Kdy jet na Neuschwanstein?

Neuschwanstein? Výborná volba! Plánujte cestu na jaro (březen, duben) nebo na podzim (září, říjen). Vyhnete se tak největším davům a počasí bude ideální pro procházku po okolí. Tip pro zkušeného cestovatele: Zarezervujte si vstupenky online s dostatečným předstihem, ušetříte si tak dlouhé čekání v řadě.

Mimo hlavní sezónu je zámek samozřejmě méně přeplněný, ale je potřeba počítat s případným horším počasím. Zajímavost: Nedaleko se nachází také Hohenschwangau, zámek, kde vyrůstal král Ludvík II. Jeho návštěva obohatí váš zážitek. Prozkoumejte i malebné okolí – krajina je dechberoucí. Praktická rada: Využijte místní dopravu, například autobus, parkování v okolí zámku je omezené a drahé.

Nepodceňujte výšku: Trasa k zámku vede mírně do kopce, pohodlná obuv je nutností. A nezapomeňte foťák – výhledy z kopce na hrad jsou nezapomenutelné.

Co znamená Neuschwanstein?

Zámek Neuschwanstein, původně zamýšlený Ludvíkem II. jako “Neue Burg Hohenschwangau”, tedy Nový hrad Hohenschwangau, získal své romantické jméno po králově smrti. Neuschwanstein znamená “Nový Labutí kámen”. Název odkazuje na královu fascinaci labutěmi, symboly čistoty a nevinnosti, silně spjatými s postavou labutího rytíře Lohengrina z Wagnerových oper, které Ludvík II. zbožňoval.

Je to důležité si uvědomit, protože architektura zámku, jeho výzdoba a celková atmosféra jsou prosyceny Wagnerovými motivy. Název “Labutí kámen” není náhodný – celý komplex zámku, jeho poloha a výhledy symbolicky odkazují na svět Wagnerovy poezie.

Při návštěvě Neuschwansteinu doporučuji:

  • Prohlédnout si nejen samotný zámek, ale i jeho okolí. Výhledy na alpskou krajinu jsou dechberoucí.
  • Navštívit i Hohenschwangau, dětství Ludvíka II. a inspiraci pro jeho pozdější stavební projekty.
  • Zarezervovat si vstupenky s dostatečným předstihem, zejména v hlavní sezóně, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.
  • Vystoupat na Marienbrücke, most s panoramatickým výhledem na zámek – fotogenický klenot.

Nezapomeňte si předem zjistit otevírací dobu a cenu vstupenek. Výlet na Neuschwanstein je nezapomenutelným zážitkem, ale je dobré se na něj řádně připravit.

Co se natáčelo na zámku Neuschwanstein?

Zámek Neuschwanstein, pohádková pevnost Ludvíka II. Bavorského, se stal ikonou romantického stylu a inspirací pro filmaře po celém světě. Jeho majestátní silueta se objevila v mnoha filmech, od historických dramat po fantasy snímky, často ztvárňující pohádkové království.

Nejznámější spojitost zámku je s Disneylandem: Walt Disney se nechal inspirovat jeho architekturou při návrhu ikonického hradu Šípkové Růženky. To však není vše. Disney zde skutečně natáčel, ačkoliv ne všechny jeho filmy s Neuschwansteinem přímo souvisí. Místo poskytuje úchvatné kulisy pro historické i fantastické scény.

Kromě Disneyho filmů se zámek objevil i v řadě dalších filmových a televizních produkcích. Jeho specifická architektura a dramatická poloha ho předurčují k nejrůznějším žánrům.

Při návštěvě je vhodné si uvědomit:

  • Zámek je velmi populární turistickou atrakcí, proto je vhodné rezervovat si vstupenky předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.
  • V okolí zámku se nachází mnoho turistických stezek s úžasnými výhledy na alpskou krajinu, které doplní prohlídku samotného zámku.
  • Kromě zámku je v okolí řada dalších atrakcí, které stojí za návštěvu, například Hohenschwangau nebo Alpsee.

Souřadnice: 47°33′26,96″ s. š., 10°44′57,99″ v. d.

Kolik stojí vstup na Karlštejn?

Karlštejn, majestátní gotický hrad Karla IV., vás zavede do středověku. Základní vstupné činí 640 Kč, snížené (studenti, děti) 300 Kč. Cena zahrnuje prohlídku hradu a kaple. Prohlídka císařské rezidence je za příplatek 240 Kč (90 Kč snížené). Doporučuji si vstupenky rezervovat předem online, abyste se vyhnuli frontám, zejména v hlavní sezóně. Pro srovnání, Loket nabízí vstupné za 175 Kč (140 Kč snížené) a Staré Hrady za 145 Kč (125/95 Kč snížené). Nezapomeňte, že Průhonický park má samostatné vstupné (140 Kč/90 Kč), a pokud chcete navštívit i zámek, připočtěte si dalších 100 Kč/60 Kč. Prohlídky Karlštejna jsou časově omezené, proto si naplánujte čas s ohledem na délku prohlídky a další aktivity v okolí. Můžete si například prohlédnout malebné městečko Karlštejn pod hradem.

Jak dlouho trvá vstupní prohlídka?

Vstupní prohlídka? Počítej s minimálně 30 minutami, ale záleží to hodně na tom, co všechno bude obsahovat. Můžeš čekat standardní prohlídku, ale často se k tomu přidá i odběr krve a moči – to čas prodlouží.

Tip pro aktivní turisty: Nezapomeň se pořádně najíst a napít před prohlídkou, abys neomdlel při odběru krve. Dehydratace je při fyzické námaze nepřítel číslo jedna. A pokud se chystáš na náročnější trek, zvaž, zda není vhodné provést si před cestou kompletní zdravotní prohlídku s ohledem na plánovanou aktivitu, aby se předešlo problémům v terénu.

Co všechno můžeš čekat:

  • Základní měření: výška, váha, tlak.
  • Rozhovor s lékařem o zdravotní historii a životním stylu (nezapomeň zmínit všechny sporty a aktivity, kterým se věnuješ).
  • Vyšetření zraku a sluchu.
  • Možný odběr krve a moči (důležité pro posouzení celkové kondice a vyloučení případných rizik pro zátěžové aktivity).

Důležité: Pokud užíváš nějaké léky, vezmi si s sebou jejich seznam a informace o dávkování. A nezapomeň na dostatek tekutin před, během a po prohlídce.

Jaká města navštívit v Německu?

Plánujete výlet do Německa a nevíte, kam se vydat? Máte štěstí! Německo nabízí nespočet fascinujících měst, ale já vám doporučím desítku, která vás okouzlí. Nečekejte tuctové turistické pasti, tohle je výběr pro skutečné cestovatele.

Drážďany: Nejen Frauenkirche, ale i nádherné barokní zámecké komplexy a rozsáhlé sbírky umění v Zwingeru. Doporučuji procházku podél Labe a návštěvu některé z místních cukráren – zdejší káva a dortíky jsou legendární.

Düsseldorf: Medienhafen, moderní architektonická perla na břehu Rýna, je sám o sobě důvodem k návštěvě. Ale Düsseldorf nabízí i skvělý noční život a vynikající nákupy. Nezapomeňte ochutnat místní Altbier.

Frankfurt nad Mohanem: Finanční centrum Německa, ale i město s bohatou historií. Projděte se Römerberg, navštivte katedrálu a užijte si panoramatický výhled z Main Tower.

Hamburk: Speicherstadt, romantické sklady na řece, a moderní Elbphilharmonie, symbol nového Hamburku. Projděte se po přístavu a užijte si mimořádnou atmosféru. Na lodní plavbu po Labi rozhodně nezapomeňte!

Hannover: Zahrady Herrenshausen jsou absolutní pastvou pro oči. Kromě nich ale Hannover nabízí i krásné historické centrum a moderní architekturu. Doporučuji návštěvu muzea Landesmuseum Hannover.

Kolín nad Rýnem: Dom, impozantní gotická katedrála, je dominantou města. Ale Kolín nabízí mnohem víc – skvělé muzea, rušné ulice a nádherné mosty přes Rýn. Nezapomeňte ochutnat Kölsch!

Lipsko: Město plné historie a kultury. Navštivte Gewandhaus, projděte se po starém městě a poznejte jeho bohatý kulturní život. Lipsko je skvělé pro milovníky historie a umění.

Mnichov: Bavorská metropole s Marienplatz, Hofbräuhaus a nesčetnými pivními zahrádkami. Mnichov je ideální pro milovníky piva, tradiční bavorské kultury a samozřejmě i umění. Nezapomeňte navštívit Nymphenburg a Englischer Garten.

Co znamená německy doch?

„Doch“ – to německé slovíčko, které dokáže zaskočit i zkušeného cestovatele! Nejde jen o prosté „přesto“ nebo „přece“, jak se běžně překládá. Jeho síla spočívá v kontextu. Zatímco české „přesto“ má spíše neutrální tón, „doch“ často vyjadřuje lehké zdůraznění, odporování předchozímu tvrzení, něco jako „ale přece jenom“. V příkladu „Er hat zwar wenig Zeit, aber er kommt doch.“ není důraz jen na skutečnost, že přijde i přes málo času, ale i na překvapivost či nečekanost jeho příchodu. Představte si, že se někdo vymlouvá nedostatkem času, a pak slyšíte tohle „doch“ – okamžitě cítíte, že se ten člověk přece jenom objeví. Je to malá, ale důležitá nuance, která se v německé konverzaci objevuje velmi často a její pochopení vám pomůže lépe porozumět německému způsobu vyjadřování. Použití „doch“ ukazuje jistou míru důrazu a může i naznačovat jistotu mluvčího v tom, co říká. Na rozdíl od prostého „trotzdem“, které je synonymem pro „přesto“, „doch“ je mnohem expresivnější a živější. Jeho přesný význam vždy závisí na kontextu a intonaci, proto doporučuji vždy věnovat pozornost celému dialogu, a ne pouze izolovanému slovu.

Co znamená Schonbrunn?

Schönbrunn znamená „krásný pramen“. Název odkazuje na pramen čerstvé vody, který se zde nacházel již na počátku 17. století a oblíbil si ho císař Matyáš. Ten zde nechal postavit sochu nymfy a lovecký zámeček.

Zajímavost: Lovecký zámeček byl značně poškozen během druhého tureckého obléhání Vídně v roce 1683. Na jeho místě pak vznikl barokní palác, který známe dnes.

Tip pro turisty: Kromě samotného zámku stojí za návštěvu rozsáhlé zahrady Schönbrunnu s Glorietem, palmovým skleníkem a zookoutkem. Doporučuji si naplánovat dostatek času na prohlídku celého areálu.

  • Doprava: Snadno dostupné metrem (linka U4, stanice Schönbrunn).
  • Prohlídky: Nabízí se různé prohlídkové trasy, od krátkých po rozsáhlé, včetně prohlídky zámeckých komnat a zahrad.
  • Restaurace a kavárny: V areálu je několik restaurací a kaváren, kde si můžete dát občerstvení.

Pro úplnost: Původní lovecký zámeček byl poměrně skromnou stavbou ve srovnání s monumentálním barokním palácem, který ho nahradil po tureckém obléhání.

Na kterém zámku se natáčela pohádka Nebojsa?

Pohádka Nebojsa se natáčela na jižní Moravě, konkrétně na několika krásných místech. Vidět v ní můžete malebný větrný mlýn v Kuželově, který sám o sobě stojí za návštěvu. Kromě něj se natáčelo na zřícenině hradu Cornštejn, dodávající filmu romantickou atmosféru. Dominantou filmu je však zámek Milotice, nádherný barokní skvost s rozlehlými zahradami, které patří k největším a nejkrásnějším v České republice. Doporučuji navštívit všechny tři lokality – každá nabízí jedinečný zážitek. Zámek Milotice například disponuje bohatou historií a nabízí prohlídky interiérů s nádhernými freskami a sbírkami. Zřícenina hradu Cornštejn poskytuje úchvatné výhledy do okolí. A větrný mlýn v Kuželově je krásným příkladem tradiční lidové architektury.

Kolik se platí vstupní prohlídka?

Co se dělá při vstupní prohlídce?

Na kterém zámku se natáčela pohádka Čertova nevěsta?

Pohádka Čertova nevěsta ožila na dvou nádherných místech České republiky. Hlavní natáčení probíhalo na romantickém zámku Buchlovice na Uherskohradišťsku, jehož historie sahá až do 13. století a který se pyšní impozantní renesanční a barokní architekturou. Pro milovníky historie a krásných zámeckých zahrad je Buchlovice skutečným skvostem, zasazeným do malebné krajiny jižní Moravy. Kromě zámku se ale štáb vydal i k Židově strouze u Týna nad Vltavou, královskému městečku s bohatou historií a půvabným okolím. Tato scéna dodala filmu jedinečnou atmosféru díky malebné přírodě jihočeského regionu. Natáčení proběhlo v létě 2010, čímž se film stal i malou časovou kapsulí tohoto období.

Obě lokality nabízí turistům bohatý kulturní i turistický program. Zámek Buchlovice disponuje rozsáhlým areálem s muzeem, zahradami a možnostmi pro prohlídky. Týn nad Vltavou, s jehož historií je spjatá i Židova strouha, zaujme nejen svými památkami, ale i polohou na řece Vltavě, která poskytuje možnosti vodních sportů a romantických výletů. Obě místa jsou snadno dostupná a nabízí nezapomenutelné zážitky pro všechny, kteří se chtějí ponořit do kouzla pohádkové atmosféry, ale i objevovat krásy České republiky.

Kolik stojí vstupné na Gaudeamus?

Gaudeamus Praha, konající se od 19. do 21. ledna 2025, nabízí několik variant vstupného. Cena se liší podle délky platnosti a přístupu k akcím.

  • Jednodenní volný vstup: 550 Kč bez DPH. Ideální pro ty, kdo si chtějí prohlédnout veletrh jen jeden den a zaměřit se na konkrétní oblasti.
  • Třídenní volný vstup: 1100 Kč bez DPH. Nejefektivnější volba pro ty, kteří chtějí prozkoumat vše, co veletrh nabízí, a zúčastnit se všech přednášek a workshopů.
  • Vstup na diskusní setkání vystavovatelů: 990 Kč bez DPH. Skvělá příležitost k síťování a získání cenných kontaktů v oboru. Doporučuji kombinovat s volným vstupem.
  • Povolení k distribuci propagačních materiálů: 1500 Kč bez DPH. Pro firmy a organizace, které chtějí prezentovat své produkty a služby na veletrhu.

Poznámka: Uvedené ceny jsou bez DPH. Doporučuji si předem zkontrolovat aktuální ceny a dostupnost vstupenek na oficiálních stránkách akce. Plánujete-li účast, doporučuji se zaměřit na program, který vám přinese největší užitek. Některé přednášky a workshopy můžou vyžadovat předchozí registraci. Využijte příležitosti k setkání s odborníky a k navázání kontaktů – to je často to nejcennější, co Gaudeamus nabízí.

Co se dělá při vstupní prohlídce?

Vstupní prohlídka zahrnuje standardní vyšetření, jako je měření tlaku a váhy, test zraku a sluchu, rozbor moči a v některých případech i krevní testy. Důležité je mít u sebe informace o posledním očkování, ideálně očkovací průkaz. Pro EKG se připravte na to, že budete muset ležet na zádech s odhalenou hrudí. Některé kliniky vyžadují před prohlídkou 8-12 hodin hladovění pro krevní testy, proto si to ověřte předem. Výsledky obvykle dostanete během několika dnů, ale závisí to na klinice a typu vyšetření. Nezapomeňte se zeptat na to, co si máte vzít s sebou (např. brýle, kontaktní čočky) a jak se na prohlídku připravit. Kromě standardních vyšetření může být provedeno i podrobnější vyšetření dle potřeby, například ultrazvuk nebo rentgen. Vždy se ujistěte, že rozumíte všem postupům a máte na všechno dostatek času.

Jak dlouho trvá cesta vlakem do Německa?

Rychlostní vlak z Prahy do Berlína překoná vzdálenost 281 km v průměru za 4 hodiny a 20 minut. Nejrychlejší spoje však tuto trasu zvládnou už za 3 hodiny a 58 minut. Denně je k dispozici kolem 11 přímých spojů, takže si pohodlně vyberete. Doporučuji si cestu rezervovat předem, zejména v hlavní sezóně, abyste si zajistili místo v komfortním vagónu.

Tip pro cestovatele: Při plánování cesty věnujte pozornost i typu vlaku. Některé vlaky nabízejí Wi-Fi a zásuvky na nabíjení elektroniky, jiné disponují prostornějšími sedadly či restauračním vozem. Pro srovnání cen a detailní informace o vybavení jednotlivých vlaků doporučuji využít webové stránky Českých drah a Deutsche Bahn.

Zajímavost: Historie železniční dopravy mezi Prahou a Berlínem sahá až do 19. století. Dnešní trasa je výsledkem modernizace a optimalizace, která zrychlila a zkomfortnila cestování mezi těmito dvěma důležitými evropskými městy.

Na co si dát pozor v Německu?

Německo, země preciznosti a pořádku. To se projevuje i v každodenním životě, na který je potřeba si dát pozor. Dodržování pravidel je zde posvátné, a to se týká všeho od parkování, přes rychlost na dálnici, až po slušné chování na veřejnosti. Policisté nejsou zvyklí na laxní přístup a pokuty za přestupky jsou opravdu vysoké. Před cestou si proto důkladně prostudujte dopravní značení a pamatujte, že i zdánlivě nevinné porušení může vést k nepříjemnostem.

Parkování je velkým tématem. V centrech měst je často placené, a to i v oblastech, kde by se to na první pohled nečekalo. Všímejte si značek a čtěte si podrobně, co znamenají, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu a vysoké pokutě.

Rychlost na dálnicích je sice neomezená na mnoha úsecích, ale to neznamená, že se tam můžete řítit bez ohledu na okolí. Stále platí obecná pravidla slušné a bezpečné jízdy.

Kromě dopravních předpisů je důležité si uvědomit i kulturní zvyklosti. Němci oceňují zdvořilost a respekt k pravidlům, a tak se vyplatí být ohleduplný k ostatním.

A ještě malá rada na závěr: Naučte se pár základních německých frází. I když většina Němců rozumí anglicky, trocha snahy o komunikaci v jejich jazyce je vždycky oceněna.

Co se vyplatí kupovat v Německu?

Německo, to je ráj pro šetrné nakupující! Drogerie, kosmetika, elektronika – to vše pořídíte za ceny, které vám vyrazí dech. Obzvlášť DM a Rossmann nabízejí široký sortiment za skvělé ceny. Nezapomínejte na srovnání cen, i když se to zdá zřejmé.

Sportovní vybavení? Značkové zboží za nižší ceny než doma je na denním pořádku. Sledujte výprodeje, ty jsou v Německu skutečným pokladem.

Oblečení? Výběr je obrovský, od levných řetězců až po luxusní značky. Doporučuji navštívit outlet centra, kde najdete značkové zboží za zlomek ceny. Nebojte se i menších butikových obchodů – objevíte tak originální kousky.

Potraviny – překvapivě výhodné! Maso, sýry a alkohol jsou často levnější než v Česku. Zaměřte se na regionální produkty, ochutnáte speciality, které jinde nenajdete. Nakupování v menších obchodech vám může odhalit skryté poklady.

Důležité upozornění: Vždy si uschovejte účtenky! Vrácení DPH na hranicích vám může ušetřit nemalé peníze. Zkontrolujte si pravidla pro vrácení DPH předem, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

Tipy pro efektivní nakupování:

  • Plánujte trasu a navštěvujte obchody s ohledem na jejich otevírací dobu.
  • Srovnávejte ceny online před návštěvou obchodů.
  • Využijte slevové kupóny a akce.
  • Nebojte se vyjednávat, zvláště u menších obchodníků.

Kde nakupovat?

  • Obchodní centra: Najdete zde vše na jednom místě.
  • Outlet centra: Ideální pro značkové zboží za snížené ceny.
  • Supermarkety: Pro každodenní nákupy potravin.
  • Specializované obchody: Pro specifické zboží (např. sportovní vybavení).
Scroll to Top