Sražené zvíře? To je bohužel poměrně častý problém, se kterým se i já, zkušený cestovatel, už několikrát setkal. Okamžitá pomoc je klíčová, a proto je nutné ihned kontaktovat policii na lince 158. Nečekejte, dokud se situace nezhorší. Je to důležité nejen z hlediska odpovědnosti, ale i z etického hlediska.
Policie následně vyhledá majitele, neboť se může jednat o domácího mazlíčka. Pokud je zvíře volně žijící, bude kontaktováno myslivecké sdružení. To se postará o odstranění zvířete z vozovky a jeho další osud.
Co je důležité si zapamatovat:
- Bezpečnost především: Zajistěte si vlastní bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.
- Dokumentace: Pokud je to možné, pořiďte fotografii nebo video z místa nehody. To může být důležité pro pozdější vyšetřování.
- Místo nehody: Zapamatujte si přesné místo nehody, abyste ho mohli sdělit policii.
- Druh zvířete: Pokuste se určit druh sraženého zvířete, to usnadní práci policii a myslivcům.
Z vlastní zkušenosti vím, že setkání se sraženým zvířetem není nic příjemného. Nicméně, dodržení výše uvedených kroků zajistí, že se situace vyřeší co nejlépe a s minimálními komplikacemi.
Kam nahlásit škodu na vozidle?
Hlášení škod na vozidle v Česku má svá specifika, podobně jako v mnoha jiných zemích, které jsem navštívil. Znáte-li pojišťovnu viníka, je nejjednodušší nahlásit škodu přímo jí. Mnoho pojišťoven nabízí online formuláře, telefonickou linku i osobní podání na pobočce – systémy se liší, ale většinou je to intuitivní, podobně jako třeba v Německu, kde jsem viděl velmi efektivní online systémy.
Komplikace nastávají, když viník není znám, není pojištěn, nebo z místa nehody ujel. V takovém případě je nutné kontaktovat Českou kancelář pojistitelů (ČKP). Je to instituce, která se stará o situace, kdy viník není identifikovatelný, a podobné systémy jsem pozoroval i v Itálii a Španělsku, ale tam byly detaily procesu odlišné. ČKP je vaše poslední záchrana, pokud se vám nepodaří zjistit viníka. Nebojte se, proces je poměrně standardizovaný a dobře popsaný na jejich webových stránkách.
Nezapomeňte si důkladně zdokumentovat nehodu – fotografie, svědecké výpovědi, popis situace. Dobře strukturovaná dokumentace urychlí celý proces, a to jak v Česku, tak i v zahraničí, kde jsem se s podobnými situacemi setkal opakovaně. Vždy je důležité mít co nejvíce informací k dispozici.
Jak postupovat při pojistné události?
Při pojistné události na cestách? Nezoufejte! Zkušený cestovatel ví, že rychlost a efektivita jsou klíčové. Nejrychlejší cesta je online hlášení skrze formulář na webu vaší pojišťovny. Tohle je moje první rada – ušetří vám to spoustu času a nervů, zejména když jste zrovna v zahraničí a řešíte akutní problém.
Co ale dělat, když nemáte přístup k internetu? Pak zamiřte na nejbližší pobočku pojišťovny, pokud je to možné. Nebo volejte – ale mějte na paměti, že stejně budete muset dodatečně doručit potřebné dokumenty. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, připravte si následující:
- Číslo pojistné smlouvy: Tohle je základ. Mějte ho vždy po ruce, nejlépe v digitální i papírové podobě.
- Detailní popis události: Kdy, kde, jak k ní došlo, co se stalo. Čím podrobnější, tím lépe. Fotky a videa jsou váš nejlepší přítel!
- Doklady totožnosti: Vždycky s sebou.
- Důkazy o škodě: Faktury, potvrzení o opravě, policejní zprávy (pokud jsou relevantní). Zde se hodí opět fotografie a videa.
Tip pro zkušené cestovatele: Před cestou si vždycky zkontrolujte, co vaše pojištění kryje a jaký je postup při hlášení škody. Ušetříte si tak spoustu stresu a komplikací. Mnoho pojišťoven nabízí i mobilní aplikace pro snadnější hlášení škod. Zkontrolujte si to!
Nepodceňujte důležitost rychlého nahlášení události. Čím dříve pojišťovnu informujete, tím rychleji vám mohou pomoci. A pamatujte, že i pojišťovny dnes oceňují jednoduchost a rychlost.
- Online: Nejrychlejší a nejpohodlnější.
- Pobočka: osobní přístup, ale může to trvat déle.
- Telefonicky: rychlé hlášení, ale je nutné dodat dokumenty.
Kde nahlásit sraženou zvěř?
Srazil jsi zvěř? I sebemenší škodu, ba i únik zraněného zvířete, musíš nahlásit policii. Je to povinnost! Policisté ti poradí, co dál. Zaznamenají si případná zranění tebe a spolujezdců a pomůžou s přivoláním záchranky, pokud je to potřeba. Měj na paměti, že v lesích a na polích se zvěř pohybuje nepravidelně, a to i v noci. Při jízdě v těchto oblastech proto sniž rychlost a buď ostražitý, zejména za snížené viditelnosti. Máš-li po srážce možnost, zdokumentuj místo nehody – fotoaparát nebo mobil s GPS pomůžou policii s vyšetřením. Uvědom si, že opuštění místa nehody je trestné. V případě těžce zraněného zvířete se snaž o minimalizaci jeho utrpení, ale neopravňuj se k eutanazii – to je úkol pro veterináře nebo zkušené myslivce. Zjisti si kontakt na místní myslivecké sdružení, jež s takovými případy má zkušenosti.
Co dělat když najdeme zraněné zvíře?
Našli jste zraněné zvíře? Nejprve bezpečnost! Nepřibližujte se k němu zbytečně blízko, zejména u větších zvířat. Hodně zraněné zvíře se může bránit. Posuďte situaci.
Městská policie 156 je první volba. Pokud jste zvíře chytili (např. s pomocí rukavic a deky), vezmou si ho a odvezou do útulku. Nepodařilo se vám ho chytit? Zavolejte stejně – sdělte jim přesnou polohu (GPS souřadnice jsou ideální, popř. popis cesty a orientační body). Přijedou s odchytovým nářadím.
Co dělat před příjezdem Městské policie?
- Zhodnoťte zranění: krvácení, zlomeniny, dechová nedostatečnost? Tato informace je důležitá pro dispečery.
- Zajistěte první pomoc (pokud umíte a je to bezpečné): Zastavení krvácení, ochrana před chladem/deštěm. U velkých zranění je zásah riskantní.
- Dokumentujte: Fotografie (bez ohrožení sebe sama) mohou pomoci veterináři.
- Dodržujte bezpečnou vzdálenost: i zdánlivě neškodné zvíře může být agresivní kvůli bolesti.
Užitečné rady pro turisty:
- Mějte v batohu lékárničku (rukavice, deka, obvazy).
- Naučte se základní první pomoc pro zvířata (alespoň zastavení krvácení).
- Stáhněte si offline mapu pro případ nedostatku signálu.
- Informujte o své trase někoho blízkého.
Poznámka: V případě divoce žijících zvířat (např. srnec, liška) je volání Městské policie zásadní. Nepokoušejte se o záchranu sami!
Co dělat když najdu zraněného holuba?
Našel jsi zraněného holuba? Dospělý? Ihned volej záchrannou stanici (774 155 155). Tohle není čas na improvizaci, potřebuje odbornou pomoc. V batohu bys měl mít základní lékárničku, ale u holuba to nestačí. Pamatuješ si, jak jsme se bavili o tom, jak důležité je správné zacházení se zraněnými zvířaty? Minimální manipulace, klid a rychlý kontakt s experty.
Podezření na otravu (návnada nebo mrtvý pták)? Okamžitě volej Policii ČR a Českou společnost ornitologickou (606 412 422 nebo 773 380 285, více info na karbofuran.cz). Tohle je vážná věc, týká se to i bezpečnosti ostatních. Vždycky je lepší nahlásit podezření, i kdyby se ukázalo jako plané. Na turistice se člověk naučí vnímat detaily, a tohle je detail, který může zachránit životy.
Nemocný holub (živý nebo mrtvý)? Zabraň šíření choroby – nemanipuluj s ním holýma rukama, použij rukavice (v lékárničce bys je měl mít!). Hned nahlás výskyt nemoci. Prevence je v přírodě klíčová, a to platí i pro ochranu ptáků. Představ si, že by se nemoc rozšířila – pro ptáky by to byla katastrofa.
Jak je nebezpečný šváb?
Švábi? Na túře s nimi nechceš potkat! Jejich trus a svlečky způsobují alergie a astma, hlavně u dětí. To je fakt, který ti může zkazit výlet, pokud se s nimi setkáš v nevyhovujícím tábořišti. Nosí na sobě spoustu bakterií – salmonelu, úplavici, žloutenku typu A, tuberkulózu, ba i dětskou obrnu! Kontaminují jídlo, takže důkladná hygiena jídla a pití je při kempování klíčová. Vždycky si jídlo důkladně uschovejte před hlodavci a hmyzem a dběte na čistotu v táboře! Pokud se v místě s výskytem švábů nachází zdroj vody, je to ještě horší. V suchém prostředí je šance na jejich výskyt menší, ale opatrnosti nikdy není dost.
Prevence je lepší než léčba: vybírej si tábořiště s ohledem na hygienu, používej uzavíratelné obaly na jídlo a udržuj čistotu v okolí stanu. Nepodceňuj to, zdraví je na prvním místě i na divoké cestě.
Co dělat když najdu švába?
Šváb v kuchyni? To se stává i zkušeným výpravám! V batohu by neměl chybět netoxický sprej Zelená síla – osvědčený pomocník i v divočině, účinný nejen na šváby, ale i mravence. Nastříkejte ho na místa výskytu nebo přímo na tvora.
Mimo kuchyň, třeba v lese u stanu, sáhněte po něčem silnějším. Vigonez Neptune nabízí delší ochranu – ideální, pokud nechcete šváby potkávat opakovaně. Pozor na jeho používání v blízkosti zdrojů pitné vody.
Tipy pro prevenci:
- Důkladné čištění – to platí i v divočině. Zbytky jídla láká nežádoucí návštěvníky.
- Hermeticky uzavírat potraviny – ochráníte je nejen před šváby, ale i před jinými tvory.
- Prověření stanu před spaním – prevence je vždy lepší než likvidace.
Zajímavost: Některé druhy švábů dokáží přežít i jaderný výbuch. Víte, že existuje i takový druh švába, který dokáže létat? Je to skvělý letoun, ale v kuchyni ho nechceme.
Co dělat když najdu uhynulé zvíře?
Na mrtvé zvíře se raději vůbec nedotýkejte. Pokud je to nutné, použijte jednorázové rukavice. Riziko infekce je reálné, zvláště u větších zvířat nebo těch s viditelnými známkami nemoci. Je důležité si uvědomit, že některá zvířata mohou nést nebezpečné parazity nebo bakterie, i po smrti. Pokud je zvíře malé a snadno manipulovatelné, vložte ho do pevně uzavíratelného sáčku (ideálně igelitového), abyste zabránili šíření případných patogenů. Větší zvíře je obtížnější manipulovat a v takovém případě je nejlepší kontaktovat příslušné úřady, jako je státní veterinární ústav, nebo obecní úřad, kteří vám poradí s dalším postupem. Můžete je i vyfotit, pro usnadnění identifikace. Lokalita nálezu je také důležitá informace.
Při cestování v přírodě je vždy dobré si uvědomovat možné riziko setkání s uhynulými zvířaty. V některých oblastech je to častější než v jiných (např. v blízkosti silnic). Důležité je se chovat zodpovědně a respektovat životní prostředí. Informace o místních předpisech ohledně nakládání s uhynulými zvířaty je vhodné si zjistit předem.
Co dělat, když najdu opusté zvíře?
Nález zraněného zvířete nebo opuštěného mláděte během túry nebo výletu autem? Klid, i když adrenalin stoupá! Panika nepomůže. Nejprve si zabezpečte sebe a okolí – zraněné zvíře může být nebezpečné. Pak zavolejte na 112, nebo přímo na policii či hasiče – ti vám spojí s nejbližší záchrannou stanicí divokých zvířat. Ty už dnes pokrývají drtivou většinu území.
Před kontaktem se záchrannou stanicí si všimněte druhu zvířete, jeho stavu (zranění, dehydratace…), umístění (GPS souřadnice jsou ideální, jinak co nejpřesnější popis lokality) a chování. Fotografie nebo video pomohou záchranářům s rychlou identifikací a zásahem.
Důležité: Neberte zvíře do rukou bez ochranných pomůcek, mohlo by vás kousnout nebo poškrábat. Nenechávejte ho bez dohledu, ale ani ho příliš nestresujte. Pokud je zvíře zraněné a v bezprostředním ohrožení života, snažte se mu poskytnout první pomoc, ale pouze v mezích vašich možností a znalostí. Nesnažte se o jeho transport sami, počkejte na profesionály.
Tip pro zkušené turisty: Mít v batohu malou lékárničku i pro zvířata může být v krizových situacích velkým přínosem. Některé základní dezinfekční prostředky a obvazy mohou být v počáteční fázi pomoci cenné.
Kdo platí škodu při srážce se zvěří?
Srážka se zvěří je bohužel běžný problém, a to nejen v České republice, ale po celém světě. Legislativa se v jednotlivých zemích liší, ale princip odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem je podobný. V České republice, stejně jako v mnoha jiných státech EU, je za škodu způsobenou zvířetem odpovědný jeho vlastník. To je jasně stanoveno v občanském zákoníku (§ 2933 a 2934). Týká se to nejen volně žijících zvířat, jejichž vlastnictví je v právním smyslu složitější (v některých zemích je třeba definovat tzv. “opatrovníka” divoké zvěře), ale především domácích zvířat. Pokud tedy váš pes nebo kočka způsobí dopravní nehodu vběhnutím do silnice, budete jako majitel povinni škodu uhradit. Situace se komplikuje u volně žijící zvěře – zde je odpovědnost často spojena s pojistným krytím, a to buď povinného ručení, nebo speciálního pojištění. V některých zemích, například v Německu nebo Rakousku, existují speciální fondy na kompenzaci škod způsobených srážkou se zvěří. Je důležité si uvědomit, že prevence je klíčová. Řádné zabezpečení domácích zvířat a opatrná jízda v oblastech s výskytem zvěře minimalizují riziko vzniku nehody.
Informace o specifických právních úpravách v jiných zemích je nutné ověřit u příslušných orgánů dané země. Pojištění je doporučeno v každém případě, jelikož náklady na opravu poškozeného vozidla a léčbu případných zranění mohou být značné.
Co dělat se sraženinou?
Sraženina? Tohle není zrovna ideální suvenýr z dovolené! Víte, že krevní sraženiny, tromby, se mohou objevit kdekoliv, i během té nejkrásnější cesty po světě? Riziko se zvyšuje s dlouhým sezením v letadle nebo autě. Proto je důležité vědět, co dělat.
Léčba se zaměřuje na rozpuštění sraženiny a prevenci komplikací. Klíčová je často klidová léčba, tedy hodně odpočinku. Lékař obvykle předepíše léky na ředění krve, které pomáhají zabránit dalšímu růstu sraženiny a jejímu uvolnění. To je nesmírně důležité, protože uvolněná sraženina může způsobit plicní embolii – život ohrožující stav.
V závažných případech je nutný chirurgický zákrok. Představte si to jako zkušenost na cestách, kterou byste si raději odpustili. Nejde jen o bolest, ale o skutečné ohrožení zdraví.
Jak se chránit?
- Hydratace: Pijte dostatek tekutin, zvláště během dlouhých cest.
- Pohyb: I během letu nebo jízdy autem se pravidelně protahujte a procházejte se.
- Kompresní punčochy: Zvažte jejich použití při delších cestách, pomohou s krevním oběhem.
- Zdravý životní styl: Pravidelný pohyb a zdravá strava snižují riziko vzniku krevních sraženin.
Co dělat, když máte podezření na sraženinu?
- Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nepodceňujte to. Příznaky se mohou lišit, ale zahrnují bolest, otok a zarudnutí končetin.
- Dodržujte pokyny lékaře. Léčba je individuální a závisí na závažnosti situace.
Pamatujete si, že prevence je vždycky lepší než léčba. Před každou delší cestou se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud máte zvýšené riziko vzniku krevních sraženin.
Kdy volat záchrannou stanici?
Kdy volat 155 na výletě? Nejčastěji v situacích bezprostředního ohrožení života a zdraví. To znamená:
- Zranění s velkým krvácením: Zlomky kostí, hluboké rány, silné krvácení – zde je rychlý zásah nezbytný. Naučte se základní první pomoc, abyste dokázali krvácení alespoň ztížit před příjezdem záchranky. Používejte sterilní obvazy a tlak.
- Poranění hlavy: Ztráta vědomí, silná bolest hlavy, krvácení z uší či nosu, zvracení – vždy volejte 155, i při zdánlivě menších úrazech.
- Srdeční problémy: Bolest na hrudi, dušnost, nepravidelný tep – čas je zde kritický.
- Úpal/Podchlazení: Silná dehydratace, ztráta vědomí, třes, modrání kůže – v závislosti na závažnosti je nutné volat záchranku. Prevence je vždy lepší než léčba; dostatek tekutin a vhodného oblečení je klíčový.
- Otravy: Požití jedovatých rostlin, hub, živočichů, nebo chemických látek – okamžitě volejte 155 a popište co nejpodrobněji situaci. Vezměte si s sebou vzorek, co pacient snědl/vypil.
- Zlomeniny: I když to nevypadá na těžký úraz, zlomeniny mohou způsobovat komplikace. Při podezření na zlomeninu, zvláště v odlehlé oblasti, je lepší zavolat záchranku.
Vždy volejte 155, když si nejste jisti závažností stavu. Lepší zbytečný hovor než zmeškaná pomoc. Před voláním si připravte přesnou polohu, popis zranění a stav postiženého. Mějte s sebou mapu a GPS souřadnice.
Dodržujte bezpečnostní pokyny při turistice a buďte připraveni na nepředvídatelné situace.
Kdo platí srážku se zvěří?
Otázka, kdo platí škodu způsobenou zvěří, je v Česku řešena poměrně jednoznačně, alespoň v případě domácích mazlíčků. Český občanský zákoník (§ 2933 a § 2934) jasně ukládá odpovědnost majiteli zvířete za škody jím způsobené. To znamená, že pokud váš pes, kočka, nebo třeba i křeček, způsobí nehodu na silnici, vy – jako majitel – jste povinni škodu uhradit.
Toto se ale netýká jen dopravních nehod! Odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem se vztahuje na širokou škálu situací. Představte si například, že váš pes rozkouše sousedovo zahradní nábytek, nebo se vaše kočka projde po sousedově novém autě a poškrábe ho. I v těchto případech budete muset uhradit vzniklé škody.
Co je důležité si uvědomit?
- Důkazní břemeno: Důležité je dokázat, že škoda byla způsobena právě vaším zvířetem. Fotografie, svědecké výpovědi, veterinární posudek – to vše může být důležité při řešení sporu.
- Pojištění: Mnoho pojišťoven nabízí pojištění odpovědnosti za škody způsobené zvířetem. Toto pojištění vám ušetří značné výdaje v případě nehody nebo poškození majetku.
- Zvěř mimo domov: Situace se zkomplikuje u volně žijící zvěře. Zde se uplatňují jiné právní normy a odpovědnost je zpravidla v rukou státu, resp. příslušných orgánů.
Tip pro cestovatele: Pokud cestujete se svým mazlíčkem, nezapomeňte na jeho pojištění a vždy dbejte na to, aby byl pod kontrolou. V zahraničí se právní úprava odpovědnosti za škody způsobené zvířetem může lišit, takže je vhodné se před cestou informovat.
Na závěr stručný přehled:
- Za škodu způsobenou domácím zvířetem odpovídá jeho majitel.
- Odporučuje se pojištění odpovědnosti za škody způsobené zvířetem.
- U volně žijící zvěře je situace složitější.
Kam nahlásit mrtvé zvířata?
Našel jsem uhynulé zvíře? Pokud neznám majitele, hlásím to městské policii, obci, nebo přímo asanační firmě. U malých ptáků (holubi, vrabci, sýkory…) to nemusí být nutné, ale pokud je jich více, nebo jde o větší zvíře (např. srnec v lese během túry), je ohlášení důležité i z hlediska možných infekcí a ochrany přírody. V horách a odlehlých oblastech se mi osvědčilo kontaktovat nejbližší horskou službu, kteří s podobnými situacemi mají zkušenosti a vědí, jak postupovat. Záleží i na druhu zvířete – uhynulý rys je nutno ohlásit okamžitě a jinak než uhynulý králík. Při fotografování uhynulého zvířete dodržuj opatrnost a hygienu. Můžeš si tak zaznamenat důležité detaily pro úřady, ale vyvaruj se kontaktu s tělem. Vždy myslete na bezpečnost vlastní i ostatních.
Co delat kdyz najdu zraněného holuba?
Našel/a jste zraněného holuba? Tohle se mi už párkrát stalo během mých cest po světě. Nepodceňujte to! Zraněný pták, ať už s zlomeným křídlem, nohou, nebo jen nemocný, potřebuje okamžitou pomoc. Domácí ošetření většinou nestačí. Holubi jsou divoká zvířata a jejich specifické potřeby vyžadují odborné znalosti a vybavení, které běžný člověk nemá.
Nejdůležitější je rychlý transport k veterináři specializujícímu se na ptactvo, nebo do záchranné stanice pro handicapované živočichy. Před transportem ho opatrně zabaľte do tmavé látky, aby se uklidnil a minimalizoval stres. Nikdy se ho nepokoušejte krmit sami – to by mu mohlo ublížit. Můžete mu však nabídnout vlažnou vodu z kapátka, pokud je dehydratovaný. Na internetu snadno najdete seznam nejbližších veterinárních klinik nebo záchranných stanic ve vašem okolí. V případě nouze se obraťte i na Českou společnost ornitologickou – ti vám určitě poradí.
Pamatujete: Vaše rychlá reakce může zachránit život. Zraněný holub v lidské péči má mnohem větší šanci na uzdravení než ponechaný svému osudu. A co je důležité – pamatujte na bezpečnost. I zraněný holub se může bránit. Manipulace s ním by měla být co nejjemnější a opatrná, abyste se vyhnuli zranění.
Jak zjistím, že mám doma šváby?
Švábi? To poznám! Nejen, že je uvidíte, a to nejčastěji v noci, když se cítí bezpečně, ale pozorujte i malé, tmavé tečky – jejich trus. Vypadá jako koření, ale voní jinak. Ten specifický, lehce sladký a zatuchlý pach je pro zkušeného cestovatele jasným signálem. Všimněte si i poškozených potravin nebo prokousaných obalů – švábi jsou nenasytní. Pokud najdete jejich exkrementy například za lednicí, za sporákem, v odtoku, nebo v blízkosti odpadkového koše, je to jasné znamení. Jejich vajíčka jsou malá, hnědá a v ochranných tobolkách – oválná kapsle. Zkušený cestovatel ví, že prevence je nejlepší. Udržujte čistotu, pečlivě uklízejte zbytky jídla a zamezte přístupu k vodě. V tropických zemích se setkáte s většími druhy, ale i v našich podmínkách se švábi vyskytují a jejich přítomnost signalizuje nezdravé prostředí.
Co dělat, když najdu na ulici kočku?
Našel/a jsi kočku? Klasika! V horách, v lese, ve městě… Nejdřív klid, pak akce. Zkontroluj, jestli není zraněná. Pokud ano, opatrně ji zabal a volej záchrannou službu pro zvířata, nebo rovnou veterináře. Pokud je kočka v pořádku, kontaktuj obecní/městský úřad, útulek pro zvířata (ideálně s jejich GPS souřadnicemi pro rychlé vyhledání – aplikace Mapy.cz je super pomocník!) anebo městskou policii. Vyfoť ji, popiš a zveřejni na místních facebookových skupinách, včetně skupin zaměřených na ztracená zvířata. V dnešní době málokdo používá letáky – internet je mnohem efektivnější. Nezapomeň na detailní popis kočky (barva, znaky, velikost, případně obojek s identifikačním číslem) a místo nálezu (ideálně s GPS). Možná najdeš i informace o místních “psích detektivech” – ti jsou v hledání ztracených zvířat skutečnými profíky. Před kontaktováním útulku ji zkus trochu pozorovat – možná sama najde cestu domů, pokud se jedná o kočku, která zná okolí. V turistických oblastech můžeš narazit i na informační tabule s kontakty na místní organizace pro ochranu zvířat. Vždy ale dbej na vlastní bezpečnost a v případě agresivního zvířete zachovej bezpečný odstup.