Kolik stojí v Londýně metro?

Ceny jízdného v londýnském metru se liší v závislosti na zvolené lince a způsobu platby. Nejlevnější variantu nabízejí Elizabeth Line a Piccadilly Line do centra, kde jízdenka zaplacená bezkontaktní kartou nebo Oyster kartou vyjde na 6,50 GBP. Platba v hotovosti je o 20 pencí dražší (6,70 GBP). To je ovšem pouze orientační cena pro jednotlivé jízdy.

Důležité upozornění: Cena se zásadně mění podle zón, které překračujete. Uvedená cena 6,50/6,70 GBP se vztahuje na jízdy v určitých zónách. Cestování po celém městě, zahrnující zóny 1-6, se vyplatí řešit celodenní jízdenkou za 14,90 GBP. Doporučuji si před cestou prostudovat zóny a vypočítat si cenu dle plánované trasy, ideálně s pomocí aplikace Citymapper nebo obdobné. Ušetříte tak nemalé peníze, jelikož cena se s počtem zón výrazně zvyšuje.

Tip pro zkušené cestovatele: Oyster karta nabízí flexibilitu a často je výhodnější než jednotlivé jízdenky, zejména při častějším cestování. Bezkontaktní platba je ale stejně pohodlná a většinou stejně výhodná.

Další informace: Kromě metra existují i další dopravní prostředky, jako například autobusy, které mohou být v některých případech levnější, ovšem pomalejší variantou. Zvažte proto celkovou délku cesty a časový harmonogram před volbou dopravního prostředku.

Co je v Londýně zadarmo?

Londýn, město kontrastů, nabízí i překvapivě bohatý výběr bezplatných aktivit. Zapomenute na drahé vstupenky – zažijte jeho ducha s těmito tipy zkušeného cestovatele:

Britské muzeum: Není jen turistickou atrakcí, ale skutečnou pokladnicí světových dějin. Venujte mu celý den, abyste si prohlédli jeho rozsáhlé sbírky od staroegyptských artefaktů po mayské sochy. Nepodceňujte plánování – obrovská plocha si žádá strategii. Doporučuji využít online mapu a zaměřit se na exponáty, které vás nejvíce zajímají.

Hyde Park: Oáza klidu uprostřed ruchu. Projděte se po jeho rozlehlých plochách, poslechněte si pouliční umělce, nebo si prostě odpočiňte na lavičce a pozorujte londýnský život. V letních měsících se zde konají koncerty a různé akce. Ideální místo pro piknik!

Trafalgarské náměstí: Ikona Londýna. Obdivujte Nelsonův sloup, fontány a atmosféru, která je tak typická pro toto místo. Pozorujte holuby – součást londýnského koloritu, ale nezapomeňte na opatrnost s osobními věcmi.

Obchodní dům Harrods: Ano, i v tomto luxusním obchodním domě si můžete užít bezplatný zážitek. Projděte si jeho monumentální prostory, obdivujte architekturu a atmosféru. Nakupovat nemusíte, jen pozorovat a nasávat atmosféru.

Sky Garden: Nádherný výhled na Londýn zdarma! Rezervujte si vstup online s dostatečným předstihem, protože je velmi žádaný. Vychutnejte si panoramata města z této jedinečné střešní zahrady.

Národní galerie: Umění od středověku až po začátek 20. století. Objevujte mistrovská díla od Rembrandta po Monea. Připravte se na velký počet návštěvníků a plánovanou trasu.

Katedrála svatého Pavla: Monumentální gotická katedrála, která vás ohromí svou architekturou a historií. Vstup je zdarma, ale za vstup na kopuli si připlatíte.

Čínská čtvrť (Chinatown): Ochutnejte lahodnou asijskou kuchyni a užijte si exotickou atmosféru. Projděte se malebnými ulicemi a prozkoumejte místní obchody. Ideální pro odpolední procházku.

Co se nesmí vozit z Anglie?

Plánujete výlet z Anglie? Pozor na paštika, klobásy, máslo a jogurty! Od ledna 2025 platí přísná pravidla EU a dovoz masných a mléčných výrobků z UK je zakázán. To se týká i drobných množství určených k osobní spotřebě. Inspekce na hranicích jsou důkladné a riziko zabavení a pokut je vysoké.

Tip pro aktivní turisty: Před cestou si důkladně prostudujte aktuální nařízení na webu Evropské komise. Zaměřte se na seznam povolených a zakázaných potravin, abyste předešli nepříjemnostem. Balení potravin by mělo být neporušené a opatřené jasně čitelnými etiketkami. Alternativou k zakázaným pochutinám jsou energetické tyčinky, sušené ovoce a ořechy – ideální na výlety!

Co vidět v Londýně za 3 dny?

Londýn za 3 dny – aktivní program:

Den 1: Královská historie a zelené oázy

  • Westminster Abbey: Prohlídka opatství, ale ne jen tak! Využijte audio průvodce a prozkoumejte detaily architektury a historie. Potom se vydejte na procházku po St. James’s Parku k Buckingham Palace a zkuste stihnout střídání stráží (čas si ověřte předem!). Doporučuji si vzít piknik a užít si odpoledne v parku.

Den 2: Londýnský most a Temže – aktivně!

  • London Bridge: Nejen prohlídka mostu, ale i procházka po South Bank. Projděte se podél Temže, třeba až k Tower Bridge. Zvažte projížďku na lodi po Temži – skvělý výhled na město.
  • Tower of London: Prozkoumejte věž, dozvíte se o historii a legendách. Zvažte kombinaci vstupenky s Tower Bridge Exhibition pro ještě lepší výhledy.
  • Aktivní odpoledne: Vydejte se na cyklovýlet podél Temže – půjčovny kol jsou všude. Nebo si zkuste procházku po Greenwichi, kde najdete Královskou observatoř a nultý poledník.

Den 3: Windsor a okolí – na kole nebo pěšky

  • Windsor Castle: Prohlídka hradu, ale s cílem! Naplánujte si trasu tak, aby jste prozkoumali nejen státní apartmány, ale i zahrady. Zvažte prohlídku St. George’s Chapel.
  • Okolí Windsoru: Pokud máte čas a energii, prozkoumejte okolí hradu pěšky nebo na kole. Je zde krásná krajina a mnoho turistických stezek.

Tipy pro aktivní turisty:

  • Ověřte si otevírací doby památek a rezervujte si vstupenky online, abyste ušetřili čas.
  • Využijte veřejnou dopravu – metro a autobusy jsou efektivní.
  • Noste pohodlnou obuv!
  • Plánujte si trasy předem, ale buďte flexibilní.
  • Nebojte se zabloudit a objevovat skryté kouty Londýna.

Kolik si vzít hotovosti do Londýna?

Plánujete výlet do Londýna a řešíte, kolik hotovosti si vzít? Obecně platí, že do Velké Británie můžete bez nutnosti hlášení dovézt 10 000 eur v hotovosti. To je však pouze oficiální limit a doporučuji ho brát s rezervou. V praxi může celní kontrola klást otázky i při nižších částkách, zejména pokud se jedná o vysoké sumy v hotovosti v poměru k délce pobytu a účelu cesty.

Mnohem praktičtější a bezpečnější je využít platební karty. Většina obchodů a služeb v Londýně přijímá platební karty, a to i ty méně běžné. Hotovost je tak spíše záložní variantou pro drobné nákupy a tipy. Uvažujte o tom, zda skutečně potřebujete tolik hotovosti, a pokud ano, rozdělte ji na více míst. V případě ztráty nebo krádeže tak minimalizujete škody.

Nezapomeňte na poplatky za výběr hotovosti v zahraničí u vaší banky. Ty se mohou značně lišit a představovat nemalé výdaje. Před odjezdem si ověřte podmínky u vaší banky a zvažte možnost výběru hotovosti z bankomatů s nižšími poplatky. Informace o aktuálních směnných kurzech a poplatcích naleznete na webových stránkách vaší banky.

Důležité: Překročení limitu 10 000 eur bez ohlášení může mít nepříjemné důsledky. Vždy je lepší dodržet předpisy a v případě pochybností se obrátit na celní úřad před cestou.

Jak se obléknout do Londýna?

Londýnské počasí je notoricky známé svou proměnlivostí. Nepromokavá bunda, boty a deštník (či pláštěnka) jsou naprostá nezbytnost po celý rok, a to i v létě, kdy slunce může střídat déšť během pár minut. Nepodceňujte vrstvení oblečení – i v teplejších měsících se vám bude hodit svetr nebo mikina, a dlouhé kalhoty jsou vždy praktické.

Pohodlná obuv je klíčová, budete hodně chodit. Myslete na prozkoumávání historických ulic i moderních čtvrtí.

Praktická rada: Zvažte balicí kostky pro efektivnější balení a ušetření místa v kufru.

Léky jsou samozřejmostí. Nezapomeňte na ty, které užíváte pravidelně, a přidejte základní lékárničku s náplastmi, dezinfekcí, léky proti průjmu, bolestem a horečce. V lékárnách v Londýně seženete většinu léků, ale mít je s sebou v případě potřeby je klidnější.

Tip pro zkušenější cestovatele: Londýnská hromadná doprava je výborná, ale pro některé atrakce se vyplatí jít pěšky, abyste si lépe prohlédli okolí.

Jak nejlépe cestovat po Londýně?

Nejlepší způsob, jak se pohybovat po Londýně, je jednoznačně metro, zvané „Tube“. Je to sice nejstarší metro na světě, ale stále rychlé a spolehlivé, a dostanete se s ním prakticky kamkoliv. V dopravní špičce (cca 7-9 a 17-19 hodin) je ale londýnská doprava obecně přetížená, takže metro je v tu dobu nejlepší volbou.

Cena jízdenky se mění dle časového pásma – jízda mimo špičku je levnější. Doporučuji pořídit si Oyster card nebo kontaktní platební kartu, abyste se vyhnuli frontám na lístky a zároveň ušetřili. S Oyster card se automaticky strhne nejnižší možná cena.

Pro delší cesty, výlety mimo centrum nebo pro romantickou projížďku je skvělá varianta autobus. Londýnské autobusy jsou ikonické a nabízejí krásné výhledy na město.

Uber a taxíky jsou dostupné, ale v dopravní špičce se pohybujete pomalu a draho. Pro krátké vzdálenosti je to ale varianta.

Nezapomeňte si předem zkontrolovat mapu metra a naplánovat si trasu, abyste se vyhnuli zbytečným zdržením.

Kolik stojí v Londýně fish and chips?

Klasický fish and chips, smažená treska s hranolkami a domácí tatarkou – neodolatelná pochoutka, kterou v Anglii prostě musíte ochutnat! Počítejte s cenou kolem ₤11,70. Cena se samozřejmě může lišit v závislosti na lokalitě a restauraci. V turistických centrech Londýna očekávejte vyšší ceny, zatímco v menších, méně turistických čtvrtích můžete najít levnější varianty, i když kvalita se může mírně lišit. Zajímavostí je, že tradiční fish and chips se podává v papírovém obalu, ideální pro pojídání “za pochodu”. Alternativou je výborný domácí rybí koláč, který stojí okolo ₤8,90. Doporučuji ochutnat oba! Kvalita surovin se značně liší, proto se vyplatí vybrat si místo s dobrou reputací, případně se podívat na recenze.

Jak je draho v Londýně?

Londýn je drahý, ale dá se v něm najít i levnější jídlo. Ceny potravin jsou asi o 29 % vyšší než v Praze, takže nákup v supermarketech bude citelně dražší. V restauracích se ceny pohybují od velmi levných po extrémně drahé. Levná restaurace vás vyjde na 12-30 liber (cca 350-870 Kč), v restauraci střední třídy počítáte s 30-60 librami (cca 870-1740 Kč). Fish and chips, typické britské jídlo, seženete od 9-10 liber (cca 260-290 Kč) v kiosku s sebou, v restauraci to bude o pár liber dražší. Využijte supermarketů jako Tesco, Sainsbury’s nebo Lidl pro levnější nákupy. V centru je vše podstatně dražší, proto se vyplatí hledat restaurace a obchody v klidnějších částech města. Pokud se chcete najíst levněji, zkuste tzv. “takeaway” (jídlo s sebou) – je to levnější než v restauraci. Na ulicích najdete spoustu food trucků s různým jídlem, ceny se tam liší. Doporučuji si před cestou prostudovat online recenze restaurací a jejich cenové relace.

Kolik peněz si vzít do Anglie?

Plánujete cestu do Anglie a tápete, kolik peněz si vzít? Jasná odpověď neexistuje, záleží na délce pobytu a vašich plánech. Nicméně, ohledně celních předpisů je důležité vědět, že limit pro bezcelní dovoz hotovosti je 10 000 EUR. To se týká všech forem hotovosti, tedy nejen eur, ale i britských liber, dolarů a jiných měn v přepočtu na tuto sumu.

Překročení tohoto limitu vyžaduje ohlášení na celnici, jinak riskujete značné komplikace. Doporučuji mít u sebe doklad o původu peněz, například výpis z bankovního účtu, abyste prokázali, že peníze jsou legálně nabyté.

Kromě hotovosti zvažte i další způsoby placení:

  • Platební karty: Debetní i kreditní karty jsou v Anglii běžně přijímány, včetně bezkontaktních plateb.
  • Revolut, Wise a podobné služby: Tyto aplikace nabízejí výhodné kurzy a možnost snadného převodu peněz, čímž se vyhnete vysokým poplatkům bank.

Co se týče samotné částky, doporučuji si předem vytvořit rozpočet. Zahrňte náklady na:

  • Ubytování
  • Stravování (ceny se liší dle lokality a typu stravování)
  • Dopravu (letenky, vlaky, metro, autobusy)
  • Aktivity a vstupy
  • Nákupy suvenýrů
  • Nečekané výdaje (rezervní fond je vždy dobrý nápad!)

Na základě tohoto rozpočtu si pak určete, kolik hotovosti budete skutečně potřebovat. Částku si rozdělte na menší částky a uložte na různá místa pro případ ztráty nebo krádeže.

Co vidět v Londýně za 2 dny?

Londýn za 2 dny? Aktivně!

Zapomenu na nudné čekání v dlouhých frontách – efektivita je klíč! Začneme u Buckinghamského paláce (hlídejte si čas na střídání stráží!), dále svižným tempem přes Green Park do Hyde Parku – projděte se, projeďte si ho na kole (půjčovny všude!), nebo se jen tak vyvalte na trávě. K obědu něco rychlého a pak směr Čínská čtvrť – skvělé jídlo a energie na další dobrodružství.

Odpoledne věnujte ikonickým místům: Trafalgar Square (fotka s Nelsonovým sloupem povinná!), pak přes Piccadilly Circus, rychle mrkněte na Downing Street (fotka z dálky stačí) a hurá k Tower Bridge! Zkuste si ho projít po horní procházkové lávce – nádherný výhled. Po cestě si prohlédněte Tower (vstupenky si kupte online!).

Tip pro aktivnější cestovatele: Projděte si South Bank – krásná procházka s výhledem na Tower Bridge a Parlament. A ještě jedna zajímavost – parlament v Londýně posloužil později v roce 1885 jako inspirace pro budovu parlamentu v Budapešti v Maďarsku.

Doporučení:

  • Oyster card – pohodlná jízdenka na MHD.
  • Dobré boty – hodně se nachodíte!
  • Plán – abyste se neztratili v davu.

Možný itinerář (orientační):

  • Buckinghamský palác (střídání stráží)
  • Green Park – Hyde Park (kolo/procházka)
  • Čínská čtvrť (oběd)
  • Trafalgar Square
  • Piccadilly Circus
  • Downing Street
  • Tower Bridge
  • Tower of London
  • South Bank (procházka)

Co si přivézt z Londýna?

Londýn nabízí nespočet suvenýrů, ale skutečně nezapomenutelný zážitek vám zaručí výběr produktů odrážejících bohatou britskou historii a craftsmanship. Kromě klasických čajů a porcelánu od legendárních značek jako Wedgwood a Royal Doulton, zvažte i menší, méně známé manufaktury – objevíte unikátní kousky s autentickým šarmem. Objevte kouzlo tradičních anglických sladkostí, jako jsou marmelády z malých rodinných farem, nebo čokolády s neobvyklými příchutěmi. Pro milovníky módy je Londýn rájem. Burberry, Ted Baker a Barbour představují jen špičku ledovce. Prozkoumejte i menší butiky v Notting Hillu nebo Shoreditchu pro originální a méně masové designové kousky. Nepodceňujte ani tradiční britské doplňky – deštníky značky Fulton, elegantní klobouky nebo vlněné šály dodají vašemu šatníku punc britské elegance. A pro skutečně unikátní suvenýr zvažte knihy z antikvariátů na Charing Cross Road – objevíte skryté poklady a kousky historie.

Nezapomeňte na to, že ceny v Londýně mohou být vysoké, proto si dopředu naplánujte rozpočet a porovnejte ceny v různých obchodech. Využijte příležitost a nakupujte v menších obchůdcích, kde objevíte skutečné klenoty.

Nakonec, nehledejte jen hmotné suvenýry. Vzpomínky na navštívená místa, ochutnaná jídla a prožité zážitky jsou neocenitelné. Londýn má co nabídnout na každém rohu.

Kolik si vzít do Londýna peněz?

Kolik peněz si vzít do Londýna? To závisí na délce pobytu a vašich plánech. Limit pro bezcelní dovoz hotovosti je 10 000 eur, to je důležité si pamatovat. Ale osobně bych se spíše zaměřil na platební kartu – v Londýně ji přijímají téměř všude. Hotovost je praktická na menší nákupy a drobné výdaje, typicky na trzích nebo v menších obchodech. Doporučuji mít s sebou menší částku v britských librách, ideálně si je vyměňte předem, abyste se vyhnuli horším kurzům na letišti. Pro větší transakce, jako jsou ubytování nebo letenky, je ale karta mnohem výhodnější. Nezapomeňte si zkontrolovat poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí u vaší banky. A nezapomeňte si pořídit cestovní pojištění! To je stejně důležité, jako dostatek peněz. Plánujete-li drahé aktivity, jako jsou například představení v divadle, vstupy do muzeí, nebo luxusní restaurace, rezervujte si je raději online předem a platte kartou. Ušetříte si tak starosti s hotovostí a případnými frontami.

A ještě jedna rada zkušeného cestovatele: neberte s sebou všechny peníze na jednom místě. Rozložte si je do několika kapes, případně využijte trezor v hotelu.

Co nevynechat v Londýně?

Londýn, město kontrastů a bohaté historie, nabízí nepřeberné množství atrakcí. Abych vám usnadnil výběr, soustředím se na to nejdůležitější. Buckingham Palace, sídlo britské monarchie, je samozřejmostí. Zkuste si naplánovat návštěvu na dobu střídání stráží – úchvatná podívaná! Vstup do paláce je možný jen v určitých měsících, proto si to předem ověřte.

Tower of London, impozantní pevnost s temnou minulostí, je dalším nezbytným bodem. Prohlídka s průvodcem vám odhalí fascinující příběhy vězňů a královské historie. Nezapomeňte na korunovační klenoty – to je skutečně dechberoucí zážitek.

Tower Bridge, ikonický most s výtahy do jeho horní části, nabízí úchvatný výhled na město. Věřte mi, výhled z galerie je jiný než z mostu samotného.

London Eye, obří ruské kolo, poskytuje panoramatický výhled na Londýn. Ideální pro romantickou večeři nebo jen pro zábavný zážitek. Doporučuji si rezervovat vstupenky předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.

Shakespeare’s Globe, replika původního divadla, je zážitkem pro milovníky divadla. Zkuste si najít představení – atmosféra je neopakovatelná.

Tate Modern, moderní galerie umění, je skvělým místem pro milovníky umění. Najdete zde díla od Picassa až po současné umělce. Vstup je zdarma, ale na některé výstavy se platí.

The Shard, jeden z nejvyšších mrakodrapů v Evropě, nabízí úchvatný výhled na město z jeho vyhlídkové plošiny. Ideální na závěr dne, abyste si užili západ slunce nad Londýnem. Počítejte s frontami, zejména v turistické sezóně.

British Museum, rozsáhlé muzeum s artefakty z celého světa, je ideální pro ty, co chtějí prozkoumat historii a kulturu. Je tak obrovské, že je na prohlídku potřeba alespoň celý den. Zaměřte se na to, co vás nejvíce zajímá.

Kolik stojí oběd v Londýně?

Cena oběda v Londýně je značně variabilní a závisí na vašich preferencích. Rychlé občerstvení se pohybuje okolo 10 liber (cca 280 Kč), což je v porovnání s jinými evropskými metropolemi průměr. Můžete si dát klasický fish and chips, burger nebo třeba kebab. V restauracích se ceny značně liší, od 15 liber (420 Kč) za jednoduchý oběd až po 40 liber (1120 Kč) a více v luxusnějších podnicích. Za tuto cenu si můžete dopřát pokrmy z tradiční britské kuchyně, ale i mezinárodní speciality. Tip pro cestovatele: vyplatí se vyzkoušet obědová menu, která bývají cenově výhodnější. Mnoho restaurací nabízí i vegetariánské a veganské varianty. Cena ubytování, jak je zmíněno, se pohybuje okolo 2000 Kč za noc v průměrném hotelu, ale je samozřejmě možné najít levnější i dražší alternativy, v závislosti na lokalitě a kvalitě ubytování. Zajímavost: Londýn, i přes vyšší ceny než v některých zemích střední Evropy, nabízí neuvěřitelně širokou škálu gastronomických zážitků, od pouličního jídla až po michelinské restaurace. Cena jídla je tedy jen jednou z mnoha součástí celkového zážitku z návštěvy tohoto fascinujícího města.

Kolik stojí fish and chips v Londýně?

Klasický britský pokrm fish and chips v Londýně vás vyjde v průměru na ₤11,70. Za tuto cenu obdržíte tradiční smaženou tresku s hranolkami a domácí tatarskou omáčkou – zážitek, který byste si v Anglii neměli nechat ujít. Cena se může lišit v závislosti na lokalitě a restauraci, od pouličních stánků po elegantnější podniky.

Tip pro cestovatele: Pokud chcete ušetřit, vyhledejte fish and chips v méně turistických oblastech, ceny tam bývají nižší.

Kromě tradičního fish and chips si můžete dát i rybí koláč (fish pie), jehož cena se pohybuje okolo ₤8,90.

Co byste měli vědět:

  • Kvalita surovin se může výrazně lišit. V lepších podnicích se používá čerstvá ryba, zatímco levnější varianty mohou používat mraženou.
  • Porce bývají poměrně vydatné, takže se snadno najíte i z jedné porce.
  • K fish and chips se tradičně podává ocet, který dodá pokrmu specifickou chuť.

Alternativy k tresce:

  • Treska je nejčastější volbou, ale v nabídce najdete i jiné druhy ryb, například platýse nebo šproty.
  • Pro vegetariány existují varianty s hranolkami a jinými přílohami.

Jak funguje Oyster Card v Londýně?

Oyster card je londýnská legenda, bezkontaktní platební karta pro snadné a efektivní cestování po městě. Používání je intuitivní – stačí přiložit kartu k žlutě označeným čtečkám při nástupu a výstupu v metru a na dalších dopravních prostředcích. Zkušenost z desítek zemí mi ukázala, že tento systém je výjimečně efektivní a pohodlný. Na rozdíl od mnoha jiných systémů, Oyster card nabízí flexibilní dobíjení – můžete si na ni nahrát peníze nebo si zakoupit denní, týdenní či jiné časově omezené jízdenky, které se automaticky započítají při každém použití. Systém automaticky vypočítá nejlevnější možnou cestu a zamezí tak zbytečným výdajům. Výhodou je i snadná kontrola zůstatku, jak online, tak i na mnoha stanicích metra. Karta se dá snadno pořídit online nebo na mnoha stanicích a je ideální alternativou k jednorázovým jízdenkám, zejména pro turisty s plánem prozkoumat Londýn důkladně.

Nezapomeňte kartu po skončení cesty zaregistrovat online, abyste měli jistotu v případě ztráty nebo krádeže. Mnoho turistických atrakcí je skvěle dostupných pomocí metra, takže Oyster card je prohlídku Londýna zjednoduší a zpříjemní.

Scroll to Top