Léky s sebou? Jen v příručním zavazadle, zapamatujte si to! V odbaveném zavazadle je to absolutně zakázáno. A tekuté přípravky?
Důležité: Lahvičky s tekutými léky musí mít maximálně 100 ml a všechny musí být uloženy v jednom uzavíratelném, průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr na osobu. Tohle vám ušetří spoustu stresu na letišti.
Můj tip pro zkušené cestovatele:
- Vždy mějte u sebe lékařský předpis nebo potvrzení o potřebě léků, a to i v angličtině.
- Fotografujte si etikety všech léků pro případ ztráty.
- U dlouhých letů si připravte léky na bolest hlavy, nevolnost a podobně – vhodné je mít i pár tablet navíc.
- Před odletem si ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit.
Co je tekutý lék? Nejde jen o sirupy a kapky! Patří sem i krémy, gely, spreje, pasty, ale i některé masti.
Výjimky: Existují výjimky, ale to je už na domluvu s leteckou společností a lékařským potvrzením.
- Připravte se na to, že budete muset léky ukázat při bezpečnostní kontrole.
- Nezapomeňte na to, že příliš velké množství léků může být důvodem k dalšímu prověření.
Co sbalit do cestovní lékárničky?
Co si vlastně sbalit do té cestovní lékárničky? Zkušenost mi napovídá, že to není jen o pár tabletkách proti bolesti. Správně připravená lékárnička je váš věrný společník a může vám ušetřit spoustu starostí, a někdy i nepříjemností.
Základy, na které nesmíte zapomenout:
- Léky na předpis: Pokud užíváte nějaké léky pravidelně, vezměte si jich dostatečnou zásobu s rezervou – pro jistotu na pár dnů navíc. Ideálně s kopií receptu.
- Léky na bolest, zánět, horečku: Klasika, ale nezbytná. Paracetamol, ibuprofen – volba je na vás, ale mějte na paměti, že některé léky mohou interagovat s jinými.
- Léky na nachlazení, kašel, bolest v krku: Pastilky na krk, léky proti kašli a rýmě, vše s ohledem na vaše potřeby a případné alergie.
- Léky na cestovní nevolnost: Nepodceňujte to! Pokud trpíte na nevolnost během cestování, připravte se. Některé léky je vhodné užít preventivně.
- Léky na alergické potíže: Antihistaminika jsou v zahraničí někdy těžce dostupná. Zejména pokud máte alergie na nějaké specifické alergeny, je důležité mít je s sebou. Nezapomeňte na informace o alergii v češtině i angličtině.
- Protimykotické přípravky: Plísňové infekce se snadno chytnou v teplém a vlhkém klimatu, proto je prevence klíčová, zvláště pokud cestujete do exotických zemí.
- Ochrana před sluncem: Krém s vysokým SPF faktorem je nezbytností, ať už cestujete kamkoliv. Opět, věnujte pozornost možným alergickým reakcím.
Doplňující tipy zkušeného cestovatele:
- Dezinfekce: Antiseptické ubrousky nebo gel na ruce jsou skvělým pomocníkem v situacích, kdy není k dispozici voda a mýdlo.
- Náplasti, obvazy, nůžky: Pro ošetření drobných poranění.
- Pinzeta: Na odstranění třísek nebo klíšťat.
- Léky proti průjmu a zácpě: Střídání stravy a pitného režimu může způsobit zažívací potíže, proto je dobré být připraven.
- Probiotika: Podpoří střevní mikroflóru po cestování.
Důležité upozornění: Vždy si před cestou ověřte platnost vašich léků a informujte se o případných omezeních na dovoz léků do dané země.
Co je zakazano brát do letadla?
Do zavazadla v letadle se nesmí absolutně nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje klasické věci jako výbušniny, zbraně a munici, ale i méně zřejmé položky.
Hořlavé kapaliny a látky jsou velkým problémem – myslete na laky na vlasy, spreje, zapalovače (i prázdné!), lihoviny nad 70% alkoholu. I zdánlivě neškodné peroxidy (např. v některých barvách na vlasy) jsou zakázány.
Toxické a infekční látky jsou samozřejmě přísně zakázány, stejně jako radioaktivní materiál. Mnoho lidí si neuvědomuje, že i žíraviny (např. silné čisticí prostředky) a paliva jsou zakázané.
Důležité! Tento seznam není vyčerpávající. Mnoho věcí, které se zdají neškodné, může být zakázáno v závislosti na letecké společnosti a zemi, do které letíte. Například některé léky, baterie a elektronika podléhají specifickým pravidlům.
- Před letem vždy ověříte aktuální předpisy na webových stránkách letecké společnosti a letiště.
- Zkontrolujte si seznam zakázaných předmětů i u vašich konkrétně zakoupených letenek. Některé letecké společnosti posílají detailnější informace.
- Nepodceňujte balení tekutin v příručním zavazadle. Platí přísná pravidla o objemech a typech obalů.
- Nebezpečné předměty raději vůbec neberte s sebou. Ušetříte si tak čas a nervy.
V případě pochybností je vždy lepší se zeptat.
Co nesmí být v kufru v letadle?
Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří zbraně, výbušniny, ostré předměty (nože, nůžky – i malé!), hořlaviny (zapalovače, spreje na vlasy – raději do příručního!), nebezpečné chemické látky (např. ředidla), obranné spreje a tlakové nádoby (včetně sprejů na vlasy!).
Důležité: Elektroniku, jako jsou notebooky, mobily, fotoaparáty a powerbanky, je nutné mít v příručním zavazadle a v případě powerbank je nutné dbát na dodržení limitů pro jejich kapacitu. Baterie z elektroniky se v tomto případě vyjímat nemusí, ale je vhodné mít je chráněny proti zkratu. Vždy se před cestou informujte u vaší letecké společnosti o přesných pravidlech, protože se mohou lišit.
Tip: Mnoho věcí, které jsou zakázány v odbaveném zavazadle, je povoleno v příručním. Vždy si raději ověřte, zda vaše oblíbené produkty (např. větší množství tekutin) splňují požadavky pro přepravu v příručním zavazadle (pravidla ohledně objemu a typů lahviček).
Pozor na: Léky, které potřebujete během letu. Ty je vhodné mít při sobě v příručním zavazadle, s lékařskou dokumentací o jejich nutnosti.
Které léky nesmí do letadla?
Léky v letadle? Žádný problém! S léky na předpis si hlavu lámat nemusíte, vezměte si je s sebou, bez omezení. Stejně tak volně prodejné léky proti bolesti, horečce apod.
Důležité: I když jsou kapky, sirupy a spreje nad 100 ml povoleny v příručním zavazadle, musíte je při bezpečnostní kontrole vyndat a dát do samostatné přepravky. Nezapomeňte na to!
Tipy zkušeného cestovatele:
- Léky vždy mějte u sebe v příručním zavazadle, pro případ ztráty odbaveného zavazadla.
- Vezměte si léky v originálním balení s označením a popisem. Usnadní to kontrolu.
- Máte-li léky v tekuté formě, přineste si je v uzavřených, netěsnících obalech, aby nedošlo k úniku.
- U některých léků (zejména těch silnějších) je dobré mít s sebou lékařský předpis, ačkoliv to není nutné.
- Pokud trpíte závažným onemocněním a berete pravidelně léky, informujte se u letecké společnosti o jejich přepravě.
Co je vhodné mít s sebou:
- Léky na bolest (paracetamol, ibuprofen)
- Léky proti nevolnosti
- Léky proti průjmu
- Antihistaminika (pro alergické reakce)
- Osobní léky na předpis
Co se bere jako tekutina v letadle?
Letecké cestování s tekutinami má svá specifika, která jsem pozoroval na letištích po celém světě. Vždy platí základní pravidlo: všechny tekutiny, aerosoly a pasty, jež si berete na palubu, musí být v jednom průhledném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr.
To zahrnuje širokou škálu věcí, od klasických nápojů jako voda a džusy, přes zubní pasty, krémy a pleťové vody až po spreje na vlasy a deodoranty. Zásadní je, že žádná z jednotlivých nádob nesmí překročit objem 100 ml. Tato pravidla se vztahují prakticky na všechna letiště na světě, i když drobné odchylky se mohou objevit.
Kromě toho, co je v sáčku, je důležité si uvědomit:
- Léky: Léky na předpis jsou výjimkou. Je však vhodné mít s sebou lékařský předpis nebo potvrzení o jejich potřebě. Upozorněte na ně při bezpečnostní kontrole.
- Kojenecká výživa: Tekutá výživa pro kojence je obvykle povolena v množství potřebném na cestu, i když překračuje limit 100 ml. Stejně tak je tomu u dětských plenek.
- Tekutiny zakoupené po bezpečnostní kontrole: Po absolvování bezpečnostní kontroly si můžete bez obav zakoupit nápoje a další tekutiny v obchodech za bezpečnostní kontrolou a vzít si je s sebou na palubu.
Doporučuji vždy zkontrolovat aktuální pravidla na webových stránkách vaší letecké společnosti, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Zkušenost mi ukázala, že byť jsou pravidla všude podobná, drobné odchylky existují, a proto je lepší být připraven.
Pro hladký průběh cesty a rychlou bezpečnostní kontrolu doporučuji se na toto pravidlo zaměřit a pečlivě si vše připravit předem. Nedodržení těchto pravidel může vést k zabavení tekutin.
Kolik si vydělá praktický lékař?
Takže, kolik si vlastně vydělá praktický lékař v Česku? Průměrná měsíční mzda se pohybuje kolem 98 666 Kč. To zní slušně, že? Ale pamatujte, že je to jen průměr a skutečná výše platu se může lišit v závislosti na lokalitě, zkušenostech a velikosti ordinace.
A kde je o lékaře největší hlad? Mapa České republiky by vám ukázala tři jasné hotspoty: Praha 4, Frýdek-Místek a České Budějovice. To jsou oblasti, kde se vyplatí zaměřit svou pozornost, pokud zvažujete kariéru praktického lékaře. Zajímavé je, že i bez praxe se dá v těchto regionech najít uplatnění – ideální pro absolventy, kteří touží po rychlém startu kariéry.
Mimochodem, cestování po Česku při hledání práce? Skvělý nápad! Frýdek-Místek leží v krásné Beskydské oblasti, ideální pro milovníky turistiky a cykloturistiky. České Budějovice zase nabízejí kouzlo historického města s bohatou kulturou a výborným pivem. A Praha? No, Praha je Praha. Nezáleží na tom, zda je to Praha 4 nebo jiná část, vždycky je co objevovat.
Takže, pokud hledáte dobrou práci a zároveň toužíte po dobrodružství a poznávání krás České republiky, kombinace lékařské profese a cestování po těchto třech regionech by mohla být skvělým řešením. Vždyť co je lepší než vydělávat slušné peníze a zároveň prozkoumávat krásy naší země?
Jaké léky do Řecka?
Do Řecka si můžete vzít všechny nezbytné léky bez omezení množství. Je však naprosto klíčové je nahlásit bezpečnostní kontrole. Nepodceňujte to, i když se jedná o běžné léky. Můžete ušetřit spoustu nepříjemností.
Doporučuji mít u sebe lékařský předpis nebo potvrzení od lékaře, kde je uveden váš zdravotní stav a důvod užívání léků. To platí i pro léky volně prodejné – v některých případech, zvláště u větších balení, se bezpečnostní kontrola může zeptat na jejich účel.
Praktické rady zkušeného cestovatele:
- Léky uchovávejte v originálním balení s označením.
- Balení léků uschovejte v snadno dostupné části zavazadla, abyste je v případě potřeby rychle ukázali.
- Vezměte si léky na delší dobu, než plánujete cestu, pro případ zpoždění.
- Udělejte si kopii lékařského předpisu a uložte ji odděleně od originálu.
- Zajistěte si základní znalost názvu léku v angličtině nebo řečtině.
V případě pochybností se vždy obraťte na svého lékaře před cestou, aby vám doporučil, jak správně cestovat s vašimi léky a zda je potřeba nějaké zvláštní opatření.
Co nesmím mít v kufru?
Co se týče zakázaných předmětů v zavazadlech, zkušenosti z desítek letišť po celém světě mi ukazují, že je to vždycky trochu loterie. Základní pravidlo zní: žádné výbušniny, plyny, hořlaviny (včetně laků na vlasy s vysokým obsahem alkoholu!), toxické a infekční látky (i zdánlivě neškodné, třeba některé léky), radioaktivní materiál, peroxidy (např. v bělidlech), žíraviny a paliva – tohle je univerzální minimum. Mnoho leteckých společností ale přidává i specifické zákazy, které se liší podle destinace a dokonce i aktuální bezpečnostní situace. Například v některých zemích je problematické vézt i větší množství tekutin, a to i v řádně uzavřených obalech. Nezapomeňte, že i obyčejné baterie mohou být v některých případech nebezpečné, zvláště ty lithiové. Někdy se dokonce omezuje množství elektroniky v zavazadle. Proto vždycky, a to zdůrazňuji, vždycky, kontrolujte aktuální seznam zakázaných předmětů přímo u letecké společnosti, s níž letíte, a to nejlépe několik dní před odletem. Na webu letiště, odkud odlétáte, a letiště, kam přilétáte, také najdete detailní informace. Raději se zeptejte, než abyste riskovali ztrátu zavazadla nebo dokonce potíže se zákonem. Zapamatujte si: lepší prevence než následná komplikácie.
Nepodceňujte ani velikost a druh nože nebo nůžek, které chcete vzít s sebou. Pravidla se liší, a to i u různých bezpečnostních kontrol. Stejně tak s obsahem lékárničky – vždycky si ověřte, zda léky, které berete, splňují předepsané normy pro leteckou přepravu a zda máte potřebné lékařské potvrzení.
Stručně řečeno: jednoduchost a důkladná příprava před cestou jsou klíčové k bezproblémovému cestování.
Jaké léky na cestu do zahraničí?
Cestovní lékárnička je pro cesty do zahraničí nezbytností. Její obsah by měl být přizpůsoben délce pobytu a cílové destinaci. Nezapomeňte na léky na běžné potíže, ale i na specifické problémy, které se mohou vyskytnout v dané oblasti (např. malárie v některých tropických zemích). Vždy se poraďte s lékařem, zvláště pokud trpíte chronickým onemocněním nebo užíváte léky na předpis.
Základní léky pro běžné potíže:
Zvýšená teplota, horečka: Paracetamol (Panadol, Paralen), ibuprofen (Brufen, Ibalgin), kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin) – dávkování pečlivě dodržujte dle příbalového letáku. U dětí je důležité vybrat dětskou formu léku s odpovídajícím dávkováním. V tropických oblastech je důležité vyloučit tropická onemocnění, horečka sama o sobě nemusí být jen banální virozou.
Bolest: Paracetamol, ibuprofen, naproxen – opět dodržujte dávkování. Pro silnější bolesti je nutná konzultace s lékařem.
Průjem: Živočišné uhlí (snižuje absorpci toxinů), diosmektit (Smecta, chrání sliznici střev), kloroxin (pouze na doporučení lékaře, pro silný průjem s dehydratací), loperamid (Imodium, proti průjmu). Důležité je preventivně dbát na pitný režim – dehydratace je při průjmu velkým nebezpečím, především v horkém podnebí.
Zácpa: Bisakodyl, pikosulfát – používejte s opatrností, dlouhodobé užívání není vhodné. Prevencí je dostatek vlákniny v potravě a dostatečný pitný režim.
Doporučení: Léky uchovávejte v suchu a chladu. Vždy s sebou vezměte kopii lékařských zpráv a seznam užívaných léků v anglickém jazyce. Před cestou si zkontrolujte, zda je v cílové zemi potřeba nějaké očkování nebo preventivní opatření proti nemocem. Na delší cesty je vhodné pořídit si malou cestovní lékárničku s potřebnými léky na běžné zdravotní problémy a zároveň mít s sebou dostatek léků na chronická onemocnění, pokud nějaké máte. Vždy si ponechte originální obaly léků, aby bylo jasné složení a dávkování. Nepřehlížejte ani repelenty proti hmyzu, především v oblastech s výskytem malárie, žluté zimnice či dalších tropických onemocnění.
Jaké léky může předepsat praktický lékař?
Praktický lékař, to není jen ten, kdo vám vystaví neschopenku. Jeho pravomoci v oblasti předepisování léků jsou překvapivě široké. Pokud si lék hradíte sami, může vám praktický lékař předepsat prakticky cokoliv, co je na recept. Neexistuje omezený seznam léků, které by mohl předepsat. Myslete si to jako na cestování – hledáte lék, a praktický lékař je váš spolehlivý průvodce k němu, podobně jako bychom si my, zkušení cestovatelé, vyhledali v cizí zemi spolehlivého místního znalce.
Samozřejmě, lékař nese odpovědnost za správné předepsání léku. To znamená, že lék musí být předepsán v souladu s jeho schválenou indikací. Není to jako kupovat suvenýry – lékař musí zvážit vaše potřeby a zdravotní stav, aby zvolil ten správný lék. Je to podobné jako hledání nejvhodnějšího ubytování na cestách: jedna možnost nemusí být pro každého ideální.
A co když cestujete do zahraničí a potřebujete lék? Uvědomte si, že i když vám praktický lékař doma předepsal určitý lék, nemusí být dostupný v zemi, kam cestujete. Vždy je lepší se před cestou informovat o dostupnosti léků v cílové destinaci a případně si zajistit potřebný recept v místě pobytu. Plánování je klíčem k úspěšnému cestování, a to platí i pro vaše zdraví.
Co neprojde letištní kontrolou?
Na letišti ti neprojdou klasické věci – zbraně (všechny druhy, i zdánlivě neškodné praky či kuše), výbušniny, hořlaviny (např. větší množství benzínu do vařiče, pozor na spreje!), pyrotechnika, a ani ty “silné” zapalovače – ty s velkým plamenem. Chemické a toxické látky jsou samozřejmě tabu. Ostré a špičaté předměty typu nožů (i multifunkčních!), šroubováků, pil, atd., mají smůlu. Repliky zbraní, a to i hračky, jsou taky problém. V batohu prověří i nůž na řezání lana. Většinou se s tím dá vyjednat, když je zřejmé, že jde o vybavení na turistiku. Ale raději ho dej do odbaveného zavazadla, abys se vyhnul zbytečnému zdržení. Některé letecké společnosti mají striktnější pravidla. Předem si zkontroluj jejich webové stránky, abys neměl na letišti nepříjemné překvapení a ušetřil si čas. Nezapomínej na limit tekutin v příručním zavazadle (obvykle 100ml na nádobu) – gely, krémy, pasty, atp.
Specifické je to s baterkami – větší powerbanky se obvykle nesmí do příručního zavazadla, raději je dej do odbaveného. Lithium-iontové baterie v elektronice (foťák, kamera) obvykle projdou, ale je nutné je mít v zavazadle bezpečně chráněné. U velkých a/nebo poškozených baterií hrozí problémy. Krom toho, nepodceňuj omezení na množství léků – potvrzení od lékaře ti ušetří starosti.
Kdy se vrací přeplatek za léky?
Zpátky k přeplatkům za léky – dobrodružství s českým zdravotnictvím! Mám pro vás mapu k tomuto pokladu.
Drobné přeplatky (do 200 Kč)? Ty se nevrací hned. Představte si je jako drobné mince, které sbírám na svých cestách. Kumulují se mezi čtvrtletími a dokonce i mezi lety! Je to jako sbírání vzácných kamínků, každý s vlastním datem.
Překročení limitu (nad 200 Kč)? To už je skutečný poklad! V takovém případě se připravte na cestu k vašemu přeplatku. Pojišťovna vám ho vrátí nejpozději do 60 dní od konce čtvrtletí, kdy byl limit překročen. Ujasněme si to:
- Identifikujte čtvrtletí: Zjistěte, ve kterém čtvrtletí překročil součet vašich přeplatků 200 Kč.
- Počkejte 60 dní: Po uplynutí tohoto čtvrtletí máte 60 dní na to, abyste si vyzvedli svůj poklad.
- Sledování: Pokud se tak nestane, neváhejte a kontaktujte svou pojišťovnu. Někdy se stává, že se balíček ztratí na cestě.
Tip pro zkušené cestovatele: Uchovávejte si všechny doklady o platebách za léky. To vám pomůže prokázat výši vašich přeplatků a urychlí to proces jejich vrácení. Je to jako mít mapu k vašemu pokladu!
Jak vrátit léky do lékárny?
Vracení léků v Česku? Žádný problém, přátelé cestovatelé! Vždycky jsem si říkal, že i cesta za zdravím může být dobrodružná. A vracení léků? To je malá expedice sama o sobě.
Nejjednodušší způsob? Přímý kontakt s lékárníkem nebo jeho asistentem. Stačí se s nimi domluvit a léky jim předat. Je to rychlé a spolehlivé, jako nalezení správné cesty v neznámém městě.
Alternativní varianta: Některé lékárny disponují speciálními kontejnery na vracení léků přímo v prodejní části. Je to jako najít skrytý poklad – jednoduché a anonymní. Využijte to, pokud si přejete diskrétnost.
Důležité detaily, které by vám neměly uniknout:
- Neplatí to pro všechny léky: Vždy si ověřte, zda je vrácení daného léku možné. Některé léky se vrací obtížněji nebo vůbec.
- Dokumenty: Můžete být požádáni o předložení dokladu o koupi, proto si ho uschovejte.
- Datum exspirace: Datum expirace hraje roli. Přesněji, léky s prošlou expirací se obvykle vrací jiným způsobem, než ty s platnou expirací.
- Bezpečnost: Léky by měly být zabaleny tak, aby se zabránilo jejich náhodnému požití nebo úniku. Představte si to jako balení vzácné mapy, kterou chcete chránit před poškozením.
Postup pro různé typy léků se může lišit. Nebojte se zeptat lékárníka na detaily. Jsou to odborníci a rádi vám pomohou. Je to jako se zeptat místního průvodce na nejlepší cestu k cíli.
Jaká antidepresiva může napsat praktický lékař?
Představ si zdolávání náročné hory – deprese. Praktický lékař ti sice nemusí poskytnout kompletní výbavu horolezce (specializovanou péči psychiatra), ale pro první výstup, pro zdolání lehčího kopce, ti může nabídnout základní, ale důležitou výstroj: SSRI antidepresiva (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu). Od let 2004-2005 mají praktičtí lékaři rozšířenou možnost předepisovat i tuto skupinu léků, která se řadí mezi nejčastěji používané. Je to jako mít v batohu lehkou, spolehlivou mapu – pomůže ti najít cestu, ale pro extrémní výstupy, složitější terény deprese, budeš potřebovat zkušenějšího průvodce – psychiatra. SSRI působí na serotonin, neurotransmiter ovlivňující náladu a emoce – jako by ti dodávali energii a sílu pro další kroky na tvé cestě k uzdravení. Pamatovat si ale musíme, že každý terén je jiný a co jednomu pomůže, nemusí druhému. Konkrétní volba léku a dávkování je vždy individuální a závisí na mnoha faktorech, proto je důležité dodržovat lékařský předpis a pravidelně se kontrolovat.
Kam s nevyužitými léky?
Kam s těmi nevyužitými léky? Tato otázka mě provázela i na mých cestách po světě. V mnoha zemích jsem se setkal s různými postupy, ale univerzální pravidlo je jednoduché: nikdy ne do běžného odpadu ani do záchodu!
Představte si, jak by se tyto chemikálie dostaly do půdy, do vody, a nakonec i do potravního řetězce. To by mohlo mít neblahé důsledky pro životní prostředí a lidské zdraví. V Česku je řešení naštěstí přímočaré: nejbezpečnější a nejjednodušší způsob je odevzdat je v kterékoli lékárně. Mnoho lékáren má k tomu určené speciální schránky.
Během svých cest jsem si všiml, že v některých oblastech se k likvidaci léků využívají i sběrné dvory nebo speciální programy. Zde je však důležité se předem informovat o správném postupu, jelikož se to může lišit dle regionu. Nepodceňujte tento krok, zodpovědná likvidace léků je klíčová pro ochranu životního prostředí a našeho zdraví.
Co na ředění krve do letadla?
Na ředění krve v letadle? Dostatek tekutin je klíčový! V letadle je vzduch suchý, takže dehydratace je na spadnutí. Proto pijte poctivě – ideálně neperlivou vodu, nejlépe s trochou citronu pro extra vitamín C a lepší vstřebávání. Na dlouhých letech si s sebou vezmu vždycky i elektrolytový nápoj, doplním tak minerály, které se potem ztrácejí i v klidu. Káva a alkohol? Spíš ne, odvodňují a navíc káva může zrychlovat puls, což nemusí být na palubě komfortní. Alkohol pak narušuje spánek a regeneraci. Pro ty, co se trápí s krevními sraženinami, je prevence důležitá i před odletem. Doporučuji pohyb – několikadenní túra před letem je skvělá příprava! Na palubě se pravidelně procházejte po kabině, protahujte se, krev se rozproudí a riziko sraženin se sníží. A žádné prášky na spaní – spánek v letadle bývá dost nekvalitní, a prášky ho ještě zhorší. Před letem se poraďte se svým lékařem, obzvláště pokud máte nějaké zdravotní problémy.
Kam dát parfém do letadla?
Parfém si do letadla vzít můžeš, ale pozor na omezení tekutin. Lahvička musí mít maximálně 100 ml a musí být v průhledném, zip-lock sáčku s ostatními tekutinami (max. 1 litr celkem). Důležité: Sáček musí být snadno přístupný pro bezpečnostní kontrolu, takže ho měj připravený hned u sebe. Kromě objemu kontrolují i stav obalu – poškozené lahvičky neprojdou. Tip: Vzít si menší cestovní balení je praktické, ušetří to místo v zavazadle a minimalizuje riziko poškození obalu. Nedávej parfém do odbaveného zavazadla, při ztrátě zavazadla by to byla škoda. Další tip: Pokud letíš s drahým parfémem, raději ho do letadla neber a vezmi si ho s sebou až na místo určení.
Jaké léky si sbalit na dovolenou?
Balení léků na dovolenou vyžaduje pečlivý přístup. Nezapomínejte na:
- Vaše pravidelně užívané léky: S dostatečnou rezervou, ideálně s kopií receptu. U dlouhodobě užívaných léků je vhodné mít potvrzení od lékaře o jejich užívání, pro případné celní kontroly.
- Léky proti cestovní nevolnosti: Nečekejte, až se nevolnost objeví. Užívejte je preventivně dle návodu. Existují léky na předpis i volně prodejné, vyberte si dle potřeby.
- Léky proti průjmu, zácpě a zažívacím obtížím: Změna stravy a vody může zažívání narušit. Volte prověřené přípravky, například probiotika pro regeneraci střevní mikroflóry.
- Léky na alergii: Antihistaminika v tabletách i ve spreji, v závislosti na druhu alergie. Nezapomeňte si zjistit, zda jsou ve vašem cíli nějaké rostliny či hmyz, na které máte alergii.
- Přípravky na opalování a péči o kůži po opalování: Krém s vysokým ochranným faktorem (SPF) je nezbytností. Po opalování použijte hydratační přípravky s aloe vera pro změkčení pokožky.
- Léky na bolest a horečku: Paralen, ibuprofen – univerzální volba pro úlevu od bolesti a snižování horečky. Vždy se řiďte doporučeným dávkováním.
- Léky na rýmu, kašel a bolest v krku: Pastilky na krk, spreje do nosu, léky proti kašli. Vyberte si dle symptomů. V případě vážnějších problémů vyhledejte lékařskou pomoc.
- Oční kapky: Pro hydrataci očí, zejména v klimatizovaných prostorách nebo při pobytu na slunci.
Důležité: Všechny léky mějte v originálním obalu s označením a dávkováním. Léky uchovávejte na chladném a suchém místě, mimo dosah dětí. Informujte se o dostupnosti léků v místě vašeho pobytu. Vždy je lepší mít léky navíc než je pak shánět v neznámém prostředí.
- Zvažte i náplasti, antiseptické prostředky a sterilní obvazy pro ošetření drobných poranění.
- Nezapomeňte na repelent proti hmyzu, zejména v tropických a subtropických oblastech.
Kam dát léky do letadla?
Léky s sebou do letadla? Absolutně zásadní je mít všechny léky, které budete během letu potřebovat, v příručním zavazadle. Z vlastní zkušenosti z desítek letů vím, že ztráta zavazadla, byť nepravděpodobná, není vyloučena. Letecké společnosti neručí za obsah odbavených zavazadel, takže byste se mohli ocitnout v nepříjemné situaci bez potřebných léků. To platí dvojnásob pro léky na předpis a léky, které potřebujete k pravidelnému užívání.
Dobrým zvykem je mít u sebe i lékařskou zprávu nebo kopii receptu. Může se to hodit při procházení kontrolou zabezpečení nebo v případě nečekaných komplikací. Myslete na to, že pravidla pro přepravu léků se mohou lišit v závislosti na zemi odletu a příletu, proto je vhodné si předem ověřit specifické požadavky dané letecké společnosti. Vždy je lepší být připraven. Balení léků by mělo být originální a dobře označené.
Nezapomeňte na další cennosti! Kromě léků patří do příručního zavazadla i peníze, doklady, elektronika a další cenné předměty. Prevence je v tomto případě nejlepší strategií.