Povolenku vrať do 15 dnů od skončení platnosti. To je základ. Zapomenout na to je ale blbost! Neodevzdaná povolenká, nebo povolenká bez vyplněného Sumáře úlovků a docházek, je přestupek a hrozí ti kárný postih od ČRS. To znamená nepříjemnosti a možný zákaz rybaření. Představ si, že si užíváš výlet do přírody a najednou ti tohle zkazí celou zábavu. Proto si tohle důležité datum pečlivě poznač, třeba do diáře s turistickými mapami. Dobře vyplněný Sumář úlovků je důležitý nejen pro ČRS, ale i pro tebe samotného – pomáhá sledovat populaci ryb a zlepšovat rybářské podmínky. Mysli na to jako na součást zodpovědného přístupu k přírodě, kterou tak rádi prozkoumáváme.
Kdy je povolen lov muškařením?
Lov muškařením v pstruhových revírech je dle zákona povolen od 16. dubna do 30. listopadu. To je základní informace, kterou by měl znát každý rybář. Ale pozor! Tohle datum se týká pouze pstruhových revírů. V jiných typech revírů se to může lišit, a proto je vždy nutné se předem informovat u místně příslušného rybářského svazu nebo správce revíru. Před výpravou si zjistěte také platné předpisy ohledně povolených nástrah, limitů úlovků a dalších omezení. Nepodceňujte to! Drobné nedostatky v informovanosti mohou vést k nepříjemným pokutám. Doporučuji si pořídit kvalitní mapu revírů a sbalit si kromě rybářského náčiní i dalekohled – pro spatření těch nejkrásnějších úseků řek a nezapomenutelné zážitky. Na památku si udělejte pár fotek, ale hlavně, buďte ohleduplní k přírodě a dodržujte všechny platné zákony.
Kde se dá chytat ryby bez povolenky?
Chytání ryb bez povolení? To jde! Zákon umožňuje rybaření na vodních plochách s režimem rybníkářství. Nejde o sportovní rybolov, ale o lov ryb na udici v rámci rybníkářství. Tohle je důležité! Rybářský lístek tu není potřeba. Hodně takových míst najdete na soukromých rybnících, často menších. Předtím, než tam vyrazíš, ale důkladně zjisti, zda daný rybník skutečně spadá pod režim rybníkářství a zda je lov povolen. Informace bys měl najít na místě, třeba na cedulích, nebo u majitele rybníka. Nezapomeň na základní vybavení – udici, návnadu, a třeba i gumáky, záleží na terénu. Prozkoumej okolí, ať najdeš ideální místo. A nezapomeň na zodpovědný přístup k přírodě, neznečišťuj okolí a ber si jen tolik ryb, kolik zvládneš spotřebovat.
Pozor! Režim rybníkářství se liší od revíru, kde je rybářský lístek nutný. Rozlišuj tyto dva pojmy, abys se vyhnul problémům s rybářskou stráž.
Kolik ryb si mohu ponechat za rok?
Lov ryb v Česku má svá specifická pravidla, a proto je důležité si je před výpravou důkladně prostudovat. Na otázku, kolik ryb si můžete ponechat za rok, není jednoduchá odpověď. Základní limit 50 lososovitých ryb na roční povolenku platí pro všechny typy povolenek – ať už jde o pstruhovou, celostátní či celorepublikovou. To je důležité si uvědomit, jelikož mnoho zkušených rybářů, s nimiž jsem se setkal na svých cestách po Evropě, podceňuje význam důkladné znalosti místních předpisů.
Nově od roku 2024 však platí striktnější pravidlo: Po ulovení druhé ryby z vybrané skupiny (kapr, amur, štika, candát, bolen, sumec) je váš lov na daný den ukončen. Toto omezení je zavedené s cílem ochrany populací těchto druhů. Z vlastní zkušenosti z rybářských výprav po světě mohu potvrdit, že podobná pravidla jsou běžná v mnoha zemích, s cílem udržitelného rybolovu.
Pro větší přehlednost shrnutí klíčových bodů:
- Limit lososovitých: 50 kusů na roční povolenku (všechny typy povolenek).
- Denní limit: Po ulovené druhé rybě z druhu kapr, amur, štika, candát, bolen nebo sumec je lov ukončen (od roku 2024).
Doporučuji si před každou rybařskou výpravou ověřit aktuální platné předpisy na webu příslušného rybářského svazu. Nepodceňujte důležitost dodržování pravidel, ochrana rybích populací je nezbytná pro budoucnost tohoto krásného sportu.
Co musí mít každý rybář?
Základní výbava rybáře je sice univerzální, ale její vnímání se liší s ohledem na zkušenosti a cílové druhy ryb. Kvalitní prut a naviják jsou samozřejmostí, ale volba závisí na typu rybolovu – od lehkého vláčení po lov kaprů. Důležité je zvážit i materiál – uhlíková vlákna versus sklolaminát. Návnady a nástrahy tvoří další klíčovou oblast. Po světě jsem viděl používat vše od tradičních červů po sofistikované umělé nástrahy, jejichž výběr závisí na místní fauně a preferencích ryb. Vlasec či šňůra – pevnost a průměr jsou klíčové, v závislosti na lovených rybách. A nepodceňujte základní doplňky – kvalitní nůžky, háčky různých velikostí, olova, splávky – to vše usnadní lov a zvýší šanci na úspěch. V Japonsku jsem například viděl neuvěřitelně precizní miniaturní náčiní, zatímco v Amazonii se používají primitivnější, ale účinné metody.
Povinná výbava se v různých zemích liší, ale některé prvky jsou univerzální. Vyprošťovač háčků je nezbytný pro ochranu ryb i rybáře. Metr pro přesné měření ulovených ryb je důležitý nejen pro sportovní rybolov, ale často i pro dodržování zákonných limitů. Podběrák je šetrný k rybám, chrání je před zraněním. Podložka pod ryby, povinná například na Slovensku, je důležitá pro ochranu slizu a kůže ryb, což napomáhá jejich přežití a návratu do vody. V některých zemích, jako je Kanada, je povinné používání speciálních návnad, které minimalizují dopad na životní prostředí.
Na cestách jsem si všiml několika užitečných doplňků:
- Sluneční brýle s polarizačními filtry – eliminují odlesky na vodní hladině a usnadňují sledování ryb.
- Nepromokavá taška – chrání vybavení před deštěm a vlhkostí.
- Kompas – pro orientaci v neznámém terénu.
Plánujete-li rybaření v zahraničí, nezapomeňte si ověřit místní předpisy a povolení k rybolovu.
Pro úspěšný rybolov je kromě kvalitní výbavy důležitá i znalost místních podmínek, zkušenost a respekt k přírodě.
Kdy se vrací povolenka na ryby?
Povolenka k rybolovu se nevracejí v klasickém smyslu „vracení“, spíše se odevzdává. A to do 15 dnů od vypršení její platnosti. Tento termín je striktně dodržován, a jeho nedodržení, stejně jako odevzdání neúplně vyplněného sumáře úlovků a docházek, představuje přestupek. Zkušenosti z různých zemí ukazují, že podobná nařízení o povinném hlášení úlovků slouží k efektivnímu monitoringu populací ryb a udržitelnosti rybolovu. Například v Norsku je systém hlášení online a velmi detailní, zahrnující i GPS souřadnice lovu. V Kanadě zase nalezneme propracovaný systém licencí s různými úrovněmi přístupu k vodním plochám. Nedodržení termínu nebo nesprávné vyplnění dokumentů v České republice, dle BPVRP na revírech ČRS, z. s., Zpč. ÚS, může vést ke kárnému postihu. Důkladné vyplnění sumáře je proto klíčové, protože poskytuje cenné údaje pro ochranu a management rybích populací, a to nejen v Česku, ale i v mezinárodním kontextu, pomáhající tvořit efektivnější strategie ochrany vodních zdrojů.
Kolik stojí rybářský lístek na 30 dní?
Takže, 30denní rybářský lístek vás vyjde na 200 Kč. To je skvělá cena za měsíc lovu! Zvažte ale i delší varianty – desetiletý lístek za 500 Kč je výhodnější, pokud rybaříte pravidelně. Pro mladší 15 let je desetiletý lístek ještě levnější, 250 Kč. A pro ty, co chtějí chytat dlouhodobě, je tu varianta na dobu neurčitou za 1000 Kč. Nezapomeňte, že ceny se mohou měnit, proto si vždy ověřte aktuální ceník u příslušného rybářského svazu. K lístku budete nejspíš potřebovat i povolenku k lovu na konkrétní vodě, její cena se liší dle lokality a druhu revíru – informujte se u místních rybářů nebo na webových stránkách příslušného svazu. Mnoho revírů nabízí také speciální denní nebo víkendové povolenky, které se mohou hodit pro příležitostné rybaření. Dobrou výbavu a hodně štěstí při lovu! (Platnost informací: 27.12.2024)
Kdy musím ukončit rybolov?
Zákonná doba lovu ryb se řídí rybářským řádem a určuje přesný čas, kdy musíte složit udici. V teplejších měsících (duben až září) je to půlnoc, zatímco v chladnějších měsících (říjen až březen) se lov končí ve 22:00. To se ale vztahuje na mimopstruhové revíry. Pro pstruhové revíry se časy mohou lišit, proto je nezbytné se před výpravou důkladně seznámit s místním rybářským řádem. Mnoho zkušených rybářů, které jsem potkal na svých cestách po světě, zdůrazňuje důležitost dodržování nejen časových limitů, ale i limitů úlovků. Přečtení a pochopení rybářského řádu je klíčové pro zodpovědný a úspěšný rybolov. Nepodceňujte ani místní zvyklosti a tradice, které mohou ovlivnit váš rybolov – v některých oblastech existují i nepsaná pravidla, která si zaslouží vaši pozornost. Zapamatujte si, že zodpovědný přístup k rybolovu zaručuje dlouhodobou udržitelnost tohoto krásného koníčku. Vždy mějte s sebou platnou povolenku a seznamte se s druhy ryb, které smíte lovit a s limity úlovků pro daný revír.
Kdo kontroluje rybáře?
Kontroly rybářů v Česku nejsou jen záležitostí rybářské stráže. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale je to mnohem komplexnější systém. Kromě klasické rybářské stráže, která je samozřejmě primárním kontrolním orgánem, se s vámi na břehu, nebo spíše na hladině, může setkat i policie ČR. To se týká především případů, kdy je podezření na porušení zákona, například krádež, pytláctví či jiné trestné činy.
Důležité je vědět, že oprávnění k kontrole mají i další osoby:
- Osoby pověřené příslušným rybářským orgánem: Těchto osob je více, než si myslíte, a jejich pravomoci se mohou lišit v závislosti na regionu a konkrétním revíru. Může jít o členy spolku, zaměstnance státní správy, nebo dokonce dobrovolníky. Vždy si ověřte jejich totožnost a prokazované oprávnění. Zkušenost mi napovídá, že je dobré mít po ruce povolenku, a ideálně i průkaz totožnosti.
- Hospodář daného revíru nebo jeho zástupce: Tito lidé jsou zodpovědní za správu a ochranu revíru. Mají právo kontrolovat rybáře a ověřovat si jejich povolenky a dodržování rybářského řádu. Osobně jsem se s nimi setkal na mnoha místech, a vždy to proběhlo v pořádku a korektně. Vždy je dobré být zdvořilý a ochotný spolupracovat.
Na cestách po Česku jsem si všiml, že informovanost rybářů o tom, kdo je může kontrolovat, je poměrně nízká. Proto je dobré si tyto informace pořádně zapamatovat. Nejenže zabráníte zbytečným nepříjemnostem, ale také přispějete k ochraně našich vod a jejich cenných rybích populací. A to je, věřte mi, na nezaplacenou cenu.
Na co si dát pozor?
- Vždy mějte u sebe platnou rybářskou povolenku a průkaz totožnosti.
- Dodržujte rybářský řád a zákony.
- Buďte zdvořilí a ochotní spolupracovat s kontrolními orgány.
- V případě pochybností si ověřte pravomoci kontrolující osoby.
Kolik je pokuta za rybaření bez papíru?
Rybaření bez povolení v Česku se může pořádně prodražit. Hrozí pokuta až 8000 korun, což je v přepočtu zhruba 350 eur. V praxi se sice výše pokuty často pohybuje kolem poloviny, tedy kolem 4000 korun (cca 175 eur), ale i to je srovnatelné s cenou roční povolenky. Například krajská povolenky pro nečleny se pohybují mezi 3300 a 5600 korunami, zatímco celosvazová stojí 7400 korun. Je tedy zřejmé, že investice do řádného povolení se vyplatí, a to nejen z hlediska peněz, ale i z hlediska respektu k přírodě a udržitelnosti rybolovu. Zkušenosti z mých cest po světě ukazují, že podobné sankce za nelegální rybaření jsou běžné i v jiných zemích, často s ještě mnohem vyššími pokutami. Neznalost zákona neomlouvá, proto před cestou na ryby vždycky ověřte platnost a dostupnost povolenek v dané oblasti. Užitečná rada: Informace o povoleních a cenách je k dispozici na webových stránkách Českého rybářského svazu a místních rybářských organizací.
Jak daleko může být rybář od prutů?
Otázka vzdálenosti rybáře od prutů je stará jako rybaření samo. Zatímco staré zákony (nemyslím Bibli!) to měly jasněji definované, dnes je to spíše o zdravé úvaze a bezpečnosti. Pravidlo “okamžité manipulace” je klíčové. To znamená, že musíte být dostatečně blízko, abyste v případě záběru reagovali bleskurychle. Deset metrů, jak se zmiňujete, je rozumný odhad, ale závisí na mnoha faktorech.
Myslete na typ rybolovu. U lovů s plavanou, kde čekáte na záběr, je 10 metrů možná i moc. U feederu nebo na moři s delšími pruty je to naopak minimum. Vždyť představte si boj s velkou rybou na dálku! Potřebujete prostor pro návin vlasce, manipulaci s pruty a v neposlední řadě i bezpečný pohyb, abyste se nezapletli do vlasce nebo se nezranili.
Důležitá je také terénní konfigurace. Nerodný břeh, husté křoví, skalnaté útesy – to vše ovlivní bezpečnou vzdálenost. Představte si, že se vám prut zamotá do větví a vy musíte vběhnout k jeho záchraně. Na skalách se snadno zraníte. Vždy si proto dopředu prohlédněte terén a zvolte pozici zodpovědně.
A nezapomeňte na počasí. Silný vítr může prut ohnout, zkomplikovat zdolávání ryby a ohrozit i vás samé. V takových podmínkách by se měla vzdálenost od prutů minimalizovat. Bezpečnost vždy na prvním místě!
Závěrem: Neexistuje univerzální odpověď. Zvažte typ rybolovu, terén i počasí a vždy se řiďte principem okamžité manipulace s pruty. Bezpečnost je prioritou číslo jedna!
Kolik lidí může chytat na jednu povolenku?
Na otázku, kolik lidí může lovit na jednu povolenku, je odpověď bohužel striktní: pouze jeden dospělý. To znamená, že i když se jedná o rodinu, každý dospělý účastník rybolovu si musí zakoupit vlastní povolenku. Tento systém je běžný v mnoha zemích a je zaměřen na spravedlivé rozdělení rybolovných zdrojů a regulaci počtu lovců. Výjimku tvoří pouze děti do 8 let, které mohou lovit s doprovodem dospělého na jeho povolenku. Při cestování po světě a lovu ryb v různých zemích jsem se setkal s podobnými, a někdy i přísnějšími, pravidly. Vždy je nutné se předem informovat o místních předpisech, jelikož sankce za nelegální rybolov mohou být značné. V některých oblastech je dokonce vyžadováno speciální povolení pro konkrétní druhy ryb nebo metody lovu. Doporučuji si vždy důkladně ověřit platné podmínky předtím, než se vydáte na rybářskou výpravu. Ignorance zákona neomlouvá.
Na co má právo rybářská stráž?
Rybářská stráž má široké pravomoci, které se často opomíjejí. Jejich hlavní náplní je kontrola dodržování rybářských předpisů. To zahrnuje ověření platnosti rybářského lístku a povolenky k rybolovu na daném revíru. Zkušenost z mých cest po Česku i zahraničí mi ukázala, že nesprávná dokumentace je častým problémem. Nezapomeňte si vždycky pečlivě zkontrolovat platnost všech dokumentů před výjezdem na ryby! V opačném případě se vystavujete pokutám.
Strážci mají právo kontrolovat vybavení, a to včetně náčiní a úlovků. Mnozí rybáři se domnívají, že kontrolovat se dá jen na břehu, ale to není pravda. Kontrola probíhá i na vodě, a to i na lodích. V některých zemích, které jsem navštívil, je navíc kontrolován i počet ulovených ryb na osobu a den. Proto doporučuji seznámit se s místními předpisy dopředu, abyste předešli nepříjemnostem.
Rozsah pravomocí rybářské stráže je uveden na jejím služebním průkaze, který by měla na požádání předložit. Je důležité vědět, že strážci mají právo a zároveň i povinnost vás kontrolovat, pokud existuje podezření na porušení předpisů. Spolupráce s nimi je proto v zájmu každého zodpovědného rybáře. Nezapomínejte, že ochrana rybích populací je společná zodpovědnost.
Kromě kontroly dokumentů a vybavení se strážci zaměřují i na dodržování pravidel ohleduplného chování k přírodě. To zahrnuje například dodržování zákazu lovu v ochranných pásmech, či ponechání nepořádků. V mnoha zemích je za porušení těchto pravidel ukládána vysoká pokuta.
Kolik ryb si mohu ponechat za den?
Zajímá vás, kolik ryb si můžete ponechat po dni stráveném u vody? České rybářské předpisy nejsou vždy úplně jasné, ale v praxi to znamená, že máte určitý limit celkové hmotnosti úlovku. Například můžete si ponechat 2 kusy kapra, štiky, candáta, bolena, nebo sumce, či jejich kombinaci, o celkové hmotnosti 4 kg. Tohle je ale jen ilustrace, přesné limity se liší dle druhu ryby a revíru. Doporučuji si vždy před výpravou pečlivě ověřit aktuální platná pravidla na webu příslušného rybářského svazu nebo správce revíru. Nedodržení limitů může vést k nepříjemným pokutám. Mnoho revírů má také minimální míry ryb, které je zakázáno lovit. Nezapomeňte se tedy seznámit i s nimi, abyste se vyhnuli problémům. Užijte si lov, ale pamatujte, že zodpovědný přístup k přírodě je klíčový pro udržení bohatých zásob ryb i pro budoucí generace. Myslete na to, že kromě limitů hmotnosti existují i limity počtu kusů jednotlivých druhů. Celková povolená denní hmotnost může být například 7 kg, ale to se opět liší dle revíru. Před odjezdem si vždy důkladně prověřte konkrétní podmínky vašeho cílového místa, aby vaše rybářská výprava byla nejen úspěšná, ale i legální. Nepodceňujte to, protože informace na internetu se mohou lišit od reality a správce revíru má vždy poslední slovo. Plánujte dopředu a užijte si svůj čas u vody!
Co když neodevzdám povolenku na ryby?
Kamarádi, zapomněli jste odevzdat povolenku? Tohle není žádná legrace, věřte mi. Český rybářský svaz to bere vážně, a podle § 26 odst. 3 Jednacího řádu ČRS budete muset zaplatit navýšenou cenu. Nejenže zaplatíte za tu starou, ale připravte se i na příplatek. Tohle se mi přihodilo jednou na Amazonce – sice ne s povolenkou na ryby, ale s papíry na kajak, a věřte, že to nebyla legrace. Byrokracie je všude stejná, ať už jste na divoké řece, nebo na tiché rybníčku. Takže, než se vydáte na další výpravu, zkontrolujte si tuhle důležitou maličkost. Nejenže ušetříte peníze, ale hlavně se vyhnete zbytečným nepříjemnostem. A pro další dobrodružství – vždycky se vyplatí mít po ruce kopii všech důležitých dokumentů – nikdy nevíte, co se může stát.
Myslete na to, že nová povolenku vám nevydájí, dokud neuhradíte tu přirážku. Takže si to pečlivě hlídejte. Věřte mi, zkušenosti z cest mi daly mnoho lekcí. Jedna z nejdůležitějších: důležité dokumenty jsou základem každé úspěšné expedice.