Nejlepší parkování pod Ještědem je u centrálního parkoviště P1 skiareálu Ještěd (50.7376942N, 15.0096381E). Cena je 200 Kč/auto/den, platba kartou i hotově, nonstop provoz se závorou a parkovacím automatem.
Odtud je to ideální výchozí bod pro výstup na Ještěd.
- Lanovka: Hned vedle parkoviště je dolní stanice sedačkové lanovky na Skalku. Rychlý a pohodlný výstup, doporučuji pro rodiny s dětmi nebo méně zkušené turisty.
- Pěší turistika: Pro zkušenější turisty je k dispozici několik značených turistických tras s různou náročností. Doporučuji si zkontrolovat aktuální stav tras před výstupem, zejména v zimním období.
- Trasa č.1 (nejlehčí): Cesta po asfaltové cestě, vhodná i pro kočárky. Delší, ale méně náročná.
- Trasa č.2 (střední náročnost): Lesní cesta s mírnějším stoupáním a krásnými výhledy.
- Trasa č.3 (nejnáročnější): Strmější cesta, více v terénu, vhodná pro zkušené turisty. Nabízí nejlepší výhledy.
Nezapomeňte na vhodnou obuv, oblečení a dostatek tekutin! Přeji krásný výlet!
Jak na Ještěd v zimě?
Ještěd v zimě? To je paráda! Ski areál je samozřejmostí, ale to není všechno. Výstup na Ještěd pěšky po červené z Tetřevího sedla nebo Výpřeže je nádherný zimní trek. Počítejte ale s náročnější trasou a pořádným sněhem – mačky a hole jsou skoro povinností. Z Tetřevího sedla je to sice kratší, ale strmější, Výpřež nabízí delší, ale mírnější stoupání. Nezapomeňte na pořádné zimní oblečení, včetně nepromokavé a teplé bundy a rukavic. Lanovka Skalka je sice pohodlnější, ale nejezdí pořád, takže si předem ověřte jízdní řád. Výhledy z vrcholu za slunečného dne jsou pak nezapomenutelné – zasněžená krajina, pohled na Jizerské hory a Český ráj… Kromě lyžování se dá na Ještědu skvěle snowshoovat nebo jen tak procházet po zasněžených cestách. Doporučuji si zabalit termosku s horkým čajem – zahřeje vás na duši i na těle.
Kolik stojí parkování na Pustevnách?
Parkování na Pustevnách: počítej s 200-250 Kč za den (7-20h). Po 15. hodině zaplatíš jen 150 Kč. Motocykl vyjde na 50 Kč/den. Autobus? 495 Kč/den, ale jen po předchozí domluvě. Zaplatíš u parkovacího automatu. Majitelé průkazů TP a ZTP parkují zdarma.
Tip pro turisty:
- Místo na parkovišti si zajisti předem, zvláště v hlavní sezóně bývá plno.
- V okolí Pusteven je spousta turistických tras, nezapomeň na dobrou turistickou mapu a vhodnou obuv.
- Připrav se na proměnlivé počasí, i v létě může být chladno a větrno.
- Nezapomeň na dostatek tekutin a svačinu.
- Prohlédni si rozhlednu a užij si panoramatický výhled na Beskydy!
Alternativa:
- Pokud se nechceš trmácet s autem, zvaž cestu autobusem. Zastávka je blízko.
- Můžeš také využít některou z cyklotras vedoucích k Pustevnám – skvělý způsob, jak se dostat do přírody a ušetřit za parkování.
Kolik stojí výstup na Everest?
Výstup na Everest, onen 8848 metrů vysoký kolos, není jen o fyzické zdatnosti, ale i o finanční síle. 70 tisíc dolarů, to je jen základní cena, kterou si účtují agentury za zdolávaní vrcholu po jižní, nepálské straně. A to se stále bavíme o skupinovém výstupu, zahrnující základní výstroj, kyslík, služby zkušených Šerpů – ti jsou klíčoví, věřte mi! – a samozřejmě i poplatky nepálské vládě. Zaplatíte za povolení k výstupu, za správu základních táborů, za ochranu prostředí. Ale tohle je jen začátek. Počítejte s nemalými náklady na individuální výstroj, která často přesahuje částku za samotný zájezd. Kvalitní péřové oblečení, speciální boty, spolehlivý batoh – to všechno je nutnost a představuje značnou investici. Pak tu jsou ještě neočekávané výdaje, zpoždění, evakuace – to všechno může cenu výstupu dramaticky navýšit. Nepodceňujte přípravu a komplexní poradenství před výstupem, úspora na špatném místě se může stát osudnou. A pamatujte, že cena nikdy nezaručuje úspěch. Vrchol Everest je náročná výzva, na jejímž konci čeká triumf, ale i nebezpečí.
Připravte se na dlouhou cestu a na to, že zdolání Everestu bude stát víc než jen peníze. Budete potřebovat neuvěřitelnou vytrvalost, vůli a silnou psychiku. Přestože cena je vysoká, nezapomínejte, že skutečná cena je cena vašeho úsilí a odhodlání.
Jak autem na Ještěd?
Cesta autem na Ještěd je poměrně snadná, i když trochu klikatá. Z libereckého průtahu stačí sledovat značení na E442 směrem na Ještěd. To vás zavede do Horního Hanychova, části Liberce, která už sama o sobě nabízí krásné výhledy.
Důležité upozornění: Silnice na Ještěd je úzká, s mnoha zatáčkami. Jeďte opatrně, zejména v zimních měsících, kdy může být kluzká.
Z Horního Hanychova pokračuje stoupání lesem po nově rekonstruované silnici, takže se nemusíte bát špatného stavu vozovky. Je to příjemná jízda s krásnými výhledy do okolí.
Před samotným Ještědem se dostanete na sedlo Výpřež. Zde je jasně označená odbočka na rozhlednu a televizní vysílač. Na sedle Výpřež je také parkoviště, pokud chcete nechat auto a jít pěšky na vrchol – krátká, ale příjemná procházka s nádhernými výhledy.
Tip pro zkušené řidiče: Pro ty, co hledají výzvu, je možné vyjet až na parkoviště pod samotným Ještědem. Ale pozor, silnice je úzká a strmá, a není vhodná pro každého!
Nezapomeňte: Před cestou si zkontrolujte aktuální dopravní informace, zvláště v zimním období.
Jak se dostat nahoru na Ještěd?
Dostanete se na Ještěd, ikonický vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu, několika způsoby. Dříve byla dominantní volbou lanovka, jejíž nehoda v roce 2025 bohužel znemožnila její opětovné zprovoznění. Zůstala ale v paměti – a na výstavě v Technickém muzeu v Liberci si ji můžete prohlédnout zblízka.
Alternativy k lanovce jsou:
- Auto: Pohodlná, ale s omezeným parkováním u vrcholu. Doporučuji rezervaci místa, zvláště v sezóně.
- Autobus: Pravidelné autobusové linky z Liberce a okolí zajišťují dostupnost i pro ty, kteří nemají auto. Jízdní řády si ověřte předem na webových stránkách dopravce.
- Pěší turistika: Pro zkušené turisty několik značených turistických tras nabízí nádherné výhledy a fyzickou aktivitu. Trasy se liší délkou a náročností, vyberte si dle vašich schopností. Před výstupem si ověřte aktuální stav turistických cest.
Tip pro plánování: Na Ještědu se nachází nejen televizní vysílač, ale i hotel, restaurace a panoramatická vyhlídka. Před návštěvou si ověřte otevírací dobu jednotlivých služeb a případně rezervujte ubytování nebo stůl v restauraci. Výhledy z Ještědu, který jsem navštívil při svých cestách po Evropě, patří k nejkrásnějším, co jsem kdy viděl. Nezapomeňte na fotoaparát!
Zajímavost: Ještěd je nejen dominantou Liberecka, ale také inspirací pro mnoho umělců a fotografů po celém světě. Jeho jedinečný tvar a poloha z něj dělají nepřehlédnutelný symbol.
Jak dlouho se jde na Ještěd?
Výstup na Ještěd nabízí několik variant, ale pro rychlou a pohodlnou cestu doporučuji sedačkovou lanovku ze Skalky. Parkoviště je hned u nástupní stanice. Lanovka vás vyveze téměř k vrcholu. Od horní stanice vede příjemná, nenáročná červeně značená turistická stezka dlouhá pouhé 2 kilometry. Převýšení je minimální, jen 140 metrů, takže i nezkušený turista ji zvládne pohodlně pod hodinu. Tip pro zkušenější turisty: Pokud preferujete delší a náročnější výstup, existují i turistické trasy z Liberce, které nabídnou krásné výhledy a provětrají vaše svaly. Tyto trasy jsou však podstatně delší a s větším převýšením. Zajímavost: Ještěd je ikonická hora s jedinečnou televizní věží, která je sama o sobě architektonickým skvostem a nabízí panoramatické výhledy na Jizerské hory, Krkonoše a Českou kotlinu. Nezapomeňte si vzít foťák!
Kolik stojí parkovné na Pustevnách?
Parkování na Pustevnách? Cena se liší v závislosti na vozidle a čase příjezdu. Očekávejte 200-250 Kč za den pro osobní auto (od 7:00 do 20:00). Přijdete-li po 15. hodině, zaplatíte 150 Kč. Motocyklisté se připravte na 50 Kč za den. Autobusy? Cena je 495 Kč/den, ale vyžaduje se předchozí rezervace – dobře se informujte předem, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Držitelé průkazů TP a ZTP parkují zdarma. Platba probíhá u parkovacích automatů. Tip pro zkušeného cestovatele: zkontrolujte dostupnost parkovacích míst online předem, zvláště během sezóny. Můžete tak ušetřit čas i nervy. Doporučuji si pořídit hodinu či dvě navíc, abyste si v klidu prohlédli toto nádherné místo a nemuseli spěchat zpět k autu.
Jak dlouho trvá výstup na horu Říp?
Výstup na Říp (4,7 km) zvolenou trasou zabere zkušenému turistovi cca 1,5 hodiny, ale počítám s delší dobou, pokud se chcete kochat výhledy! Zahrňte si do plánu čas na prohlídku zříceniny hradu a samotného vrcholu. 2,2 km finální výstup je strmější, takže si dejte pozor na terén a obutí. Odhaduji, že s pauzou na občerstvení (v 12:15) budete na vrcholu kolem 13:30 – 14:00. Nepodceňujte náročnost, i když se jedná o kratší trasu. Doporučuji dostatek tekutin a vhodnou výbavu, včetně pevné obuvi. Z Vražkova, který leží pod Řípem, jezdí vlak v 15:19 a 17:25 do Roudnice nad Labem. Tip: Vlak z Vražkova může být přeplněný, proto doporučuji si místo rezervovat, případně zvážit alternativní cestu dolů.
Zajímavost: Z vrcholu Řípu je nádherný panoramatický výhled na Českou kotlinu. Při dobré viditelnosti dohlédnete i na vzdálené hory. Nezapomeňte si vzít foťák!
Jak dlouho se jde pěšky na Ještěd?
Na Ještěd pěšky? Výborná volba! Klasická trasa z horní stanice lanovky Skalka (2 km, cca 45 minut) je sice příjemná, ale pro zkušenější turisty nudná.
Alternativy:
- Náročnější varianta: Z Liberce, výstup po zelené značce. Delší, ale s krásnými výhledy a větším převýšením. Počítej s 3-4 hodinami chůze, dle fyzické zdatnosti.
- Okružní trasa: Zkombinuj výstup po zelené a sestup po červené, pro náročnější turisty s výhledem na Liberec a okolní kopce. Délka cca 5-6 hodin.
Tipy pro výlet:
- Obuv: Pevná turistická obuv je nezbytností, terén může být místy kamenitý a kluzký.
- Voda: Nezapomeňte na dostatek pití, zejména v letních měsících.
- Počasí: Zkontrolujte před výletem předpověď počasí, vrchol Ještědu je vystaven větru a náhlým změnám počasí.
- Mapu a kompas: Pro náročnější trasy se vyplatí mít s sebou mapu a kompas, aby se zamezilo zbloudění.
- Fotoaparát: Nezapomeňte si vzít fotoaparát, panoramatické výhledy z Ještědu jsou nezapomenutelné.
Převýšení: Na trase z lanovky je to sice jen 140 m, ale delší trasy nabízí mnohem větší výzvu.
Jak autem na Pustevny?
Autem na Pustevny? Nejlepší volbou je hlavní parkoviště v Trojanovicích, naproti hotelu Ráztoka – prakticky hned u lanové dráhy. Počítejte ale s poplatkem. Výjezd je možný přes Rožnov pod Radhoštěm a Prostřední Bečvu, ale silnice může být v zimě náročná. Zkušený řidič si poradí i s mírně zasněženou cestou, ale při souvislé sněhové pokrývce jsou sněhové řetězy nezbytností, bez nich se k Pustevnám autem nedostanete. Doporučuji zkontrolovat aktuální stav silnic před cestou, například na webu Ředitelství silnic a dálnic. Nezapomeňte na teplé oblečení, Pustevny bývají chladnější než okolní oblasti. A pokud se chystáte na delší túru, vezměte si s sebou dostatek vody a svačinu. Pro výšlap k Radhošti se vybavte pevnou obuví. Parkoviště v Trojanovicích je poměrně velké, ale v hlavní sezóně bývá plné, proto raději vyrazte brzy ráno. Alternativou je parkování v Rožnově a následná cesta autobusem, je to sice o něco pomalejší, ale šetří nervy s hledáním parkování. Ještě jedna rada: nezapomeňte fotoaparát, výhledy z Pusteven jsou dechberoucí!
Kde zaparkovat při cestě na Praděd?
Plánujete výlet na Praděd? Zaparkujte na Parkovišti Hvězda, strategickém místě mezi Malou Morávkou a Karlovou Studánkou. Je to ideální výchozí bod, zvlášť pro ty, kteří cestují autobusem z Olomouce, Jeseníku, Rýmařova či Bruntálu – Hvězda je totiž zároveň autobusovou zastávkou. Místo nabízí komfortní parkování s krásnými výhledy a skvěle se tak hodí jako začátek vašeho dobrodružství. Pro cestovatele vlakem doporučuji využít stanice Vrbno pod Pradědem nebo Bruntál, odkud se k Hvězdě snadno dostanete autobusem nebo taxi. Zvažte i pěší výlet z některé z těchto stanic – nabízí úchvatné scenérie Jeseníků. Parkoviště Hvězda je výhodnou volbou, která kombinuje dostupnost s krásným okolím. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv, počasí v Jeseníkách umí být proměnlivé. Příjemnou cestu!
Kde zaparkovat na Sněžku?
Plánujete výlet na Sněžku? Parkování je klíčové a vyplatí se ho řešit dopředu. Zaplatíte-li si parkování na oficiálních placených parkovištích, počítat můžete s cenou okolo 100 Kč na den. To je sice pohodlné, ale často přeplněné, zvláště v sezóně. Doporučuji proto vyrazit brzy ráno, abyste si zajistili místo.
Alternativou jsou místa mimo oficiální parkoviště, ale tam je nutné mít povolenku. Tu si snadno obstaráte v místním infocentru nebo na Městském úřadě v Peci pod Sněžkou. Cena se liší dle zvolené lokality a doby platnosti. Získejte si všechny potřebné informace předem, abyste se vyhnuli zbytečným pokutám.
V obci Pec pod Sněžkou najdete také několik parkovacích automatů s hodinovou sazbou 20 Kč. To se hodí, pokud plánujete jen krátkou návštěvu. Všímejte si však časových limitů a pravidel parkování. Prodloužení parkování může být složité a ne vždy možné.
Nezapomeňte, že cesta na Sněžku může být náročná, ať už pěšky, nebo lanovkou. Plánujte dostatek času na cestu a prohlídku. A co je nejdůležitější: pečlivě si zkontrolujte před odjezdem všechny potřebné informace o parkování a dodržujte pravidla.
Pro ty, kteří preferují komfort, je ideální využít autobusové linky. Autobusy jezdí pravidelně a odpadne vám starosti s parkováním a hledáním místa.
Tip pro zkušené turisty: Prozkoumejte i menší parkoviště v okolních vesnicích. Často jsou levnější a méně přeplněné, ale budete muset ujít delší cestu k nástupní stanici lanovky nebo k turistickým trasám.
Kolik stojí výstup na Sněžku?
Plánujete výstup na Sněžku? Cena lanovky se v sezóně 2024 pohybuje následovně: 280 Kč za jízdu nahoru z Pece pod Sněžkou pro dospělé a 130 Kč pro děti. Sjezd dolů vás vyjde na 240 Kč (dospělí) a 120 Kč (děti).
Zajímavostí je i možnost zpáteční jízdy z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu za 370 Kč (dospělí) a 190 Kč (děti). Uvědomte si, že ceny se mohou v průběhu sezóny měnit, proto doporučuji vždy zkontrolovat aktuální ceník na webových stránkách lanovky před vaší návštěvou. Výstup na Sněžku je nádherný zážitek, ale připravte se na proměnlivé počasí, i když je léto. Nezapomeňte na pevnou obuv, teplé oblečení a dostatek tekutin. Trasa je fyzicky náročná, takže si rozmyslete, zda zvolíte výstup pěšky, nebo lanovku. Pěší výstup nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu, ale vyžaduje dobrou fyzickou kondici. V každém případě, výlet na Sněžku stojí za to!
Jak na Praděd autem?
Výjezd na Praděd autem je řešen poměrně specificky. Nejedná se o volnou jízdu, ale o regulovaný výjezd z Hvězdy nad Karlovou Studánkou směrem k Ovčárně. Zaplatíte poplatek za povolení s celodenním parkováním u závory – doporučuji si předem zkontrolovat aktuální ceník na webu, který obvykle naleznete v sekci věnované kyvadlové dopravě.
Důležité časové údaje:
- Výjezd nahoru je povolen pouze v celou hodinu, od 7:00 do 17:00.
- Sjezd dolů je pak naplánován na půl hodinu, od 7:30 do 17:30.
Před samotným výjezdem doporučuji zkontrolovat aktuální povětrnostní podmínky. Silný vítr či sněhové jazyky mohou ovlivnit dostupnost cesty. Parkování u vrcholu je omezené, proto je vhodné plánovat výlet s ohledem na toto omezení. Cesta sama o sobě nabízí krásné výhledy, ale vyžaduje opatrnost, zvláště v nepříznivých podmínkách. Připravte se na strmé stoupání a úzké zatáčky. V případě nejasností ohledně aktuální situace na silnici doporučuji kontaktovat správce cesty.
Kde zaparkovat na Říp?
Auta se nejlépe parkují na velkém parkovišti v Krabčicích, asi kilometr od vrcholu Řípu. Je to placené parkoviště, proto si připravte drobné. Od parkoviště vede k vrcholu značená turistická cesta, pohodlná, ale s mírným stoupáním. Počítejte s cca 30 minutami chůze. Alternativně, pokud chcete ušetřit čas a úsilí, můžete zkusit najít místo podél silnice, ale je to méně komfortní a s omezenou kapacitou. Doporučuji variantu s parkovištěm v Krabčicích – je to bezpečnější a pohodlnější. Nezapomeňte si vzít s sebou dostatek vody, zejména v teplých měsících.
Tip: V Krabčicích je i občerstvení, kde si před výstupem nebo po něm můžete dát něco dobrého.