Paříž, oficiálně Ville de Paris, má své kořeny již ve 3. století př. n. l., což z ní dělá jedno z nejstarších evropských měst. Její historie je fascinující a plná zvratů, od galského oppida Lutetia přes římskou kolonii až po dnešní světovou metropoli.
Zajímavosti:
- Na oficiálním webu www.paris.fr najdete spoustu užitečných informací pro turisty.
- Předvolba pro Paříž je +33 2.
- PSČ se pohybuje v rozmezí 75001–75020 a 75116.
Tipy pro turisty:
- Nepodceňujte dopravu! Město je rozsáhlé a efektivní využití metra a autobusů ušetří čas a nervy.
- Před cestou si naplánujte, co chcete vidět. Paříž nabízí nepřeberné množství památek a atrakcí.
- Zarezervujte si ubytování a vstupenky na oblíbená místa dopředu, zejména v hlavní turistické sezóně.
Co je typické pro Paříž?
Paříž, město světla, nabízí mnohem víc než jen Eiffelovu věž a Louvre. Je to jedinečná směsice historie, kultury a moderního života. Lucemburské zahrady, klidná oáza uprostřed rušného města, nabízejí únik od shonu a perfektní místo k relaxaci. Louvre, samozřejmě, je nutností – ale připravte se na davy a naplánujte si návštěvu pečlivě. Pařížské kavárny a bistra, s jejich neodolatelnou atmosférou a lahodnou kávou a croissanty, jsou neodmyslitelnou součástí pařížského šarmu. Nezapomínejte, že autentický zážitek najdete i mimo turistické stezky, v menších čtvrtích s tradičními obchody a místními restauracemi. Disneyland Paříž je skvělá volba pro rodiny s dětmi, ale pro dospělé je vyhlídka z Eiffelovy věže stejně atraktivní. Město disponuje sítí krásných parků, které nabízí únik od davů a možnost vychutnat si klid. Prohlédněte si například Tuileries Garden nebo Jardin des Plantes. Nepodceňujte ani procházku podél Seiny – pohled na město z mostů je nezapomenutelný. A pro milovníky umění je kromě Louvre k dispozici mnoho dalších galerií a muzeí, například Musée d’Orsay nebo Centre Pompidou, každé s unikátní sbírkou. Paříž je město pro všechny, stačí si jen vybrat, co vás nejvíce zaujme.
Kdo napsal Chrám matky Boží v Paříži?
Otázka, kdo napsal Chrám Matky Boží v Paříži, je snadná. Odpověď zní Victor Hugo. Jeho román, byť se autor po Draculovi a Frankensteinovi inspiroval i staršími fantastickými prvky, je nesmrtelnou klasikou. Prohlídka pařížské katedrály Notre-Dame, která románu dala jméno, je nezbytnou součástí každé cesty do Paříže. Doporučuji navštívit nejen samotnou katedrálu, ale i Île de la Cité, kde se odehrává velká část děje. Prohlídku si můžete obohatit procházkou po stezkách, které Hugo ve svém románu popisuje, a představit si tak dobu, ve které se Quasimodo a Esmeralda pohybovali. Nezapomeňte si prohlédnout i okolní historické památky a užít si atmosféru středověké Paříže. Zvláště fascinující je kontrast mezi tehdejší a dnešní podobou ostrova.
Hugovo dílo přesahuje pouhý popis historické Paříže; je to komplexní sociální komentář k tehdejší společnosti, plný silných emocí a zapamatovatelných postav. Při čtení se tak prohloubí zážitek z následné návštěvy města.
Proč je Paříž město lásky?
Paříž – město lásky? To se nedá popřít! Ale pro aktivního turistu je to mnohem víc než jen romantické procházky po Seině. Nábreží Seiny nabízí skvělé cyklostezky, ideální pro průzkum města. Z Eiffelovy věže se otevírá úžasný výhled, a to nejen pro zamilované, ale i pro milovníky panoramat. Nezapomeňte si zarezervovat výlet na vrchol předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. A romantická atmosféra? Ano, ta je všudypřítomná, ale pro mě je to jen bonus k bohaté nabídce aktivit. Můžete se vydat na výlet po kanálech Saint-Martin na lodičce, prozkoumat bohémskou čtvrť Montmartre s jeho strmými ulicemi a schodišti, ideálními pro pěší turistiku a samozřejmě si užít bohatou nabídku muzeí a galerií. Prostě Paříž není jen město lásky, ale i město plné dobrodružství a objevování pro aktivní turisty.
Tip: Nepodceňujte dobrou obuv! Pařížské uličky jsou dlážděné a hodně se chodí.
Co si přivézt z Paříže?
Parfémy – Paříž si právem vysloužila titul nejvoňavějšího města. Najdete zde butiky světoznámých značek i menší perfumerie s unikátními vůněmi. Nebojte se experimentovat a objevovat nové arómy. Doporučuji se zaměřit na niche parfémy – objevíte tak originální vůně, které nenajdete v běžných obchodech.
Sýry a víno – Francouzské sýry a vína jsou světoznámé. Neomezujte se pouze na známé značky. Navštivte menší obchody s regionálními produkty, kde ochutnáte skutečné poklady francouzské gastronomie. Nezapomeňte si s sebou vzít vhodnou chladící tašku.
Čokoláda – Luxusní čokoláda, například z Fauchon, je skvělým dárkem pro sebe i blízké. V Paříži najdete širokou nabídku čokoládoven, kde si můžete vybrat z nejrůznějších pralinek a čokoládových specialit.
Krajka – Paříž má dlouhou tradici výroby krajky. Naleznete zde jak tradiční, tak i moderní kousky. Jedná se o luxusní suvenýr, který může sloužit jako krásná dekorace.
Olivy a olivový olej – I když Francie není primárně olivovou zemí, v Paříži se dá najít kvalitní olivový olej a olivy z Provence, které potěší milovníky středomořské kuchyně.
Tipy pro nákupy:
- Vyhněte se turistickým pastím s předraženými suvenýry.
- Navštivte menší obchody a trhy, kde najdete originální a cenově dostupnější zboží.
- Nebojte se smlouvat (zejména na trzích).
- Využijte možnosti ochutnávek v obchodech s potravinami.
Nezapomeňte na:
- Dostatečný prostor v zavazadle.
- Dodržování pravidel pro přepravu tekutin a potravin v letadle.
Kdo založil Pariz?
Založení Paříže? Legenda o Trójanovi Paridovi, jak zmiňuje středověká Velká kronika Francie, je poutavá, ale historicky nepřesná. Pravda je složitější a zahalena mlhou staletí. Archeologické nálezy poukazují na osídlení oblasti již v pravěku, s prvními opevněnými osadami v době halštatské a laténské kultury. Klíčový moment nastal za Galů, kdy se na ostrově Île de la Cité vyvinula oppidum Lutetia. Římané tuto strategickou polohu v 1. století př. n. l. obsazují a přetvářejí v prosperující město s významnou infrastrukturou, včetně lázní a amfiteátru. Lutetia se stává součástí římské Galie a její význam roste. Po pádu římské říše prochází Paříž obdobím zmatků a přestaveb. Takže “založení” není jednoznačná událost, spíše postupný vývoj z malé galské osady do velkého města, o němž se po staletích utvořily různé mýty a legendy, jako je právě ta o Trójanovi Paridovi a jeho potomcích. To, co známe jako Paříž, je výsledkem mnoha vlivů a staletí vývoje.
Kdy se založilo Česko?
Otázka založení Československa není jednoduchá. Nejednalo se o okamžitý akt, nýbrž o komplexní proces, jehož vyvrcholením bylo vyhlášení samostatného státu 28. října 1918. Mnozí si myslí, že to byl spontánní výkřik, ale realita byla mnohem složitější, propletená mezinárodní politikou a válkou. Z mého cestování po Evropě vím, že podobné procesy formování národních států byly všude náročné a často provázené konflikty. Vznik Československa byl ovlivněn rozpadem Rakousko-Uherska a snahou Čechů a Slováků o sebeurčení. Versailleská smlouva, ačkoliv s následnými revizemi a dopady na střední Evropu, definovala hranice nového státu, ale tyto hranice se následně staly předmětem sporů a debat a v pozdější době vedly i k dalším dramatickým změnám. Samotné vymezení hranic nebylo jednoduché a vyžadovalo mnoho diplomatických jednání a kompromisů. Pro úplnost je potřeba dodat, že existence českých zemí v různých podobách sahá mnohem dál do historie, než je rok 1918.
Zkušenosti z dalších zemí, které jsem navštívil, ukazují, že vznik státu je vždy složitý a dynamický proces ovlivněný mnoha faktory, a Československo nebylo výjimkou. Důležité je si uvědomit komplexitu historických událostí a nesnažit se o zjednodušující interpretaci.
Kolik dní je v Paříži?
Čtyři až pět dní je na Paříž málo! S aktivním přístupem stihnete hlavní památky, ale na prohlídku všech muzeí a menších klenotů budete potřebovat alespoň týden. Doporučuji využít Paris Pass pro slevy na vstupy a MHD. Kolem Seiny se skvěle jezdí na kole, půjčovny jsou všude. Prozkoumejte Montmartre pěšky, objevujte skryté uličky a kavárny. Využijte batoh, budete se procházet hodně. Nepodceňujte kvalitní obuv! Vyhraďte si čas na piknik v Lucernském zahradách, je to úžasný relax po celodenním objevování. Večerní Paříž je kouzelná, projděte se po mostě Alexandre III. a užijte si atmosféru. Pro rychlé přesuny využijte metro, ale pozor na špičku.
Pokud se zaměříte na konkrétní oblast, například Louvre a Tuileries, nebo Latinskou čtvrť a Pantheon, můžete se i s pěti dny skvěle zabavit. Ale pokud chcete Paříž opravdu poznat, plánujte cestu na alespoň 7-10 dní. Vyplatí se zaměřit na jednu oblast denně, abyste se vyhnuli pocitu zmatku a únavy. Nezapomeňte na rezervaci ubytování včas, hlavně v sezóně.
Na co si dát pozor v Paříži?
V Paříži je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, zejména po setmění. Vyhněte se odlehlým parkům a méně bezpečným čtvrtím, jako je například Belleville nebo některé části 19. a 20. arrondissementu. Nebezpečí představuje i pouliční kriminalita, kapesní krádeže jsou běžné, zvláště v přeplněných turistických místech a na dopravních prostředcích. Dávejte si pozor na své osobní věci a nenechávejte je bez dozoru.
Přespávání venku je naprosto nevhodné. Nejenže je nebezpečné, ale také nelegální. I spánek v autě na neplaceném parkovišti, na dálnici nebo u benzínky je riskantní. Raději investujte do ubytování, i když levnějšího – vaše bezpečnost je prioritou.
Další rady: Naučte se pár základních frází francouzsky. Mít po ruce kopii pasu a cestovní pojistky může být v případě problémů užitečné. Využívejte oficiální taxislužby nebo Uber, vyhněte se neoznačeným vozidlům. Před cestou si zjistěte aktuální bezpečnostní doporučení a varování vydané ministerstvem zahraničí.
Pozor na podvodníky! Mnoho z nich se zaměřuje na turisty. Nedávejte se do řeči s lidmi, kteří se vám nabízejí s “pomocí” nebo “výhodnými” nabídkami.
Jaký byl první stát na světě?
Otázka prvního státu na světě je komplexní. Mnoho civilizací vznikalo a zanikalo, a definování “státu” se v průběhu dějin měnilo. San Marino se často uvádí jako nejstarší stále existující republika. Jeho legendární založení Svatým Marinem, kameníkem z ostrova Rab (tehdy součást Římské říše, dnes Chorvatsko), je fascinující. Z Rimini, kde pracoval, prý uprchl kvůli pronásledování křesťanů.
Zajímavost: Ostrov Rab, Marinov původ, je nádherné místo s bohatou historií. Doporučuji návštěvu jeho historického centra, kde se dodnes zachovaly středověké paláce a kostely. Představte si, jak tam žil Marinus před založením San Marina!
Praktické informace pro cestovatele:
- Dostanete se tam lodí z pevniny.
- Nejlepší čas na návštěvu je během jara nebo podzimu.
- Nezapomeňte ochutnat místní speciality!
Samotná existence San Marina dodnes je úžasný příběh odolnosti a kontinuity. Nicméně, mluvíme-li o absolutně prvním státním útvaru, musíme se zaměřit na starověké civilizace Mezopotámie, Egypta, či údolí Indu. Tyto entity měly složité politické struktury, i když se lišily od dnešního pojetí “státu”.
- Mezopotámie: Sumerské a akkadské civilizace vyvinuly vysoce organizované společnosti s městskými státy, které se datují tisíce let před San Marinem.
- Egypt: Starověký Egypt se vyznačoval silnou centralizovanou vládou a komplexní administrativou, sahající daleko za historické horizonty San Marina.
- Údolí Indu: Harappská civilizace v údolí Indu byla vysoce organizovaná s urbanistickým plánováním a propracovaným systémem správy, ačkoliv se její povaha stále zkoumá.
Závěr je tedy takový, že San Marino je fascinující příběh, ale otázka prvního státu zůstává komplexní a závisí na definici “státu”.
Jak dopadne Quasimodo?
Tragický osud Quasimoda je součástí poutavého příběhu, který se odehrává v gotické katedrále Notre-Dame v Paříži. Doporučuji navštívit tuto ikonickou památku, abyste si lépe představili prostředí románu. Po kruté pomstě na svém zvrhlém vychovateli Frollovi, kterého shodí z věže, Quasimodo nachází svůj klid až po Esmeraldy smrti. Jeho kostra je nalezena v jejím hrobě, což svědčí o hluboké a věrné lásce. Můžete si prohlédnout i repliky kostýmů z různých divadelních a filmových adaptací příběhu v některých pařížských muzeích. Závěr Quasimodova příběhu je dojemný a smutný, ale zároveň zdůrazňuje sílu lásky a věrnosti.
Zajímavostí je, že Hugoův román inspiroval nespočet uměleckých děl, od oper a muzikálů až po filmy. Mnoho z nich se odehrává právě na pozadí Notre-Dame, jejíž historie a architektura jsou samy o sobě fascinující. Plánujete-li cestu do Paříže, nezapomeňte na návštěvu této impozantní katedrály a prozkoumejte místa, kde se odehrávaly události z románu.
Kolik dní v Paříži?
Čtyři až pět dní? To je na Paříž málo! S dobrým plánem a pevnou obuví zvládnete mnohem víc. Pět dní vám umožní vidět hlavní památky, ale na skutečné prozkoumání města, včetně méně známých čtvrtí a muzeí, potřebujete alespoň týden. Zaměřte se na efektivní dopravu – metro je rychlé a levné. Vyhněte se frontám s předem zakoupenými vstupenkami. Zvažte Paris Pass pro volný vstup do muzeí a neomezené cestování metrem. Kromě Eiffelovky a Louvru objevte Montmartre s jeho uměleckou atmosférou, projděte se po nábřeží Seiny, navštivte Latinskou čtvrť a prozkoumejte skryté uličky. Pokud máte rádi aktivní turistiku, zkuste si půjčit kolo a projet se po městě, nebo se vydejte na procházku podél Canal Saint-Martin. Nepodceňujte roli map – i s navigací se snadno ztratíte v labyrintu pařížských uliček. Dva týdny by vám pak nabídly čas na skutečné ponoření se do pařížského života a objevování jeho skrytých klenotů.
Tip: Plánujte si trasy s ohledem na vzdálenosti a čas potřebný na prohlídku. Vyberte si z mnoha zajímavých tematických prohlídek, například cyklistických nebo gastronomických.
Kam v Paříži nechodit?
Paříž, město světla, ale i město kontrastů. Nebezpečí se tu skrývá nejen v temných zákoutích, ale i na zdánlivě bezpečných místech. V centru je potřeba ostražitosti, zloději jsou všudypřítomní, zvláště v přeplněných turistických atrakcích. Vyhněte se zbytečnému vystavování cenných předmětů a buďte si vědomi svého okolí.
Obzvláště opatrní buďte v těchto oblastech:
- Saint-Denis: Historické město s bohatou historií, ale také s vysokou kriminalitou, zejména v okrajových částech.
- 18., 19. a 20. arrondissement: Tyto severní čtvrti jsou známé svou různorodostí, ale i vyšší mírou kriminality, zejména v noci. Doporučuji se vyhýbat odlehlým ulicím po setmění.
- Montmartre: I když romantické, je Montmartre místem častých kapesních krádeží, zvláště kolem Sacré-Cœur. Využívejte oficiální taxi a vyhýbejte se podezřelým nabídkám.
- Les Halles: Oblíbené nákupní centrum, které je bohužel také cílem zlodějů. Dávejte pozor na své osobní věci v davu.
- Boulogne-Billancourt: Okraj Paříže, kde se mísí bohaté čtvrti s méně bezpečnými oblastmi. Zde je důležitá prevence.
Mimo Paříž:
- Sevran, Grigny, Évry a Courcouronnes – tato města v okolí Paříže mají pověst oblastí s vyšší kriminalitou a je vhodné se jim vyhnout, pokud nejste místní a nemáte důvod je navštívit.
Nezapomínejte na základní bezpečnostní opatření: nevystavujte drahé šperky, nenechávejte tašky bez dozoru, používejte spolehlivou dopravu a informujte se o aktuální bezpečnostní situaci.
Užitečný tip: Naučte se pár základních frází francouzsky. Místní obyvatelé to ocení a může vám to pomoci v nepředvídaných situacích.
Čím je známá Paříž?
Paříž? To je samozřejmě Eiffelovka, povinná zastávka! Ale nečekejte jenom fotky zdola – vyjeďte nahoru, výhled je dechberoucí, zvláště večer! A Sacré-Cœur na Montmartre? Připravte se na schody, ale výhled z kopce a atmosféra umělecké čtvrti za to stojí. Louvre je obrovský, takže si dopředu naplánujte, co chcete vidět – Mona Lisa je samozřejmě klasika, ale je tam tolik dalších pokladů! Notre-Dame je bohužel stále v rekonstrukci, ale i tak je impozantní. Invalidovna a Vítězný oblouk – perfektní pro milovníky historie a vojenství. A Champs-Élysées? Ideální pro procházku, ale pozor na ceny v obchodech! Tip pro aktivní turisty: Projděte si celou délku Seiny pěšky – po břehu je spousta krásných míst a skvělých výhledů. Nebo si půjčte kolo – Paříž je na kole skvěle prozkoumatelná. Nezapomínejte na menší uličky a skryté parky! Najdete tam klid od davů a autentičtější zážitek. Paříž nabízí nespočet dalších architektonických skvostů, od moderních budov až po středověké uličky – stačí se jen vydat na cestu a objevovat!
Co protéká Paříži?
Paříží protéká Seina, řeka, která se stala neodmyslitelnou součástí francouzské metropole a jejího kouzla. Její 775 kilometrů dlouhý tok, začínající v Burgundsku a končící v Normandii, kde se vlévá do Lamanšského průlivu, nabízí mnohem víc než jen romantické pohledy z pařížských mostů.
Seina (výslovnost: [séna]) není jen vodní tepnou, ale i kulturní ikonou. Proplouvá srdcem Paříže, míjí ikonické památky jako Eiffelovu věž, Louvre, Notre-Dame a mnoho dalších. Její břehy jsou lemovány nádhernými parky, zahradami a promenádami, ideálními pro odpočinek a procházky.
Méně známý fakt: povodí Seiny, o rozloze 79 000 km², z nichž 40 km² leží v Belgii, má bohatou historii a ovlivňovalo osudy regionu po staletí.
- Plavba po Seině: Nezapomenutelný zážitek, který nabízí jedinečný pohled na město z neobvyklé perspektivy. Mnoho společností nabízí různé druhy plaveb, od krátkých vyhlídkových jízd až po romantické večeře na palubě.
- Břehy Seiny: UNESCO zapsalo břehy Seiny v Paříži na seznam světového dědictví, což jen podtrhuje jejich výjimečnou hodnotu.
- Seina v historii: Řeka sehrála klíčovou roli v historii Paříže a Francie, sloužila jako dopravní tepna, zdroj vody a obranná linie.
- Z pohledu cestovatele je Seina fascinujícím prvkem francouzské identity.
- Je to pulzující řeka, která nejenže zásobuje město, ale také dodává Paříži její nezaměnitelnou atmosféru.
- Prozkoumejte Seinu a objevte Paříž z jiného úhlu pohledu!
Koho miluje Esmeralda?
Esmeraldu miluje Quasimodo, znetvořený zvoník katedrály Notre-Dame. Představ si ten výstup na věž katedrály – náročný výstup po úzkých, klikatých schodech, podobný zdolávání skalní stěny. Quasimodo, s jeho fyzickými omezeními, to zvládá s obrovskou vytrvalostí. Jeho láska k Esmeraldě je stejně silná a nezdolatelná jako jeho každodenní překonávání fyzických bariér. Myslím, že i pro zkušeného horolezce by byl výstup na Notre-Dame výzvou! Jeho city jsou tak hluboké, že je ochoten obětovat vše. A pro koho Esmeralda nakonec zemře? To je otázka, která zůstává otevřená, stejně jako otázka, zda se někdy v životě ocitneme před tak těžkým rozhodnutím, jako stává před ní.
Notre-Dame, mimochodem, je skvělý cíl pro pěší turistiku v Paříži. Doporučuji si naplánovat výlet s dostatečným předstihem a prozkoumat všechny dostupné trasy. Pozor na davy turistů, zvláště v hlavní sezóně. Ale věřte mi, výhled z věže katedrály stojí za to! A při prohlídce si uvědomte Quasimodovu úchvatnou vytrvalost, podobnou té, jakou projevují horolezci při zdolávání vrcholů.
Které město je přezdíváno městem lásky?
Paříž, Francie, bez debat. Titul „město lásky“ jí právem náleží. Desítky let jsem cestoval po světě a viděl jsem mnoho romantických měst, ale Paříž má něco zvláštního. Je to atmosféra, propletení historie a moderního života, které se projevuje v každém rohu. Myslím na procházky podél Seiny, romantické večere v malebných bistrech, nádhernou architekturu, od Eiffelovy věže po Louvre.
Nejde jen o romantiku. Paříž nabízí neuvěřitelné kulturní zážitky – světoznámá muzea, galerie, opery. Je to město s pulzujícím nočním životem, ale i s klidnými zákoutími ideálními pro útěk před shonem.
Tip pro romantický výlet: Projděte se po zahradách Tuileries, vydejte se na plavbu po Seině při západu slunce nebo si užijte piknik v Luxembourg Gardens. A nezapomeňte ochutnat tradiční francouzské pečivo a víno – dokonalý doplňek k romantické atmosféře.
Nečekané detaily: Mnoho lidí neví, že Paříž má i skrytá zákoutí a méně známá místa, která stojí za návštěvu. Prozkoumejte Montmartre, objevte malebné uličky Marais a nechte se okouzlit kouzlem Latinské čtvrti.
Závěr: Paříž je více než jen „město lásky“, je to město plné života, historie a kultury, které nabízí nezapomenutelné zážitky pro všechny smysly.
Jak staré je Česko?
Otázka stáří České republiky je fascinující a komplexní. Nelze ji jednoduše zodpovědět jedním číslem. Záleží na tom, co považujeme za “Česko”.
Předchůdci: Stopy osídlení sahají hluboko do pravěku, ale coby státní útvar má Česko dlouhou a bohatou historii. Můžeme mluvit o Velkomoravské říši (9. století), po níž následovalo knížectví (cca 870) a později království (od 1198), s bohatou kulturou a silnou identitou, prozkoumatelnou v mnoha historických památkách od Pražského hradu po malebné hradní zříceniny v kraji.
Klíčové body:
- 28. října 1918: Vznik Československa po první světové válce – zásadní milník, symbolizující sebeurčení a vznik moderního státu. Doporučuji návštěvu Národního muzea v Praze pro hloubkový zážitek z této éry.
- 1. ledna 1969: Česká socialistická republika v rámci Československa – období s odlišnou politickou a společenskou strukturou. Stopy této éry jsou viditelné v architektuře mnoha měst a vesnic.
- 1. ledna 1993: Vznik samostatné České republiky – “sametová revoluce” a pád komunismu vedly k obnovení suverenity a otevření se světu. Prohlídka Prahy a dalších měst ukazuje dynamický rozvoj po roce 1989.
Souhrn: Česká republika je tedy stát s fascinujícím a multidimenzionálním příběhem, jehož kořeny sahají hluboko do minulosti. Je to země s pestrou kulturou, bohatou historií a nádhernou přírodou, čekající na objevení. Její stáří není jen otázkou dat, ale především kontinuity kultury a identity.
Tip pro cestovatele: Pro hlubší pochopení historie doporučuji navštívit historické památky v různých regionech České republiky – každá oblast má svůj specifický příběh.
Proč slavíme 28. 10.?
28. října není jen datum v kalendáři, ale den, kdy se zrodila Československo. Tento den v roce 1918, na sklonku první světové války, byla vyhlášena samostatnost Československa, nástupnického státu Rakouska-Uherska. Bylo to po staletích pod Habsburskou monarchií, době, která zanechala v krajině, od Prahy po Košice, hlubokou stopu v architektuře, kultuře i mentalitě obyvatel. Dnes se můžete vydat po stopách této historie – prozkoumat historické centrum Prahy, kde se události odehrávaly, navštívit památníky a muzea připomínající vznik republiky. Z Prahy je to jen krůček na Slovensko, kde také žili lidé, kteří se zasloužili o samostatnost. Pro cestovatele je to šance objevit krásy a bohatou historii dvou zemí, které jsou tak blízko, a přitom tak rozmanité. Význam tohoto dne tkví v národním obrození, v boji za svobodu a v důležitém mezníku pro celou střední Evropu. Jeho oslavy jsou tedy nejen připomínkou historického okamžiku, ale i oslavou svobody a státnosti.