Kdy se mění jízdní řády IDOS?

Jízdní řády IDOS se mění v únoru 2025. To je skvělá zpráva pro všechny cestovatele! Očekávejte nové spojení a optimalizované trasy. Nezapomeňte, že změny se mohou dotknout i vašich obvyklých tras, proto si před cestou vždycky ověřte aktuální jízdní řád.

Kde najít ty nejnovější informace? Samozřejmě na www.idos.cz. Ale doporučuji i tyto tipy:

  • Mobilní aplikace IDOS: Stáhněte si aplikaci do svého smartphonu pro snadný a rychlý přístup k jízdním řádům i offline.
  • Plánovač cest: Využijte pokročilé plánování cest, které vám navrhne optimální trasu s ohledem na vaše potřeby (rychlost, přestupy, komfort).
  • Informační panely na nádražích a zastávkách: Na většině větších nádraží a zastávek najdete digitální informační panely s aktuálními odjezdy a příjezdy.

A co je důležité si pamatovat? Změny jízdních řádů mohou znamenat i změny v číslech linek, trase nebo časech odjezdů. Proto vždycky zkontrolujte aktuální informace těsně před vaší cestou, ať se vyhnete nepříjemným překvapením.

Co je to IDOS?

IDOS (Informační Dopravní Systém) – to je pro mě, jakožto vášnivého turistu, naprosto nezbytný nástroj! Je to geniální online vyhledávač spojení veřejnou dopravou, a to nejen jednotlivými druhy, ale i jejich kombinacemi. Představte si: plánujete výlet na kole do Českého Švýcarska, ale chcete část cesty ušetřit vlakem a autobusem. IDOS vám přesně spočítá optimální cestu, včetně případných přestupů a čekacích dob.

Jeho výhody?

  • Komplexnost: Zahrnuje vlaky, autobusy, metro, tramvaje – prostě všechno.
  • Přesnost: Informace jsou aktuální a spolehlivé (ačkoliv doporučuji vždycky si cestu ještě jednou zkontrolovat krátce před odjezdem).
  • Flexibilita: Můžete si filtrovat výsledky podle různých kritérií, např. cena, doba jízdy, počet přestupů.
  • Plánování celých výletů: Nejenže najde spojení, ale často i zobrazí informace o zajímavostech v okolí.

Web IDOSu, provozovaný společností MAFRA a. s., je uživatelsky příjemný a intuitivní. Pro zkušenějšího cestovatele ale doporučuji seznámit se s pokročilejšími funkcemi – např. možností vyhledávání spojení s ohledem na dostupnost jízdních kol v cílové destinaci (pokud je to v daném dopravním uzlu implementováno).

Tipy pro efektivní používání:

  • Využijte funkci plánování cesty s dostatečným časovým předstihem.
  • Zkontrolujte si dostupnost spojení i den před cestou, pro jistotu.
  • Vždy si pohlídejte číslo linky a nástupiště.

Jak se jezdí autobusem?

Jízda autobusem? Základní je správná identifikace – číslo linky a cílová stanice jsou klíčové. Včasné signalizování řidiči je nutností, zvláště v hustém provozu nebo při menším počtu zastávek. Nečekejte, až autobus zcela zastaví u zastávky; mnoho řidičů začne zavírat dveře ihned po krátkém zdržení. Vstupujte s ohledem na ostatní pasažéry, ustupte seniorům a lidem s omezenou pohyblivostí. Většina autobusů disponuje platebním terminálem, připravte si tedy peníze či platební kartu. Všímejte si označení sedadel pro seniory a těhotné ženy – respektujte je. Pokud cestujete s těžkým zavazadlem, zajistěte si místo s dostatečným prostorem. U dlouhých tras se vyplatí si předem zkontrolovat jízdní řád a případné spojení. A nezapomeňte na platný jízdní doklad – ušetří vám to nepříjemnosti. Při delších cestách se doporučuje mít s sebou občerstvení a vodu.

Kde si sednout ve vlaku?

Kam se posadit ve vlaku? Zkušený cestovatel ví, že otázka bezpečnosti není zanedbatelná. Sedadla u uličky jsou obecně bezpečnější než ta u okna. V případě nehody, jako je například střet s překážkou, hrozí u oken větší riziko zranění střepy skla nebo dokonce vyhození z vlaku.

Méně známá, ale stejně důležitá rada: sedněte si zády ke směru jízdy. Při náhlém brzdění nebo kolizi se vaše tělo nebude tak prudce pohybovat vpřed, čímž se minimalizuje riziko vážnějšího zranění. Tato poloha je doporučována bezpečnostními experty a snižuje riziko whiplash efektu.

Dalším faktorem, který je vhodné zvážit, je umístění nouzových východů. V případě evakuace je důležité mít k nim rychlý přístup. Vyhněte se místům, která by v krizové situaci mohla být zablokována. Všímejte si také umístění zavazadel. Vaše zavazadla by nikdy neměla bránit únikové cestě.

A konečně, sledujte své okolí. V přeplněném vlaku si vyberte místo, kde máte dobrý přehled a cítíte se bezpečně.

Co je to linka S?

Linka S v Praze a okolí? To je pecka pro aktivní turisty! Esko Praha (linky S) je síť městské a příměstské železnice, perfektně propojená s PID. Díky tomu se snadno dostaneš na spoustu zajímavých míst v Praze i Středočeském kraji, a dokonce i do sousedních krajů. Jezdí tu osobní vlaky, spěšné vlaky a i některé rychlíky (ale pozor, ne všechny jsou v PID).

Tip pro výlety: S linkou S se dostaneš k nádherným hradům, zámkům, skalním městům a cyklostezkám. Před cestou si ale vždycky ověř spojení přes PID, ať tě nic nepřekvapí. Ušetříš čas i peníze a budeš si moct naplno užít krásy Česka.

Praktická informace: Plánovač jízd PID je tvůj nejlepší kamarád. Najdeš ho online i v aplikaci.

Odkdy platí nový jízdní řád?

Nový jízdní řád vstupuje v platnost v neděli 15. prosince 2024. To je datum, které si musí zapsat každý zkušený cestovatel do svého itineráře! Zvýšení regionální dopravy Českých drah o 6 % v Praze a téměř 3 % ve Středočeském kraji slibuje větší komfort a dostupnost. Doporučuji si předem prostudovat detailní změny na stránkách Českých drah, zejména pokud plánujete cestu přes Vánoce. Nezapomínejte, že v období zvýšeného provozu bývají vlaky přeplněné, rezervace jízdenky je proto více než doporučitelná. Změny se dotýkají nejen frekvence spojů, ale i tras a časů odjezdů, proto si ověřte všechny detaily ještě před nástupem na palubu. Plánujte s předstihem, ať se vaše cesta stane příjemným zážitkem, nikoliv zdrojem stresu.

Tip pro zkušeného cestovatele: Využijte mobilní aplikaci Českých drah pro snadný přístup k aktuálním informacím a možnosti online rezervace.

Kdy bude změna jízdnich řad?

Plánovaná změna jízdních řádů 15. prosince 2024 přinese v Praze a Středočeském kraji výrazné úpravy vlakových spojů PID. Nejvíce se to dotkne linek na tratích Praha – Český Brod – Kolín a Praha – Lysá nad Labem – Milovice / Nymburk. Doporučuji si před cestou pečlivě prostudovat nový jízdní řád na webu dopravce, zejména pokud plánujete cestu v okolí těchto tratí. Změny mohou zahrnovat úpravy časů odjezdů a příjezdů, zrušení některých spojů nebo změny tras. Pro snadnější orientaci v nových spojích je vhodné využít plánovač jízd, který je k dispozici na webových stránkách PID. Nezapomeňte si také zkontrolovat, zda vaše jízdenka platí i na nových linkách a v nových časech. Využijte aplikace pro chytré telefony, které umožňují sledovat aktuální polohu vlaků v reálném čase a informovat se o případných zpožděních.

Kdy mají autobusy přednost?

Přednost autobusů se řídí několika pravidly, která se liší dle země, ale některá jsou univerzální. V mnoha zemích, včetně České republiky, mají autobusy přednost při vyjíždění ze zastávky. To však neznamená absolutní přednost. Řidič autobusu musí vždy dbát zvýšené opatrnosti a brát ohled na ostatní účastníky silničního provozu, aby předešel kolizi. Nejde o bezohledné vjíždění do proudu, ale o očekávané uvolnění prostoru ostatními řidiči. Je to podobné, jako v mnoha zemích s tramvajemi – tramvaj má přednost při výjezdu ze zastávky, ale musí se pohybovat rozumnou rychlostí.

Další situace, kdy mají autobusy přednost, jsou často spojeny s vyhrazenými jízdními pruhy. V hustě osídlených městech po celém světě se stávají běžnou součástí infrastruktury. V těchto pruzích smí jezdit výhradně autobusy (a někdy i taxislužby nebo cyklisté), čímž se jim garantuje plynulost provozu a zkracuje se doba jízdy. Nepovolený vjezd do těchto pruhů je pokutován v drtivé většině zemí světa.

Je důležité si uvědomit, že přednost autobusu není absolutní a vždy záleží na konkrétní situaci a dopravních předpisech dané lokality. Vždy je nutné řídit se dopravními značkami a předpisy a dávat pozor na ostatní účastníky silničního provozu.

Co je to asado?

Asado, to není jenom grilování, to je v Argentině kult! Základem je hovězí maso, především žebra (costillas), bez kterých si argentinské BBQ ani nelze představit. Žebra jsou tak důležitá, že se jménem asado označuje celé grilování. Pro zkušeného turistu – ať už pěšího, cyklistického, nebo na kolečkových bruslích – je důležité vědět, že asado se připravuje pomalu, nad dřevěným uhlím, aby maso bylo krásně šťavnaté a plné chuti. Kromě žeber se na asado často objevují i další kousky hovězího, jako chorizo (klobásy), morcilla (krevní klobásy) a různé vnitřnosti. Ideální k doplnění energie po náročné túře v Patagonii! Doporučuji ochutnat chimichurri, pikantní bylinkovou omáčku, která skvěle doplní chuť masa. Najdete ho snadno v téměř každé parrilladě (grilovací restauraci). Nezapomeňte na mate – tradiční argentinský nápoj, skvělý na zahřátí před i po výšlapu.

Co je to doprava?

Doprava, to není jenom nudné přesouvání z bodu A do bodu B. Je to životní tepna naší planety, propojující kultury, lidi a místa. Představte si svět bez ní – nepředstavitelné, že? Je to účelný a zamýšlený pohyb dopravních prostředků po dopravních cestách, jehož produktem je přeprava – a to nejenom materiálu, ale i nás samotných, cestovatelů. Z vlastní zkušenosti vím, že ten pocit svobody na otevřené silnici, na palubě lodi nebo v letadle, je prostě nepopsatelný.

Dopravní technologie jsou klíčové – a to nezáleží na tom, jestli se jedná o starou, ověřenou železnici, moderní vysokorychlostní vlaky, nebo třeba o leteckou dopravu, která mi umožnila zažít tolik úžasných míst. Všechny tyto technologie se skládají ze tří základních složek: dopravních prostředků (od kol do vesmírných raket!), dopravní infrastruktury (silnice, železnice, letiště, vodní cesty – čím lépe udržované, tím lepší zážitek!) a organizace dopravy (efektivní systém je klíč k plynulému cestování). Myslím, že každý cestovatel ocení dobře fungující dopravní systém.

A co doprava informací? To je kapitola sama pro sebe. Zatímco přeprava zboží a osob je fyzická, přeprava informací je virtuální, ale stejně tak důležitá. Díky ní můžeme sdílet zážitky z našich cest a inspirovat ostatní k dobrodružstvím. V dnešní době je to už nedílná součást jakéhokoli cestování – navigace, rezervace letenek, sdílení fotografií…

Myslím, že cestování a doprava jsou nerozlučně spjaty. Dobrá doprava nám otevírá dveře k nezapomenutelným zážitkům, a proto si jí vážím a snažím se ji co nejvíce využívat k objevování světa.

Co říct v autobuse?

V autobuse je klíčová komunikace, zvláště s osobami se zrakovým postižením. Základní pravidlo? Vždy ohlaste svůj příchod a odchod. Představte si, že osoba se ZP neslyší vaše kroky.

Vyhněte se nejasnostem: Zatraťte slova „tady“ a „tam“. Buďte precizní. Místo „tam je sedadlo“, řekněte například: „Volné sedadlo se nachází za třetí řadou sedadel, po levé straně uličky.“ Nebo: „Dveře do autobusu jsou po vaší pravé straně.“

Důležité detaily: Pro osoby se ZP poskytněte detailní popis okolí.

  • Představte jim okolí při nástupu: „Autobus je dvoudílný, máme za sebou zastávku v ulici Na Poříčí a před sebou zastávku na Hlavním nádraží. Sedíte vedle okna.“
  • Při výstupu: „Přibližujeme se k zastávce Florenc, výstupní dveře jsou za dveřmi, které se otevírají po směru jízdy.“

Dodatečné tipy zkušeného cestovatele:

  • Informujte je o případných překážkách v autobusu (např. schody, zavazadla).
  • Pokud je to možné, nabídněte pomoc s zavazadly.
  • Používejte jasné a srozumitelné věty. Vyvarujte se slangových výrazů a žargonu.
  • V případě nejasností se nebojte zeptat, zda vám rozumí.

Pamatujete, že vaše jasná a detailní komunikace může značně usnadnit cestování osobám se zrakovým postižením.

Jak se sbalit na cestu autobusem?

Balení na autobusovou cestu je věda sama o sobě. Základem je pohotovostní zavazadlo – batoh nebo menší taška, do které se vejde vše podstatné na dosah ruky. Zapomeňte na těžká kufry, ty patří do zavazadlového prostoru. Do pohotovostního zavazadla patří samozřejmě toaletní potřeby (vlhčené ubrousky jsou skvělý pomocník!), malý ručník, kapesní baterka (pro případ potíží s osvětlením), kniha nebo e-čtečka, dobíjecí powerbanka na telefon, deštník (skládací, samozřejmě) nebo nepromokavá bunda – počasí je nevyzpytatelné. Nepodceňujte ani dostatek tekutin a svačinu – ušetříte si tak hlad a žízeň, a v autobuse nebývá vždycky možnost si něco koupit. A samozřejmě, nejdůležitější – doklady, peníze a platební karty.

Kromě toho, doporučuji pohodlné oblečení a boty. Dlouhá cesta autobusem dá zabrat, proto se vyhněte těsným oděvům a obuvi na podpatku. Praktické jsou vrstvy, abyste se mohli přizpůsobit změnám teploty. Ušní zátky a špunty do uší vám pomohou se izolovat od hluku a případného chrápání spolucestujících. Malý polštářek na krk zase zajistí větší komfort během spánku. A nezapomeňte na léky, pokud nějaké užíváte. Pro případ nevolnosti je dobré mít s sebou i něco proti nevolnosti.

Dobrým tipem je také připravit si zábavu na cestu – kromě knih a e-knih využijte i audioknihy, podcasty nebo si stáhněte filmy a seriály do telefonu či tabletu. Nezapomeňte si ale nabít všechna elektronická zařízení před cestou. A konečně, před cestou si ověřte, zda máte všechny potřebné doklady a lístky. Pevné nervy a dobrou cestu!

Kolik stojí mistenka do vlaku?

Cena místenky závisí na tom, o jaké vlaky jde. Klíčové je, zda jsou vlaky zahrnuty v rezervačním systému Českých drah (ČD). Pokud ano, cena se liší podle typu vlaku a trasy, a nemusí to být vždy 35 Kč.

Pokud kupujete samostatnou místenku mimo rezervační systém ČD (např. u soukromého dopravce), cena se může výrazně lišit. Standardně u ČD platí 35 Kč za jeden vlak. To znamená, že pokud máte cestu s přestupy, za každou úsek s vlakem, kde si chcete zajistit místo, připlatíte 35 Kč.

Příklad: Jízda Praha – Brno s jedním přestupem v Jihlavě. Pokud si chcete rezervovat místo ve vlaku do Jihlavy a ve vlaku z Jihlavy do Brna, zaplatíte 70 Kč (2 x 35 Kč).

Praktická rada: Při plánování cesty s přestupy se vyplatí zkontrolovat, zda je ve všech vlacích rezervace míst možná. Někdy se stává, že u regionálních spojů se místenky neprodávají.

  • Ušetříte peníze: Pokud vám nevadí cestování bez rezervovaného místa, nemusíte si místenku kupovat. Místa v rychlících a expresích bývají obsazená, ale v regionálních vlacích obvykle místa najdeš.
  • Pohodlí: Rezervace místa vám garantuje sedadlo a snižuje riziko stání, zvláště během špičky.
  • Online rezervace: Rezervace online je často levnější a pohodlnější než nákup na pokladně.

Co znamená ve vlaku místo automaticky?

Systém automatického zobrazování obsazenosti míst ve vlacích je skvělá novinka! Už žádné zdlouhavé hledání volného místa a nervózní otázky průvodčím. Data o rezervacích se nahrají přímo do displejů u sedadel, takže hned vidíte, kde je volno. To znamená větší komfort a flexibilitu, zejména těsně před odjezdem. Můžete si tak vybrat ideální místo i na poslední chvíli, což ocení hlavně ti, kteří cestují spontánně nebo mají zpoždění.

Tip pro zkušené cestovatele: Využijte tuto funkci k výběru místa s nejlepším výhledem, s výstupem blíž k vašemu cíli, nebo k nalezení místa vedle volného sedadla, pokud cestujete s větším zavazadlem. I když máte rezervaci, nemusíte se nutně držet určeného místa – pokud je volné jiné, které vám více vyhovuje, klidně si ho obsadte.

Další plus: Tento systém slibuje širší nabídku volných míst i těsně před odjezdem. Často se stává, že se cestující na poslední chvíli odhlásí, a tak se uvolní místa. Díky automatické aktualizaci informací o obsazenosti máte větší šanci získat místo i v přeplněném vlaku. Je to krok správným směrem k personalizovanějším službám a větší spokojenosti cestujících.

Praktická poznámka: Vždy si ověřte fungování systému ve vašem konkrétním vlaku a na trase. Ne všechny vlaky a dopravci mohou tuto funkci nabízet.

Co je to lyze?

Lyže, to není jenom pár prken pod nohama. To je vstupenka do fantastického světa sněhových dobrodružství! Jsou to dvě podlouhlé desky, tradičně s mírně zvednutou špičkou (rockery se dnes už stávají standardem a hrají klíčovou roli v ovladatelnosti), které se používají k sjíždění zasněžených svahů. Dříve vyrobené z masivního dřeva, dnes jsou lyže nejčastěji z moderních kompozitních materiálů – sklolaminátů, karbonu a dalších – které zaručují optimální poměr pevnosti, pružnosti a nízké hmotnosti.

Typy lyží: Výběr lyží je klíčový pro zážitek z jízdy.

  • Sjezdové lyže: Klasika pro rychlé sjezdy po upravených sjezdovkách.
  • Freeridové lyže: Širší a pevnější, ideální pro jízdu v hlubokém sněhu mimo sjezdovky.
  • All-mountain lyže: Univerzální lyže vhodné na různé typy terénu.
  • Cross-country lyže (běžky): Užší a delší, určené pro klasickou a bruslařskou techniku běžkování.

K lyžím neodmyslitelně patří lyžařské vázání, které pevně, ale zároveň bezpečně, spojuje lyže s lyžařskou botou. Jeho správné nastavení je zásadní pro bezpečnost a komfort lyžování.

Tip pro cestovatele: Pokud si lyže neberete vlastní, půjčovny lyží naleznete v každém lyžařském středisku. Nebojte se požádat personál o radu s výběrem vhodných lyží pro vaši úroveň a styl jízdy. Správně zvolené lyže vám zaručí nezapomenutelný zážitek!

Délka lyží: Délka lyží se liší podle výšky, hmotnosti a stylu lyžování. Zkušení lyžaři si obvykle vybírají lyže o něco kratší, než je jejich výška. Začátečníci raději volí lyže o něco delší, pro lepší stabilitu.

  • Zvažte délku lyží v poměru k vaší výšce a úrovni dovedností.
  • Nezapomeňte na správné nastavení vázání – je to klíčová součást vaší bezpečnosti.
  • Vždy preferujte kvalitní lyžařskou výbavu, ať už si ji kupujete nebo půjčujete.

Co je to slina?

Slina, přátelé moji, to není jen nějaká obyčejná tekutina! Je to složitý koktejl, produkovaný slinnými žlázami v ústní dutině – a věřte mi, cestující, má to svůj důvod. Skládá se především z vody, ale najdeme v ní i důležité enzymy, jako je amyláza, štěpící škroby již v ústech. Hlen pak zajišťuje mazání a ochranu sliznice. Minerální látky? Samozřejmě, pro správnou funkci organismu nezbytné. Tohle vše, v čisté formě, je čirá tekutina. Avšak po smísení s ostatními tekutinami z ústní dutiny a zbytky buněk se stává zakalenou, tzv. smíšenou slinou. A věděli jste, že množství a složení slin se mění v závislosti na tom, co jíme, nebo dokonce na našich emocích? Zkuste si někdy všimnout, jak se vám sliny sbíhají při pohledu na lahodné jídlo – to je evoluční mechanismus připravující tělo na trávení. A ještě jedna zajímavost: slina hraje klíčovou roli v ochraně zubů před bakteriemi, díky svým antibakteriálním vlastnostem. Takže, slina – zdánlivě obyčejná tekutina, ale ve skutečnosti komplexní systém s mnoha důležitými funkcemi.

Kdy můžu predjet autobus?

Předjíždění autobusu v Česku? To je kapitola sama o sobě! Často se stává, že autobus zastaví na zastávce, ale stále částečně blokuje jízdní pruh. Mnoho řidičů si myslí, že ho mohou předjet kdykoliv. Omyl! Klíčem je plná čára. Pokud je plná čára a vy ji nepřekročíte, můžete autobus objet. Ovšem pozor! V opačném případě je předjíždění zakázáno a hrozí pokuta. Pamatuji si, jak jsem se v Beskydech ocitl v podobné situaci – úzká silnice, autobus na zastávce a plná čára. Trpělivost, přátelé, je ctnost! Nepodceňujte situaci, vždy zvažte rizika a dodržujte dopravní značení. Dodržování pravidel je klíčem k bezpečné cestě. A ještě jeden tip: sledujte zpětná zrcátka autobusu. Pokud řidič dává znamení k odjezdu, je pravděpodobné, že brzy uvolní prostor.

Mimochodem, zajímavostí je, že tato pravidla se liší v jiných zemích. Například v Německu je předjíždění autobusu na zastávce v mnoha případech povoleno i přes plnou čáru, pokud je to bezpečné. Vždy se proto informujte o místních předpisech.

A na závěr – bezpečnost na silnici je na prvním místě! Neuspěchávejte a vždy dbejte na ostatní účastníky silničního provozu.

Jak dlouho platí jízdenka České dráhy?

Platnost jízdenky Českých drah se liší podle typu. Základní otázkou je, zda máte jednosměrnou Flexi jízdenku. Její platnost totiž závisí na vzdálenosti jízdy. Pokud cestujete do 50 kilometrů, máte čas do 6:00 ráno následujícího dne po dni nákupu. Pro cesty nad 50 kilometrů máte k dispozici celý následující den až do půlnoci. To je skvělé pro spontánní výlety, protože vám to dává dostatek flexibility. Nezapomeňte si ale jízdenku pečlivě uschovat, protože bez ní se neobejdete při kontrole. Mimochodem, věděli jste, že si jízdenku můžete zakoupit i online a vyhnout se tak frontám na pokladně? To šetří čas i nervy, zejména v turistické sezoně. Při plánování delších cest doporučuji prozkoumat i další typy jízdenek, jako jsou například vícedenní, které mohou být cenově výhodnější. Pro rodinu s dětmi se vyplatí zvážit rodinné jízdenky. A nezapomeňte, že podmínky platnosti se mohou lišit i podle dalších faktorů, jako je například druh vlaku. Vždy si proto před cestou ověřte detaily na webových stránkách Českých drah. Pro ty, co cestují pravidelně, se vyplatí zvážit permanentku, která vám ušetří peníze v dlouhodobém horizontu.

Nepodceňujte ani prozkoumání různých tarifních systémů a slev, které České dráhy nabízejí – můžete tak ušetřit značné množství peněz.

Kdy mají chodci přednost?

Přednost chodců v Česku? Z vlastní zkušenosti vím, že to není vždycky tak jednoduché, jak se zdá. Základní pravidlo: na přechodu pro chodce má chodec přednost před vozidly, s výjimkou tramvají. Vstupující na přechod má přednost, ale pozor! Řidiči nemusí vždycky vaši snahu o bezpečný přechod očekávat.

Je klíčové dbát zvýšené opatrnosti, a to i mimo přechody! Vstupujete-li na vozovku mimo přechod, máte povinnost dát přednost všem vozidlům. Nepodceňujte rychlost aut, zejména na silnicích mimo města. V hustém provozu je lepší počkat na vhodnou příležitost k přechodu.

Praktická rada: Před vstupem na vozovku se vždy přesvědčte, že vás řidiči vidí a že vám bezpečně uhájí. I když máte přednost, nezabírá vám to nesmrtelnost.

Bonusová informace pro zkušenější cestovatele: V některých situacích, například na křižovatkách s řízeným provozem, se přednost může měnit podle semaforů. Všímejte si dopravního značení a světelných signálů.

Scroll to Top