Kam s tím starým textilem? Zkušený cestovatel ví, že recyklace je klíčová. Do textilních kontejnerů patří pouze oblečení v použitelném stavu – představte si, že ho chcete darovat dál. Vždy ho vložte do pytle nebo igelitky. Zapamatujte si: žádné roztrhané hadry, špinavé kousky ani spodní prádlo! Mnoho kontejnerů má dokonce specifické požadavky, třeba na druhy textilií (bavlna, vlna…). Před vhozením se proto raději podívejte na nálepky na samotném kontejneru. Víte, že některé organizace sběrem textilu financují charitativní projekty, pomáhají lidem v nouzi nebo podporují ekologické iniciativy? Vyhozením starého oblečení tak můžete udělat dobrý skutek a zároveň snížit zatížení životního prostředí. Myslete na to při vaší příští cestě za dobrodružstvím – udržitelnost začíná u malých věcí!
Jak nakládat s odpadem?
Odpad od osob s COVID-19? Žádný problém! Zkušený cestovatel ví, že i v krizových situacích je hygiena klíčová. Všechny odpady, včetně roušek, respirátorů, rukavic a kapesníků, patří do pevně uzavřených plastových pytlů s minimální tloušťkou 0,2 mm. Myslete na to, že i zdánlivě neškodný kapesník může být zdrojem infekce.
Důležité:
- Pytle plňte zodpovědně. Nepřeplňujte je, aby se zabránilo protržení.
- Pytel pevně zavažte a ihned po naplnění, nejpozději do 24 hodin, ošetřete jeho povrch dezinfekčním prostředkem. Doporučuji použít roztok s obsahem alespoň 70% alkoholu.
Tip zkušeného cestovatele: Vždy mějte po ruce dostatek plastových pytlů. Na cestách se nikdy nic neví a prevence je vždy lepší než léčení. V některých zemích je likvidace odpadu řešena specificky, proto se informujte předem o místních zvyklostech a předpisech.
Dodatečná informace: Dbejte na ochranu vlastního zdraví a zdraví ostatních. Po manipulaci s odpadem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.
Kam s oblečením, které nenosím?
Secondhand: V některých městech najdeš secondhandy, co kupují i lehké a odolné outdoorové oblečení – ideální, pokud je ještě funkční, ale už ti nesedí. Zkontroluj jejich nabídku, ceny se liší.
Sociální sítě a prodejní aplikace: Prodej přes Facebook, Vinted či podobné aplikace je rychlý. Popiš oblečení detailně, zmiň značku a materiál (např. Gore-Tex, fleece, merino vlna) – to ocení zejména turisté. Fotky pořiď na světlém pozadí a ideálně na sobě, aby bylo vidět střih a padnutí.
Prodej přátelům: Zkus oslovit kamarády – někdo z nich tvé nepotřebné oblečení určitě využije. Možná se domluvíte na výměně.
Charitativní dar: Pokud je oblečení v dobrém stavu, daruj ho do charity – pomůžeš potřebným a zároveň ekologicky zlikviduješ oděv. Vyber si organizaci, která podporuje turistiku nebo outdoorové aktivity.
Sběrný kontejner: Pouze pokud je oblečení skutečně nepoužitelné a zničené. Textilní odpad je recyklovatelný a jeho zpracování šetří přírodu.
Tip navíc: Před prodejem nebo darováním oblečení důkladně vyčistěte a opravíte drobné nedostatky. To zvýší jeho hodnotu a prodlužuje životnost.
Jak recyklovat staré oblečení?
Staré oblečení? Nevyhazujte ho! Cesta k jeho druhému životu závisí na jeho stavu. Opravdu nenositelné kousky procházejí tzv. downcyklací – opakovanou recyklací, která snižuje kvalitu materiálu. Z nich se často vyrábějí izolační materiály, čisticí hadry, nebo se dokonce energeticky zhodnocují. Tohle je ale jen konec dlouhé cesty, která může začít už doma. Předtím, než se vaše oblečení dostane do sběrného kontejneru, zkuste mu dát druhou šanci: darujte ho charitě, proděte přes online bazary nebo swap party – setkání, kde si oblečení mezi sebou vyměňujete. Na cestách po světě jsem viděl, jak se staré oblečení znovu využívá – v některých zemích je to běžný způsob obživy. Na druhou stranu, v západním světě je důležité správně třídit. Použitelné oblečení patří do textilních kontejnerů. Pro dosažení nejlepšího výsledku ho vložte do igelitové tašky nebo pytle. Tím zamezíte jeho znečištění a usnadníte jeho další zpracování.
Nezapomínejte, že i malé úsilí může mít velký dopad na životní prostředí. Každý kus oblečení, který se znovu použije, snižuje poptávku po nové výrobě a šetří tak cenné zdroje.
Jak vysoko umístit odpad na pračku?
Výška odtoku pračky? To je otázka, která by neměla zaskočit ani zkušeného cestovatele, který si pere prádlo i v nejzapadlejších koutech světa! Optimální výška se pohybuje mezi 60 až 100 cm. Méně a riskujete, že se vám voda vrátí zpět do pračky – to by byla katastrofa srovnatelná s propuštěním posledního visa na Tibetu. Více a hrozí vám problém s odtékáním vody – podobně nepříjemné jako zmeškaný vlak do Lhasy.
Správná výška zajišťuje bezproblémový odtok. Myslete na to, zejména pokud máte společný odtok pro pračku a myčku. V tom případě je důležité:
- Zkontrolovat průměr odpadního potrubí – musí zvládnout součastný odtok z obou spotřebičů. Představte si to jako zvládnutí prudkého deště v džungli Amazonie – potrubí musí být dostatečně široké, aby zvládlo nápor.
- Zajistit dostatečný sklon potrubí – voda teče dolů, ne nahoru. Je to fyzikální zákon, platný i v poušti Gobi!
A pro ty nejnáročnější cestovatele: pamatujte, že v některých starších domech může být nutné upravit výšku odpadu. To je výzva srovnatelná s výstupem na Mount Everest – vyžaduje to pečlivý plán a trochu šikovnosti.
Kam vyhodit netkanou textilii?
Netkaná textilie – ten všudypřítomný materiál, který potkáváme na cestách v podobě nákupních tašek, obalů na oblečení, a mnoha dalších věcí. Kam s ní po použití?
Nejdůležitější je vědět, že se nejedná o plast! I když to na první pohled tak vypadá, většina netkaných textilií (alespoň ty kvalitní) je z 100% recyklovatelného materiálu. A to je skvělá zpráva pro naši planetu.
Nejlepší způsob likvidace? Bioodpad! Ano, čtete správně. Naplněnou tašku, či jiný výrobek z netkané textilie, vložte do nádoby na bioodpad. Zvlášť to platí pokud taška obsahuje zbytky potravin z tržiště v Barceloně, nebo zbytky lanýžů z Toskánska – bude to perfektní doplněk k bioodpadu.
Důležité upozornění: do nádob na plastový odpad netkaná textilie obecně nepatří.
Tip pro cestovatele: Netkané tašky se skvěle hodí na balení špinavého oblečení během vašich dobrodružství. Po návratu je stačí vyprat a znovu použít. Je to ekologické a šetří místo v batohu.
Na co si dát pozor: Kvalita netkaných textilií se liší. Některé jsou opravdu z recyklovatelného materiálu, jiné můžou obsahovat plasty. Vždy se snažte vybrat tašky s označením o jejich složení a recyklovatelnosti.
- Výhody netkané textilie: Voděodolnost, nealergická povaha
- Nevýhody: Kvalita se liší, není vždy snadno rozpoznatelné složení
- Naplňte použité výrobky z netkané textilie bioodpadem.
- Vložte je do nádoby na bioodpad.
- Vyhýbejte se vhazování do nádob na plastový odpad.
Co se nesmí vyhazovat do popelnice?
Do popelnice rozhodně nepatří kovové odpady. Globálně se jedná o obrovský problém – miliony tun kovů končí na skládkách, místo aby se recyklovaly. V mnoha zemích, od vyspělého Japonska po rozvíjející se Bangladéš, jsem viděl, jak se s kovovým odpadem nakládá (a často špatně nakládá). Prázdné plechovky od nápojů, konzervy od potravin a krmiva pro zvířata, kovové tuby, zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky – to vše jsou cenné suroviny. Opětovné použití kovů šetří energii, snižuje těžbu surovin a minimalizuje dopad na životní prostředí. V některých zemích se za správné třídění kovů dokonce vyplácejí odměny. Myslete globálně, tříďte lokálně – a přispějte k udržitelnější budoucnosti.
Drobné kovové předměty z domácnosti, jako jsou třeba klíče, také patří do sběru kovů, nikoliv do směsného odpadu. Znečišťují recyklační proces a snižují hodnotu ostatních recyklovatelných materiálů. Používání kovových předmětů je celosvětově rozšířené a zodpovědné nakládání s nimi je klíčové pro ochranu životního prostředí.
Recyklace kovů je mnohem efektivnější a levnější než těžba nových surovin. Uvědomte si tento fakt a správně tříďte kovový odpad – pomůžete tak planetě a budoucím generacím.
Kam odvést oblečení po detech?
Staré dětské oblečení? To se dá skvěle využít i mimo civilizaci! Představte si, že byste ho zabalili do voděodolného obalu a vzali s sebou na trek. V nouzi může posloužit jako improvizovaný spacák, ochrana před deštěm, nebo i jako podklad pod stan. Samozřejmě, primárně bych doporučil odevzdat oblečení do dětských domovů nebo charitativních organizací – třeba těm, co podporují horské turistické projekty a pomáhají dětem z dětských domovů zažít dobrodružství v přírodě. Tím se oblečení dostane k těm, co ho skutečně potřebují a zároveň podpoří dobrou věc. Pokud je oblečení ve velmi dobrém stavu, zkuste ho prodat přes inzertní portály a za peníze si pořiďte kvalitní turistickou výbavu, která vám bude sloužit léta. A co zbyde, to se dá využít při zmíněném survivalovém balení pro výjimečné situace. Nebo ho můžete využít jako výplň do spacáku, při rekonstrukci batohu nebo karimatky. Kreativitě se meze nekladou!
Kam vyhodit gumu?
Ztvrdlou nebo poškozenou gumu vyhodíš do směsného odpadu. To platí i pro gumičky do vlasů – ty se samostatně netřídí. Ještě lepší je ale snažit se gumy co nejvíce šetřit a používat je opakovaně. Na túrách se hodí mít náhradní gumu, ať už na boty, nebo třeba na opravu batohu. V nouzi můžeš použít i kousek hadru nebo třeba izolační pásku. Pamatuješ si, jak se v dětství vyráběly z gumy prakovky? To už se dneska moc nedělá, ale je to dobrý příklad recyklace, byť neoficiální. Starou, nepoužitelnou gumu si můžeš nechat jako suvenýr z výletu – připomene ti dobrodružství.
Jak se zbavit oblečení?
Staré oblečení? Žádný problém! Jako zkušený cestovatel vím, že sbalit se na cestu a zbavit se nepotřebných věcí je umění. A oblečení je často to, čeho se zbavujeme neochotně. Ale existuje skvělé řešení! Speciální kontejnery na textil jsou všude kolem nás. Nevyhazujte své oblečení do běžného odpadu, ale darujte mu druhý život.
Co se s ním stane? Oblečení se pečlivě protřídí. Kvalitní kousky putují na charitu, do second handů – a pomáhají tak lidem v nouzi, nebo těm, kdo si chtějí pořídit kvalitní oblečení za nízkou cenu. Můžete tak být součástí krásného příběhu recyklace a udržitelnosti, čímž snížíte svůj dopad na životní prostředí. Nezapomeňte, že některé charity přijímají i boty, kabelky nebo povlečení.
A co ta stará trička s fleky od rajčatové omáčky po dobrodružstvích v Itálii? I ta mohou mít druhou šanci! Z opotřebovaného textilu se totiž vyrábí nové materiály, třeba čisticí hadry. Je důležité, aby oblečení, které dáváte do kontejnerů, bylo suché a čisté. Ideálně ho zabalte do tašky, abyste udrželi pořádek a v kontejnerech se vše lépe třídilo.
Nepodceňujte sílu recyklace. Při cestování jsem si uvědomil, jak důležitý je udržitelný životní styl, a recyklace textilu je skvělý začátek. Ušetříte místo v kufru, uděláte dobrý skutek a pomůžete planetě.
Co s odpadem když smrdí?
Kam vyhodit krabici od pracího prášku?
Kam vyhodit krabici od pracího prášku?
Kam s tou krabicí od pracího prášku? Víte, že i při cestování po světě se setkáte s otázkou třídění odpadu? Ačkoliv se systémy liší, základní principy jsou podobné. V Česku, stejně jako v mnoha dalších zemích EU, patří suché a čisté papírové obaly od pracích prášků do žlutých kontejnerů na papír. Před vyhozením je důležité krabici důkladně vyprázdnit od všech zbytků prášku – i nepatrné množství zbytku může kontaminovat recyklovaný papír. Myslete na to i během vašich dobrodružství – ať už v kempu v horách, nebo v hotelu v exotické destinaci, snažte se třídit odpad zodpovědně. Zkušenosti z cest mě naučily, že i zdánlivě malé gesto může mít velký dopad na životní prostředí. Pamatuji si, jak jsem v Japonsku s úžasem sledoval, jak precizně místní obyvatelé třídí odpad – a to i na cestách. Inspirovalo mě to k ještě důslednějšímu třídění doma i na cestách. Takže, krabice od pracího prášku – suchá, čistá, prázdná – do žlutého kontejneru. Jednoduché, ale důležité.
Jak se zbavit starého oblečení?
Staré oblečení? To je otázka, kterou si klade každý zkušený cestovatel. Na hromadě věcí, co už prožily kus světa s vámi, se vám nechtěně usazuje prach minulých výprav. Nebojte se, řešení existuje! Speciální kontejnery na textil jsou vaši spolehliví spojenci. V nich se oblečení dostane tam, kam patří: k těm, kdo ho ocení. Myslete na to, že charita, second handy a recyklační firmy čekají na vaše dary. Ale pozor! Suché, čisté a zabalené v pytli – to je cestovní etika i pro oblečení. Přemýšlejte nad tím, že i v těch nejméně očekávaných zákoutích světa najdete podobné kontejnery. Tím pádem můžete během cesty zbavit se nepotřebných věcí a zároveň pomoct. Zrecyklovaný textil je totiž skvělým příkladem udržitelné turistiky, snižující dopad cestování na životní prostředí. Ušetříte tak místo v batohu a zároveň uděláte dobrý skutek – znehodnocený textil totiž představuje značný environmentální problém. Můžete se tak stát zodpovědným cestovatelem i v této oblasti.
Co na zapachající odtok?
Zapach z odpadu? Klasika na cestách, zvlášť v levných ubytovnách. Vyzkoušejte tento osvědčený trik: do odpadu sprchy nasypte ¼ hrnku jedlé sody. Poté pomalu přilijte hrnek lihového octa – bude to šumět, to je normální.
Důležité: zavřete koupelnové dveře, aby se páry nerozšířily po celém prostoru. Nechte směs působit alespoň 2 hodiny, ideálně déle. Poté opatrně, ale důkladně prolijte 3–4 litry horké vody (pozor, ne vroucí!).
Tipy zkušeného cestovatele:
- Jedlá soda a ocet jsou skvělé i na čištění dalších věcí v koupelně, například vodního kamene na kohoutcích.
- Pokud zápach přetrvává, problém může být hlouběji v potrubí. V takovém případě se obraťte na správce ubytování, nebo použijte speciální přípravek na čištění odpadů z obchodu. Často se jedná o bio produkty na bázi enzymů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.
- Prevence je nejlepší! Po sprchování prolijte odtok horkou vodou – to zabrání usazování nečistot a vzniku zápachu.
Co dělat, když nemáte po ruce jedlou sodu a ocet?
- V nouzi použijte horkou vodu a tekuté mýdlo: Nalijte horkou vodu a poté přidejte trochu tekutého mýdla. Nechte působit a pak vše důkladně prolijte.
- Koupit v místním obchodě: V mnoha obchodech s potravinami a drogerií najdete speciální přípravky na čištění odpadů. Vždy si pozorně přečtěte návod k použití.
Kam patří víčko od jogurtů?
Kam s těmi jogurtovými víčky? To je otázka, kterou si klade i zkušený cestovatel. Vždyť víčka, podobně jako alobal z čokolády či zbytky z baliček, jsou čistý hliník. A hliník, přátelé, patří do kontejneru na kovy. Pro snazší třídění doporučuji zmáčknout je a ideálně vložit do hliníkové plechovky – zabráníte tak jejich rozlétání a zjednodušíte práci třídícím zařízením. Mimochodem, věděli jste, že recyklace hliníku šetří až 95% energie oproti výrobě z rudy? To je dobrá zpráva pro naši planetu! Špinavý alobal, třeba z grilování, bez větších zbytků jídla, také může do kovů. Jen si dejte pozor, aby byl skutečně zbaven větších nečistot. Myslete na to i během vašich dobrodružství – udržitelný cestovní styl zahrnuje i správné třídění odpadu.
Co se stane se směsným odpadem?
Směsný komunální odpad, ten náš „turistický odpad“, co nám zbyl po výletu a nedá se už vytřídit, skončí na skládce – v podstatě obří, neestetické jeskyni plné harampádí. Nebo, a to je lepší, poputuje do ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadů), kde se spálí a přemění na energii – podobně jako když si na výletě zapálíme oheň. Energie z toho sice není úplně čistá, ale přece jen lépe, než nechat to všechno hnít.
Na rozdíl od toho, tříděný odpad, to je ta naše ekologická turistická stopa – papír, sklo, plasty, projde třídící linkou, jakousi adrenalinovou dráhou pro odpadky, anebo putuje rovnou k recyklaci. Představte si to jako dobývání vrcholu – zpracování recyklovatelných materiálů je ta finální vlajka na vrcholu. Díky tomu se šetří zdroje a snižuje se množství odpadu na skládkách – a my tak chráníme naše krásné hory a lesy, kde tak rádi trávíme čas.
Zajímavost: Víte, že některé skládky produkují bioplyn, který se dá použít jako obnovitelný zdroj energie? Skoro jako by se odpad proměnil na další turistickou atrakci – alespoň energetickou.
Kam patří krabice od mléka?
A obaly od vajíček? I ty patří do tříděného odpadu, ale přesné zařazení se liší dle regionu a systému. V některých oblastech se recyklují s papírem, jinde se třídí samostatně. Opět – studium místních předpisů je nezbytné pro zodpovědné cestování a životní prostředí.