Oman nabízí rozmanité klima, od středomořské v severních a vnitrozemských oblastech až po tropické na jihu. Proto je klíčové zvolit správné období pro cestu. Ideální čas pro návštěvu je nepochybně zima a jaro, od listopadu do března. Teploty se pohybují v příjemných 25–30 °C, což umožňuje pohodlné poznávání nádherné ománské krajiny, prohlídku historických památek i relaxaci na nádherných plážích. Mimo tuto sezónu je vnitrozemí extrémně horké, zatímco na pobřeží vládnou vysoké teploty a vlhkost.
Stojí za zmínku, že i v zimě mohou být noci chladnější, zvláště ve vyšších nadmořských výškách, proto je vhodné sbalit i teplejší oblečení. Dále je důležité si uvědomit, že východní pobřeží Ománu, s výhledem na Arabské moře, má obecně vyšší vlhkost vzduchu než západní pobřeží u Ománského zálivu. Pro milovníky potápění a šnorchlování je proto vhodnější navštívit západní pobřeží. Pro ty, kteří hledají klid a odlehlost, doporučuji jih země, kde se nachází mimořádně krásná a nedotčená příroda. Nicméně, je třeba si uvědomit, že infrastruktura v jižních oblastech je méně rozvinutá než v severní části státu.
Kdy je nejlepší navštívit Island?
Nejlepší čas na Island je jednoznačně léto, konkrétně od konce května do začátku září. Teploty se pak šplhají i nad 20 °C, což umožňuje plnohodnotné užívání všech aktivit. Dny jsou dlouhé, slunce svítí skoro 24 hodin, takže máte maximum času na prozkoumání. Ideální je to pro trekking, například na Langjökull nebo Snæfellsnes. Můžete se pustit do náročnějších túr po ledovcích s průvodcem, nebo si užít jednodušší výlety k vodopádům a gejzírům. V létě jsou také dostupné všechny horské silnice, otevírají se možnosti pro jízdu na čtyřkolkách a jeepy do odlehlých oblastí. Nezapomeňte na termální prameny – skvělá regenerace po celodenním dobrodružství! Ale pozor, i v létě je počasí proměnlivé, takže se připravte na všechny varianty – deštník, teplé oblečení, větruodolnou bundu, jsou nezbytností.
Možnosti pro vodní sporty jsou také v létě na vrcholu. Rafting, kajakování, plavání v oceánu (pokud jste otužilec!), to vše je k dispozici. Pro milovníky pozorování ptáků je to období hnízdění, takže se nabízí úchvatné podívané.
Co nevynechat v Toskánsku?
Toskánsko, srdce Itálie, nabízí nespočet zážitků. Základní itinerář by neměl opomenout tato místa:
- Florencie: Město umění a renesance. Katedrála Santa Maria del Fiore s Brunelleschiho kupolí je ikonická, stejně jako Galerie Uffizi s díly Michelangela, Leonarda da Vinci a Botticelliho. Nezapomeňte na Ponte Vecchio a Palazzo Pitti. Doporučuji si Florencii naplánovat na alespoň dva dny, abyste se vyhnuli povrchnímu prohlídce. Ulice jsou úzké a plné turistů, proto vyrazte brzy ráno.
- Pisa: Šikmá věž je samozřejmostí, ale Pisaná katedrála a baptisterium si zaslouží vaši pozornost stejně jako věž. Je to ideální místo na krátkou zastávku, ale není potřeba zde trávit celý den.
- Lucca: Krásně zachovalé hradby, z nichž se nabízí úchvatný výhled na město. Projděte se po nich na kole nebo pěšky. Lucca je ideální pro klidnější tempo poznávání Toskánska.
- Siena: Středověké město s náměstím Piazza del Campo, srdcem Sieny a místem slavného Palio. Katedrála je nádherná, ale i zbytek města stojí za prozkoumání.
- Apuánské Alpy: Ideální pro milovníky přírody a turistiky. Nabízí úžasné výhledy a příležitost k pěším túrám různé obtížnosti.
- Volterra: Etruské město s fascinující historií, hradby a etruské muzeum nabízejí fascinující pohled do minulosti. Klidnější alternativa k rušnějším městům.
- Asciano: Malebné městečko, proslulé především krásnou alejí cypřišů. Ideální pro romantickou procházku a fotografii.
- Val d’Orcia: Údolí s typickou toskánskou krajinou, zvlněnými kopci, olivovníky a vinicemi. Perfektní místo pro cyklistiku, výlety autem a vychutnání si autentické toskánské atmosféry. Nezapomeňte ochutnat místní víno!
Tip: Prohlídku Toskánska je nejlepší plánovat s ohledem na roční období. Léto bývá horké a přeplněné turisty, zatímco na jaře a na podzim se vám naskytne příjemnější počasí a menší davy.
Doprava: V Toskánsku je výhodné mít vlastní auto, abyste se dostali i do menších, méně dostupných míst. Větší města jsou ale dobře obsluhována veřejnou dopravou.
Kdy je nejlevnější omán?
Omán za nejnižší cenu? To je otázka, na kterou vám rád odpovím z pozice zkušeného cestovatele. Zapomente na přímé lety, ty jsou většinou drahé. Hledejte letenky s přestupem, ideálně s nízkorozpočtovými aeroliniemi. Nejlevnější letenky bývají na podzim a v zimě, kdy je zde příjemné počasí a turistická sezóna není v plném proudu. Naopak letní měsíce jsou nejdražší, ale zároveň i nejteplejší. Zkuste hledat letenky s dostatečným předstihem, alespoň 2-3 měsíce, a sledujte ceny na různých porovnávačích letů. Nebojte se být flexibilní s daty odletu a příletu – i jeden den může udělat velký rozdíl v ceně. A nezapomeňte, že letenky nejsou vše. Ušetřit se dá i na ubytování – zvažte například tradiční domy (guesthouses) namísto luxusních hotelů, nebo využijte Airbnb. Prozkoumejte místní dopravu – autobusy jsou levnější než taxíky, a pronájem auta se vyplatí jen pokud plánujete výlety mimo hlavní města. A poslední tip: naučte se pár základních arabských frází – místní obyvatelé ocení vaši snahu a budete se cítit autentičtěji.
Myslete na to, že nejlepší doba pro návštěvu Ománu závisí na vašich prioritách. Chcete-li zažít pouště a vysoké teploty, vydejte se v létě, ale připravte se na vyšší ceny a horko. Pro příjemnější počasí a nižší ceny je ideální podzim a zima. Kromě toho, i v rámci těchto měsíců se ceny liší, proto důkladně porovnávejte.
Na co si dát pozor v Ománu?
Omán je překvapivě bezpečná země, i kapesní zlodějíčci jsou zde spíše výjimkou než pravidlem. Nicméně, základní opatrnost se vyplatí všude, zejména v přeplněných oblastech jako jsou souky (tradiční trhy) – tam si bedlivě hlídejte peněženku a telefon. Doprava představuje větší riziko. Řidiči jsou zvyklí na jiný styl jízdy než v Evropě, a přednost chodců se zde bere spíše jako doporučení. Přecházejte cesty s maximální opatrností a raději využijte vyznačené přechody, i když jich není mnoho. Všimněte si i toho, že se zde jezdí vlevo. Doporučuji si pořídit místní SIM kartu pro snadnější komunikaci a navigaci, internet je poměrně dobře dostupný. Nezapomeňte na sluneční ochranu – slunce je zde opravdu silné. A co se týče oblečení, je vhodné se řídit místními zvyklostmi, zvláště při návštěvě náboženských míst. Většinou se ale nemusíte bát, Omani jsou velice pohostinní lidé. Zvláště pak na pobřeží, kde se setkáte s nádhernými plážemi a křišťálově čistým mořem – pozor ale na silné proudy.
Ještě jedna rada: naučte se pár základních frází v arabštině – ocení to místní a pomůže vám to navázat kontakt s lidmi. A nakonec, nezapomeňte ochutnat místní speciality – ománská kuchyně je fantastická a nabízí mnoho překvapení.
Na co si dát pozor na Islandu?
Island, země ohně a ledu, nabízí nezapomenutelný zážitek, ale vyžaduje i patřičnou opatrnost. Kromě běžných rizik je nutné počítat s úzkými, často jednoproudými mosty, které vyžadují maximální pozornost a ohleduplnost vůči protijedoucím vozidlům. Slepé body na vrcholcích kopců jsou častým jevem a rychlost je zde nutno přizpůsobit viditelnosti. Silnice s úzkými pruhy a minimálními, či zcela chybějícími krajnicemi jsou běžné, zvláště mimo hlavní tahy.
Jízda po štěrkových cestách vyžaduje zkušenost a pomalejší tempo. Přechody z asfaltu na štěrkové cesty bývají náhlé a je potřeba reagovat s předstihem a citlivě ovládat vůz. Počítejte s proměnlivým počasím, které může silnice rychle a nečekaně proměnit v kluziště. Deštivé počasí snižuje viditelnost a zhoršuje přilnavost pneumatik. Nepodceňujte výbavu vozu, včetně kvalitních pneumatik a dostatečné zásoby paliva, jídla a teplého oblečení.
Pozor na ovce a koně, kteří se volně pasou a mohou nečekaně vběhnout na silnici. Vždy jeďte s ohledem na místní dopravní předpisy a přizpůsobte rychlost a jízdu aktuálním podmínkám. Před cestou si ověřte stav silnic a povětrnostní podmínky.
Jak dlouho je tma na Islandu?
Délka tmy na Islandu se dramaticky mění během roku. Zima je královstvím dlouhých nocí a krátkých dnů. V prosinci se můžete těšit na pouhých 4-5 hodin denního světla. Slunce vychází kolem 11:00 a zapadá už kolem 15:30. To ovšem neznamená, že je to úplná tma. Islandské zimy nabízí krásné soumraky a svítání, které prodlužují denní světlo a vytvářejí jedinečnou atmosféru. Nečekejte úplnou, černou tmu, spíše hluboký soumrak, v němž se dá ještě celkem dobře pohybovat, ale fotografování vyžaduje stativ.
Na druhou stranu, léto je na Islandu zemí slunce. V červnu, v období letního slunovratu, se slunce sotva ponoří pod horizont, poskytující téměř 24 hodin denního světla. To je skvělé pro prozkoumávání islandské přírody, ale zároveň si na to musíte zvyknout. Je důležité si vzít kvalitní sluneční brýle a opalovací krém, protože slunce je silné i v pozdních hodinách. Můžete si užít nekonečné dny plné dobrodružství.
Praktické rady pro cestování na Island:
- Zimní měsíce: Balte si silnou svítilnu a zvažte použití světlého oblečení pro vyšší bezpečnost a viditelnost.
- Letní měsíce: Připravte se na 24hodinový denní cyklus. Zvažte použití zatemňujících závěsů v ubytování pro lepší spánek.
Tipy pro plánování výletů:
- V zimě plánujte kratší výlety a vyhýbejte se náročným túrám kvůli omezené viditelnosti.
- V létě můžete plánovat delší výlety a prohlídky, ale dbejte na dostatečný odpočinek kvůli světelnému znečištění.
Jak se oblékat v Ománu?
Oman – země kontrastů, kde se bohatá historie snoubí s modernitou. A co se týče oblékání? To je kapitola sama o sobě. Zde platí, že opatrnosti nikdy není nazbyt, a to jak pro muže, tak pro ženy. Pro muže se doporučuje nosit dlouhé rukávy a kalhoty sahající alespoň k kolenům. Plavecké šortky? Pouze na pláži a v resortu! Pro ženy je klíčové volné oblečení, které neobkresluje postavu. Myslete na to, že ramena a paže by měly být neustále zahalené. Kalhoty jsou bezpečnou volbou i pro ně. Nejde jen o respekt k místní kultuře, ale i o ochranu před sluncem, které je v Ománu opravdu intenzivní.
Nezapomínejte, že i když v turistických oblastech je tolerance o něco větší, je lepší se držet konzervativnějšího stylu oblékání. Oblečení by mělo být z lehkého, vzdušného materiálu – bavlna je ideální. Barevné kombinace volně, ale bez extrémů. Tmavé barvy jsou vhodné na ochranu před sluncem. A ještě jedna rada: šátek či šál je vždy vhodný doplněk, který vám pomůže se v případě potřeby zahalit.
Místní lidé se oblékají tradičně a s elegancí. Dámské oblečení je často živě barevné, zdobené výšivkami a detaily. Muži zase nosí tradiční oblečení *dishdasha*, dlouhý bílý oděv s čelenkou *kumma*. Pozorovat místní módu je skvělý způsob, jak se ponořit do kultury Ománu. Ale pamatujte, že kopírování tradičního oblečení by mělo být citlivé a s respektem.
Nakonec – nejdůležitější je zdravý rozum a respekt k místním zvykům. Zvolením vhodného oblečení se vyhnete nepříjemným situacím a budete moci naplno prožít kouzlo Ománu.
Kdy vyrazit do Toskánska?
Toskánsko, země slunce, vína a nekonečných cyprusů, láká cestovatele po celý rok. Nicméně, optimální čas na návštěvu je nepochybně od dubna do října. V tomto období se můžete těšit na teplé a slunečné počasí, ideální pro procházky malebnými městy jako Siena, Florencie či Lucca, objevování okouzlujících vinařství a vychutnávání lahodných toskánských vín a samozřejmě i na pohodové venkovní aktivity.
Nejlepší měsíce pro ty, kteří preferují mírnější teploty a menší davy turistů, jsou duben, květen, září a říjen. Duben a květen nabízejí svěží jarní atmosféru s rozkvétající krajinou, zatímco září a říjen slibují teplé slunečné dny s podzimním nádechem a úžasnými barevnými odstíny vinic. V červenci a srpnu sice zažijete nejteplejší počasí, ale zároveň se budete muset připravit na větší množství turistů a vyšší ceny ubytování.
Tip pro zkušeného cestovatele: Vyhněte se cestování během hlavních italských svátků, jako jsou například Velikonoce nebo Ferragosto (15. srpna), kdy je Toskánsko doslova přeplněné.
Nezapomeňte: I v jarních a podzimních měsících se počasí může měnit, proto si vždy před cestou zkontrolujte předpověď a sbalte si oblečení pro různé druhy počasí. Dobře se připravte a užijte si nezapomenutelnou cestu do srdce Toskánska!
Co se nesmí v Ománu?
Omán je krásná země, ale má svá pravidla. Nepodceňujte je! Do Ománu rozhodně nevozit zbraně, střelivo, alkohol, drogy a žádný pornografický materiál. Postihy jsou tu opravdu drsné – můžete se dostat do vážných problémů.
Co je třeba ještě vědět?
- Oblečení: I když je Omán relativně tolerantní, v některých oblastech a zejména v blízkosti náboženských památek se očekává skromnější odívání. Ženy by měly mít ramena a kolena zakrytá. Muži by se měli vyvarovat příliš vyzývavých triček.
- Fotografování: Než vyfotíte někoho, vždy se zeptejte na svolení. Některá místa jsou pro fotografování zakázána, například vojenské objekty.
- Ramadán: Během ramadánu, islámského měsíce půstu, je potřeba být obzvláště ohleduplný. Veřejné konzumování jídla a pití během dne je zakázáno.
- Tradice: Ománci jsou velmi pohostinní, ale dodržujte základní pravidla slušného chování. Pravá ruka se používá k podávání a přijímání předmětů, levá se považuje za nečistou.
- Doprava: Dopravní předpisy se dodržují striktně, hrozí vysoké pokuty. Řidičský průkaz z EU obvykle postačuje.
Pro nejnovější a nejdetailnější informace vždy konzultujte webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Co vedet před cestou do Ománu?
Omán je super, bezpečnost je na vysoké úrovni, kapsářů je minimum. Přesto – batoh na zádech, foťák na očích, v davu zvýšená ostražitost, klasika.
Doprava: To je kapitola sama o sobě! Řidiči jsou zvyklí na jiný styl jízdy, než co známe z Evropy. Přecházení silnice je adrenalinový sport. Vždycky se ujistěte, že vás vidí, a i když vidí, raději dvakrát zkontrolujte.
Tipy pro aktivní turisty:
- Autem: Půjčení auta je super nápad, ale připravte se na jízdu v horách – silnice jsou někdy úzké a klikaté.
- Trekking: Omán nabízí úžasné trekkingové trasy v horách Hajar. Nezapomeňte na dostatek vody a vhodné oblečení a obuv. Informujte se o počasí, v horách se může rychle změnit.
- Potápění/Šnorchlování: Krásné korálové útesy čekají! Vybavení si můžete půjčit na místě.
- Poušť: Výlety do pouště jsou nezapomenutelné, ale vždycky jeďte s organizovanou expedicí nebo s místním průvodcem.
Důležité: Nepodceňujte slunce! Opalovací krém s vysokým faktorem je nezbytností. Noste lehké, vzdušné oblečení.
- Naučte se pár základních arabských frází – místní ocení snahu.
- Mějte po ruce hotovost, kreditní karty nejsou všude přijímány.
- Respektujte místní zvyky a tradice.
Jaké plavky do Ománu?
Do Ománu se vyplatí vzít si plavky, ale s ohledem na místní zvyklosti. Na veřejných plážích je vhodné se držet konzervativnějšího stylu: ženy by měly volit jednodílné plavky, popřípadě plavky s delšími šortkami, muži plavky typu šortky. Vyhněte se bikinám a odhaleným částem těla. Na plážích v resortech a u soukromých vil už je volnější přístup, ale i tam je určitá decentnost na místě.
Důležité: Mimo pláže je nutné se oblékat skromněji, krátká trička a šortky jsou v některých oblastech nevhodné. U žen je doporučeno pokrývat ramena a nohy.
Tip: Kromě plavek s sebou vezměte i pareo nebo lehký sarong, který se vám bude hodit jak na veřejné pláži pro zakrytí, tak i po procházce po městě. V Ománu je obvykle horko, takže se vám bude hodit i lehké oblečení z přírodních materiálů.
Doplňující informace: Některé pláže mohou být kamenité, proto se vyplatí vzít si vodní boty. V Ománu se dá skvěle šnorchlovat, takže neopren pro chladnější vodu může být taky dobrá volba.
Co se v Ománu nesmí?
Omán, země kouzelných vůní a nekonečných písečných dun, má i svá pravidla. Mladiství do 18 let zapomeňte na cigarety, tady to neprojde. Elektronické cigarety? Ani náhodou! Za jejich prodej hrozí mastná pokuta 500 OMR (to je slušných 30 000 Kč!).
A pozor na čistotu vašeho dopravního prostředku! Špinavé auto = 10 OMR (cca 600 Kč) pokuty. Stejná částka hrozí za nejíždění s bezpečnostními pásy, telefonování za volantem a překračování rychlosti. Omanští policisté to s bezpečností myslí vážně. Doporučuji seznámit se s místními dopravními předpisy před cestou, abyste si cestu krásnou krajinou užili bez nepříjemných překvapení. Nezapomínejte, že řidičský průkaz z EU zde platí, nicméně mezinárodní řidičský průkaz je vždy doporučován. A pokud se vydáte do odlehlých oblastí, je důležité mít dostatek vody a benzínu. Plánujte své cesty s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím. Písečné bouře mohou být velmi nebezpečné a ovlivnit viditelnost na silnicích.
Jak pozdravit v Ománu?
V Ománu, i když se komunikace odehrává anglicky, projevuje zdvořilost arabské pozdravení. Použití frází jako “Salam Alejkum” a jeho odpovědi “Alejkum Salam” demonstruje respekt k místní kultuře a může výrazně ovlivnit průběh jednání. Méně formální varianta rozloučení je “Másalama”. Je důležité si uvědomit, že i drobné gesty zdvořilosti mohou v Ománu, jakožto zemi s bohatou tradicí, vytvořit pozitivní atmosféru a vést k úspěšnějšímu výsledku. Všimněte si, že v Ománu se klade velký důraz na osobní vztahy a budování důvěry, což je třeba brát v úvahu při obchodních jednáních i běžné komunikaci.
Co se nesmí vozit na Island?
Na Island nesmíte vozit maso a masné výrobky, včetně uzenin a sýrů (kromě těch s dlouhou trvanlivostí, ale i u nich je to sporné – raději se vyhněte riziku). Nevařená mléka a vejce jsou také zakázána. Dovoz živých zvířat je striktně regulován a vyžaduje speciální povolení, které je nutné vyřídit předem. Alkohol podléhá přísné kontrole a jeho dovoz může být omezený, doporučuji se informovat na aktuální předpisy na webu islandské celní správy. Co se týče tabáku, každý dospělý (nad 18 let) si může přivést 200 cigaret nebo 250 g tabáku. Je dobré si uvědomit, že celníci kontroly provádějí důkladně, takže je lepší se dráždit všechna nařízení. Nedodržení může vést k vysokým pokutám a konfiskaci zboží. Vzhledem k izolaci Islandu a snaze o ochranu jeho ekosystému jsou tato nařízení velmi přísná.
Mimo to, je dobré si uvědomit, že dovoz rostlin a rostlinných produktů může být také omezen, především kvůli riziku zavlečení škůdců a chorob. Pokud plánujete dovoz léků, je vhodné mít u sebe lékařský předpis.
Kdy jet na Elbu?
Elba, ostrov, o němž se vyprávějí legendy! Jeho členité pobřeží je labyrintem úchvatných zátok, v nichž se skrývají pláže všech velikostí. Od rozsáhlých písčitých ploch až po intimní, skryté zákoutí, ideální pro romantické úniky. Cavoli a Fetovaia, to jsou jména, která slyšíte stále častěji – a právem. Křišťálově čistá voda, jemný písek… prostě ráj. Ale nezapomeňte na další skvosty, jako například Biodola s jemným, bílým pískem a klidnou vodou, perfektní pro rodiny s dětmi, nebo divočejší Procchio, oblíbené místo windsurferů.
Koupat se tu můžete prakticky od dubna do listopadu. Klima je mírné, v létě však počítejte s vyššími teplotami a turistickým ruchem. Doporučuji proto navštívit Elbu na jaře nebo na podzim, kdy si užijete klidnější atmosféru a stále příjemné počasí. Prozkoumejte nejen pláže, ale i vnitrozemí s jeho malebnými vesničkami, vinicemi a úchvatnou přírodou. Nezapomeňte na Portoferraio, hlavní město ostrova s bohatou historií a impozantní pevností. A pro milovníky historie – Villa dei Mulini, Napoleonova vila. Elba je mnohem víc než jen krásné pláže, je to ostrov s duší.
Tip: Rezervujte si ubytování s předstihem, zvláště v hlavní sezóně.
Jak chodit oblečený v Ománu?
V Ománu, zejména při turistice, je klíčové pohodlí a ochrana před sluncem. Ženy by měly volit volné, lehké materiály, které zakrývají ramena, dekolt a kolena – ideální jsou dlouhé sukně, šaty nebo kalhoty z bavlny nebo lnu. Šátek je nezbytností, nejen pro vstup do mešit, ale i jako ochrana před sluncem. Lehká, široká kšiltovka nebo klobouk s širokou střechou je skvělým doplňkem.
Muži by měli sáhnout po dlouhých kalhotách z rychleschnoucího materiálu a triku s krátkým nebo dlouhým rukávem, v závislosti na počasí. Lehká, prodyšná funkční trika jsou lepší volbou než bavlna, která se snadno namočí potem. Doporučuji i lehkou, ale kvalitní sluneční ochranu – klobouk, brýle.
V horských oblastech se ochlazuje, proto je vhodné mít s sebou i vrstvu navíc, například lehkou fleecovou bundu. Nepodceňujte ochranu před sluncem – opalovací krém s vysokým ochranným faktorem je nezbytností. V suchých oblastech je nutný dostatek tekutin.
Při výběru obuvi dbejte na pohodlí a vhodnost pro terén – turistické boty jsou ideální. Sandály jsou vhodné jen na pláž nebo do města.
Co se nesmí vozit z Ománu?
Plánujete cestu z Ománu? Než si sbalíte kufry, věnujte pozornost omezením vývozu. Z Ománu nelze vyvážet archeologické nálezy a starožitnosti, což zahrnuje i zdánlivě nevýznamné předměty jako mince či staré váhy. Obzvlášť opatrní buďte s předměty s náboženskou tématikou, například zobrazení Buddhy. Vývoz pornografického materiálu je striktně zakázán. Dále si dejte pozor na kusové zboží bez označení rozměrů – celníci mohou mít problém s jeho klasifikací a vy se tak můžete dostat do nepříjemností. Samozřejmě je zakázán vývoz jakýchkoliv drog a psychotropních látek. Doporučujeme si před cestou ověřit aktuální nařízení na oficiálních stránkách ománských celních úřadů, jelikož se předpisy mohou měnit. Nepodceňujte to – problémy s celníky mohou značně zkomplikovat vaši cestu a mít neblahé následky.
Tip pro cestovatele: Při nákupu suvenýrů vždy požadujte doklad o koupi. To vám může pomoci prokázat původ předmětů a vyhnout se problémům při kontrole na letišti. V případě nejistoty se vždy obraťte na místní úřady nebo cestovní kancelář.
Co nosit přes plavky?
Co si obléct přes plavky? Záleží na situaci a vašem stylu, ale mám pár tipů od zkušeného cestovatele:
- Sarong/plážové pareo: Klasika, lehký, skladný a univerzální. Můžete ho nosit jako sukni, šátek, top – zkrátka jakkoliv vás napadne. Vyberte si materiál, který rychle schne (např. bavlna, rayon).
- Oversize šaty: Pohodlné a stylové. Ideální pro procházku po pláži nebo večeři v plážové restauraci. Hledejte lehké a vzdušné materiály jako len nebo viskózu.
- Plážová tunika: Podobná oversize šatům, ale často volnějšího střihu. Skvělá volba pro ochranu před sluncem. Všímejte si UV ochrany – některé tuniky ji nabízejí.
- Lehká sukně: Kombinovatelná s topem nebo tílkem. Vyberte si délku podle vašich preferencí a pohodlí. Bavlněná nebo lněná sukně je skvělý volbou pro horké dny.
- Krátký overal nebo šaty nad kolena: Elegantnější varianta, vhodná pro večerní vycházkoy. Zvolte materiál, který se snadno udržuje a dobře schne.
- Kraťasy a tílko: Praktické a pohodlné pro volný čas na pláži. Pro optimální ochranu před sluncem volte světlejší barvy a nezapomeňte na opalovací krém.
Tip pro cestovatele: Balte si jenom lehké a skladné oblečení, které se snadno pere a rychle schne. Nezapomeňte na klobouk a sluneční brýle pro ochranu před sluncem.
- Při výběru materiálu dbejte na prodyšnost a rychleschnoucí vlastnosti.
- Zvažte praktické detaily, jako jsou kapsy.
- Lehké oblečení se vám bude hodit i na cestování.
Kolik stojí oběd na Islandu?
Oběd na Islandu je drahý, počítat musíte s cca 3000 ISK za hlavní chod v restauraci. To je zhruba 18-20 EUR, v závislosti na aktuálním kurzu. Cena se samozřejmě liší podle typu restaurace – v menších podnicích, kavárnách nebo stáncích s rychlým občerstvením se dá najít něco levnějšího, ale výrazně pod 2000 ISK se jen tak nedostanete. Pivo v restauraci vyjde asi na 800 ISK (5-6 EUR). Doporučuji si vzít vlastní svačinu, například sendviče, ovoce nebo jogurty z supermarketu Bonus nebo Kronan, které jsou o poznání levnější než restaurace. Využijte i možnosti self-service bufetů, kde se dá najít jídlo za přijatelnější cenu. Spropitné se na Islandu standardně nedává, cena v menu je konečná. Nezapomeňte, že ceny potravin v obchodech jsou také poměrně vysoké, takže se na nákupy připravte.