Kdy začíná motorkářská sezona 2025?

Přesný začátek motorkářské sezóny MotoGP 2025 závisí na vaší definici. Pokud vás zajímá první závod mistrovství světa, ten se uskuteční 11. května ve Francii na okruhu Le Mans. Následovat bude Silverstone 25. května a Alcañiz 8. června. Je však třeba podotknout, že před samotným začátkem sezóny probíhají často neoficiální testy a tréninky, které pro zkušené fanoušky představují zajímavé předzvěsti. Pro cestovatele, kteří plánují navštívit závody, je důležité si včas zajistit ubytování, vzhledem k popularitě MotoGP, zejména v lokalitách jako Le Mans a Silverstone. Doprava může být náročná, proto doporučuji prozkoumat možnosti dopravy předem a zvážit i ubytování v blízkosti okruhu. Nezapomeňte, že termíny závodů se mohou měnit, proto sledujte oficiální stránky MotoGP pro aktuální informace. Doporučuji také prozkoumat okolí jednotlivých závodních tratí – každá nabízí jedinečné kulturní a turistické atrakce, které obohatí váš zážitek.

Kolik stojí motorka MotoGP?

Cena motocyklu MotoGP se pohybuje kolem dvou milionů eur, což je číslo, které zaskočí i zkušeného cestovatele. Během svých cest po různých závodních okruzích jsem měl možnost nahlédnout do paddocku a vidět tyto stroje zblízka. Není to jen cena samotné motorky, ale i enormní náklady na vývoj, testování a neustálé inovace. Zatímco běžný motocykl pro silniční provoz využívá sériově vyráběné díly, MotoGP stroje jsou v podstatě ručně vyráběné kusové záležitosti, využívající nejmodernější technologie a materiály, od titanu a karbonu až po sofistikovanou elektroniku. K finální ceně je nutné připočítat i náklady na náhradní díly, které jsou stejně drahé, jako samotný stroj. Nejenže se jedná o vrchol technického umění, ale také o investici do vývoje, která se promítá do vylepšení technologií i v běžně dostupných motocyklech.

Mimo samotné motorky stojí za zmínku i logistické a personální náklady týmů. Přeprava vybavení po celém světě, platy mechaniků, inženýrů a jezdců, to vše tvoří podstatnou část rozpočtu. Celkové náklady na účast v mistrovství světa MotoGP se tak pohybují v desítkách milionů eur ročně, z čehož je zřejmá enormní finanční síla potřebná pro boj o titul.

Co je apex zatacky?

Apex, neboli vrchol zatáčky, je ten nejdůležitější bod v každé zatáčce, místo, kde se vaše vozidlo nejvíce přibližuje vnitřnímu okraji. Je to bod, odkud začínáte plynule akcelerovat, brždění by mělo být dávno za vámi. Správné najetí do apexu závisí na zvolené jízdní linii a typu zatáčky. Zkušení řidiči často využívají tzv. “late apex”, kdy prodlouží průjezd zatáčkou a apex najedou až na poslední chvíli, což umožňuje větší rychlost v průjezdu a plynulejší výjezd. Naopak “early apex” je vhodný pro pomalejší jízdu a lepší kontrolu vozidla, často se používá v technicky náročných pasážích nebo při jízdě v horších podmínkách. Vždy je důležité zvážit podmínky, typ vozovky a svůj vlastní styl jízdy při volbě ideálního apexu. Správný apex vám pomůže udržet si vyšší průměrnou rychlost a bezpečně projet zatáčku.

Umístění apexu se také liší v závislosti na typu zatáčky – slepá zatáčka, esíčko, široká zatáčka. Před vjezdem do zatáčky je proto důležité si ji prohlédnout a naplánovat si ideální stopu s ohledem na viditelnost a dostupný prostor. Nezapomínejte na bezpečnost a dodržujte rychlostní limity, i když ovládáte techniku apexu. Správné určení apexu je klíčové pro plynulou a bezpečnou jízdu, a to nejen na závodním okruhu, ale i na běžných silnicích.

Kde sledovat MotoGP 2025?

MotoGP 2025? Žádný problém! Sledovat závody můžete živě a zdarma na TV Tipsport. Plánují vysílat všechny etapy sezóny, takže žádný adrenalin vám neuteče. Doporučuji si ale předem ověřit přesný program a dostupnost vysílání na jejich webových stránkách. Pro maximální zážitek si nezapomeňte sbalit sluchátka – zvuk projíždějících strojů je prostě úžasný! A nezapomeňte, že i když sledujete závody online, atmosféra na okruhu je naprosto jedinečná – zvažte návštěvu některé z etap, pokud máte příležitost. To je teprve opravdový zážitek! Ať už budete sledovat odkudkoliv, přeji vám hodně štěstí s vaším závodním dobrodružstvím! Nezapomeňte také zkontrolovat, zda TV Tipsport má práva na vysílání ve vaší zemi.

Kde se vykoupat na Šumavě?

Plánujete osvěžující koupání na Šumavě? Máte na výběr z několika skvělých míst! Nečekejte jen nudné betonové bazény. Šumava nabízí i kouzlo přírodních koupališť.

Začněme s klasikou – městským koupalištěm ve Vimperku. Ideální pro rodiny s dětmi, s obvyklou infrastrukturou včetně občerstvení. Pokud hledáte něco menšího a klidnějšího, zkuste koupaliště v Nýrsku. Je menší, ale zato obvykle méně přeplněné.

Pro ty, kteří hledají trochu dobrodružství, doporučuji koupaliště Hulák (cca 1,9 km od…) a koupaliště Luh u Sušice (cca 6,7 km od…). Tyto lokality často nabízejí krásné přírodní prostředí, ale počítejte s menším komfortem než na městských koupalištích. Záleží na vašich preferencích. Další možnosti zahrnují koupaliště Kolinec, koupaliště Smržovice a modernější Centrum vodní zábavy v Kdyni, které nabízí více atrakcí. Pro náročnější plavce je pak tu Plavecký areál v Klatovech, který je sice už trochu mimo samotnou Šumavu, ale určitě stojí za zvážení.

Nezapomeňte si před návštěvou ověřit aktuální otevírací dobu a ceny vstupného na webových stránkách jednotlivých koupališť. Přeji vám příjemné koupání a krásný den na Šumavě!

Kam na Šumavě na motorce?

Šumava na motorce? To je kapitola sama o sobě! Moto muzeum v Kašperských Horách je nutností – světové unikáty tam opravdu najdete. Ale věděli jste, že i Pekelné doly skrývají jedinečný zážitek pro motorkáře? Nejde jen o nějakou nudnou prohlídku. Speciální motorkářská jeskyně umožňuje vjezd až k baru přímo na stroji! Představte si ten pocit – projíždět útrobami země na své mašině. Doporučuji zkontrolovat otevírací dobu a případné omezení výšky a typu motocyklů. Po cestě doporučuji zastávku v některé z místních hospod, kde se podávají výborná regionální piva a jídla. Trasy po Šumavě jsou nádherné, ale i náročné, proto nepodceňujte přípravu a bezpečnostní vybavení. Nezapomeňte na mapu a dostatek paliva. Pro zkušené motorkáře je ideální prozkoumat i méně známé cesty mimo hlavní silnice – ale s opatrností!

Tip: V Kašperských Horách se kromě muzea vyplatí navštívit i samotné město – krásná historická zástavba a nádherná příroda v okolí.

Kdy je burza ve Valech?

Valašská burza se koná vždy druhou neděli v měsíci, s výjimkou ledna a února. Probíhá na prostranství o rozloze 25 000 m², vpravo po silnici směrem na Mělice, mezi železničním viaduktem a mostem přes Labe. Doporučuji pohodlnou obuv, protože se budete hodně pohybovat. Na burze najdete širokou nabídku regionálních produktů, od potravin a řemeslných výrobků až po starožitnosti a zahradnické potřeby. Je dobré si vzít s sebou hotovost, protože ne všichni prodejci přijímají platební karty. Parkování je možné v okolí, ale v době konání burzy bývá značně vytíženo, proto doporučuji přijet s dostatečným předstihem. Pro lepší orientaci si můžete stáhnout mapu areálu burzy z webových stránek pořadatele (pokud ji nabízí). Počítejte s rušným prostředím a větší koncentrací lidí.

Kam vyrazit na Šumavě?

Šumava nabízí nepřeberné množství krásných míst, ale některá skutečně vynikají. Kromě notoricky známých lokalit, jako je Černé jezero s jeho magickou atmosférou a možností procházky po jeho břehu, či Boubínské jezírko, zapsané na seznamu UNESCO, stojí za návštěvu i méně frekventované, avšak stejně úchvatné kouty.

Vodopád Bílá strž uchvátí svou divokostí a silou, zatímco Naučná stezka Povydří umožňuje poznat unikátní ekosystém řeky Vydry. Pro milovníky historie je fascinující zaniklá obec Zhůří, která dodnes ukrývá zbytky svého dávného života.

Milovníky rašelinišť okouzlí Chalupská slať s její typickou šumavskou flórou a faunou. Zatímco Mrtvý luh s unikátními ekosystémy nabízí klid a ticho.

Pro aktivnější turisty je tu Zlatá stezka, jedna z nejznámějších turistických tras Šumavy, která nabízí nádherné výhledy. Rodiny s dětmi ocení Medvědí stezku, kde se mohou seznámit s životem těchto majestátních zvířat. A konečně, pro ty, co se zajímají o historii a techniku, je tu Schwarzenberský plavební kanál, skvělý příklad technické památky.

Doporučuji si před cestou ověřit aktuální podmínky na turistických stezkách a zvolit trasu odpovídající vašim fyzickým možnostem. Nezapomeňte na vhodnou obuv, oblečení a dostatek pití.

Pro komplexnější plánování doporučuji navštívit webové stránky Správy Národního parku Šumava.

  • Tip pro náročnější turisty: Zkuste kombinaci více lokalit, například procházku kolem Černého jezera s výstupem na nějaký okolní vrchol pro dech beroucí panoramatické výhledy.
  • Tip pro rodiny s dětmi: Kromě Medvědí stezky se zaměřte na kratší a méně náročné trasy v okolí Boubínského jezírka nebo v oblasti Kvildy.

Jak se dělá dresink?

Základní jogurtový dresink, jehož receptura se v různých podobách šíří světem, je překvapivě jednoduchý. Vychází z principu mléčné emulze, podobně jako francouzská vinaigrette, jen s podstatně jemnější texturou. Tradičně se používá hustý řecký jogurt pro jeho krémovitost a výraznější chuť. Místo klasické zakysané smetany lze experimentálně přidat i smetanu ke šlehání pro ještě bohatší chuť, nebo naopak použít nízkotučné varianty pro lehčí verzi. Důležité je postupně přidávat mléko, aby se zabránilo hrudkám. Typ mléka ovlivní výslednou chuť; plnotučné mléko dodá plnější texturu, odtučněné mléko lehčí konzistenci. Česnek, klíčová ingredience, je možné nahradit sušeným česnekem (dávkování dle potřeby) nebo zcela vynechat pro neutrálnější chuť. Pro zkušenější kuchaře doporučuji experimentovat s bylinkami – čerstvá petrželka, pažitka, kopr nebo i oregano dodají dresinku nový rozměr. Sůl je nutná pro vyvážení chutí, ale experimentujte i s bílým pepřem pro jemnější šmrnc. Místo soli lze také použít himálajskou sůl pro intenzivnější chuť a zajímavější vizuální efekt. Konzistence by měla být tekutá, ale ne příliš řídká, aby se dresink dobře držel na salátu.

Co je to dresing?

Dresink, jak praví můj opotřebovaný, ale věrný výtisk Černého gastronomické encyklopedie, je v podstatě studená zálivka pro saláty – zeleninové, ovocné, či kombinované. Znalci však vědí, že jeho variace jsou nekonečné. Od jednoduchých olejo-octových kombinací, které jsem ochutnal na italských farmách, až po sofistikované emulze s bylinkami a kořením, jež jsem objevil v malých francouzských bistrech. Kvalitní dresink dokáže i obyčejný salát proměnit v kulinářské mistrovské dílo. Jeho chuť se liší podle použitých ingrediencí – od svěží a kyselé, přes krémovou a smetanovou až po pikantní a ostrou. Nezapomínejte, že kvalita oleje a octa je klíčová pro vynikající chuť. A nepodceňujte sílu čerstvých bylinek – ty dodají dresinku nenapodobitelnou vůni a hloubku chuti.

Kolik stojí těstace veterána?

Cena testace veterána? To je kapitola sama o sobě! Nejde jen o pár korun, ale o důkladný proces, který zahrnuje protokol o technické prohlídce historického vozidla vydaný STK. Bez něj ani ránu! Vaše kráska musí mít výrobní štítek a vyražené VIN – to je základ. Nezapomeňte, že se jedná o dokument, který potvrzuje, že vaše vozidlo splňuje nároky na zařazení mezi historická vozidla. Cena samotné testace se pohybuje okolo 5 500,- Kč. To se ale může lišit v závislosti na STK a rozsahu potřebných oprav. Před testováním si proto raději důkladně prohlédněte vašeho veterána a případně proveďte potřebné opravy, abyste zbytečně nepřepláceli. Ušetříte si tak nervy i peníze. Nepodceňujte přípravu, cestování s veteránem je nádherné, ale bez řádné dokumentace se neobejdete. Mnozí veteránisté doporučují i prohlídku před testováním u specializovaného mechanika, který se na veterány zaměřuje. Zkušenosti s veterány jsou k nezaplacení.

Nezapomeňte, že testace je pouze prvním krokem k plnohodnotnému užívání vašeho veterána. Po získání protokolu budete moci požádat o registraci veterána, což s sebou nese další poplatky a administrativu. Připravte se i na to.

Kde je sraz veteránů?

Tradiční sraz veteránů, tentokrát s datem 8. června 2025, se koná před E-Motion parkem v Avion shopping parku v Ostravě. Očekávejte pestrou přehlídku veteránů všech kategorií a značek – od elegantních vozů z dvacátých let až po svalnaté americké muscle cars. Areál Avion shopping parku nabízí kromě samotné výstavy i široké možnosti občerstvení a zábavy. Doporučuji využít příležitost k prohlídce celého parku a třeba i k návštěvě některého z tamních obchodů. Pro pohodlnou cestu doporučuji využít veřejnou dopravu, Ostrava má velmi dobře rozvinutou síť tramvají a autobusů. Pokud však jedete autem, počítejte s možnými dopravními komplikacemi a parkovacími omezeními v okolí. Nezapomeňte si vzít fotoaparát – pohled na tolik veteránů pohromadě je nezapomenutelný zážitek.

Kolik let musí mít veterán?

Kolik let musí mít auto, aby se mohlo pyšnit titulem veterán? To není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Obecně se za veterána (nebo oldtimer) považuje vozidlo starší více než 30 let. Ale pozor! Jen stáří nestačí. Důležité je i to, zda má testování historického vozidla, což potvrzuje jeho autenticitu a stav. Mnoho veteránů najdete i pod zvláštními registračními značkami pro historická vozidla. To usnadňuje proces registrace a často přináší i daňové výhody.

Během mých cest po světě jsem se setkal s různými interpretacemi, co veterán vlastně je. V některých zemích je hranice 25 let, jinde 40. V USA se třeba používají termíny jako classic car a antique car s odlišnými definicemi. Nezapomínejte proto vždy ověřit místní legislativu, zvláště pokud plánujete s veteránem cestovat. Je to důležité nejen pro registraci, ale i pro pojištění a případné technické kontroly. Doporučuji prostudovat si specifické předpisy země, kterou chcete navštívit. Například v Německu je proces registrace historického vozidla náročnější než v České republice. Důkladná příprava je klíčem k bezproblémovému cestování s vaším veteránem.

Ať už je váš veterán starý 30, 40, nebo i více let, je to vždy kus historie a zážitek z jízdy s ním je neopakovatelný. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu a péči, abyste si tuto radost mohli užívat co nejdéle. Investice do veterána je investicí do zážitku a unikátního kousku historie. A pro opravdové nadšence se to vyplatí stokrát!

Jak najíždět do zatáčky?

Základní rada zní: do zatáčky najíždějte co nejvíce vlevo, ale vždycky v rámci svého jízdního pruhu. Tím si zajistíte optimální průjezd a zároveň uvidíte, co se děje před vámi. Myslete na to, že tento postup je klíčový pro plynulou jízdu, a to bez ohledu na typ vozovky, ať už je to klikatá horská silnice, nebo dálnice s mírnými oblouky.

Představte si ideální stopu – tu nejrychlejší a nejbezpečnější cestu zatáčkou. Na nízkorychlostních silnicích ji často intuitivně najdete. Na rychlejších komunikacích, zvláště s velkým poloměrem, je méně zřejmá. Vždy je ale výhodnější místo najíždění do zatáčky v jejím středu, najíždět k její vnější straně. Vždy se snažte o plynulou jízdu, aby vám neproklouply kola.

Správná rychlost je klíčová. Nečekejte s brzděním na poslední chvíli. Včasné podřazení a využití brzdného účinku motoru je mnohem efektivnější a bezpečnější než prudké brždění před zatáčkou. To vám dá větší kontrolu nad vozidlem a umožní vám lépe reagovat na neočekávané situace. Zvlášť v nepříznivých podmínkách (déšť, sníh, led) je to životně důležité.

Další tipy pro bezpečné projíždění zatáček:

  • Pozor na vnější okraje vozovky: Může se tam nacházet štěrk, písek nebo jiné nebezpečné překážky.
  • Přizpůsobte rychlost stavu vozovky: Mokrá, zledovatělá nebo jinak kluzká vozovka vyžaduje snížení rychlosti a opatrnější jízdu.
  • Předvídejte: Sledujte dopravu před sebou a anticipačně reagujte na potenciální nebezpečí.
  • Prohlédněte si zatáčku: Než do ní vjedete, zkuste se podívat co nejdál do jejího průběhu, abyste si udělali představu o jejím tvaru a případných překážkách.

Zkušenost se získává praxí, ale dodržování těchto základních pravidel vám pomůže vyhnout se nehodám a zlepšit vaše řidičské dovednosti. Nezapomeňte, že bezpečnost na silnici je prioritou číslo jedna!

Co je to Delitel?

Slovo „dělitel“ má v češtině, podobně jako v mnoha světových jazycích, dvojí význam, odrážející dvě odlišné matematické operace. Je to fascinující, jak se podobné koncepty objevují napříč kulturami a matematickými systémy, od starověkého Egypta po moderní kvantovou fyziku.

První význam se vztahuje k dělení jako operaci: dělitel je číslo, kterým dělíme. Například v příkladu 12 : 3 je číslo 3 dělitel. Tohle je intuitivní koncept, který se používá všude, od rozdělování sladkostí mezi děti až po složité finanční výpočty.

Druhý význam se zaměřuje na dělitelnost čísel: dělitel je číslo, které dělí jiné číslo beze zbytku. Například 3 je dělitelem 12, protože 12 děleno 3 je 4 bez zbytku. Tento koncept je základem teorie čísel a má široké využití v kryptografii, optimalizaci systémů a dalších oblastech. Zde je několik příkladů, které tento koncept ilustrují:

  • Prvočísla: Čísla, která mají pouze dva dělitele – jedničku a samo sebe. Prvočísla jsou stavební kameny všech čísel a jejich studium je klíčové pro pochopení mnoha matematických struktur.
  • Největší společný dělitel (NSD): Největší číslo, které dělí dvě nebo více čísel beze zbytku. NSD má praktické uplatnění při zjednodušování zlomků nebo při hledání společných násobků.
  • Nejmenší společný násobek (NSN): Nejmenší číslo, které je dělitelné dvěma nebo více čísly beze zbytku. Používá se například při sčítání zlomků s různými jmenovateli.

Rozumění dělitelům a dělitelnosti je fundamentální pro pochopení aritmetiky a algebry a otevírá dveře k fascinujícím oblastem matematiky a jejích aplikací v reálném světě. V různých kulturách se tento koncept objevuje v různých podobách, ale základní princip zůstává stejný.

Co je to veterán?

Veterán, to je pro mě hlavně něco, co vydrželo! V kontextu turistiky, veterán je něco, co prošlo mnoha výzvami a stále funguje. Ať už je to zkušený turista, který zdolal stovky kilometrů a má za sebou nespočet výprav, nebo veteránské auto, které překonalo nespočet náročných terénů.

Když mluvíme o veteránech vojáků, představuji si ty, kteří prožili mnoho dobrodružství a získali neocenitelné zkušenosti v nehostinných podmínkách. Jejich vyprávění je plné poučení pro každého, kdo se chystá na náročnější cestu.

Veteránská vozidla, ta jsou jiná kapitola. To je spojení historie a techniky. Myslím na ty staré, spolehlivé terénní vozy, s nimiž se dá dojet i na ty nejodlehlejší místa.

  • Důležitá poznámka k veteránům (vozidla): 30 let staré auto je jenom startovní čára. Skutečný veterán je v perfektním stavu, originální, s funkční technikou – zárukou spolehlivosti na cestách.
  • Tip pro turisty: Před cestou s veteránem si pečlivě naplánujte trasu a ujistěte se, že máte k dispozici náhradní díly.

Zkušený turista-veterán má v záloze vždycky plán B, případně i C. Vždycky zkontroluje mapu, počasí a má s sebou vše potřebné pro přežití i v nepředvídatelných situacích. Jeho zkušenosti jsou k nezaplacení!

  • Plánování trasy s ohledem na terén a počasí
  • Kvalitní výstroj a vybavení
  • Znalost první pomoci a přežití v přírodě
  • Spolupráce a vzájemná pomoc v týmu

Kde je sraz motorkářů?

Šestnáctý ročník mezinárodního srazu motorkářů v Šiklandu (27.-28.6.2025) slibuje skvělou zábavu. Nachází se v srdci Vysočiny, takže počítejte s krásnou přírodou v okolí. Doporučuji si předem zarezervovat ubytování, jelikož se jedná o populární akci a kapacita hotelů a penzionů v okolí se rychle zaplní. Na místě očekávejte bohatý program – koncerty, jízdy zručnosti, stánky s motorkářským vybavením a další atrakce. Pro přesné informace o programu a cenách vstupného navštivte oficiální webové stránky akce. Doprava autem je možná, ale počítejte s dopravními omezeními a parkovacím poplatkem. Zvažte i dopravu vlakem nebo autobusem a následně využití místní dopravy. Nezapomeňte na vhodnou výbavu – pohodlné boty, nepromokavou bundu a pojištění. Pro jízdu na motorce samozřejmě helmu a další ochranné pomůcky. Užijte si skvělý víkend plný adrenalinu a zábavy!

Scroll to Top