Chcete spatřit kometu? Příležitost máte ještě v říjnu a listopadu! Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou po polovině října, kdy rušivý měsíční svit ustoupí. V tomto období se kometa bude skvěle fotografovat, a to i bez speciálního vybavení, stačí dobrý fotoaparát s teleobjektivem a stativ. Nezapomeňte si najít tmavé místo daleko od světelného znečištění měst – ideálně v horách nebo na venkově.
Pro ty, kteří touží po detailnějším pohledu, doporučuji dalekohled nebo teleskop. S jejich pomocí bude možné kometu pozorovat i v prosinci, ačkoliv se bude od Země již vzdalovat. Plánujete expedici za touto nebeskou krásou? Nepodceňujte přípravu! Zkontrolujte si předpověď počasí, zabalte si teplé oblečení a dostatek teplých nápojů. Noční chlad může být značný, i když je podzim teplejší.
Zkušenost z mých cest mi napovídá, že najít perfektní místo pro pozorování hvězd je klíčové. Zde je několik tipů:
- Vyhněte se městům: Světelné znečištění dramaticky snižuje viditelnost.
- Hledejte tmavé lokality: Národní parky a odlehlé vesnice jsou skvělými místy.
- Použijte mapu světelného znečištění: Mnoho aplikací a webových stránek vám ukáže, kde je nejméně světelného znečištění.
Nezapomeňte si s sebou vzít mapu hvězdné oblohy, nebo využijte astronomickou aplikaci v telefonu. Pomůže vám to kometu snadněji najít. Pozorování komét je nezapomenutelný zážitek, který obohatí vaši cestu k poznání vesmíru.
A na závěr praktická rada: fotografie komét se nejlépe pořizují s dlouhou expozicí, a proto je nezbytný stativ.
Kdy bude vidět kometa 2025?
Kometa 2025, dnes, 13. ledna, dosahuje svého maxima. Je nejjasnější a nejblíže Slunci, pouhých 14 milionů kilometrů! Fotografové po celém světě se pokoušejí zachytit tento nebeský úkaz na denní obloze – skutečná fotografická výzva, kterou jsem sám zažil při focení polární záře na Aljašce nebo zatmění Slunce v Namibii. Zvládnutí podobné fotografie vyžaduje speciální vybavení a zkušenosti, podobně jako focení nočních snímků mléčné dráhy v Atacamě.
Zajímavostí je, že tento úkaz nastává téměř přesně 18 let poté, co byla naposledy vidět podobně jasná kometa, McNaught (14. ledna 2007). Pamatuji si, jak jsem tehdy sledoval její ohromující průlet nad pouští Gobi. Byl to skutečně nezapomenutelný zážitek.
Pro lepší pozorování doporučuji:
- Použít speciální vybavení: Kvalitní dalekohled nebo dokonce teleskop s vhodnými filtry pro ochranu očí a snímače.
- Najít tmavé místo: Mějte na paměti, že kometa bude viditelná i na denní obloze, avšak tmavé místo s minimálním světelným znečištěním zlepší šance na její spatření.
- Vyhledat informace o přesné poloze: Existují online zdroje a aplikace, které poskytují přesné informace o poloze komety na obloze v daný čas.
Pokud se pokusíte kometu vyfotografovat, nezapomeňte na to, že je to událost srovnatelná s pozorováním vzácných astronomických jevů, jako je například tranzit Venuše před Sluncem, který jsem měl štěstí vidět v Jižní Americe. Pamatujte, že fotografie z profesionálních observatoří ve vysokých nadmořských výškách, jako je například observatoř Paranal v Chile, budou nejspíš daleko detailnější.
Jak vzniká ohon komety?
Představ si kometu jako špinavou sněhovou kouli letící vesmírem. Když se přiblíží ke Slunci, sluneční vítr – proud nabitých částic fičící rychlostí cca 450 km/s – začne z jádra komety odnášet plyn a prach. To vytváří dva ohony: jeden, plynulý, modrý iontový ohon, tvořený ionizovaným plynem, který je tlačen přímo slunečním větrem a ukazuje vždy přímo od Slunce. Druhý, prachový ohon, je žlutý a zakřivený, protože částice prachu jsou těžší a jejich dráha je ovlivněna i gravitačním působením komety samotné. Tyhle ohony se mohou táhnout neuvěřitelně daleko, i přes 150 milionů kilometrů – to je víc než vzdálenost Země od Slunce! Myslím, že tohle je mnohem větší výlet, než jakýkoli trek v horách!
Zajímavostí je, že tvar a délka ohonů se neustále mění v závislosti na aktivitě komety a síle slunečního větru. Je to jako pořádná horská bouře, která komplexně mění krajinu – jen v tomto případě je ta krajina kosmická a bouří je sluneční vítr. Pro představu, některé komety mají ohony tak dlouhé, že by se jimi dalo doslova cestovat napříč sluneční soustavou – kdyby to jen bylo možné!
Jak letí kometa?
Komety, tyhle vesmírný “špinavý sněhuláci”, se pohybují po hodně protáhlých drahách kolem Slunce. Představte si to jako hodně zploštělý ovál, na rozdíl od téměř kruhových drah planet. Když se kometa přiblíží ke Slunci, sluneční vítr a teplo zahřívají led a prach, čímž vzniká charakteristický ohon. Ten je vždycky obrácený od Slunce – je to jako by Slunce “fouká” na kometu. Délka ohonu se mění, záleží na vzdálenosti od Slunce a aktivitě komety. Některé jsou malé a nenápadné, jiné ohromující a viditelné i pouhým okem. Dobré místo pro sledování komet jsou tmavá místa daleko od městského osvětlení. Nezapomeňte si vzít dalekohled pro detailnější pohled! A pozor, komety se neopakuje každou chvíli, jejich návraty se počítají na roky, desetiletí, ba i na staletí! Sledování jejich pohybu je fascinující podívanou pro každého nadšence astronomie.
Kdy poletí kometa?
Kometu budete moci pozorovat až do konce října 2024. Nejlepší podívaná bude sice v prvních měsících, ale i později, když se kometa bude vzdalovat od Slunce, nabídne překvapivě dobré podmínky k pozorování na tmavé obloze. Myslete na to, že čím dál od světelného znečištění měst se vydáte, tím lépe ji uvidíte. Doporučuji vyhledat lokality s certifikací “Park tmavé oblohy” – najdete je na webových stránkách Sdružení pro ochranu tmavé oblohy. Nezapomeňte si vzít s sebou dalekohled, i když pouhým okem bude viditelná její zář. Plánujte výpravu do míst s jasnou oblohou, nejlépe mimo období úplňku, kdy měsíční svit může pozorování ztěžovat. Před cestou si zkontrolujte předpověď počasí – jasná obloha je klíčem k úspěšnému zážitku. A nezapomeňte na teplé oblečení, noci bývají chladné, i v říjnu.
Co uvidíme v roce 2025 na hvězdné obloze?
Rok 2025 nabídne nebeskou podívanou, na kterou se jen tak nezapomene. Mnoho astronomických událostí, ovšem jedna z nich vyniká svou neobvyklou krásou. Zaměřte se na srpen. Na ranní obloze se objeví fascinující nebeské uskupení, které připomíná motýla. Tato kosmická choreografie bude tvořena planetami Venuší a Jupiterem, Měsícem s jeho fascinujícím popelavým svitem (efekt, který jsem osobně pozoroval z pouští Namibie, kde je noční obloha prostě úchvatná), a hvězdami Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců. Vzpomínám si na podobné uskupení, které jsem pozoroval z And, ale tam nebyly viditelné všechny komponenty s takovou jasností. Kromě estetického zážitku, tato konstelace nabízí i skvělou příležitost k fotografickému zdokumentování. Nezapomeňte si najít tmavé místo daleko od světelného znečištění měst – věřte mi, rozdíl je ohromující, ať už jste v Evropě, Asii nebo Jižní Americe. Ideální čas k pozorování bude krátce před východem slunce. Můžete si s sebou vzít dalekohled pro detailnější pohled na planety a Měsíc, ale i pouhým okem uvidíte úchvatnou podívanou.
Tip pro fotografy: Použijte stativ a dlouhou expozici, abyste zachytili detaily a barvu noční oblohy.
Kolik má kometa při přiblížení ke Slunci ohonů?
Kometa při přiblížení ke Slunci (cca 1,5–2 AU) uvolňuje materiál z jádra, který je pak slunečním větrem strháván do ohonů dosahujících délky až 108 km! Nejčastěji vidíme dva hlavní typy. Prachový ohon, tvořený pevnými částicemi, je kratší a mírně se odchyluje od směru slunečního větru – částice víceméně kopírují dráhu komety. Vypadá trochu jako rozmazaný proužek světla, často se krásně třpytí, skvělý objekt pro focení s delší expozicí. Dobře viditelný je i malým dalekohledem, někdy dokonce pouhým okem. Druhý ohon je iontový, tvořený ionizovanými plyny. Ten je mnohem tenčí, rovnější a směřuje přímo od Slunce, takže jeho tvar se mění mnohem rychleji. Jeho pozorování vyžaduje už trochu lepší vybavení. Zajímavostí je, že třetí ohon, tzv. sodíkový, je mnohem vzácnější a vyžaduje specifické podmínky pro vznik.
Jak spatřit kometu?
Toužíte spatřit vlasatici? Nebojte se, není to žádná věda! Nejprve zaměřte svůj zrak k západu. Použijte Velký vůz jako návod – prodloužíte-li pomyslně jeho oheb, narazíte na jasnou hvězdu Arktur. Kometa se nachází vlevo od Arktura, poměrně nízko nad obzorem. Doporučuji vyhledávat kometu v době, kdy je obloha tmavá, ideálně daleko od světelného znečištění měst. Pomocí dalekohledu, ať už triedru nebo silnějšího, si hru s jasností a detaily komety ještě zlepšíte. Nezapomeňte se včas informovat o aktuální poloze komety, neboť její dráha se neustále mění. Pro přesné určení pozice využijte astronomické aplikace nebo webové stránky. Její jasnost se může také měnit, proto štěstí přeje připraveným! Dobré počasí a tmavá obloha jsou klíčové pro úspěšné pozorování.
Kam směřuje ohon komety?
Kometa? To je pořádná show na noční obloze! Její ohon? No, to záleží.
Hlavně na velikosti částic v něm.
- Malé částice? Ty se řídí tlakem slunečního záření – slunečního větru, a proto ohon vždycky ukazuje pryč od Slunce. Představ si to jako plachetnici, vítr (sluneční vítr) ji žene dopředu. A to je většinou případ, co vidíme.
- Větší částice? Ty jsou těžší, a tak na ně gravitace Slunce působí silněji než tlak slunečního záření. Výsledkem je, že ohon míří ke Slunci. Tohle je ale méně časté a závisí na mnoha faktorech, například na složení komety a její rychlosti.
Tip pro pozorovatele: Při pozorování komet s dalekohledem nebo i pouhým okem si všímejte směru ohonu. Můžeš tak odvodit něco o složení komety a fyzikálních procesech, které se v ní odehrávají. Je to jako luštit tajemství vesmíru přímo pod hvězdnou oblohou – skvělá výzva pro každého outdoorového nadšence!
Zajímavost: Komety nejsou jen z ledu a prachu, ale obsahují i různé organické molekuly. Někteří vědci se domnívají, že komety mohly sehrát důležitou roli v přenosu vody a organických látek na Zemi v raných fázích její existence.
Co je teď vidět na obloze?
Večerní nebe nabízí úchvatnou podívanou! Dnes se zaměřte na Mars a Jupiter, které budou nádherně viditelné. Mars, rudá planeta tajemství, se bude pyšnit charakteristickým načervenalým leskem. Jupiter, plynné kolosu, zaujme svými detaily, pokud použijete kvalitní dalekohled – jeho pásy a měsíce jsou fascinující podívanou. Zkušenost z mých cest po světě mi ukázala, že nejlepší pozorování probíhá daleko od světelného znečištění měst – ideálně na horách, v poušti, či uprostřed oceánu. Tam, daleko od lidských osad, se hvězdný prach rozzáří v celé své kráse. Bez měsíční interference pak hvězdy a další objekty hlubokého vesmíru, galaxie a mlhoviny, odhalí svoji plnou majestátnost. Nezapomeňte si vzít s sebou teplé oblečení, i v létě může být v noci chladno, a hlavně – trpělivost. Pozorování oblohy vyžaduje čas, aby oko zvykly na tmu a odhalily všechny detaily. Dobrou pomůckou je i astronomická mapa, která vám pomůže najít konkrétní objekty. Užijte si to! Je to nezapomenutelný zážitek, srovnatelný s výhledem z vrcholu nejvyšší hory, či s pohledem do nekonečna oceánu.
Pro ty, co chtějí prozkoumat vesmír hlouběji, doporučuji aplikaci Stellarium – je to virtuální planetárium, které vám v reálném čase ukáže, co se aktuálně nachází na obloze nad vámi. Díky němu snadno identifikujete planety, souhvězdí a další vesmírné objekty a naplánujete si pozorování s maximálním efektem. Nebojte se experimentovat a objevovat! Každá noc je jiná a nabízí něco nového. A pamatujte: i malý dalekohled může odhalit úchvatné detaily vesmíru, které vám vyrazí dech.
Kdy bude dnes vidět kometa?
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS bude ozdobou noční oblohy mezi 12. a 22. říjnem 2025, a to po 19. hodině SELČ. Viditelnost bude závislá na světelném znečištění – čím tmavší obloha, tím lépe. Doporučuji se vyhnout městským aglomeracím a vyhledat místo s co nejmenším světelným znečištěním. Mám zkušenosti z desítek zemí a vím, že některé lokality nabízejí skutečně úchvatný výhled na hvězdnou oblohu.
Pro lepší pozorování doporučuji:
- Dalekohled: I když by měla být viditelná i pouhým okem, dalekohled odhalí mnohem více detailů.
- Hvězdná mapa: Pomůže vám s orientací na obloze a nalezením komety. Aplikace pro chytré telefony s astronomickými funkcemi jsou také výbornou volbou.
- Trpělivost: Nalezení komety může chvíli trvat. Nebojte se chvíli posedět a nechat si čas na pozorování.
Pro zkušenější pozorovatele: kometa se bude pohybovat po obloze, takže její poloha se bude v průběhu večera mírně měnit. Doporučuji sledovat aktuální astronomické mapy a předpovědi, abyste věděli, kde ji hledat.
Nezapomeňte se teple obléct! Noci bývají chladné a prodloužené sledování vyžaduje důkladnou přípravu. Přeji vám krásný zážitek při pozorování této nebeské podívané.
Kdy přiletí Halleyova kometa?
Halleyova kometa, která znatelně ovlivnila lidskou historii, se naposledy objevila v roce 1986. Její návrat v roce 2061 bude další skvělou příležitostí k pozorování. Doporučuji už teď začít plánovat cestu na místo s minimálním světelným znečištěním, ideálně daleko od měst. Pro optimální pozorování budete potřebovat dalekohled, případně i hvězdářský atlas. Nezapomeňte se také informovat o předpovědi počasí, protože jasná obloha je pro pozorování klíčová. Mnoho hvězdáren bude pořádat speciální akce, takže sledujte jejich webové stránky. V roce 2061 bude Halleyova kometa viditelná pouhým okem, ale dalekohled odhalí mnohem více detailů. Plánování s dostatečným předstihem vám zaručí nezapomenutelný zážitek.
Jak často se vrací Halleyova kometa?
Halleyova kometa, oficiálně označovaná jako 1P/Halley, je nebeským poutníkem, který se k Zemi vrací každých 75 až 76 let. Tento pravidelný návrat, předpověděný již v roce 1705 Edmundem Halleym, z ní činí jednu z nejznámějších komet v historii. Její perihelium, tedy bod nejbližší k Slunci, se nachází ve vzdálenosti pouhých 88 milionů kilometrů. To znamená, že během svého průletu kolem Slunce se kometa zahřívá a uvolňuje obrovské množství materiálu, vytvářející tak charakteristický ohon, viditelný i ze Země – spektakulární podívaná, na kterou se čeká generace. Pro milovníky kosmických cest je však důležité si uvědomit, že viditelnost Halleyovy komety se liší v závislosti na její poloze vůči Zemi a Slunci. Některé návraty jsou daleko dramatičtější než jiné. Pro skutečně nezapomenutelný zážitek je tedy důležité naplánovat si pozorování s dostatečným předstihem a, samozřejmě, vybrat si lokalitu s minimálním světelným znečištěním, ideálně daleko od městských aglomerací – podobně jako při sledování polární záře. Příští návrat Halleyovy komety očekáváme až v roce 2061.
Její oběžná dráha je eliptická, velmi excentrická, s periodou 76 let. To znamená, že tráví většinu času daleko od Slunce v chladných a temných končinách našeho slunečního systému, než se opět vrátí a předvede nám svou ohnivou show.
Proč kometa svítí?
Komety, tyhle vesmírné cestovatelky, září díky Slunci. Když se přiblíží k naší hvězdě, sluneční teplo zahřeje jejich jádro – a to je klíčové. Z ledového a prachového jádra se začnou uvolňovat plyny a prachové částice. Vzniká tak rozsáhlá atmosféra, kterou nazýváme kóma. Představte si to jako obrovský, zářící oblak kolem jádra komety. Čím blíž ke Slunci, tím tepleji je jádru a tím intenzivnější je tok uvolňovaných částic a plynů. Tady pak vzniká ten ikonický, zářící ohon, který je pro komety tak charakteristický. Viděli jste ho někdy na vlastní oči? Je to opravdu nezapomenutelný zážitek, skoro jako spatřit polární záři, ale v mnohem větším měřítku. Mimochodem, délka a tvar ohonu se mění v závislosti na aktivitě komety a interakci s částicemi slunečního větru – což je další fascinující aspekt. Délka ohonu se může pohybovat od několika milionů kilometrů až do desítek milionů kilometrů! Naše sluneční soustava je plná překvapení a komety jsou jedny z nejúžasnějších jevů, které můžeme pozorovat.
Mimochodem, nejlepší čas pro pozorování komet je, když se nacházejí nejblíže Slunci – tehdy jsou nejjasnější a jejich ohony nejvíce zřetelné. Samozřejmě, potřebujete tmavou oblohu daleko od městského světla, a trochu štěstí, protože jejich výskyt je nepředvídatelný. Ale věřte mi, výhled stojí za to. Každá kometa je unikátní, s vlastním složením a chováním. Studium komet nám pomáhá pochopit vznik a vývoj naší sluneční soustavy.
Kdy bude padat Halleyova kometa?
Halleyova kometa, ten nebeský poutník, který zanechal výraznou stopu v lidské historii, naposledy ozdobila naši noční oblohu v roce 1986. Její návraty jsou skutečně výjimečné události, a proto si ten příští, v roce 2061, nenechte ujít! Představte si: pozorovat tento fascinující objekt, který krouží kolem Slunce s periodou přibližně 76 let. Už samotná myšlenka na to, že lidé před stovkami let spatřili tutéž kometu, je úžasná. Plánujte už teď svou cestu na místo s minimálním světelným znečištěním, abyste si užili co nejkrásnější pohled. Doporučuji prostudovat mapy světelného znečištění a vybrat si lokaci co nejdále od městských aglomerací. Nezapomeňte na teplé oblečení – noční pozorování komet může být chladné. A samozřejmě, vezměte s sebou dalekohled, i když i pouhým okem by měla být kometa v roce 2061 krásně viditelná.
Mimochodem, věděli jste, že Halleyova kometa je zodpovědná za některé meteority? Její prachové částice, které se při jejím průletu uvolňují, vytvářejí meteorické roje, jako například Orionidy, které lze pozorovat v říjnu. To je další skvělý důvod, proč sledovat nebeskou klenbu – ne jen v roce 2061, ale po celý rok. Využijte příležitosti a prozkoumejte hvězdnou oblohu, je to fantastický zážitek! Nezapomeňte si pořídit i pár fotografií, ať máte na co vzpomínat.
Co se stane v roce 2025 se sluncem?
V březnu 2025 se odehraje částečné zatmění Slunce, fascinující nebeská podívaná, kterou bych si nenechal ujít! Slunce se promění v zářící srpek, úkaz pozorovatelný prakticky po celé Evropě, na severovýchodě Ameriky, v severní Asii a severozápadní Africe. V Česku a na Slovensku bude maximum zatmění okolo poledne, Slunce bude vysoko na obloze, nad 40° nad obzorem – ideální podmínky pro pozorování. Doporučuji si vzít speciální brýle pro sledování slunečních úkazů, abyste si chránili zrak. Nezapomeňte si najít místo s nerušeným výhledem na oblohu, daleko od světelného znečištění. Pro dokonalý zážitek si zkuste najít informace o přesném čase začátku a vrcholu zatmění ve vaší lokalitě. Je to neopakovatelná příležitost, jak zažít úchvatnou hru světla a stínů, kterou nám vesmír nabízí.
Co uvidíme na obloze 2025?
Nebe nad Českou republikou v roce 2025 nabídne nezapomenutelnou podívanou! Kromě klasických meteorických rojů, jejichž intenzita se rok od roku liší a závisí na aktivitě slunečního větru (doporučuji sledovat aktuální předpovědi z renomovaných zdrojů, například z observatoří), se můžeme těšit na fascinující svítící noční oblaky, nejlépe pozorovatelné v letních měsících za soumraku. Tyto jevy, typické pro vysoké zeměpisné šířky, jsou v ČR spíše vzácným, ale o to krásnějším úkazem.
Můžeme doufat i v jasnou kometu. Její viditelnost je však těžko předvídatelná; objevují se nečekaně a jejich jasnost se může měnit. Sledování aktuálních astronomických zpráv je proto klíčové. Pamatuji si nádhernou kometu, kterou jsem pozoroval nad andskými horami – nezapomenutelný zážitek, který podtrhovala čistota tamní noční oblohy.
Polární záře, obvykle v našich zeměpisných šířkách vzácnost, by mohla být v roce 2025 viditelná v případě silných geomagnetických bouří. Sledování sluneční aktivity na specializovaných webech vám pomůže odhadnout šanci na toto úchvatné nebeské divadlo. Na Islandu jsem je viděl několikrát a pokaždé to byl neskutečný zážitek.
Konstelace planet nabídnou úžasné příležitosti k pozorování, včetně možných vzácných konjunkcí. Informace o přesných časech a pozicích najdete v astronomických kalendářích nebo mobilních aplikacích. Nejlepší pozorování se obvykle děje daleko od městského osvětlení – zkuste vyrazit někam do hor.
Kromě toho se můžeme těšit na zatmění:
- Částečné zatmění Slunce: pamatujte na bezpečnost očí! Používejte speciální brýle pro sledování slunečního zatmění.
- Úplné zatmění Měsíce: tato událost je pro pozorovatele vždy fascinující.
Plánujte si pozorování s ohledem na počasí a světelné znečištění. Využijte mapy světelného znečištění pro nalezení míst s nejlepším výhledem na noční oblohu.
Která hvězda je nejblíže k Zemi?
Nejbližší hvězdou k Zemi je ve skutečnosti Proxima Centauri, červený trpaslík, součást trojhvězdného systému Alfa Centauri. Alfa Centauri A a B, tvořící dvojhvězdu, jsou sice o něco blíže než Proxima, ale jejich jasnost (-6,52m a -5,19m) je pouze parametrem, který popisuje, jak jasné se nám zdají ze Země. Proxima Centauri je od nás vzdálena pouhých 4,24 světelných let – to je kosmická blízko, i když stále pořádná dálka pro jakoukoli současnou technologii.
Po Proximě Centauri je další nejbližší hvězdou Barnardova šipka, vzdálená 6,6 světelných let. Tato hvězda je červený trpaslík s mnohem nižší svítivostí než Slunce, a proto ji pouhým okem neuvidíte. Její nízká svítivost je důvodem, proč ji zmiňujeme až na druhém místě, ačkoliv je v pořadí vzdáleností druhá nejblíže. Mnohem zajímavější je přitom samotná vzdálenost. Představte si cestu na Proximu Centauri: i kdybychom se pohybovali rychlostí světla, trvala by přes čtyři roky. To je pro představu tak dlouhá cesta, že i zkušený kosmický cestovatel by ji musel pečlivě plánovat.
Je důležité si uvědomit, že zdánlivá jasnost hvězdy (např. 0,4m u Slunce) nám říká, jak jasně se nám hvězda jeví ze Země, ale neříká nic o její skutečné svítivosti. Slunce, i když má zdánlivou jasnost 0,4m, je ve skutečnosti mnohem svítivější než Alfa Centauri A a B nebo Barnardova šipka. Slunce se nachází v souhvězdí Kasiopeji, což nám ale v kontextu vzdálenosti hvězd neposkytne mnoho užitečných informací.
Která hvězda svítí nejvíc?
Sirius – jasná hvězda, ideální pro orientaci v noci, i když jen na jižní polokouli. Při treku v poušti nebo horách, kde je tmavá obloha, je nepřehlédnutelný.
Canopus – druhá nejjasnější hvězda, viditelná z jižní polokoule. Skvělý orientační bod pro náročnější expedice, u moře je jeho identifikace cenná pro navigaci.
Arcturus – třetí nejjasnější, viditelná z obou polokoulí. Dobře se hledá na jarní a letní obloze, vhodné pro turistiku v mírném pásmu.
Alfa Centauri A – čtvrtá nejjasnější, součást trojhvězdí Alfa Centauri, viditelná z jižní polokoule. Výborná pro orientaci v jižních oblastech, ale pozor, je to trojhvězda, takže jen jedna komponenta je v tomto seznamu.