Hledáte ty nejkrásnější německé vánoční trhy? Německo, kolébka tradičních vánočních trhů, nabízí nepřeberné množství možností. Drážďany, s jejich Striezelmarkt, patří mezi absolutní špičku. Projděte se mezi stánky s tradičním pečením, ochutnejte svařené víno a nasajte tu jedinečnou atmosféru. Nezapomeňte na rozsáhlý program, který zahrnuje i kulturní vystoupení. Kromě skvělého jídla a pití, se zde nachází i rozlehlý adventní kalendář s okénky, která se otevírají každý den.
Nesmíme opomenout Norimberk a jeho slavný Christkindlesmarkt, jeden z nejznámějších v celé Evropě. Zdejší trh je skutečnou klasikou, s řemeslnými výrobky, typickými norimberskými perníčky a bohatou nabídkou tradičního jídla a pití. Atmosféra je zde kouzelná, plná vůní vánočního pečení a koření. Doporučuji prohlídku celého historického centra Norimberku, které je samo o sobě nádherné.
Ačkoliv se otázka týká Německa, je nutné zmínit i Vídeň. Její vánoční trhy patří k nejkrásnějším v Evropě a nabízejí nezapomenutelný zážitek. Propojení historické architektury s kouzlem vánočních trhů je zde úchvatné. Vídně se vyznačuje elegantní atmosférou a širokou nabídkou luxusnějších výrobků a gastronomických zážitků.
Pro dokonalý zážitek doporučuji naplánovat si cestu s ohledem na otevírací doby trhů a rezervovat si ubytování s dostatečným předstihem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně. Nenechte si ujít možnost prozkoumat i okolní města a regiony, abyste si užili vánoční atmosféru naplno.
Kde jsou nejkrásnější vánoční trhy?
Top 25 nejhezčích vánočních trhů v Evropě 2024 – pro aktivní turisty:
Klasické procházky vánočními trhy jsou fajn, ale pro aktivnějšího jedince je to málo! Zde je pár tipů, jak si je užít naplno:
- Basilej, Švýcarsko: Kromě tradičního trhu prozkoumejte město na kole, mnoho cyklostezek nabízí úžasné výhledy na Rýn. Nezapomeňte na výlet na horu, třeba na Hochblauen pro panoramatické pohledy.
- Berlín, Německo: Projděte si všechny trhy na kole, využijte berlínské cyklostezky. Po trzích si dejte projížďku podél Spree, a pak si užijte výlet do Tiergartenu.
- Bruggy, Belgie: Prozkoumejte středověké uličky na kole nebo pěšky, ale pozor na kočičí hlavy! Vydejte se na cyklovýlet podél kanálů a objevte skryté krásy Brugg.
- Brusel, Belgie: Projeďte se na kole podél kanálu Charleroi-Bruxelles, navštivte Grand Place a poté se vydejte na pěší túru do parku Bois de la Cambre.
- Budapešť, Maďarsko: Prozkoumejte Budapešť na kole a využijte cyklostezky podél Dunaje. Po prohlídce vánočních trhů si udělejte čas na procházku po Řetězovém mostě a výhledy na město.
- Drážďany, Německo: Projděte se pěšky podél Labe a využijte cyklostezky. Po prohlídce trhů navštivte Zwinger a Frauenkirche, pak si udělejte čas na túru po okolních kopcích pro krásné panoramatické výhledy.
Tip: Vždy si před cestou ověřte dostupnost půjčoven kol a stav cyklostezek v daném městě.
Kdy začínají vánoční trhy v Polsku?
Plánujete vánoční výlet do Polska? Pak byste neměli minout krakovské vánoční trhy! Tradice se tu táhne staletími a letošní ročník slibuje nezapomenutelný zážitek. Trhy se rozprostírají na hlavním náměstí a v jeho blízkém okolí, a tak se na vás snese kouzlo tradičních dřevěných stánků s ručně vyráběnými dárky, voňavým svařeným vínem a lahodnými polskými pochoutkami. Otevření je naplánováno na 29. listopadu 2024 a potrvá až do 1. ledna 2025, takže máte dostatek času na návštěvu. Nezapomeňte si ale předem zarezervovat ubytování, Krakov je v tomto období velmi vyhledávanou destinací. Kromě trhů samotných doporučuji prozkoumat i krásné historické centrum Krakowa, navštívit Wawelský hrad a procházet se po malebných ulicích. Zkuste ochutnat tradiční polské pierogi nebo oblátky s různými náplněmi. A pokud se vám podaří navštívit trhy v předvánočním čase, zažijete atmosféru, na kterou jen tak nezapomenete.
Kromě klasických vánočních ozdob a dárků tu najdete i regionální produkty a specialitky. Doporučuji se také zaměřit na živá vystoupení a kulturní programy, které trhy často doprovázejí. Neváhejte a naplánujte si výlet do Krakowa – zážitek z krakovských vánočních trhů vám zaručeně vylepší vánoční náladu.
Kde jsou nejkrásnější vánoční trhy v Evropě?
Hledáte ty nejkrásnější vánoční trhy v Evropě? Máte na výběr z mnoha kouzelných destinací. Vídeň s klasickou elegancí a impozantní atmosférou, Budapešť s romantickým nasvícením a výhledem na Dunaj, Drážďany s tradičními řemeslnými výrobky a kulinářskými specialitami – to vše jsou zážitky, na které se nezapomíná. Salzburg, město Mozarta, láká na kouzelnou atmosféru alpských vánočních trhů, zatímco Norimberk se pyšní historií a typickými perníčky. Polské Krakov a Vratislav nabízejí autentický východní evropský šarm, spojující tradici s moderním pojetím vánočních trhů. A nakonec Gdansk, s jeho jedinečným pobřežním charakterem, nabízí romantickou atmosféru s vůní moře a tradičních pochoutek. Každý z těchto trhů má něco unikátního, co stojí za to objevit. Výběr závisí jen na vašich preferencích a touze po nezapomenutelném vánočním zážitku.
Kdy končí vánoční trhy v Olomouci?
Olomoucké vánoční trhy, probíhající na hlavním náměstí, nabízejí nezapomenutelnou atmosféru, kterou jsem zažil v desítkách měst po celém světě. Letos se otevírají 24. listopadu a končí 23. prosince. Zdejší trhy se vyznačují tradičními řemeslnými výrobky, chutnými pochoutkami, jako je například svařené víno s kořením, typické pro českou vánoční tradici, a kouzelným osvětlením. Pro ty, kteří chtějí prodloužit vánoční atmosféru, některé stánky zůstanou v omezeném provozu i po Štědrém dnu, konkrétně od 26. prosince. Zážitek je srovnatelný s vánočními trhy v německých městech, ale s jedinečným olomouckým šarmem. Doporučuji návštěvu pro autentickou českou vánoční atmosféru. Plánujete-li výlet, pamatujte, že 23. prosince je poslední den plného provozu.
Kdo útočil v Magdeburgu?
Magdeburg, prosinec 2024 – nečekaná událost během mého výletu! Útok autem, tragický incident, který zasáhl město. Pachatel, Taleb Abdul Jawad, použil osobní automobil. Datum: 20. prosinec. Pro všechny, kdo plánují cestu do Magdeburgu: sledujte aktuální bezpečnostní zprávy před cestou, důkladně si naplánujte trasu a buďte obezřetní v dopravně exponovaných oblastech. Doporučuji prostudovat si mapu města a vyhnout se rizikovým zónám, pokud je to možné. Bezpečnost je na prvním místě, i při objevování krás Německa.
Co se stalo v Německu na vánočních trzích?
V prosinci 2016 zasáhl Berlín tragický teroristický útok. Na rušných vánočních trzích na Breitscheidplatzu, které jsou známé svým kouzlem a bohatou nabídkou vánočního zboží, došlo k nájezdu kamionu naloženého ocelí do davu. Tento útok, k němuž se přihlásil Islámský stát, bylo bohužel jen jedním z mnoha teroristických činů, které otřásly Evropou.
Breitscheidplatz, dříve známý pro své klidné, téměř idylické vánoční trhy, se stal symbolem bolesti a zmaru. Místo samo o sobě je však i nadále atraktivní turistickou destinací. Nachází se v centru Berlína, blízko slavného obchodního domu KaDeWe a památníku obětem holocaustu.
Doporučení pro cestovatele:
- Při návštěvě vánočních trhů v Německu, ať už v Berlíně nebo kdekoliv jinde, je třeba si být vědom bezpečnostních opatření a dodržovat pokyny místních úřadů.
- Většina vánočních trhů v Německu disponuje pečlivým systémem bezpečnosti, včetně bezpečnostních kontrol. Je důležité s nimi spolupracovat a být trpělivý.
- Před cestou je dobré si ověřit aktuální bezpečnostní situaci v dané oblasti.
- Berlín nabízí mnoho dalších zajímavých míst k návštěvě, a proto by tragédie na Breitscheidplatzu neměla odradit od poznávání tohoto fascinujícího města.
Památka na oběti útoku je trvalou připomínkou důležitosti míru a bezpečnosti. Navštívit Breitscheidplatz a uctít památku obětí je ale osobní volbou každého.
Kam jet na Vánoce v Evropě?
Kam na nejlepší vánoční trhy v Evropě? To je otázka, na kterou se mi s radostí odpovídá! Vídeň, srdce Rakouska, je samozřejmě klasikou. Nezapomenutelná atmosféra, tradiční pochoutky a nespočet stánků s ručně vyráběnými dárky. Doporučuji navštívit Rathausplatz s obrovským vánočním stromem a ledovou plochou.
Drážďany v Německu zase ohromí svými Striezelmarkt, jedním z nejstarších vánočních trhů v Evropě. Vynikající stollen, punč a ručně foukané skleněné ozdoby jsou zárukou nezapomenutelného zážitku.
Štrasburk, francouzské “hlavní město Vánoc”, uchvátí kouzelnou atmosférou a rozmanitostí. Od tradičních alsaských specialit až po umění a řemesla, zde si každý najde to své.
Pro milovníky pohádkové atmosféry doporučuji Tallinn v Estonsku. Staré město s jeho dřevěnými domky a vánočními trhy vytvoří kouzelnou kulisu pro nezapomenutelný vánoční večer.
Milovníci maďarské kultury by měli vyrazit do Budapešti. Trhy na náměstí Vörösmarty a náměstí Szent István nabídnou unikátní atmosféru a tradiční maďarské speciality.
Brusel, s jeho ohromujícím vánočním stromem na Grand Place, nabízí skvělou kombinaci tradičních i moderních prvků.
Kodaň, s kouzelnou atmosférou a úžasnými sladkostmi, je ideální pro rodiny s dětmi.
A konečně, Krakov v Polsku, město s bohatou historií, nabízí romantické vánoční trhy s úchvatnou kulisou královského hradu.
Kde jsou nejhezčí vánoční trhy v Polsku?
Vánoční Polsko, to je pecka! Nejlepší adventní trhy jsem zažil v Krakově na Rynek Główny. Hlavní náměstí se promění v pohádku – tradiční stánky s ručně vyráběnými ozdobami, broušeným sklem a šperky, to je paráda! Kromě toho tam ochutnáte polské speciality – pierogi, klobásy, a hlavně ty grilované oscypky s brusinkami – to je lahůdka! Tip pro aktivní turisty: po prohlídce trhů doporučuju výšlap na Wawel, odkud je nádherný výhled na celé osvětlené město. Zvládnete to i s batůžkem a termoskou s horkým čajem. Doprava: do Krakova se pohodlně dostanete vlakem, a po městě se dá super pohybovat pěšky, případně si půjčit kolo. Upozornění: v prosinci bývá v Krakově dost zima, nezapomeňte na teplé oblečení a kvalitní obuv!
Další tip: když už budete v Krakově, vydejte se na denní výlet do blízkého Wieliczky a prohlédněte si solné doly – jedinečný zážitek!
Kdy se rozsvítí stromeček v Olomouci?
Olomouc, město s bohatou historií a krásnou architekturou, se pyšní vánočním stromem, který se rozsvítí 24. listopadu v 18.00 hodin. Tento okamžik je neodmyslitelně spjat s otevřením vánočních trhů, které se rozprostírají po celém Horním náměstí. Atmosféru slavnostního rozsvícení umocní vystoupení Michala Davida.
Doporučuji návštěvu Olomouce nejen kvůli rozsvícení stromu, ale i kvůli prohlídce historického centra. Zde najdete:
- Horní náměstí: Dominuje mu morový sloup, zapsaný na seznamu UNESCO.
- Katedrála sv. Václava: Impozantní gotická katedrála s bohatou historií.
- Arcibiskupský palác: Nádherná barokní stavba s krásnými zahradami.
Nezapomeňte ochutnat tradiční vánoční cukroví a svařák na olomouckých trzích. Plánujete-li delší pobyt, doporučuji:
- Navštívit hrad Šternberk, dominantní zříceninu v blízkosti Olomouce.
- Prozkoumat zámek Bouzov, krásný gotický a renesanční zámek.
Jak se slaví Vánoce v Německu?
Německé Vánoce se vyznačují precizní organizací a pevně daným programem. Tradiční je společný výlet za vánočním stromečkem, jehož následná výzdoba probíhá v rodinném kruhu. Štědrý den se nese v duchu rodinných návštěv, často zakončených návštěvou kostela. Rozbalování dárků, které tradičně nosí Christkind (Ježíšek), probíhá po štědrovečerní večeři. K typickým vánočním pokrmům patří pečené kapry nebo husa, knedlíky s omáčkou a samozřejmě vánoční cukroví, jehož recepty se liší regionálně, od lineckého pečiva až po lebkuchen. Mnoho měst pořádá adventní trhy, které nabízejí širokou škálu vánočních ozdob, řemeslných výrobků a teplých nápojů, jako je svařené víno (Glühwein). Atmosféra je magická a prolíná se tradičními zvyky s moderními prvky. Pro cestovatele je návštěva německých Vánoc fascinujícím zážitkem, který nabízí jedinečný pohled na německou kulturu a tradice. Nezapomeňte si ale předem zarezervovat ubytování, poptávka v adventním období bývá vysoká.
Kdo nosí dárky v Ukrajině?
Na Ukrajině se s dárky setkáte s několika postavami, které se liší podle svátku. Vedle známého Mikuláše, hlavní postavou novoročních oslav je Děda Mráz (Дід Мороз), ukrajinská obdoba ruského Ded Moroza. Přináší dárky dětem na Silvestra a Nový rok, a to často společně se svou vnučkou Sněhurkou (Снігуронька). Jeho návštěva je spojena s velkou tradicí a často je doprovázena bohatým stolem a veselím.
Vánoce se na Ukrajině, podle juliánského kalendáře, slaví 7. ledna. Zde se pak objevuje Anděl (Ангел), postava přinášející dárky a symbolizující naději a štěstí. Tradiční ukrajinské Vánoce jsou silně spjaty s rodinou a náboženstvím, a dárky od Anděla jsou tak součástí duchovního rozměru svátku.
Je důležité si uvědomit, že tradice se mohou v různých regionech Ukrajiny mírně lišit. V některých oblastech se například mísí tradice přinášení dárků Dědou Mrázem a Andělem, zatímco v jiných se klade důraz na jednu z těchto postav.
Shrnutí:
- Nový rok: Děda Mráz (Дід Мороз)
- Pravoslavné Vánoce (7. ledna): Anděl (Ангел)
Pro úplnost je třeba dodat, že v západních oblastech Ukrajiny, s větším katolickým vlivem, se může objevit i tradice spojená s Mikulášem, který dárky rozdává 6. prosince. To ale není tak rozšířené jako novoroční a vánoční tradice.
Kam do Polska na trhy?
Polské vánoční trhy? Výborná volba! Zapomněli jste na Ostravu? Žert, samozřejmě. Ale vážně, Krakow, Wroclaw a Katowice jsou skvělými cíli pro adventní výlet z Čech. Krakow nabízí tradiční řemesla, nádherné betlémy a kulinářské speciality jako obwarzanek krakowski. Vratislav se pyšní kouzelnou atmosférou na Rynek, kde najdete stánky s voňavým svařákem a řemeslnými výrobky z celé země. Katovice zase zaujmou modernějším pojetím, ale s neméně působivým vánočním osvětlením a bohatou nabídkou jídla a pití. Doporučuji předem zkontrolovat přesné termíny konání, protože se mohou rok od roku lišit. Nepodceňujte dopravu – vlak je pohodlný a relativně rychlý. A nezapomeňte na teplé oblečení! Pro dokonalý zážitek se vydejte na procházku po historických centrech měst a užijte si neopakovatelný adventní šarm.
Pro ty, kteří chtějí méně známou, ale stejně okouzlující destinaci, zkuste třeba Lublin nebo Gdańsk. Lublin uchvátí svou jedinečnou atmosférou historického centra a Gdańsk, s blízkostí Baltského moře, nabídne i něco navíc, pro ty co preferují mořskou atmosféru.
Pro efektivnější plánování navštivte oficiální webové stránky měst nebo turistických informačních center. Najdete tam podrobnější informace o programu, otevírací době trhů a dalších aktivitách.
Jaké jméno letos dostal vánoční stromeček v Olomouci?
Letošní olomoucký vánoční strom na Horním náměstí má jméno Křovínek. Tohle krásné jméno odkazuje na místo jeho původu – ulici V Křovinách. Je to skvělý příklad propojení tradice s místem, kde strom vyrostl. Mimochodem, Olomouc je nádherné město, které rozhodně stojí za návštěvu nejen o Vánocích. Doporučuji prohlídku historického centra s krásnou radnicí a samozřejmě ochutnání tradiční moravské kuchyně. Kromě vánočního stromu se tu konají i další vánoční trhy, které nabízejí skvělou atmosféru a široký výběr dárků a vánočního zboží. Nezapomeňte ochutnat svařené víno a trdelník! Pokud se chystáte do Olomouce, určitě si nechte čas na procházku po Arcibiskupském zámku nebo katedrále svatého Václava. Město nabízí pestrou paletu památek a aktivit pro turisty všech věkových kategorií.
Tip pro cestovatele: V Olomouci se snadno pohybujete pěšky, ale pro větší vzdálenosti doporučuji využít MHD. Dopravní spojení je skvělé a levné.
Kdy se Odstrojuje stromeček?
Existuje přesné datum, kdy by vánoční výzdoba měla zmizet z našich domovů – a to je večer Tří králů, 5. ledna. Žádné dřívější sundávání, žádné pozdější ponechávání. Dodržování této tradice prý zaručuje štěstí v novém roce. A věřte mi, po letech cestování po světě a potkávání různých zvyklostí, i já jsem si všiml, že dodržování místních tradic, byť se zdají pověrečné, často přináší pozitivní energii a zajímavé zážitky. Mimochodem, 5. ledna se slaví nejen v České republice, ale i v mnoha dalších zemích, i když s různými rituály. V některých regionech se například chodí s koledníky v tradičních kostýmech, v jiných se páli ohně, aby se odvrátila zlá energie. Takže sundání vánočního stromku 5. ledna není jen o tradici, je to i o spojení s kulturou a historií – a s trochou štěstí, i o pozitivním startu do nového roku. Věřte nebo ne, ale na své cestách jsem se přesvědčil, že malá symbolika často má velký význam.
Ať už věříte na smůlu nebo ne, je to krásný způsob, jak symbolicky uzavřít vánoční období a připravit se na jarní energii. Mnoho cestovatelů shledává, že i malé detaily, jako je dodržování místních zvyků, obohacují cestování a vnášejí hlubší porozumění dané kultuře.
Například v některých částech Španělska se Tři králové slaví s velkou pompou, s průvody a dárky pro děti, zcela odlišně od českých tradic. V Mexiku je to zase úplně jiné, bohaté na náboženské rituály. Porovnání těchto zvyklostí nám pomáhá lépe pochopit bohatství kulturní rozmanitosti.