Vídeň: Nejen romantická procházka, ale i výšlap na Kahlenberg s panoramatickým výhledem na vánoční trhy pod vámi. Pozor na davy! Doporučuji pěší túru po kopcích před návštěvou trhů.
Drážďany: Cyklovýlet podél Labe, prohlídka historického centra a pak vánoční atmosféra na trzích. Zkuste projet i cyklostezku Elberadweg.
Salzburg: Trekking v pohoří Salzkammergut s výhledy na město před návštěvou trhů. Nepodceňujte horské počasí!
Krakov: Prozkoumejte Wawel a okolí pěšky, pak si užijte vánoční atmosféru. Doporučuji i výlet do Wieliczky (solné doly).
Budapešť: Projížďka na kole podél Dunaje, prohlídka budapešťských mostů a pak vánoční trhy. Na kole se dostanete i k ruin barům.
Norimberk: Pěší túra po hradbách města s výhledem na historické centrum před návštěvou trhů. Prozkoumejte i staré město pěšky.
Wrocław: Projděte se podél Odry, objevte skryté uličky a pak se ponořte do kouzla vánočních trhů. Možnost i prodloužené procházky po parku.
Co vidět na Václavském náměstí?
Václavské náměstí, pulzující srdce Prahy, nabízí mnohem víc než jen pohled na známé památky. Národní muzeum, dominanta náměstí, je samo o sobě cílem výletu s bohatými sbírkami a nádhernou architekturou. Nezapomeňte se pokochat pohledem na sochu svatého Václava, patrona českých zemí, která se stala symbolem národních aspirací.
Pro milovníky historie je nezbytnou zastávkou balkón revoluce, odkud zaznívaly projevy v klíčových momentech českých dějin. Atmosféru minulosti dýchá i Palác Lucerna s jeho ikonickou věží a netradiční architekturou. Luxusní ubytování nabízí Hotel Jalta a moderní Hotel W Prague, které představují odlišné, ale stejně zajímavé styly.
Václavské náměstí však není jen o velkých jménech. Prozkoumejte skryté pasáže s unikátní atmosférou a objevujte kouzlo menších obchodů a kaváren. Všimněte si detailů historických domů, které vyprávějí příběhy staletí. Nejde jen o památky, ale o prožitek z pulsujícího místa, kde se mísí historie s modernou, turismus s místním životem. Doporučuji prohlídku v různých denních dobách – ranní klid se liší od večerní dynamiky.
Tip: Projděte se po náměstí i mimo hlavní trasy, abyste objevili skryté detaily a unikátní kouty. Naplánujte si dostatek času, abyste si Václavské náměstí skutečně užili.
Kdy je trh v Prostějově?
Prostějovský trh je otevřený denně kromě neděle. Největší výběr čerstvých zemědělských a zahrádkářských produktů najdete v pondělí, čtvrtek a v sobotu. Doporučuji přijet brzy ráno, abyste si stihli vybrat z nejširší nabídky. Na tržišti se kromě ovoce, zeleniny a květin prodávají i další regionální speciality. Určitě ochutnejte místní sýry a uzené maso. Telefonní číslo pro informace o pronájmu stánku je 608 894 466, ale pro běžného turistu je to spíše irelevantní informace. Trh se nachází [vložte zde adresu nebo stručný popis umístění tržiště, např. v centru města, u hlavního náměstí atd.]. Doporučuji zkontrolovat aktuální otevírací dobu před návštěvou, ačkoli je trh otevřený denně kromě neděle.
Kdy je rozsvícení vánočního stromu v Prostějově?
Vánoční strom v Prostějově se rozsvítí 29. 11. 2024. Akci zpestří koncert kapely Poetika. Doporučuji si předem zkontrolovat přesný čas rozsvícení na webových stránkách města Prostějova nebo na sociálních sítích, jelikož se může nepatrně lišit. V okolí náměstí bývá v tento den bohatý doprovodný program, včetně stánků s vánočním občerstvením a rukodělnými výrobky. Prostějov nabízí i další zajímavá místa k návštěvě, například zámek, kostel sv. Martina nebo Muzeum regionu Haná. Doporučuji si prohlédnout turistické informace o Prostějově a okolí, abyste si svůj výlet naplánovali co nejlépe. Parkování v centru města bývá v době adventu omezené, využijte proto raději parkoviště na okraji a do centra se vydejte pěšky.
Kdy začínají trhy na náměstí Miru?
Vánoční trhy na pražském náměstí Míru, s tradicí sahající hluboko do minulosti, otevírají své brány 20. listopadu 2024 a potrvají až do Štědrého dne. Denně od 10:00 do 19:00 hodin zde najdete tradiční řemeslné výrobky, chutné vánoční pečivo a svařené víno v idylické atmosféře před kostelem svaté Ludmily. Pro milovníky autentických českých Vánoc je tato lokalita skutečným pokladem, o poznání klidnější alternativou k přeplněným historickým centrům. Doporučuji návštěvu i pro její výbornou dostupnost – náměstí Míru je skvěle napojeno na městskou hromadnou dopravu. Nezapomeňte si prohlédnout i samotný kostel sv. Ludmily, skvost architektury s bohatou historií. Pro dokonalý zážitek se vydejte do okolí a prozkoumejte malebné uličky Vinohrad, plné kaváren a restaurací s tradiční českou kuchyní.
Tip pro zkušené cestovatele: Vyhněte se špičce návštěvnosti o víkendech a v předvečer Štědrého dne. Ideální čas na návštěvu je v dopoledních hodinách během pracovního týdne.
Kde jsou nejlepší trhy v Polsku?
Hledáte nejlepší polské vánoční trhy? Nemusíte daleko. Krakow, Wroclaw a Katowice nabízejí kouzelnou adventní atmosféru v snadné dostupnosti z Čech. Krakow, s historickým Rynkiem Głównym jako malebnou kulisou, uchvátí tradičními dřevěnými stánky, vůní svařeného vína a regionálních specialit, jako jsou oblátky s medem a pierogi. Nezapomeňte navštívit katedrálu na Wawelu. Ve Wroclawi, s krásným náměstím a malebnými uličkami, se trhy rozprostírají po celém centru města, nabízí bohatý výběr rukodělných výrobků a kulinářských zážitků. Pro milovníky modernějšího přístupu jsou Katowice ideální volbou, s moderní architekturou a dynamickým vánočním programem. Všechna tři města nabízejí skvělé spojení vlakem i autem, takže výlet na adventní víkend je snadno realizovatelný. Plánujte cestu dopředu, zejména pokud cestujete o víkendu, a využijte výhod online rezervací ubytování. Nepodceňte ani teplé oblečení, procházka po vánočních trzích je nejlepší s horkým nápojem v ruce.
V jakém městě na západu Čech Najděte vánoční dům?
Hledáte jedinečný zážitek? Vánoční dům v Karlových Varech je přesně to, co potřebujete. Není to jen obyčejný obchod s vánočními ozdobami – jedná se o celoročně otevřený ráj pro milovníky Vánoc, a to jediný svého druhu v celé České republice! Nachází se v krásném lázeňském městě Karlovy Vary, které samo o sobě nabízí nepřeberné množství atrakcí. Prozkoumejte jeho nádhernou secesní architekturu, projděte se po kolonádách a ochutnejte proslulé karlovarské oplatky. Nezapomeňte si také udělat čas na procházku po okolní přírodě – v okolí Karlových Varů najdete krásné lesy a turistické trasy s úchvatnými výhledy. Kombinace návštěvy Vánočního domu s objevováním kouzel Karlových Varů a jejich okolí je zárukou nezapomenutelného výletu. Vánoční atmosféra tu panuje po celý rok, takže se sem můžete vydat kdykoli během roku a užít si kouzlo Vánoc bez ohledu na roční období. Plánujete-li cestu do západních Čech, nenechte si Karlovy Vary a Vánoční dům ujít!
Čím platit na trzích v Polsku?
Platba kartou v Polsku je dnes naprostá samozřejmost, zejména ve větších městech. Varšava, Krakov, Gdaňsk – v těchto metropolích bez problémů zaplatíte kartou prakticky všude. Velké obchodní řetězce, benzínky, dokonce i MHD – všude vám kartu bez problému vezmou.
Tip pro zkušenější cestovatele: I když je platba kartou běžná, je vždy dobré mít s sebou i hotovost, zejména v menších městech a vesnicích, na trzích nebo u pouličních prodejců. Zde se s kartou nemusíte vždy setkat s úspěchem.
Měna: Samozřejmě nezapomeňte, že polskou měnou je zlotý (PLN). Před cestou si zjistěte aktuální kurz, abyste měli přehled o cenách. Vyměnit peníze můžete v bankách, směnárnách nebo přímo na letišti (ale tam je kurz zpravidla nevýhodnější).
Bezpečnost: Při platbě kartou vždy dbejte na bezpečnost. Ujistěte se, že se nacházíte v důvěryhodném prostředí a nikdo vám nekouká na zadní stranu karty při zadávání PINu. Využívejte zabezpečené platební terminály.
Další tipy: V Polsku se často setkáte s bezkontaktními platbami. Můžete tedy platit rychleji a pohodlněji. Mějte na paměti limity pro bezkontaktní platby, které se mohou lišit v závislosti na vaší bance a kartě.
Souhrn: Kartu v Polsku používejte s klidným svědomím ve větších městech. V menších lokalitách je však dobré mít po ruce i hotovost.
Kam zajít v Olomouci?
Olomouc nabízí pestrou paletu aktivit pro každého. Hledáte relaxaci? Olomoucké pivní lázně slibují netradiční odpočinek pro tělo i ducha – doporučuji rezervaci předem, bývá plno. Pro milovníky umění je tu Moravské divadlo Olomouc s pestrým repertoárem, ale i Galerie města Olomouce, prezentující současné i klasické umění. Aktivnější turisté ocení letní sporty v okolí, třeba cykloturistiku po malebných stezkách. Procházka historickým centrem by neměla minout soubor kašen, unikátní radnici s orlojem a věží, a především monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice, zapsaný na seznamu UNESCO. Rodiny s dětmi jistě potěší interaktivní Pevnost poznání, moderní science centrum. V Olomouci se zkrátka nudit nebudete, ať už dáváte přednost klidnému odpočinku nebo aktivnímu poznávání.
Kam na adventní trhy v Praze?
Plánujete adventní výlet do Prahy? Výborně! Výběr vánočních trhů je pestrý a každý nabízí něco jiného. Klasikou jsou trhy na Andělu, které se pyšní tradiční atmosférou. Pokud hledáte něco romantičtějšího, vydejte se na Malostranské Vánoce na Kampě. Krásné umístění na Kampě s výhledem na Karlův most zaručuje kouzelnou kulisu. Nezapomeňte, že zde bývá i hustší dav, takže se připravte na trochu větší tlačenici.
Dalším místem s dlouholetou tradicí je náměstí Jiřího z Poděbrad. Trhy zde bývají menší a rodinné, což je ideální pro ty, kteří preferují klidnější atmosféru bez masového turistického ruchu.
Pro lepší orientaci doporučuji:
- Zkontrolovat otevírací dobu: Časy se mohou rok od roku lišit.
- Plánovat dopředu: Hlavně v adventním období bývá Praha přeplněná, takže doprava může být zdlouhavá.
- Vyzkoušet různé trhy: Každý má své specifické kouzlo a nabídku.
A co byste rozhodně neměli vynechat?
- Trdelník: Klasická pochoutka, kterou najdete na skoro všech trzích.
- Svařené víno: Zahřeje vás a dodá vánoční atmosféru.
- Ručně vyráběné dárky: Podpořte lokální umělce a najděte originální dárek pro své blízké.
Čím je výhodnější platit v Polsku?
V Polsku platí bez problémů Visa, Mastercard a Maestro, takže s těmito kartami nebudete mít v obchodech, restauracích ani na benzinkách problém. Doporučuji mít s sebou obě karty, pro případ, že by jedna nefungovala. V turistických oblastech a větších městech je platba kartou standardem, ale v odlehlých oblastech nebo menších vesnicích se připravte na hotovost, nejlépe zloté. Většina bankomatů bez problému přijímá běžné mezinárodní karty. U plateb kartou si vždy ověřte kurz, některé banky ho mohou naúčtovat nevýhodně. V národních parcích a na turistických stezkách se hotovost hodí na vstupné, občerstvení v menších stáncích a případné drobné nákupy. V některých oblastech se dá platit i telefonem (Google Pay, Apple Pay), ale to není tak rozšířené jako u nás.
Na horách a v lesích je dobré mít dostatek hotovosti, jelikož signál pro platbu kartou může být slabý nebo chybět úplně. Na benzinkách se většinou platba kartou přijímá bez problémů, a to je v případě nouze dobrá záchranná síť.
Nezapomeňte si předem ověřit poplatky za výběr hotovosti v zahraničí u vaší banky, abyste se vyhnuli nečekaným nákladům.
Kdy končí trhy v Olomouci?
Olomoucké vánoční trhy, končící 31. prosince 2024 (startují 24. listopadu), jsou skvělou příležitostí pro aktivní prožití Vánoc. Horní náměstí pulzuje životem – koncerty a kulturní akce lákají k prozkoumání. Doporučuji spojit návštěvu s výšlapem na hrad Šternberk (cca 15 km, nádherné výhledy na Olomouc a okolí, vhodné i pro horská kola) nebo procházkou po Svatokopské cestě (cca 10 km, mírná turistika, malebné prostředí). Po náročnějších aktivitách si pak užijete vánoční atmosféru a místní speciality ještě intenzivněji. Nezapomeňte na vhodnou obuv a oblečení, pro horská kola je ideální s sebou vzít i mapu a náhradní duši. Pro ty, kteří preferují kratší trasy, je ideální procházka podél Moravy, kde si můžete vychutnat klid a ticho před návratem na rušné náměstí.
Kdy začínají adventní trhy v Polsku?
Krakowské vánoční trhy, konající se tradičně na hlavním náměstí Rynek Główny a v jeho okolí, patří k nejkrásnějším v Polsku. Letos začínají 29. listopadu 2024 a potrvají až do 1. ledna 2025. Očekávejte bohatý výběr tradičních polských řemeslných výrobků, občerstvení jako jsou oblátky s medem, svařené víno (grzane wino) a škvarkové koláče. Atmosféru dokresluje krásné vánoční osvětlení a množství hudebních vystoupení. Doporučuji rezervovat si ubytování s předstihem, protože v tomto období je Krakow velmi navštěvovaný. Trhy jsou snadno dostupné pěšky z centra, ale využít můžete i městskou hromadnou dopravu. Nezapomeňte ochutnat tradiční polské klobásky (kiełbasa) a zkuste se ztratit v kouzelných uličkách Starého Města.
Co je místo, kde se setká nabídka s poptavkou?
Trh, to není jenom nudná definice ze školních lavic. To je pulzující srdce ekonomiky, místo, kde se srazí touha po něčem novém (poptávka) s možností to získat (nabídka). Viděl jsem trhy v tisíci podobách – od rušných bazárů v Marrákeši, kde se prodává vše od koření až po koberce starší než moje babička, po moderní burzy v Tokiu, kde se obchoduje s miliardami v elektronických transakcích. Vždycky je to ale totéž: místo, kde se střetávají zájmy producentů a spotřebitelů. Národní hospodářství je pak složitá síť těchto trhů, propojená neviditelnými nitkami obchodních vztahů. Myslete na to, že i ten banán v supermarketu prošel desítkami trhů, od plantáže přes dopravu až do regálu. A každý z nich je místem, kde se cena vyjednává mezi kupujícím a prodávajícím – a to je podstata fungování volného trhu. V podstatě, každá transakce, každá koupě a prodej, je malou kapitolou v knize národního hospodářství, kapitolou napsanou na trzích.
Značný vliv na fungování trhu má i globalizace. Dnes se zboží a služby obchodují napříč kontinenty, vytvářející tak obrovský globální trh, plný příležitostí i výzev. Tento trh je dynamickým organismem, neustále se měnícím a přizpůsobujícím se novým trendům a technologiím. A pochopit jeho fungování je klíčem k pochopení světa kolem nás.
Co je to místní trh?
Místní trh? To je pro mě jako aktivního turistu prostě pecka! Představte si to: objevuju nový region a místo tuctových supermarketů narazím na trh plný autentických produktů. Lokální trh je prodej regionálních produktů, hlavně potravin, přímo místním lidem.
Proč je to super?
- Podpora místních farmářů a výrobců: Kupujete přímo od zdroje, podporujete lokální ekonomiku a ochutnáte skutečnou chuť regionu.
- Čerstvost a kvalita: Potraviny jsou čerstvější, bez dlouhých transportních cest a zbytečné chemie. Často se dozvíte i o způsobu pěstování nebo výroby.
- Objevování nových chutí: Ochutnáte speciality, které jinde nenajdete, a obohatíte si tak kulinářský zážitek.
- Ekologická stopa: Krátká trasa od pole na stůl znamená nižší emise CO2 a menší zátěž pro životní prostředí.
Kam se na lokální trhy vydat?
- Zkuste vyhledat farmářské trhy ve vašem cílovém regionu. Často se konají pravidelně, například každou sobotu na náměstí.
- Zajímejte se o místní vinařství nebo minipivovary. Mnoho z nich pořádá ochutnávky a prohlídky.
- Zeptejte se místních! Lidé z regionu vám rádi poradí, kde najdete ty nejlepší produkty a skryté poklady.
Nezapomeňte si ochutnat místní speciality a užít si atmosféru autentického trhu!
Kde končí vánoční strom ze Staroměstského náměstí?
Osud vánočního stromu ze Staroměstského náměstí je po jeho slavnostním odstranění předem daný. Nejde o pouhé zlikvidování, nýbrž o recyklaci s ekologickým i zvířecím benefitem. Ihned po odstrojení, a to ještě v ten samý den, putují větve v obřím kontejneru do pražské zoologické zahrady v Troji. Tradice darování stromu zvířatům má v sobě něco kouzelného, připomínající návrat k přírodě po opulentní vánoční show.
V Troji se z větví stává vyhledávaná pochoutka, opravdová hostina pro mnohé obyvatele. Největší zájem, jak je známo, projevují sloni – ti si na voňavých jehličnanech doslova pochutnávají. Za slony se řadí velbloudi a zubři, kteří si rovněž rádi zpestří jídelníček touto přírodní dobrotou. Je to zajímavý cyklus – strom, symbol Vánoc a symbolika hojnosti, se stává zdrojem radosti a výživy pro zvířata, a symbolicky tak uzavírá vánoční koloběh v pražské metropoli. Je to skvělý příklad udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, o němž se s nadšením hovoří i na mezinárodních konferencích věnovaných zodpovědné turistice a ochraně životního prostředí.