábavný a výsledek chutný, ať už jde o malou jednodenní túru, nebo velkou expedici. Nezapomínejte na správnou výbavu (kvalitní suroviny), plánování (časový harmonogram) a dobrou kondici (trpělivost). Ať už si vyberete jakoukoli trasu, důležitá je radost z cesty a dosažení cíle – spokojeného mlsání.
Kdy nesmí viset prádlo na Nový rok?
Na Nový rok se vyvarujte věšení prádla – je to stará tradice. Podobně jako na Štědrý den a Silvestra, i první den v roce se praní a věšení prádla raději vyhněte. Podle staré pověry to prý přináší smůlu, ale přesné detaily této pověry jsou spíše znepokojivé a zřídka se o nich mluví. Můžete si ale užít procházku městem a pozorovat tradiční novoroční oslavy – mnoho měst pořádá ohňostroje a koncerty. Tip pro cestovatele: Pokud plánujete cestu do Čech na Nový rok, informujte se o otevírací době muzeí a památek, která se může lišit od standardní. V některých regionech se také dodržují specifické novoroční tradice, jejichž prozkoumání obohatí váš zážitek.
Zvláště věšení prádla na Nový rok je považováno za velmi nešťastné a spojeno s negativními událostmi během roku. Alternativní tip: Využijte Nový rok k relaxaci a odpočinku po silvestrovských oslavách.
Co se nesmí dělat 31. prosince?
31. prosince? Žádné praní a věšení prádla! To by mohlo přinést smůlu, a to i v podobě zranění při zimním výstupu na Sněžku. Věřte mi, omrzliny nejsou žádná legrace. Stejně tak nic nevynášejte z domu – představte si, že vám chybí karimatka na novoroční túru do Jeseníků. A zametání? To byste si mohli vymést štěstí, a to by se vám na horské túře, kde se neobejdete bez štěstí, mohlo vymstít. Místo zametání raději zkontrolujte výbavu: mačky, cepíny, lavinový batoh… Připravte se na dobrodružství, ne na neštěstí!
Pro aktivního turistu je 31. prosinec ideální pro přípravu na zimní výpravy. Zkontrolujte mapy, předpověď počasí a ujistěte se, že máte dostatek energie a teplého oblečení. Zapamatujte si, že bezpečí v horách je na prvním místě. A to i 31. prosince. Nepodceňujte přípravu a dodržujte základní pravidla bezpečnosti v přírodě – to je ten nejlepší způsob, jak si užít novoroční výstupy.
Jaké jsou zvyky o Vánocích?
Vánoce, to není jenom posezení u televize! Pro aktivního turistu je to skvělá příležitost k výletům, i když s trochou úprav.
Tradiční vánoční zvyky se dají skvěle zkombinovat s pohybem:
- Štědrý den: Před rozbalováním dárků výstup na nejbližší kopec pro panoramatický výhled na zasněženou krajinu. Snídaně s výhledem? Neocenitelné!
- Štěpánské koledování: Místo klasické koledy, koledování na běžkách či sněžnicích. Projděte si zasněženou krajinu a potěšte rodinu v okolí. Pro delší trasy je potřeba si naplánovat trasu a vzít s sebou dostatek energie a teplého oblečení.
- Silvestr: Výstup na nejvyšší vrchol v okolí s výhledem na ohňostroj. Nezapomeňte na čelovku a bezpečnostní opatření! Nebo třeba silvestrovský běh – ideální pro vyběhání energie po vánočních svátcích.
Vánoční tradice v terénu:
- Betlém se dá postavit i v přírodě – z kamenů, šišek a větviček. Skvělá aktivita pro celou rodinu.
- Cukroví si můžete upéct doma a vzít si ho na výlet jako energetickou rezervu.
- Vánoční stromeček? Najděte si svůj vlastní v lese (s ohledem na zákonná omezení). To bude teprve zážitek!
- Kapří šupiny vám na výletě nepřijdou vhod, ale s trochou fantazie můžete vymyslet jiný symbol štěstí.
- Jmelí si můžete najít v lese a pověsit si ho do stanu (pozor na alergie!).
- Lití olova a házení střevícem necháme doma, ale krájení jablíček si můžeme vzít s sebou na svačinu.
Tip: Před každým výletem si důkladně zkontrolujte počasí, oblečení a vybavení. Bezpečnost je na prvním místě!
Kdy se nesmí vynášet smetí?
Na Štědrý den se smetí nevynáší – to je železné pravidlo! Nejenže riskujete, že se zbavíte štěstí spolu se smetím, ale představte si to i z pohledu ekoturistiky: vyklizení odpadků na Štědrý den by narušilo klidné, nenarušené prostředí, ideální pro pozorování divoké zvěře (např. lišek prohledávajících popelnice po zbytku štědrovečerní hostiny – to je ale znečistění biotopu!). Takže raději si vychutnejte Štědrý den aktivně – turistika v zasněžené krajině, bruslení, nebo procházka s rodinou. Udržitelný přístup k životnímu prostředí by měl platit i o Vánocích.
Proč 7 druhů cukroví?
Tradiční vánoční pečení? Sedm druhů cukroví je údajně magické číslo, odkazující na staré zvyky. Jiní zase věří v dvanáct druhů, po jednom pro každý měsíc roku. Můj kočovný život mě ale naučil, že tato pravidla jsou spíše doporučení než dogma. Na Moravě jsem potkal rodinu, která pekla jen tři druhy – a přitom jejich stůl praskal pod náporem laskomin! Na druhou stranu, v jižních Čechách jsem se ocitl na vánoční večeři s rodinou, kde dvacet druhů nestačilo uspokojit všechny chutě. Jedno je jisté: množství druhů cukroví je čistě otázkou rodinné tradice a individuálních preferencí. Zkuste se zamyslet nad historií vaší rodiny a najít si svůj ideální počet. Zajímavostí je, že v některých částech Slovenska se dodržuje tradice pečení třinácti druhů cukroví – pro štěstí. Na mých cestách jsem si všiml, že variace na tradiční recepty jsou nekonečné – od lineckých koleček s netradičními náplněmi až po moderní fusion cukroví s exotickými přísadami. Hlavně si to upečte s láskou a užívejte si sváteční atmosféru!
Tip pro cestovatele: pokud se chystáte na Vánoce do zahraničí, nezapomeňte ochutnat místní vánoční cukroví. V každé zemi najdete specifické druhy a recepty, které odhalují fascinující kulinární tradice.
Jaké jsou tradice na Štědrý den?
Štědrý den, předvečer Vánoc, je v České republice protkán fascinujícím spletením pohanských a křesťanských tradic, odrážejících bohatou historii země. Štědrovečerní večeře, často s kaprem a bramborovým salátem, není jen jídlem, ale rituálem spojujícím generace. Na rozdíl od západních tradic, kde se dárky rozbalují ráno 25. prosince, v České republice se tomu tak děje večer Štědrého dne, často po rozsvícení vánočního stromečku. Tento zvyk je srovnatelný s německy mluvícími zeměmi, ale s drobnými regionálními variacemi. Zajímavá je pověra o zlatém prasátku, jež odkazuje k hojnosti a štěstí v novém roce – podobné tradice s motivy štěstí a hojnosti se objevují v různých podobách i v dalších evropských zemích, například v podobě vánočních pohádek s magickými zvířaty. Na rozdíl od mnoha jiných zemí, kde je Štědrý den veřejným svátkem, v České republice se jedná o den s nebytně rodinnou tradicí, ale bez oficiálního státního volna. Zde je důležité zdůraznit, že tradice se v jednotlivých rodinách i regionech mírně odlišují, což dodává této slavnosti ještě větší hloubku a osobitost.
Například v některých oblastech se dodržuje tradiční štědrovečerní modlitba, zatímco v jiných se klade důraz na společenské hry a zpívání koled. Mnoho rodin také zachovává zvyk házení ořechů do ohně, který symbolizuje zahánění zlého. Výzdoba domů, tradičně s betlémy a slaměnými ozdůbkami, odkazuje na hluboké historické kořeny a zároveň umožňuje srovnání se s tradičními prvky v jiných zemích, kde se vánoční výzdoba mění v závislosti na zvyklostech a klimatu.
Štědrý den není církevním svátkem, ačkoliv s křesťanskými Vánoci úzce souvisí. Jeho podstata tkví v propojení rodinného soužití, sdílení tradičních jídel a uchování památky minulosti, coby unikátního prvku české kulturní identity, odlišující se od mnohých zvyků v západní Evropě.
Kdy nesmí viset prádlo?
Na Štědrý den? Žádné prádlo na šňůře! To je jasná věc, i když zrovna zdoláváte nějaký náročný výstup. Tradice říká, že praní a věšení prádla na Vánoce přivolá smůlu, nemoc, ba dokonce i smrt. Myslím, že tohle riziko raději nepřebírám, ani kdybych měl nepratelné ponožky. V horách se totiž spolehlivost techniky a vlastní kondice stává ještě důležitější, než v normálním životě. A co víc, čas strávený v přírodě je mnohem cennější než praní. Takže kdo chce mít štěstí v novém roce, nechá prádlo viset až po svátcích. “Na Vánoce visí jen prádlo mrtvých,” to si pamatujte, a to se netýká jenom domácností, ale i vaší výpravy.
Mimochodem, věděli jste, že v některých horách je voda tak studená, že by vám zamrzla i na šňůře? Ušetříte si tak práci i nepříjemnosti.
Co se nesmí na 1. svátek v Vánocních?
Na první svátek vánoční zapomeň na veškerou domácí práci, žádné prádlo ani stlaní postele! Boží hod je o odpočinku, regeneraci a načerpání sil pro další dobrodružství. Mysli na to, že i horolezec potřebuje regenerační den po náročné výpravě. Odpočinek je stejně důležitý, jako výstup na nejvyšší vrchol.
Místo úklidu se raději věnuj plánování dalších výletů. Prohlédni si mapy, prozkoumej nové trasy, přečti si o zajímavých místech. Vánoce jsou ideální příležitost k tomu, aby si plánoval další turistické výpravy a nabíral inspiraci. Představ si, že už jsi na vrcholu, užíváš si výhled a vnímáš krásu přírody. To je opravdový odpočinek a načerpání energie pro další výzvy.
Tradiční zákaz domácích prací na Boží hod má hluboký smysl, který si i aktivní turista může osvojit. Naplánuj si aktivní odpočinek: procházku v přírodě, lyžování, bruslení, čtení o horách… Nech tělo i mysl odpočinout, abys byl připraven na další dobrodružství.
Co se nesmí dělat na Vánoce?
Na Štědrý den se dodržují určité tradice, jejichž porušení může přinést smůlu. Zejména se vyhýbejte:
- Vstávání od štědrovečerní tabule: Tradice říká, že štěstí zůstane u stolu, dokud tam sedí všichni. Je to symbolické setkání rodiny a užívání si společného času.
- Praní a věšení prádla: Podle pověry to přináší neštěstí. Představuje zbytečnou práci v den klidu a odpočinku.
- Práce: Štědrý den je svátkem, kdy je vhodné se věnovat rodině a odpočinku, nikoliv práci. V minulosti se práce na tento den zakazovala i legislativně.
- Půjčování věcí: Věřilo se, že se s půjčenou věcí půjčuje i štěstí. Je proto lepší si vše potřebné zajistit předem.
- Mytí nádobí po večeři: Tradičně se nádobí nemylo, aby se neodehnalo štěstí. Tento úkol se nechal na další den.
- Zapomenutí místa pro nečekaného hosta: Je symbolem pohostinnosti a připravenosti na překvapení. Dodržování tohoto zvyku ukazuje na otevřenost a štědrost.
- Hádky: Štědrý den by měl být ve znamení klidu a harmonie. Konflikty by mohly zkazit sváteční atmosféru na celý rok.
- Jídlo masa před štědrovečerní večeří: Tradičně se před večeří konzumují pouze pokrmy bez masa, a to z důvodu dodržování půstu před slavnostním jídlem.
Poznámka: Tyto tradice jsou spíše zvyky a pověry, jejich dodržování je na individuálním rozhodnutí. Mnoho rodin je dodržuje, jiné nikoliv. Nicméně, prožití Štědrého dne v klidu a rodinné harmonii je podstatnější než striktní dodržování všech zvyklostí.
Co nedělat 31. 12.?
31. prosince? Zapomeňte na domácí práce! Žádné praní a věšení prádla – tohle je den pro akci, ne pro nudné domácí úkoly. Věřte mi, výhled z vrcholu hory je mnohem lepší než pohled na mokré prádlo. Neštěstí? Spíš si ublížíte nepromyšleným pohybem na ledu, než nějakým pověrečným neštěstím.
Co dělat místo praní?
- Vyrazte na túru! Poslední den v roce si užijte zimní krajinu. Nezapomeňte na mapu, kompas a náhradní oblečení.
- Zkuste lezení na ledě. Adrenalinová zábava s nádhernými výhledy. Ale jen pokud máte zkušenosti a bezpečnostní vybavení.
- Jděte na sněžnice. Klidná procházka zasněženou krajinou, ideální pro relaxaci před novým rokem.
Vynášení věcí z domu? Nesmysl! Vždycky si můžete vzít s sebou jen to, co skutečně potřebujete na túru. A co zametání? To si raději důkladně vyčistěte mačky, než abyste se starali o neexistující štěstí v domě.
Tipy pro zimní turistiku 31. 12.:
- Zkontrolujte předpověď počasí a upravte plán dle aktuálních podmínek.
- Informujte někoho o svém plánu a očekávaném čase návratu.
- Mějte s sebou dostatek teplého oblečení, jídla a pití.
- Používejte kvalitní vybavení vhodné pro zimní podmínky.
- Buďte obezřetní, zejména na zledovatělých úsecích.
Kdy se nesmí prát?
Štědrý den, jeden z nejvýznamnějších svátků v českém kalendáři, je provázen řadou tradic a zvyklostí, které sahají hluboko do historie. Mezi ty nejznámější patří i zákaz praní prádla. Věřilo se, a dodnes se věří, že praní na Štědrý den přivolá smůlu, nemoc, ba dokonce i smrt do rodiny. Tento zvyk je zakořeněn v pověře, že na Vánoce visí jen prádlo mrtvých. Tento mýtus se dodnes udržuje v mnoha českých domácnostech, ačkoliv jeho původ je zřejmě spojen s předkřesťanskými obřady a symbolikou zimního slunovratu. Podobné tradice, i když s drobnými obměnami, se objevují i v jiných částech Evropy, například v sousedním Slovensku, ale i v některých regionech Německa, kde se rovněž vyhýbají domácím pracím na obdobné svátky. Z praktického hlediska pak zákaz praní na Štědrý den v minulosti odrážel i skutečnost, že se v domácnostech v předvánočním čase horečně pracovalo na přípravách svátků, a praní by znamenalo další náročné úkony navíc. Dnes, kdy jsou pračky běžnou součástí domácnosti, tato praktická stránka ztrácí na významu, ale tradice přetrvávají, připomínajíc nám bohatství a rozmanitost českých zvyků a pověr. Všechny práce spojené s praním se proto odkládají na dny po Štědrém dnu.
Co nesmí na Štědrý den?
Štědrý den, ten magický večer plný tradic a očekávání, má svá striktní pravidla. Ačkoliv jsem procestovala svět a viděla nespočet různých zvyků, česká vánoční noc má své osobité kouzlo. O některých zákazech jsem už slyšela, ale osobní zkušenost je vždycky silnější. Například, vstávání od štědrovečerní tabule je prý předzvěstí neštěstí. Je to podobné, jako když v některých asijských zemích nemáte opustit stůl, dokud nejstarší člen rodiny nedokončí jídlo. Symbolika sdílení, hojnosti a rodinné pohody je všudypřítomná.
Další zákaz, praní a věšení prádla, je opět spjat s představou narušení klidné atmosféry a štěstí. V Jižní Americe, kde jsem trávila Vánoce u místních, se naopak věří, že je nutné se v tento den řádně vyčistit, ale to se týká spíše osobní hygieny. Zajímavá paralela, že?
Zákaz práce a půjčování je jasný – soustředíme se na rodinu a na nic jiného. Nicméně, v Mexiku, kde jsem se zúčastnila oslav Día de los Muertos, se během tohoto slavnostního období pracuje poměrně intenzivně na přípravách. Zde je to ale spjato s úctou k předkům, nikoli s běžnou prací.
Nemývání nádobí po večeři – to je pro mě zajímavé. V mnoha kulturách se zdůrazňuje pohostinnost a snaha o bezproblémový průběh oslavy. Neumývané nádobí symbolizuje, že dostatek a štěstí v novém roce přetrvá.
Místo pro nečekaného hosta… to připomíná ruskou pověru o tom, že je nutné připravit místo pro anděla. Zde se opět projevuje symbolika štěstí a pohostinnosti, ale s křesťanským náboženským podtextem.
Hádat se na Štědrý den? To je asi univerzální tabu. V každé kultuře, kterou jsem navštívila, je naprostý klid a harmonie tou nejdůležitější součástí slavnostní atmosféry.
A konečně, zákaz jídla masa před štědrovečerní večeří je specificky český zvyk. Zajímavé je, že v mnoha jiných zemích je Vánoční večeře spíše opulentní hostina s různými druhy jídel, včetně masa.
Co nedělat na druhý svátek vánoční?
Druhý svátek vánoční je tradičně dnem odpočinku a klidu. Dodržování starých zvyklostí, jako je vynechání jakékoli práce v domácnosti – neuklízet, neprat, nestládat postele – dodnes symbolizuje pokračování vánoční pohody. V minulosti se věřilo, že práce v tento den přinese neštěstí. Pro turisty je to skvělá příležitost prozkoumat vánoční trhy, které v mnoha městech fungují i druhý svátek, nebo navštívit památky, často s méně lidmi než o Štědrém dnu. Mnoho restaurací a kaváren nabízí sváteční menu, takže si můžete vychutnat tradiční českou kuchyni. V některých regionech se konají specifické vánoční akce a obřady, takže je dobré se předem informovat o místních zvycích a programech. Ideální den pro procházky v zasněžené krajině a nasávání sváteční atmosféry.
Co se nesmí na Silvestra a Nový rok?
Na Silvestra a Nový rok? Klasika – žádné praní ani věšení prádla, žádné vynášení věcí z domu a zametaní. Štěstí ať zůstane doma! Prvního ledna zapomeňte na hádky. Místo toho, vezměte si do batohu víc peněz – pro štěstí a na neočekávané výdaje, třeba když se ztratíte v horách a budete muset využít záchrannou službu. A co teprve, když si naplánujete výlet na hory na Nový rok – dobře si prohlédněte předpověď počasí, připravte si dostatek teplého oblečení, nezapomeňte na mapu a kompas (GPS se může vybit!), a hlavně – informujte někoho o plánu vašeho výletu a plánovaném návratu. Bezpečnost na prvním místě! A pokud se vydáte na túru, zkontrolujte si předtím stav turistických stezek – laviny a náledí nejsou výjimkou.
Co se děje 13 prosince?
13. prosince? To je den svaté Lucie! Nejen patronky advokátů, spisovatelů a dalších, jak se traduje, ale také den, kdy jsem v severských zemích zažil nezapomenutelné oslavy.
Svatá Lucie, ochránkyně zraku a hrdlo, to je podle legendy jisté. Ale věděli jste, že v mnoha zemích se k tomuto dni váže i tradice lučních pochodů s lucernami? Představte si: tmu prostupují stovky světélek, nádherný pohled!
Mám zkušenosti z různých koutů světa a vím, že tradice se liší.
- Ve Švédsku je Lucie obvykle mladá dívka v bílém hábitu s věncem z hořících svíček na hlavě, která nosí vánoční pečivo.
- V jiných částech severní Evropy se slaví spíše s duchy a strašidly, což má kořeny v předkřesťanských rituálech.
- A věřte nebo ne, i ochrana před bolestmi v krku a očními chorobami se v různých regionech projevuje různými zvyky a rituály, mnohdy spojovanými s léčivými bylinami.
Je to den s bohatou historií, propletenou s křesťanstvím a staršími pohanskými tradicemi. Doporučuji vyhledat místní tradice, abyste si tento den plně užili.
Ať už budete slavit Lucie jakkoli, pamatujte: je to unikátní den s kouzlem, které se liší od místa k místu.
Kdy nemá viset prádlo na Nový rok?
Nový rok, to není jen o ohňostrojích a šampaňském. Málokdo ví, že se k němu váže i několik zajímavých tradic, které ovlivňují štěstí v nastávajícím roce. A věšení prádla k nim rozhodně nepatří. Na Nový rok se tradičně nevěší prádlo, neprát ani nic nevynášet z domu. Zametat se také nedoporučuje – podle lidové víry byste tak mohli z domu vymetat štěstí. Tohle jsem se naučil během svých cest po Česku, kde tyto tradice dodržují dodnes, zvláště na venkově.
Když už mluvíme o tradicích, v mnoha kulturách se první den v roce vyhýbají hádkám a konfliktům. Prvního ledna je důležité udržovat pozitivní atmosféru, abyste si přitáhli dobrou náladu a štěstí na celý rok. Tohle jsem si ověřil i na svých cestách po jihovýchodní Asii, kde začátek roku provází podobné rituály zaměřené na harmonii a štěstí.
A co je ještě důležité? Mějte u sebe více peněz! Tento zvyk se traduje po generace a je zaměřen na přilákání bohatství a prosperity do nového roku. Je to taková symbolická investice do budoucnosti. I v exotických zemích, kde jsem cestoval, jsem se setkal s podobnými zvyky, i když v trochu odlišné podobě – například s dáváním obdarovávání penězi jako symbolem prosperity.
Takže si pamatujte: žádné prádlo, žádné hádky a plná peněženka! To je recepta na šťastný nový rok podle mnoha tradic a mých zkušeností z cest po světě.
Co nedělat na 1 svátek vánoční?
25. prosince, první svátek vánoční, je v Česku státní svátek. Nečekejte otevřené obchody ani služby, kromě případných výjimek. Většina podniků je zavřená. Doprava je řídká, spojení mezi městy omezená. Plánujte dopředu cestu, pokud cestujete.
Den je tradičně věnován rodině. Očekávejte plné restaurace, pokud se rozhodnete jíst venku. Atmosféra je sváteční a klidná, ale i rušná díky rodinným návštěvám. Využijte příležitosti k procházce v klidné přírodě, pokud je počasí příznivé. Mnoho kostelů pořádá vánoční bohoslužby.
Vyhněte se stresu a přehnanému shonu. Soustřeďte se na klidné prožití dne a na společné chvíle s blízkými.