Česko je rájem pro turisty! Klub českých turistů udržuje neuvěřitelných více než 43 000 km značených pěších a lyžařských tras. To je síť, která propojuje celou republiku a nabízí nespočet možností pro objevování krásné krajiny.
Na těchto trasách najdete přes 67 000 směrovek a turistických tabulek. To zaručuje skvělou orientaci, ať už se vydáte na jednodenní výlet nebo na několikadenní túru. Tabulky jsou důležitým zdrojem informací – najdete na nich:
- Název trasy a její číslo: pro snadnou identifikaci a orientaci v mapách.
- Směr a vzdálenost k cíli: přesná informace o trase.
- Symboly značení: barevné značení usnadňuje orientaci, například červená značka pro hlavní turistické trasy, zelená pro kratší výlety apod.
- Informace o okolí: někdy najdete i tipy na zajímavosti v okolí, jako jsou památky, rozhledny, restaurace.
Je důležité si uvědomit, že hustota značení se liší v závislosti na terénu a frekvenci turistického ruchu. V některých oblastech narazíte na tabulky častěji, v jiných je budete potkávat méně často. Proto je vždy dobré mít s sebou mapu a kompas, abyste se vyhnuli zmatku.
Navíc existují i další informační zdroje pro turisty: mobilní aplikace s mapami tras, webové stránky KČT a mnoho dalších. Dobře se připravte a užijte si krásy České republiky!
Co znamenají turistické barvy?
České turistické značení? Klasika! Dnes už to bereme jako samozřejmost, ale historie barevného systému je zajímavá. Původně se používaly jenom dvě barvy, ale postupem času se systém rozrostl. Přidala se modrá a od roku 1916 máme konečně čtyři barvy, které všichni známe.
Červená – to je královna turistických tras! Vyznačuje dálkové a hřebenové trasy, často náročnější, ale s úžasnými výhledy. Připravte se na delší túry a pořádný výlet do přírody. Červená je synonymem pro dobrodružství!
Modrá – značí významnější turistické trasy. Jde o trasy, které vedou k zajímavým místům, památkám, vyhlídkám – zkrátka k tomu, co by si žádný turista neměl nechat ujít. Často jsou to kratší, ale velmi atraktivní trasy.
Zelená – to jsou trasy místního významu. Ideální pro kratší výlety, prozkoumávání okolí a poznávání menších, skrytých klenotů. Zelená vás zavede na místa, kam se jinak nedostanete.
Žlutá – ta slouží jako spojovací trasa, na zkratkách a kratších cestách. Žlutá je často pomocníkem, který vám zkrátí cestu nebo vás spojí s jinou hlavní trasou. Nečekejte na ní nic dramatického, ale spolehlivou cestu k cíli.
Je důležité si uvědomit, že systém značení není dokonalý a občas se můžete setkat s drobnými odchylkami. Vždy je dobré si před výletem zkontrolovat aktuální mapu a trasu. Dobrá mapa a trochu orientačního smyslu vám ale zajistí krásný a bezproblémový výlet!
Kam vyrazit na Slovensku?
Vysoké Tatry: Klasika, co nezklame. Nespočet turistických tras všech obtížností, od nenáročných procházek po náročné výstupy na štíty. Nezapomeňte na funkční mapu a vhodné vybavení, včetně trekových holí. Doporučuji výstup na Rysy nebo Gerlachovský štít pro zkušené horolezce.
Slovenský ráj: Nádherné kaňony, soutěsky a vodopády. Ideální pro via ferraty a lezení. Nezapomeňte na dobrou obuv a helmu, některé úseky jsou náročné. Vydejte se po naučných stezkách a užijte si jedinečnou krásu.
Liptov: Kombinace hor a vodních ploch. Vhodné pro vodní sporty, cykloturistiku a pěší turistiku v Nízkých Tatrách. Demänovská jeskyně je další zajímavost, kterou byste neměli minout.
Trenčianske Teplice: Relaxace po náročném túrách. Kombinace termálních lázní a možnosti pěší turistiky v okolí.
Jižní Slovensko: Rozmanitá krajina od vinic po kopce. Cykloturistika, pěší túry a poznávání kulturních památek.
Turčianské Teplice, Rajecké Teplice, Piešťany: Další termální lázně pro regeneraci po aktivním dni. Vhodné pro odpočinek a relaxaci po náročných výletech.
Kolik je turistických znamek v ČR?
V České republice existuje rozsáhlá síť turistických známek, označujících nejrůznější zajímavá místa. K lednu 2025 jich bylo celkem 2970. To zahrnuje široké spektrum lokalit, od historických měst a hradů s hrady a zámky, přes rozhledny s úchvatnými výhledy, až po jeskyně a vodácké řeky. Sbírání známek je skvělý způsob, jak prozkoumat Česko a objevit skryté klenoty.
Tip pro sběratele: Ne všechny známky jsou snadno dostupné. Některá turistická místa jsou odlehlá a vyžadují delší výlet, zatímco jiné jsou snadno přístupné z centra města. Doporučuji si před cestou prohlédnout mapu s umístěním turistických známek a naplánovat si trasu s ohledem na čas a dostupnost. Existují i online databáze a aplikace, které vám v tom pomohou.
Zajímavost: Současný počet známek neustále narůstá, takže se sbírka nikdy nezastaví. Navíc každá známka má svůj unikátní design, odrážející charakteristické znaky daného místa.
Odkud je nejlepší jít na Lysou horu?
Lysá hora, dominantní vrchol Beskyd, láká k výstupu z mnoha směrů, ale Ostravice se právem stala nejoblíbenějším výchozím bodem. Její kouzlo spočívá v kombinaci snadné dostupnosti a malebného prostředí. Místní nádraží nabízí ideální start pro ty, kteří preferují vlakovou dopravu, a evokuje nostalgickou atmosféru klasických horských výletů, jakou jsem zažil například v rakouských Alpách. Pro řidiče jsou k dispozici prostorná parkoviště u Pily, hotelu Sepetná a hotelu Sluníčko, nabízející různé úrovně komfortu – od rustikálního šarmu po moderní pohodlí. Výstup je pak nenáročný, byť fyzicky náročný, a celou cestu vás spolehlivě povede jasně označená červená turistická trasa. Pro zkušenější turisty je možné zvolit i náročnější varianty, ale pro průměrného turistu je tato cesta ideálním kompromisem mezi náročností a odměnou – panoramatickými výhledy, které se srovnávají s těmi, které jsem viděl na mnoha světových vrcholech. Nezapomínejte na vhodné oblečení a obuv, dostatek tekutin a svačinu. Cesta je dlouhá, ale výhled z Lysé hory stojí za to!
Co obsahuje turistická mapa?
Turistická mapa není jen obyčejný papír – je to váš klíč k nezapomenutelnému zážitku! Obsahuje totiž mnohem víc, než si možná myslíte. Základem jsou samozřejmě topografické vrstvy, které vám ukážou terén, výškopis s vrstevnicemi pro orientaci v převýšeních a často i stínovaný reliéf, který dodá mapě prostorovou hloubku a usnadní představu o terénu. To vše je nezbytné pro plánování treku, ať už se chystáte na jednodenní výlet nebo několikadenní túru.
Důležité jsou i turistické značené trasy, které vás spolehlivě provedou krajinou. Nezapomínejte ale, že jejich stav se může měnit, proto je dobré si trasu ověřit i na místě. Mnoho map navíc obsahuje naučné stezky s informacemi o přírodě a historii dané lokality a také cyklotrasy pro milovníky cyklistiky.
A co je na turistické mapě nejdůležitější? Určitě body zájmu (POI)! To jsou ty perličky, které dělají z výletu skutečný zážitek. Najdete zde horské chaty, rozhledny, památky, muzea, restaurace a mnoho dalšího. Někdy jsou tyto body doplněny o krátké popisky, jindy o odkazy na webové stránky s podrobnějšími informacemi.
Moderní turistické mapy často nabízí interaktivní prvky. Kliknutím na POI se vám zobrazí další informace – třeba otevírací doba, cena vstupného, fotografie, nebo i kontaktní údaje. To vám usnadní plánování a ušetří spoustu času.
Pro efektivní používání mapy doporučuji:
- Zkontrolovat aktuálnost mapy: Terén se mění, stezky se opravují, vznikají nové body zájmu.
- Věnovat pozornost legendě: Pochopte symboly a zkratky, abyste se v mapě orientovali bez problémů.
- Stáhnout si mapu offline: V některých oblastech nemusí být signál, takže offline mapa je nezbytností.
- Vždy si s sebou vezměte kompas a GPS: I nejlepší mapa může selhat.
Nepodceňujte důležitost kvalitní turistické mapy – je to váš spolehlivý pomocník na cestách!
Kolik stojí členství v KčT?
Takže, kolik vás bude stát členství v Klubu českých turistů (KČT)? To záleží na typu členství a vašem věku. Od roku 2025 platí tato cenová politika:
Základní členství: 90 Kč pro seniory (nad 61 let) a invalidní důchodce. Tohle je skvělá volba pro ty, kteří chtějí přístup k turistické mapě a časopisu, ale nepotřebují další služby.
Rozšířené členství: 490 Kč. Za tuhle cenu získáte kromě výše zmíněného i pojištění odpovědnosti za škodu a účast na akcích klubu. Výborná investice pro aktivní turisty.
TOP členství: 1310 Kč. Toto je pro ty nejnáročnější. Zahrnuje vše z rozšířeného členství, plus další benefity jako slevy u partnerů KČT. Ušetříte na vybavení, ubytování a dalších službách souvisejících s turistikou. Zvážit je potřeba, zda se vám tyto slevy vyplatí.
Důležitá poznámka: Cena členství se může v budoucnu měnit, proto doporučuji vždy zkontrolovat aktuální ceník na webových stránkách KČT před přihlášením. Hodí se také prostudovat, jaké pojištění vám členství nabízí a do jaké míry vás ochrání při nehodách v terénu.
Kde je nejhezčí příroda v ČR?
Nejhezčí příroda v ČR je subjektivní, ale mezi nejčastěji zmiňovaná místa patří Adršpašsko-Teplické skály s unikátními skalními útvary a jezery, ideální pro jednodenní výlet i delší pobyt. Pro milovníky divočiny je Boubínský prales, poslední zbytky pralesa v Česku, s bohatým rostlinstvem a faunou, ale vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Labský důl s Pančavským vodopádem v Krkonoších nabízí úchvatné horské scenérie a možnost turistických výletů různé obtížnosti. Romantické Prachovské skály jsou vhodné pro rodiny s dětmi, nabízejí snadno dostupné skalní útvary a krásné výhledy. Pravčická brána, největší skalní brána v Evropě, je impozantní přírodní památka, ale je potřeba počítat s většími davy turistů. Propast Macocha, s hloubkou přes 138 metrů, je fascinující propast v Moravském krasu, přístupná po pohodlných stezkách s vyhlídkami. Při plánování výletu je důležité zvážit roční období a počasí, a také si předem ověřit aktuální otevírací doby a dostupnost parkovišť.
Odkud je nejlepší jít na Milesovku?
Nejlepší výchozí bod pro výstup na Milesovku je nepochybně obec Bílka, s pohodlným turistickým parkovištěm – ideální pro ty, kteří preferují kratší, ale intenzivní túru. Délka trasy je necelé 3 km tam a zpět, což z ní dělá skvělou volbu i pro rodiny s dětmi nebo méně zkušené turisty. Výstup, byť mírně strmější v některých úsecích, nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu už během cesty. Na vrcholu vás čeká zasloužená odměna: panoramatický výhled na Českosaské Švýcarsko, který se vyrovná mnohým světoznámým vyhlídkám, které jsem měl možnost navštívit během svých cest po světě. Pro srovnání, připomíná mi to rozhled z horských hřebenů v Dolomitech, ovšem s jedinečným kouzlem českého venkova. Nezapomeňte si vzít s sebou fotoaparát, abyste zachytili toto nezapomenutelné panorama. Vzhledem k délce trasy je výlet vhodný i pro kratší časové okno, a to i v případě, že budete chtít věnovat dostatek času procházkám a fotografování krásné krajiny.
Proč navštívit Olomouc?
Olomouc, s populací 100 000 obyvatel a 21 000 studentů, je fascinujícím městem, které nabízí jedinečný zážitek. Je často nazývána „malou Prahou“ a to právem. Najdete zde úchvatnou architekturu, která se vyrovná svému pražskému protějšku, avšak v komornějším a dostupnějším měřítku. Projděte se po historickém centru s nádherným Horním náměstím a jeho slunnou kašnou, obdivujte barokní paláce a kostely.
Olomouc však není jen o historii. Pulzuje zde živá studentská atmosféra, která se projevuje v mnoha barech, kavárnách a restauracích s pestrou nabídkou – od tradiční české kuchyně až po moderní gastronomické speciality. Objevte skryté uličky, ochutnejte místní vína a pivo, a užijte si neformální a přátelskou atmosféru.
Nezapomeňte navštívit arcibiskupský palác, sloup Nejsvětější Trojice, chrám svatého Václava a mnohé další architektonické skvosty. Olomouc je perfektním místem pro procházky, cyklistiku i poznávání bohaté kultury Moravy. A pokud se rádi ztrácíte v malebných uličkách, Olomouc vás zcela okouzlí.
Co znamená červená barva na mapě?
Červená barva na mapě, ať už jde o dopravní mapy, turistické mapy, nebo mapy počasí, má různé významy, ale v kontextu dopravy obvykle signalizuje zpomalení, případně zpoždění. Neznamená to automaticky úplnou neprůjezdnost, na rozdíl od například černé barvy, která typicky značí uzavírku silnice. Je důležité si uvědomit, že intenzita červené může být proměnlivá – světlejší odstín může naznačovat mírné zpomalení, zatímco sytě červená značí výraznější problémy. Při plánování cesty proto vždy doporučuji konzultovat více zdrojů informací, než jen mapu. Praktické je prohlédnout si detailnější informace o daném úseku, například fotografie od ostatních uživatelů, které často doplňují mapové informace a ukazují skutečný stav na místě. Nepodceňujte časovou rezervu – i zdánlivě malé zpomalení se může v celkové délce cesty prodloužit o desítky minut. Pro aktivní řidiče je vhodné mít v telefonu vždy několik alternativních tras, abyste se mohli v případě potřeby snadno vyhnout zácpě.
Zapamatujte si: Červená na mapě často signalizuje problémy, ale ne vždy úplnou neprůjezdnost. Vždy je dobré se informovat o detailnějších informacích a mít záložní plán.
Kolik je v Česku turistických směrovek?
Česká turistická síť je skutečným unikátem v celosvětovém měřítku. S délkou bezmála 80 000 km turistických stezek se pyšní impozantním číslem přes 60 000 směrovek a informačních tabulí. To je množství, které jsem během svých cest po desítkách zemí nikde jinde nenarazil.
Hustota značení je fenomenální. V porovnání s mnoha jinými zeměmi, kde turistické značení spíše řídce pokrývá území, je Česko v tomto ohledu bezkonkurenční. To značně usnadňuje orientaci i méně zkušeným turistům a umožňuje objevování i odlehlých koutů krajiny bez obav ze ztráty.
Kvalita značení je dalším plusem. Mnohé země se potýkají se zastaralými, neúplnými nebo nejednoznačnými značkami. České směrovky jsou obecně v dobrém stavu a poskytují jasné a srozumitelné informace.
Co se týče typů značení:
- Klasické turistické značky (červená, zelená, modrá, žlutá) jsou dobře známé a snadno rozpoznatelné.
- Cyklostezky jsou rovněž značeny srozumitelným a propracovaným systémem.
- Naučné stezky nabízejí doplňující informace o místní flóře, fauně a historii.
Množství informací na směrovkách je překvapivé. Často se zde nenajdete jen základní údaje o směru a vzdálenosti, ale i o nadmořské výšce, možnostech občerstvení a dalších zajímavých místech v okolí.
Pro srovnání: V mnoha alpských zemích, i přes velkou popularitu turistiky, je hustota značení výrazně nižší. Stejně tak v řadě středoevropských států jsem narazil na značně horší kvalitu a menší množství směrovek.
Kam na trek v ČR?
- Výstup na Praděd: Klasika, která nikdy nezklame. Počítejte s náročnějším stoupáním, ale výhledy z nejvyšší hory Moravy za to rozhodně stojí. Doporučuji vyrazit brzy ráno, abyste se vyhnuli davům a počasí bylo příznivé. Nezapomeňte na pořádné boty a oblečení, počasí se v horách mění rychle.
- Naučná stezka okolo Hrozenkova: Ideální pro rodinný výlet, nenáročná trasa s krásnou přírodou a poučnými zastávkami. Dobré místo na odpočinek a piknik. Vhodné pro kočárky a kola.
- Zlatá stezka z Prachatic do Pasova: Náročnější více-denní trek, který vás zavede do malebných krajů Šumavy a Bavorska. Nutná důkladná příprava, plánování ubytování a zásob. Krásná příroda, ale počítejte s proměnlivým počasím.
- Turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského: Výborná volba pro milovníky historie a přírody. Stezka prochází zajímavými místy, spojenými se životem tohoto horolezce. Doporučuji si předem nastudovat historii.
- Hřebenová trasa Českým Švýcarskem: Úžasné výhledy na skalní útvary a řeku Labe. Počítejte s náročnějším terénem a nutností dobrého fyzického stavu. Pro zkušenější turisty.
- Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa: Historicky zajímavá trasa s krásnou přírodou. Dobře značená, ale i tak se vyplatí mít mapu a kompas. Dobré pro ty, co se zajímají o historii 2. světové války.
- Přechod Šumavy: Tohle není jen jedna trasa, ale spíš celá oblast s nekonečnými možnostmi. Vyberte si trasu dle vašich zkušeností a fyzické kondice. Nepodceňujte přípravu, Šumava umí být zrádná.
Nezapomeňte na: pevnou obuv, dostatek vody, mapu a kompas (nebo GPS), první pomoc, vhodné oblečení pro všechny druhy počasí a dobrou náladu!
Co znamená černá turistická značka?
Černá turistická značka? To je pro zkušeného turistu jasný signál – krátké spojky a přístupové cesty. Myslete na to jako na rychlé spojnice mezi hlavními trasami, ideální pro zkrácení cesty, obejití obtížných úseků nebo pro rychlý přístup k zajímavostem. Nečekejte náročné výstupy, spíše svižné procházky. Klasickým příkladem jsou trasy jako Brzezina – Murowianec na Hali Gasienicowej v polských Tatrách. Ale pozor, některé černé trasy mohou vést i náročnějším terénem, ač krátce. Například stezka pod a nad Reglami, která protkává celé polské Tatry, nabízí rychlý přístup do mnoha dolin, ale místy vyžaduje jistotu a zkušenost. Nepodceňujte orientaci ani na těchto kratších cestách – mapu a kompas by měl mít s sebou každý zodpovědný turista, bez ohledu na značení.
Černé značky často vedou i k méně známým, ale o to zajímavějším místům. Proto se nebojte experimentovat a objevovat! Ale vždy s rozumem a s ohledem na aktuální podmínky – počasí, čas a vlastní fyzickou kondici.
Jaká místa navštívit v ČR?
Česko, země překrásná a plná historie! Chystáte se na cestu a nevíte, kam se vydat? Není divu, možností je nepřeberné množství. Pojďme se zaměřit na ty skutečné perly, místa, která by neměl minout žádný cestovatel.
Karlův most v Praze, ikonická stavba, která nedávno oslavila 660 let existence. Nejde jen o most, ale o živoucí galerii soch a místo s úžasnou atmosférou. Tip: Vyhněte se hlavní turistické sezoně, abyste si ho užili v klidu. Zkuste ho navštívit brzy ráno nebo pozdě večer.
Znojemské vinobraní – to je zážitek! Nejde jen o ochutnávku vynikajících vín, ale o celou atmosféru historického města, plnou hudby, tance a skvělé zábavy. Doporučuji si předem rezervovat ubytování.
Pravčická brána v Českém Švýcarsku – největší skalní brána v Evropě. Krásná příroda, výhledy, které vám vyrazí dech. Nezapomeňte na pohodlnou obuv!
Hora Říp – legendární hora s nádherným výhledem. Místo s bohatou historií a silnou energetickou aurou. Výlet na vrchol je skvělým zážitkem pro celou rodinu.
Český Krumlov – malebné městečko zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prozkoumejte jeho úzké uličky, krásný zámek a klidnou atmosféru. Doporučuji strávit zde alespoň jeden celý den.
Boubínský prales – unikátní kousek staré přírody. Projděte se po jeho stezkách a vnímejte sílu a klid prastarých stromů. Vhodné pro milovníky turistiky a relaxace v přírodě. Nezapomeňte na mapu a vhodné oblečení.
Lomy Amerika – fascinující místo s průzračnou vodou a skalními útvary. Ideální pro koupání, potápění a pro milovníky fotografování. Nepodceňujte bezpečnost a dbejte na pokyny.
Památník Terezín – místo s temnou, ale důležitou historií. Prohlídka památníku je silným zážitkem, který vám připomene důležitost lidských práv a svobody. Připravte se na emočně náročnou, ale poučnou návštěvu.
Kam v Česku na turistiku?
Česko nabízí neskutečné množství skvělých turistických tras! Klasikou je výstup na Praděd v Jeseníkách – náročnější, ale s úžasnými panoramaty. Doporučuji výstup z Ovčárny, kratší a méně strmá cesta. Nezapomeňte na dobrou obuv a vrstvení oblečení, počasí v horách je nevyzpytatelné.
Krkonoše a Sněžka? To je samozřejmost! Zvolte si trasu podle vašich zkušeností – z Pece pod Sněžkou je to pohodlná, ale rušná cesta. Pro klidnější výstup zkuste z Horní Malé Úpy, ale počítejte s delší trasou. Nepodceňujte výbavu – v Krkonoších se počasí mění během pár minut!
České Švýcarsko a Pravčická brána jsou povinností! Túru z Mezní Louky doporučuji, je nádherná, ale zvažte čas – dostanete se k bráně, ale cesta zpátky může zabrat déle. V letních měsících počítejte s davy turistů.
Beskydy a Radhošť – další perla! Trasa z Pusteven je příjemná, ale i zde se počasí může rychle změnit. V Pustevnách je krásný areál, ideální na odpočinek po túře. Nezapomeňte na turistickou známku!
Jizerské hory a Riegrova stezka – nenáročná, ale krásná trasa ideální pro rodiny s dětmi. Stezka je dobře značená a nabízí úchvatné výhledy. Vhodné pro všechny úrovně fyzické zdatnosti.
Český ráj a Prachovské skály? Nádherné skalní město! Trasy jsou dobře značené, ale je potřeba dávat pozor na terén – je kamenitý a místy náročnější. Doporučuji pevnou obuv a dostatek vody.
Která mapa je podrobnější?
Digitální technická mapa kraje? To je skutečný poklad pro každého cestovatele, který ocení detail! Na rozdíl od turistických map, které se zaměřují na atrakce, tato mapa odhaluje skutečnou podstatu krajiny. Představte si: podrobný obraz povrchu, jako byste se vznášeli nad krajem v helikoptéře. Vidíte každou cestu, každou budovu, každou zeď – detaily, které vám umožní pochopit složitou síť dopravní a technické infrastruktury. A to není vše! Mapa zahrnuje i ochranná pásma – nezbytná informace pro ty, kteří chtějí respektovat místní předpisy a chráněná území. Tohle se v obyčejných mapách nenajde. Je to jako mít v kapse expertní znalost terénu, získaná z desítek let zkušeností a shromážděných dat. A když ji zkombinujete s digitální katastrální mapou (ukazující vlastnictví pozemků) a ortofotomapou (letecký snímek), dostanete Digitální mapu veřejné správy (DMVS) – komplexní nástroj, který jsem si oblíbil během svých cest po celém světě. Je to mnohem víc než jen mapa – je to klíč k pochopení daného regionu.