Kam v Praze nechodit?

Praha je krásná, ale i náročná! Vyhněte se přeplněným turistickým zónám – okolí Malé Strany a Starého Města je sice malebné, ale připravte se na davy a vysoké ceny. Ulice Vodičkova a Ve Smečkách jsou sice zajímavé architekturou, ale hlavně pro rychlý průchod. Václavské náměstí? Ano, je ikonické, ale zkuste ho navštívit v méně rušnou dobu, jinak se ztratíte v davu. Co se parků týče, Petřín je skvělý na výhled, ale čeká vás tam dost lidí. Kampa nabízí klidnější atmosféru, ale i tam se v sezóně budete muset prodírat. Karlovo náměstí je fajn na procházku, pokud ale netoužíte po odpočinku v rušném prostředí, zvolte jinou lokalitu. Pro alternativní trasy doporučuji prozkoumat Žižkov – najdete tam skvělé restaurace a bary s místní atmosférou, a Vyšehrad s nádhernými výhledy a klidnější atmosférou než na Petříně. Nebojte se vydat i za hranice centra, Praha nabízí mnoho krásných míst mimo turistické stezky.

Kam v Evropě za přírodou?

Evropa nabízí nespočet přírodních pokladů. Chcete-li zažít neopakovatelnou krásu, doporučuji navštívit tyto národní parky, které jsem sám prozkoumal a mohu s jistotou doporučit:

Přírodní park Bardenas Reales, Španělsko: Surrealistická krajina s bizarními skalními útvary, připomínající spíše jinou planetu. Ideální pro fotografy a milovníky pouštní atmosféry. Nezapomeňte na dostatek vody!

Plitvická jezera, Chorvatsko: Úchvatný systém kaskádových jezer propojených vodopády. Křišťálově čistá voda a bohatá flóra a fauna. Doporučuji vyrazit brzy ráno, abyste se vyhnuli davům turistů a užili si klidnou atmosféru. Trasy jsou dobře značené, ale počítejte s chůzí.

Saské Švýcarsko, Německo: Slavné skalní útvary, soutěsky a úžasné výhledy. Ideální pro turistiku a horolezectví. Nepodceňujte náročnost některých tras a vybavte se vhodnou obuví.

Národní park Sarek, Švédsko: Divoká a odlehlá oblast Laponska. Pro náročnější turisty, kteří si chtějí užít divokou přírodu v její nejčistší podobě. Potřebujete dobrou fyzickou kondici a zkušenosti s trekingem. Připravte se na drsné počasí.

Triglavský národní park, Slovinsko: Dominantou je hora Triglav, nejvyšší hora Slovinska. Nabízí nádherné hory, jezera a lesy. Ideální pro pěší turistiku, cyklistiku i horolezectví. Možnosti ubytování se různí od horských chat po kempy.

Vatnajökull, Island: Největší ledovec Evropy. Úchvatné ledovcové jeskyně, vodopády a gejzíry. Prozkoumejte jeho krásu s průvodcem, abyste se vyhnuli nebezpečí.

Národní park Belluno Dolomity, Itálie: Nádherné dolomitické vrcholy, horská jezera a malebné vesničky. Ideální pro pěší turistiku, cyklistiku a lyžování (v zimě). Připravte se na náročnější túry.

Národní park Pembrokeshire Coast, Wales: Dramatické pobřeží s útesy, plážemi a bohatým mořským životem. Ideální pro pěší turistiku, pozorování ptáků a vodní sporty.

Kam v Praze neobvyklá místa?

Praha nabízí mnohem víc než jen Staroměstské náměstí a Karlův most. Pro opravdové objevitele mám několik tipů na netradiční místa mimo turistický ruch. Branické skály na pravém břehu Vltavy nabízejí úchvatné výhledy a ideální místo pro klidnou procházku. Doporučuji se vydat na menší túru podél řeky, objevíte skryté zákoutí. Hradiště Děvín na levém břehu Vltavy je místem s bohatou historií, s nádhernými panoramatickými výhledy na Prahu a řeku. Nezapomeňte si vzít fotoaparát! Rajská zahrada na Žižkově, byť malá, skrývá klidnou oázu uprostřed rušné čtvrti. Ideální pro krátkou meditaci. Park Třešňovka v Hrdlořezech nabízí příjemnou procházku pod stromy a krásné výhledy na Prahu. Doporučuji navštívit na jaře, kdy kvete spousta třešní. Rozhledna Doubravka na Černém Mostě, ačkoliv se nachází na okraji Prahy, nabízí překvapivě krásné panoramatické výhledy na celou oblast. Lesopark Letňany s jeho singletrailem potěší milovníky cyklistiky. A nakonec, Klíčovské jabloňové sady – klidná oáza pro relaxaci s úžasnou atmosférou, ideální místo pro piknik.

Tip: Pro lepší orientaci doporučuji využít mapy.cz nebo Google Maps. Nezapomeňte na pohodlnou obuv a dostatek vody, zvláště při výletech do přírody.

Odkud je nejhezčí výhled na Prahu?

Nejkrásnější výhled na Prahu? Podle mě ten z Hanavského pavilonu! Dominantou panoramatu je majestátní Strakova akademie, sídlo české vlády. Z Vltavy se pak před vámi rozprostře nádherná řada mostů.

  • Mánesův most: Nejbližší z nich, ideální pro fotografování s Pražským hradem v pozadí. Pozoruhodná je i jeho moderní architektura.
  • Karlův most: Samozřejmě, ikona Prahy! Projděte si ho, obdivujte sochy a atmosféru. Ráno bývá klidnější, večer zase romantičtější.
  • Most Legií: Elegantní most spojující Staré Město s Malou Stranou, nabízí trochu jiný, ale stejně působivý pohled na Pražský hrad.
  • Jiráskův most: Méně známý, ale o to klidnější a malebnější. Skvělý pro odpočinek a menší procházku.
  • Palackého most: Nejvzdálenější z této pěkné řady, nabízí panoramatický pohled na celou oblast.

Doporučuji si tento výhled vychutnat s dobrým pitím a občerstvením, které si můžete koupit v blízkém okolí. Nezapomeňte si vzít fotoaparát – fotografie odtud budou nezapomenutelné!

Kde je v Česku nejhezčí příroda?

Otázka, kde se v Česku nachází nejhezčí příroda, je subjektivní, ale dovolím si nabídnout ochutnávku z mého cestovatelského deníku. Pravčická brána v Českém Švýcarsku, největší pískovcová brána v Evropě, nabízí dechberoucí výhledy a fascinující skalní útvary. Doporučuji výlet po Edmundově soutěsce. Boubínský prales na Šumavě, posvátné místo s unikátní flórou a faunou, je rájem pro milovníky klidu a divoké přírody. Procházka po jeho naučných stezkách je nezapomenutelným zážitkem. Prachovské skály v Českém ráji, labyrint skalních věží a údolí, svádí k lezení a objevování skrytých zákoutí. Nezapomeňte na pohodlnou obuv! Hora Sněžka v Krkonoších, nejvyšší hora Česka, nabízí panoramatické výhledy za dobrého počasí, ačkoliv výstup může být náročný. Propast Macocha v Moravském krasu, impozantní propast s fascinujícím dnem, je skvělým cílem pro milovníky jeskyní a speleologie. Panská skála v Lužických horách, skalní město s legendami a pohádkovou atmosférou, láká k procházkám a odpočinku. Vyhlídka Máj v Povltaví, s překrásnými výhledy na řeku Vltavu a okolní krajinu, je ideální pro romantickou procházku. A konečně Pálava na jižní Moravě, oblast s vinicemi, malebnými vesničkami a úchvatnými výhledy na Novomlýnské nádrže. Vřele doporučuji ochutnat místní vína.

Kdy je Zlatá ulicka zdarma?

Zlatá ulička je zdarma pouze po 17. hodině v létě a po 16. hodině v zimě, a to pouze pokud procházíte otevřenými turnikety. Mimo tuto dobu je vstup zpoplatněn 450 Kč pro dospělé jako součást prohlídky II. nádvoří Pražského hradu (Velký okruh). Samostatný lístek na Zlatou uličku se nekoupí.

Tip: Vstup do areálu Pražského hradu je zdarma pro děti do 6 let. Pro seniory a držitele průkazky ZTP/ZTP/P jsou k dispozici slevy. Doporučuji si předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu Pražského hradu a případné výjimky, například v souvislosti s oficiálními státními svátky nebo speciálními akcemi.

Co vidět v okolí:

  • Daliborka: Romantická věž s dramatickou historií, hned vedle Zlaté uličky.
  • Prašná věž: Krásná gotická věž s výhledem na město (vstup zpoplatněn).
  • Katedrála svatého Víta: Nádherná gotická katedrála s bohatou historií (vstup zpoplatněn).

Plánování návštěvy:

  • Zakoupení vstupenek online může ušetřit čas ve frontě.
  • V letních měsících očekávejte větší davy turistů.
  • V zimě může být Zlatá ulička méně rušná.

Které město je nejhezčí v ČR?

Český Krumlov, pro mnohé nejkrásnější město ČR, je právem oblíbený jak u Čechů, tak u zahraničních turistů. Jeho kouzlo tkví v kompaktním historickém centru, zapsaném na seznamu UNESCO, s impozantním zámkem a malebnými uličkami. Přestože má jen 13 tisíc obyvatel, nabízí neuvěřitelné množství památek.

Doporučuji návštěvu státního hradu a zámku, prohlídku podzemí, plavbu po Vltavě a procházku po romantických mostech. Kromě historických památek nabízí Krumlov i příjemné restaurace s českou kuchyní a mnoho možností ubytování, od luxusních hotelů po útulné penziony. Nejlepší čas na návštěvu je jaro nebo podzim, kdy je méně turistů a počasí příjemnější. V létě bývá město přeplněné, avšak i tak si uchovává své neopakovatelné kouzlo. Pro efektivní prohlídku doporučuji minimálně jeden celý den.

Nezapomeňte na fotoaparát, protože Český Krumlov je skutečně fotografickým rájem.

Jaká je NEJznámější památka?

Nejznámější památka je subjektivní, záleží na preferencích, ale mezi nejpopulárnější a nejnavštěvovanější patří:

  • New York – Central Park: Nejen zelený oáza uprostřed betonové džungle, ale i místo nespočtu aktivit od pikniku a cyklistiky po koncerty a sportovní utkání. Rozkládá se na ploše 341 hektarů a nabízí nesčetné zákoutí k prozkoumání, včetně Strawberry Fields, připomínající Johna Lennona.
  • Řím – Fontána di Trevi: Barokní fontána, symbol Říma, proslavená nejen svou krásou, ale i legendou o házení mincí. Házíte-li minci přes rameno jednou rukou, zaručíte si návrat do Říma. Dvě mince zaručí lásku a tři splnění přání.
  • Las Vegas – Fontána Bellagio: Úchvatná vodní show s hudbou a světelnými efekty, která se koná pravidelně na jezeře před hotelem Bellagio. Je to fascinující podívaná, zvlášť v večerních hodinách.
  • Barcelona – Sagrada Família: Nedokončená, ale ikonická bazilika Antoni Gaudího. Její výjimečná architektura plná detailů a symbolických prvků uchvacuje návštěvníky z celého světa. Vstupenky je vhodné si rezervovat s předstihem, poptávka je enormní.

Poznámka: Toto je pouze malý výčet, existuje mnoho dalších světoznámých památek.

Jaká česká města navštívit?

TOP 10 českých měst pro aktivní turisty:

  • Praha: Kromě historického centra, prozkoumejte cyklostezky podél Vltavy, vydejte se na Petřín pěšky nebo využijte in-line brusle. Skalní město Divoká Šárka nabízí skvělé lezení.
  • Český Krumlov: Projděte si malebné uličky, ale nenechte si ujít ani rafting na Vltavě nebo cyklovýlety do okolí. Dobrodružnější jedinci si mohou vyzkoušet canyoning.
  • Kutná Hora: Po prohlídce kostnice se vydejte na kole do Sedlčanska, známého svými cyklostezkami a krásnou přírodou. Možnost pěší turistiky v okolí.
  • Litomyšl: Kromě renesančního zámku, okolí nabízí skvělé podmínky pro cyklistiku a pěší turistiku v Železných horách. Vyšlapte si na některou z rozhleden.
  • Telč: Projděte se po náměstí a následně se vydejte na kole do okolních lesů a polí. Ideální místo pro nenáročnou cyklistiku a pěší turistiku.
  • Nové Město nad Metují: Koupání v Adršpašsko-teplických skalách, turistika v Adršpašských skalách a Teplických skalách – to je ideální pro milovníky horolezectví a skalní turistiky.
  • Olomouc: Prohlídka historického centra a následně cyklovýlet podél Moravy. Možnost využití in-line bruslí v okolí.
  • Mikulov: Navštivte zámek a poté se vydejte na kole do Pálavských vrchů. Pěší turistika s nádhernými výhledy do kraje.

Tip: Vždy si před výletem ověřte aktuální otevírací doby památek a dostupnost cyklostezek.

Která je nejznámější česká pravěká památka?

Nejznámější českou pravěkou památkou je bezesporu keltské oppidum Stradonice. Jeho sláva pramení z rozsáhlých archeologických nálezů, které se datují do doby laténské (4. – 1. století př. n. l.). Obrovský význam má zejména objev pokladu z roku 1877, obsahujícího na 200 zlatých a stříbrných mincí, který odstartoval rozsáhlý archeologický výzkum. Oppidum, rozkládající se na ploše několika hektarů, bylo významným obchodním a kulturním centrem. Dodnes se zde nacházejí zbytky hradeb, domů a dalších staveb, které svědčí o vyspělé kultuře tehdejších Keltů. Návštěva Stradonic nabízí fascinující pohled do dávné minulosti a umožňuje si představit život v tomto významném keltském sídlišti. Doporučuji navštívit muzeum, kde je velká část nálezů vystavena. Kromě samotného oppida je v okolí i krásná příroda, takže výlet může být obohacen o procházku.

Odkud jít na Šerák?

Šerák, majestátní hora Jeseníků, nabízí dva hlavní přístupy: pohodlný a dobrodružný. Lanovka z Ramzové je nejjednodušší variantou, ideální pro rodiny s dětmi či méně zkušené turisty. Nabízí úchvatné panoramatické výhledy již během jízdy. Mám zkušenost s lanovkami po celém světě – od těch alpských po himalájské – a musím říci, že tato nabízí výjimečný poměr kvality a ceny.

Pro ty, kteří touží po aktivnějším zážitku, doporučuji turistickou trasu z Ramzové. Jedná se o dobře značenou a udržovanou cestu, součást horské magistrály. Trasa vede kolem mezistanice lanovky na Černavě, což nabízí skvělou možnost pro kratší výlet nebo odpočinek s výhledem na údolí. Zde se vám otevře fascinující pohled na typickou krajinu Jeseníků, připomínající mi některé oblasti Alp nebo Skandinávie.

Praktické informace pro turisty:

  • Trasa je vhodná i v zimě, nicméně je potřeba se náležitě vybavit a zkontrolovat aktuální sněhové podmínky. Z vlastní zkušenosti v zimních horách doporučuji vrstvení oblečení a nepromokavou obuv.
  • Celková délka turistické trasy se pohybuje kolem [vložte délku trasy a čas potřebný k dojití], záleží na vašem tempu.
  • Na vrcholu Šeráku se nachází restaurace, kde se můžete občerstvit. Nabídka je podobná horskému občerstvení, které jsem ochutnal v mnoha zemích – tradiční jídla a nápoje.

Alternativní trasy: [vložte info o případných alternativách, pokud existují]

  • [alternativa 1]
  • [alternativa 2]

Kam za nejkrásnější přírodou?

Toužíte po té nejkrásnější přírodě? Zapomeněte na přeplněné turistické atrakce a vydejte se na místa, která vám vyrazí dech! Na základě popularity a mého bohatého cestování, zde je můj osobní TOP 10:

Madeira, Portugalsko: Ne nadarmo se mu říká nejkrásnější evropský ostrov. Nečekejte jenom pláže, ale dramatické útesy, levadové stezky pro náročné i pohodlné treky, exotickou květenu a úchvatné výhledy. Ideální pro pěší turistiku a milovníky přírody. Nezapomeňte na “levada walks” – jedinečný zážitek prozkoumávání zavlažovacích kanálů.

Wahibská poušť, Omán: Nečekejte jen písečné duny. Wahiba nabízí překvapivě rozmanitou flóru a faunu, včetně antilop oryxů a dalších pouštních druhů. Nejlepší je prozkoumat ji s terénním autem a zažít nádherné východy a západy slunce.

Mrtvé moře, Izrael: Unikátní zážitek plavání v nejníže položeném slaném jezeře na světě. Plavete bez námahy a bahno z Mrtvého moře je prý zázračné pro pokožku. Ale pozor na oči!

Lofoty, Norsko: Nádherné souostroví s dramatickými fjordy, malebnými vesničkami a impozantními horami. Ideální pro turistiku, rybaření a prožití polární záře (Aurora Borealis) v zimních měsících. Připravte se na proměnlivé počasí.

Vádí Rum, Jordánsko: Pouštní krajina s dramatickými skalními útvary, kaňony a starobylými petroglyfy. Prozkoumat ji můžete na velbloudech, nebo si užít jízdu terénním autem. Nezapomeňte na hvězdnou oblohu – v poušti je bezkonkurenčně krásná.

Sonkol, Kyrgyzstán: Úchvatná horská oblast s jezery, pastvinami a nomádskou kulturou. Ideální pro trekery a milovníky divoké přírody. Připravte se na drsné, ale odměňující dobrodružství.

Mestia, Gruzie: Malebné horské městečko obklopené majestátními Kavkazskými horami. Prozkoumejte tradiční gruzínské vesnice, vydejte se na túry a užijte si pohostinnost místních obyvatel. Vynikající trekingová oblast.

Mývatn, Island: Sopečná oblast s jezery, lávovými poli, vodopády a gejzíry. Jedinečná geologická krása a bohatá fauna. Ideální pro pozorování ptáků a pro milovníky geologie.

Kolik je v ČR UNESCO památek?

Česká republika se pyšní celkem 17 místy zapsanými na Seznamu světového dědictví UNESCO. To je sice v globálním měřítku (1188 míst v roce 2025) relativně málo, ale kvalita předčí kvantitu. Najdete zde historická centra měst jako Praha (s Pražským hradem, Karlův most a dalšími perlami), Český Krumlov, Telč nebo Kutná Hora s chrámem sv. Barbory a kostnicí Sedlec. Kromě městských památek ale UNESCO ocenilo i unikátní kulturní a přírodní lokality, například Lednické-valtické areály, krajinu jižních Čech, zámek Litomyšl nebo historické centrum Olomouce. Nezapomínejme ani na 9 položek zapsaných v kategorii nehmotného kulturního dědictví, jako je například tradice lidového betlémářství nebo tradiční řemeslo drátování – to jen ukazuje na bohatství české kultury, která přesahuje rámec pouhých kamenných památek. Plánování výletu k některé z těchto památek doporučuji pečlivě promyslet, mnoho z nich je turisticky velmi atraktivních a vyžadují rezervaci vstupenek či předem naplánovanou cestu.

Proč navštívit Albánii?

Albánie – země, která překvapí. Nejenže nabízí dechberoucí, neposkvrněnou přírodu s bohatou biodiverzitou, od horských masivů, jako jsou Alpy a Prokletije, po křišťálově čistá jezera, jako je Ohridské jezero (sdílené s Makedonií), ale i úchvatné pobřeží s divokými plážemi a skrytými zátokami. Myslím, že i zkušený cestovatel zde objeví něco nového.

Bohaté historické a kulturní dědictví je dalším lákadlem. Města jako Berat a Gjirokaster, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízejí fascinující pohled do historie. Projděte se úzkými dlážděnými uličkami, obdivujte osmanskou architekturu a vnímejte jedinečnou atmosféru. Ale i méně známá místa, jako Apollonia s rušnými zříceninami antického města, či Butrint s impozantním antickým přístavem, stojí za návštěvu. A to vše bez davů turistů, které zahlcují populárnější destinace.

Co by nemělo uniknout vaší pozornosti:

  • Gastronomie: Ochutnejte tradiční albánská jídla, ovlivněná středomořskou i balkánskou kuchyní. Můžete se těšit na čerstvé ryby, mořské plody, výborné sýry a skvělé víno.
  • Přátelští lidé: Albánci jsou známí svou pohostinností a ochotou pomoci.
  • Příznivé ceny: Albánie je stále relativně levná destinace, co se týče ubytování, jídla a dopravy.
  • Dobré dopravní spojení: Hlavní města a turistické oblasti jsou dobře propojeny autobusy a letecká doprava se postupně rozvíjí.

Albánie je zkrátka skvělou volbou pro ty, kteří hledají autentický zážitek, kombinaci historie, kultury a neporušené přírody.

Tip: Prozkoumejte i méně známé oblasti, objevíte skryté drahokamy.

  • Severní Albánie s majestátními horami
  • Riviéra s křišťálově čistým mořem
  • Národní parky s jedinečnou flórou a faunou

Kam v Česku na výšlap?

Česko nabízí nespočet skvělých tras pro výšlap. Zde je můj výběr, obohacený o pár tipů zkušeného turisty:

  • Jeseníky: Výstup na Praděd (1492 m) – nejvyšší hora Jeseníků. Trasa je dostupná i pro méně zkušené, ale doporučuji pevné boty a vrstvené oblečení, počasí se v horách mění rychle. Z vrcholu je úchvatný výhled. V zimě je nutná zimní výbava.
  • Krkonoše: Výstup na Sněžku (1602 m) – nejvyšší hora České republiky. Výstup je náročnější, s prudkými stoupáními. Existuje několik tras, vyberte si podle vaší kondice. Počítejte s proměnlivým počasím a hustým osídlením turistů, zejména v sezóně.
  • České Švýcarsko: Túra Mezní Louka – Pravčická brána – proslulá pískovcová brána. Trasa je relativně nenáročná, ale počítejte s vyšším počtem turistů. Doporučuji jít mimo hlavní sezónu. Můžete se vydat i na delší okruh po národním parku.
  • Beskydy: Túra Pustevny – Radhošť – nádherná turistika s výhledy na beskydské kopce. Trasa vede přes rozhlednu na Pustevnách a k soše Radegasta na Radhošti. Na jaře se les probouzí do života, na podzim si užijete krásné barvy.
  • Jizerské hory: Túra Riegrovou stezkou – krásná trasa s nádhernými výhledy, vedoucí po hřebeni Jizerských hor. V zimě je ideální pro běžky. V létě se připravte na delší výlet.
  • CHKO Český ráj: Túra Prachovskými skalami – úžasná oblast s pískovcovými skalními městy. Trasy jsou různé náročnosti, vyberte si podle vašich možností. Určitě si vezměte s sebou vodu.

Doporučení: Před každým výšlapem si vždy zkontrolujte aktuální počasí a stav turistických tras. Připravte si dostatek vody, jídla a vhodnou obuv. Nezapomeňte na mapu a kompas, nebo alespoň GPS navigaci.

Jaké místa navštívit?

Česko, země překvapení! Máte-li omezený čas, zaměřte se na to podstatné. Karlův most v Praze, ikonický symbol, nedávno oslavil 660 let existence. Nečekejte jen davy, vnímejte jeho historii, projděte se po něm brzy ráno nebo pozdě večer pro klidnější atmosféru. Znojemské vinobraní – zážitek pro všechny smysly, ochutnejte vynikající vína a užijte si bohatý kulturní program. Pravčická brána v Českém Švýcarsku, největší skalní brána v Evropě, nabízí dechberoucí výhledy. Doporučuji výlet po turistických stezkách v okolí. Hora Říp, mystické místo s legendami a nádhernými panoramatickými výhledy. Český Krumlov, malebné město zapsané na seznamu UNESCO, s úchvatným hradem a romantickými uličkami – prozkoumejte jeho skryté zákoutí. Boubínský prales, nedotčený kout přírody, ideální pro pěší turistiku a odpočinek od ruchu města. Lomy Amerika u Chýnova, industriální památka s neobvyklým kouzlem, skvělá pro fotografování. A konečně, Terezín, památník s těžkou, ale důležitou historií, místo pro zamyšlení a uvědomění si minulosti. Plánujte cesty s ohledem na sezónu, a nezapomeňte na pohodlnou obuv!

Odkud je nejlepší jít na Lysou horu?

Lysá hora, ikona Beskyd, nabízí několik cest k vrcholu, ale nejkomfortnější a nejpopulárnější výchozí bod bez debaty představuje Ostravice. Ostravice, malebná obec s bohatou historií, nabízí hned několik variant začátku výstupu. Doporučuji využít železniční stanici pro autentický zážitek, nebo pro ty, kteří preferují individuální dopravu, je k dispozici několik prostorných parkovišť – například u Pily, hotelu Sepetná či Sluníčko. Všechny tyto lokality poskytují snadný přístup k červeně značené turistické trase, která vás bezpečně a srozumitelně dovede až na vrchol. Zkušenost s výstupem je podobná mnoha horským túrám v Alpách, byť v menším měřítku – čeká vás krásná krajina, možnosti pozorování místní fauny a flóry a nezapomenutelný výhled z vrcholu. V Ostravici si můžete před výstupem dopřát tradiční moravskou snídani, v průběhu výstupu se občerstvit v některé z horských chat a po zdolání Lysé hory si vychutnat zaslouženou odměnu v jedné z mnoha restaurací.

Tip pro zkušenější turisty: Pro náročnější výstup lze zvolit alternativní trasy, ale červená značka zůstává nejbezpečnější a nejpříjemnější variantou pro širokou veřejnost. Nezapomeňte na správnou turistickou výbavu – pevnou obuv, nepromokavou bundu a dostatek tekutin.

Na co si dát v Praze pozor?

Praha je nádherné město, ale jako každá světová metropole má i své stinné stránky. Největší hrozbou jsou drobné krádeže, zejména v centru a v hromadné dopravě, a to i ve dne. Nejde o nic výjimečného, podobně je na tom většina velkoměst.

Abych to upřesnil: zloději cílí především na nepozorné turisty. Proto je důležité mít neustále pod kontrolou své osobní věci – peněženku, telefon, fotoaparát. Nepoužívejte zbytečně nápadné šperky a drahé doplňky.

Zde je několik tipů, jak se vyhnout nepříjemnostem:

  • Tašku mějte vždy na očích a raději před tělem, než za zády.
  • V přeplněných tramvajích a autobusech buďte ostražití a chraňte si své věci.
  • Nevystavujte na odiv hotovost – používejte platební karty.
  • Využívejte trezory v hotelu pro uložení cennějších věcí.
  • Informujte se o bezpečných oblastech a vyhněte se odlehlým a málo osvětleným místům, zejména večer.

Mimo drobné krádeže je Praha obecně bezpečná. Užijte si pobyt a nenechte se odradit pár nešvary, které se dají snadno obejít trochou opatrnosti.

Na závěr ještě jedna důležitá informace: naučte se pár základních českých frází. Usnadní to komunikaci a v případě potřeby i pomoc od místních.

Kam jít zadarmo v Praze?

Hledáte, kam se v Praze zadarmo podívat? Máte štěstí! Praha nabízí překvapivě mnoho skvělých muzeí s volným vstupem. Zkuste například Armádní muzeum na Žižkově – pro milovníky vojenské historie je to povinná zastávka.

Pro nadšence do letectví je pak ideální Letecké muzeum v Kbelích (https://www.vhu.cz), kde uvidíte úchvatnou kolekci letadel. Doporučuji si předem zkontrolovat otevírací dobu, jelikož se může lišit od standardních dnů v týdnu.

Zajímavý je i Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky, které nabízí fascinující pohled na historii energetiky v Praze. Není to možná nejokázalejší muzeum, ale rozhodně stojí za návštěvu pro ty, kdo se zajímají o technologický vývoj.

Milovníci umění by neměli minout Galerii Lapidárium s její bohatou sbírkou sochařství. Pro milovníky historie s poněkud temnějším nádechem je pak ideální Petschkův palác – bývalá mučírna gestapa. Návštěva tohoto místa je silným zážitkem a poskytuje fascinující, byť smutný, vhled do temné historie Prahy. Doporučuji se předem informovat o otevírací době a případných prohlídkách s průvodcem.

A konečně, Česká národní banka nabízí bezplatnou expozici Lidé a peníze, která je poučná a zábavná zároveň, ať už jste znalci financí nebo ne.

Nezapomeňte, že i když je vstup zdarma, je vhodné si předem ověřit otevírací doby a případné speciální akce na webových stránkách jednotlivých institucí. Dobrou cestu po Praze!

Kam na hezké místa v Praze?

Praha: 18 TOP míst, která vás uchvátí

Plánujete výlet do Prahy? Pak se připravte na kouzlo historických ulic a impozantních památek. Zde je mých 18 TOP tipů, které by vám neměly uniknout:

Staroměstské náměstí: Srdce Prahy, pulzující atmosférou. Nezapomeňte na prohlídku Staroměstského orloje, jehož pohyblivé figurky jsou fascinujícím divadlem. V okolí najdete i krásný kostel Matky Boží před Týnem s impozantní gotickou architekturou a kostel svatého Mikuláše s bohatě zdobeným interiérem. Všimněte si i detailů na fasádách domů – každá budova vypráví svůj příběh.

Židovské město: Projděte se Starým židovským hřbitovem, místem s jedinečnou atmosférou a tisíci lety historie. Staronová synagoga, nejstarší dochovaná synagoga v Praze, vám nabídne fascinující pohled do pražského židovského života. Doporučuji si předem zarezervovat vstupenky, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.

Karlův most: Ikona Prahy, postavená Karlem IV. Projděte se po něm pomalu, vnímejte atmosféru a obdivujte sochy světců. Nejlepší je navštívit most brzy ráno nebo pozdě večer, abyste se vyhnuli největším davům turistů. Doporučuji i procházku podél Vltavy, kde najdete skvělé kavárny s výhledem na most.

Klementinum: Impozantní komplex budov, které dnes slouží jako Národní knihovna. Prohlídka vás zavede do krásných barokních sálů a nabídne úchvatný výhled na Prahu z astronomické věže. Nezapomeňte se podívat na jejich kalendář akcí – často se zde konají zajímavé výstavy a koncerty.

Bonusový tip: Neomezujte se pouze na tato místa. Praha nabízí nekonečné množství skrytých zákoutí, malebných uliček a útulných hospůdek. Prozkoumejte i další čtvrti, jako je Malá Strana, Hradčany nebo Žižkov, a objevte Prahu v jejím plném kouzlu.

Praktická rada: Praha je turisticky velmi navštěvované město, proto je vhodné si dopředu naplánovat itinerář a rezervovat si ubytování, vstupenky do památek a případné prohlídky s průvodcem.

Scroll to Top