Takže, kolik těch ryb si vlastně můžete ponechat za rok? Zákon o rybářství je složitý, ale zkusím to zjednodušit. Maximální limit 50 lososovitých ryb na roční povolenku platí pro všechny druhy povolenek – ať už máte tu místní, celostátní, nebo dokonce celorepublikovou. To je důležité si uvědomit, protože jsem se s tím už setkal několikrát na svých cestách po Česku i Slovensku. Lidé se často domnívají, že s lepší povolenkou mají i vyšší kvótu. Není to pravda.
A novinka od roku 2024, která může zaskočit i zkušené rybáře: ulovíte-li druhou rybu z vyjmenovaných druhů (kapr, amur, štika, candát, bolen, sumec), váš lov na daný den končí. To je skutečně striktní pravidlo, na které by se nemělo zapomínat. Mnohokrát jsem sám viděl, jak se i zkušení rybáři s tímto pravidlem potýkají. Je to na první pohled neintuitivní omezení, ale má to své opodstatnění v ochraně populací těchto druhů ryb. Doporučuji si vždy pečlivě přečíst aktuální rybářský řád pro danou oblast, aby nedošlo k nepříjemnostem a pokutám.
Nezapomeňte, že dodržování limitů je klíčové pro udržitelnost rybolovu. Já osobně se vždy snažím chytat zodpovědně a dodržovat všechna pravidla, ať už rybařím na tiché řece v Krušných horách, nebo na rozlehlé přehradě. Jen tak si můžeme zajistit, že i v budoucnu si budeme moci užívat krásy rybaření.
V jaké minimální vzdálenosti od sebe musí být rybáři při lovu na položenou?
Lov na položenou má svá pravidla, která je důležité dodržovat. Mezi nejdůležitější patří dodržování minimální vzdálenosti mezi rybáři. Zákon předepisuje minimální rozestup 3 metry, pokud se rybáři mezi sebou nedohodnou na menší vzdálenosti. To je důležité zejména na oblíbených místech s omezeným prostorem. Mnoho zkušených rybářů, které jsem potkal na svých cestách po českých řekách a potocích, mi zdůrazňovalo, že tato vzdálenost není jen právní záležitostí, ale i otázkou ohleduplnosti vůči ostatním a šance na lepší úlovek. Přelidněné místo totiž často ryby plaší.
Dále je důležité si uvědomit, že jako nástraha se nesmí použít ryby lososovité, úhoř, chráněné druhy ryb a ryby nedosahující nejmenší lovné míry. Porušení těchto pravidel může mít vážné důsledky, od pokut až po odebrání rybářského lístku. Na mých cestách jsem se setkal s různými přístupy k rybolovu, ale vždy platí, že ohleduplný přístup k přírodě a dodržování pravidel je klíčem k příjemnému a úspěšnému rybaření.
Které Přisvojené druhy ryb zapisuje osoba provádějící lov v Pstruhovém rybářském revíru bezprostředně po jejich ulovení?
V pstruhovém revíru si zapisuj druh ulovené ryby hned po zdolání. Počet a váhu? To až na konci chytání, před odchodem od vody. Platí to pro všechny druhy kromě pstruhů. Pozor, přívlač je povolena až od 16. dubna!
Tip pro rybáře: Nepodceňujte si vedení záznamů. Pomůže vám to nejenom dodržovat předpisy, ale i sledovat váš lov, zlepšovat techniky a třeba i odhalit trendy v populaci ryb v daném revíru.
Užitečné informace:
- Před lovem si vždycky ověřte platná pravidla a limity pro daný revír. Informace najdete na stránkách příslušného rybářského svazu.
- Vybavte se kvalitním rybářským deníkem nebo si stáhněte spolehlivou aplikaci do mobilu. Usnadní vám to zaznamenávání dat.
- Nezapomeňte na správné zacházení s ulovenými rybami. Vždycky je co nejrychleji a šetrně vraťte zpět do vody, pokud to není v rozporu s pravidly revíru.
Co je dobré si zapsat kromě druhu, počtu a váhy:
- Datum a čas lovu
- Použitá nástraha a technika lovu
- Počasí (teplota, vítr, slunečno/zataženo)
- Místo lovu (úsek řeky, jezero)
Kolik je pokuta za rybareni bez papíru?
Rybaření bez povolení v Česku je drahá záležitost. Pokuta může dosáhnout až 8000 Kč. Realita se často pohybuje kolem 4000 Kč, což se už blíží ceně některých povolenek.
Pro představu, ceny povolenek se liší:
- Místopisná povolenky (MP): 3300 – 5600 Kč pro nečleny rybářského svazu.
- Celostátní povolenky: 7400 Kč.
Před rybařením si proto vždy ověřte platnost a typ potřebné povolenky. Informace získáte na webových stránkách místních rybářských svazů nebo u prodejců povolenek. Tyto informace se mohou lišit v závislosti na regionu a typu vodní plochy (řeka, jezero, rybník). Můžete se také setkat s dodatečnými poplatky za lov specifických druhů ryb. Doporučuji si vše důkladně prostudovat předem, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a vysokým pokutám. Kromě povolenky si ověřte i místní předpisy a omezení ohledně lovných druhů a velikostí ryb.
Kdo vydává povolenku k lovu ryb?
Rybářský lístek, tedy povolenka k lovu ryb, se vydává na obecním úřadě obce s pověřeným obecním úřadem nebo na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Důležité je, abyste si vybrali úřad v obvodu vašeho trvalého pobytu (pro občany ČR) nebo místa vašeho pobytu (pro cizince).
Než se vydáte na úřad, doporučuji si předem zjistit přesnou adresu a otevírací dobu příslušného úřadu. Můžete to udělat online na webových stránkách obce, případně na portálech státní správy.
K žádosti budete potřebovat:
- Občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti.
- Poplatek za vydání rybářského lístku (výše se liší dle obce).
- Možná budete potřebovat i fotografii (nejlépe se informujte předem na úřadě).
Tip pro turisty: Pokud plánujete rybařit v České republice a nejste občanem ČR, nejlepší je kontaktovat příslušný obecní úřad s rozšířenou působností ještě před vaší cestou a zjistit všechny potřebné detaily ohledně získání povolení. Může se stát, že budete potřebovat dodatečné dokumenty, a vyřízení žádosti může trvat delší dobu.
Dále je potřeba si uvědomit:
- Rybářský lístek není jediné povolení, které budete potřebovat. V některých revírech budete potřebovat i povolení k rybolovu (tzv. povolenku k rybolovu) od vlastníka revíru.
- Seznámte se s platnými rybářskými řády a dodržujte je. Porušení pravidel může vést k sankcím.
- Respektujte ochranu přírody a dodržujte pravidla chytání a vypouštění ryb.
Jak daleko může být rybář od prutů?
Otázka vzdálenosti rybáře od prutů je spíše otázkou zodpovědného přístupu než přesného měření. Neexistuje žádná univerzální odpověď, záleží na mnoha faktorech. Myslete na to, že jste zodpovědní za své náčiní. V hustém porostu, kde se snadno ztratíte z dohledu, je nutná obezřetnost a kratší vzdálenost. Na rozlehlé pláži či jezeře se může vzdálenost prodloužit, ale vždy s ohledem na okamžitou možnost reakce. Z vlastní zkušenosti z mnoha rybářských výprav po světě mohu potvrdit, že důležité je udržovat pruty v dohledu a mít je neustále pod kontrolou. Samozřejmě je zakázáno používání systémů samoseku, to je naprostý základ bezpečného rybolovu. Vzdálenost by měla být taková, abyste při záběru reagovali okamžitě, bez zbytečného zdržování. Zvažte i terén, počasí a druh ryby – velká a silná ryba vyžaduje rychlou a silnou reakci.
Myslete na to, že zodpovědnost za bezpečnost a zachování náčiní leží výhradně na vás. Nepřestávejte sledovat své pruty.
Kolik kusů úhoře?
Úhoř? To je kapitola sama o sobě! Letošní úlovky, jak slyším z rybářských kruhů, jsou žalostné. Pokles o 28 % oproti roku 2025 – z 13 664 kusů na pouhých 9846 – svědčí o vážném problému. Nejde jen o úhoře, celková populace sladkovodních ryb trpí. Sumci klesli o 8 %, karasi o 24 %, boleni o 35 %, candáti o 24 %, štiky o 29 %, okouni o 33 %, tloušti o 27 %, cejni o 21 %, lini o 12 % a pstruzi o 32 %. Tohle není jen taková čísla, tohle je varování. Znečištění vod, nadměrný rybolov a změny klimatu – to vše se na tomto katastrofálním poklesu podepsalo. Pamatuji si časy, kdy se úhoři chytili na každém kroku. Dnes je to vzácnost, téměř rarita. Myslím, že je nejvyšší čas na radikální změny v ochraně našich řek a jezer, než přijdeme o tyto fascinující tvory úplně. Ztráta biodiverzity je tragédie, která se nás všech dotkne. Situace je vážná, a to musíme všichni pochopit.
Kolik KS lina si mohu ponechat?
Takže, přátelé, chcete vědět, kolik těch krásných línů si můžete ponechat? Tři kusy denně, to je limit. Nic víc. Ale pozor! Celková váha vašeho úlovku nesmí přesáhnout 7 kilogramů. Chytil-li jste rybu, která vás přes tento limit dostane, máte smůlu – tím váš lov končí. Vzpomínám si na jednu expedici do amazonského pralesa, kde jsem se setkal s podobnými, byť mnohem přísnějšími, limity pro chráněné druhy. Tam se vážila každá ryba a bylo nutné dodržovat přesná pravidla, aby se ochránily zdroje pro budoucí generace. Zde v Česku je to sice o něco méně striktní, ale i tak je důležité respektovat tato omezení. Myslete na to, že udržitelný rybolov je klíčový pro zachování bohatství našich vod. Sedm kilogramů, tři líni – pamatujte si to.
Kdy se odevzdává povolenka na ryby?
Povolenka se odevzdává do 15 dnů od skončení platnosti. Zanedbání termínu nebo nekompletní Sumář úlovků a docházek je přestupkem s možným kárným postihem podle BPVRP ČRS, z. s., Zpč. ÚS.
Tip pro rybáře: Aby se předešlo problémům, doporučuji si termín odevzdání pečlivě poznačit do kalendáře. Vyplňování Sumáře úlovků je důležité nejen kvůli případným sankcím, ale i pro monitoring stavu rybích populací, což přispívá k udržitelnosti rybolovu. Je vhodné si po každém rybolovu zaznamenat relevantní údaje, abyste nemuseli vše dohánět na poslední chvíli.
Praktické rady: Uložte si kopii Sumáře úlovků pro vlastní potřebu. Na některých revírech je možné odevzdání povolenek uskutečnit elektronicky – informujte se u svého rybářského svazu.
Jak daleko mohu být od prutů?
Závisí na situaci a terénu. Neexistuje žádná pevná vzdálenost. Důležité je, abys pruty stále viděl a mohl okamžitě reagovat na záběr. Mysli na to, že čím dál jsi, tím větší je riziko, že ti rybu někdo ukradne nebo že o prut přijdeš úplně.
Při aktivním rybaření, třeba z kajaku nebo při turistice, je klíčová rychlá reakce. Zvaž tyto faktory:
- Viditelnost: Musíš pruty jasně vidět. Zhoršená viditelnost (šero, husté křoví) vyžaduje menší vzdálenost.
- Terén: Nerovný terén, strmé svahy, kamenité úseky zkracují bezpečnou vzdálenost.
- Proud vody: Silný proud může prut odnést, proto je nutná blízkost, zvláště u lehčích prutů.
- Vítr: Silný vítr může ovlivnit nahození a vedení prutu, a tudíž zkracuje ideální vzdálenost.
Nikdy nepoužívej samosek! To je bezpečnostní riziko, můžeš se vážně zranit. Vždycky buď připravený okamžitě reagovat na záběr.
Pro bezpečné a efektivní rybaření během outdoorových aktivit doporučuji používat kratší a lehčí pruty, které jsou lépe ovladatelné z větší vzdálenosti. Dále je dobré mít pruty vždycky v zorném poli a používat kvalitní naviják s dobrým brzdou.
Kdy je v pstruhových rybářských revírech povolen lov přívlačí?
Lov pstruhů přívlačí v Česku má svá specifická pravidla. Sezóna přívlače a muškaření ve pstruhových revírech se otevírá 16. dubna a končí 30. listopadu. To je důležité si uvědomit při plánování výletu za rybařením. Mnoho pstruhových revírů se nachází v malebných koutech české krajiny, často v horských oblastech s krásnou přírodou. Před samotným lovem je vhodné si prostudovat místní předpisy, jelikož se mohou lišit dle konkrétního revíru. Některá místa vyžadují například speciální povolení nebo omezují počet ulovených ryb. Nezapomeňte na kvalitní rybářské vybavení a respektujte přírodu. Dobře naplánovaný výlet vám zaručí nezapomenutelný zážitek.
Tip pro cestovatele: V kombinaci s rybařením můžete prozkoumat krásné turistické trasy v okolí revírů. Mnoho z nich nabízí nádherné výhledy a možnost poznávání místní kultury a historie.
Co hrozí za pytlačení ryb?
Pytláctví ryb? Tohle není žádná legrace, věřte mi! Prožil jsem leccos na svých cestách, ale s místní legislativou se člověk musí vypořádat. Za vážnější prohřešky, tedy trestný čin, hrozí až dva roky vězení, zákaz činnosti a propadnutí „úlovku“. To znamená, že vám seberou nejen ryby, ale i vše, co jste použili k jejich chytání – pruty, sítě, lodě… A to se vám do cestovního rozpočtu moc nehodí. Hůře, ale i takhle to můžete skončit za mřížemi. Pokud se jedná o menší přestupek, podle přestupkového zákona se dá počítat s pokutou do 8000 Kč a zákazem činnosti. Pamatujete si na ty neuvěřitelné ryby, co jsem viděl v Amazonii? Tamní zákony jsou ještě přísnější! Takže si vždycky ověřte místní předpisy, než se pustíte do rybaření. Nedostatek znalostí vás může stát hodně – draze! Ještě jedna věc – často se zapomíná na ochranu ohrožených druhů. Za ty hrozí mnohem vyšší tresty. Takže pozor na to, co chytáte!
Co hrozí za pomluvu?
Kdyby se vám při výletu do hor někdo pokusil zkazit reputaci šířením nepravdivých informací, vězte, že § 184 Trestního zákoníku se pomluvy týká.
Co hrozí? Odnětí svobody až na jeden rok, pokud sdělený nepravdivý údaj může vážně poškodit vaši pověst mezi lidmi.
To se může projevit například:
- Poškozením v zaměstnání (třeba ztratíte práci kvůli lžím).
- Narovnání rodinných vztahů (nepravdivé informace mohou vést k hádkám a problémům v rodině).
- Jinou vážnou újmu (např. ztráta důvěry přátel, finanční ztráty).
Důkazní břemeno: Důležité je shromáždit důkazy o nepravdivosti tvrzení a o tom, jaká újma vám byla způsobena. To může být náročné, proto je vhodné si vše důkladně dokumentovat, třeba i poznámkami v deníku z výletu, svědeckými výpověďmi a podobně.
Prevence: Předcházet pomluvám je snazší než je řešit. Zvažte, co a komu sdělujete, a buďte obezřetní v situacích, které by mohly vést k nedorozuměním. Dobře zvolená turistická skupina může pomoci předcházet konfliktu a šíření nepravdivých zpráv.
Jak správně vyplnit povolenku k lovu ryb?
Zapisovali jste si úlovky? Tohle není jenom byrokratická povinnost, přátelé, ale klíč k poznání revíru! Do Sumáře úlovků a docházek pečlivě zapište číslo a název revíru – představte si to jako souřadnice vaší rybářské expedice. Potom důkladně zaznamenejte úlovky, a to pro každý revír zvlášť. Nezapomínejte na druh ryby – počet kusů i váhu v kilogramech. Používejte výhradně předepsané zkratky, jako Po (pstruh), Li (lín), K (kapr), L (línec)… Myslete na preciznost, je to jako zaznamenávat polohu hvězd na nebeské mapě. Důležité jsou svislé i vodorovné součty – tak získáte celkový obraz o vaší rybářské “výpravě”. A konečně, v posledním sloupci, počet vašich výprav – každá je dobrodružstvím sama o sobě. Myslete na to, že tyto záznamy mohou být cenné nejen pro úřady, ale i pro vás samotné – pomohou vám sledovat trendy v populaci ryb a plánovat budoucí výpravy efektivněji. Věřte mi, s trochou pozornosti se z obyčejného dokumentu stane cenná mapa vašich rybářských úspěchů.
Co je povolenka Mrs.?
Celorepubliková povolenka, zkráceně „povolenka“, je vstupenkou do světa českých rybářských revírů ČRS a MRS. Otevírá vám dveře k nesčetným vodám, plným překvapení. Však pozor! Ne na všechny! Povolenka neplatí na revírech, kde je vyžadována samostatná celosvazová povolenka ČRS. Před výpravou si proto vždy ověřte platnost vaší licence na konkrétním revíru – jedna mapa s vyznačenými revíry je k dispozici na webových stránkách ČRS a MRS, ale i v mnoha rybářských obchodech. Získané informace vám ušetří zklamání a zbytečnou cestu. Nezapomínejte, že kromě povolenek existují i další pravidla a limity lovu, které je důležité respektovat pro zachování bohatství našich vod a pro radost z rybolovu i pro další generace. Některé revíry vyžadují i místní povolení, a to se třeba týká i umístění stanového tábora u vody, případně plavby lodí.
Kolik ryb si můžu vzít od vody?
Zákon o rybářství je složitý, ale zjednodušeně: denní limit úlovku není striktně počtem ryb, ale spíše jejich celkovou hmotností. Můžeš si vzít třeba 2 kapry, 1 štiku a 1 candáta, pokud celková hmotnost nepřesáhne povolených 7 kg. V tomto příkladu máš uvedených 4 kg, což je orientační hodnota pro běžné druhy ryb jako kapr, štika, candát, bolen, sumec. Důležité je si předem zjistit přesná pravidla pro danou lokalitu a druh ryb, protože limity se mohou lišit podle revíru a období (např. mívají různé limity na chráněné druhy). Vždycky si s sebou vem platný rybářský lístek a dodržuj aktuální nařízení. Některé revíry mohou mít navíc omezení na minimální délku ulovených ryb, takže si to ověřte u správce revíru. Nezapomeňte na zodpovědný přístup k přírodě a vraťte do vody menší a chráněné ryby. Počítejte také s tím, že některé druhy ryb podléhají úplnému zákazu lovu.
Jak daleko mohu být od prutu?
Dálka od prutu závisí na konkrétní situaci. Neexistuje žádné pevné pravidlo. Jako zkušený turista ti řeknu, že klíčem je okamžitá manipulace s pruty. Musíš být dost blízko, abys reagoval na záběr v sekundách. Mysli na to, že rychlost je důležitá, ať už chytáš na řece, jezeře, nebo v moři.
Faktory ovlivňující vzdálenost:
- Typ rybolovu: Při vláčení potřebuješ být blíž než při lovu na plavanou.
- Terén: Na skalnatém břehu budeš muset být blíže než na rovině.
- Počasí: Při silném větru budeš muset pruty lépe hlídat.
- Druh ryb: U silnějších ryb je rychlá reakce klíčová.
Důležité upozornění: Samoseky jsou zakázané. Vždycky musíš být schopen pruty kontrolovat. Nedostatečná pozornost může vést ke ztrátě náčiní nebo i zranění.
Tipy pro aktivní turisty:
- Používej kvalitní navijáky s dobrým brzdným systémem.
- Připrav si vhodné oblečení a obuv pro rychlý pohyb.
- Vždycky měj po ruce náhradní náčiní.
- Vyber si místo s dobrým výhledem na pruty.
Kolik cm musí mít nastržená rybka?
Minimální délka nástražní rybky je 15 cm. To je důležité dodržovat, abychom chránili populace ryb. Při výběru nástražné rybky se zaměřte na druhy, které se v dané oblasti hojně vyskytují, aby se minimalizoval dopad na ekosystém. Pro maximální účinnost je vhodné použít živou, čilou rybu. Nezapomeňte na správné uchycení nástrahy, aby se rybka pohybovala co nejpřirozeněji. Před výletem si ověřte aktuální rybářské řády a povolené druhy nástražných rybek v dané lokalitě.
Tip pro zkušené: Pokud lovíte v hlubších vodách nebo na dravce s velkou ústní dutinou, může být výhodnější použít i větší nástražní rybu než 15 cm. Vždy však dbejte na dodržování platných předpisů.