Kdo nemůže letět letadlem?

Letecká doprava, ač neuvěřitelně pohodlná, klade na tělo nemalou zátěž. Obézní jedinci, vzhledem k vyššímu zatížení kardiovaskulárního systému, patří mezi rizikovější skupinu. Můj osobní tip z let strávených v letadlech: vyberte si místo u uličky pro snazší pohyb. Kuřáci se potýkají se sníženou okysličeností krve, což v kombinaci s nízkým tlakem v kabině letadla může vést k problémům. Z vlastní zkušenosti vím, že i užívání hormonální antikoncepce může zvýšit riziko trombózy, proto je důležité s lékařem probrat případné riziko před letem, zejména na delších trasách. Srdeční a cévní choroby jsou jasným kontraindikačním faktorem, a proto je konzultace s kardiologem nezbytná.

Mnoho let strávených v letadlech mě naučilo, že i stres hraje významnou roli. Dehydratace je dalším skrytým nepřítelem. Na dlouhých letech jsem si osvojil pravidelné protahování a procházky uličkou, které výrazně pomáhají s krevním oběhem a prevencí otoků. Pitný režim je klíčový – pijte dostatek vody po celou dobu letu. Nezapomínejte na to, že i zdánlivě neškodný let může být pro organismus náročný, a proto je důležitá prevence.

Jak zabránit tromboze v letadle?

Dlouhé lety představují pro naše tělo zátěž, a to i co se týče rizika trombózy. Krevní sraženiny v hlubokých žilách nohou nejsou žádnou legráckou. Proto je prevence klíčová. Hydratace je absolutní nutnost. Zapomeněte na to, že si na palubě dopřejete jen kávu a pivo. Každé dvě hodiny vypijte minimálně 250 ml tekutin – vody, neslazeného čaje, džusu. Tím zabráníte zahušťování krve, což je jeden z hlavních rizikových faktorů.

Pohyb je druhou nejdůležitější součástí prevence. Sedět několik hodin bez hnutí je pro vaše cévy utrpení. Každou hodinu vstaňte a projděte se po uličce alespoň pět minut. Nebojte se, že budete rušit ostatní cestující – vaše zdraví je na prvním místě. Pokud nemůžete chodit, alespoň provádějte jednoduché cviky v sedě: protahujte si nohy – zvedněte paty, pak špičky, kroužte kotníky. Existují i speciální cviky pro cestující, které si můžete najít online.

Kompresní punčochy mohou být dalším užitečným pomocníkem. Zlepšují krevní oběh v nohou a snižují riziko tvorby krevních sraženin. Jsou dostupné v různých velikostech a stupních komprese – poraďte se s lékárníkem nebo lékařem.

Nepodceňujte ani volbu oblečení. Volné, pohodlné oblečení z přírodních materiálů umožní lepší prokrvení a pohodlí během letu.

Před letem se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud máte zvýšené riziko trombózy (např. kvůli genetické predispozici, předchozím onemocněním, kouření nebo dlouhodobé imobilizaci).

Kdo nesmí do letadla?

Do letadla rozhodně nepatříte s infekčním onemocněním, jako jsou spalničky, chřipka, tuberkulóza, zarděnky, osýpky či plané neštovice. Letecké společnosti to berou velmi vážně a mohou odmítnout přepravu bez lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti k letu. To se týká i menších infekcí, které by se mohly na palubě šířit.

Důležité: Některé země mají přísnější imigrační pravidla ohledně očkování. Před cestou si proto ověřte požadavky na očkování jak pro cílovou destinaci, tak i pro tranzitní letiště. Informace najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR nebo příslušných ambasád. Zanedbání tohoto může vést k odmítnutí vstupu do země.

Tip: Před cestou si udělejte cestovní pojištění, které zahrnuje i případnou lékařskou péči v zahraničí a náklady spojené s odkladem letu v důsledku onemocnění.

Nepodceňujte to! Riziko šíření infekce v uzavřeném prostoru letadla je vysoké. Myslete na zdraví sebe i ostatních cestujících.

Co se děje s tělem při dlouhém letu?

Dlouhý let? To je pro tělo pořádná výzva! Zapomeněte na romantické představy – ztuhlá poloha v letadle je pro svaly a klouby katastrofa. Kromě klasické dehydratace, které se dá předejít dostatečným pitím (ideálně neperlivé vody), se připravte na problémy s trávením, způsobené změnou tlaku a nezdravým leteckým jídlem. Protahování během letu je nezbytné – i jednoduché cviky na krk, záda a nohy uleví. Tlak v dutinách? Žvýkačky nebo pastilky pomohou. A nepodceňujte kompenzaci změny časových pásem – adaptace může být náročná, proto je důležité upravit spánek před a po letu. Zkuste se zaměřit na zdravé jídlo, ořechy a ovoce vám dodají energii. Před cestou se raději vyhněte těžkému jídlu. A nakonec – nezapomeňte na pohodlné oblečení a kvalitní cestovní polštářek pro podporu krku.

Představte si to jako náročný trek – potřebujete být připraveni a myslet na prevenci. Let je pro tělo zátěž, která se dá zmírnit dobrou přípravou a aktivním přístupem během letu.

Kdy se nesmí létat?

Létání v těhotenství není striktně zakázáno, nicméně doporučení se liší a záleží na mnoha faktorech. Obecně se nedoporučuje létat ženám v posledním trimestru, tedy od 28. týdne těhotenství. To je dáno zvýšeným rizikem komplikací spojených s tlakem v kabině a dehydratací, která je v letadle častější.

Aerolinky mají často vlastní pravidla a některé vyžadují lékařské potvrzení od 28. týdne, jiné i dříve, v závislosti na individuálním zdravotním stavu a typu těhotenství. Doporučuji si tato pravidla důkladně ověřit na stránkách konkrétní aerolinky ještě před nákupem letenky. Nezřídka se setkávám s případy, kdy letenka byla nakonec stornována z důvodu chybějícího potvrzení.

Na co si dát pozor během letu v těhotenství?

  • Hydratace: Pijte dostatek tekutin po celou dobu letu, abyste minimalizovali riziko dehydratace.
  • Pohyb: Pravidelně se procházejte po kabině, aby se zabránilo otokům a krevním sraženinám.
  • Kompresní punčochy: Zvažte použití kompresních punčoch, které pomáhají s krevním oběhem.
  • Správné sezení: Snažte se sedět v pohodlné poloze a pravidelně si protáhnout nohy.

Rizika spojená s létáním v těhotenství zahrnují zvýšený risk trombózy, předčasného porodu a dalších komplikací. Vždy se poraďte se svým lékařem, zda je pro vás létání v daném stádiu těhotenství vhodné. On zohlední vaše individuální zdravotní potřeby a rizika.

Nezapomínejte na cestovní pojištění, které by mělo pokrývat i případné komplikace spojené s těhotenstvím během letu.

Které léky nesmí do letadla?

Léky? Žádný problém! Beru si všechno, co mi doktor předepsal, a k tomu i ty běžně dostupné – na bolest hlavy, horečku, cokoliv. Všechno to můžu mít v příručním zavazadle, i když je to přes 100 ml – kapky, sirupy, spreje, všechno. Jen si to při kontrole dejte do té jejich plastové přepravky, abyste se vyhnuli zdržení. Tip pro zkušeného turistu: foťte si před odletem přehled léků a jejich dávkování, pro případ ztráty lékárničky. A nikdy nezapomeňte na základní lékárničku s náplastmi, obvazy a dezinfekcí, to se hodí na každém výletě. Praktické balení léků do zip-lock sáčků zabrání rozlití či pomačkání.

Co na ředění krve do letadla?

Říká se, že prevence je nejlepší lék, a to platí dvojnásobně při dlouhých letech. Pro zdravý krevní oběh v letadle je klíčový dostatečný příjem tekutin. Zapomeňte na kafe a alkohol – ty vás spíš vysuší, než pomohou. Ideální je čistá, neperlivá voda s nízkým obsahem minerálů. Věřte mi, z vlastní zkušenosti vím, že tohle je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou se zaměřit. Dehydratace totiž zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin. Pro lepší prokrvení dolních končetin doporučuji pravidelné protahování a chůzi po kabině, kdykoli je to možné. Zapomenout nesmíme ani na pohyb v kotnících a prstech na nohou, v ideálním případě i na mírné cvičení v sedačce. A nakonec, spánek podpořte spíše relaxací a klidnou myslí, než prášky na spaní, které krevní oběh jen zhorší. Vždyť i já, zkušený cestovatel, se těmito radami řídím!

Co na zklidnění do letadla?

Na zklidnění v letadle se osvědčily Kinedril, tablety účinné proti nevolnosti a zároveň mírně tlumící. Doporučuji je vzít si s sebou, ale vždy se před užitím poraďte s lékařem nebo lékárníkem, zvláště pokud užíváte jiné léky. Dávkování je individuální.

Dobrou alternativou jsou Travel gum, žvýkací tablety speciálně určené pro cestování. Jsou šetrnější k žaludku a příjemně osvěžují. Fungují na principu aroma a pomohou zvládnout úzkost i nevolnost. Vyzkoušejte si je předem, abyste věděli, zda vám chutnají.

Kromě léků existují i další tipy na zklidnění:

  • Relaxační techniky: Hloubkové dýchání, meditace nebo poslech uklidňující hudby vám pomohou se uvolnit.
  • Vyberte si vhodné místo: Místo u okna nabízí lepší výhled a pocit stability, zatímco u uličky máte snadnější přístup k toaletě.
  • Připravte se na let: Dobře se vyspěte před letem, vyhněte se těžkým jídlům a alkoholu před odletem.
  • Hydratace: Pijte dostatek vody během letu, suchý vzduch může zhoršit nevolnost.
  • Distrakce: Kniha, film, hry nebo podcast vám pomohou odvrátit pozornost od případné úzkosti.

Důležité upozornění: Vždy si předem ověřte, zda jsou vaše léky povoleny na palubu letadla a dodržujte doporučené dávkování.

Co dělat, když bolí uší v letadle?

Bolest uší během letu je nepříjemná, ale běžná záležitost. Vyskytuje se kvůli změnám tlaku vzduchu. Nejjednodušší a nejúčinnější metodou, jak jí předcházet, je pravidelné zívání a polykání. Tím se vyrovnává tlak ve středouší.

Pro efektivnější vyrovnání tlaku doporučuji Valsalvův manévr: Zacpěte si nos a jemně vydechujte. Tlak z plic by měl vyrovnat tlak ve středouší. Pozor však na příliš silný výdech, který by mohl poškodit bubínky. Tento manévr by měly zvládat i děti, ale vždy pod dohledem dospělého.

Další osvědčenou metodou je žvýkání žvýkačky nebo cucání bonbónů. Pohyb čelistí stimuluje polykání a tím i vyrovnávání tlaku.

Tipy zkušeného cestovatele:

  • Před letem se vyhněte ucpanému nosu: Rýma nebo alergie bolest uší výrazně zhoršují. Užívejte potřebné léky.
  • Hydratace je klíčová: Pití dostatečného množství tekutin pomáhá udržet sliznice nosohltanu vlhké a pružné.
  • Vyberte si vhodné místo v letadle: Místa blíže k zemi, jako je například zadní část letadla, můžou zažít menší turbulence a tedy menší výkyvy tlaku.
  • Přibalte si nosní sprej s mořskou vodou: Může vám pomoci uvolnit ucpaný nos před letem a během něj.

Pokud bolest přetrvává nebo je silná, poraďte se s lékařem. Může se jednat o jiné zdravotní problémy, které vyžadují odbornou pomoc.

Co delat aby mi nebylo spatne v letadle?

Desítky let strávených v letadlech mě naučily, jak minimalizovat nepříjemné pocity během letu. Klíčem je minimalizace pohybu a správná pozice. Sedět blízko těžiště letadla, tedy v přední části, je zásadní. Představte si to jako jízdu na lodi – v prostředku se houpání cítí nejméně. Podobně je to i v letadle.

Správné držení těla je alfou a omegou. Vyhněte se ležení, ideální je polosed, s mírně skloněnou hlavou. To minimalizuje tlak na krční páteř a snižuje riziko bolesti hlavy. Zkuste se dívat ve směru letu na horizont – pevný bod v dálce zabrání mozků v registraci drobných pohybů letadla.

Další tipy zkušeného cestovatele:

  • Hydratace je klíčová. Pijte dostatek vody, ale vyhněte se alkoholu a kofeinu před letem i během něj.
  • Lehké jídlo před letem. Těžké jídlo může zhoršit nevolnost.
  • Proti nevolnosti existují léky. Poradte se s lékařem nebo lékárníkem o vhodné volbě.
  • Ucpání uší? Žvýkejte žvýkačku, polykejte sliny nebo použijte nosní sprej.

A co když už je vám špatně?

  • Hluboké dýchání. Pomůže zklidnit nervový systém.
  • Studený obklad na čelo. Zmenší pocit nevolnosti.
  • Zkuste akupresuru. Některé body na zápěstí prý pomáhají.

Zapamatujte si: příprava je klíčem k pohodlnému letu. Získejte si své tipy a udělejte vše pro to, abyste se cítili co nejlépe.

Co neprojde letištní kontrolou?

Letištní kontrola je pro zkušeného cestovatele rutina, ale i tak se vyplatí vědět, co rozhodně nepatří do příručního zavazadla. Nedostatek informací může vést k nepříjemnostem a zdržení.

Zbraně a nebezpečné předměty: Toto je asi nejdůležitější bod. Zabudnutí třeba na kapesní nůž, který používáte na táboření, může vést k jeho zabavení.

  • Střelné zbraně: Jejich prohlášení je samozřejmě nutné, ale v příručním zavazadle rozhodně nemají co dělat.
  • Ostatní zbraně: Praky, kuše, tasery, harpuny – to vše patří do zavazadla odbaveného. A pozor, i zdánlivě neškodné předměty typu nůžek na nehty mohou být problematické.
  • Repliky zbraní: I když jsou z plastu, mohou způsobit zmatek a zdržet celou kontrolu. Vždy je lepší je nechat doma.

Výbušniny, hořlaviny a podobné látky: Jasné ne-ne.

  • Pyrotechnika: Žádné ohňostroje v letadle.
  • Hořlaviny: Spreje, laky na vlasy (v množství větším, než je povoleno), zapalovače (více než jeden běžný, tzv. „silné“ zapalovače jsou zakázány). Vždy se řiďte pokyny letecké společnosti.

Chemické a toxické látky: Zde platí nulová tolerance. Kyseliny, louhy, jedovaté látky – prostě nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost na palubě.

Ostré a špičaté předměty: Zde je potřeba opatrnosti.

  • Nůžky, nože, šroubováky, jehly na pletení – vše, co by se dalo použít jako zbraň, patří do odbaveného zavazadla.
  • Vždy zkontrolujte, zda vaše kosmetika neobsahuje předměty, které by mohly spadnout do této kategorie.

Tip pro zkušenější: Před cestou si vždy znovu zkontrolujte pravidla konkrétní letecké společnosti a letiště, ze kterého letíte. Pravidla se mohou lišit. Raději se vyvarujte i těch nejmenších pochybností, abyste si zbytečně nezkomplikovali cestu.

Kdo nemůže do letadla?

Letenky si kupuj s předstihem, ale pozor na rizikové faktory! Kuřáci, obézní a ti, co se před letem dehydratují, riskují víc než ostatní. Není to jen o diskomfortu, ale o reálných zdravotních problémech s krevním oběhem a tlakem. Dlouhé lety jsou náročné i na kardiovaskulární systém, takže před odletem si zkontroluj svůj zdravotní stav. Ženy na hormonální antikoncepci by měly s lékařem probrat případná rizika, stejně jako těhotné ženy, zejména v posledních měsících. Zhoršený žilní návrat a riziko předčasného porodu jsou faktory, které se nemají podceňovat. Doporučuji dostatek pohybu před i během letu – protahování v uličce a pravidelné vstávání, pro zlepšení krevního oběhu. Hydratace je klíčová, pijte dostatek vody, nealkoholické nápoje, ideálně izotonické. Na túře v horách se to hodí taky!

Jak vyrovnat tlak v uších v letadle?

Bolest uší během letu je nepříjemná, ale řešitelná záležitost. Základem je vyrovnání tlaku mezi středoušním prostorem a okolním prostředím. Nejčastěji se to děje automaticky, ale někdy je potřeba pomoci.

Základní technika Valsalvova manévru: Jemně si zacpěte nos a snažte se vydechnout nosem, jako byste se silně snažili vyfouknout nos. To vytvoří tlak v nosohltanu a otevře Eustachovy trubice spojující středouší s nosohltanem, čímž se tlak vyrovná. Mírně pootevřená ústa usnadní tento proces. Zívání má podobný efekt – reflexně otevírá Eustachovy trubice. Opakujte, dokud se tlak nevyrovná.

Doporučení pro prevenci:

  • Žvýkání žvýkačky: Pohyb čelistí stimuluje otevírání Eustachových trubic.
  • Polykání slin: Podobný efekt jako žvýkání.
  • Před letem a během letu pijte dostatek tekutin: Vyvarujte se alkoholu a kofeinu, které mohou zhoršit dehydrataci.

Co dělat, pokud nefunguje nic z výše uvedeného: Pokud bolest přetrvává i po opakovaném pokusu o vyrovnání tlaku, poraďte se s lékařem. Může jít o zánět středního ucha nebo jiný problém. Někdy pomáhá i dekongestant užívaný před letem (po konzultaci s lékařem).

Tip pro zkušeného cestovatele: Výška letu a rychlost změny tlaku ovlivňují intenzitu bolesti. Při startu a přistání, kdy je změna tlaku nejvýraznější, se zaměřte na aktivní vyrovnávání tlaku. Během letu v cestovní výšce by problém neměl nastat.

Co smí a nesmi do letadla?

Balení na cesty letadlem je věda sama o sobě a snadno se v něm ztratíte. Proto si dejte pozor, co si s sebou berete. Základní pravidlo zní: žádné nebezpečné látky! Co přesně to znamená?

Příruční zavazadlo: Zde je situace nejpřísnější. Zapamatujte si tohle: Absolutně zapovězené jsou zbraně všeho druhu (i nefunkční!), výbušniny (samozřejmě!), hořlaviny (zapalovače jsou většinou povoleny, ale v omezeném množství – raději si to ověřte u vaší letecké společnosti), chemické a toxické látky (a to i běžné domácí chemikálie!), a tekutiny a gely. Ty se musí vejít do uzavíratelných plastových sáčků o objemu maximálně jednoho litru a každý jednotlivý obal nesmí překročit 100 ml. Myslete na šampony, krémy, pasty na zuby…

Co s tekutinami a gely? Léky a speciální dietní potraviny se zpravidla tolerují, ale je důležité mít s sebou lékařský předpis. Voda a jiné nápoje si koupíte až po bezpečnostní kontrole.

Zadané zavazadlo: Zde je prostor pro trochu větší volnost, ale stále platí přísná pravidla. Přeprava výbušin, plynů, hořlavých kapalin a látek, toxických a infekčních látek, radioaktivního materiálu, peroxidů, žíravin a paliv je absolutně zakázána. Vždy si před cestou ověřte přesný seznam zakázaných látek u vaší letecké společnosti, protože se může lehce lišit.

Tipy zkušeného cestovatele:

  • Vždy si předem zkontrolujte pravidla letecké společnosti, protože se mohou lišit.
  • Nezkoušejte prokázat letištní bezpečnostní kontrole, že vaše zakázané věci nejsou nebezpečné. Nemusí to dobře dopadnout.
  • Balte si s předstihem, abyste měli čas na kontrolu obsahu zavazadel.
  • Některé léky je vhodné mít i v příručním zavazadle, pro případ ztráty zavazadla.

Pro ještě větší bezpečnost:

  • Seznamte se s pravidly pro přepravu elektronických zařízení (např. notebooky, powerbanky).
  • Zkontrolujte povolenou velikost a váhu zavazadel.
  • Před cestou si vše důkladně zkontrolujte.

Jak předcházet morské nemoci?

Mořská nemoc, ta zrádná příšera, se dá zkrotit. Před vyplutím je klíčový dostatek spánku – vyčerpané tělo je náchylnější. Lehká strava, bohatá na sacharidy a snadno stravitelná, je základem. Alkohol je nepřítel číslo jedna; zapomeněte na něj před i během plavby. Nepodceňujte hydrataci, čistá voda je váš spojenec.

Na palubě se vyvarujte přeplněného žaludku i hladovění – obě extrémy jsou nebezpečné. Zůstaňte na čerstvém vzduchu, pokud je to možné, a dívejte se na horizont, nikoliv do nitra lodi. Kinetóza, tedy pohybová nemoc, je individuální záležitost. Někdo pomůže akupresurní náramek, jinému zázračně zabere zázvor – ať už čerstvý, v kapslích nebo v podobě bonbonů. Osobně jsem zjistil, že bylinky jako máta peprná dokáží zmírnit nevolnost.

Při výběru plavidla volte větší lodě, jejich pohyb je stabilnější. A poslední rada: vyberte si kajutu s výhledem na horizont – klidný výhled bývá velmi účinný.

Co všechno vidí rentgen na letišti?

Letištní rentgenové skenery, které jsem viděl v desítkách zemí po celém světě, jsou sofistikovanější, než si většina lidí představuje. Analyzují obsah jak příručních, tak odbavených zavazadel pomocí rentgenových paprsků, které procházejí materiály s různou hustotou. Tato technologie umožňuje detekovat širokou škálu předmětů, a to s rostoucí přesností.

Co přesně rentgen vidí?

  • Organické materiály: Rentgenové paprsky odhalí potraviny, oblečení a další organické materiály s různou úrovní detailu. Kvalita obrazu závisí na typu skeneru a jeho nastavení.
  • Kovy: Kovy, jako jsou nože, zbraně či šperky, jsou snadno detekovatelné díky vysoké hustotě.
  • Několik vrstev: Moderní skenery dokáží prohlédnout i několik vrstev oblečení či zavazadla, čímž se eliminuje nutnost ruční kontroly.
  • Výbušniny a zakázané látky: Pokročilé technologie, jako je například detekce výbušnin (explosives detection systems – EDS), jsou integrovány do mnoha systémů a umožňují identifikaci potenciálně nebezpečných látek.
  • Tekutiny: Tekutiny se na rentgenovém snímku jeví odlišně, ačkoliv jejich přesná identifikace je obtížnější a často vyžaduje další kontrolu.

Typy skenerů: Některé letiště využívají tradiční rentgenové skenery, jiné pokročilejší systémy s generováním 3D obrazu, umožňující podrobnější analýzu obsahu zavazadla. Rozdíly v technologii se odrážejí i v rychlosti kontroly a kvalitě obrazu.

Důležité upozornění: I přes pokročilou technologii je důležité si uvědomit, že rentgenové skenery nejsou dokonalé a ruční kontrola zavazadel zůstává nezbytná v mnoha případech.

Jaká teplota je v 10 km nad zemí?

V 10 km nad zemí se ti bude klepat na zuby! Teplota se tam pohybuje kolem -47 °C. To je pořádná zima, takže na výpravu do takových výšek se musíš pořádně připravit. Nepodceňuj vrstvení oblečení, kvalitní termoprádlo a nepromokavou bundu. Pamatuji si, že jsem tam jednou zažil i silný vítr, což ještě zhoršuje pocit chladu. Vzduch je tam taky řidší, takže dýchání je náročnější a hrozí výšková nemoc. Doporučuji si s sebou vzít dostatek tekutin a energie, a nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém, i když je to překvapivé, sluneční záření ve výškách je intenzivnější. Prostě, pořádná výbava je základ. Přesná teplota samozřejmě závisí na ročním období a počasí, ale s -47 °C můžeš počítat jako s průměrem.

Jak na změnu tlaku v letadle?

Na změnu tlaku v letadle? Klasika! Zkus tohle: Pro protažení zad a uvolnění napětí zkus “zádové tlaky”: pevně přitlač spodní část zad k opěradlu a současně ramena táhni dopředu. Představ si, že se snažíš prostrčit mezi dvěma stromy. Opakuj pět krát. Pak “rotace ramen”: s volně svěšenými pažemi toč rameny desetkrát dopředu a desetkrát dozadu. Tohle je super i pro prevenci ztuhlých ramen po dlouhém sezení, což se na cestách často stává. Pro ještě lepší efekt si představ, že jsi v hlubokém výpadu před prudkým skalním svahem a protahuješ se tak, aby ses dostal co nejblíže k vrcholu. Nezapomínej na dostatečný hydratační režim – tohle je klíč k tomu, aby se tělo lépe vypořádalo s tlakovými změnami. A pokud to nestačí, zkus několik hlubokých nádechů a výdechů – pomáhá to s regulací tlaku v uších. Pro zkušené cestovatele: před letem si pořádně protáhni záda – jóga nebo strečink udělají divy!

Scroll to Top