Kolik hotovosti můžu mít u sebe?

Takže, kolik hotovosti si můžu vzít s sebou? Evropská unie má poměrně striktní pravidla v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu. To znamená, že při překračování hranic EU s částkou 10 000 EUR (nebo ekvivalentem v jiných měnách – a to zahrnuje i cenné papíry, šeky a podobně) musíš vyplnit celní prohlášení o hotovosti. Nedělej si s tím hlavu, formulář je jednoduchý, ale jeho vyplnění je povinné. Doporučuji mít hotovost rozdělenou do menších obálek, pro případ ztráty nebo krádeže. A nezapomeň na důkladné pojištění zavazadel! Mimochodem, limity se mohou lišit podle země, takže je dobré si před cestou ověřit aktuální nařízení cílové země. A nikdy nepřepravujte větší částky, než je nezbytně nutné.

Kam uložit větší obnos peněz?

Chceš uložit větší peníze? Představ si to jako výpravu – dlouhodobý trek s potenciálem velkého zisku, ale i s rizikem ztráty. Podobně jako při zdolávání vrcholů, i investování do podílových fondů může přinést vysoký výnos, ale s tím ruku v ruce jde i větší riziko. Akciové fondy nabízí průměrné zhodnocení kolem 6–12 % ročně, ale to jen za předpokladu dlouhodobé investice, minimálně 5-10 let, podobně jako trénink pro náročný výstup. Je to jako sbalení správné výbavy – diverzifikace portfolia, tedy rozložení investic do různých fondů, je klíčová pro snížení rizika. Nezapomínej na důkladný průzkum terénu – informuj se o typech fondů, poplatcích a rizicích, abys se vyhnul nepříjemným překvapením. Mysli na to, že stejně jako při expedici, i zde existuje riziko ztráty části investice, ale s dobrou přípravou a trpělivostí můžeš dosáhnout vrcholu – finanční nezávislosti.

Před investicí si promysli svůj investiční horizont a toleranci rizika. Dlouhodobé investování je jako výprava na několik let – vyžaduje trpělivost a odhodlání. Kratší investice jsou jako jednodenní výlet – méně náročné, ale s menším potenciálem zisku.

Nezapomeň, že informace uvedené výše nemají charakter investičního doporučení. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím se poraďte s finančním poradcem.

Kolik peněz mohu dát hotové?

V Česku platí striktní pravidlo pro hotovostní platby. Neexistuje žádná výjimka z limitu 2700 000 Kč.

To znamená:

  • Platby nad 270 000 Kč musí být vždy bezhotovostní. Zaplatit v hotovosti takovou částku prostě nejde. To se týká jak plátce, tak příjemce. Není to jen doporučení, ale zákonná povinnost.
  • Přijetí hotovostní platby přesahující 270 000 Kč je pro příjemce nezákonné. Riziko je na obou stranách transakce. Příjemce se vystavuje riziku pokuty, plátce riskuje, že platba nebude uznána.

Pro cestování po České republice s větším množstvím hotovosti je proto klíčové si tuto hranici uvědomit. Doporučuji využívat platební karty a další bezhotovostní metody platby. To nejen minimalizuje riziko, ale zjednodušuje i samotné cestování.

Poznámka: Tento limit se týká pouze hotovostních plateb. Bezhotovostní platby, jako jsou bankovní převody, nejsou touto legislativou omezeny.

Kolik mohu vybrat v hotovosti z banky?

Standardně z bankomatu vytáhnu najednou kolem 80 000 Kč. To ale neznamená, že bych si nemohl v ten samý den vzít víc. Mám vyzkoušeno, že v některých bankách to jde, prostě si to rozdělím na několik výběrů. 80 000 Kč je limit jen na jeden tah. Vždycky si ale před výpravou zkontroluju limity své banky, abych se vyhnul nepříjemným překvapením někde uprostřed hor. Ušetří mi to čas a nervy, které raději věnuji výstupu na tenhle kopec. A co se týče hotovosti na cestách – vždycky raději něco navíc, než abych pak řešil, jak sehnat peníze v odlehlé oblasti. Kartu samozřejmě taky mám, ale hotovost je v terénu king. Z vlastní zkušenosti doporučuji mít u sebe rozdělené peníze na různá místa, pro případ ztráty. A pamatujte – váha peněženky je i součástí váhy batohu, takže ideální je mít co nejméně zbytečností.

Kolik mít doma v hotovosti?

Kolik peněz byste měli mít doma v hotovosti? To je otázka, na kterou není jednoduchá odpověď, zvlášť když se chystáte na dobrodružství. Statistiky ukazují, že většina Čechů (62 %) drží doma méně než 10 000 Kč. To je pro běžné výdaje dostačující, ale na cestách se to rychle změní.

Hotovost na cestách: nutnost, nebo přežitek? Z mého pohledu zkušeného cestovatele je hotovost stále důležitá, i v dnešní době digitálních plateb. Mnoho míst, zvláště v odlehlých oblastech, neakceptuje karty. Představte si, že se ocitnete v zapomenuté vesničce v Nepálu, kde se dá platit pouze v rupiích, a vaše karta je zablokovaná… Noční můra!

Kolik tedy vzít? Záleží na vašem cíli a délce cesty. Doporučuji si předem zjistit, zda je v dané oblasti běžné platit kartou, nebo se spoléhat na hotovost. Zvažte:

  • Délka cesty: Týdenní výlet vyžaduje méně hotovosti než měsíční dobrodružství.
  • Cíl: Rozvinuté země s dobrou infrastrukturou umožňují větší spoléhání na karty. Naopak v rozvojových zemích je hotovost nezbytná.
  • Plánované aktivity: Vstupné do památek, jídlo v menších restauracích, taxíky – to vše může vyžadovat hotovost.

Bezpečnost: Nedoporučuji držet doma velké částky hotovosti. Riziko krádeže je reálné. Na cestách rozdělte hotovost na více míst, například do různých batohů nebo peněženek.

Další statistické údaje: 19 % Čechů s rezervou v hotovosti ji uchovává v šuplíku. To se mi nezdá moc bezpečné! Ostatní statistiky: 19% má 10-20 tisíc, 12% má 20-50 tisíc a jen 8% má více než 50 tisíc korun doma.

Rozložení rizik: Na cestách raději méně hotovosti v kapse a více na spolehlivém místě (trezor v hotelu, peněžní pás). Vždy si nechte rezervu na kartě. A nezapomeňte informovat banku o vašich plánovaných cestách!

  • Zvažte cestovní pojištění s krytím ztráty hotovosti.
  • Používejte spolehlivé a diskrétní metody přenášení hotovosti.
  • Vždy si nechte kopii důležitých dokumentů a karet.

Proč se 100 Kč říká kilo?

Víte, proč se sto korunám říká kilo? Odpověď se skrývá v řeckém slově χίλιοι (chílioi), znamenajícím tisíc. Tohle jsem se naučil při svých cestách po Řecku – všimli jste si, jak se tam čísla a měrné jednotky prolínají s každodenním životem? Předpona „kilo-“ tedy znamená tisíc, a proto stovka je „kilo“. Zajímavé je, že kilogram je vlastně výjimka – jediná základní jednotka využívající tuto předponu. Na cestách po světě jsem si všiml, jak je systém metrických jednotek rozšířený, ale i tam se občas setkáte s anglosaským systémem, takže je dobré znát obojí. Tohle mi pomohlo například při výpočtu ceny benzínu v USA nebo při nákupu surovin v Indonésii. Stejný princip tisíc násobků platí i pro další předpony, jako jsou mega-, giga- a tak dále – a věřte mi, při plánování dlouhých cest je důležité mít alespoň základní představu o jejich významu.

Mimochodem, pokud se chystáte na cestu do zemí používajících metrický systém, doporučuji si předem nastudovat základní jednotky a předpony. Ušetří vám to spoustu zmatků a nepříjemných překvapení. A na závěr ještě malá rada zkušeného cestovatele: nepodceňujte sílu převodních aplikací v telefonu. Jsou to skvělí pomocníci!

Kolik mohu zaplatit za auto v hotovosti?

Chcete-li v České republice koupit auto v hotovosti, narazíte na zákonný limit. Zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, striktně omezuje platby v hotovosti na 270 000 Kč za jeden den. To je důležité si uvědomit, zvláště pokud cestujete z ciziny a zvyklé jste na jiné limity. Mnoho zemí má podobná, ale často odlišná, nařízení pro hotovostní platby, proto je vhodné se před cestou seznámit s místní legislativou. V některých zemích Evropské unie je limit pro hotovostní platby mnohem nižší, v jiných naopak vyšší. Pro bezproblémový nákup dražšího auta v Česku je proto nutné počítat s bankovním převodem, nebo s rozdělením platby na více dnů, což by ale mohlo být komplikované a vyžadovalo by to další dohody s prodávajícím.

Kolik mohu vložit hotovosti na účet?

Kolik hotovosti můžu vložit na účet? To záleží na bance. Představ si, že jdu na túru s těžkým batohem – čím víc hotovosti, tím těžší batoh. Proto je dobré vědět, kolik toho unesu (a kolik banka přijme).

Česká spořitelna: 350 000 CZK. Dost na to, abych si po výpravě pořídil novou kvalitní mapu.

ČSOB: Stejně jako Česká spořitelna, 350 000 CZK. S tímhle limitem se dá pohodlně zaplatit i nová výbava pro expedici do hor.

Komerční banka: 300 000 CZK nebo 200 bankovek. Tohle je jako s výběrem správné výstroje – záleží na tom, co s sebou beru. Množství bankovek je limitující faktor, podobně jako váha zavazadla při treku.

MONETA Money Bank: 350 bankovek. Zde je prioritou počet bankovek, ne jejich celková hodnota. Jako když balím jídlo na trek – důležitý je i počet menších porcí.

Jak vybrat velký obnos peněz?

Plánujete větší finanční transakci v hotovosti? Nepodceňujte přípravu. Výběr vyšších částek vyžaduje předem domluvu s bankou. Zavolejte svému bankéři, nebo na bezplatnou linku 800 300 300 minimálně dva dny předem. Zkušenost učí, že rychlost je v tomto případě iluze. Mnoho poboček nemá pokladnu, takže ověřte její dostupnost na vybrané pobočce. Tip pro zkušenější cestovatele: při cestování do méně rozvinutých zemí si vždy ověřte dostupnost bankomatů a limit výběru. Nezřídka se stává, že i běžné výběry vyžadují předem domluvené limity. Mějte proto vždy záložní plán, jak získat potřebné finanční prostředky, třeba převodem na místní kartu nebo přes spolehlivou platební platformu. Před cestou si také zjistěte aktuální kurzy a poplatky za výběr v zahraničí – mohou vás nepříjemně překvapit.

Kolik peněz je bura?

Česká čeština je plná zajímavých slangových výrazů a „bůra“ je skvělým příkladem. Nejedná se o žádnou oficiální měnovou jednotku, ale o hovorový výraz pro pětikorunu. Jeho původ je však mnohem zajímavější, než by se mohlo zdát. Podle některých zdrojů výraz „bor“ (či „bůr“) používala spodina pro „peníze na dřevo“, tedy drobné peníze, a „velkej bůr“ se používal pro padesátikorunu. Představte si, jak se v minulosti s těmito „bůrami“ obchodovalo na trzích, či jak se jimi plnily kapsy chudších vrstev obyvatelstva. Čas, a s ním i jazyková deformace, proměnily „bor“ na dnešní „bůru“, reprezentující onu nejméně hodnotnou minci v oběhu.

Zajímavost: Podobných slangových výrazů pro peníze existuje v češtině mnoho, a jejich znalost vám může pomoci pochopit kontext starších textů, ale i lépe se orientovat v hovorové řeči. Pro cestovatele je znalost takových výrazů jistě obohacující, neboť vám umožní nahlédnout do hloubky kultury a historie dané země. Některé výrazy se mohou dokonce lišit regionálně, což dodává cestování další vrstevnatost. Znalost slangových výrazů pro peníze může být dokonce i praktická – například vám pomůže lépe vyjednávat při nakupování na trzích nebo při komunikaci s místními obyvateli.

Tip pro cestovatele: Nebojte se používat slangové výrazy, ale vždy s ohledem na kontext a společnost, ve které se nacházíte. Nesprávné použití by mohlo vést k nedorozuměním.

Kdy končí 5000 Kč?

Takže, ptáte se na konec platnosti 5000 Kč? To je zajímavá otázka! Mnoho lidí si myslí, že s koncem výměny neplatných bankovek 30. 6. 2024 zmizely i pětitisícovky. To ale není pravda! Česká národní banka oficiálně ukončila výměnu starých bankovek s úzkým stříbrným proužkem (vydaných v letech 1995-1999), s výjimkou právě těch pětitisícových. Ty zůstávají v oběhu v obou variantách – z roku 1999 i z roku 2009.

Když už jsme u cestování a peněz, vzpomínám si na jednu zajímavou situaci v Gruzii. Tam jsem se setkal s prodejcem, který mi odmítl vzít starou, ale stále platnou, pětisetkorunu. Byla sice v pořádku, ale jednoduše ji nechtěl. Proto je vždy dobré mít s sebou různé bankovky a mince, ať se vyhnete podobným nepříjemnostem, ať už cestujete kamkoli. Při cestování po světě jsem si uvědomil, jak důležitá je důkladná příprava, a to zahrnuje i pochopení místní měny a platnosti bankovek.

A ještě jedna rada pro všechny cestovatele: Nezapomínejte na cestovní pojištění! Nikdy nevíte, co se může stát. Může se vám hodit, nejen při zdravotních problémech, ale i při ztrátě dokladů či peněz.

Závěrem k pětitisícovkám: nemusíte se bát, vaše staré i nové pětitisícové bankovky zůstávají v oběhu.

Jak dostat hotovost na účet?

Toužíte-li po hotovosti bezpečně uložené na účtu, nepanikařte! Zkušený cestovatel ví, že existují dva osvědčené způsoby. Prvním je klasická návštěva pobočky vaší banky. Věřte mi, osobní kontakt s bankovním pracovníkem má své kouzlo, zvláště v cizí zemi. Můžete se zeptat na detaily, případné poplatky a ušetřit si tak nepříjemné překvapení.

Druhou, a v dnešní uspěchané době mnohem praktičtější variantou, je využití vkladomatu. Tyto moderní bankomaty jsou dostupné i v těch nejzapadlejších koutech světa, často i s podporou více jazyků. Nezapomeňte si však předem zjistit, zda váš bankovní účet a typ platební karty s touto službou kompatibilní, a případně si ověřte poplatky za vklad. Pro zkušeného cestovatele je důležité minimalizovat riziko a být o krok napřed. Před vkladem si vždy pečlivě zkontrolujte, zda vkládáte správné množství hotovosti a že bankomat transakci potvrdil.

Co s penězi s úzkým proužkem?

Čeští cestovatelé, pozor! Máte doma starší bankovky s úzkým stříbřitým proužkem o nominálních hodnotách 100, 200, 500, 1000 a 2000 Kč z let 1995–1999? Pak vězte, že od 30. června 2025 už oficiálně neplatí! Nezoufejte ale, výměna je stále možná. Tyto bankovky můžete bez časového omezení vyměnit na jakékoli pobočce České národní banky (ČNB).

Osobně jsem se s touto situací setkal už několikrát během svých cest po České republice. Pamatuji si, jak jsem se jednou snažil zaplatit v zapomenuté hospůdce v Krkonoších právě touto starou stokorunou a hospodský se na mě podíval s nevěřícným výrazem. Naštěstí jsem měl u sebe i novou bankovku, ale situace by se mohla zkomplikovat, pokud byste se ocitli v odlehlé oblasti s omezeným přístupem k bankám. Proto doporučuji pro jistotu vyměnit všechny staré bankovky co nejdříve.

Nejenže se vyhnete nepříjemným situacím při platbách, ale také si ušetříte starosti s hledáním nejbližší pobočky ČNB během vaší další cesty. Navíc, je to skvělá příležitost trochu si prohlédnout historii českých korun a uvědomit si, jak se peníze v průběhu let mění.

Pro podrobnější informace o výměně bankovek navštivte webové stránky ČNB. Nezapomeňte si vždy ověřit platnost bankovek před cestou a vyhnout se tak zbytečným problémům. Dobrá příprava je klíčem k bezproblémovému cestování, a to i v oblasti financí!

Kolik mohu poslat z účtu na účet?

Přátelé, chystáte se na velkou finanční expedici? Potřebujete přesunout značnou sumu z účtu na účet? Pak vězte, že limity se liší jako krajiny na mé cestě kolem světa!

Air Bank: Klasický převod zvládne až 5 milionů CZK¹, ale okamžitá platba je omezena na 50 tisíc CZK². Dobré pro menší výpravy, ale pro větší investice je potřeba plánovat dopředu.

Česká spořitelna: S 10 miliony CZK³ pro klasický převod je to solidní základna pro větší projekty. Okamžitá platba má však limit 400 tisíc CZK⁴ – stačí na menší dobrodružství.

ČSOB: Podobně jako Česká spořitelna, i ČSOB nabízí 10 milionů CZK⁵ pro klasický převod, ale okamžitá platba je omezena na 2,5 milionu CZK⁶ – velmi solidní pro nečekané příležitosti.

Fio banka: To je teprve objev! Klasický převod je bez omezení⁷, pro okamžitou platbu je limit 2,5 milionu CZK⁸. Ideální pro ty, kteří se nebojí velkých výzev!

¹ ² ³ ⁴ ⁵ ⁶ ⁷ ⁸ (Poznámka: Uvedené limity jsou pouze orientační a mohou se lišit dle individuálních podmínek klienta. Vždy si ověřte aktuální informace u vaší banky.)

Kolik můžu maximálně zaplatit v hotovosti?

Maximální hotovostní platba, kterou musí přijmout, je 350 000 Kč. To je důležité si uvědomit, ačkoliv se to může zdát jako vysoká částka. Pokud platíte v jiné měně (např. eurech), přepočet proběhne dle aktuálního kurzu ČNB z dne platby. Nezapomeňte si tento kurz ověřit předem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Praktické rady pro cestovatele:

  • Vždy si před větší platbou ověřte aktuální kurz ČNB, zejména pokud platíte v cizí měně.
  • Pro větší platby je bezpečnější a pohodlnější použít platební kartu. Vyhnete se tak riziku přepravy velkých částek hotovosti.
  • Uvědomte si, že i pod limit 350 000 Kč může být přijetí hotovosti odmítnuto, např. z důvodu podezření na praní špinavých peněz. Připravte se na případnou platbu kartou.
  • V menších obchodech a restauracích je hotovost stále běžná, ale u větších transakcí se s kartou budete pohybovat pohodlněji.

Příklad: Pokud chcete zaplatit 10 000 EUR, bude tato částka přepočítána na české koruny podle kurzu ČNB platného v den platby. Výsledná částka pak bude porovnána s limitem 350 000 Kč. Pokud převyšuje tento limit, platba v hotovosti nebude akceptována.

Které 5000 neplatí?

Česká národní banka už dříve informovala, že pětitisícové bankovky s úzkým stříbřitým proužkem si svou platnost zachovávají. To je dobrá zpráva pro všechny, kteří si schovávají staré koruny z cest po České republice, nebo je třeba objevili při úklidu starého kufru. V souvislosti s ukončením platnosti starších bankovek, které proběhlo 1. července 2025, bych rád upozornil na důležitý detail:

Z platnosti byly vyřazeny bankovky v hodnotách:

  • 100 Kč
  • 200 Kč
  • 500 Kč
  • 1000 Kč
  • 2000 Kč

Tyto bankovky byly emitovány v letech 1995 až 1999. Při svých cestách po východní Evropě jsem se několikrát setkal s podobnými situacemi, kdy staré bankovky ztratily platnost. Je proto důležité si vždy před cestou ověřit aktuální platnost měny v dané zemi. A to nejen v České republice, ale i v okolních státech, kde se můžete setkat s různými variantami bankovek s různými bezpečnostními prvky.

Tip pro cestovatele: Nevyhazujte staré bankovky automaticky! Můžete je zkusit směnit v některé z poboček ČNB, případně je prodat sběratelům.

Mimochodem, pamatuji si, jak jsem v roce 2000 v Praze vyměnil celou hromadu těchto starých bankovek. Bylo to zajímavé, tehdy se to ještě hodně řešilo a lidé si s tím dost lámali hlavu.

Kolik stojí vklad peněz na poště?

Takže, kolik vás to bude stát vhodit pár korun na poště? Závisí to! Zde je shrnutí, jak jsem to zjistil na své cestě po Česku:

  • Platba kartou: Zde je to jednoduché. Platba za služby České pošty debetní či kreditní kartou je zdarma. To samé platí i pro vklad hotovosti na účet kreditní karty – opět zdarma.
  • Vklad hotovosti na běžný účet: To je trochu dražší. Připravte si 10 Kč. Měli byste si to uvědomit, zvláště pokud vkládáte menší částky.
  • Výběr hotovosti: Pokud byste potřebovali naopak peníze vybrat, počítejte s poplatkem 50 Kč za výběr debetní kartou. Dobré vědět, pokud plánujete větší výdaje v hotovosti.

Tip pro cestovatele: Před cestou si vždy ověřte aktuální sazebník na webových stránkách České pošty. Poplatky se mohou měnit. A co je ještě důležitější – informujte se o dostupnosti platebních terminálů na konkrétní poště, abyste se vyhnuli zbytečným starostem.

Scroll to Top