Potřebujete pas do pěti dnů? To je rychlovka! Připravte se na poplatek 3000 Kč. Ale pozor, způsob platby záleží na tom, kde podáte žádost.
Pokud podáte žádost na obecním úřadě a vyzvednete pas na Ministerstvu vnitra, platba se dělí na dvě části: 2000 Kč při podání žádosti a 1000 Kč při převzetí hotového pasu. Mějte to na paměti při plánování rozpočtu na vaši cestu.
Rychlý pas se hodí, když se blíží termín odletu a vy nemáte čas čekat na standardní dobu vyřízení. Zvažte ale, zda je to opravdu nutné. Standardní pas je levnější a často postačí.
Kromě poplatku za expresní vyřízení si připravte i:
- platný občanský průkaz
- dvě aktuální fotografie (pozor na požadavky na rozměry a kvalitu!)
- doklad o zaplacení poplatku
Doporučuji si předem ověřit přesné požadavky na dokumenty a fotografii na webových stránkách Ministerstva vnitra. Vyhnete se tak zbytečnému zdržování a stresu. Nepodceňujte přípravu – rychlé vyřízení pasu je sice výhodné, ale vyžaduje perfektní organizaci.
Nezapomeňte si také zkontrolovat platnost vašeho cestovního pojištění a připravit si potřebné dokumenty pro cestu. Dobrá příprava je klíčem k bezproblémové dovolené!
A ještě jedna důležitá věc: podle mé zkušenosti se vyplatí si termín podání žádosti rezervovat předem telefonicky, aby nedošlo k nepříjemným překvapením.
Kde není potřeba pas?
Pas nepotřebuješ v zemích Schengenského prostoru – to je paráda! Prostě naskočíš na kolo, batoh na záda a jedeš! Ale pozor, to platí jen pro cestování uvnitř Schengenu.
Kam pas potřebuješ? No, prakticky všude mimo Schengen. Třeba do Ameriky (USA, Kanada), Oceánie (Austrálie, Nový Zéland), Asie (Japonsko, Čína, Indie) nebo Jižní Ameriky (Brazílie, Argentina, Mexiko). A taky do Afriky (Jihoafrická republika – skvělý trek!). A nezapomeň, že i v EU jsou země mimo Schengen, jako Irsko (úžasná příroda!), Bulharsko (krásné hory!), Rumunsko (úchvatné kláštery!) a Kypr (nádherné pláže!).
Tip pro dobrodruhy: Před cestou si vždycky zkontroluj aktuální vízové požadavky. Někdy se to mění! A nezapomeň na cestovní pojištění – nikdy nevíš, co se může stát.
Nejdůležitější je: Mít platný cestovní doklad! Ať už je to pas, nebo občanský průkaz (v rámci Schengenu).
- Schengen: Volný pohyb osob bez pasové kontroly.
- Mimo Schengen: Potřebuješ platný pas a často i vízum.
- EU mimo Schengen: Pas je nutný.
- Zkontroluj platnost pasu.
- Získej potřebná víza (pokud je vyžadují).
- Zařiď si cestovní pojištění.
Kde je v Evropě potřeba pas?
Potřeba pasu v Evropě je komplexní téma. Zmíněné země EU – Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko – jsou samozřejmě v Schengenském prostoru, kde se obvykle cestuje bez pasové kontroly. Ale pozor! To neznamená, že pas není nutný.
Můžete potřebovat pas pro:
- Letecké cestování: Letecké společnosti často vyžadují pas i pro vnitrostátní lety v rámci Schengenu.
- Náhodné kontroly: Policie může kdykoliv požadovat doklad totožnosti.
- Pronájem auta: Některé autopůjčovny vyžadují pas pro potvrzení identity.
- Ubytování v hotelu: Některé hotely vyžadují pas pro registraci.
Kromě zemí EU je potřeba pas i do:
- Velké Británie: Přestože je blízko, pas je nutností.
- Ukrajiny: Situace se mění, vždy si ověřte aktuální informace.
- Srbska, Severní Makedonie, Albánie, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny: V těchto zemích je pas nezbytný.
- A mnoho dalších nečlenských zemí EU: Seznam se neustále mění, proto si před cestou vždy ověřte aktuální pravidla vstupu.
Důležité: Nepodceňujte platnost pasu! Mnoho zemí vyžaduje, aby platnost pasu přesahovala minimálně tři měsíce po plánovaném datu odjezdu.
Doporučení: Před každou cestou si vždy ověřte aktuální požadavky na cestovní doklady na stránkách ministerstva zahraničních věcí.
Co je potřeba k odbavení?
K odbavení budete potřebovat: občanský průkaz nebo cestovní pas (zkontrolujte platnost!), vytištěnou letenku (elektronická verze je často dostačující, ale raději ji mějte připravenou i v papírové podobě, hlavně v méně rozvinutých zemích), případně vízum (informujte se předem o vízových požadavcích!).
Na letišti: Nejdříve se vydejte k přepážce pro odbavení zavazadel. V některých letištích existují samoobslužné kiosky, které celý proces urychlí. Zkontrolujte si povolenou hmotnost a rozměry zavazadel, abyste předešli nečekaným poplatkům. Po odbavení zavazadel projděte k bezpečnostní kontrole. Mějte připravené elektronické přístroje – telefony, notebooky – pro rychlou kontrolu. Tekutiny v malých, uzavřených lahvičkách v průhledném sáčku s objemem maximálně 100 ml na osobu.
Příruční zavazadla: Položte je na pás letištního skeneru. Dodržujte pokyny personálu. Cenné předměty a léky si nechte v příručním zavazadle. Po bezpečnostní kontrole se vydejte k vaší bráně – číslo brány najdete na letence. Nezapomeňte si zkontrolovat informace o letu na informačních tabulích, změny v letovém plánu jsou možné.
Tip pro zkušeného cestovatele: Vždy si nechte dostatek času na odbavení a bezpečnostní kontrolu, zvlášť v rušných hodinách. Před cestou si stáhněte aplikaci letiště pro aktuální informace a mapku terminálu. Dobrá organizace vám ušetří stres a čas!
Jaké doklady potřebuji na letiště?
Na letiště se neobejdete bez platného cestovního dokladu – pasu, případně občanského průkazu, dle cílové destinace. Nepodceňujte platnost, ideálně by měl platit ještě minimálně šest měsíců po návratu. Zkontrolujte si také, zda váš cestovní doklad odpovídá požadavkům dané země. Víza jsou nezbytností u mnoha destinací – jejich vyřízení vyžaduje čas, proto se na ně zaměřte včas. Nezapomeňte na elektronickou letenku či vytištěný palubní lístek – bez něj se do letadla nedostanete. Pro případ potřeby si uložte i potvrzení o rezervaci hotelu, cestovní pojištění a kontaktní údaje na ubytování. Tyto dokumenty vám pomohou v případě ztráty zavazadel nebo jiných nepředvídaných událostí. U některých leteckých společností se vyžaduje i potvrzení o očkování, proto si to ověřte před odletem. Nenechávejte si všechny dokumenty jen v telefonu – tisknuté kopie jsou vždycky výhodnější, zvlášť pokud se vám vybije baterie.
Tip pro zkušené: všechny důležité dokumenty si naskenujte a uložte do cloudového úložiště – budete tak mít k nim přístup i v případě ztráty originálů.
Kdy dostanu palubní lístek?
Palubní lístek obvykle dorazí nejpozději 6 hodin před odletem, ale snažíme se to stihnout dříve. Mnoho leteckých společností umožňuje online odbavení 24-48 hodin před odletem – to je skvělý způsob, jak si palubní lístek zajistit hned a vyhnout se případným zdržením na letišti. Z vlastní zkušenosti vím, že v některých zemích, například v USA, je elektronický palubní lístek na telefonu standardem a často ani tištěnou verzi nepotřebujete. V Asii zase běžně dostanete palubní lístek až při odbavení u přepážky. Proto doporučuji zkontrolovat si specifické pokyny vaší letecké společnosti a připravit si potřebné informace – číslo rezervace a identifikaci. Včasné stažení palubní lístku vám ušetří čas a stres, zvlášť na rušných letištích, které jsem během svých cest navštívil.
Co potřebuji k žádosti o cestovní pas?
Takže, chystáte se na dobrodružství a potřebujete pas? Zapomnětte na papírování doma! Žádné složité formuláře vyplňovat nemusíte. Stačí se osobně dostavit na příslušný úřad s občanským průkazem. Fotografii vám tam na místě udělají.
Ušetříte si tak starosti s hledáním správného formátu a kvality fotografie. Profesionální fotografové na úřadech zajistí, aby váš pasový snímek splňoval všechny požadavky. Myslete na to, že celý proces může trvat nějakou dobu, takže s žádostí neotálejte. Doporučuji si předem zjistit přesné požadavky a otevírací hodiny vašeho místního úřadu, abyste se vyhnuli zbytečnému čekání. A nezapomeňte na cestovní pojištění – to je stejně důležité jako pas!
Kam lze cestovat pouze s občanským průkazem?
Do většiny evropských zemí postačí k cestování občanský průkaz. Výjimku tvoří tradičně problematické země mimo EU – Rusko, Bělorusko a Ukrajina, kam je nutný cestovní pas. Nečekaně se do této kategorie zařadil i Turecko, kde se občanský průkaz jako cestovní doklad nepoužívá. Grónsko, ačkoliv součást Dánska, rovněž vyžaduje cestovní pas. Stojí za zmínku, že i v rámci EU se doporučuje mít při cestování s sebou pas, zvláště pokud plánujete delší pobyt nebo se chystáte na aktivity mimo turistické trasy. Ztráta občanského průkazu v zahraničí je totiž spojená s komplikovanější a časově náročnější náhradou oproti cestovnímu pasu. Mít cestovní pas proto poskytuje větší bezpečnost a flexibilitu, i když v mnoha případech postačuje občanský průkaz.
Praktická rada pro cestovatele: Před cestou si vždy ověřte aktuální požadavky na cestovní doklady na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky nebo příslušného velvyslanectví či konzulátu dané země. Pravidla se mohou měnit.
Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?
Na kontrole se řiďte pokyny personálu – to je nejdůležitější. Vždy si připravte elektroniku (telefon, tablet, notebook) zvlášť, aby se dala snadno vyndat. Stejně tak plastový sáček s tekutinami a gely (max. 100 ml na jeden obal) – tenhle sáček by měl být připravený hned u zipu. Všechny kovové předměty (hodinky, náramky, mince, pásek s kovovou sponou) a větší elektroniku (např. powerbanku) je lepší vyndat předem a dát do samostatné přihrádky batohu pro rychlou manipulaci. Zbytek, jako jsou kabáty, svetry apod., se taky vyndává a dává na pás. Věci v batohu uspořádejte tak, aby se kontrola urychlila – ušetříte si tak zbytečné čekání. Pokud máte větší notebook, může být nutné ho vyjmout z pouzdra. Při pochybách se zeptejte personálu – jsou tam od toho, aby vám pomohli.
Kde vytisknout palubní lístek?
Co se stane, když nemám starý pas?
Kolik stojí cestovní pas 2025?
Cestovní pas na rok 2025? To záleží na tom, jak moc spěcháš! Standardní cena se pohybuje kolem 600 Kč, ale pokud potřebuješ pas rychle (a kdo by nechtěl, když chystáš dobrodružství?), připrav se na výrazně vyšší poplatek – až 6000 Kč za expresní vydání. To je cena dle Ministerstva vnitra ČR, platná k 9.1.2025.
Tip pro cestovatele: Nečekej na poslední chvíli! Žádost o pas vyřiď s dostatečným předstihem, abys ušetřil peníze a hlavně nervy. Nic neruší cestovní plány víc než zpožděný pas.
Co s sebou na podání žádosti?
- vyplněnou žádost
- fotografii dle specifikace MV ČR
- platný občanský průkaz
- potřebné doklady (záleží na individuální situaci)
Zajímavost: Věděl jsi, že platnost cestovního pasu se liší v závislosti na věku? Dětské pasy mají kratší platnost než pasy pro dospělé. Dobré je si to ověřit na webu Ministerstva vnitra.
Plánuj dopředu a užívej si cestování!
Co s sebou na vyřízení pasu?
Pro vyřízení pasu budete potřebovat platný občanský průkaz, nebo platný cestovní pas. Alternativně postačí české matriční doklady – rodný list a v případě potřeby i oddací list. Z mé zkušenosti z desítek zemí vím, že úřady bývají přísné, proto si vše důkladně zkontrolujte. Doporučuji mít i fotografie splňující předepsané parametry – jejich kvalita může urychlit celý proces a ušetřit vám zbytečné návštěvy. Nezapomeňte na poplatek za vydání pasu. Informace o výši poplatku a aktuálních požadavcích na fotografie najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra. U některých žádostí se může vyžadovat i doklad o trvalém pobytu. V zahraničí jsem se setkal s různými postupy, proto je důležité dodržet přesně požadavky českých úřadů.
Pokud jste někdy měnili jméno, měli byste mít připraveny i doklady potvrzující změnu. Máte-li pochybnosti, neváhejte kontaktovat příslušný úřad předem. Příprava všech potřebných dokumentů vám ušetří čas a nervy. Urychlíte si tak cestu k vašemu novému cestovnímu průkazu, který vám otevře dveře do celého světa!
Jaké doklady na dovolenou?
Na dovolenou? Platný cestovní pas je základ! To je jasné, z Česka se bez něj nikam nedostanete. Ale věděli jste, že do některých zemí stačí i platný občanský průkaz? Záleží na destinaci, takže si to vždycky předem ověřte na webu ministerstva zahraničí nebo u vaší cestovní kanceláře. Ušetříte si tak zbytečné starosti a nebudete na letišti řešit nepříjemnosti. Nezapomeňte, že platnost dokladu by měla překračovat dobu vaší dovolené minimálně o tři měsíce, a to i u občanského průkazu. A pro jistotu? Vyfoťte si všechny důležité dokumenty a uložte je do cloudu. Ztráta pasu v cizině je sice řešitelná, ale je to zdlouhavé a nepříjemné.
Pro bezproblémovou cestu dále doporučuji: kopie cestovního dokladu odděleně od originálu, cestovní pojištění (a jeho potvrzení!), jízdenky (v elektronické i tištěné podobě), potvrzení o ubytování, a samozřejmě dostatek hotovosti a platební karty. Nepodceňujte přípravu, pak si dovolenou skutečně užijete!
Kam lze vycestovat na občanský průkaz?
S občankou se dostaneš do všech zemí EU a Schengenského prostoru – to je základ. Prostě naskočíš do auta, autobusu, vlaku a jedeš! Ale pozor na letadla, tam si občanku připrav k odbavení.
Tip pro aktivní turisty: Schengenský prostor je super, ale co když chceš zažít něco víc? Například výlet na Island nebo do Albánie? Tam už občanka nestačí.
Důležité upozornění: Pokud letíš s přestupem mimo Schengen (třeba přes Turecko do Gruzie), cestovní pas je naprostá nutnost. Bez něj tě na palubu nevezmou.
Praktická rada: Vždycky si před cestou ověř aktuální vízové požadavky země, kam míříš. Někdy se pravidla mění. A pro extra klid si vezmi kopii občanky a cestovního pasu, uloženy odděleně od originálů.
Bonus pro dobrodruhy: Občanka je fajn pro jednodenní výlety, ale pro delší cestování, zvláště do zemí mimo EU a Schengen, je cestovní pas nezbytností.
Co se stane, když nemám starý pas?
Ztratil jste starý pas? Nebo ho prostě nemáte po ruce? V Česku to není žádná legrace. Neodevzdání neplatného dokladu, ať už je ztracený, zničený, nebo prostě jenom „zaplněný“ (rozuměj plný víz a razítek), je přestupek. A to znamená pokutu. Můžete dostat pořádný šrám na rozpočtu – až 10 000 Kč! To už by stačilo na hezký výlet, co říkáte? Takže, než se pustíte do další cesty, důkladně si zkontrolujte, kde vaše staré cestovní doklady jsou. Pokud je nemáte, nebo jsou poškozené, co nejdříve je odevzdejte na příslušném úřadě. Na webu ministerstva vnitra najdete přesné informace o tom, kam se obrátit. A pamatujte, prevence je vždycky lepší než léčba, a to i v případě starých pasů. Ztráta pasu je nepříjemná, ale pokuta je ještě nepříjemnější. Ušetřete si starosti a ujistěte se, že máte s vašimi starými doklady pořádek. Mimochodem, věděli jste, že starý pas může být i zdrojem informací o vašich předchozích cestách, které by se vám mohly hodit pro budoucí žádosti o víza? Proto je dobré si je archivovat, ale vždy po odevzdání na příslušném úřadě.