Čtrnáct dní v Japonsku? To je otázka, na kterou se nedá jednoznačně odpovědět, ale pokusím se vám dát alespoň základní představu. Pro dva cestovatele jsem spočítal orientační cenu okolo 6500 Kč na osobu (tj. 13 000 Kč celkem), a to pouze na ubytování a základní stravu. Tato cena je samozřejmě velmi hrubý odhad a závisí na vašich preferencích – luxusní hotel bude stát několikanásobně více než hostel.
Co je v ceně zahrnuto a co nikoliv:
- Ubytování: Předpokládá se levnější ubytování, například hostely nebo Airbnb.
- Strava: Základní strava, možnost levněji jíst v supermarketech a menších restauracích.
Co není v ceně zahrnuto a na co je potřeba si připravit více peněz:
- Letenky: Cena letenek se výrazně liší v závislosti na ročním období a době nákupu. Doporučuji hledat letenky s předstihem!
- Vstupy do památek a muzeí: Některé památky jsou zdarma, ale za jiné zaplatíte. Počítejte s různými cenovými hladinami.
- Doprava: Japonsko má skvělou dopravní síť, ale cestování vlakem může být drahé. Zvažte zakoupení Japan Rail Pass, pokud plánujete hodně cestovat po zemi.
- Aktivity a zážitky: To je oblast, kde se cena může značně lišit. Od ochutnávky japonské kuchyně až po výlet na Fudži, možnosti jsou nekonečné.
Tipy na úsporu:
- Ubytování v hostelech nebo Airbnb: Mnohem levnější než hotely.
- Nakupování v supermarketech: Ušetříte oproti restauracím.
- Využívání veřejné dopravy: Je efektivní a relativně levná.
- Plánování aktivit zdarma: Japonsko nabízí mnoho krásných parků, chrámů a dalších míst, kam se dostanete zdarma.
- Cestování mimo hlavní sezónu: Letenky i ubytování budou levnější.
Závěr: 14 dní v Japonsku s rozpočtem 6500 Kč na osobu (bez letenek) je možné, ale budete se muset držet rozpočtu a vyhledávat levnější varianty. S trochou plánování a šikovnosti si ale můžete užít fantastickou dovolenou bez nutnosti utrácet jmění.
Co je zakázáno v Japonsku?
Plánujete výlet do Japonska? Dobře, ale pozor na to, co si balíte! Dovoz ilegálních drog (měkkých i tvrdých) je samozřejmě absolutně zakázán, stejně jako zbraně a střelivo – to je jasné. Méně zřejmé je ale omezení dovozu pornografie.
Jídlo: Tohle je důležité pro všechny milovníky outdooru a turistiky. Dovoz masných výrobků, ovoce a zeleniny je striktně zakázán kvůli ochraně japonské zemědělské produkce. Při kontrole vám je zabaví, takže si s sebou raději nic takového neberte. Vždycky je lepší si jídlo koupit na místě, ať už v obchodech, nebo si ho uvařit z čerstvých japonských surovin.
Tipy pro turisty:
- Před cestou si důkladně prostudujte celní předpisy.
- Využijte místní restaurace a obchody – ochutnejte autentickou japonskou kuchyni!
- V batohu raději noste jen nezbytné věci, které vám usnadní trekking a pohyb v přírodě.
- Neplánujte dovoz léků bez předchozího konzultace s japonskými celníky.
Co se může stát:
- Zabavení zakázaných předmětů.
- Pokuta.
- V extrémních případech i trestní stíhání.
Co se nesmí dělat v Japonsku?
V Japonsku zapomeňte na dlouhé civění a ukazování prstem – raději se decentně usmívejte. Kouření na ulici je tabu, hledejte vyhrazená místa. Recyklace je posvátná, pečlivě se seznamte s místními pravidly – odměnou vám bude ukázkově čisté prostředí. Po sobě vždycky ukliďte – to je základní pravidlo pro turistu. Hluk na veřejnosti není vítán, respektujte klid okolí. Místo podávání rukou se mírně ukloníte. Plánujete túru? V horách se držte značených stezek a buďte připraveni na náročnější terén. Všimněte si i drobných detailů, jako jsou automaty na nápoje – velmi praktické při aktivním cestování. Nezapomeňte si stáhnout offline mapy, signál v některých oblastech může být slabý. Před cestou do hor si zkontrolujte předpověď počasí a přizpůsobte tomu vybavení. A hlavně, nezapomeňte na respekt k místní kultuře a tradicím – to vám zpříjemní celou cestu.
Jak rychle jede vlak v Japonsku?
Šinkansen, japonská vysokorychlostní železnice (新幹線), to není jen vlak, to je zážitek! Síť osmi tratí protkává Honšú a Kjúšú, spojující hlavní města a umožňující neuvěřitelně rychlé cestování. Nejvyšší rychlost 320 km/h dosahují vlaky na trati Tóhoku – to je pocit, jako byste se vznášeli. Nicméně, běžná cestovní rychlost se pohybuje spíše kolem 240-270 km/h, což je stále úctyhodné. Všimněte si perfektní přesnosti a punctiliousnosti – zpoždění jsou výjimečná. A co víc? Vlaky jsou neuvěřitelně pohodlné, čisté a moderní, s prostornými sedadly a často i Wi-Fi. Při cestování Šinkansenem nezapomeňte na “eki-ben” – místní krabičky s jídlem, které si můžete zakoupit na nádražích – opravdová lahůdka! Doporučuji si rezervovat jízdenky předem, zvláště v hlavní sezóně, abyste si zajistili místo. Ať už se vydáte na cestu do Kjóta, Ósaky, nebo Tokia, Šinkansen vám zaručí nejen rychlé, ale i příjemné a bezproblémové cestování.
Na co si dát pozor v Japonsku?
Japonsko je bezpečné, ale i zkušený turista by neměl podcenit rizika. Kapsáři a podvodníci se vyskytují i zde, zvláště v přeplněných oblastech jako jsou vlaky či turistické atrakce. Dávejte si pozor na své cennosti, zejména v davu. Počasí je proměnlivé, proto si vždy před výletem zkontrolujte předpověď a přizpůsobte výbavu. Hory mohou být zrádné, i když značené stezky jsou obecně dobře udržované. Před náročnější túrou si ověřte aktuální podmínky a informujte se o možných nebezpečích, jako jsou sesuvy půdy po deštích. Procházení lesy vyžaduje opatrnost, občas se setkáte s jedovatými rostlinami a hmyzem. V horských oblastech se vždy držte značených cest a nepodceňujte sílu přírody. Větší města jsou sice moderní, ale i tam najdeme místa s úzkými, strmými a schodovitými uličkami, na které je potřeba dát pozor, zejména v noci. Vždy je dobré mít po ruce mapu, kompas a nabitý mobilní telefon. Naučte se pár základních japonských frází – usnadní vám to komunikaci v případě potřeby. A nezapomeňte na cestovní pojištění.
Kolik peněz sebou do Japonska?
Plánujete cestu do Japonska a zajímá vás, kolik peněz si s sebou vzít? Základní pravidlo pro bezproblémový průchod celní kontrolou je, že můžete bez deklarace převézt až 1 000 000 japonských jenů v hotovosti nebo v ekvivalentní hodnotě cenných papírů a šeků. Více informací najdete na stránkách japonského celního úřadu (Japan Customs), kde je dostupná anglická verze.
Praktická rada zkušeného cestovatele: Ačkoliv je milion jenů oficiální limit, doporučuji si s sebou brát spíše menší částku hotovosti a zbytek mít na kartě. V Japonsku je bezhotovostní platba běžná a pohodlná, ale menší částku hotovosti oceníte na menších trzích, u pouličních prodejců nebo v restauracích mimo velká města. Kartu si předem ověřte, zda je v Japonsku akceptována a zda vám banka účtuje příliš vysoké poplatky za výběry v zahraničí. Výměna měny na letišti je obvykle dražší, proto si raději po příjezdu vyberte peníze z bankomatu.
Další důležitá informace: Pokud budete převážet větší sumu peněz, než je zmíněný limit, musíte ji deklarovat. Nedodržení tohoto pravidla může vést k nepříjemnostem a zdržení na letišti.
Co nebrat do Japonska?
Co si nezabalit do Japonska? Zbytečně těžké a objemné věci! Japonsko je země s výborně zásobenými obchody, takže většinu věcí si tam můžete dokoupit.
Co si zabalit/bez čeho se neobejdete:
- Pas a vízum (pokud je potřeba): Zkontrolujte platnost pasu – minimálně 6 měsíců po návratu!
- Mezinárodní řidičský průkaz (pokud plánujete řídit): Je nutný pro pronájem auta.
- Vytištěná zpáteční letenka: Může být vyžadována na hranicích.
- Platební karta (Visa, Mastercard): Přijímána téměř všude, ale u menších obchodů nebo na venkově je lepší mít i hotovost.
- Hotovost (JPY): V menších obchodech a restauracích se často neplatí kartou.
- Potvrzení o ubytování (vytištěné): Urychlí vám proclení a pomůže v případě potřeby.
- Překladač/slovník (online i offline): Znalost angličtiny není v Japonsku samozřejmostí, ačkoliv v turistických oblastech je to lepší. Japonský slovník je plus, ale Google Translate je váš kamarád.
- Mobilní telefon s datovým tarifem (nebo místní SIM karta): Navigace, online překladač a komunikace jsou nezbytností.
- Nabíječka a adaptér (typ A): Japonské zásuvky jsou jiné než v ČR.
- Knižní průvodce nebo vytištěné základní informace: Užitečné i offline, ale aplikace s mapami jsou super.
Doporučení navíc:
- Lehká a rychleschnoucí oblečení: V létě je v Japonsku vlhké a horké klima.
- Pohodlná obuv: Budete hodně chodit.
- Opalovací krém s vysokým SPF: Ochrana před sluncem je nezbytná.
- Malá cestovní lékárnička: S běžnými léky, které jste zvyklí užívat.
- Sušička vlasů (ne vždy je k dispozici v hotelech): Pokud máte dlouhé vlasy, oceníte ji.
- Vlhčené ubrousky: Velmi praktické na cestách.
Jak se japonský řekne děkuji?
Japonština nabízí několik způsobů, jak vyjádřit vděčnost, od neformálních po velmi zdvořilé. どうも (dōmo) je nejjednodušší a neformální forma, vhodná pro běžné situace mezi přáteli a známými. Pro formálnější vyjádření vděku se používá ありがとうございます (arigatō gozaimasu), což je ekvivalent “děkuji”. Chcete-li zdůraznit vděčnost, můžete říci どうもありがとうございます (dōmo arigatō gozaimasu), což doslova znamená “velmi vám děkuji”. Je důležité si uvědomit, že v Japonsku je zdvořilost velmi důležitá a volba správného vyjádření díku závisí na kontextu a vztahu k adresátovi. Méně časté, ale užitečné je どうぞ (dōzo), které se používá spíše v situaci nabízení něčeho, ale v některých kontextech může suplovat i “prosím” či “třeba”.
Znalost těchto frází výrazně usnadní komunikaci a zanechá pozitivní dojem na místní obyvatele. Nebojte se experimentovat, Japonci ocení i snahu o použití jejich jazyka, i když by to nebylo dokonalé.
Jak se smrká v Japonsku?
V Japonsku, a vlastně i v mnoha asijských zemích, včetně Číny, je smrkání na veřejnosti považováno za velmi nezdvořilé. Místo toho se nosní sekret potichu „natahuje“ zpět do nosních dutin. Jako zkušený turista vám doporučuji se tomuto zvyku přizpůsobit. Užitečné je mít u sebe kapesníky, které si budete moci použít v soukromí, například na toaletě. Někdy se můžete setkat s malými ubrousky (například v restauracích), ale spoléhat se na ně nelze. Pozor na to – i nenápadné smrkání může u Japonců vyvolat nepříjemné pocity. Ušetříte si tak nepříjemné situace a lépe se ponoříte do tamní kultury.
Jak cestovat vlakem v Japonsku?
Cestování vlakem po Japonsku je zážitek sám o sobě. Rychlovlaky (šinkanzeny) spojují hlavní města s chirurgickou přesností, ale místenka je téměř nezbytností, snadno dostupná na větších stanicích. Nástupní místa na peróně jsou označena s japonskou precizností – vlaky zastavují s přesností na centimetr! Mimo šinkanzeny existuje hustá síť regionálních vlaků, které proplétají i ty nejmenší vesnice. Plánujte cestu s ohledem na různé typy vlaků a jejich rychlost. Pro delší cesty je Japan Rail Pass nesporně výhodný, ale pečlivě si spočítejte, zda se vám jeho cena vyplatí vzhledem k plánované trase. Před nákupem si prohlédněte mapu pokrytí jednotlivých typů pasů. Kromě samotné jízdenky oceníte aplikaci HyperDia, která vám pomůže s plánováním spojů, včetně případných přestupů a zpoždění, v reálném čase. Nezapomínejte na automatické odbavovací terminály, které zjednodušují nákup jízdenek. Vlakem v Japonsku se dostanete prakticky kamkoli a zároveň si užijete klidnou a efektivní cestu.
Využití JR Pass závisí na délce vašeho pobytu a plánované trase. Pro kratší pobyty se může vyplatit kupovat jízdenky jednotlivě. Nezapomeňte, že JR Pass neplatí na všechny vlaky (např. některé soukromé linky), proto si před cestou ověřte jeho platnost na vaší trase. Počítejte s tím, že i v moderních rychlovlacích je poměrně málo místa na zavazadla – velké kufry je lepší poslat kurýrem.
Jak se napíše japonsky ahoj?
Japonské „ahoj“ se nejčastěji řekne jako „Yaa“ (やあ), píše se to jednoduše やあ. Pro formálnější seznámení použijte „Hajimemashite!“ (はじめまして!) nebo zdvořilejší „Oai dekite ureshii desu.“ (お会いできてうれしいです!). Důležité je vědět, že v japonštině existuje mnoho úrovní zdvořilosti, takže volba správného slova závisí na kontextu a vztahu k osobě, se kterou mluvíte. Omluva se řekne „Sumimasen“ (すみません), a když něčemu nerozumíte, použijte „Wakarimasen“ (わかりません). Pro zeptání se na čas použijte „Nanji desu ka?“ (何時ですか?). Základní znalost těchto frází vám výrazně usnadní cestování po Japonsku.
Kolik stojí shinkansen?
Cena šinkansenů je variabilní. Nejvýhodnější pro turisty je JR Pass. 7denní varianta vyjde zhruba na 5 000 Kč a umožňuje neomezené cestování po celém Japonsku. To se vyplatí, pokud plánujete delší cestu a využijete šinkansen více než jednou. Cena se ale liší podle délky platnosti – existují i 14 a 21denní varianty. Je potřeba si to předem promyslet a spočítat, zda se vám JR Pass vyplatí.
Pokud plánujete jen jednu cestu, například Tokio-Nagoja, počítáte s cenou kolem 11 000 jenů (cca 2 500 Kč). Cena se však odvíjí od vzdálenosti a typu vlaku (existují různé třídy). Je vhodné si jízdenku koupit online předem, případně na automatu na nádraží. Při online rezervaci si můžete vybrat konkrétní místo a vyhnout se frontám. Tip: Sledujte slevy a nabídky, například na webech japonských železnic. Důležité: JR Pass nelze zakoupit v Japonsku, musíte si ho pořídit ještě před odjezdem.
Doplňující informace: Pro kratší trasy se může vyplatit i obyčejná jízdenka. Vždy si porovnejte ceny JR Passu a jednotlivých jízdenek podle vašeho itineráře. Využijte plánovače jízd na webech JR, které vám ukážou přesné ceny a časy.
Co je zakázané v Japonsku?
Japonsko, země vycházejícího slunce, s přísnými zákony, má i několik specifických záležitostí, které turisty překvapí. Zapomenout byste neměli na striktní regulaci dovozu a vývozu, zejména pak historických artefaktů, jako jsou samurajské meče – jejich vlastnictví je bez příslušných povolení zakázáno. Stejně tak platí přísná pravidla pro zbraně a střelivo, jejichž dovoz je prakticky vyloučen. Narkotika a psychotropní látky jsou samozřejmě zakázány a jejich držení vede k tvrdým trestům. Zvláštní pozornost je věnována pornografii, jejíž dovoz a distribuce je přísně regulován, a liší se od evropských standardů. Dovoz vojenského materiálu je samozřejmě zakázán. Mnoho dalších položek podléhá zvláštním předpisům, a proto doporučuji pečlivě si před cestou ověřit aktuální legislativu na webových stránkách japonských celních úřadů. Na rozdíl od některých zemí zde není povinná směna měny.
Důležité je podotknout, že i nevinně vypadající předměty mohou být klasifikovány jako zakázané zboží. Například některé druhy rostlin nebo semen mohou podléhat regulaci, proto je nutné se před cestou informovat o všech detailech. Nedostatečná informovanost může vést k nepříjemnostem a zdržování na letišti, nebo dokonce k právním problémům. Pro bezproblémovou cestu je tedy důkladná příprava klíčová.
Kolik stojí oběd v Japonsku?
Cena oběda v Japonsku se pohybuje přibližně od 120 do 300 Kč, což je velice přijatelné. Záleží samozřejmě na lokalitě a typu restaurace. V menších lokálních restauracích (izakaya, ramenové podniky) se vejdeme do spodní hranice, zatímco v turistických zónách nebo lepších restauracích se cena vyšplhá výše. Oblíbenou a levnou variantou jsou bento boxy – krabičky s hotovým jídlem, které se dají koupit v supermarketech i u pouličních stánků.
Tip: Vyzkoušejte automaty na jídlo (jidō hanbaiki). Nabízejí širokou škálu jídel za rozumné ceny a jsou skvělým způsobem, jak ochutnat autentickou japonskou kuchyni.
Co se týče vstupného do památek, v mnoha případech je skutečně levnější než v České republice, ale ceny se značně liší v závislosti na popularitě a typu památky. Před návštěvou si vždy ověřte cenu vstupného na internetu, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.
Kolik stojí Japan Rail Pass?
Japan Rail Pass (JRP) je neocenitelný pro ty, kteří chtějí prozkoumat Japonsko naplno. Jeho cena se odvíjí od délky platnosti a třídy. Základní varianta, 2. třída (Standard), nabízí výborný poměr ceny a výkonu. Pokud si ale potrpíte na pohodlí, zvažte dražší 1. třídu (Green Class) s prostornějšími sedadly a větším klidem.
Ceny jsou následující:
7 dní: Standard (2. třída) 315 EUR, Green Class (1. třída) 440 EUR
14 dní: Standard (2. třída) 503 EUR, Green Class (1. třída) 692 EUR
21 dní: Standard (2. třída) 629 EUR, Green Class (1. třída) 881 EUR
Před nákupem si důkladně promyslete, kolik dní budete v Japonsku cestovat vlakem. Vyplatí se to jen tehdy, pokud plánujete intenzivní cestování po celé zemi. Pro kratší výlety, nebo pro cestování pouze v jedné oblasti, se může vyplatit spíše kupovat jednotlivé jízdenky.
Nezapomeňte, že JRP si musíte zakoupit *před* příjezdem do Japonska. Po příjezdu si pouze vyměníte voucher za skutečný průkaz. A ještě jedna rada – rezervujte si místa na rychlovlacích Shinkansen předem, zvláště v hlavní sezóně. Ušetříte si tak zbytečné starosti a čekání.
Kdy jsou nejlevnější letenky do Japonska?
Nejlevnější letenky do Japonska seženete tradičně v zimních měsících a na začátku jara, kdy je poptávka nižší. Rezervujte si je ale s dostatečným předstihem, ideálně 3-4 měsíce před plánovaným odletem. Čím dříve, tím lépe – letenky se v tomto období rychle vyprodávají.
Plánujete-li cestu v době hanami, tedy květu sakur (obvykle březen-duben), doporučuji rezervaci s půlročním předstihem, ba i dříve. V tomto období je totiž Japonsko extrémně populární a ceny letenek prudce stoupají.
Tipy pro nalezení nejlevnějších letenek:
- Buďte flexibilní s daty odletu a příletu. I posunutí o pár dní může znamenat citelnou úsporu.
- Hledejte letenky na různých vyhledávačích (Google Flights, Skyscanner, Kiwi.com atd.) a porovnávejte ceny.
- Zvažte let s mezipřistáním. Přímé lety jsou dražší, ale ušetříte čas.
- Přihlaste se k odběru newsletterů leteckých společností a sledujte jejich akční nabídky.
- Nepodceňujte cenu letištních poplatků a dalších poplatků, které se k ceně letenky připočítávají.
Důležité upozornění: Ceny letenek se neustále mění v závislosti na mnoha faktorech, včetně sezónnosti, poptávky a aktuálních událostí. Nečekejte na poslední chvíli, abyste se vyhnuli vysokým cenám a nedostatečné dostupnosti.
Jak jezdit vlakem levně?
Levné cestování vlakem v České republice je s In-kartou otázkou strategického plánování. Základní 25% sleva na tři měsíce za 190 Kč je ideální pro příležitostné cestovatele. Plánujete-li však cestovat vlakem častěji, vyplatí se investice do roční In-karty se 50% slevou za 2990 Kč. Úspora se tak v závislosti na frekvenci cestování rychle vrátí. Pro skutečné železniční nadšence existuje i varianta s 100% slevou na rok za 19 990 Kč, což je ovšem ekonomicky výhodné jen při velmi intenzivním využívání vlaků. Při výběru karty je klíčové realisticky zhodnotit plánovanou frekvenci jízd a porovnat celkovou cenu s náklady na běžné jízdenky. Nezapomínejte také na další slevy, které se mohou kombinovat s In-kartou, například slevy pro seniory, studenty, nebo skupinové slevy. Pro detailní informace a online kalkulaci úspor doporučuji navštívit webové stránky Českých drah. Efektivní plánování trasy a využití mimošpičkových spojů může dále snížit náklady na cestování.
Kolik stojí vstup na Everest?
Výstup na Mount Everest, nejvyšší horu světa, se v příští jarní sezoně výrazně zlevní. Nepálské ministerstvo turismu oznámilo snížení poplatku pro zahraniční horolezce z 25 000 dolarů na pouhých 11 000 dolarů na osobu. To představuje téměř poloviční snížení ceny, které by mohlo vést k nárůstu zájemců o zdolání této legendární hory. Důležité je však podotknout, že se jedná pouze o poplatek za povolení k výstupu po hlavní trase z nepálské strany. K této částce je nutné připočítat náklady na permity, povolení, zkušeného šerpu, kyslík, vybavení, cestu, pojištění a další nezbytné výdaje, které mnohonásobně převyšují samotný poplatek za povolení. Celková cena výstupu se tak i po snížení pohybuje v řádech stovek tisíc dolarů, v závislosti na individuálních potřebách a volbě služeb. Je nutno zdůraznit, že expedice na Everest představuje extrémní zátěž jak fyzickou, tak psychickou, a vyžaduje perfektní přípravu a zkušenosti. Snížení poplatku sice otevírá cestu k Everestovu vrcholu většímu počtu horolezců, ale zdaleka nezmenšuje inherentní rizika spojená s tímto podnikem. Vzhledem k náročnosti výstupu je výběr zkušeného a ověřeného expedičního operátora klíčový pro bezpečnost a úspěch celé expedice.