Deodoranty ve spreji, stejně jako všechny tekuté a aerosolové produkty, podléhají pravidlu 3-1-1 platnému v drtivé většině leteckých společností po celém světě. To znamená, že jedna nádoba nesmí překročit 100 ml (3,4 unce).
Důležité detaily, které jsem si všiml během svých cest:
- Toto omezení se vztahuje jak na příruční, tak na odbavená zavazadla, ačkoliv v odbaveném zavazadle je prostoru více, doporučuji držet se limitu 100 ml i zde pro bezproblémovou přepravu.
- Všechny aerosolové produkty, včetně deodorantů, musí být uloženy v jednom průhledném, uzavíratelném plastovém sáčku o objemu max. 1 litru. Tento sáček se obvykle označuje jako “TSA-approved bag”.
- Pravidlo 3-1-1 se může mírně lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, z které letíte. Vždy je dobré si před odletem ověřit aktuální předpisy na webových stránkách vaší letecké společnosti.
- Pokud máte pochybnosti o tom, zda váš deodorant spadá pod pravidlo 3-1-1, je lepší ho zabalit do odbaveného zavazadla.
Tipy pro zkušenější cestovatele:
- Kupte si cestovní verzi deodorantu. Mnoho značek nabízí menší balení, která splňují požadavky na leteckou přepravu.
- Připravte si sáček s tekutinami předem. Tím ušetříte čas na letišti.
- Pro případnou kontrolu mějte sáček s tekutinami snadno přístupný v příručním zavazadle.
Co nemohu mít v odbaveném zavazadle?
Do odbavených zavazadel rozhodně nepatří výbušniny, plyny (včetně propan-butanu v turistických vařičích), hořlavé kapaliny (např. alkohol s vysokým obsahem alkoholu, aceton), toxické a infekční látky (např. některé léky), radioaktivní materiál, peroxidy (včetně běžně dostupných vlasových barviv s peroxidy vodíku v koncentracích nad 6%), žíraviny (např. kyseliny, louhy) a samozřejmě paliva. Tohle je základní pravidlo, které platí prakticky celosvětově, i když s drobnými výjimkami. Z vlastní zkušenosti vím, že se pravidla liší i mezi leteckými společnostmi, proto je nezbytné si vždy před cestou ověřit přesný seznam zakázaných předmětů na webu vaší letecké společnosti nebo přímo na letišti.
Mnoho problémů způsobují nebezpečné předměty maskované jako nevinné věci. Například baterie (i ty v zařízeních), které se mohou přehřát a vznítit, jsou nebezpečné, pokud nejsou řádně zabezpečeny. Podobně i léky, je nutné je mít v originálním balení s označením a ideálně s lékařským předpisem. Vždy je lepší se zeptat, než riskovat ztrátu zavazadla nebo horší komplikace.
V některých zemích jsou striktnější pravidla i pro přepravu potravin, zvláště tekutin. Například některé druhy sýrů nebo ovocné šťávy mohou být zabaveny. Informujte se dopředu, abyste předešli nepříjemnostem na letišti.
Co nemít v příručním zavazadle?
Zkušenosti z desítek letišť po celém světě mi ukázaly, že pravidla pro příruční zavazadla jsou přísná a liší se jen minimálně. Základní pravidlo zní: žádné nebezpečné předměty. To zahrnuje samozřejmě zbraně všech druhů (i plynové pistole, airsoftové zbraně a repliky), výbušniny (zjevně, ale i ohňostroje), hořlaviny (zapalovače – zpravidla jeden povolen, ale raději si to ověřte u letecké společnosti, spreje, laky na vlasy), chemické a toxické látky (včetně čisticích prostředků, bělidel a podobně). Důležité je vědět, že i tekutiny a gely jsou regulovány – platí pravidlo o maximálním objemu 100 ml na jeden obal a všechny obaly musí být umístěny v jednom uzavíratelném transparentním sáčku (tzv. zip-lock).
Méně známé, ale stejně důležité je, co se týče zapsaných zavazadel. I zde platí přísná pravidla. Kromě výše uvedených nebezpečných látek, jsou zde zakázány i plyny (včetně plynových kartuší do vařičů), hořlavé kapaliny a látky (například ředidla, barvy), toxické a infekční látky (včetně léků, které by mohly být nebezpečné při úniku), radioaktivní materiál (samozřejmě!), peroxidy (obsažené v některých barvách na vlasy), žíraviny (kyseliny, louhy) a paliva (benzin, petrolej).
Tip pro cestovatele: Vždy si před odletem ověřte přesná pravidla letecké společnosti, s níž letíte. Pravidla se mohou lišit, a to i v závislosti na zemi odletu a příletu. Lepší je mít vše připravené správně, než riskovat ztrátu zavazadla nebo dokonce pokutu.
Co si dát do evakuačního zavazadla?
Evakuační zavazadlo by mělo být kompaktní, ale zároveň obsahovat vše nezbytné pro přežití v nepředvídatelné situaci. Z desítek zemí, které jsem navštívil, vím, že univerzální řešení neexistuje, ale základní principy ano. Myslete na dlouhodobou výdrž. Konzervy s dlouhou trvanlivostí jsou samozřejmostí, ale zvažte i energeticky husté potraviny jako ořechy, sušené ovoce a energetické tyčinky. Pečlivě zabalený chléb, i když méně trvanlivý, dodá pocit domova a energie. Voda je klíčová – počítejte minimálně na 3 litry na osobu a den, ideálně více. Balená voda je spolehlivější než filtrace v krizových situacích.
Kromě základních potravin nezapomeňte na praktické předměty: multifunkční nůž, lékárničku s osobními léky (včetně kopií receptů), baterku s náhradními bateriemi (a ideálně i dobíjecí powerbanku), funkční rádio s manuálním naladěním (pro případ výpadku elektřiny a signálu), malou, ale pevnou lékárničku. Osobní doklady, peníze (ideálně v různých formách, včetně hotovosti), pojistné smlouvy a kopie důležitých dokumentů uložte do voděodolného obalu. Praktický batoh s pevnými popruhy a voděodolnou úpravou je zásadní.
Hygienické potřeby by měly být minimalizovány, ale zahrnout dezinfekci rukou, vlhčené ubrousky a základní hygienické potřeby. Nepodceňujte ani základní nádobí – lehkou misku a příbor. V krizových situacích se i malé detaily stávají důležitými. Zkušenosti z různých koutů světa mi ukázaly, že důležité je důkladné plánování a balení s ohledem na specifické podmínky, ale i na adaptabilitu na neočekávané situace.
Co nesmí být v odbaveném zavazadle?
Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To znamená jednoznačné NE pro zbraně všech druhů, výbušniny, ostré předměty jako nože (i zdánlivě neškodné kapesní nožíky), hořlaviny (např. zapalovače s náplní, spreje), nebezpečné chemické látky a obranné spreje. Tlakové nádoby, jako jsou spreje na vlasy či nádoby s plynem, také patří na seznam zakázaných položek.
Mnoho lidí podceňuje riziko přepravy elektroniky v odbaveném zavazadle. I když se zdá, že je to bezpečné, baterie v noteboocích, mobilech, fotoaparátech a podobných zařízeních se mohou vlivem tlaku a nárazů přehřát a způsobit požár. Proto vždy vyjměte baterie z elektroniky a přepravujte je v příručním zavazadle.
A ještě pár tipů z mých cest:
- Před cestou si vždy pečlivě prostudujte pokyny letecké společnosti ohledně přepravy zavazadel. Pravidla se mohou lišit.
- Léky a cenné předměty vždy přepravujte v příručním zavazadle.
- Tekutiny v příručním zavazadle musí být v nádobkách o objemu maximálně 100 ml a zabalené v uzavíratelném průhledném sáčku.
Nepodceňujte bezpečnostní opatření, ušetříte si tak spoustu starostí.
Jak odbavit zavazadla online?
Online odbavení zavazadel je dnes standardem u většiny velkých leteckých společností a výrazně usnadňuje cestování. Možnost check-inu se obvykle otevírá 24 hodin před odletem, ale sledujte konkrétní podmínky vaší letecké společnosti, neboť termíny se mohou lišit.
Proces je jednoduchý:
- Přihlaste se na webové stránky letecké společnosti, s níž letíte, nebo cestovní agentury, přes kterou jste si letenky zakoupili.
- Vyberte možnost “online check-in” nebo obdobnou.
- Zadejte požadované údaje: jméno a příjmení (přesně dle letenky!), datum narození a číslo pasu (nebo jiného cestovního dokladu).
- Někdy budete muset zadat i číslo rezervace.
Užitečné tipy zkušeného cestovatele:
- Vytiskněte si palubní vstupenku, i když ji máte v mobilní aplikaci. Technika selhává a offline přístup je důležitý.
- Zkontrolujte si limity zavazadel předem. Překročení limitů může být drahé.
- Před odbavením si zkontrolujte, zda máte vše potřebné (doklady, léky, cenné předměty v příručním zavazadle).
- Online odbavení nezahrnuje vždy odbavení zavazadel. U některých leteckých společností budete muset zavazadla odevzdat u přepážky, i když jste se odbavili online. Zkontrolujte si to v podmínkách vaší letecké společnosti.
- Využívejte mobilní aplikace leteckých společností – nabízí často rychlejší a intuitivnější proces.
Ušetříte si tak čas a stres na letišti.
Co nesmím mít v odbaveném zavazadle?
Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří zbraně, výbušniny, nože (i ty “nevinně” vypadající turistické!), hořlaviny (např. líh, spreje na vaření), nebezpečné chemické látky (baterie, které se mohly poškoditi při cestě, jsou rizikové!), obranné spreje a tlakové nádoby (plynové kartuše na vařič, spreje). Elektroniku je potřeba vyndat a dát do příručního zavazadla – notebook, mobil, foťák, powerbanky. Baterie z elektroniky vždy vyjměte a zabalte zvlášť, nejlépe do ochranného obalu proti zkratu, abyste předešli požáru. Vždy si ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit. Nepodceňujte bezpečnostní opatření – vaše drahé vybavení se vám může při nehodě zdát daleko méně cenné než zdraví a život.
Kromě výše uvedeného, radím vyvarovat se přepravy předmětů, které by mohly poškodit zavazadlo ostatních pasažérů (např. ostré předměty, které nejsou řádně zabaleny). Pamatujte, že tekutiny v odbaveném zavazadle musí být v nepropustných obalech, aby se v případě poškození nerozlily. Při cestování s turistickým vybavením je vhodné ho řádně zabezpečit a chránit proti poškození, a to i v odbaveném zavazadle.
Jak dlouho se čeká na zavazadla?
Poté, co cestující dorazí do příletové haly a zakončí všechny formality spojené s hraniční kontrolou, přechází do haly, kde mohou převzít svá zavazadla. V hale se nachází tabule – informují o tom, na kterém pásu budou k převzetí zavazadla z daného letu. Čas čekání na zavazadla obvykle nepřekračuje 45 minut, ale je dobré mít na paměti, že v případě špičky nebo během nepříznivých povětrnostních podmínek může dojít ke zpoždění.
Doporučuji sledovat informace na tabuli pravidelně a být připraven flexibilně reagovat. Pokud máte čas navíc, můžete využít služby letištních obchodů nebo kaváren poblíž výdeje zavazadel. Některá letiště také nabízejí mobilní aplikace s aktuálními informacemi o letech a zavazadlech.
Při cestování často pomůže označit si kufry výrazným štítkem nebo páskem pro snadnější identifikaci mezi ostatními zavazadly. A nezapomeňte si uchovat ústřižek od odbaveného zavazadla pro případné reklamace.
Co dělat v případě války?
Válka? To je výzva! Nejdřív rychlý únik z ohrožené zóny – ideálně mimo dosah dělostřelectva a leteckých útoků. Myslete na terén – les, kopce, prohlubně nabízejí přirozenou ochranu.
Úkryt: Nejen zavřená místnost, ale i improvizovaný přístřešek v lese, třeba pod převislou skalou nebo hustými stromy. Znáte techniky stavby jednoduchých nouzových přístřešků? Je čas je použít!
- Utěsnění: Okna a dveře pečlivě zajistěte – izolepa, pytle s pískem, cokoliv, co máte po ruce. Zkušení turisté vědí, jak improvizovaně utěsnit i větší otvory.
- Ventilace: Vypněte ji, ale myslete na kyslík! Malý otvor, opatřený filtry (i improvizovanými z tkaniny) je nutný.
- Informace: Sledujte spolehlivé zdroje – krátká vlna, pokud máte přijímač. Nevěřte všem zprávám, ověřujte z různých zdrojů.
- Ochrana: Improvizovaná ochrana – použijte vše, co máte k dispozici. Turisté s sebou často nosí robustní batohy, které mohou sloužit jako štít.
- Evakuační zavazadlo: Nejen lékárnička, ale i multifunkční nástroj, zápalné zápalky (voděodolné!), filtr na vodu, kompas a mapa, náhradní oblečení. Myslete na to, že se může stát, že budete muset jít pěšky mnoho kilometrů.
Tipy pro turisty: Vaše turistické zkušenosti jsou velkou výhodou. Umíte rozdělat oheň bez zápalek? Znát jedlé rostliny? Orientovat se v terénu bez GPS? Použijte všechny své znalosti a dovednosti!
Důležité: Zachovejte klid. Panika je nepřítel. Využijte své zkušenosti a přípravte se na co nejhorší scénář.
Jak odbavit kufr na letišti?
Odbavení kufru na letišti je rutinní záležitost, ale s trochou znalostí se proces zjednoduší a zrychlí. Předložíte pracovníkům letecké společnosti letenku a cestovní doklad – ideálně už v elektronické podobě na telefonu. Získáte palubní lístek a teprve poté se dostanete k samotnému odbavení zavazadel.
Důležité detaily:
- Váha zavazadla: Zkontrolujte si povolenou váhu zavazadla u vaší letecké společnosti. Překročení váhy může znamenat nemalé poplatky. Lehčí zavazadlo je výhodou, zvláště při cestování s levnou společností.
- Rozměry zavazadla: Stejně tak je důležité dodržet povolená rozměrová omezení. Pokud máte větší zavazadlo, raději si to předem ověřte.
- Křehké předměty: Křehké předměty zabalte pečlivě a označte zavazadlo jako křehké. Můžete se obrátit na pracovníka letecké společnosti o pomoc s ochranou cenných věcí.
- Cenné předměty: Cenné předměty, léky a důležité dokumenty nikdy nedávejte do odbaveného zavazadla. Vezměte je s sebou do příručního zavazadla.
Pracovník zváží vaše zavazadlo a nalepí na něj štítek s údaji o letu. Pozorujte celý proces, abyste si byli jistí, že vše probíhá správně. V případě jakýchkoli problémů, neváhejte se na pracovníka obrátit. Věřte, že zkušení odbavovači viděli už všechno a rádi vám pomohou s jakýmkoli problémem.
Tip pro zkušené cestovatele: Online odbavení a online výběr sedadla vám ušetří čas na letišti a často i zjednoduší odbavení zavazadel.
Co dělat v případě ztraceného zavazadla: Ihned nahlásit ztrátu na informační přepážce letecké společnosti a vyplnit formulář o ztraceném zavazadle. Uchovejte si kopii formuláře a kontakty na danou leteckou společnost.
Jaký je postup na letišti?
Na letišti se orientuji jako doma, ale pro začátečníky: Hledejte odbavovací přepážku své letecké společnosti a čísla letu – tabule a displeje vám pomohou. Na přepážce předložte cestovní pas/občanský průkaz. Zde vám vydají palubní lístek, nezbytný pro nástup do letadla. Nezapomeňte na kontrolu všech údajů na palubním lístku!
Při odbavení zavazadel je důležité vědět, že existují limity velikosti a váhy – zkontrolujte si je předem na webových stránkách letecké společnosti, abyste předešli nepříjemným poplatkům. Zavazadla vám zváží a odešlou do podpalubí. Pozor na drahé a křehké předměty – raději je vezměte do příručního zavazadla. Příruční zavazadlo by mělo odpovídat rozměrům stanoveným leteckou společností, jinak ho budete muset odbavit.
Po odbavení následuje bezpečnostní kontrola. Mějte připravené elektronické přístroje a tekutiny v průhledném sáčku pro rychlejší průchod. Po kontrole už zbývá jen najít váš gate (výstup k letadlu) – informační tabule vám pomohou. Doporučuji být u gate alespoň 30 minut před plánovaným odletem.
Pro zkušenější cestovatele: Využijte online odbavení, ušetří vám to čas u přepážky. Stáhněte si palubní lístek do mobilu – papírovou verzi nepotřebujete. Pokud máte nějaké speciální požadavky, jako například speciální stravu nebo pomoc s přepravou zavazadel, nahlaste je předem.
Kdy dostanu boarding pass?
Boarding pass dostaneš po dokončení online odbavení. Je to rychlé a pohodlné, ušetříš čas na letišti. Pokud letíš jen s příručním zavazadlem, můžeš rovnou na pasovou a bezpečnostní kontrolu – vyhneš se frontám u přepážky. Tip pro zkušeného cestovatele: využívej mobilní boarding pass – šetříš papír a máš vše po ruce v telefonu. Nezapomeň si předem zkontrolovat povolený rozměr a váhu příručního zavazadla, aby se ti u brány nestalo nepříjemné překvapení. Máš tak víc času na prozkoumání letiště, případně rychlý nákup suvenýrů před odletem.
Co neprojde letištní kontrolou?
Na letišti ti neprojde nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost. To znamená žádné zbraně – a to ani airsoftové, ani repliky, ani hračky vypadající jako zbraně. Zapomen na praky, kuše, tasery, nože s pevnou čepelí delší než 6 cm, a podobně. Ani výbušniny, hořlaviny, pyrotechnika (to se týká i většiny zapalovačů, a určitě propaňákových). Chemické látky a toxické látky jsou tabu, stejně jako plynové spreje, i kdyby to byly “neškodné” spreje na medvědy. A samozřejmě žádné ostré a špičaté předměty, které by se daly použít jako zbraně. Nůž na víko je v pohodě, ale velký nůž na maso ne. Při balení na cestu se zaměř na to, aby tvoje výbava byla bezpečně zabalena, a nezapomeň na to, že některé věci, jako např. velké nůžky, můžou být také problematické, i když to není zbraň.
Tip pro turisty: Před letem si vždycky zkontrolujte aktuální pravidla letecké společnosti a letiště. Pravidla se mohou měnit.
Co neprojde do letadla?
Do zavazadel se nesmí absolutně nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje samozřejmě výbušniny, ale i zdánlivě nevinné věci jako spreje (i deodoranty!), hořlavé kapaliny (např. alkohol s vyšším obsahem alkoholu než 70%), líh, baterie (zejména lithium-iontové, které je nutné mít v příručním zavazadle a ideálně v ochranném pouzdře), léky (v dostatečném množství na celou cestu s lékařským potvrzením, pokud je to třeba), a samozřejmě zbraně.
Toxické a infekční látky jsou samozřejmě zakázány, ale pozor i na žíraviny, třeba silné čisticí prostředky. Radioaktivní materiál je naprosté tabu. Peroxidy, které se nacházejí v některých barvách na vlasy, jsou také problematické.
Kapaliny v příručním zavazadle musí být v nádobkách o maximálním objemu 100 ml a uložené v průhledném uzavíratelném sáčku. Vždy si ověřte aktuální pravidla u vaší letecké společnosti, protože se mohou lišit. Na webu letecké společnosti, nebo na stránkách letiště, najdete detailní seznam zakázaných věcí. Nepodceňujte to, kontrola je důkladná a problémy na letišti vám zkazí celou dovolenou.
Co vyndat na kontrolu na letišti?
Na letišti si připrav všechno, co by mohlo pípat – kapsy důkladně vyprázdni, to zahrnuje i ty nejmenší. Nepodceňuj kovové předměty: hodinky, náramky, náušnice, řetízky, sponky, mince, zipy – všechno dolů! Mám s sebou i multitool, ten jistojistě taky musím vyndat. Pás a kovový opasek se samozřejmě taky vyndávají.
Boty? Záleží, ale radši je připrav k sundání. Kovové výztuhy v podrážkách nejsou výjimkou, zvláště u trekových bot. Baterie do foťáku, powerbanky a notebook vytahuju z batohu a dávám je zvlášť. K tomu svačinu (abych nemusel na letišti kupovat drahé jídlo), náhradní oblečení (pro případ zpoždění) a léky. Tekutiny v množství do 100ml v průhledném sáčku – nezapomeň!
Svrchní oblečení a čepici sundám, abych urychlil kontrolu. A nezapomeň, že velké nože, nůžky a multitooly s noži patří do odbavených zavazadel. Máš-li pochybnosti, je lepší se zeptat na informacích.
Co nesmím mít v kufru?
Do kufru rozhodně nepatří výbušniny, zábavná pyrotechnika, střelné zbraně a munici (i když máte zbrojní průkaz – pravidla se liší stát od státu!), nože delší než určité povolené rozměry (záleží na letecké společnosti a cílové zemi, často je to kolem 10 cm), břitvy, sekery a další ostré předměty. Vyloučit musíte i chemické a toxické látky, hořlaviny (laky na vlasy, deodoranty ve spreji s vysokým obsahem alkoholu apod.), kyseliny a žíraviny. Žhavící zapalovače a jiné zdroje otevřeného ohně jsou samozřejmě zakázány. Radioaktivní, toxické a infekční látky jsou samozřejmě absolutně nepřípustné. Obranné spreje, repelenty a podobné aerosoly patří většinou mezi zakázané, ale existují výjimky, takže si to ověřte u vaší letecké společnosti. Vždy si předem prohlédněte seznam zakázaných předmětů na webových stránkách vaší letecké společnosti a v případě pochybností se s nimi spojte. Nezapomeňte, že i některé zdánlivě neškodné předměty mohou být problémem, například velké množství tekutin v příručním zavazadle. Lepší je být obezřetný a raději se zeptat, než se dostat do nepříjemností.
Jak odbavit zavazadlo online?
Online odbavení zavazadla? Žádný problém! Většina velkých aerolinek, jako třeba Ryanair, Lufthansa či KLM, vám umožní online check-in 24 hodin před odletem. Stačí se přihlásit na jejich webových stránkách nebo v aplikaci. Důležité je si ale ujasnit, zda online odbavení zahrnuje i odbavení zavazadla. Někdy je nutné si zavazadlo odbavit tradičně na letišti, i když jste se online přihlásili. Vždy si proto ověřte podmínky vaší letecké společnosti.
Při online check-inu budete potřebovat jméno, příjmení, datum narození a číslo pasu (nebo jiného cestovního dokladu). Někdy je potřeba zadat i číslo rezervace. Po úspěšném online check-inu obdržíte palubní vstupenku, kterou si můžete vytisknout nebo uložit do mobilu. Ušetříte tak čas na letišti a vyhnete se frontám.
Tip pro zkušeného cestovatele: Vždy si předem zkontrolujte povolenou váhu a rozměry vašeho zavazadla, abyste předešli nečekaným poplatkům na letišti. A nezapomeňte na pojištění zavazadel! Online odbavení vám sice usnadní cestu, ale odpovědnost za zavazadlo zůstává na vás.
Jak postupovat na letišti s příručním zavazadlem?
Balení příručního zavazadla je klíčové pro hladký průběh cesty. Nepodceňujte bezpečnostní kontrolu! Vždy si připravte větší elektroniku (notebook, tablet, větší telefon) zvlášť – vyndáte ji z batohu a dáte do samostatné přihrádky na scan. To samé platí pro tekutiny, aerosoly a gely – vše musí být v jednom, průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr, s jednotlivými nádobkami do 100 ml. Ušetříte si tak spoustu času a nervů.
Tip pro zkušené: Používejte cestovní balicí kosmetiku s menšími objemy, abyste se vyhnuli zbytečnému přebalování.
Mít u sebe prázdnou lahev na vodu je geniální tah! Na většině letišť, a to včetně těch našich, najdete spoustu fontánek s pitnou vodou. Doplníte si tak zásoby kdykoli a ušetříte peníze za předražené nápoje v duty free. Nezapomeňte na to!
Další užitečný tip: Před odletem si zkontrolujte povolenou váhu a rozměry příručního zavazadla u vaší letecké společnosti. Každá má trochu jiné limity. Ušetříte si tak nepříjemnosti s přeplatky nebo nutností odbavit zavazadlo.