Jsou lidé v Krakově přátelští?

Krakow je obecně bezpečný pro turisty, ale jak v každém městě, i zde záleží na lokalitě a čase. Lidé bývají vstřícní, zvláště pokud se snažíte komunikovat polsky, i když základní fráze stačí. V turistických centrech, jako je Rynek Główny a Kazimierz, se setkáte s mnoha prodejci a pouličními umělci, kteří se mohou zdát dotěrní, ale většinou jsou neškodní. V okrajových částech města je nutná větší opatrnost, zvláště v noci. Doporučuji se vyhýbat opuštěným uličkám a využívat veřejnou dopravu nebo taxi. Kapesní krádeže se mohou stát, proto je vhodné nosit cennosti blízko těla a být ostražitý v přeplněných místech. Pokud se něčeho bojíte, neváhejte požádat o pomoc policii nebo místní obyvatele – většinou ochotně pomohou.

Na Kazimierzu, židovské čtvrti, pocítíte specifickou atmosféru a najdete spoustu skvělých restaurací a barů. Staré Město (Stare Miasto) je plné turistů, ale stále nabízí krásnou architekturu a příjemnou atmosféru. Pro klidnější procházky doporučuji Planty, zelený pás obklopující Staré Město. Obecně platí, že s trochou opatrnosti a ohleduplnosti k místním zvykům si v Krakově užijete bezpečnou a příjemnou dovolenou.

Které vojvodství je Krakov?

Krakow leží v Malopolském vojvodství, na jihu Polska, kousek od slovenských hranic. Tohle vojvodství je opravdový poklad pro milovníky historie, kultury a nádherné přírody. Kromě samotného Krakowa, perly Polska s Wawelským hradem a Rynek Główny, se tu nachází i nádherné solné doly Wieliczka, zapsané na seznamu UNESCO, které rozhodně stojí za návštěvu. Pro milovníky přírody doporučuji výlety do Tater, které jsou sice už v jiném vojvodství, ale jsou snadno dostupné z Malopolského. Zdejší krajina nabízí fantastické možnosti turistiky, cykloturistiky i horolezectví. Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako například oblátky s různými náplněmi nebo osvěžující žitný chleba. Malopolské vojvodství je zkrátka ideální místo pro objevování, ať už se zajímáte o historii, kulturu, nebo o aktivní trávení volného času.

Administrativním centrem Malopolského vojvodství je, jak už bylo řečeno, právě Krakow – město s bohatou historií a pulzujícím životem, které nabízí nespočet památek a zážitků. Už jen procházka po Starém Městě je nezapomenutelným zážitkem.

Tip pro cestovatele: Doporučuji si prozkoumat i menší městečka a vesnice v okolí Krakowa. Objevíte tam skryté krásy a autentickou polskou atmosféru.

Čím je Krakov populární?

Kraków, bývalé hlavní město Polska a domov legendárního Wawelského draka, je pro mě jako aktivního turistu naprostá pecka! Nejnavštěvovanější turistické místo v Polsku a to právem.

Co tu podniknout?

  • Procházka Starým Městem: Nádherná architektura, úzké uličky a Rynek Główny, jeden z největších středověkých náměstí v Evropě – ideální pro pěší turistiku.
  • Výstup na Wawelský hrad: Náročnější, ale odměnou jsou úchvatné výhledy na celé město. Doporučuji pohodlnou obuv!
  • Jízda na kole po Wisle: Krásné cyklostezky vedou podél řeky, skvělé pro relaxační výlet.
  • Prozkoumání Kazimierze: Židovská čtvrť s jedinečnou atmosférou, spousta kaváren a restaurací, ideální na celodenní poznávání.
  • Výlet do Wieliczky: Slané doly jsou zapsány na seznamu UNESCO, prohlídka je sice delší, ale stojí za to. Připravte se na chůzi po schodech.

Až do 17. století byl oficiálním sídlem polských králů, takže se tu historie doslova dotýkáte na každém kroku. Legenda o drakovi dodává městu tajemnou atmosféru a motivuje k objevování skrytých zákoutí. Vysoká koncentrace památek a atrakcí zaručuje plnohodnotnou a aktivní dovolenou.

Tipy pro aktivní turisty:

  • Plánujte trasy předem a volte pohodlnou obuv.
  • Využívejte veřejnou dopravu, ale připravte se na chůzi.
  • Nepodceňujte množství památek – rozložte si prohlídku na více dní.

Je v Krakově co dělat?

Kraków? Nuda tam rozhodně nehrozí! Hlavní náměstí Rynek Główny, s Rudolfem II. na koni a Sukiennicemi, je samo o sobě zážitkem – atmosféra středověkého města je tu hmatatelná. Nedaleký Wawel, královský hrad s katedrálou, nabízí nádherné výhledy na město a fascinující historii, od legendárního draka až po polské krále. Procházky starým městem jsou balzámem na duši – úchvatné gotické domy, kostely a skryté dvorky vám nabídnou nejedno překvapení. Nevynechte Kazimierz, bývalou židovskou čtvrť, s typickou atmosférou a synagogami, plnou kaváren a restaurací. A pokud toužíte po něčem aktivnějším, zkuste některou z procházek s průvodcem, které vám odhalí skryté perly města, ať už jde o temné uličky, legendy o Krakowiaku, nebo tajné pivní zahrádky. Pro individuální tipy na míru zkuste plánovací nástroj umělé inteligence – ušetříte čas a maximálně si užijete pobyt.

Jaké jsou nevýhody života v Polsku?

Život v Polsku má i své stinné stránky. Silná religiozita ovlivňuje každodenní život, což může být pro některé lidi překvapivé nebo nepříjemné. Nízké životní úrovně se bohužel nevyhnou nekvalifikovaní specialisté, kteří si jen těžko najdou dobře placenou práci. Znalost polštiny je nezbytná pro pohodlný život, ačkoliv v turistických oblastech se s angličtinou obejdete. Mimo větší města je nabídka zábavy a kulturních akcí omezená. Kvalita zdravotnictví a vzdělávání je nerovnoměrná a závisí na regionu a konkrétním zařízení. Je potřeba počítat s tím, že systém se liší od českého a vyžaduje si zvyknutí. Například přístup k specializované lékařské péči může být složitější a delší. Podobně i kvalita škol se liší a je vhodné se předem informovat o reputaci konkrétní školy. Cena za bydlení a potraviny se liší od regionu k regionu, v největších městech jako Varšava, Krakov či Gdaňsk je život dražší než na venkově.

Kolik turistů je v Krakově?

Krakow, město s bohatou historií a jedinečnou atmosférou, zaznamenalo v roce 2025 impozantní nárůst turistického ruchu. Přes 11 milionů návštěvníků prozkoumalo jeho středověké uličky, majestátní Wawelský hrad a okouzlující náměstí Rynek Główny. To představuje 20% nárůst oproti roku 2025, což svědčí o rostoucí popularitě tohoto polského klenotu. Zatímco čísla sama o sobě jsou působivá, je důležité si uvědomit, že tato čísla zahrnují jak krátké výlety, tak i delší pobyty. Mnozí turisté se do Krakowa vracejí opakovaně, aby si užili jeho živou kulturu, vynikající gastronomii a fascinující historii. Pro ty, kteří se chystají do Krakowa, je vhodné si předem zarezervovat ubytování, zejména během hlavní sezóny, a zkoumání města naplánovat s ohledem na hojnost turistů, zejména v nejznámějších atrakcích.

Jak se žije v Krakově?

Život v Krakově je skvělý! Doprava je výborně řešená, tramvaje a autobusy fungují spolehlivě. Ubytování není problém, hostelů a studentských kolejí je dostatek, ceny jsou rozumné. Nakupování a stravování – obrovský výběr, od supermarketů po luxusní restaurace a moderní nákupní centra. A to nejlepší? Blízkost Tater! Z Krakova se snadno dostanete do Zakopaného, srdce polských hor. Tam najdete spoustu lyžařských středisek všech úrovní, od těch rodinných po náročnější sjezdovky. Pro pěší turistiku je oblast kolem Zakopaného rájem, s nespočtem turistických stezek různé obtížnosti, od nenáročných procházek po náročné výstupy na vrcholy. Nezapomeňte na nádhernou přírodu, hory, jezera a čistý vzduch. Kromě Zakopaného stojí za návštěvu i menší horská městečka a vesnice v okolí, kde najdete autentický polský folklór a klid.

Tip: Zakupte si Krakovskou kartu pro bezplatnou dopravu a vstupy do některých muzeí. Před cestou do hor si zkontrolujte aktuální sněhové podmínky a počasí.

Proč lidé jedou do Krakova?

Krakow? Absolutní nutnost! Hlavní důvod? Úchvatná atmosféra a fascinující místa. Začněte na hlavním náměstí, Staré Rynek, zapsaném na seznamu UNESCO. Je to největší středověké náměstí v Evropě, představte si! Obklopují ho nádherné měšťanské domy, Sukiennice s bohatou historií a samozřejmě gotický kostel Panny Marie. Nezapomeňte na dračí jeskyni pod Vápem a legendu o Wawelském drakovi, která dodává městu tajemnou příchuť. Nedaleko se nachází Wawelský hrad, sídlo polských králů s impozantní katedrálou. Projděte se po Planty, zeleném pásu obklopujícím staré město, a zkuste tradiční polské jídlo – oblátkové trdelníky nebo zapijete to žitnou vodkou. A nezapomeňte na Kazimierz, bývalou židovskou čtvrť s jedinečnou atmosférou a synagogami, která dnes pulsuje životem a uměním. Prostě kouzlo!

Jaká je kriminalita v Krakově?

Krakov – město, které láká miliony turistů ročně, a právem. Jeho bezpečnost je často zmiňovaným tématem, a proto se na něj blíže podíváme. Podle údajů z renomované databáze Numbeo z roku 2025 dosahuje Krakov indexu kriminality pouhých 25,8 bodů. To ho řadí mezi velmi bezpečná města.

Co to ale v praxi znamená? Neměli byste se bát procházet se městem i v pozdějších hodinách, ale základní opatrnost, jako v každém městě, je samozřejmě na místě. Zloději kapesníků se vyskytují i zde, zvláště v přeplněných turistických lokalitách.

Na co si dát pozor:

  • Kapesní zloději: Dbejte na své osobní věci, zvláště v davu. Nevystavujte drahé šperky ani elektroniku.
  • Podvodníci: Dávejte si pozor na podezřelé nabídky a neznámé osoby, které se snaží navázat s vámi kontakt s nejasným záměrem.
  • Alkohol: Nadměrná konzumace alkoholu může vést k nebezpečným situacím.

Tipy pro bezpečnou dovolenou:

  • Udržujte si přehled o svém okolí.
  • Informujte se o problémových oblastech (ty jsou v Krakově spíše výjimkou).
  • Nevystavujte se zbytečnému riziku.
  • Využívejte oficiální taxi služby.
  • V případě problému kontaktujte místní policii.

Stručně řečeno, Krakov je velmi bezpečné město pro turisty. S trochou zdravého rozumu si zde užijete skvělou dovolenou bez obav o bezpečnost.

Co zajímavého je v Krakově?

Krákov – pro aktivní turistu? To je paráda! Hlavní náměstí (Rynek Główny) je skvělý výchozí bod, ale raději se hned vydejte na procházku po hradbách, začnete u Barbakanu a budete mít výhledy na celé město. Sukiennice (Sukněnice) je sice krásná, ale já bych se raději zaměřil na výstup na věž Mariackého kostela – nádherné panorama! Pak doporučuji pořádný trek do Wawelského zámku – výstup na vrchol kopce je sám o sobě dobrodružstvím. Následně si zasloužíte odpočinek v parku Planty, ale jen krátký! Čeká vás totiž výlet do lesa Wolski – tam se můžete pořádně proběhnout nebo projet na kole. Pokud budete mít čas, zamiřte k kostelu sv. Floriána – pěkná architektura, ale spíše bonus. Pro zkušenější turisty doporučuji i prozkoumání podzemí Ryneku Główny – spousta historie a zajímavostí. Nepřehlédněte možnost výletů do okolí – Tatra jsou na dosah. Pamatujte na pevnou obuv!

Co se dá dělat v Krakově?

Krákov nabízí nepřeberné množství atrakcí. Začal bych na Hlavním náměstí (Rynek Główny) – srdci Starého Města. Je to impozantní prostor, kde se konají trhy a pouliční vystoupení. Nezapomeňte na Sukiennice (Sukenný halu) s obchody a kavárnami.

Wawelský hrad je absolutní nutností. Prohlédněte si královské komnaty, katedrálu a užijte si nádherný výhled na město z nádvoří. Doporučuji rezervaci vstupenek online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.

Mariánský kostel s legendárním Hejnálkem (trubačem) je další ikonický symbol Krakova. Vyšplhejte se na věž pro skvělý výhled na Rynek Główny.

Planty, zelený pás obklopující Staré Město, nabízí příjemné místo pro procházku či cyklistiku. Najdete zde spoustu kaváren a restaurací.

Židovská čtvrť (Kazimierz) je fascinující místo s jedinečnou atmosférou. Projděte se úzkými uličkami, objevte synagogy a ochutnejte tradiční židovskou kuchyni.

Collegium Maius, nejstarší budova Jagellonské univerzity, nabízí zajímavý pohled do akademické historie Krakova.

Ojcówský národní park, nedaleko Krakova, je perfektní pro jednodenní výlet. Můžete zde navštívit zříceninu hradu Pieskowa Skała a užít si krásnou krajinu.

  • Tip: Zakoupte si Krakow Tourist Card pro volný přístup do mnoha muzeí a atrakcí a pro bezplatnou městskou dopravu.
  • Tip: Vyhraďte si dostatek času na prozkoumání města. Krakov má co nabídnout a jeden den nestačí.

Pro milovníky historie je Historické muzeum Krakova skvělou volbou. Nabízí komplexní pohled na historii města.

Výlet do solných dolů Wieliczka (nejsou v seznamu, ale patří mezi nejznámější atrakce v okolí) – úžasný zážitek, ale rezervujte si lístky předem!

Která je krakowská župa?

Krakow, byť sám o sobě fascinujícím městem, není součástí žádného powiatu. Nachází se totiž v samostatném městském okrese (miasto na prawach powiatu). Okolí Krakowa však spadá pod Powiat Krakowski, rozlehlý a malebný region v Malopolském vojvodství. Tento powiat nabízí návštěvníkům bohatou paletu atrakcí – od malebných vesniček s tradiční architekturou a bohatou historií, přes rozlehlé lesy ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku, až po historické hrady a zámky. Pro milovníky historie doporučuji prozkoumat například Wieliczka (známá solná komora), Tyniec s jeho benediktinským klášterem, nebo Wawel, i když ten již leží přímo v samotném městě Krakowě. Powiat Krakowski je skvělým výchozím bodem pro objevování krás Malopolského vojvodství, ideální pro ty, kteří chtějí poznat i venkovský charakter Polska, a zároveň mít snadný přístup k pulzujícímu centru Krakowa. Dopravní dostupnost je dobrá, ať už autem, autobusem, nebo vlakem.

Kam se v Krakově jít bavit?

Krakov – město plné historie a zábavy! Nevynechejte Hlávku Schindlerovu továrnu, ponuré, ale důležité místo, které vypráví o temné minulosti. Poté se vydejte na Wawel, královský hrad s nádhernou katedrálou a úchvatným výhledem na město. Pro milovníky hudby je tu Koncertní síň jménem Chopina, kde můžete zažít nezapomenutelný večer. Ačkoliv Mezinárodní letiště Krakov-Balice samo o sobě není atrakcí, je důležité znát jeho polohu při plánování cesty. Wawelský kopec nabízí krásné procházky a panoramatické výhledy. Pro zábavu s celou rodinou zamiřte do Domu atrakcí Krakov. Pro milovníky historie podzemí je tu fascinující Podzemní muzeum Rynek, které odhaluje tajemství pod hlavním náměstím. A nakonec, pro milovníky umění, je tu Muzeum Czartoryských s bohatou sbírkou polského umění.

Tip: Prohlídka Wawelu může trvat několik hodin, proto si naplánujte dostatek času. Rezervujte si vstupenky do Hlávky Schindlerovy továrny předem, aby se předešlo frontám. V okolí hlavního náměstí najdete spoustu skvělých restaurací s tradiční polskou kuchyní. Doporučuji vyzkoušet pierogi!

Kolik peněz je potřeba na jeden měsíc života v Polsku?

Na pohodlný život v Polsku jeden člověk potřebuje měsíčně zhruba 3000-5000 zlotých. To je orientační cena zahrnující nájem, jídlo, dopravu, energie a volnočasové aktivity. V menších městech se dá žít levněji, v metropolích jako Varšava či Krakov se rozpočet může vyšplhat výše. Levnější variantou ubytování je sdílení bytu, zatímco individuální apartmán zvedne náklady. Jídlo v restauracích je dražší než nákup potravin v supermarketech typu Biedronka nebo Lidl, kde se dá výrazně ušetřit. Dopravu řešíte nejlépe městskou hromadnou dopravou, která je v Polsku poměrně levná a efektivní. Cena energií závisí na velikosti bytu a spotřebě. Na zábavu a kulturní vyžití si nezapomeňte nechat dostatek finančních prostředků, nabídka je pestrá a záleží na vašich preferencích. Kurz zlotého se vyplatí sledovat před cestou a během pobytu, aby se rozpočet dal lépe plánovat.

Ušetřit lze na jídle vařením doma, využíváním akčních nabídek v supermarketech a volbou levnějších variant zábavy. Pro dlouhodobější pobyt se vyplatí prozkoumat možnosti levnějšího dlouhodobého pronájmu bytu. Cenové rozdíly mezi městy jsou významné, proto je důležité zvážit místo pobytu před odjezdem.

Jaký je život cizinců v Polsku?

Život v Polsku je překvapivě stabilní a vyrovnaný, což se odráží i v optimismu místních, kteří s jistotou plánují na delší dobu dopředu. Ekonomika se sice potýká s výzvami globálního trhu, ale Poláci se vyznačují silnou pracovní morálkou a podnikatelským duchem, což jim umožňuje relativně pohodlný život. Náklady na život se sice liší podle regionu a města, ale obecně jsou nižší než v západní Evropě, což je pro mnoho cizinců lákavé. Z hlediska integrace se cizinci s polskými kořeny setkávají s vřelým přijetím a snadnou adaptací, zatímco ostatním může začlenění do společnosti trvat déle, zvláště pokud se nenaučí polsky. Kvalita zdravotní péče je v Polsku relativně dobrá a dostupná, i když se může lišit podle regionu a typu zdravotního pojištění. Kulturní život je bohatý a rozmanitý, s mnoha historickými památkami, živou hudební scénou a pestrým gastronomickým zážitkem. Pro turisty je Polsko atraktivní kombinací moderních měst a zachovalé přírody, například Tater či Mazurských jezer. Nicméně, je důležité si uvědomit, že život v Polsku není bez výzev. Jazyková bariéra může být pro některé cizince překážkou a v některých oblastech může být znát rozdíl v životní úrovni ve srovnání s bohatšími zeměmi EU.

Proč Krakov není hlavním městem Polska?

Krakow, město s neopakovatelnou atmosférou a bohatou historií, byl skutečně polským hlavním městem, a to od roku 1038 až do roku 1596. Procházel jsem se tam po královském hradě Wawel, a cítil jsem jeho sílu a význam. Představte si, kolik dějin se v jeho zdech odehrálo! Avšak v roce 1596 král Zikmund III. Vasa, panovník, který vládl jak v Polsku, tak i v Litvě od roku 1587 do 1632, učinil překvapivé rozhodnutí. Přenesl sídlo královské moci do Varšavy. Důvody tohoto kroku jsou dodnes předmětem diskusí, ale pravděpodobně se jednalo o strategická i praktická hlediska – Varšava byla situována centrálněji a lépe přístupná z různých částí rozlehlého království. Dnes tak Krakow, i přes svoji bohatou minulost, hlavním městem není. Jeho historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu. Zůstává jedním z nejdůležitějších kulturních a turistických center Polska. Nezapomenutelná zkušenost pro každého cestovatele.

Je Krakov dobrým turistickým cílem?

Kraków je bezesporu skvělou turistickou destinací. Jeho bohatá historie, sahající až do středověku, je patrná na každém kroku. Staré Město, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí úchvatnou architekturu, od gotického Wawelu s královským hradem a katedrálou až po malebné náměstí Rynek Główny s mariánským kostelem a Sukiennicemi. Návštěvu rozhodně stojí za to spojit s procházkou po Plantách, zeleném pásu obklopujícím historické centrum. Kromě památek nabízí město i živou kulturní scénu s mnoha restauracemi a bary, kde můžete ochutnat tradiční polskou kuchyni. Wieliczka, nedaleká solná šachta, představuje další lákadlo pro turisty, stejně jako bývalý koncentrační tábor Osvětim-Březinka, místo s nesmazatelně tragickou historií. Připravte se na davy turistů, zvláště v hlavní sezóně, ale i tak vám Kraków nabídne nezapomenutelný zážitek.

Kolik stojí měsíc života v Krakově?

Kolik vás bude stát měsíc v Krakově? To je otázka, na kterou se nedá jednoduše odpovědět, záleží na vašem životním stylu. Obecně se ale dá říct, že život v Polsku, a tedy i v Krakově, je poměrně levný. Počítejte s měsíčními výdaji v rozmezí 1200-2500 PLN (cca 270-560 €), bez započtení školného. Tohle číslo zahrnuje základní potřeby jako jídlo, dopravu a zábavu.

Ubytování je samozřejmě velkou položkou. Studentské koleje se pohybují kolem 400-600 PLN měsíčně, což je skvělá volba pro studenty. Pokud dáváte přednost soukromí, sdílený byt (wspólne mieszkanie) vás vyjde na 1000-1600 PLN měsíčně. Cena závisí na lokalitě a kvalitě bydlení. V centru města počítejte s vyššími cenami než v okrajových částech.

Tip pro cestovatele: Nebojte se hledat ubytování mimo centrum. Doprava v Krakově je dobře dostupná a ušetříte tak značnou částku na nájmu. Srovnávejte nabídky na portálech jako Booking.com, Airbnb nebo Olx.pl. Můžete tak najít skvělé nabídky a uniknout turistickým cenám.

Jídlo je v Krakově relativně levné, zejména pokud budete využívat místní trhy a menší restaurace. Počítejte s výdaji kolem 500-1000 PLN měsíčně, v závislosti na vašich stravovacích návycích.

Doprava je také cenově dostupná. Městská hromadná doprava je efektivní a levná. Jednodenní jízdenka vás vyjde na pár zlotých.

Scroll to Top