Kam zajít v Praze zdarma?

Praha nabízí překvapivě mnoho bezplatných atrakcí! Začněte v Armádním muzeu na Žižkově, které nabízí fascinující pohled do českých vojenských dějin. Milovníci letectví by si neměli nechat ujít Letecké muzeum v Kbelích (https://www.vhu.cz), kde se můžete pokochat impozantní sbírkou letadel. Pro technické nadšence doporučuji Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky. Pro milovníky historie a umění je tu Galerie Lapidárium s nádhernými kamennými exponáty. Zajímavá je i expozice Lidé a peníze v České národní bance, která nenásilnou formou seznamuje s historií peněz. A konečně, pro ty, co se nebojí trochu temnější historie, je tu Petschkův palác, bývalá mučírna gestapa – silný a poněkud mrazivý zážitek.

Doporučuji si předem ověřit otevírací dobu jednotlivých muzeí, jelikož se může lišit. Plánujte si cestu s ohledem na dostupnost MHD, abyste si prohlídku co nejvíce užili. V některých muzeích je sice vstup zdarma, ale výstava s průvodcem nebo některé speciální expozice si mohou vyžádat poplatek. Vždy je dobré si před návštěvou ověřit aktuální informace na webových stránkách daného muzea.

Co se dělá v zimě?

Zima nabízí nepřeberné množství aktivit, ať už patříte mezi milovníky adrenalinových sportů, nebo raději dáváte přednost klidnějším zábavám. Klasikou jsou samozřejmě lyžování a sáňkování – ať už na upravených sjezdovkách, nebo v hlubokém sněhu mimo značené trasy (vždy s ohledem na bezpečnost a místní podmínky!). Nezapomínejme na koulování a stavění sněhuláků – dětské radosti, které potěší i dospělé. Bruslení na zamrzlých jezerech nebo kluzištích je dalším skvělým způsobem, jak si užít zimních radovánek. Ale i nenáročná procházka zasněženou krajinou má své kouzlo. Zima otevírá přístup do míst, která jsou v létě nedostupná kvůli vodě nebo bažinám – objevte skryté krásy vaší krajiny!

Kvalita sněhu však zásadně ovlivňuje možnosti zimních aktivit. Suchý, práškovitý sníh je ideální pro lyžování a sáňkování, zatímco mokrý, těžký sníh je spíše vhodný pro stavění sněhuláků. Led na zamrzlých vodních plochách musí být dostatečně silný a jeho tloušťku je nutné před bruslením zkontrolovat, ideálně s pomocí místních informací nebo zkušených bruslařů. Nepodceňujte bezpečnostní opatření a vždy se informujte o aktuálních podmínkách v dané oblasti, ať už se jedná o lavinové nebezpečí v horách, nebo o tloušťku ledu na zamrzlých jezerech. Před každou zimni aktivitou si prověřte aktuální předpověď počasí a správně se oblečte do teplého, nepromokavého oblečení. Nezapomeňte na čepici, rukavice a šálu. A hlavně, užívejte si zimu!

Co dělat v Praze, když nemám peníze?

Praha zadarmo? Žádný problém! I bez peněz se dá v Praze skvěle pobavit. Zapomenute na drahé restaurace a turistické atrakce a objevte skryté poklady města.

Zelené oázy:

  • Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK: Nabízí klidné prostředí a pestrou paletu rostlin. Vstup je zdarma, ale očekávejte menší rozlohu než Trojská botanická zahrada.
  • Valdštejnská zahrada: Krásná barokní zahrada s fontánou a sochami. Ideální místo k odpočinku a procházkám. Vstup je volný.

Kultura a historie bez poplatků:

  • Pražské hřbitovy: Vydejte se na procházku po Olšanských hřbitovech a objevte fascinující historii a architekturu pohřebních památek. Můžete se dozvědět mnoho o slavných osobnostech pohřbených v Praze.
  • Galerie Lapidárium Národního muzea: Zde se nachází rozsáhlá sbírka kamenných plastik a náhrobků. Prohlídka je zdarma, ale otevírací doba je třeba ověřit na webu muzea.
  • Ústřední knihovna Městské knihovny v Praze: Krásná a inspirativní knihovna, ideální pro milovníky knih a klidného prostředí. Vstup je volný.

Zajímavosti s omezeným přístupem:

  • Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR: Prohlídky jsou možné, ale vyžadují předchozí rezervaci a jejich dostupnost se může měnit. Doporučuji zkontrolovat aktuální informace na webových stránkách Parlamentu.
  • Pražské Jezulátko: Nachází se v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Vstup do kostela je zdarma, ale prohlídka samotného Jezulátka může být omezena, proto je vhodné si předem ověřit možnosti.

Tip: Využijte bezplatné prohlídky s průvodcem, které často nabízí turistické informační centra. Plánujte si trasy chytře, abyste minimalizovali cestování MHD a šetřili čas.

Co dělat v Lanškrouně?

Lanškroun, zdánlivě nenápadné městečko, skrývá překvapivě bohatý turistický potenciál. Pro milovníky pěších výletů je tu hned několik skvělých tipů. Via Czechia – Českomoravská stezka nabízí nádherné výhledy a možnost prodloužit si cestu po okolní krajině. Doporučuji se zaměřit i na Naučnou stezku Údolí Moravské Sázavy, která je perfektní pro klidnou procházku a poznávání místní přírody.

Pro ty, kteří dávají přednost historii a architektuře, je návštěva zámku Lanškroun naprostou nutností. Zdejší zámek je plný historie a nabízí nádherné prohlídkové trasy. Pokud hledáte panoramatický výhled, vydejte se k rozhledně Mariánka na Mariánské hoře u Horní Čermné. Výstup sice stojí za to, ale připravte se na trochu námahy. Výhled ale stojí za to!

Další skvělou volbou pro milovníky přírody je Naučná stezka a přírodní park Lanškrounské rybníky. Ideální místo pro odpočinek a pozorování ptactva. Pro kulturní zážitek zkuste Multifunkční centrum L’art, kde se konají různé výstavy a kulturní akce. Nezapomeňte na Putování po památkách Lanškrouna – prozkoumejte skryté kouty města a objevte jeho kouzlo. A na závěr, pro autentický zážitek, doporučuji navštívit Historický zájezdní hostinec Krčma a ochutnat místní speciality.

Tip: Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací doby jednotlivých atrakcí a případně si předem rezervovat prohlídky, zejména v hlavní turistické sezóně.

Co dělat s klukama?

S dětmi na výletě? Zapomeňte na nudný program! Upečte si něco dobrého na vařiči – bábovka v přírodě má jiné kouzlo. Nebo zkuste geocaching, skvělý způsob, jak prozkoumat okolí a zároveň se pobavit luštěním hádanek. Místo bunkru si postavte tábor s přírodním materiálem – naučíte děti pracovat s rukama a pochopí principy stavby úkrytu. Vezměte si s sebou kvalitní dětské knihy, odolné vůči počasí. Klasický panák nahraďte hrou s obměnami, třeba s balancováním na nerovném terénu. Připravte si předem jednoduché fyzikální pokusy s dostupnými přírodními materiály – třeba výroba sluneční pece z alobalu a kamenů. Nezapomeňte na mapu a kompas, zkuste se orientovat podle hvězd. Pro děti je důležité prožívat dobrodružství a poznávat svět, a to i mimo komfortní zónu domova. Důležitá je i první pomoc – základní lékárnička by neměla chybět.

Tip: Pro geocaching využijte aplikaci na smartphonu. Vyberte si trasu dle věku a fyzické zdatnosti dětí. Pro fyzikální pokusy si předem připravte seznam materiálů a stručný návod.

Bezpečnost na prvním místě: Vždy dbejte na bezpečnost dětí a dodržujte zásady bezpečného pohybu v přírodě. Informujte se o předpovědi počasí a přizpůsobte program podmínkám.

Kdy je vstup do Zlaté ulicky zdarma?

Zdarma vstup do Zlaté uličky? Jen v hodinách, kdy jsou turnikety otevřené – v létě od 17:00, v zimě od 16:00. To je jediná šance obejít se bez poplatku 450 Kč pro dospělé, který je součástí prohlídky Velkého okruhu Pražského hradu. Mimo tyto hodiny se neobejdete bez vstupenky. Zvažte proto pečlivě čas vaší návštěvy, abyste si ušetřili peníze. Zlatá ulička je fascinující místo, bohaté na historii a legendy, a jeho prozkoumání stojí za to. Tip pro zkušenější cestovatele: kombinace prohlídky Pražského hradu s návštěvou Zlaté uličky nabízí nejlepší cenu a komplexní zážitek. Nezapomeňte si včas zkontrolovat aktuální otevírací dobu, jelikož se může lišit v závislosti na ročním období a případných mimořádných událostech.

Kam v Praze bez turistů?

Branické skály: Přírodní rezervace na pravém břehu Vltavy s úchvatnými skalními útvary a výhledem na řeku. Dostupná autobusem i pěšky. Ideální pro klidnou procházku a odpočinek.

Hradiště Děvín: Na levém břehu Vltavy, s fascinující historií a panoramatickým výhledem na Prahu. Dobře dostupné MHD, ale doporučuji pohodlnou obuv. Vydejte se na procházku po zbytcích hradeb a představte si život ve středověku.

Rajská zahrada na Žižkově: Klidný park s romantickou atmosférou, ideální pro piknik nebo klidné čtení knihy. Skvělý únik od městského shonu. Dobře dostupný tramvají.

Park Třešňovka v Hrdlořezech: Zelený klenot s třešňovými stromy, perfektní na jarní procházku. Méně známý, ale krásný park, vhodný pro rodinu i pro samotu.

Rozhledna Doubravka na Černém Mostě: Nabízí neobvyklý výhled na Prahu z méně turistické oblasti. Dostanete se tam metrem a krátkou procházkou. Skvělé místo na fotografování.

Lesopark Letňany se singletrailem: Ideální pro cyklisty a milovníky přírody. Singletrail nabízí skvělou jízdu v lese, daleko od davů. Doporučuji vlastní kolo a přilbu.

Klíčovské jabloňové sady: Krásné místo na jarní procházku, obklopené kvetoucími jabloněmi. Klid a pohoda zaručeny. Snadno dostupné autobusem.

Co dělat v Praze aktivity?

Praha nabízí širokou škálu aktivit! Pro milovníky velkých prostor a akcí doporučuji Výstaviště Letňany – PVA Expo Praha, kde se konají různé veletrhy a výstavy. Nakupovat se dá v Obchodním domě Máj, klasickém pražském obchodním centru. Pro zábavu s trochou magie zkuste Muzeum fantastických iluzí nebo Muzeum Smyslů Praha, kde se pobaví celá rodina.

Hledáte-li aktivnější zábavu, zvažte The Playground – moderní zábavní park. Pro nadšené železničáře je tu Království železnic v Praze na Smíchově, největší modelová železnice v České republice – detailní modely a hodiny fascinující zábavy zaručeny.

Z těch nejlepších zážitků v Praze pak rozhodně doporučuji Zoo Praha, opakovaně vyhlášenou mezi nejlepšími na světě. Prozkoumejte rozlehlé expozice a seznamte se s úžasnou rozmanitostí zvířat. A pro ty, kteří hledají něco trochu jiného, je tu Zábavní park DinoLive Praha s realistickými modely dinosaurů.

Stručný přehled s doporučeními:

  • Výstaviště Letňany: ideální pro veletrhy a události. Zkontrolujte si aktuální program.
  • Obchodní dům Máj: klasická nákupní destinace. Očekávejte tradiční sortiment.
  • Muzeum fantastických iluzí & Muzeum Smyslů: skvělá volba pro rodiny s dětmi.
  • The Playground: moderní zábava pro všechny věkové kategorie.
  • Království železnic: nezapomeňte si zarezervovat čas předem, je to velmi populární atrakce.
  • Zoo Praha: vyhraďte si na ni celý den. K dispozici jsou i prohlídky s průvodcem.
  • DinoLive Praha: vhodné zejména pro rodiny s dětmi, které mají rády dinosaury.

Co dělat když najdu peníze na ulici?

Nález peněz na ulici je vždycky ošemetná záležitost. Nejdůležitější je postupovat podle zákona a zároveň zachovat zdravý rozum.

Pokuste se najít majitele. Pokud je v okolí někdo, kdo by mohl peníze postrádat, zeptejte se. Možná jste svědky něčího neštěstí, a pomoc je na místě.

Pokud majitele nenajdete, dokumentujte nález. Zapište si místo, čas a okolnosti nálezu (např. částka, den, hodina). Focení je výhodné, ale nemělo by to být na úkor bezpečnosti (není rozumné se zdržovat na nebezpečném místě).

Odevzdejte nález na policii nebo obecní úřad. Nepodceňujte to. Policie sepsání protokolu o nálezu a následném postupu – při odevzdání větší částky je to klíčové pro vaši ochranu před případnými problémy.

Důležité poznámky pro turisty:

  • V zahraničí se zákony týkající se nálezů mohou lišit. Informujte se předem, co dělat ve vaší cílové zemi.
  • Neberte si nalezené peníze, i kdyby to byla malá částka. Riskujete nejen nepříjemnosti s policií, ale i poškození vaší pověsti.
  • Dokumentujte svůj postup, pokud možno s svědky. Časové razítko na fotografii je užitečné.

Postup po odevzdání nálezu:

  • Počkejte na určenou dobu (obvykle 6 měsíců až 1 rok). Po této době, pokud se nikdo nepřihlásí, máte nárok na nalezené peníze.
  • Obecní úřad nebo policie vám vystaví potvrzení o odevzdání nalezených peněz.
  • V případě vyšší částky je možné, že budete muset doložit dodatečné informace.

Co dělat v Praze, když je zima?

Praha v zimě nabízí překvapivě bohatý program. Klasická procházka Starým Městem, byť za chladného počasí, má své kouzlo. Sníh lehce přikrývající dlažbu a osvětlené památky vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Nezapomeňte na teplé oblečení a horký nápoj z některé z tradičních kaváren!

Alternativy pro mrazivé dny:

  • Procházka v přírodě s ohledem na počasí: Petřínské sady nabízejí krásné výhledy, i když je třeba se připravit na sníh a led. Alternativou je procházka podél Vltavy, kde je možné spatřit zamrzlé úseky řeky (pozor na bezpečnost!).
  • Zoo a botanická zahrada: Zvířata si užívají zimní klid a v botanické zahradě se můžete pokochat exotickými rostlinami v sklenících. Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací dobu.
  • Planetárium: Ideální únik před chladem s fascinujícím programem pro všechny věkové kategorie. Doporučuji rezervaci vstupenek předem.
  • Divadla a koncerty: Praha pulzuje i v zimě kulturním životem. Nabídka divadelních představení a koncertů je pestrá, od klasiky po moderní umění. Prohlédněte si programy jednotlivých divadel.
  • Království železnic: Perfektní zábava pro rodiny s dětmi, která zabaví na celé odpoledne. Je to skvělá varianta, jak se zahřát a zároveň prožít něco netradičního.
  • Muzea a výstavy: Praha disponuje bohatým muzeálním bohatstvím. Od Národního muzea po menší specializované galerie – vše je zárukou poutavého prožití času.
  • Vnitřní aquaparky: Pro aktivní relaxaci a zahřátí je ideální návštěva aquaparku. Nabízejí širokou škálu atrakcí pro všechny věkové kategorie.

Tip: Využijte pražskou MHD, která vám umožní pohodlně se dopravit k vybraným lokalitám.

Doplňující informace: Pro detailnější program a otevírací doby jednotlivých míst navštivte jejich webové stránky. Nezapomeňte si zkontrolovat aktuální předpověď počasí před výletem.

Kdo se narodil v Lanskrouně?

Lanskroun, malebné město na úpatí Orlických hor, se může pyšnit řadou zajímavých osobností, jejichž životní příběhy by bohatě stačily na samostatné knihy. Zde je několik jmen, která spojuje jedno – narození v tomto historicky bohatém městě:

  • Petr Jelito (22.10.2015): Jeho narození, stejně jako ostatních z tohoto seznamu, svědčí o kontinuálním životě Lanskrouna, jehož historie sahá hluboko do středověku. Můžeme jen spekulovat, jaké stopy zanechá tento rodák v budoucnosti.
  • Michael Weisse, Jan Marek Marci, Jan Kašpar Artzt, Jan Václav Bärnkopp, Christian Polykarp Erxleben, Josef Niederle (všichni 21.10.2015): Zarážející shoda narozených v jeden den naznačuje, zda se jedná o statistickou náhodu, či skrytou zajímavost Lanskrouna. Podobné souběhy narození jsou v demografických statistikách poměrně vzácné a stojí za to se nad nimi zamyslet.
  • Vincenc Pernikář (22.10.2015): Jeho jméno, byť v tomto kontextu bez dalších informací, otevírá prostor pro další výzkum. Znalost jeho budoucích aktivit by mohla obohatit obraz o současném Lanskrouně a jeho obyvatelích, a to podobně, jako jsou například zmapovány příběhy slavnějších osobností z jiných měst, která jsem navštívil během svých cest po světě.

Tento seznam zdůrazňuje, že i zdánlivě nenápadné město, jako je Lanskroun, skrývá v sobě bohatství lidských příběhů, jejichž prozkoumání může přinést fascinující poznatky o regionální historii a demografii. Podobné příběhy jsem potkával na svých cestách po celém světě – od rušných metropolí až po zapomenuté vesničky.

Pozn.: Vzhledem k datu narození (2015) je evidentní, že se jedná o relativně nedávné příklady a o podrobnějších informacích o těchto osobnostech zatím nejsou dostupné veřejně přístupné informace.

Co se dá dělat v Luhačovicích?

Luhačovice, lázeňské město s jedinečnou architekturou, nabízí mnohem více než jen relaxaci. Hudební pavilon, dílo architekta Dušana Jurkoviče, je sám o sobě zážitkem, s koncerty a výstavami, které obohatí kulturní zážitek. Romantické Jezírko lásky je ideální pro klidnou procházku, zatímco Koupaliště Duha v nedalekém Pozlovicích slibuje vodní radovánky pro celou rodinu. Pro milovníky adrenalinu je tu lanové centrum Pirátská zátoka. Procházka po Luhačovické kolonádě, s jejími neopakovatelnými detaily a výhledy, je nutností. Ochutnejte místní léčivé Luhačovické prameny, a nezapomeňte navštívit Minigalerii rozhleden s panoramatickými výhledy na okolí. Na závěr, prohlédněte si Muzeum Luhačovického Zálesí, abyste pochopili bohatou historii a kulturu této oblasti. Doporučuji prozkoumat i okolí Luhačovic – malebné vesničky a turistické stezky nabízejí nezapomenutelné zážitky. Pro maximální komfort doporučuji rezervaci ubytování předem, zvláště během hlavní sezóny.

Tip pro cestovatele: Kombinujte návštěvu Luhačovic s výletem do nedalekých Beskyd, pro dokonalou kombinaci relaxace a aktivního odpočinku. V Luhačovicích se snoubí klid lázeňského městečka s bohatým kulturním a turistickým programem, čímž nabízí nezapomenutelný zážitek pro všechny věkové kategorie. Nepodceňte vhodnou obuv, zejména pro výlety do okolí.

Co dělat, když je nuda?

Nuda? To je výzva! Zvlášť když jste doma a venku prší (nebo je třeba -40°C a sníh padá v metrech). Možností je ale překvapivě mnoho, i když se zrovna necítíte na velkolepé dobrodružství. Zapomenute na nudné odpoledne!

Naučte se něco nového: Místo pasivního scrollování po sociálních sítích se pusťte do online kurzu. Platforem jako Coursera, edX nebo Duolingo je nepřeberné množství. Naučit se základy španělštiny před chystanou cestou do Barcelony? Žádný problém! Nebo se ponořte do historie aztécké civilizace, než vyrazíte do Mexika. Získané znalosti obohatí i vaše budoucí cesty!

Pohybové aktivity: Nemusíte hned běžet maratón. Stačí si doma zacvičit jógu (na YouTube najdete nespočet videí pro začátečníky), zatancovat si na oblíbenou hudbu, nebo si pusťte online lekci zumby. A pokud je venku pěkně, vyrazte na procházku nebo na kolo – objevíte překvapivě krásná místa i ve svém okolí, která jste dříve přehlédli. Myslete na to i při plánování budoucích cest – lepší fyzička se hodí všude.

Zapojte mozek: Hlavolamy, sudoku, křížovky… skvělý způsob, jak procvičit mozek a odreagovat se. Nebo se pusťte do složitější hry – strategické hry rozvíjí logické myšlení, což se vám bude hodit i při plánování itineráře na cestách.

Uspořádejte si okolí: Uklizený prostor, uklizená mysl. Projděte si své cestovní fotografie a vytvořte si fotoalbum, nebo si roztřiďte mapy a průvodce. Příprava na další cesty je skvělý způsob, jak se zabavit a zároveň se těšit na další dobrodružství.

Bavte se digitálně: Virtuální prohlídky muzeí po celém světě, online hry s přáteli, sledování dokumentů o fascinujících místech… Internet nabízí nekonečné možnosti zábavy.

Rozvíjejte vztahy: Zavolejte kamarádům, napište e-mail rodině, nebo si domluvte online schůzku s někým, koho jste dlouho neviděli. Vzájemná komunikace a sdílení zážitků (třeba i z vašich minulých cest) je nesmírně obohacující.

Buďte kreativní: Malování, psaní, pletení… využíjte svůj talent a kreativitu. Zkuste si třeba napsat cestovní deník o vašich zážitcích. Nebo nakreslete mapu vašeho vysněného výletu.

Vařte a experimentujte v kuchyni: Připravte si jídlo inspirované vaší oblíbenou destinací. Vyzkoušejte nové recepty a ochutnejte nové chutě. Je to skvělý způsob, jak se ponořit do kultury dané země i bez cestování.

Kolik stojí zlatá ulicka?

Zlatá ulička, po 13 měsíční rekonstrukci za 39 milionů korun, konečně znovu otevřená! Tohle si nenechám ujít.

Vstupné není samostatné, jen v rámci prohlídkových okruhů:

  • Malý okruh: 250 Kč
  • Velký okruh: 350 Kč

Tip pro aktivní turisty: Před návštěvou si prohlédněte mapu Pražského hradu, abyste optimálně naplánovali trasu a stihli i další zajímavosti. Zlatá ulička je sice skvělá, ale Pražský hrad nabízí mnohem víc! Doporučuji si předem zarezervovat vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám, zvláště v sezóně.

Co dalšího vidět v okolí?

  • Chrám sv. Víta: Gotická krása, nesmíte minout!
  • Stará královská palác: Historie na každém kroku.
  • Bazilika sv. Jiří: Románská architektura.
  • Jiřská zahrada: Ideální místo pro odpočinek mezi prohlídkami.

Nezapomeňte na pohodlnou obuv! Pražský hrad je rozsáhlý komplex a budete hodně chodit.

Co dělat, když se nudím v Praze?

Nuda v Praze? Nesmysl! Praha nabízí nespočet možností, jak prožít čas smysluplně a nezapomenutelně. Místo lenošení na pokoji, prozkoumejte malebné uličky Starého Města a objevte skryté perly, o kterých se v turistických průvodcích nepíše. Vyšlápněte na Petřín a užijte si panoramatický výhled na celé město. Pokud toužíte po adrenalinovém zážitku, zajeďte si na výlet mimo Prahu, například do Českého krasu s jeho nádhernými skalními útvary a jeskyněmi. A pro milovníky umění? Národní galerie, Mucha Museum, a nespočet menších galerií čekají na Vaši návštěvu. Alternativně, ponořte se do pražského nočního života – od tradičních pivnic po moderní koktejlové bary, Praha má co nabídnout. A pokud preferujete klidnější aktivity, zkuste plavbu po Vltavě – romantika zaručena. Nebo se zkuste zúčastnit některé z mnoha kulturních akcí, které se v Praze konají téměř denně. Možnosti jsou prakticky nekonečné; stačí si jen vybrat to, co Vám nejvíce sedí.

Ferrari je samozřejmě lákavé, ale Praha sama o sobě nabízí tolik dobrodružství. Zaměřte se na objevování – od degustace tradičních českých jídel až po prohlídku tajemných hřbitovů. Nebojte se zbloudit a nechat se překvapit. A pamatujte, že nejkrásnější zážitky často vznikají spontánně.

Co dělat, když najdu poklady?

Našel jsi poklad? Super! Nejprve se zkus zamyslet, komu by mohl patřit. Pokud je to jasné, vrať ho majiteli. Není-li to možné, pak do tří dnů ohlas nález na obecním úřadě v místě nálezu. Tohle platí pro nálezy v přírodě, v lese, na horách – zkrátka všude mimo budovy a dopravní prostředky. Měj na paměti, že zákon mluví o „věci“, což může být cokoliv od mince po starou mapu, nebo třeba ztracený foťák. Důležité je, že by to mohlo mít pro někoho hodnotu. Pokud jsi poklad našel ve veřejné budově (muzeum, škola, úřad…) nebo v dopravním prostředku (vlak, autobus), odevzdej ho ihned provozovateli – ušetříš si tak papírování. Nezapomeň si nález řádně zdokumentovat – fotky, GPS souřadnice, poznámky. Může se ti to hodit při případném ověřování nálezu. Ať už jde o zlato, starožitnosti nebo jen ztracenou peněženku, dodržování zákona ti ušetří starosti. A kdo ví, možná se ti za tvou poctivost dostane i odměna!

Kam v Praze 28. 10. zadarmo?

Zdarma v Praze 28. října? Několik tipů:

  • Valdštejnský palác: Prohlídka tohoto nádherného barokního paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR, bývá často zdarma, ale doporučuji ověřit si to předem na jejich webových stránkách. Zaměřte se na nádvoří a zahradu – úchvatná architektura a klidný prostor uprostřed města.
  • Senát Parlamentu ČR: Možnost prohlídky Senátu je často k dispozici, ale opět je nutné si předem zkontrolovat termíny a dostupnost na oficiálních webových stránkách. Zajímavý pohled do politického centra země.
  • Rezidence primátora hl. m. Prahy: Obvykle se otevírá pro veřejnost jen při zvláštních příležitostech. Zkontrolujte aktuální program na webových stránkách magistrátu.
  • Magistrát hl. m. Prahy na Mariánském náměstí: Zpravidla není standardně otevřen pro veřejnost, ale je možné, že při oslavách 28. října bude výjimka. Zkontrolujte program na webových stránkách magistrátu.
  • Škodovy salonky ve Škodově paláci: Elegantní prostory, které se občas otevírají pro veřejnost. Opět je nutné si předem ověřit dostupnost na webových stránkách nebo kontaktovat Škodovku.
  • Otevřený Úřad vlády ČR: Zpravidla se otevírá pro veřejnost jen při specifických událostech. Vysoce nepravděpodobné, že to bude 28. října, ale vyplatí se zkontrolovat oficiální web Úřadu vlády.

Důležité upozornění: Všechny výše uvedené možnosti je nutné si předem ověřit na oficiálních webových stránkách daných institucí. Informace o volném vstupu se mohou měnit. Plánujte si cestu s ohledem na možné fronty a otevírací dobu.

V jakém městě se narodil Petr Bezruč?

Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, se narodil v září 1867 v Opavě, krásném historickém městě na Moravě. Opava nabízí návštěvníkům bohatý kulturní program a řadu historických památek. Její dominantou je Opavský zámek, kde se můžete seznámit s historií Slezska. Zajímavostí je i fakt, že Bezručův otec, Antonín Vašek, byl také spisovatelem. Rodný dům Petra Bezruče sice již nestojí, ale v Opavě naleznete mnoho míst spojených s jeho životem a dílem, včetně památníku. Pro milovníky historie a literatury je Opava povinnou zastávkou.

Tip pro turisty: Nezapomeňte navštívit i Bezručovy Slezské písně v originále v místním muzeu.

Kolik činí nálezné?

Základní nálezné je desetina hodnoty nálezu, to je jasný. Ale pozor! Pokud je věc cenná jen pro toho, kdo ji ztratil (třeba nějaká stará mapa s osobním významem, nebo fotky z rodinné dovolené), pak se nálezné určuje podle slušného uvážení. To v praxi znamená, že je to na domluvě s nálezcem. Při turistice se to může hodit, když najdete třeba ztracený foťák s fotkami z výletu – hodnota pro majitele je mnohem větší než jeho reálná cena. Nebojte se s ním slušně domluvit, kolik by mu za záchranu vzácných záběrů z túry dal. Důležitý tip: vždycky si nechte potvrdit převzetí nálezu, ať už písemně nebo svědkem – pro případ sporů.

Praktická rada pro turisty: Než cokoli ohlásíte na policii, zkuste si sami zjistit majitele – třeba podle identifikačních údajů na předmětu. Můžete ušetřit čas i sobě, i nálezci.

Co dělat s přítelem v zimě?

Zimní rande? Zapomeňte na nudné sezení! Vyrazte do hor! Sněhová túra s mačkami a cepínem po zasněžených hřebenech, nebo méně náročná procházka zasněženou krajinou. Nezapomeňte na kvalitní zimní oblečení a termosku s horkým čajem. Pro zkušenější páry je tu možnost ledolezení – adrenalin zaručen! Alternativou je sjezd na běžkách po upravovaných tratích nebo freeride v hlubokém sněhu (pro zkušené lyžaře). Pokud nemáte vlastní vybavení, půjčovny jsou běžně dostupné. Po náročné aktivitě se zahřejte v horské chatě s výhledem na zasněženou krajinu a ochutnejte místní speciality. Botanická zahrada je fajn, ale jen jako doplněk – nejlepší zážitky se dějí v přírodě. Pro méně zkušené turisty je vhodná procházka kolem zamrzlého jezera, pozorování ptactva nebo stavba sněhuláka. Motýlí dům a Jump Park jsou sice prima, ale zimu si užijete mnohem lépe v pohybu venku.

Lední bruslení je fajn, ale pro aktivnější zábavu doporučuji snowtubing – sjíždění zasněžených kopců na nafukovacích pneumatikách. Divadlo a kino jsou vhodné pro odpočinek po aktivním dni, stejně tak párová masáž a sauna. Projížďka kočárem může být romantická, ale jen pokud je to kočár tažený koňmi po zasněžené krajině, ne po městě.

Scroll to Top