Kolik stojí získání povolení k lovu?

Lov v Rusku? Povolení k lovu zvěře vyjde na 650 rublů, což je státní poplatek dle čl. 333.33, bod 96, daňového zákoníku Ruské federace. Tato částka je však jen špičkou ledovce. Před samotnou žádostí o povolení je nutné počítat s dalšími náklady, jako je například cestovní pojištění s pokrytím zranění v odlehlých oblastech, pronájem vybavení (pokud si ho nebudete brát z domova), doprava do často odlehlých loveckých revírů, a samozřejmě samotné ubytování. Zkušenost z mých cest po Sibiři ukazuje, že cena za skutečně nezapomenutelný lovecký zážitek se může vyšplhat na několikanásobek této základní poplatku. Nezapomeňte na nezbytné povolení k držení zbraně, jehož získání může být zdlouhavý a administrativně náročný proces, v závislosti na regionu. A nakonec, v závislosti na zvolené zvěři, může být nutné zakoupit i speciální licence, které se cenově liší.

Jaké plemeno psů se v Rusku používá k lovu medvědů?

Tradičně se na medvědy v Rusku používali kavkazští ovčáci, robustní a stateční psi s dlouhou historií boje proti velkým šelmám. Nejedná se však o typickou loveckou plemena v moderním pojetí; spíše plnili roli ochrany – stáda i lidí. Jejich neústupnost a síla z nich dělaly ideální partnery pro lovce medvědů, kteří je využívali k odlákání a znehybnění zvířete. Dnes už se tento typ lovu, s využitím psů, v Rusku omezuje, i když kavkazští ovčáci zůstávají vnímáni jako symbol síly a odvahy. Zajímavé je, že se jejich neobyčejná síla a odhodlání uplatňuje i v neobvyklých rolích, například jako vězeňští strážci v ruských věznicích. Výcvik takových psů vyžaduje neobyčejnou zkušenost a disciplínu, a jejich nasazení se řídí přísnými bezpečnostními protokoly. Z vlastní zkušenosti z cest po ruském venkově mohu potvrdit, že setkání s kavkazským ovčákem je vždy silný zážitek – jedná se o impozantní zvířata s intenzivním pohledem.

Kolik kusů zbraní je dovoleno vzít si na lov?

Kolik zbraní si můžete vzít na lov? Zákon vám v podstatě dává volnou ruku, ale s výhradou. Počet kusů nařazených i hladkohlavňových zbraní si vlastník určuje sám, s tím, že celkový počet zbraní nesmí přesáhnout 10 kusů. To znamená, že si můžete vzít například 5 nařazených a 5 hladkohlavňových pušek, nebo jakoukoliv jinou kombinaci, která se vejde do tohoto limitu. Zkušenosti z cest po světě ukazují, že tato regulace je poměrně liberální v porovnání s některými zeměmi, kde jsou limity mnohem přísnější, a někde se lov s nařazenými zbraněmi dokonce zakazuje. Vždy je důležité ověřit si místní předpisy, ať už plánujete lov v Česku, nebo v zahraničí, jelikož pravidla se mohou v jednotlivých regionech, a dokonce i v rámci jedné země, výrazně lišit. Nezapomínejte na nutnou registraci zbraní a dodržování bezpečnostních předpisů při manipulaci s nimi. Toto je klíčové nejen pro váš bezpečný lov, ale i pro respektování místních zákonů a ochranu životního prostředí.

Je možné získat povolení k lovu přes portál občanských služeb?

Ano, povolení k lovu je možné získat přes portál občanských služeb, tj. přes portál eGovernment. Zde podáte žádost o povolení k lovu zvěře. Doporučuji si předem zkontrolovat přesnou legislativu a podmínky lovu v dané oblasti, jelikož se liší podle druhu zvěře i regionu. Důležité je také vědět, že k úspěšné žádosti budete potřebovat platný lovecký lístek a potvrzení o absolvování potřebných kurzů a zkoušek. Na webu eGovernment najdete všechny potřebné formuláře a podrobné pokyny. Nezapomeňte si ověřit všechny termíny a lhůty pro podání žádosti, abyste se vyhnuli zbytečnému zdržení.

Užitečný tip: Před samotnou žádostí doporučuji kontaktovat příslušný úřad pro ochranu přírody ve vašem regionu. Mohou vám poskytnout cenné rady a ujasnit si případné nejasnosti ohledně povolení a lokalit vhodných pro lov.

Je dovoleno lovit chráněná zvířata?

Otázka, zda je možné lovit ohrožené druhy, je složitější, než se na první pohled zdá. Zákon sice od 1. srpna 2025 umožňuje výjimky z přímého zákazu usmrcení zvířat uvedených v Červené knize, a to výhradně pro vědecký výzkum. To znamená, že prosté “odstřelení” kvůli trofeji je i nadále nelegální a trestné.

Představte si například výzkum migrace vzácných ptáků. Vědci mohou v rámci povoleného výzkumu označit ptáka vysílačkou, ale i v ojedinělých případech získat vzorek tkáně pro genetickou analýzu. To vyžaduje samozřejmě povolení od příslušných orgánů a podrobný plán výzkumu s jasně definovaným cílem. Žádné “volné střelby” nejsou povoleny.

Důležité je také rozlišovat mezi “likvidací” v případě bezprostředního ohrožení života člověka a “odstřelením” pro jiné účely. Jestliže se medvěd dostane do lidské osady a hrozí nebezpečí, je samozřejmě legální ho odstrašit, případně i usmrtit, ale to se řídí striktními postupy a musí být řádně zdokumentováno.

Při cestách do divočiny je tedy nutné mít na paměti:

  • Respektujte ohrožené druhy a jejich přirozené prostředí.
  • Nikdy se nepokoušejte chytit, zranit nebo usmrtit chráněné zvíře.
  • V případě nebezpečí kontaktujte příslušné orgány, například státní ochranu přírody.

Nesprávné jednání může vést k vysokým pokutám a trestnímu stíhání. Informace o chráněných druzích a postupech v případě nebezpečných situací je možné najít na webových stránkách Ministerstva životního prostředí.

Pamatujete, že ochrana přírody je zodpovědností nás všech a respektování zákona je klíčové pro zachování biodiverzity.

Kolik stojí lov medvěda v Rusku?

Lov na medvěda v Rusku? Cena se odvíjí od několika faktorů. Kamčatský medvěd je sice větší a impozantnější, ale přístup k němu je náročnější. Sibirský hnědý medvěd, ačkoliv menší, nabízí snadnější přístup k jeho teritoriu. To se pozitivně odráží na ceně lovu. Za lov sibirského medvěda si připravte minimálně 3000 dolarů. Tato cena zahrnuje obvykle povolení k lovu, služby zkušeného průvodce, ubytování v loveckém táboře a transport na místo lovu. Kvalita ubytování a služby průvodce se liší v závislosti na zvoleném operátorovi a vašich požadavcích. Můžete se setkat s nabídkami luxusnějších pobytů, které zahrnují i doprovodné aktivity, jako je rybaření nebo turistika. Důležité je také zvážit čas roku – nejlepší období pro lov je obvykle na podzim, kdy medvědi se připravují na zimování a jsou aktivnější. Nezapomeňte si předem ověřit všechny potřebné dokumenty a povolení pro lov v Rusku, jelikož administrativa může být zdlouhavá. Celková cena se může pohybovat v širokém rozmezí, od základních 3000 dolarů až k mnohem vyšším částkám v závislosti na rozsahu služeb a místu lovu.

Důležité je také upozornit, že etický přístup k lovu je nezbytný. Vyberte si renomovanou loveckou agenturu s ohledem na ochranu životního prostředí a trvalou udržitelnost populace medvědů. Informace o povolených metodách lovu, limitech a ochraně zvířat je potřeba zkontrolovat předem a důsledně dodržovat.

Je dovoleno střílet na lovu z cizí pušky?

Lov s cizí zbraní v Rusku prošel změnou. Od 15. července 2025 umožňuje novela zákona o zbraních používat cizí pušky k lovu zvěře. To je v kontrastu s mnoha jinými zeměmi, kde je striktně zakázáno používat zbraň, která není registrovaná na lovce. Například v zemích EU je vlastníkem zbraně vždy osoba zapsaná v registračním listě a půjčování je většinou silně regulováno, někdy až zakázáno, s výjimkami pro členy rodiny nebo při specifických situacích s jasným dokladem. V USA se pravidla liší stát od státu, ale obecně platí přísnější požadavky na držení a používání zbraní než v nově upraveném ruském zákoně. Nově v Rusku je k využití cizí pušky potřeba získat zvláštní povolení, tzv. „rozhodnutí o nošení a používání lovecké zbraně“, čímž se proces alespoň částečně zformalizuje a zlepší se kontrola. Toto povolení ovšem neřeší otázku odpovědnosti za případné škody způsobené použitou zbraní. Zde se doporučuje seznámit se s detaily ruské legislativy a pojištění, aby se předešlo nečekaným komplikacím.

Systém používání cizího loveckého náčiní se tedy v Rusku výrazně liší od běžných postupů v západním světě a vyžaduje pozornost k detailům. Doporučuje se pečlivé prostudování aktuálního znění ruského zákona o zbraních před lovem s cizí zbraní.

Je možné přepravovat loveckou pušku v autě?

Plánujete výlet s loveckou puškou? Než vyrazíte, důkladně si ověřte platnou legislativu. Podle Nařízení Ministerstva dopravy č. 227 je přeprava zbraní v dopravních prostředcích zakázána bez povolení a to vždy v nezajištěném stavu, bez pouzdra a nabité. To znamená, že puška musí být vybitá, v pevně uzavřeném pouzdře a samozřejmě musíte mít platné povolení k držení zbraně a k jejímu nošení. Nezapomeňte na dokumenty, které toto povolení dokládají – důkladná kontrola vám ušetří nepříjemnosti. Doporučuji mít zbraň v uzamčeném kufru auta a pochopitelně i povolení vždy po ruce. Bezpečnost je na prvním místě, a to jak vaše, tak i ostatních účastníků silničního provozu. V případě nejasností se neváhejte obrátit na příslušné úřady, abyste se vyhnuli problémům s policií.

Jaká zbraň je potřeba na lov medvěda?

Na medvěda se vyplatí jít s pořádným kalibrem, nic menšího než 7,62×51. Ideál je 9,3×62, to má pořádnou sílu. Používají se celoplášťové nebo poloplášťové střely. Poloplášťové mají lepší zastavovací účinek, což je u medvěda důležité. Nepodceňujte to, medvěd je nebezpečný a rána musí být přesná a účinná. Důležitá je i volba pušky – kvalitní, spolehlivá zbraň s dobrou optikou je nutnost. Nezapomínejte na dostatečnou munici. Před každou loveckou výpravou je vhodné absolvovat kurz bezpečného zacházení se zbraní a seznámit se s chováním medvědů v dané oblasti. Znáte-li místní podmínky a typ medvěda, můžete zvolit i jiné kalibry, ale vždy dbejte na dostatečnou zastavovací sílu. Nejde jen o samotnou zbraň, ale i o vaše dovednosti a zkušenosti. Je důležité umět zbraň bezpečně používat a mít dobrý odhad vzdálenosti.

Je možné vzít si do lesa pušku k sebeobraně?

Zákon o zbraních striktně upravuje nošení palných zbraní, a to i v lese. Samoobslužná obrana střelnou zbraní mimo výcvik a povolené situace je v Česku zakázána, bez ohledu na roční období. Mnoho zkušených turistů a outdoorových nadšenců se proto spoléhá na alternativní metody ochrany před divokou zvěří, jako je medvěd. Mezi osvědčené prostředky patří repelenty s výraznou vůní, hlasité zvuky (např. píšťalka, hluk z nádobí), a v krajním případě speciální spreje s pepřovým sprejem či aerosolem. Falešné světlice mohou sice v krizové situaci pomoci, ale jejich účinnost proti medvědovi je sporná. Důraznější fyzická obrana, jako je používání holí či trekových tyčí, by měla být pouze poslední možností a vyžaduje značnou zkušenost a fyzickou zdatnost. Významná je i prevence – informovanost o chování medvědů v dané oblasti a dodržování bezpečnostních postupů při pohybu v terénu. Jednoduše řečeno: náhradou za střelnou zbraň by neměla být improvizovaná obrana, nýbrž důkladná příprava a respektování přírody.

Jak správně podat žádost o povolení k lovu?

Plánujete loveckou výpravu? Získání povolení k lovu není zrovna procházka růžovým sadem, ale s trochou orientace se to zvládne. Žádost o povolení k lovu zvěře podáte online přes portál veřejných služeb. To je skvělá zpráva, ušetří vám to cestu na úřad.

Kdo může o povolení zažádat? Potřebujete platný lovecký lístek jednotného federálního vzoru. Bez něj se neobejdete. Nezapomeňte, že lovecké zákony se liší stát od státu, a někdy i region od regionu, takže si před podáním žádosti důkladně ověřte aktuální předpisy v oblasti, kde chcete lovit. Často se jedná o podrobnosti, které můžou zkomplikovat celou akci, například omezení počtu ulovených kusů, povolené druhy zvěře, nebo termíny lovu.

Při plánování výpravy doporučuji prostudovat mapy honitby a zvážit, zda je daná oblast přístupná a zda disponujete potřebným vybavením. Nepodceňujte bezpečnostní opatření! Lov je krásná a vzrušující aktivita, ale s sebou nese i rizika. Bezpečnostní opatření jsou nezbytná, ať už jste zkušený lovec, nebo začátečník.

Před samotnou cestou si také ověřte aktuální povětrnostní podmínky, a nezapomeňte na dostatek zásob jídla a vody. Dobrá příprava je klíčem k úspěšnému a bezpečnému lovu.

Je dovoleno zabíjet chráněná zvířata?

Zabíjení zvířat z červeného seznamu je trestný čin, a to podle českého trestního zákona. Nejde jen o přímé zabití, ale i o poškozování jejich hnízd, lovení, odchyt a další aktivity vedoucí k jejich úhynu či ohrožení. Pokuty jsou vysoké a hrozí i vězení. Při turistice v přírodě je proto důležité dbát na ochranu všech zvířat, a zvláště těch ohrožených. Vždy dodržujte značené trasy, nerušte zvířata v jejich přirozeném prostředí a nechte je žít v klidu. Informace o výskytu chráněných druhů v dané oblasti najdeme na stránkách AOPK ČR nebo v místních informačních centrech. Respektování ochrany přírody je nejen zákonná povinnost, ale i projev zodpovědného přístupu k našemu životnímu prostředí a umožňuje nám vychutnat si krásu české přírody naplno.

Je možné odstřelovat srnčí zvěř?

Střelba srnčí zvěře je možná jen s platným loveckým lístkem a povolením k držení zbraně. K tomu je nezbytná i místní licence na odstřel, kterou je potřeba vyřídit u příslušného mysliveckého sdružení v dané oblasti. Bez těchto dokumentů hrozí vysoké pokuty a trestní stíhání.

Důležité je dodržovat myslivecká pravidla a sezónu lovu, která se liší podle regionu. Před samotným lovem je vhodné se informovat o aktuálních podmínkách a regulacích u místních myslivců. Srnec je plaché zvíře a jeho lov vyžaduje zkušenosti a znalost terénu. Používejte vždy bezpečnou a legální munici a dodržujte bezpečnostní opatření.

Mimo oficiální lov je jakákoli střelba srnčí zvěře nelegální a přísně trestná. V případě nálezu zraněného zvířete je nutné informovat příslušné orgány, zejména myslivecké sdružení.

Pozor na ochranu přírody! Lov srnčí zvěře má za cíl regulovat její populaci a chránit ekosystém. Neodborný přístup může vést k narušení rovnováhy v přírodě.

Kolik nábojů si smím vozit s sebou?

Počet nábojů, které si můžete vzít s sebou, je v Rusku omezen na 1000 kusů, dle bodu 77 Usnesení vlády RF č. 814. To se týká přepravy současně. Zkušenosti z cestování po desítkách zemí ukazují, že regulace přepravy střeliva se výrazně liší. V některých zemích je povoleno přepravovat mnohem méně nábojů, jinde je nutné speciální povolení i pro menší množství. Před cestou do jakékoli země je proto nutné důkladně prostudovat místní zákony a nařízení týkající se přepravy zbraní a střeliva. Ignorování těchto pravidel může vést k vážným právním problémům, včetně vysokých pokut a vězení.

Doporučuji kontaktovat příslušné úřady země, do které cestujete, pro získání přesných a aktuálních informací. Informace získané online nemusí být vždy kompletní a aktuální.

Je dovoleno střílet z pušky na mém pozemku?

Střelba z pušky na vlastním pozemku? V osídlených oblastech je to zakázáno, s výjimkou speciálně určených střelnic. Za porušení hrozí podle článku 20.13 КоАП РФ významný administrativní postih. Pamatuji si, jak jsem se jednou ocitl v podobné situaci v odlehlé oblasti Sibiře – zdánlivě opuštěný prostor může být překvapivě blízko obydlenému místu. Je vždycky lepší si předem zkontrolovat místní nařízení, a to i na zdánlivě pustých místech. Mnoho zemí má přísná pravidla ohledně držení a používání zbraní, a ne vždycky je jednoduché se v nich orientovat. Nepodceňujte legislativu dané oblasti a raději se informujte u místních úřadů. Bezpečnost je vždycky na prvním místě, ať už cestujete po světě, nebo se věnujete střelbě na vlastní zahradě.

Je dovoleno půjčovat si na lovu vlastní pušku?

Lovné zbraně se na honu mohou půjčovat, avšak pouze za přítomnosti majitele nebo jeho zmocněnce. Zkušenosti z desítek zemí, které jsem navštívil, ukazují, že tento postup je klíčový pro zodpovědnou manipulaci se zbraněmi a prevenci nehod. Zákon neomezuje typ použité zbraně, ovšem zodpovědnost za její bezpečné používání vždy spočívá na majiteli. V mnoha zemích, například v Kanadě nebo na Novém Zélandu, je důraz kladen na důkladné proškolení a testování znalostí před pronájmem či půjčováním zbraní. Podobné postupy jsou doporučitelné i v České republice. V některých státech USA se dokonce vyžaduje písemné potvrzení o zapůjčení. Bezpečnostní opatření se liší stát od státu, ale zásadní je vždy osobní přítomnost majitele zbraně.

Je důležité si uvědomit, že i když zákon neklade omezení na typ zbraně, odpovědnost za její použití a případné následky nese vždy vlastník. Znalost místních předpisů a zodpovědný přístup k manipulaci se zbraněmi jsou nezbytné pro bezpečnou a úspěšnou honbu v jakékoliv zemi.

Kolik se platí za lov losa?

Lov losů v Rusku se teď výrazně prodraží. Nedávné změny v ruském trestním zákoníku zavádějí astronomické pokuty za pytláctví. Zaplatíte milion rublů, a to není málo! Dříve se pytláci obešli s pokutou do 200 tisíc rublů, ale teď se částky pohybují od 500 tisíc rublů výše. To je znatelný nárůst, který by měl odradit potenciální narušitele.

Je zajímavé si uvědomit, že losí populace v Rusku je rozsáhlá, ale v mnoha oblastech je ohrožena právě pytláctvím. Rusko je obrovská země s různorodými přírodními podmínkami, a tak se losové vyskytují v různých regionech, od tajgy až po lesostepi. Významná část populace losů žije v chráněných oblastech, ale i tam hrozí nebezpečí ze strany pytláků, kteří se snaží získat cenné paroží nebo maso.

Plánujete cestu do Ruska a zajímá vás pozorování losů? Doporučuji se informovat o místních zákonech a předpisech týkajících se ochrany přírody. Respektování místních pravidel a právních předpisů je klíčové pro zodpovědnou a udržitelnou turistiku. Nezákonná činnost může mít vážné následky, nejen pro váš rozpočet, ale také pro ekosystém.

Je důležité si uvědomit, že lov losů je v mnoha oblastech Ruska regulován a vyžaduje speciální povolení. Bez něj riskujete vysokou pokutu a trestní stíhání. Vždy dodržujte pravidla a respektujte místní zákony, abyste si užili krásy ruské přírody a zároveň chránili její cenné zdroje.

Na jaké zvíře je nejjednodušší začít s lovem?

Začátečníkům v honbě doporučuji zaměřit se na menší zvěř. Veverky, králíci, bažanti, divoké krůty, kachny a běloocasí jeleni patří mezi nejdostupnější cíle. Výběr ovšem závisí na lokalitě. Důležité je, že tato zvířata jsou snadněji pozorovatelná a přístupná, než například los nebo jelen, což snižuje riziko nehody. Z vlastní zkušenosti z cest po Severní Americe mohu potvrdit, že například lov běloocasých jelenů v říjnu, během jejich říje, je relativně snazší než v jiných obdobích roku. V Evropě pak doporučuji zaměřit se na regionální speciality – v některých oblastech jsou snadněji lovitelní zajíci, v jiných lišky (i když to už vyžaduje trochu zkušeností). Nepodceňujte důležitost místní legislativy a získání potřebných povolení před zahájením honu. Kvalitní výbava, znalost zbraně a základní znalosti stopování jsou nezbytné pro bezpečný a úspěšný lov.

Nezapomínejte na etiku lovu a důležitost respektování přírody. Dobře zvolený cíl a zodpovědný přístup k lovu zaručí nejen úspěch, ale i příjemný zážitek. Pro začátečníky je vhodné zvážit lov s experienced guidem, který poskytne potřebné rady a zkušenosti.

Scroll to Top