Nárok na jídlo v letadle není právně daný, záleží výhradně na letecké společnosti a délce letu. Obecně se dá říci, že na letech delších než 6 hodin je bezplatné občerstvení standardem, ačkoliv i to se v posledních letech mění. Často se setkáte s plnohodnotným menu včetně snídaně, hlavního chodu, pečiva a dezertu, avšak jeho kvalita a rozsah se značně liší v závislosti na letecké společnosti a třídě.
Na kratších letech je běžné pouze malé občerstvení, například sušenky, nápoje a někdy i sendvič. V ekonomické třídě je nabídka tradičně skromnější než v business nebo first class, kde se často servírují mnohachodová menu s výběrem jídel a nápojů.
Můj tip: pokud letíte s low-cost společností, nebo na kratší vzdálenosti, doporučuji si vzít vlastní svačinu a pití, abyste se vyhnuli případnému hladovění a nadměrným cenám na palubě.
Další faktory ovlivňující poskytování jídla:
- Čas odjezdu a příletu – ranní a večerní lety často zahrnují snídani a večeři.
- Délka letu s mezipřistáním – i na delším letu s mezipřistáním se může jídlo podávat po částech.
- Speciální dieta – včasná informace o potravních omezeních je důležitá pro zajištění odpovídajícího jídla.
Neberte tedy za samozřejmost, že na každém letu dostanete jídlo. Před letem si ověřte nabídku letecké společnosti, abyste byli připraveni.
Jak velký batoh na 3 dny?
Na třídenní výlet ideálně zvolte batoh o objemu 40-60 litrů. Méně je na tři dny málo, více je zbytečně těžké a nepraktické. Z vlastní zkušenosti po desítkách cest vím, že objem 50 litrů je skvělý kompromis.
Kvalitní ramenní popruhy a bederní pás jsou klíčové! Nedostatečně polstrované popruhy se po pár hodinách chůze promění v mučicí nástroj. Bederní pás rovnoměrně rozloží váhu a uleví vašim ramenům – to oceníte zejména při náročnějších túrách. Hledejte ergonomický design a nastavitelné popruhy pro perfektní padnutí.
Organizace je alfou a omegou. Zmatený batoh znamená ztracený čas a frustraci. Potřebujete oddělené prostory na oblečení, boty, hygienické potřeby a technologii.
- Vnější kapsy na rychlý přístup k mapě, svačině, pláštěnce, nebo fotoaparátu jsou nesmírně praktické.
- Vnitřní kompresní popruhy vám pomohou udržet objem batohu i s menším množstvím věcí a zabrání věcem v pomačkání.
- Voděodolná úprava, nebo alespoň nepromokavý obal na batoh, je nutností, zejména v deštivých oblastech.
Extra tip: Nepodceňujte váhu batohu. Zkuste si ho naložit doma s plným vybavením a projít se s ním. To vám pomůže uvědomit si, zda je váha a rozložení hmotnosti optimální.
Co vzít sebou?
Základní nezbytnosti:
- Občanský průkaz/pas – vždy s sebou, ideálně zkopírovaný a uložený zvlášť.
- Průkaz pojištěnce – pro případ zdravotních problémů, ideálně i Evropský průkaz zdravotního pojištění.
- Osobní léky – kompletní lékárnička s běžnými léky (bolest, horečka, průjem, alergie atd.), nezapomeňte na recept.
- Hygienické potřeby – mini balení šamponu, mýdla, zubní pasty a kartáčku, vlhčené ubrousky.
- Vstupenky – vytisknuté nebo v elektronické podobě, ale ověřte si dostupnost internetu.
Praktické rady zkušeného turisty:
- Obuv: Pevná pohodlná obuv je klíčová, raději ověřené boty, než nové. Vezměte si i lehčí variantu na večer.
- Ochrana před sluncem: Klobouk s širokou krempou, sluneční brýle s UV filtrem a opalovací krém s vysokým SPF faktorem (i když je zataženo). Nepřeceňujte svou odolnost vůči slunci!
- Peníze: Hotovost v menších nominálních hodnotách, platební kartu a ověřte si možnosti platby kartou na místě.
- Nabíječka: Powerbanka pro telefon a další elektroniku je nezbytností.
- Mapa a kompas (případně GPS): I v dnešní době se může hodit. Zkontrolujte si síť dostupnosti dat.
- Lehká pláštěnka: Počasí je nevyzpytatelné.
- Malá cestovní lékárnička: náplasti, dezinfekce, obvazy.
Nepodceňujte: dostatek pitné vody, svačinu, fotoaparát (pokud chcete zachytit zážitky) a dobrou náladu.
Co neprojde letištní kontrolou?
Na letištní kontrole vám zamítnou cokoli, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. Kromě zřejmých věcí jako jsou zbraně (střelné zbraně, vzduchovky, praky, kuše, tasery, a další podobné předměty, včetně replik a hraček!), výbušniny a hořlaviny (např. spreje s hořlavým obsahem nad 100ml), pyrotechnika a „silné“ zapalovače (ty s velkým objemem paliva), si dejte pozor na:
- Chemické a toxické látky: To zahrnuje i léky, které by mohly být zneužity. Vždy mějte léky v originálním balení s lékařským předpisem. Tekutiny nad 100ml patří do odbaveného zavazadla.
- Ostré a špičaté předměty: Nůž s délkou čepele nad 6cm, nůžky, jehly na pletení (pokud nejsou v pouzdře), pilníky, šroubováky – většinou skončí v popelnici. Zvažte, zda je skutečně nutné je brát s sebou.
- Tekutiny, gely a aerosoly: Pouze v malých lahvičkách do 100 ml, zabalených v průhledném uzavíratelném sáčku (max. 1 litr). Kosmetika, šampony, krémy, atd. – ideálně do odbaveného zavazadla.
- Baterie: Rezervní baterie pro elektroniku je nutné nést v ochranném obalu, aby se zamezilo zkratu. Velké lithium-iontové baterie (např. z dronů) většinou patří do odbaveného zavazadla.
Důležité: Pravidla se mohou lišit dle letecké společnosti a země, proto si před odletem vždy ověřte aktuální předpisy na webových stránkách letiště nebo letecké společnosti. Nezapomeňte, že i neškodně vypadající předměty mohou být vnímány jako potenciální hrozba.
Tip: Vždy si zabalte důležité léky a cennosti do příručního zavazadla.
Co si nemuzu vzít na palubu letadla?
Co se týče zakázaných věcí v letadle, věřte mi, zkušenost je drahá. V příručním zavazadle zapomeňte na cokoli, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje samozřejmě zbraně všech druhů, od nožů po plynové pistole, i když se vám zdá, že je to neškodná maličkost. Výbušniny, hořlaviny (lak na vlasy, zapalovače – i ty miniaturní!), chemické a toxické látky, a dokonce i tekutiny a gely jsou striktně zakázány. Myslete na to, že se jedná o objemy nad 100 ml a že by měly být v uzavíratelném průhledném sáčku.
V odbavených zavazadlech je situace podobně přísná, ale s trochu odlišným seznamem. Zde se vyhněte výbušninám, plynům, hořlavým kapalinám a látkám, toxickým a infekčním látkám, radioaktivnímu materiálu, peroxidům, žiravinám a palivům.
Tip pro zkušené cestovatele: Před cestou si vždycky prověřte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou lišit. Některé položky, jako jsou například větší množství léků, vyžadují speciální povolení nebo doklady od lékaře. Nepodceňujte to, může vám to ušetřit spoustu nepříjemností na letišti.
Co se týče tekutin v příručním zavazadle:
- Dodržujte pravidlo 100 ml na jeden obal.
- Všechny tekutiny musí být v uzavíratelném, průhledném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr.
- Sáček musí být před kontrolou snadno přístupný.
Nezapomeňte: lepší se zeptat, než si způsobit problémy.
Kolik jídla si mohu vzít na palubu?
Kolik jídla si můžete vzít na palubu? To záleží. Pravidla TSA jsou v tomto ohledu specifická. Tekuté potraviny, jako jsou polévky, omáčky, jogurty a podobně, podléhají pravidlu 3-1-1 pro tekutiny – tedy maximálně 3,4 unce (100 ml) v jednom sáčku na zip, a tento sáček pak do hlavního zavazadla.
Z vlastní zkušenosti vím, že tato pravidla se striktně dodržují, takže s sebou neberte nic většího. Kontrolní body jsou přísné a raději se vyhnete zbytečným komplikacím.
Pevné potraviny jsou na tom lépe. Obvykle nejsou omezeny, takže si s sebou můžete vzít i větší množství.
- Tip pro zkušené cestovatele: Balte potraviny do neprotékajících obalů, aby nedošlo k nechtěnému znečištění zavazadel.
- Co si vzít: Sušené ovoce, ořechy, energetické tyčinky – to vše jsou skvělé možnosti. Nezapomeňte na osobní preference.
- Co raději ne: Vůně některých potravin může být pro spolucestující nepříjemná. Vyhněte se silně vonícím jídlům.
Nezapomeňte: Pravidla se mohou měnit, proto si před odletem vždy ověřte aktuální informace na webových stránkách letecké společnosti a TSA.
Jaké jídlo na dlouhou cestu autem?
Na dlouhou cestu autem potřebujete jídlo, které je praktické, vydrží a zároveň zasytí. Zapomeňte na těžká jídla, která vám způsobí nevolnost. Ideální volbou jsou potraviny s nízkým obsahem cukru a vysokým obsahem vlákniny a bílkovin.
Z mých zkušeností z cest po celém světě vím, že nejlepší volbou jsou:
- Ořechy: mandle, vlašské ořechy, kešu – skvělý zdroj energie a zdravých tuků. Vždycky mám v batohu alespoň malé balení.
- Sušené ovoce: meruňky, švestky, brusinky – dodají potřebnou energii, ale pozor na vysoký obsah cukru.
- Jerky: sušené maso je výborným zdrojem bílkovin, ale vybírejte si kvalitnější varianty s minimálním obsahem soli a cukru. V Jižní Americe jsem objevil skvělé varianty z lamy!
- Ovoce a zelenina: jablka, banány, mrkev – pokud je to možné, volte ovoce a zeleninu, která se méně mačká. Pro zjednodušení si je můžete nakrájet doma.
- Müsli tyčinky a proteinové tyčinky: pozor na ty s vysokým obsahem cukru. Vyberte si ty s co nejnižším obsahem zpracovaných cukrů a s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin. V Japonsku jsem narazil na fantastické varianty s mořskými řasami!
Hydratace je klíčová! Vždy mějte po ruce dostatek vody. Čaj je také dobrá volba, ale kávu omezte na minimum, aby se předešlo dehydrataci.
Tip navíc: Pro dlouhé cesty se mi osvědčilo vzít si i malé balení hygienických ubrousků a vlhčených kapesníků.
Co si nelze vzít do letadla?
Co se nesmí do zavazadla? Zjednodušeně řečeno: nic, co by mohlo explodovat, vznítit se, uniknout, vytéct, vybuchnout nebo jinak ohrozit letadlo a pasažéry. To zahrnuje samozřejmě výbušniny, ale i zdánlivě nevinné věci.
Do odbaveného zavazadla patří absolutně tabu:
- Výbušniny a pyrotechnika: Zřejmé, ale zahrnuje i petardy, ohňostroje a dokonce i některé druhy sprejů.
- Hořlavé kapaliny a látky: Lak na nehty, zapalovače (i prázdné!), líh, benzín – to vše je nebezpečné.
- Plyny: Plynové bombičky, spreje s tlakovým obsahem (včetně deodorantů).
- Toxické a infekční látky: Jedovaté látky, chemikálie, biologický materiál.
- Žíraviny: Kyseliny, louhy.
- Radioaktivní materiály: Samozřejmost.
- Peroxidy: Některé běžně dostupné látky je obsahují.
- Paliva: Benzín, nafta.
Důležité upozornění: Tento seznam není vyčerpávající. Pravidla se mohou lišit podle letecké společnosti a země. Před cestou vždy pečlivě zkontrolujte pokyny vaší letecké společnosti a letiště. Nedodržení pravidel může mít za následek zabavení zavazadla, pokutu, dokonce i trestní stíhání. Nepodceňujte to. Raději se zeptejte, než abyste se dostali do problémů. V případě pochybností je lepší předmět ponechat doma.
Tip pro zkušené cestovatele: Vždy si s sebou vezměte kopii pravidel přepravy nebezpečných látek ve vašem telefonu nebo vytištěnou. Ušetříte si tak zbytečné starosti.
Jak poznat s sebou a sebou?
České předložky – věčná hádanka i pro zkušené cestovatele! Dnes se zaměříme na “sebou” a “s sebou”. Zní to podobně, ale rozdíl je zásadní, jako rozdíl mezi výletem na Bali a výletem do Prahy.
Se sebou píšeme po slovesech vyjadřujících pohyb těla. Představte si, jak se proplétáte přeplněnými ulicemi Bangkoku, vrtíte se sebou v davu, abyste se prodřeli k chrámu. Nebo si představte, jak se s batohem na zádech hází sebou po nerovných cestách v Nepálu. To vše je “sebou”. Stejně tak v ustálených spojeních, jako je “být sám sebou” – důležité, abyste zůstali sami sebou i při poznávání vzdálených kultur. Nebo “rozumí se samo sebou” – někdy je to jasné jako facka, že?
S sebou používáme, když sloveso vyjadřuje, že původce děje bere s sebou něco dalšího. Představte si, že se chystáte na trek v Himalájích. Berete si s sebou stan, spacák, jídlo, mapu… vše potřebné k přežití. Berete si s sebou i svou trpělivost a dobrou náladu. Je to o tom, co si berete “s sebou” na cestu – fyzicky i psychicky.
Abych to shrnul:
- Se sebou: Pohyb těla, ustálená spojení.
- S sebou: Původce děje bere něco dalšího.
Doufám, že vám to pomohlo s orientací v této češtině. Ať už cestujete kamkoli, přeji vám šťastnou cestu!
Jaké jídlo vydrží bez lednice?
Základem jsou suché potraviny s dlouhou trvanlivostí:
- Luštěniny (čočka, hrách, fazole) – důkladně usušené vydrží i několik měsíců. Před vařením je důležité je propláchnout. Doporučuji si vzít i nějaký jednoduchý recept, abyste věděli, jak je připravit.
- Těstoviny a rýže – základní potraviny, které jsou nenáročné na skladování. Volte kvalitní, nejlépe celozrnné varianty pro lepší nutriční hodnotu.
- Mouka – ideální na placky, jednoduché chleby či palačinky. Vyplatí se vzít více druhů, např. pšeničnou, žitnou a kukuřičnou, pro větší variabilitu.
- Ovesné vločky – rychlá a výživná snídaně, dají se přidat i do polévek nebo pečiva.
- Sušené ovoce a ořechy – skvělý zdroj energie a živin, vhodné i jako svačina. Skladujte v uzavíratelných nádobách, aby se zabránilo zvlhnutí a zplesnivění.
Ovoce a zelenina bez lednice, ale s opatrností:
- Jabka, hrušky, citrusy – vybírejte pevné a bez poškození. Vydrží několik dní až týdnů, záleží na druhu a teplotě. Nejlépe v chladném a tmavém místě.
- Cibule a česnek – skladujte na suchém a vzdušném místě, vydrží poměrně dlouho.
- Brambory – skladujte na tmavém, suchém a chladném místě, ideálně v síťované tašce pro lepší cirkulaci vzduchu. Vyhněte se skladování v blízkosti ovoce a zeleniny, které produkují ethylen, urychlující jejich znehodnocení.
Důležité doplňky:
- Sůl, pepř, základní koření – pro dochucení pokrmů.
- Oleje a tuky – s dlouhou trvanlivostí, vhodné pro smažení a vaření.
- Cukr – pro sladké pokrmy.
Tip: Vždy je lepší si vzít menší množství potravin, které spotřebujete, než velké množství, které se zkazí.
Jak se sbalit na 4 dny?
Na čtyři dny aktivního cestování? Zapomeňte na džíny! Lehké a rychleschnoucí funkční oblečení je klíčové.
Doporučení:
- Dvoje funkční kalhoty (ideálně s odvětráváním)
- Tři až čtyři funkční trička z materiálu odvádějícího pot
- Jedny lehké, teplé kalhoty na večer (merino vlna nebo fleece)
- Jedna lehká, větruodolná bunda
- Jedna nepromokavá bunda (ideálně s membránou)
- Termoprádlo (záleží na ročním období)
- Pevné, pohodlné turistické boty, již nošené
- Tenké, lehké ponožky (alespoň 3 páry)
- Kšiltovka nebo čepice
- Malá cestovní lékárnička (náplasti, obvazy, léky proti bolesti)
Důležité:
- Vše by mělo být lehké a skladné.
- Prioritou je funkčnost, ne móda.
- V batohu nechte prostor pro suvenýry a nálezy.
- Kosmetika: sáhněte po cestovních baleních nebo pevných tužkách.
- Voda je klíčová, počítejte s dostatečným množstvím.
Tip: Vrstvení oblečení je při aktivním pohybu nezbytné pro regulaci tělesné teploty.
Kolik vody si můžu vzít do letadla?
Letíte a chcete si vzít tekutiny? Nezapomeňte na pravidla pro přepravu kapalin v příručním zavazadle. Všechny tekutiny, spreje, pasty a gely – od nápojů a zubní pasty až po krémy a parfémy – musí být v jednom průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně jeden litr.
Důležité: Každá jednotlivý obal nesmí překročit objem 100 ml. To znamená, že i když máte malou lahvičku s objemy 50 ml, ale máte jich pět, budete muset dbát na dodržení celkového limitu 100 ml na jeden kus.
Toto pravidlo platí pro všechny letecké společnosti a je to důležité pro bezpečnost letu. Inspekce probíhá na bezpečnostní kontrole a při nedodržení pravidel vám mohou tekutiny zabavit.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Před odletem si vše pečlivě zkontrolujte a připravte si sáček s tekutinami předem. Ušetří vám to čas a nervy na letišti.
- Používejte cestovní balení kosmetických přípravků. Jsou malé, praktické a splňují požadavky na objem.
- Tekutiny, které překračují povolený objem, je nejlépe zabalit do odbaveného zavazadla. Nicméně, uvědomte si, že některé látky (např. hořlaviny) nelze přepravovat ani v odbaveném zavazadle.
- Léky na předpis se obvykle přepravují samostatně, ale je vhodné mít u sebe lékařský předpis.
Nepřehlédněte: Pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na konkrétní letecké společnosti, proto si vždy před letem ověřte aktuální podmínky na webových stránkách letecké společnosti.
Kdy sebou a as sebou?
České předložky „s sebou“ a „sebou“ často pletou i rodilé mluvčí, a to i zkušené cestovatele. Rozdíl je v tom, co označují: s sebou se vztahuje k něčemu, co si bereme s sebou na cestu – např. “Vzala jsem si s sebou turistickou mapu a dalekohled.” To je užitečné, zvláště při cestování do méně známých oblastí. Myslete na to i v případě léků a dokumentů. Nezapomeňte si s sebou vzít i dostatek hotovosti, pokud se ocitnete v oblasti s omezenou platební kartou. Užitečné je i mít s sebou malou lékárničku s běžnými léky proti bolesti, průjmu a na dezinfekci.
Předložka sebou naopak popisuje akci prováděnou tělem, pohyb. Například: “Při prudkém brždění autobusu se všichni sebou trhli.” To je důležité si uvědomit při cestování v dopravních prostředcích v méně rozvinutých zemích, kde bezpečnostní standardy nemusí být vždy na vysoké úrovni. Doporučuji si pořídit cestovní pojištění, které vám v takových případech pokryje případné zdravotní komplikace.
Abychom si to shrnuli:
- S sebou: co bereme s sebou (věci). Plánování je klíčové – připravte si seznam věcí, které budete potřebovat, aby vám nic nechybělo.
- Sebou: co děláme s tělem (pohyb). Myslete na bezpečnost a připravte se na nepředvídatelné situace.
Co mít s sebou v autě?
Základem je povinná výbava: výstražný trojúhelník, lékárnička a náhradní kolo s příslušenstvím (klíč, zvedák) nebo pneumatiky pro nouzové dojetí (runflat) či asistenční služba pro opravu pneumatik.
Kromě toho doporučuji:
- Nabíječku do auta pro telefon a další elektroniku.
- Světelnou vestu – pro větší bezpečnost při řešení problémů mimo silnici.
- Malou baterku – pro případ potíží v noci.
- Papírové kapesníky a vlhčené ubrousky – pro základní hygienu.
- Láhev s vodou – nezbytnost pro případ poruchy.
- Lehkou deku – pro případ nepříjemného počasí nebo čekání na pomoc.
- Mapu ČR – i když máte navigaci, mapa se může hodit.
- Něco na zub – energetické tyčinky nebo sušenky.
Tip: Pokud cestujete do hor, přidejte řetězy na kola a šroubovák. Pro delší cesty je vhodné mít i náhradní pojistky a olej.
Důležité: Zkontrolujte stav všech komponentů výbavy před cestou.
Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?
Bezpečnostní kontrola na letišti? Žádný problém pro zkušeného cestovatele! Představte si, že se ocitnete v situaci, kdy je kontrola kvůli mimořádným opatřením na chvíli přerušena. Není to nic neobvyklého. Proto se vyplatí se na ni pečlivě připravit.
Co tedy vyndat z příručního zavazadla? Základní pravidlo zní: vše, co by mohlo být považováno za potenciální hrozbu, a co by mohlo zdržovat kontrolu. To konkrétně zahrnuje zejména větší elektroniku – notebooky, tablety, větší fotoaparáty. Vše je nutné vyjmout a umístit do samostatného boxu na pásu. Nezapomínejte ani na kapesní nožíky, nůžky a další ostré předměty, které by vám mohly zkomplikovat život na bezpečnostní kontrole.
Dále, a to je velmi důležité, vyjměte sáček s tekutinami, aerosoly a gely (TAGs). Ten by měl obsahovat všechny tekutiny v obalech o maximálním objemu 100 ml, a všechny obaly by měly být v jednom uzavíratelném průhledném sáčku. Nepodceňujte to, nedostatek pečlivosti vás může stát drahocenný čas.
Tip pro zkušené: Před cestou si připravte vše potřebné odděleně. Urychlí to procházení kontrolou a ušetří vám nervy. Prohlédněte si také pokyny vaší letecké společnosti ohledně velikosti a obsahu příručního zavazadla, jelikož se mohou lišit. Zabránění problémům včas je vždy nejlepší cesta.
A ještě jedna rada: pokud máte pochybnosti, raději se zeptejte personálu na bezpečnostní kontrole. Je to jejich práce vám pomoci a vysvětlit nejasnosti. Nebojte se ptát, je to vždy lepší než řešit problémy později.
Jak se sbalit do krosny?
Balení krosny je umění, které se s lety zdokonaluje. Základem je správné rozložení váhy. Nejtěžší předměty, jako je stan, spacák a vařič, patří co nejblíže k zádům, ideálně do horní části krosny, těsně pod ramenní popruhy. Tím se minimalizuje námaha při chůzi a zamezí se nežádoucímu kývání batohu.
Do spodní části krosny patří lehčí a méně používané věci. To může být například oblečení na spaní, náhradní boty nebo knihy. Tyto předměty nebudete potřebovat během denních přestávek, takže jejich umístění dole nijak nevadí.
Věci pro okamžitou potřebu uložte nahoru. To zahrnuje pláštěnku, mapu, svačinu, první pomoc a podobně. Rychlý přístup k nim šetří čas a nervy, zvláště v nepříznivém počasí.
Organizace je klíčová.
- Používejte kompresní vaky pro efektivní uspořádání oblečení a minimalizaci objemu.
- Využívejte všechny kapsy krosny – menší předměty, jako jsou nabíječky nebo léky, tak lépe uspořádáte a máte je po ruce.
- Někdy je výhodné používat batoh s vnitřním rámem pro lepší rozložení váhy, pro těžší výlety i batoh s vnějším rámem.
Dodržování těchto zásad vám zaručí pohodlnější a příjemnější cestování. Správně zabalená krosna je základem pro úspěšný výlet. Zkušenost učí, že méně je více. Proto vždy pečlivě zvažte, co si s sebou vezmete, a odstraňte všechny nepotřebné věci.
Co uvařit za 150 Kč?
Za 150 Kč se dá uvařit překvapivě vydatné menu pro celou rodinu. Nejde o nouzovou stravu, ale o chytrou kombinaci surovin, která dokazuje, že i s omezeným rozpočtem lze zajistit pestrou a chutnou výživu. Myslete na principy tradiční kuchyně, které se osvědčily po generace v mnoha koutech světa, od Balkánu přes jihovýchodní Asii až po Latinskou Ameriku, kde se vaří s ohledem na dostupné suroviny.
Tipy na levné, ale chutné pokrmy:
- Polévka: Jednoduchá zeleninová polévka s kroupami nebo čočkou je výborným základem. Zbytky zeleniny z předchozího dne se skvěle hodí. Na cestách po Jižní Americe jsem se naučil, že i z pouhých slupek a odpadu se dá vykouzlit výborný vývar.
- Hlavní chod: Kroupy, čočka, brambory – to jsou základní suroviny, které zasytí a jsou levné. Pro zpestření přidejte dostupnou sezónní zeleninu. V Indii jsem poznal sílu čočkových polévek, které jsou syté a plné bílkovin.
- Dezert: Ovocný kompot, jablkový koláč z levného pečiva nebo třeba ovesná kaše s medem – sladká tečka za jídlem nemusí být drahá. V mnoha zemích střední Asie jsem se naučil ocenit jednoduchost a lahodnost sušených plodů.
Plánování jídelníčku a využití zbytků je klíčové. Rozdělení na snídani, oběd a večeři pak zajistí optimální využití surovin a minimalizuje plýtvání.
Příklad: Základní zeleninová polévka (mrkev, celer, cibule, brambory), čočková kaše s vařenými brambory a ovocný kompot ze sezonního ovoce (jablka, hrušky). Vše se dá skvěle rozdělit na tři jídla.
Co mohu mít v batohu do letadla?
Do batohu na palubu letadla si bez omezení objemu jednoho balení můžeš vzít:
- Jídlo pro mimina a batolata na celou cestu – praktické pyré, kaše, sušenky, ovoce, zeleninu, vždy s ohledem na to, aby se to dalo skladovat bez chlazení.
- Léky a dietní jídlo na cestu (ideálně s lékařským potvrzením/předpisem – pro případné kontroly). Nezapomeň na léky proti nevolnosti, bolesti hlavy a další, které by se ti mohly hodit na cestách. Pokud bereš léky pravidelně, vezmi si je na celou dobu cesty + rezervu pro případ zpoždění.
- Tekutiny, aerosoly a gely koupené v bezcelních obchodech na letišti (tzv. STEB) v neporušeném bezpečnostním balení. Využij to! Často jsou zde lepší ceny než v obchodě.
Tip pro aktivní turisty: Nezapomeň na multifunkční nástroj (nůž, pilník, šroubovák…) – samozřejmě v odbaveném zavazadle. Lehká a skladná cestovní lékárnička s potřebnými léky a obvazy je nezbytností. Některé léky je vhodné mít u sebe v příručním zavazadle (např. léky na alergie). Powerbanka na dobíjení elektroniky je taky super. A malý, ale pevný karabinkou na uchycení klíčů, případně jiných drobností, ti ušetří nervy.