Podezřelé číslo? Hlavně klid, jako při zdolávání skalního výstupu. Nejdřív zkontroluj mapu – kontaktuj svoji banku. To je jako najít spolehlivý tábořiště před bouří. Jestli tě už někdo kontaktoval a cítíš se ohrožen, neváhej a volej 158 – tísňovou linku policie. To je jako nouzový signál při ztrátě orientace. Popiš jim celou situaci co nejpodrobněji – číslo, obsah komunikace, všechno. Čím víc detailů, tím lépe pro vyšetřování. Pamatuješ si na pravidlo tří P? Plánování, příprava, prevence. Před každou expedicí – a teď myslím i finanční – si důkladně zkontroluj mapu (údaje o transakcích) a nezapomínej na spolehlivé vybavení (ochranu před podvody). A pamatuj, že i z nejnáročnějšího terénu se dá vždycky bezpečně vrátit zpět, jen je třeba postupovat s rozvahou a efektivitou.
Kdy je pomluva trestným činem?
Pomluva, jak ji definuje český trestní zákoník (§ 184), je trestným činem, pokud někdo šíří nepravdivé informace o jiné osobě, jež jsou schopny vážně poškodit její reputaci mezi lidmi. To zahrnuje například poškození v zaměstnání, narušení rodinných vztahů, nebo jinou závažnou újmu. Sankce za pomluvu sahá až do jednoho roku odnětí svobody. Je důležité si uvědomit, že hranice mezi svobodou projevu a pomluvou je tenká a závisí na konkrétních okolnostech. Mnohé země, které jsem navštívil, mají podobná ustanovení, ale míra ochrany osob před pomluvou a definice “vážné újmy” se liší. Například v některých zemích se klade větší důraz na důkaz o úmyslu poškodit, zatímco v jiných stačí prokázat šíření nepravdivých informací s potenciálem pro újmu. Rozdíly se týkají i výše trestů. Zkušenosti z mnoha jurisdikcí ukazují, že důkazní břemeno při obvinění z pomluvy leží na žalobci a pro úspěšné odsouzení je nutné prokázat nepravdivost sdělení a jeho potenciál způsobit vážnou újmu poškozenému.
Co mi hrozí za podvod?
Podvod v Česku je vážný přestupek. § 209 trestního zákoníku hovoří o odnětí svobody až na dva roky, zákazu činnosti nebo propadnutí majetku. To se týká situací, kdy někdo obohatí sebe nebo jiného uvedení někoho v omyl, využitím něčího omylu, nebo zamlčením podstatných skutečností, čímž způsobí na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou. Můj zážitek z cestování po světě mi ukázal, že podobné zákony existují v mnoha zemích, ale jejich výklad a sankce se liší. Například v některých asijských zemích je podvod spojován s velkou ztrátou tváře, a trest může být i sociální ostrakizace. V Evropské unii se tresty obecně řídí podobným modelem, ale jejich výše záleží na výši způsobené škody a dalších okolnostech. Vždy je důležité si uvědomit, že podvod je trestný čin s vážnými důsledky, a to bez ohledu na místo jeho spáchání. Nepodceňujte právní systém země, v níž se pohybujete.
Výše zmíněná dvouletá hranice odnětí svobody se může zdát nízká, ale v praxi záleží na mnoha faktorech, včetně výše způsobené škody, počtu obětí a míry zavinění. V případě mezinárodního podvodu se může situace výrazně zkomplikovat. Extradice a mezinárodní spolupráce při vyšetřování mohou prodloužit a ztížit proces stíhání. Je proto na místě maximální opatrnost a dodržování zákona v každé zemi, kterou navštívíte.
Jak nahlásit podvod na internetu?
Zkušený cestovatel ví, že internet skrývá i stinné stránky. Ať už se jedná o podvodné rezervace ubytování, krádež identity, nebo kyberšikanu – riziko narazit na online podvod existuje i v zahraničí.
Nahlášení podvodu na internetu v České republice je teď snadnější než kdy předtím. Na oficiálním portálu policie najdete nový banner, po jehož kliknutí se otevře formulář pro ohlášení trestné činnosti páchané online.
Co je důležité vědět:
- Systém prioritně zpracovává případy kyberšikany.
- Policie reaguje i na anonymní podněty, což je skvělá zpráva, pokud se bojíte odvety.
- Před podáním oznámení si pečlivě uschovejte veškeré důkazy – screenshoty, e-maily, transakční historie, atd. To výrazně usnadní vyšetřování.
Tipy pro prevenci:
- Vždy si ověřujte důvěryhodnost webových stránek a online služeb.
- Nepoužívejte jednoduchá hesla a měňte je pravidelně.
- Dávejte si pozor na phishingové e-maily a SMS zprávy.
- Používejte silné zabezpečení pro svá zařízení (antiviry, firewally).
- Neposílejte citlivé informace (např. číslo kreditní karty) přes nezabezpečené sítě.
Nepodceňujte riziko online podvodů, ať už cestujete kamkoli. Včasné nahlášení je klíčové pro ochranu vás i ostatních.
Kdo řeší podvody na internetu?
Online podvody jsou bohužel realitou, se kterou se i zkušený cestovatel může setkat. Nedávno jsem se například setkal s případem, kdy mi nabízeli neuvěřitelně levné letenky na Bali. Vypadalo to podezřele lákavě a skutečně to tak bylo. Naštěstí jsem si dal pozor a neposkytl žádné citlivé údaje. Pokud se ale stanete obětí podvodu, okamžitě kontaktujte policii. Nečekejte, čím dříve podáte oznámení, tím větší šance na úspěšné vyšetření.
Důkazy jsou klíčové. Uchovejte si veškerou komunikaci s podvodníkem – emaily, SMS zprávy, i screenshoty webových stránek, přes které se podvod odehrál. Dokonce i screenshoty platebních transakcí, i když neúspěšných, mohou být užitečné. Nezapomeňte si poznamenat IP adresu, pokud ji nějakým způsobem zjistíte. Je to jako pátrat po ztracené památce – každý detail může pomoci k nalezení zločince.
Během svých cest jsem se naučil důvěřovat své intuici. Pokud se vám něco zdá podezřelé, pravděpodobně to podezřelé je. Příliš dobré nabídky často skrývají past. Vždy ověřujte důvěryhodnost webových stránek a prodejců, raději si přečtěte recenze a zkušenosti jiných uživatelů než abyste spoléhali jen na náhodnou reklamu. Využívejte zabezpečené platební metody a nikdy neposkytujte osobní údaje, které nejsou naprosto nutné. Prevence je vždy lepší než léčba, a to i v online světě.
Nepodceňujte ani důležitost hlášení podvodu na platformách, kde k němu došlo – ať už se jedná o sociální síť, aukční portál, nebo cestovní agenturu. Čím více lidí o podvodu ví, tím menší je šance, že se stane obětí někdo další. Ochrana sebe sama a sdílení zkušeností může pomoci zabránit dalším podvodům a ochránit ostatní cestovatele.
Co je to podvod?
Podvod, to není jen nějaká abstraktní právní definice, ale něco, s čím se můžete setkat i na cestách. A věřte mi, z vlastní zkušenosti vím, že to dokáže pořádně znepříjemnit dovolenou. Podvod je čin, kdy někdo zneužije vaši nevědomost – třeba o místních zvyklostech, cenách nebo měně – nebo vaši důvěřivost, aby si neoprávněně přilepšil. To může zahrnovat:
- Přefocení cen: Taxikáři, prodejci suvenýrů, i ti, co nabízejí výlety, se mohou snažit turistům účtovat mnohem víc, než je obvyklé. Před cestou se vždycky informujte o orientačních cenách.
- Falešné zboží: Od padělků luxusních značek po “léčivé” bylinky s pochybným původem. Buďte obezřetní a nakupujte jen u prověřených prodejců.
- Podvodné služby: Nabídky neexistujících zájezdů, prohlídky, které se nikdy nekonají, či “zajištění” falešných dokumentů.
- Okrádání: Klasické kapesní krádeže, podvody s platebními kartami či vymýšlení falešných důvodů, proč vám vzít peníze (např. falešná sbírka).
Jak se chránit? Zde je několik tipů z mého batohu zkušeností:
- Učte se základy místního jazyka: I pár frází vám pomůže vyjednávat a lépe porozumět situaci.
- Nevěřte všemu, co vám někdo řekne: Buďte skeptičtí, ověřujte si informace z více zdrojů.
- Používejte spolehlivé platební metody: Vyhněte se platbám v hotovosti, pokud to není nutné.
- Informujte se o místních zvyklostech: Znáte-li kulturu, lépe se vyhnete nechtěným situacím.
- Důvěřujte své intuici: Pokud vám něco připadá podezřelé, pravděpodobně to tak je.
Podstatou podvodu je vždy zneužití vaší důvěřivosti nebo nevědomosti pro neoprávněný prospěch pachatele. Buďte proto obezřetní a užívejte si cestování bez nepříjemných překvapení.
Co se může stát, když dám někomu číslo účtu?
Zneužití čísla účtu je bohužel běžné. Pokud ho sdělíte někomu neznámému, riskujete phishingové útoky. Může vám přijít falešný odkaz na stránku, která vypadá jako vaše banka. Tohle je klíčové: i zkušení uživatelé internetu se snadno nechají napálit, protože podvodníci jsou vylepšení a stránky jsou dokonale napodobené. Po kliknutí na odkaz a zadání údajů (často i ověření přes SMS) můžete o peníze přijít velmi rychle. Tip pro zkušeného cestovatele: při platbách online v zahraničí vždy používejte ověřené platební brány a nikdy nezadávejte údaje o účtu mimo zabezpečené prostředí banky.
Mnoho podvodníků využívá tzv. sim swapping, kdy získají přístup k vašemu telefonnímu číslu a pak ovládají vaše bankovní účty. Bezpečnostní rada: zabezpečte si telefon silným heslem a dvoufaktorovou autentizací. Před cestou do zahraničí si ověřte, zda váš mobilní operátor nabízí ochranu před sim swappingem. Neposkytujte číslo účtu nikomu, koho si nejistě ověřujete a buďte opatrní s neznámými odkazy.
Kam nahlásit podvodné weby?
Podvodné weby jsou bohužel realitou i v digitálním světě cestovatelů. Při rezervaci letenek, ubytování či zájezdů je nutná obezřetnost. Narazili jste na podezřelý web? Nahlásit ho můžete na webových stránkách České obchodní inspekce (ČOI). Je to první a důležitý krok k ochraně sebe i ostatních.
Důležité je sbírat důkazy: Uložte si screenshoty webu, kopie e-mailové komunikace, údaje o platbě a vše, co by mohlo pomoci ČOI při vyšetřování. Čím více informací poskytnete, tím efektivnější bude šetření.
Nezapomeňte na banku: Pokud jste již zaplatili, okamžitě kontaktujte svou banku a požádejte o chargeback. To je procedura, která vám může pomoci získat peníze zpět, pokud se prokáže podvod. Rychlost je zde klíčová – čím dříve o chargeback požádáte, tím větší šance na úspěch.
Prevence je nejlepší ochrana: Před rezervací vždy ověřujte důvěryhodnost webu. Hledejte certifikáty zabezpečení (HTTPS), reference od jiných uživatelů a kontakty na společnost. Nepoužívejte podezřelé odkazy z e-mailů a dávejte si pozor na příliš nízké ceny, které mohou být lákadlem k podvodu. Zkušený cestovatel ví, že důkladná příprava šetří starosti a peníze.
Další užitečné tipy pro cestování: Využívejte renomované rezervační portály, plaťte zabezpečenými platbami a pečlivě si čtěte podmínky a smluvní dokumenty. Vždy si nechte potvrzení o rezervaci a v případě jakýchkoliv pochybností se obraťte na turistickou informační kancelář.
Kdy je promlčen podvod?
Promlčení podvodu v Česku je složitější, než se zdá. Záleží na výši způsobené škody a hrozícím trestu. Klíčové je rozlišovat:
- Podvod s škodou nad 5000 Kč: Tady hrozí trest odnětí svobody až na 2 roky. Promlčecí doba je pak 3 roky od spáchání činu. To znamená, že po třech letech stát už nemůže zahájit trestní stíhání.
- Opakovaný podvod s škodou nad 5000 Kč: Pokud se jedná o opakované jednání, hrozí trest až 3 roky a promlčecí doba se prodlužuje na 5 let. To je důležité vědět, protože i zdánlivě menší podvody se mohou kumulovat a prodloužit dobu, po kterou je možné vás stíhat.
Důležité upozornění: Tato informace je pouze orientační. Konkrétní promlčecí doba se může lišit v závislosti na dalších okolnostech případu. Pro přesné informace se vždy obraťte na právníka.
Tip pro turisty: Pokud se ocitnete v situaci, kdy se domníváte, že jste se stali obětí podvodu, ihned kontaktujte českou policii a sbírejte veškeré důkazy. Dokumentace je klíčová pro případné zahájení trestního řízení.
Jak podat trestní oznámení online?
Online trestní oznámení je možné podat přes Portál občana od roku 2018. Bohužel, systém je zatím omezený pouze na nenávistné trestné činy spáchané online, na sociálních sítích a internetových fórech. To znamená, že pro jiné druhy trestných činů budete muset podat oznámení klasicky, osobně nebo poštou.
Důležité: Anonymně online trestní oznámení podat nelze. Systém vyžaduje vaši identifikaci. Před podáním si proto pečlivě promyslete, zda chcete postupovat s vaším jménem a osobními údaji. Uchovejte si kopii podaného oznámení, včetně potvrzení o jeho přijetí.
Tip pro turisty: Pokud se stanete obětí trestného činu v České republice, můžete využít i pomoc české policie, ať už online, či osobně na policejní stanici. V případě potřeby se obraťte na českou ambasádu nebo konzulát ve vaší zemi, kteří vám mohou poskytnout další informace a asistenci.
Praktická informace: Na webu Portálu občana najdete detailní instrukce a formuláře. Před vyplněním si připravte všechny potřebné informace, jako jsou data, časy, důkazy (screenshoty, odkazy atd.).
Co se považuje za podvod?
Podvod, to není jenom o vytahování peněženek na přeplněných trzích v Istanbulu. Je to mnohem komplexnější pojem. Základní definice říká: úmyslné uvedení druhé osoby v omyl za účelem osobního obohacení či způsobení škody na cizím majetku. A to se může projevovat v tisících podob. Od klasických pouličních podvodů, jako je „hra na kuličky“ v Římě, přes falešné online obchody lákájící na nereálné slevy, až po sofistikované finanční podvody, které snadno obejdou i zkušené investory. Znalost místních zvyklostí a opatrnost jsou klíčové. Například v některých asijských zemích je běžné smlouvání o ceně, ale i tam je hranice mezi smlouváním a podvodem tenká. Důležitá je i ochrana osobních údajů, zejména při online transakcích. Vždy si ověřte důvěryhodnost prodejce a webových stránek předtím, než sdělíte jakékoli citlivé informace. A pamatujte, že i zdánlivě neškodná laskavost od cizince se může skrývat podvodný záměr.
Nepodceňujte ani zdánlivě nevinné situace. Mnoho podvodů se spoléhá na důvěru a spěch. Před podpisováním jakýchkoli dokumentů si je pečlivě přečtěte a v případě nejistoty se poraďte s místními autoritami nebo důvěryhodnou osobou. Ať už cestujete kamkoli, prevence je nejlepší ochrana. Vědomí různých typů podvodů a opatrnost při jednání s cizími lidmi vám pomohou chránit vaše finance a majetek.
Kolik Kč je trestný čin?
České zákony ohledně krádeží a jiných trestných činů se v říjnu 2025 změnily. Dlouho platil limit 5000 Kč, pod kterým se jednalo o přestupek. To se ale změnilo. Nová hranice pro zahájení trestního stíhání byla stanovena na 10 000 Kč.
Tato změna má praktický dopad na turisty. Při plánování výletu do České republiky je důležité si uvědomit, že i zdánlivě malá krádež může mít vážné následky.
Zvýšený limit neznamená, že krádeže pod 10 000 Kč jsou beztrestné. Stále se jedná o protiprávní jednání, které může vést k pokutě, případně jinému druhu sankce.
Pro srovnání, v některých jiných zemích Evropy, například v Německu, jsou limity pro trestní stíhání za drobné krádeže často nižší. Je proto důležité si před cestou ověřit platnou legislativu v zemi, kterou navštěvujete.
- Doporučení pro turisty:
- Dbejte na své osobní věci.
- Nevystavujte cennosti na odiv.
- V případě krádeže okamžitě kontaktujte policii.
Změna limitu z 5000 Kč na 10000 Kč v říjnu 2025 je klíčovou informací pro všechny návštěvníky České republiky, protože odráží změnu v přístupu k trestním činům s nízkou hodnotou odškodnění.
Jak fungují podvodné telefonáty?
Vishing, neboli hlasový phishing, je globální problém, s nímž jsem se setkal v desítkách zemí. Nejedná se jen o prostý telefonát – je to sofistikovaný útok využívající psychologické triky a často dokonalou imitaci oficiálních institucí. Útočníci se vydávají za banky, pojišťovny, úřady, technickou podporu – za kohokoli, komu byste důvěřovali.
Jejich cílem je získat vaše osobní údaje, jako jsou čísla účtů, PIN kódy, hesla, ale i data z platebních karet. Nebezpečí spočívá v tlaku a časové tísni, kterou útočníci vytvářejí. Často využívají urgentní tón, hrozbu zablokování účtu nebo zatčení, aby vás přiměli k rychlé reakci, aniž byste měli čas na ověření informací.
Metody se neustále vyvíjejí. V některých zemích se využívají falešné nahrávky s hlasy známých osobností, jinde zase sofistikované technologie umožňující maskování telefonního čísla. Pozor si dejte i na hovory s neznámých čísel, která se na displeji zobrazují jako lokální čísla, i když ve skutečnosti volají ze zahraničí.
Nejdůležitější ochranou je obezřetnost a zdravý rozum. Nikdy neodhalujte citlivé informace přes telefon, nikdy nereagujte na nátlak a vždy si nezávisle ověřte informace od údajných volajících. Zavolejte na oficiální telefonní číslo instituce, kterou volající představuje, a ověřte si, zda skutečně něco vyžadují.
Co se stane když dám číslo na černou listinu?
Černá listina, neboli seznam blokovaných čísel, je v podstatě vaše osobní ochrana před nežádoucími hovory. Přidáním čísla na ni zamezíte příchozím hovorům od daného kontaktu. Praktické je to hlavně v zahraničí, kde se vám může stát, že budete obtěžováni neznámými čísly nabízejícími různé služby. Mnoho hotelů a hostelů nabízí Wi-Fi s místním číslem pro kontaktování recepce – to je ideální pro blokování po odjezdu, abyste se vyhnuli nežádoucím poplatkům za mezinárodní hovory. Funkce blokování je obvykle dostupná ve všech moderních telefonech, a to jak pro hovory, tak i pro SMS zprávy. Pro přidání čísla stačí obvykle najít v nastavení telefonu sekci “Černá listina” nebo “Blokovaná čísla” a tam dané číslo přidat. U některých operátorů existují i speciální služby pro blokování nežádoucích hovorů, často proti spamu. Nezapomeňte, že blokování funguje jen na příchozí hovory – vy můžete danému číslu stále volat.
Pro cestovatele je užitečné vědět, že některé země mají striktnější zákony ohledně obtěžování hovory, než jiné. V případě opakovaných nežádoucích hovorů i po zablokování je vhodné kontaktovat místní úřady.
Kam hlásit podezření na podvod?
Podezření na podvod? V Česku se obraťte na nejbližší policejní služebnu – jejich kontakty najdete na www.policie.cz/kontakty. Z vlastní zkušenosti vím, že osobní návštěva je často nejefektivnější, zvláště pokud máte rozsáhlejší dokumentaci. Nepodceňujte ani možnost návštěvy státního zastupitelství (www.justice.cz), i když policie je primárním kontaktním místem. Mám z cest po světě zkušenost, že efektivita úřadů se liší, a v Česku je rychlost vyřízení závislá na konkrétním případu a zátěži dané jednotky. V naléhavých případech, například pokud se jedná o probíhající podvod, okamžitě volejte linku 158. Důležité je shromáždit veškeré důkazy – e-maily, smlouvy, platební doklady, výpisy z účtu – čím více informací policii poskytnete, tím lépe pro vyšetřování. Nezapomeňte, že i zdánlivě nepodstatné detaily mohou být klíčové. A pamatujte, že i když se zdá, že podvod je malicherný, nahlášení může předejít dalším obětem.
Co se děje po podání trestního oznámení?
Podání trestního oznámení je prvním krokem v procesu, který se liší v závislosti na jurisdikci, a to i v rámci Evropy. Můj osobní zkušenost z desítek zemí ukazuje, že zatímco formální postupy se mohou zdát podobné, rychlost a efektivita vyšetřování se značně liší. Po přijetí oznámení orgány, obvykle policie, zaznamenají všechny relevantní detaily a zahájí předběžné šetření, tzv. prověřování. Toto prověřování má za cíl posoudit, zda skutek splňuje znaky trestného činu a zda existují dostatečné důkazy k zahájení formálního vyšetřování.
Důležité je, abyste poskytli co nejvíce detailních informací, včetně jmen, dat, míst, svědků a jakýchkoli důkazních materiálů. Čím detailnější vaše oznámení, tím snadněji orgány činné v trestním řízení mohou zahájit efektivní šetření. V některých zemích, je nutné oznámení podat osobně, v jiných postačí písemné oznámení poštou či elektronicky.
Po prověřování následuje buď odložení věci, pokud se neprokáže dostatek důkazů, nebo zahájení úkonů trestního řízení. Toto zahrnuje výslechy, zajištění důkazů a další vyšetřovací úkony. Délka celého procesu je extrémně variabilní a závisí na složitosti případu, dostupnosti důkazů a pracovní zátěži orgánů činných v trestním řízení. V některých zemích existují specializované jednotky pro konkrétní typy trestných činů, které mohou proces urychlit.
Doporučuji si po podání oznámení ponechat kopii s evidenčním číslem a případně i potvrzení o podání. To vám umožní sledovat průběh vyšetřování a zjednoduší komunikaci s příslušnými úřady. Pamatujete, že v některých zemích máte právo na právního zástupce od samého začátku, zatímco jinde je to možné až v pozdějších fázích.
Kdy je případ promlčený?
Promlčení výkonu trestu? To je kapitola sama o sobě, zkušenost, kterou bych vám nerad přál. Představte si, prošli jste si celé trestní řízení, jako byste procházeli neprostupnou džunglí, a na konci vás čeká jen… nic. Trest byl uložen, ale nebyl vykonán. A teď se dostáváme k jádru problému: zákon stanoví lhůty, po jejichž uplynutí se trest stává nevýkonným. Tohle není žádná turistická stezka s krásnými výhledy, ale spíš nebezpečná cesta plná překvapení.
Délka této „promlčecí doby“ závisí na délce samotného trestu. Může se jednat o:
- 5 let: pro kratší tresty
- 10 let: pro středně dlouhé tresty
- 20 let: pro dlouhé tresty
- 30 let: pro výjimečně vysoké tresty
Je to jako hledat ztracenou cestu v poušti – podle délky trestu se určí, jak dlouho budete muset čekat, než se tato “poušť” stane neproniknutelnou pro justice. A věřte mi, čekání může být stejně náročné jako samotné cestování po nebezpečných stezkách.
Důležité je si uvědomit, že se to netýká samotného odsouzení. To zůstává v evidenci. Jedná se výhradně o nemožnost výkonu trestu po uplynutí stanovené lhůty. Je to, jako byste dosáhli vrcholu hory, ale cesta dolů je zatarasena neproniknutelnou skalní stěnou. Vrchol jste zdolali, ale už se nemůžete vrátit do civilizace po původní cestě.
Co hrozí za podvod?
Podvod v Česku je vážná věc. Pokud někoho oklamete, využijete jeho omylu nebo záměrně zatajíte důležité informace, abyste se sami obohatili nebo obohatili někoho jiného, a způsobíte tak na cizím majetku škodu, která není zanedbatelná, hrozí vám až dva roky vězení. To se týká i situací v zahraničí, pokud je škoda způsobena českému občanovi nebo české firmě a případ se řeší v České republice. Při cestování je proto důležité být obezřetný a chránit si své dokumenty a finance. Nevěřte slepě cizím lidem, kteří nabízejí podezřele výhodné obchody nebo služby. Před jakoukoliv finanční transakcí si vše důkladně ověřte. Nezapomeňte si pořídit kopie důležitých dokumentů a ukládejte je odděleně od originálů. V případě podvodu ihned kontaktujte českou ambasádu nebo konzulát, případně místní úřady a českou policii. Propadnutí majetku nebo zákaz činnosti jsou další možné sankce. Zákon o podvodu je v České republice poměrně přísný, a proto je nejlepší se mu vyhnout.
Kromě vězení, hrozí i zákaz činnosti, týkající se například podnikání v určitých oblastech. Propadnutí majetku znamená, že stát vám může odebrat majetek, který byl získán nezákonnou cestou. To může zahrnovat finanční prostředky, nemovitosti, ale i jiné cenné předměty. Nepodceňujte ani nepatrné zdání podvodu – i zdánlivě malá škoda může vést k trestnímu stíhání.
Doporučuji si před cestou do zahraničí zkontrolovat aktuální informace o právním systému dané země a místních zákonech týkajících se podvodů. Prevence je vždy lepší než následné řešení problému.
Kolik dostanu za podvod?
Takže, podvod na českém území? Záleží na okolnostech, přátelé. Recidiva v posledních třech letech? To znamená šest měsíců až tři roky za mřížemi. Myslete na to, že česká justice má ráda důkazy, a dovolená v kriminále se vám s pražským jarom zrovna moc nepodobá.
Ale pozor! Přehrádka přes 100 000 korun? To už je jiná liga. Pak se bavíme o jednom až pěti letech vězení. A věřte mi, cestování po českých věznicích rozhodně není na mém seznamu doporučených výletů. Mám radši výhledy z Petřína než z vězeňského okna. Před podvodem je vždycky lepší se zamyslet nad alternativními, legálními způsoby získání peněz. Znalost práva je v cestování stejně důležitá jako mapa.
Kdy jde o přestupek a kdy o trestný čin?
Často se turisté, a nejen oni, ptají, kdy se jedná o přestupek a kdy o trestný čin, zvláště pokud jde o poškození cizího majetku. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že nepozornost může mít nepříjemné následky. Klíčem k rozlišení je výše škody.
Rozhodující je hranice 10 000 Kč. Pokud způsobíte škodu na cizím majetku v České republice, která přesáhne tuto částku, jedná se o trestný čin. To se vážně prodraží, počítejte s mnohem přísnějším postihem než u přestupku. Můžete se dostat do vážných problémů s místními úřady a proces bude mnohem komplikovanější.
Pod 10 000 Kč se obvykle jedná o přestupek. I to ale neznamená, že se vám to vyhne bez následků. Pokuta může být nepříjemná a celá záležitost vám zkazí dovolenou. Proto je důležité být obezřetný a dbát na bezpečnost svého okolí. Před cestou si zjistěte místní zákony a zvyklosti, abyste předešli podobným nepříjemnostem. Například i zdánlivě neškodný akt může být v některých zemích přísně trestán.
Tip pro cestovatele: Pořizujte si důkladnou fotodokumentaci před, během a po vaší cestě. To může být velmi užitečné při vyřizování případných sporů a důkazem vaší neviny, nebo naopak může posloužit jako důkaz proti vám, pokud jste škodu způsobili. Pamatujte, že prevence je lepší než léčba.