Kde jsou bílé pláže?

Bílé pláže? To chceš akci! Maledivy – jo, krásné, ale potápění a šnorchlování tam budeš mít spíš pro sebe. Mysli na silné proudy a příliv/odliv. Seychely – perfektní pro lezení po žulových skalách a trek na nejvyšší vrchol Morne Blanc, ale pláže jsou hodně obsazené. Mauricius – windsurfing, kitesurfing, podvodní turistika v modré laguně. Nezapomeň si zkontrolovat podmínky větru. Zanzibar – skvělé místo pro snorkeling a potápění, ale hlídej si odliv. Francouzská Polynésie – Bora Bora – ikonická, ale drahá. Lepší varianta pro aktivní cestovatele – ostrovy Tuamotu, skvělé na surfování a potápění s žraloky. Mosambik – divoké pobřeží, ideální pro freediving a objevování skrytých zátok, ale potřeba je solidní turistická zkušenost a předvídatelnost počasí je tam slabá. Vždycky si ověř aktuální bezpečnostní situaci a dostupnost aktivit před cestou.

Kde jsou nejhezčí pláže?

Nejhezčí pláže? To je subjektivní, ale mezi absolutní špičku patří tyto:

  • Praia da Falésia (Portugalsko): Krásné útesy z červených skal kontrastují s bílým pískem a tyrkysovou vodou. Ideální pro klidnou dovolenou, ale i pro pěší turistiku po útesech. Vhodné i pro rodiny s dětmi díky pozvolnému vstupu do moře.
  • Spiaggia dei Conigli (Itálie): Malá, skrytá pláž na ostrově Lampedusa. Křišťálově čistá voda a jemný písek. Dostupná pouze lodí nebo pěšky po náročnější cestě, což jí dodává na exkluzivitě. Pozor na silný vítr.
  • La Concha Beach (Španělsko): Pláž v San Sebastianu, obklopená horami a elegantními budovami. Ideální pro procházky po promenádě, skvělé možnosti občerstvení. Voda může být chladnější než v jiných oblastech.
  • Ka’anapali Beach (USA, Havaj): Oblíbená pláž na Maui s krásným bílým pískem a klidným mořem. Možnost různých vodních sportů, včetně šnorchlování a potápění. Může být přeplněná v hlavní sezóně.
  • Grace Bay Beach (Turks and Caicos): Pláž s dokonale bílým pískem a azurovou vodou. Ideální pro relaxaci a šnorchlování. Luxusní resorty a vysoké ceny.
  • Anse Lazio (Seychely): Úchvatná pláž s granitickými balvany a bílým pískem. Křišťálově čistá voda s bohatým podmořským životem. Dobré podmínky pro šnorchlování a potápění. Často větrná.
  • Manly Beach (Austrálie): Pláž v Sydney s perfektním bílým pískem a vlnami. Skvělá pro surfování a další vodní sporty. Živá atmosféra, mnoho restaurací a barů.
  • Eagle Beach (Aruba): Klidná pláž s bílým pískem a klidným mořem. Ideální pro relaxaci a plavání. Možnost pozorování želv.

Poznámka: Tento výběr je subjektivní a závisí na preferencích každého jednotlivce. Doporučuji si před cestou ověřit aktuální podmínky a dostupnost.

Kdy navštívit Rio de Janeiro?

Nejlepší čas na návštěvu Ria de Janeira je mimo hlavní sezónu, tedy mimo prosinec až březen. V těchto měsících je zde největší nápor turistů a ceny jsou nejvyšší. Pokud se chystáte i do Amazonie nebo Pantanal, doporučuji červenec až září, kdy je tam sušší počasí a lepší podmínky pro pozorování divoké zvěře. Máte-li zájem o karneval, pak je samozřejmě únor a začátek března ideální, ale připravte se na davy a rezervujte si ubytování s velkým předstihem. V létě (prosinec-únor) čekájte horké a vlhké počasí, ideální pro pláž, ale méně vhodné pro náročnější aktivity. Jaro a podzim (září-listopad a březen-květen) nabízejí příjemné teploty a méně turistů. Mějte na paměti, že v létě bývají i vyšší ceny ubytování a letenek. V každém ročním období Rio nabízí něco jedinečného, stačí si jen vybrat, co vám vyhovuje.

Pro ty, co hledají klidnější zážitek, doporučuji vyhnout se víkendům a státním svátkům, kdy se pláže a turistické atrakce hemží místními. Nezapomeňte také na bezpečnostní opatření a základní znalost portugalštiny usnadní vaši cestu.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv termín, Rio de Janeiro vás okouzlí svou energií, krásou a neopakovatelnou atmosférou.

Kde je černá pláž?

Černá pláž? Reynisfjara, samozřejmě! Tohle místo na jihu Islandu, kousek od vesničky Vík í Mýrdal, je ikonické. Nejenže se pyšní tím nádherným, sopečným černým pískem, ale také dramatickými bazaltovými sloupy, které se tyčí z moře – ty jsou fascinující! A pozor, moře zde bývá nebezpečně nestálé, takže se držte dál od vody. Vlny jsou silné a zrádné, tzv. “sneaker waves” (náhlé, velké vlny) se objevují bez varování a mohou vás snadno strhnout. Kromě černého písku a útesů si nenechte ujít i skalní útvary Reynisdrangar, které vystupují z moře – podle legendy jde o zkamenělé trolly. Doporučuji pevné boty, protože písek je často vlhký a kluzký. A nezapomeňte foťák – výhledy jsou dechberoucí, ale pamatujte na bezpečnost.

Jaké očkování do Brazílie?

Do Brazílie žádné povinné očkování není. Nicméně, důrazně doporučuji ověřit si platnost očkování proti tetanu, záškrtu, černému kašli, spalničkám a dětské obrně. To je standardní prevence, která se hodí všude, ale v Brazílii, s ohledem na místní podmínky, je ještě důležitější. Zvažte i očkování proti žloutence typu A a B, tyfusu a případně i proti encefalitidě (záleží na oblasti a plánovaných aktivitách). Nezapomeňte na repelenty proti komárům, hlavně v oblastech s výskytem malárie a horečky dengue. Před cestou navštivte svého lékaře, ten vám na základě vašich plánů doporučí nejlepší postup a potřebná očkování. Informace o aktuálním zdravotním stavu v různých částech Brazílie hledejte na webech Ministerstva zdravotnictví ČR a WHO.

Kromě očkování myslete i na dostatečnou ochranu před sluncem (vysoký UV index), pitnou vodu (raději balenou) a hygienu. Běžné cestovní pojištění je nezbytností.

Na čem ležet na oblázkové pláži?

Oblázkové pláže, ty mají své kouzlo, ale pohodlí? To už je jiná kapitola. Klasická plážová deka? Zapomenˇte na to! Kameny a oblázky se vám za několik minut zaryjí do zad a z romantické dovolené se stane mučení. Proto sázejte na skládací molitanové podložky. Jsou lehoučké, snadno se s nimi manipuluje a v batohu nezaberou moc místa. A cena? Příjemně překvapí. Za pár korun získáte hodiny pohodlí.

Vyzkoušela jsem jich už nespočet, od těch nejlevnějších po ty “luxusnější” s dodatečnou izolací. Rozdíl je znát, ale i ty nejzákladnější modely udělají skvělou službu. Důležité je dbát na kvalitu materiálu – molitan by měl být dostatečně hustý, aby se neprohýbal a nepropadal se do nerovností. Pozor i na švy – ty by měly být pevné a odolné. Před koupí si vždycky přečtěte recenze, abyste se vyhnuli zklamání.

Kromě molitanových podložek existují i další varianty. Pro větší komfort zvažte nafukovací matrace, ale ty zaberou více místa a jejich nafukování a vyfukování může být časově náročnější. Alternativou může být i plážová podložka z pěny EVA – je lehká, voděodolná a snadno se čistí. Ale pro skutečně tvrdé oblázkové pláže doporučuji pořád molitan.

Tip pro zkušeného cestovatele: nezapomeňte na malou plážovou osušku nebo pareo. V kombinaci s molitanovou podložkou to bude dokonalé! A věřte mi, pohodlí na pláži je investice, která se vyplatí. Získáte tak čas a energii na to, co je skutečně důležité – užívání si dovolené.

Kde je prasečí pláž?

Dostat se na Big Major Cay vyžaduje trochu plánování. Nejčastěji se sem dostanete lodí z Exumy, druhého největšího ostrova Bahamských ostrovů. Lodní výlety se nabízejí z různých destinací, včetně Nassau. Plánujete-li návštěvu, doporučuji rezervovat si místo předem, zejména v hlavní turistické sezóně.

Ačkoliv se koupání s prasaty zdá být zábavnou atrakcí, je důležité dodržovat základní pravidla ohleduplnosti k živočichům. Krmit je smíte pouze speciálním krmivem, které vám mohou nabídnout na výletní lodi. Vždy pamatujte, že jsou to divoká zvířata, a i když jsou zvyklá na lidi, je nutné zachovat respekt k jejich prostoru a přirozenému chování.

Zážitkem z Pig Beach rozhodně nezklame. Jedná se o unikátní místo, které nabízí nejen nezapomenutelné fotografie, ale také setkání s fascinujícím symbiotickým vztahem mezi člověkem a přírodou, v tomto případě, s roztomilými, plavajícími prasátky.

Kde je nejkrásnější pláž na světě?

Na otázku, kde se nachází nejkrásnější pláž světa, bez váhání odpovídám: Grace Bay na Providenciales, Turks a Caicos.

Tento kousek ráje v Karibiku si zaslouží své prvenství díky dokonalé kombinaci sněhově bílého, jemného písku a křišťálově čisté, tyrkysové vody. Voda je zde neuvěřitelně klidná a průzračná, ideální pro šnorchlování a potápění. Pod hladinou se skrývá bohatý podmořský svět s pestrými korály a rybami.

Co Grace Bay odlišuje od ostatních pláží?

  • Šířka pláže: Grace Bay se pyšní širokým pásem písku, takže se i v hlavní sezóně nenachází příliš mnoho lidí na jednom místě.
  • Kvalita písku: Písek je skutečně jemný a hebký, jako pudr. Chození po něm bosou nohou je nezapomenutelným zážitkem.
  • Křišťálově čistá voda: Viditelnost pod vodou je výjimečná, umožňuje obdivovat podmořský svět bez potápěčského vybavení.
  • Možnosti aktivit: Kromě koupání a opalování nabízí Grace Bay širokou škálu vodních sportů, od windsurfingu a kitesurfingu až po paddleboarding a kajakování.

Doporučuji rezervovat ubytování s předstihem, jelikož se jedná o velmi oblíbenou destinaci. Pro nejlepší zážitek se vydejte mimo hlavní turistickou sezónu, kdy je pláž klidnější a intimnější.

Na závěr ještě pár tipů:

  • Využijte příležitosti a vydejte se na výlet lodí k okolním ostrovům a korálovým útesům.
  • Ochutnejte čerstvé mořské plody v některé z místních restaurací.
  • Nezapomeňte na opalovací krém a ochranu před sluncem.

Na co si dát pozor v Brazílii?

Brazílie je nádherná země, ale jako v každé zemi s vysokým turistickým ruchem, je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Klasická rada o nedonošení velkých částek hotovosti a drahých šperků platí dvojnásob. Okázalé oblečení a luxusní kabelky vás mohou učinit terčem zlodějů. V noci se vyhýbejte samostatnému pohybu, stopování je naprosto nevhodné. Tmavá a odlehlá místa raději obcházejte. Větší města jako Rio de Janeiro nebo São Paulo mají oblasti s vysokou kriminalitou, které je lepší se zcela vyhnout. Před cestou si podrobně prostudujte mapy a recenze lokalit. Naučte se pár základních portugalských frází – zlepší to komunikaci a může vám to pomoci v nepříjemných situacích. Vždy si hlídejte své osobní věci a buďte si vědomi svého okolí. Doporučuji používat aplikace pro sdílení polohy s blízkými a informovat je o vašich plánech. V případě krádeže okamžitě kontaktujte místní policii a český konzulát. Dbejte na bezpečnost jídla a pití – pijte pouze balenou vodu a vyhýbejte se pochybným stánkům s jídlem. Využívejte oficiální a spolehlivé dopravní prostředky, taxi služby s licencí a vyhněte se neověřeným dopravním variantám. Brazílie je země kontrastů, plná krásy a dobrodružství, ale je důležité se připravit na případná rizika a dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Na čem ležet na oblázkové pláží?

Oblázkové pláže, ačkoliv krásné, mohou být pro ležení nekomfortní. Z vlastní zkušenosti z desítek navštívených zemí vím, že klíčem k pohodlí je správná podložka.

Skládací molitanové podložky se ukázaly jako ideální volba. Jsou cenově dostupné, což oceníte hlavně po cestě, a zároveň nabízejí dostatečný komfort i na těch nejtvrdších površích.

Proč právě molitanové?

  • Lehké a skladné: Snadno se přenáší a nezabírají mnoho místa v zavazadle – ideální na cestování.
  • Dobrá izolace: Chrání před chladem od země, což je výhoda i na teplých plážích.
  • Odolné: Vydrží i časté používání a transport.
  • Snadná údržba: Většinou stačí otřít vlhkým hadříkem.

Alternativy pro náročnější cestovatele:

  • Samonafukovací karimatky: Nabízejí ještě větší komfort, ale jsou objemnější a dražší.
  • Plážové lehátka: Skvělé pro relaxaci, ale méně přenosné.

Na oblázkových plážích Středomoří, Karibiku i jihovýchodní Asie jsem vyzkoušel mnoho variant a molitanové podložky se vždycky ukázaly jako nejlepší kompromis mezi cenou, komfortem a přenositelností. Zamezí bolesti zad a umožní vám plně si vychutnat krásu oblázkové pláže.

Jak je draho v Brazílii?

Brazílie je cenově rozmanitá země. Rio a São Paulo jsou drahé, srovnatelné s evropskými městy, zejména co se týče ubytování a restaurací. Počítejte s vyššími cenami než v Česku, ale stále levněji než v západní Evropě. V menších městech a na venkově se dá výrazně ušetřit, zejména na jídle a ubytování. Lokální restaurace a trhy nabízejí skvělé jídlo za rozumné ceny. Doprava je relativně levná, zejména autobusy. Hlavní sezóna (prosinec-únor), karneval a Nový rok znamenají výrazný nárůst cen, červencové prázdniny méně. Využívejte místní dopravu, jednodušeji a levněji se dostanete na zajímavá místa. Nákup suvenýrů je nejlepší na trzích a v menších obchodech mimo turistické zóny. Platební karty se přijímají běžně, ale je dobré mít u sebe i hotovost, zejména v menších městech. Reálná cena se pak odvíjí od vašich nároků na komfort a typ cestování.

Kde je Prasečí pláž?

Ano, slyšel jsem o tom! Prasečí pláž, neboli Big Major Cay, leží asi 130 km jihovýchodně od Nassau na Bahamách. Zní to bláznivě, ale je to skutečně místo, kde se můžete koupat s přátelskými, roztomilými prasaty. Nejedná se o žádný výmysl, ale o skutečnou turistickou atrakci. Prasata jsou tam prý zvyklá na lidi a bez obav se procházejí po pláži, a dokonce i plavou v moři. Někteří říkají, že se tam dostala náhodou, jiní zase, že je tam umístili místní obyvatelé. Ať už je to jakkoli, je to unikátní zážitek. Doporučuji si zarezervovat plavbu z Nassau předem, ať se vyhnete zbytečnému čekání. Myslím, že byste si měli vzít voděodolný fotoaparát, protože ta prasátka jsou prostě úžasná. Nezapomeňte na opalovací krém a dostatek vody – tropické slunce je nemilosrdné.

Mimochodem, ostrov Big Major Cay je součástí Exumas, souostroví s nádhernými bílými plážemi a křišťálově čistou vodou. Pokud máte čas, určitě se vydejte na výlet i do dalších částí Exumas – objevíte tam úchvatné korálové útesy a bohatý podmořský život. Stojí to za to!

Kolik stojí lehátka na pláži?

Cena lehátek na pláži se pohybuje v rozmezí 30 leva (cca 380 Kč) za sadu dvou lehátek a slunečníku. To je běžná cena, ale v turisticky atraktivnějších lokalitách, jako je například Sunny Beach, počítejte s vyšší cenou, klidně i o 50-100%.

Tip: Vyplatí se porovnat ceny na různých plážích. Někdy je možné najít levnější varianty, například u menších plážových barů, dál od centra dění.

Co je zahrnuto v ceně? Většinou je zahrnuta pouze pronájem lehátek a slunečníku. Občerstvení si musíte objednat zvlášť.

  • Alternativa: Pokud chcete ušetřit, vezměte si vlastní osušku a lehátko si s sebou neberte. Mnoho pláží nabízí dostatek prostoru pro vlastní pohodlí.
  • Platba: Platit se dá většinou v levach, ale některá místa přijímají i eura.

Na co si dát pozor:

  • Před zaplacením si vždy ověřte, co je zahrnuto v ceně.
  • Všímejte si stavu lehátek a slunečníku – pokud je něco poškozené, řekněte to obsluze.

Kolik stojí slunečník v Řecku?

Cena slunečníku v Řecku se dá těžko přesně určit, protože se výrazně liší podle lokality a typu pláže. Většinou se ale slunečník nepronajímá samostatně, ale v kombinaci s lehátky. Klasický scénář je, že si za konzumaci v plážovém baru zajistíte lehátka a slunečník zdarma. Pokud chcete využívat lehátka a slunečník bez nutnosti konzumace, připravte se na cenu kolem 5-8 EUR za dva lehátka a jeden slunečník. Na exkluzivnějších plážích, zejména na ostrovech, může tato cena stoupnout i na 10-15 EUR. Cena je obvykle za celý den. Někdy se platí za lehátka a slunečník zvlášť, a to v rozmezí 3-5 EUR za lehátko a 2-4 EUR za slunečník. Vždy se vyplatí se předem informovat, jaké jsou ceny na dané pláži, ať se vyhnete nepříjemným překvapením. Někdy se dají najít i bezplatné plochy na pláži, kam si můžete vzít vlastní osušku a slunečník.

Co na ležení na pláži?

Na pohodlné ležení na pláži vám skvěle poslouží plážové podložky. Z vlastní zkušenosti z cest po desítkách zemí vím, že kvalitní podložka je klíčová k relaxaci. Vyberte si takovou, která je nejen pohodlná a čistá, ale také odolná proti písku a vodě. Mnoho pláží, zvláště v exotických destinacích, má kamenité nebo nerovné povrchy, takže podložka je nezbytností. Nepodceňujte ani ochranu před sluncem – některé podložky disponují UV filtrem. Kromě klasického ležení se hodí i na pikniky, kempování – v Austrálii jsem například používal lehkou podložku pro pozorování hvězd pod hvězdnou oblohou – nebo prostě jen k posezení na zahradě. Myslete na materiál – rychleschnoucí mikrovlákno je skvělou volbou, zatímco bavlněná podložka sice příjemně hřeje, ale schnutí trvá déle. A nezapomeňte na skladnost – kompaktní podložka se snadno vejde do batohu.

Kde se koupat v mrtvem moři?

Mrtvé moře, zázrak přírody s neuvěřitelnou hustotou vody, láká k koupání. Nicméně, není to jen tak naskákat do slané vody a jít. Koupání doporučuji pouze na místech s dostupnými sprchami. Po vynoření se z Mrtvého moře je důležité důkladně se opláchnout sladkou vodou. Solný roztok po zaschnutí na kůži zanechává nepříjemný lepivý pocit a může způsobit podráždění, v horším případě i popáleniny.

Vyhněte se koupání v neopláchnutých částech těla s otevřenými rankami. Vysoká koncentrace soli může způsobit značné bolesti. Voda je mimořádně bohatá na minerály, a proto se po koupání doporučuje promazat pokožku hydratačním krémem. Nepodceňujte sílu slunce, ať už je oblačno, nebo ne. Používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, klobouk a sluneční brýle. Prohlídka okolí Mrtvého moře nabízí úchvatné výhledy a možnost vyzkoušet léčebné bahno, které je proslulé svými blahodárnými účinky na pokožku.

Kde plavou prasata v moři?

Prasata plavoucí v moři najdete na Pig Beach, která se nachází na Bahamách, konkrétně na ostrově Big Major Cay v souostroví Exuma. Je to skutečně unikátní místo, kde se tato zvířata volně pohybují a bez problémů si zaplavou.

Jak se tam dostat?

  • Nejčastěji se na Pig Beach dostanete lodí z ostrova Great Exuma.
  • Existují organizované výlety, které zahrnují návštěvu Pig Beach a dalších krásných míst Exumy.
  • Můžete si pronajmout vlastní loď, ale je potřeba si uvědomit, že plavba může být náročná a vyžaduje zkušenosti.

Co je potřeba vědět?

  • Prasata jsou zvyklá na turisty, ale je důležité zachovat si respekt k nim a jejich životnímu prostředí. Nekrmte je nevhodnou stravou.
  • Na Pig Beach není žádná infrastruktura, takže si vezměte vlastní vodu a opalovací krém.
  • Pláž je krásná, ale může být přeplněná, proto je nejlepší navštívit ji v dopoledních nebo odpoledních hodinách mimo hlavní sezónu.
  • V okolí Pig Beach se nacházejí i další krásné pláže a zátoky, které stojí za návštěvu.

Zajímavost: Původ prasat na Pig Beach není zcela jasný, ale existuje několik teorií, například, že je sem zanechali námořníci. Ačkoliv to v 21. století vypadá absurdně, zvířata zde skutečně vládnou.

Kde je nejčistší moře na světě?

Hledáte azurově čisté moře pro nezapomenutelnou dovolenou? Kypr a Malta se pyšní nejvyšší kvalitou vody v Evropě, s téměř dokonalou průhledností (99,1 % a 98,9 %). To ale neznamená, že jinde byste se koupali v kalné vodě. Řecko, s průměrnou čistotou 97 %, nabízí nespočet nádherných pláží, od rušných letovisek po odlehlé zátoky s křišťálově čistou vodou, ideální pro šnorchlování a potápění. Prozkoumejte například západní pobřeží Kréty nebo ostrovy Dodekanésu. Chorvatsko (94 %) láká na úchvatné skalnaté pobřeží s průzračnými zálivem Dalmácie, kde se prolíná bohatý podmořský život s krásnou krajinou. Při výběru destinace ovšem nezapomínejte na faktor sezóny – v hlavní sezóně může kvalita vody lehce kolísat v závislosti na turistickém ruchu. Před cestou je proto vhodné prostudovat aktuální zprávy o kvalitě vody na konkrétních plážích.

Kvalita mořské vody se hodnotí podle množství bakterií a dalších mikroorganismů. Vysoké procento čistoty u Kypru a Malty je výsledkem přísných ekologických předpisů a monitoringu. V Řecku a Chorvatsku je situace podobná, i když v některých turisticky přeplněných oblastech se může kvalita vody mírně snížit. Vždy se proto vyplatí informovat se předem, ideálně u místních úřadů nebo turistických informačních center.

Kromě samotné čistoty vody je důležité zvážit i další faktory, jako je vlnobití, teplota vody, dostupnost pláže a celková turistická infrastruktura. Každý ostrov a region nabízí něco jedinečného.

Co na sebe na pláž?

Plážovka – jasně, ale radši pořádný batoh, co unesu i s plnou lahví vody. Voda je základ!

Obuv:

  • Žabky nebo sandály – ano, ale vezmu i lehké trekové boty. Na výlety po okolí se hodí víc než žabky.
  • Boty do vody – nutnost, zvláště na oblázkových plážích, ale i na skalnatém pobřeží. Vyberu si lehké a rychle schnoucí.

Ochrana před sluncem:

  • Opalovací krém s vysokým faktorem – samozřejmost, ale radši dva, jeden s vysokým faktorem na tělo a druhý s nižším na obličej. Nezapomenu na balzám na rty s UV filtrem.
  • Krém po opalování – regenerační a s chladivým efektem.
  • Klobouk s širokou krempou – pro maximální ochranu před sluncem. Ideálně i funkční triko s UV filtrem.
  • Sluneční brýle – s UV filtrem, samozřejmě.

Ostatní vybavení:

  • Lehké, skladné ručníky z rychleschnoucího materiálu.
  • Nafukovací lehátko nebo kruh – jen když je místo v batohu. Přednost dávám lehké podložce na jógu.
  • Voděodolný obal na telefon a doklady.
  • Lahve na vodu – alespoň dvě, s filtrem, pokud je to možné.
  • Malá lékárnička – náplasti, dezinfekce, léky proti bolesti a průjmu.
  • Brýle na plavání – kvalitní, pro pohodlné plavání.
  • Malá mapa okolí – pro případ výletů.
  • Kapesní nůž – vždycky se hodí.
Scroll to Top