Kde se nesmí spát v autě?

Spánek v autě během cesty po Evropě není vždycky samozřejmostí. Itálie a Slovinsko patří mezi země s přísnými předpisy, kde je spaní v autě často zakázáno, a to i na parkovištích. Stejně nekompromisní přístup k nocování v autech mají Švýcarsko, Slovensko, Rakousko a Německo.

Dále je potřeba opatrnosti v Srbsku, Maďarsku, Řecku, Belgii a Nizozemsku, kde se také s problémem potýkáte. Přesné vymezení míst, kde je spaní v autě povoleno a kde ne, se však liší a často závisí na místních vyhláškách a na interpretaci zákona. Někdy je problém s nocováním v autě spojován s kempováním mimo vyhrazená místa, jindy se jedná o zákaz stání v určitých zónách po stanovenou dobu.

Před cestou proto důrazně doporučuji prověřit místní legislativu a vyhledat oficiální informace o kempování a stání s autem na území dané země. Nepodceňujte to, pokuty mohou být vysoké. V mnoha případech je bezpečnější a pohodlnější využít oficiálních kempových zařízení nebo odpočívadel s vyhrazenými místy pro spaní v autech.

Tip pro cestovatele: Aplikace pro plánování cest často obsahují informace o parkovacích místech vhodných pro nocování v autě, včetně recenzí od ostatních uživatelů.

Proč spát bez kalhotek?

Spánek bez kalhotek? Z vlastní zkušenosti, nashromážděné během cest po celém světě, mohu potvrdit, že je to mnohem pohodlnější. Tělo potřebuje dýchat, a to zejména v noci. Celodenní nošení upnutého oblečení, ať už v horkém pouštním klimatu, či v chladných evropských městech, vede k přehřátí a podráždění. Osvobození se od kalhotek je proto logickým krokem k regeneraci. Z hygienického hlediska je to rovněž přínosné; omezuje se tak kontakt s potem a potenciálními bakteriemi, čímž se snižuje riziko infekcí. V některých kulturách je spaní bez spodního prádla běžnou součástí hygieny spánku. Na svých cestách jsem se setkal s různými přístupy, od úplného odmítání spodního prádla až po jeho nošení i v noci. Osobně dávám přednost svobodě a pohodlí, které mi spaní bez kalhotek nabízí, a doporučuji vyzkoušet to i vám. Klíčové je ale používání čistého prádla a udržování intimních partií v čistotě. Nedostatečná hygiena je kontraproduktivní.

Pro optimální spánek je důležitá i volnost pohybu a vhodný materiál ložního prádla. Bavlna je prodyšná a umožňuje pokožce dýchat, na rozdíl od syntetických materiálů. Dobrá ventilace ložnice je také zásadní pro komfortní spánek.

Kde stanovat v přírodě?

Jednoduše řečeno, přespat pod širákem, s hamakou nebo i malým stanem (některé zdroje to povolují, ale raději se informujte předem) je v českých lesích povolená jedna noc, pokud po vás nezůstane žádná stopa. To platí i v chráněných krajinných oblastech a národních parcích, ale výhradně mimo vyznačené turistické trasy a cesty. Vždy je důležité respektovat místní vyhlášky a pokyny.

Důležité upozornění: “Žádná stopa” znamená skutečně žádná stopa. Nevyužívejte oheň (i když malý), nepoškozujte vegetaci a neodhazujte odpadky. Sbalte vše, co jste si přinesli.

Doporučení pro bezproblémový bivak:

  • Vyberte si vhodné místo: Vyhněte se blízkosti vodních zdrojů, turistických cest a míst s bohatou vegetací. Ideální je rovný, suchý prostor mimo viditelná chodníčky.
  • Informujte někoho o svém plánu: Dejte vědět kamarádovi, rodině, kde budete a kdy se vrátíte.
  • Připravte se na nepřízeň počasí: I v létě se může počasí zhoršit, proto mějte s sebou kvalitní spacák a pláštěnku.
  • Dodržujte ticho: Respektujte noční klid a nerušte případnou zvěř.
  • Zkontrolujte předpisy dané lokality: Na internetu i v informačních centrech najdete aktuální vyhlášky týkající se kempování a bivakování v konkrétních oblastech.

Nepřekračujte zákonem stanovenou dobu! Bivakování na více než jednu noc bez povolení je zakázáno a může vést k pokutě.

Jak spát v přírodě?

Spánek v přírodě má dvě základní varianty: na zemi a ve vzduchu. Na zemi je klíčová kvalitní karimatka s dostatečným R-faktorem (čím vyšší, tím lépe izoluje od chladné země), správně zvolený spacák podle ročního období (léto, jaro/podzim, zima – nepodceňujte teplotní rozsah!) a ochrana před větrem a deštěm – bivak, bivakovací plachta nebo stan. U stanu zvažte jeho velikost, hmotnost a voděodolnost. Lehký stan s dobrou voděodolností je v horách nezbytností, zatímco na rovině postačí i lehčí varianta, případně jen plachta. Nepodceňujte podložku pod karimatku, například z izolační fólie, pro další tepelný komfort.

Varianta ve vzduchu spočívá v použití hamaky. Zde je nezbytný kvalitní spacák, případně dodatečné zateplení (například podložka do hamaky), a samozřejmě bivakovací plachta pro ochranu před deštěm a větrem. Důležité je správné uchycení hamaky, vyberte si mezi stromy s dostatečnou pevností a šířkou kmene. Uvažujte o moskytiéře, zvláště v letních měsících. Hamaka je lehká a skladná, ale vyžaduje specifické podmínky a zkušenosti.

Kde se nesmí bivakovat?

Česká legislativa nezakazuje bivakování, což se liší od mnoha zemí, kde jsou striktní pravidla ohledně kempování mimo vyhrazená místa. Princip „co není zakázáno, je povoleno“ se zde skutečně aplikuje. Nicméně, i když můžete teoreticky spát ve spacáku kdekoli, je potřeba respektovat místní zvyklosti a citlivost prostředí. V národních parcích a chráněných oblastech, ač bivakování není explicitně zakázáno, je vhodné zvolit méně nápadná místa a minimalizovat dopad na přírodu – nenechávat stopy, oheň rozdělávat pouze na vyhrazených místech (pokud jsou nějaká) a dbát o čistotu. V zahraničí jsem se setkal s mnoha různými přístupy, od úplného zákazu volného kempování ve Španělsku po liberální přístupy v Norsku či Skandinávii. Vždy je důležité se předem informovat o místních předpisech, i když bivakování v Česku teoreticky není omezeno zákonem. Zkušenosti z cest mi ukazují, že i v zemích s tolerantní legislativou je ohleduplnost k prostředí klíčová pro udržení přírodních krás.

Například v některých alpských zemích je bivakování tolerováno, ale pouze krátkodobé a s respektem k turistickým trasám. V jiných zemích, zejména v oblastech s nedostatkem vody, je dokonce zakázáno rozdělávat oheň mimo vyhrazená místa. Zodpovědné chování turistů je proto klíčem k zachování krásné české krajiny a zároveň umožňuje všem užívat si její kouzlo.

Proč se nesmí spát nohama ke dveřím?

Tradiční čínská filozofie feng shui varuje před spaním s nohama ke dveřím. Nejde o pouhou pověru, ale o proudění energie čchi, která dle této prastaré nauky prostupuje vším. Umístění postele nohama k vchodu symbolizuje otevřenou cestu pro negativní energii a narušuje klidný spánek. Z mé vlastní zkušenosti po cestách po Dálném východě mohu potvrdit, že toto uspořádání se v tradičních domech striktně vyhýbá.

Podobně problematické je i spaní pod trámy, šikmými stropy nebo sníženými podhledy. Tlak, který tyto konstrukce vizuálně a podvědomě vyvolávají, může vést k pocitům úzkosti a nespavosti. To jsem si ověřil i v mnoha starých evropských domech s jejich typickou architekturou. Není to jen subjektivní pocit, ale i prokazatelný dopad na kvalitu spánku.

Nebezpečný pocit tlaku lze zmírnit například baldachýnem z lehké, vzdušné látky. Ten symbolicky vytvoří ochranný prostor a zjemní vizuální vjem. Praktický tip od zkušeného cestovatele: ideální je použít přírodní materiály, které podporují zdravé klima v ložnici.

Kolik je pokuta za stanování?

Pozor na stanování! V národních parcích, chráněných krajinných oblastech a národních přírodních rezervacích je to striktně zakázáno a pokuta může dosáhnout až 5000 Kč. To je pořádná rána do rozpočtu na výlet! Nejde jen o peníze, ale i o ochranu křehkého ekosystému. Místa určená k kempování jsou vybavena infrastrukturou, která minimalizuje dopad na přírodu (např. odpady, ohniště). Před plánovaným výletem si vždy ověřte, kde je stanování povoleno, ať už na oficiálních stránkách parku, nebo v turistických informačních centrech. Mnoho míst nabízí skvělé kempy s veškerým komfortem, za rozumnou cenu. Plánujte dopředu a respektujte pravidla, abyste si užili výlet naplno a zároveň ochránili přírodu pro budoucí generace. Alternativou k stanování může být například spaní v horské chatě nebo v útulně, co může být skvělým zážitkem samo o sobě.

Tip: Aplikace pro chytré telefony s mapami turistických tras často ukazují i oficiální kempy a místa pro stanování.

Kde přespat v autě aplikace?

Park4Night – to je aplikace, kterou musí mít každý cestovatel s autem! Je to vlastně mobilní verze webu se stejným názvem, takže si můžeš vybrat, jestli použiješ appku nebo web. Najdeš tam spoustu tipů na místa, kde se dá v autě pohodlně přespát – od klasických kempovacích míst až po skryté klenoty v divočině. Uživatelé tam sdílí své zkušenosti, fotky, popisují přístupnost, vybavení (např. přítomnost WC, elektřiny) a celkovou kvalitu místa. Kromě toho najdeš i tipy na zajímavé výlety v okolí. Je to skvělý nástroj, jak se vyhnout přeplněným kempům a objevovat krásná místa mimo turistické trasy. Hodně fotek a komentářů ti pomohou vybrat ideální místo pro tvůj styl cestování – ať už preferuješ klidnou noc v lese, nebo spíš zastávku na rušnějším místě s občerstvením.

Tip pro zkušenější: nezapomeň si před cestou zkontrolovat místní vyhlášky o stání a kempování. I když je místo v Park4Night označeno jako vhodné, situace se může změnit.

Jak se chovat v CHKO?

Chráněná krajinná oblast (CHKO) je pokladnicí unikátní biodiverzity a klidného soužití člověka s přírodou. Respektujte její pravidla, abyste si uchovali tyto vzácné momenty i pro další generace. Parkování, kempování a rozdělávání ohně je povoleno pouze na vyznačených místech – často najdete informační tabule s mapami a pravidly. Neplánujte si offroad dobrodružství – jízda mimo zpevněné cesty je zakázána a poškozuje citlivý ekosystém. Myslete na to, že vaše pneumatiky mohou rozdrtit vzácná semena, která se pomalu roky vyvíjela. V mnoha CHKO se nachází vzácné druhy rostlin a živočichů, které je možné pozorovat pouze s maximálním respektem k jejich přirozenému prostředí. Věnujte pozornost i zvukové kulisě – hluk ruší zvířata. Své odpadky si vždy odneste s sebou. Zkuste si představit, že byste se ocitli v amazonském pralese, nebo v národním parku v Yosemitském údolí – i tam by se podobná pravidla vztahovala. Dodržujte etiku zodpovědného cestovatele a nechte krajinu takovou, jakou jste ji našli, možná i krásnější. Pozorování přírody v CHKO nabízí nezapomenutelné zážitky, které si zaslouží ochranu.

Co nedělat v přírodě?

Co se týče chování v přírodě, existuje několik zásad, které by měl dodržovat každý, kdo si cení její krásy a chce ji chránit pro budoucí generace. Mnozí o nich vědí, ale jen málokdo je skutečně dodržuje. Není to o zbytečném omezování, ale o respektu k životnímu prostředí. Zapamatujte si:

  • Ticho je zlato: Zbytečný hluk ruší nejenom zvířata, ale i klid a pohodu návštěvníků. Myslete na to, že i šumící řeč může narušit klid lesa.
  • Pes na vodítku: Vysoká koncentrace psů v přírodě může negativně ovlivnit ekosystém. Zvěř se stresuje a jejich výkaly znečišťují prostředí. Kromě toho může pes bez vodítka napadnout menší zvířata.
  • Nenechávejte stopy: Nepoškozujte stromy a keře. Nikdy si z lesa neodnášejte nic, co tam nepatří. Všechno, co s sebou přinesete, si zase odneste zpět. Vyhýbejte se i vyhloubení jam a narušení půdního pokryvu.
  • Respektujte zóny: Nevstupojte do míst, kde probíhá těžba dřeva, manipulace s ním nebo doprava. Jedná se o nebezpečné oblasti s těžkou technikou a vysokým rizikem úrazu. Stejně tak respektujte oplocení – často chrání vzácná nebo ohrožená stanoviště.
  • Nenechávejte stopy: Nejezděte a neparkujte v lese autem nebo jiným motorovým vozidlem. Poškozujete tak vegetaci, půdu a narušujete klid. Využívejte k tomu určená parkoviště.
  • Mějte se na pozoru: Sbírejte lesní plody pouze pro vlastní spotřebu. V přírodě existují přísná pravidla pro sběr a těžbu zdrojů a jejich porušení může být trestáno. Dodržujte zákonnou ochranu rostlin a hub.

Dodržováním těchto zásad pomůžete udržet krásu a klid české přírody pro další generace. Jedná se o vzácný a křehký poklad, který si zaslouží naši úctu a ochranu.

Jaký je rozdíl mezi bivakem a stanem?

Rozdíl mezi bivakem a stanem není jen otázkou názvu. Zatímco klasický kempingový stan primárně slouží k přenocování, bivak, ač se to na první pohled nemusí zdát, je mnohem specializovanějším zařízením, často s důrazem na specifické aktivity, například rybaření. Jeho konstrukce a materiály jsou zpravidla vyspělejší a odolnější vůči nepřízni počasí, což ocení zkušený rybář v náročných podmínkách. Můžete si představit bivak jako lehčí, kompaktnější a funkčnější variaci stanu, optimalizovanou pro specifické potřeby – často s důrazem na minimalismus a rychlé a snadné stavění.

Bivaky se vyznačují inovativními materiály, odolnými proti vodě a větru, a často nabízejí propracovanější systém větrání. V závislosti na modelu, najdeme různé detaily, jako jsou integrované kapsy na náčiní, prostor pro uskladnění rybářské výbavy a i speciální úchyty pro rybářské pruty. Klíčové je ale zaměření na mobilitu a rychlou instalaci – ideální pro rybáře, kteří se často přesouvají z místa na místo. Zatímco klasický stan poskytuje větší komfort a prostor, bivak klade důraz na funkčnost a praktičnost v terénu.

Je tedy chybné vnímat bivak pouze jako variantu stanu. Jde o samostatnou kategorii vybavení s odlišným určením a konstrukcí. Volba mezi stanem a bivakem závisí na individuálních potřebách a typu aktivity. Pro komfortní kempování poslouží skvěle stan, pro rybáře na cestách je bivak mnohem praktickejší a efektivnější volbou.

Proč nespat se zrcadlem v pokoji?

Staré pověry říkají, že zrcadlo v ložnici odčerpává energii spících. V noci se v něm prý zjevovali zesnulí příbuzní, předznamenávající blížící se smrt dalšího člena rodiny. Tohle jsem slyšel od místních v mnoha zemích, i když se pověry liší v detailech. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že spánek v místnosti se zrcadlem může být skutečně narušený, pokud se zrcadlo odráží v očích. To potvrzuje i princip Feng Shui, který varuje před umístěním zrcadel naproti posteli nebo nad hlavou, jelikož narušují klid a harmonii prostoru – klíčové pro dobrý spánek. Praktická rada pro cestovatele: v hotelovém pokoji si všímejte umístění zrcadel a pokud vám to vadí, zkuste je zakrýt ručníkem nebo dekou. To vám pomůže vyhnout se nepříjemnému pocitu a zajistí lepší spánek, bez ohledu na pověry.

Mnoho starých domů má zrcadla zabudovaná v nábytku a v ložnicích – to je prostě součást historie a tradice daného místa. Tip pro zvědavé: pokud se zajímáte o místní folklór, zeptejte se ubytovatelů na místní pověsti spojené se zrcadly. Můžete tak objevit fascinující příběhy a zvyky.

V jakém autě se dá přespat?

Možnost přespání v autě závisí především na vašich preferencích a velikosti vozu. SUV a dodávky nabízejí nejpříjemnější spaní díky většímu prostoru. Sklopením sedadel vznikne relativně prostorná plocha. V kombi se dá také pohodlně přespat, ale komfort je nižší. U menších aut, jako jsou hatchbacky či městská auta, je spaní spíše nouzovým řešením a vyžaduje kreativní uspořádání prostoru.

Z vlastní zkušenosti z cest po desítkách zemí mohu říci, že i v nejmenším autě se dá přespávat, a to i relativně pohodlně. Důležitá je správná příprava: kvalitní karimatka, spacák a polštář jsou nezbytností. Doporučuji také ochranu soukromí – zatemňovací folie na okna zabrání zvědavým pohledům.

Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě. Vyberte si bezpečné místo k přespání – vyhněte se odlehlým a neosvětleným lokalitám. Parkujte na vyhrazených parkovištích nebo na místech, kde je to povoleno. A nezapomeňte na pojištění – ujistěte se, že vaše pojištění kryje i spaní v autě.

Nakonec, v neposlední řadě záleží na vašich schopnostech improvizace. V některých autech se dá překvapivě pohodlně spát i bez sklápění sedadel – kreativní uspořádání zavazadel a využití prostoru pod sedadly může udělat zázraky.

Kam schovat GPS v autě?

Skrytí GPS lokátora ve vozidle závisí na jeho typu a vašich preferencích. Klasické umístění pod palubní desku je spolehlivé, ale náročnější na instalaci. Můžete zkusit prostory za rádiem nebo za dekoračními panely.

Alternativně:

  • Zadní okno: Snadná instalace, ale viditelné při pohledu zezadu, pokud není důkladně skryté (např. pod tapecíruním).
  • Stropní obložení: Dobře skryté, ale přístup složitější.
  • Prostor pod sedadly: Snadné schování, ale může být náchylnější k poškození.

Důležité faktory:

  • Signál GPS: Lokátor musí mít dostatečný signál. Vyhněte se umístění za kovovými součástkami.
  • Napájení: Zvolte umístění s pohodlným přístupem k napájení, nejlépe permanentnímu z autobaterie.
  • Bezpečnost: Zvažte umístění z hlediska ochrany před krádeží. Dobře skrytý lokator má vyšší šanci zůstat neobjeven.
  • Ochrana proti vlhkosti: Zabraňte proniknutí vlhkosti do zařízení, použijte vhodné těsnění.

Před instalací si vždy ověřte kompatibilitu s vozidlem a dodržujte pokyny výrobce.

Co se nesmí v přírodní památce?

V národních přírodních rezervacích, kam patří i mnohé přírodní památky, platí přísný režim ochrany. Základní pravidlo je dodržovat vyznačené cesty. Žádné zkratky, žádné odbočky mimo značené trasy! To platí jak pro pěší, tak pro cyklisty. Kolo se smí jezdit pouze po silnicích, místních komunikacích a vyhrazených cyklostezkách. Vjezd motorových vozidel je striktně zakázán, s výjimkami určenými pro údržbu a záchranné složky – tedy nic pro běžného turistu. Pamatujte, že chráněná území jsou unikátní ekosystémy, křehké a snadno zranitelné lidskou činností. Vaše chování zde ovlivňuje nejen krásu krajiny, ale i přežití vzácných rostlin a živočichů. Neodhazujte odpadky, nerušte zvěř hlukem ani neoprávněným vstupem do jejich biotopů. Před výletem se seznamte s podrobnostmi ochranného režimu dané NPR – na informačních tabulích u vstupu naleznete často i mapy s vyznačenými trasami a další užitečné informace. Dodržování pravidel je klíčové pro zachování těchto nádherných míst i pro budoucí generace.

Kde lze kempovat na Divoko?

Kempování na divoko v Česku – věčná touha po svobodě pod hvězdami, ale s ne zrovna jasnými pravidly. Dříve se s lehkou divočinou v přírodě víceméně tolerovalo, ale dnes je situace striktnější. Zapomeněte na romantické představy o spontánním rozložení stanu kdekoli.

V současnosti je kempování dovoleno výhradně na místech k tomu určených. To znamená v oficiálních kempech, na zřízených stání pro karavany (stellplatzech) a na vyhrazených parkovištích s povoleným přespáním.

Kde hledat povolené kempování?

  • Oficiální kempy: Nabízejí širokou škálu služeb, od základního zázemí až po luxusní resorty. Najdete je snadno přes online mapy a rezervační systémy.
  • Stellplatze: Ideální pro karavany a obytná auta. Obvykle nabízejí připojení na elektřinu a vodu.
  • Označená parkoviště: Méně časté, ale v některých oblastech se můžete setkat s parkovišti, kde je přespání výslovně povoleno. Vždy si ale předem ověřte pravidla.

Riziko nelegálního kempování? Pořádnou pokutu až 300 EUR. Nepodceňujte to! Správci pozemků a strážci pořádku kontroly provádějí.

Plánujete delší cestu s kempováním? Doporučuji si předem prostudovat mapy, najít vhodné lokality a rezervovat si místo, zvláště v sezóně. To vám ušetří starosti a zaručí klidný odpočinek v krásné přírodě.

Na závěr několik tipů pro zodpovědné kempování:

  • Respektujte přírodu a nechte místo čisté.
  • Dodržujte pravidla daného místa.
  • Uvědomte si, že i v kempech existují pravidla a omezení.

Co se nesmí dělat v CHKO?

Chráněná krajinná oblast (CHKO) si zaslouží respekt a ohleduplnost. Nejde jen o hezké fotky na Instagram, ale o křehký ekosystém, který potřebuje naši ochranu. V NPR (národní přírodní rezervaci), která je součástí CHKO, platí přísnější pravidla, než si možná myslíte. Zapamatujte si, že pohyb je povolen pouze po vyznačených cestách, a to s případným souhlasem orgánu ochrany přírody – předem si zkontrolujte, jestli je vaše trasa v pořádku. Zapomeněte na horská kola mimo cyklostezky a silnice. Auta jsou v NPR zapovězena. Trhání rostlin je samozřejmě striktně zakázáno – nechte si krásy přírody pro radost očí a foťáku. A konečně, kempování a rozdělávání ohně je povoleno pouze na vyhrazených místech. Zkontrolujte si před cestou mapu a informační tabule, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a pokutám. Nejde o zbytečné omezení, ale o ochranu jedinečné přírody pro budoucí generace. Prozkoumejte krásy CHKO zodpovědně a uvidíte, že to stojí za to. Mnoho turistických stezek nabízí úchvatné výhledy a nezapomenutelné zážitky, které si užijete bez poškozování okolí. Plánujte předem a respektujte pravidla. Vaše zodpovědné chování pomůže zachovat krásu těchto míst pro všechny.

Jak být šetrný k přírodě?

Šetrné chování v přírodě není jen frází, je to nezbytný předpoklad pro uchování krásy a bohatství našich krajů pro budoucí generace. Kvalitní a odolné vybavení je základ – investice do pevného stanu, spolehlivé turistické obuvi a funkčního oblečení se vám vyplatí nejen pohodlím, ale i minimalizací odpadu. Zapomněli jste na jednorázové nádobí, plastové lahve a obaly? Vyhněte se jim jako čert kříži! Plánujte si cesty tak, abyste minimalizovali odpad a vždy s sebou mějte dostatek pytlů na odpadky.

Ticho je zlato. Respektujte klid lesa a divočiny. Hluk stresuje zvířata a ruší jejich přirozený rytmus. Motorová vozidla do lesa nepatří, vyberte si trasy dostupné pěšky, na kole nebo na koni. Pokud je to nutné, používejte jen vyhrazené cesty a parkoviště.

Kempování? Ano, ale s rozumem! Používejte biodegradabilní mýdla a šampony. Mějte na paměti, že i bio produkty se pomalu rozkládají, proto je důležité je používat v malém množství a odpad likvidovat zodpovědně. Trhání květin a ničení rostlin je tabu. Obdivujte krásu přírody z dálky. Držte se vyznačených cest, chráníte tak nejen flóru, ale i faunu.

Zkušený cestovatel ví, že minimalizace dopadu na prostředí je klíčem k autentickému zážitku. Nejde jen o to, abychom si užili krásy přírody, ale také o to, abychom ji ochránili pro ty, co přijdou po nás.

Kam se schovat před bleskem?

Při bouřce venku je priorita najít úkryt co nejrychleji. Vyhněte se otevřenému prostoru!

Nejbezpečnější je budova, ideálně s kovovým skeletem (ocel, železobeton) a funkčním hromosvodem. V horách dávejte pozor na kovové konstrukce lanovek – ty jsou naopak nebezpečné.

V přírodě je situace složitější:

  • Hustý les: Schovejte se pod nižší stromy, dále od vysokých solitérů. Vyhněte se stromům s mělkým kořenovým systémem.
  • Údolí: Úzké údolí s nižším terénem nabízí lepší ochranu než otevřená plocha.
  • Nižší porost: Klekněte si do husté trávy nebo nízkého keřového porostu, co nejdále od vysokých předmětů.

Důležité rady:

  • Pokud jste na hřebeni, okamžitě sestupujte do nižších poloh.
  • Nedotýkejte se kovových předmětů (trekingové hole, cepíny). I když se zdá být v lese bezpečně, kovové předměty zvyšují riziko úrazu.
  • Nepřibližujte se k vodním plochám.
  • Před bouřkou si naplánujte cestu tak, abyste se vyhnuli otevřeným prostorům a vyvýšeným místům.
  • Sledování předpovědi počasí je klíčové. Bouřka se může vyvinout rychle a nečekaně.
Scroll to Top