Která očkování jsou povinná?

Povinné očkování v České republice zahrnuje devět základních onemocnění: záškrt, černý kašel, tetanus, dětská obrna, hepatitida B, infekce způsobené Haemophilus influenzae typu b, zarděnky, spalničky a příušnice. Tato očkovací schémata, stejně jako u mnoha jiných zemí EU, chrání před závažnými a potenciálně smrtelnými nemocemi.

Globální perspektiva: Systémy povinného očkování se liší po celém světě. Zatímco některé země mají rozsáhlejší programy, jiné se zaměřují na specifické nemoci v závislosti na místní epidemiologické situaci. Například v některých oblastech s vysokou prevalencí žloutenky se povinně očkuje i proti hepatitidě A. V mnoha rozvojových zemích je přístup k očkování omezený, což vede k vyšší incidenci onemocnění.

Důležité detaily:

  • Očkovací kalendář: Detailní očkovací kalendář s doporučenými věkovými rozmezími pro jednotlivá očkování naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR. Dodržování schématu je klíčové pro dosažení maximální ochrany.
  • Výjimky: Existují výjimky z povinného očkování, které se udělují na základě lékařského posouzení. Tyto výjimky se udělují pouze v případě, kdy očkování představuje pro daného jedince vážné zdravotní riziko.
  • Cestování: Před cestou do zahraničí je důležité si ověřit, jaká očkování jsou doporučována nebo požadována v cílové zemi. Některé země vyžadují očkování proti specifickým nemocem jako je žlutá zimnice či meningokokové onemocnění.

Doplňující informace: Kromě povinných očkování je doporučeno i další očkování, které chrání před dalšími infekčními chorobami, jako je například chřipka, pneumokokové onemocnění nebo HPV infekce. Pro bližší informace je nejlepší se obrátit na svého lékaře.

Kdy se nechat očkovat před cestou?

Očkování před cestou? To je klíčová záležitost, kterou byste neměli podceňovat! Minimálně 4-6 týdnů před odletem je nutné navštívit praktického lékaře nebo očkovací centrum. Nečekejte na poslední chvíli, termíny se rychle zaplňují a některá očkování vyžadují více dávek s odstupem.

Váš lékař zohlední cílovou destinaci, délku pobytu a plánované aktivity. Například trek do amazonského pralesa vyžaduje jinou ochranu než pobyt v evropském městě. Nepodceňujte riziko malárie, žluté zimnice, tyfu či břišního tyfu. Některá očkování jsou povinná, jiná doporučená. Informujte se podrobně!

Kromě očkování se zaměřte i na prevenci. Balte repelenty proti komárům a klíšťatům, pijte pouze balenou vodu a dbejte na hygienu. Nebojte se zeptat na cestovní lékárničku, co by se vám mohlo hodit v případě nečekaných zdravotních komplikací. Před odjezdem si také zjistěte, zda potřebujete nějaké speciální formuláře nebo potvrzení o očkování.

Dobře připravená cesta je zárukou bezproblémového zážitku. Nepřipravujte se na dobrodružství s rizikem onemocnění – nechte se naočkovat včas a zodpovědně.

Jak dlouho před cestou očkovat břišní tyfus?

Očkování proti břišnímu tyfu bys měl absolvovat minimálně 10-14 dní před cestou do rizikové oblasti. To je důležité, aby se tělo stihlo dostatečně protilátkami chránit. Čím dříve, tím lépe. Nečekej na poslední chvíli!

Typy očkování: Existují dvě hlavní varianty očkování – perorální (tablety) a injekční. Poradte se s lékařem, která varianta je pro tebe nejvhodnější, s ohledem na tvé zdraví a plánovanou destinaci.

Posilující dávka (booster): Nezapomínej na booster! Obvykle se doporučuje každých 3 roky, ale záleží na délce pobytu a specifickém riziku. Pokud se chystáš na delší cestu do vysoce rizikové oblasti, nebo máš oslabenou imunitu, může lékař doporučit posilující dávku i dříve.

Další tipy pro prevenci: Kromě očkování dodržuj základní hygienická pravidla:

  • Pij jen balenou vodu nebo vodu, kterou si sám převaříš.
  • Důkladně si umyvej ruce mýdlem a vodou, zejména před jídlem a po použití toalety.
  • Vyhýbej se konzumaci syrového masa a ryb, nepasterizovaných mléčných výrobků a nemyté zeleniny a ovoce.
  • Dbej na to, aby ti jídlo bylo vždy řádně tepelně upravené.

Důležité upozornění: Očkování není stoprocentní ochrana. Dodržování hygienických pravidel je stejně důležité, ne-li důležitější! Vždy se před cestou poraď se svým lékařem, který ti poskytne nejaktuálnější informace a doporučení na základě tvé zdravotní historie a cílové destinace.

Kam je potřeba mezinárodní očkovací průkaz?

Mezinárodní očkovací průkaz (žlutá knížka) je nezbytný pro cesty mimo EU, především do zemí s vyšším rizikem infekčních onemocnění. Některé státy ho explicitně vyžadují pro vstup na území, a to i pro krátkodobé pobyty. Bez platného dokladu o očkování proti žluté zimnici (a někdy i dalším nemocem, dle konkrétní země) vám může být vstup odepřen. Doporučuji si vždy předem ověřit požadavky na očkování konkrétní země na webu Ministerstva zdravotnictví ČR nebo u svého lékaře, ideálně několik týdnů před odjezdem, jelikož některá očkování vyžadují více dávek a čas na jejich zafixování v organismu. Nepodceňujte to – komplikace s očkováním na místě mohou být časově i finančně náročné a zkazit vám dovolenou. Kromě žluté zimnice se může jednat o očkování proti tyfu, břišnímu tyfu, hepatitidě A a B, encefalitidě apod. Vždy je důležité se informovat o aktuálních zdravotních rizicích v dané destinaci a dodržovat preventivní opatření, jako je pití balené vody, hygiena rukou atd.

Co patří do povinného očkování?

Plánujete dobrodružnou cestu do exotických zemí? Nepodceňujte prevenci! Základní očkování je klíčové, a to nejen pro ochranu vašeho zdraví, ale i pro bezproblémový průběh cesty. V České republice patří mezi povinná očkování pro děti hexavakcína, která chrání před šesti závažnými infekčními nemocemi: záškrt, tetanus, černý kašel, virová hepatitida B, Haemophilus influenzae typu b a dětská obrna. Tato vakcína se aplikuje ve třech základních a jedné posilující dávce, počínaje 9. týdnem (3. měsícem) věku.

Myslete na to, že v některých zemích se mohou vyskytovat i další, méně běžná, ale stejně nebezpečná onemocnění, jako je například žlutá zimnice nebo meningokokové onemocnění. Než vyrazíte na cestu, doporučuje se konzultace s lékařem, který zhodnotí rizikové faktory dané destinace a doporučí vhodné doplňkové očkování. Nezapomínejte ani na očkování proti chřipce, které je vhodné zvláště pro seniory a osoby s chronickými nemocemi.

Dobře připravená cesta je bezpečná cesta. Včasné a kompletní očkování patří mezi nejdůležitější prvky prevence, která vám umožní si cestu naplno užít a vyhnout se nepříjemným zdravotním komplikacím.

Co když odmítnu povinné očkování?

Odmítnutí povinného očkování v České republice se může pěkně prodražit. Zákon hovoří jasně: § 29 odst. 1 písm. f) trestá neplnění povinností k předcházení šíření infekčních nemocí pokutou až 10 000 Kč. Tohle číslo by vám mohlo bohatě stačit na pár nocí v levnějším thajském guesthousu, nebo na lístky na autobus do Prahy z Brna – ale rozhodně ne na cestu kolem světa. Pamatuji si, jak jsem v Nepálu narazil na vesnici, kde kvůli nízké proočkovanosti proti spalničkám propukla epidemie. Dopady byly katastrofální – nejenom na zdraví obyvatel, ale i na turismus a celkovou ekonomiku regionu. Není to jen o vašem zdraví, ale i o zdraví celého společenství. Pokuta je jen začátek, daleko vážnější jsou potenciální zdravotní komplikace a dopady na společnost.

Je důležité si uvědomit, že očkování je nejen osobní záležitostí, ale i otázkou zodpovědnosti vůči ostatním. Možnost cestování po světě s volností a bez obav z nakažlivých chorob je privilegium, které je podmíněno kolektivní imunitou, a to je něco, co se za peníze nedá koupit.

Kdy se očkovat proti dengue?

Vakcína proti horečce dengue je v Česku dostupná od května 2025 a představuje významný krok v ochraně před touto zrádnou nemocí, s níž jsem se osobně setkal v mnoha tropických zemích. Dvě dávky s tří měsíčním odstupem chrání jak děti od 4 let, tak dospělé. Její účinnost se ale liší podle kmenů viru dengue, a proto je důležité si uvědomit, že stoprocentní ochranu nezaručuje. Očkování je ideální pro cestovatele mířící do endemických oblastí – Asie, Latinské Ameriky a Afriky – kde se s virem dengue setkáte s vysokou pravděpodobností. Doporučuji si před cestou ověřit, zda v dané oblasti probíhá nejaká epidemie, a konzultovat očkování s lékařem specializujícím se na tropické nemoci. Ten vám poradí s celkovou prevencí, včetně ochrany před komáry, hlavními přenašeči viru. Nepodceňujte ochranu před bodnutím – používejte repelenty s vysokou účinností a noste vhodné oblečení. Nezapomeňte, že i přes očkování je důležité dodržovat hygienická pravidla a být opatrný.

Kdy se nesmí očkovat?

Očkování se odkládá, když máte infekční onemocnění nebo se zhoršuje vaše chronické onemocnění, ať už srdce, plic, nervového systému, nebo jiné. Před očkováním je vhodné se poradit s lékařem, který posoudí Váš aktuální zdravotní stav. Podobně jako s cestovním pojištěním, i s očkováním je lepší být připravený. V zahraničí může být přístup k lékařské péči jiný a očkování chrání nejen před nemocemi, ale může i ovlivnit dostupnost zdravotní péče v dané zemi (např. některé země vyžadují očkování proti žluté zimnici pro vstup). Nepodceňujte proto přípravu a včas se informujte o potřebných očkováních a jejich případných kontraindikacích, zejména plánujete-li delší cestu do exotických destinací. Po „vyléčení“ akutního onemocnění se s očkováním neprodlužujte, ale nechte si ho co nejdříve aplikovat.

Kolik stojí vakcína proti dengue?

Vakcína proti denze Qdenga stojí 3800 Kč za jednu dávku včetně aplikace. To je důležité vědět před cestou do tropických oblastí, kde je dengue rozšířená. K ceně se připočítává 50 Kč za recept, 200 Kč za duplikát a přepis do mezinárodního průkazu a 120 Kč za mezinárodní očkovací průkaz (nebo potvrzení pro studenty VŠ). Plánujete-li delší trek v Asii, Jižní Americe nebo třeba v Karibiku, kde se dengue vyskytuje, doporučuji očkovaní řešit s dostatečným předstihem. Nezapomeňte na základní ochranu před komáry – repelenty s vysokým obsahem DEET, dlouhé oblečení a moskytiéry. Účinnost vakcíny není 100%, proto je prevence klíčová.

Co nedělat po očkování na břišní tyfus?

Očkování proti břišnímu tyfu je důležité, zvláště pokud plánujete cestu do oblastí s vyšším výskytem této nemoci. Mnoho mých cest mě zavedlo do exotických koutů světa, kde jsem se s touto prevencí osobně setkal. Z vlastní zkušenosti vím, že je nezbytné dodržovat několik zásad.

Před očkováním:

  • Vyhněte se očkování, pokud jste akutně nemocní. I lehké nachlazení může ovlivnit účinnost vakcíny.

Po očkování:

  • Vyhněte se nadměrné fyzické námaze. Tělo potřebuje energii na vytvoření imunity. Intenzivní cvičení, turistika v náročném terénu, či extrémní sporty je třeba odložit na pár dní.
  • Omezte pobyt v sauně a soláriu. Vysoké teploty mohou zatěžovat organismus a negativně ovlivnit imunitní reakci.
  • Nepijte nadměrné množství alkoholu. Alkohol může oslabit imunitní systém a snížit účinnost vakcíny. Mírná konzumace je akceptovatelná, ale opatrnost je na místě.

Možné nežádoucí účinky: Některé z nich jsem zažil i já sám. Jsou zpravidla mírné a krátkodobé:

  • Bolest a zarudnutí v místě vpichu.
  • Bolest hlavy.
  • Horečka.
  • Únava.

Důležité: Pokud se po očkování objeví závažnější příznaky, jako je silná bolest, vysoká horečka nebo alergická reakce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Informace uvedené zde nenahrazují konzultaci s lékařem. Před cestou si vždy ověřte aktuální doporučení a požadavky na očkování v dané zemi.

Jaké je potřeba očkování do Thajska?

Thajsko? Žádný strach z povinného očkování! Na běžnou dovolenou v turistických oblastech nic nepotřebujete. Ale já, jako zkušený cestovatel, vím, že dobrodružství leží často mimo vyšlapané cesty.

Pro dobrodruhy a milovníky off-the-beaten-path zážitků:

  • Břišní tyfus: Tohle je klasika. Riziko se zvyšuje s konzumací pouličního jídla a vody z neověřených zdrojů. Očkování je rozhodně doporučované, i když moderní léky dokáží infekt zvládnout.
  • Žloutenka typu A a B: Dvě strany téže mince. Žloutenka A se šíří fekálně-orálně, B krevní cestou. Obojí se dá efektivně předejít očkováním, které vám ušetří spoustu starostí. Myslete na to, že prohlídky chrámů můžou obnášet i kontakt s povrchy, které nejsou sterilní.

Další tipy pro bezpečný pobyt:

  • Dodržujte hygienu: Myjte si ruce po použití toalety a před jídlem. Voda z kohoutku? Raději ne. Vždycky sáhněte po balené vodě.
  • Jídlo: Vyhýbejte se pochybné pouliční kuchyni, pokud si nejste jisti hygienickými standardy. Lepší je zvolit zavedené restaurace.
  • Repelenty: Komáři, ti jsou všudypřítomní. Nepodceňujte ochranu proti malárii a dalším přenosným nemocem. Konzultace s lékařem před cestou je na místě.

Kde se nechat očkovat před cestou do zahraničí?

Před cestou do zahraničí je klíčové si zjistit, jaké očkování je pro danou destinaci nutné a doporučené. Nejde jen o základní očkování, které byste měli mít v pořádku i tak.

Povinná očkování jsou striktně vyžadována a bez nich vám může být vstup do země odepřen. Informace o nich najdete na webu Ministerstva zdravotnictví nebo na stránkách příslušného velvyslanectví či konzulátu.

Doporučená očkování chrání před nemocemi, které v dané oblasti běžně hrozí. Rozhodnutí, zda se nechat očkovat, je na vás, ale rozhodně doporučuji se poradit s odborníkem. Riziko onemocnění se liší v závislosti na délce pobytu, způsobu cestování a míře kontaktu s místním obyvatelstvem.

Očkování provádějí specializovaná centra cestovní medicíny. Nehledejte to u vašeho praktického lékaře. V centrech cestovní medicíny vám nejen aplikují očkování, ale také poskytnou komplexní informace o zdravotních rizicích v dané destinaci, včetně doporučení k prevenci malárie a dalších tropických nemocí.

Užitečné tipy:

  • Rezervujte si termín očkování s dostatečným předstihem, některá očkování vyžadují více dávek s časovým odstupem.
  • Přineste si na konzultaci detailní itinerář cesty a informace o plánovaných aktivitách.
  • Nezapomeňte si pořídit mezinárodní očkovací průkaz.
  • Vždy si předem zjistěte ceny očkování a dalších služeb v daném centru.

Nepodceňujte to! Prevence je mnohem lepší, než následná léčba v exotické zemi s neznámým zdravotnickým systémem.

Kdo vydává mezinárodní očkovací průkaz?

Mezinárodní očkovací průkaz, ten malý zázračný knížeček, vám nevystaví žádný úřad, ale zdravotnické zařízení, které očkování provádí. Záznam o očkování se dělá přímo do průkazu. Není to tedy “výdej” v pravém slova smyslu, ale spíše “vedení evidence”.

V České republice vám průkaz s potřebnými záznamy o očkování ochotně vyplní:

  • Centra cestovní medicíny: Tato centra jsou pro toto ideální volbou. Mají rozsáhlé zkušenosti s očkováním pro cestovatele, znají požadavky různých zemí a poradí vám s výběrem správných vakcín dle vašeho itineráře. Z mé vlastní zkušenosti s cestováním po desítkách zemí vím, že jejich rady jsou k nezaplacení, a ušetří vám spoustu starostí. Někdy dokonce nabízejí i expresní služby.
  • Očkovací centra: Podobně jako centra cestovní medicíny, disponují potřebným vybavením a personálem pro provedení očkování a vyplnění průkazu. Větší centra často nabízejí širší spektrum vakcín.
  • Praktický lékař pro děti a dorost (PLDD) / praktický lékař pro dospělé: Ano, i váš obvodní lékař vám může v některých případech očkování pro cestu do zahraničí zajistit a zaznamenat ho do mezinárodního průkazu. Nicméně, pro komplexnější očkování, zejména pro cesty do exotických destinací, je vhodnější navštívit specializované pracoviště.

Důležité upozornění: Ne všechny vakcíny jsou dostupné všude. Pokud plánujete cestu do rizikové oblasti, je důležité se na očkování objednat s dostatečným předstihem, protože některé vakcinace vyžadují více dávek s časovým odstupem. A pro komplexní ochranu nezapomeňte ani na antimalarika a další preventivní opatření. Tohle všechno vám odborníci v centrech cestovní medicíny rádi vysvětlí.

  • Naplánujte si cestu s dostatečným předstihem pro očkování.
  • Zkontrolujte si požadavky na očkování v zemi, kam cestujete.
  • Kontaktujte specializované centrum cestovní medicíny.

Co když odmítnu očkování na tetanus?

Odmítnutí očkování proti tetanu v Česku? Tohle není jen taková maličkost, zvláště když plánujete dobrodružnější výlety. Představte si, že si při treku v Krkonoších zlomíte nohu a poraníte se o klacky. Tetanus je pak velmi reálné riziko a věřte mi, léčení v odlehlé horské chatě je daleko méně komfortní než v moderní nemocnici.

Povinné očkování není jen tak na oko. Ano, ordinace má léky pro akutní reakce a personál je proškolen v první pomoci, ale prevence je vždycky lepší než léčba. Pochybujete o účinnosti? Mýty o očkování najdete na odkaze (vložit odkaz zde). Nejde jen o vaše zdraví, ale i o zdraví okolí. Tetanus je vysoce nakažlivé onemocnění.

Co hrozí za odmítnutí? Pochybnosti stranou – pokuta až 5000 Kč. Věřte mi, že tohle není cena, kterou byste chtěli platit za “zásadu”. Je to investice do vašeho zdraví a bezpečnosti, a to se vyplatí, ať už cestujete po světě, nebo jen po České republice.

A ještě pár praktických rad pro cestovatele:

  • Nepodceňujte očkování před každou cestou, ať už je to do exotických zemí, nebo jen kousek za hranice.
  • Vždy si ověřte platnost očkování a případně si ho doplňte.
  • S sebou do batohu vždycky patří cestovní lékárnička s antiseptikem a sterilními obvazy.

Nezapomínejte:

  • Očkování proti tetanu je součástí základní očkovací ochrany.
  • Prevence je vždycky levnější než léčba.
  • Zdraví je to nejcennější, co máte.

Na co je očkování Prevenar 13?

Prevenar 13 je očkování proti pneumokokovým infekcím, které je důležité pro děti od 6 týdnů do 17 let. Chrání před vážnými onemocněními, jako je meningitida (zánět mozkových blan – může vést k trvalému poškození mozku a nervového systému), sepse (otrava krve – život ohrožující stav) a pneumonie (zápal plic – může být smrtelný, zvláště u kojenců a seniorů). Vakcína také snižuje riziko zánětu středního ucha, časté příčiny bolesti u dětí. Očkování působí proti 13 typům bakterie Streptococcus pneumoniae, zodpovědným za většinu pneumokokových onemocnění. Při cestování do zemí s nižší hygienickou úrovní, kde je výskyt pneumokokových infekcí vyšší, je očkování Prevenar 13 zvláště doporučeno, a to i pro dospělé s oslabenou imunitou.

Důležité: Informace o očkování vždy konzultujte s lékařem. Tento text nenahrazuje lékařskou konzultaci.

Co dělat, když nechci očkovat?

Místo šlapání po úřadech a zdlouhavých papírování, raději zkuste najít spolehlivé informace o očkování. Na webu Ministerstva zdravotnictví najdete aktuální doporučení a odpovědi na vaše otázky. Představte si to jako náročnou horskou túru – důkladná příprava je klíčová k úspěchu. Nevyzbrojení se vydat do hor je hazard, stejně jako je hazard nechráněný organismus před nemocemi.

Pokud ale i přes veškeré informace trváte na svém rozhodnutí neočkovat, pak se, bohužel, budete muset obrátit na místně příslušný odbor Policie ČR, případně odbor cizinecké a pohraniční policie, pokud se jedná o cizince. To je jako zkratka přes skalní stěnu – těžké, nebezpečné a vyžaduje odbornou pomoc. Myslete na to, že neplnění povinné očkovací dávky má právní důsledky.

Pro zahraniční občany platí specifická pravidla, která se řídí mezinárodními dohodami. Nepodceňujte proto tuto oblast. Je to jako navigace na neznámém terénu – bez mapy a kompasu se snadno ztratíte.

Vždycky je lepší se informovat a zvážit všechna pro a proti než se ocitnout v nepříjemné situaci. Zdraví je to nejdůležitější, na co byste měli dbát. Je to jako prozkoumat nejkrásnější výhledy – vyžaduje to úsilí, ale výsledek stojí za to.

Kdo se nemůže nechat očkovat?

Další důležité informace: Alkohol před a po očkování se nedoporučuje. Dostatečný spánek a hydratace jsou klíčové. Reakce na očkování se mohou lišit, od mírné bolesti v místě vpichu až po lehkou horečku. Vždy sledujte pokyny lékaře a v případě potíží neváhejte kontaktovat zdravotnické zařízení. To je jako s navigací na cestách – lepší se připravit, než se ztratit.

Co se stane, když budu sportovat po očkování?

Intenzivní sportovní aktivity po očkování nezabrání tvorbě imunity, ale mohou zesílit nežádoucí účinky, jako je únava, bolest svalů či zvýšená teplota. Je to proto, že vaše tělo už pracuje na plné obrátky při budování imunity a fyzická zátěž přidává další zátěž. Představte si to jako cestování po nádherných, ale náročných horských stezkách Nepálu – tělo je po očkování už v mírném stoupání, a intenzivní sport je pak jako prudký výstup na Everest. Není to nemožné, ale zvyšujete riziko únavy a možných komplikací. V některých případech, například po očkování proti žluté zimnici, které jsem absolvoval v Brazílii, je zvýšená fyzická námaha po očkování přímo zakázána, bez ohledu na vaši fyzickou kondici. Vždy je tedy důležité dodržovat pokyny lékaře a v případě pochybností se s ním poradit. Moje zkušenosti z mnoha zemí světa ukazují, že prevence je vždy lepší než léčba, a to platí i po očkování.

Zvažte intenzitu a typ aktivity. Lehká procházka v parku po očkování proti chřipce je v pořádku, ale maratón týden po očkování proti spalničkám by mohl být problematický. Vždy sledujte reakci svého těla. Pokud cítíte únavu, bolest či nevolnost, odpočiňte si. Podobně, jako když cestujete po exotických destinacích a vaše tělo se musí aklimatizovat na nové podmínky, potřebuje i po očkování čas na regeneraci. Je to investice do vašeho zdraví.

Proč se po očkování nesmí sportovat?

Po očkování se sportování nedoporučuje kvůli možnému zesílení nežádoucích účinků. Intenzivní fyzická aktivita sama o sobě sice neovlivní imunitní odpověď, ale může zhoršit bolest v místě vpichu, únavu, nevolnost či horečku. Myslete na to, že vaše tělo po očkování pracuje na plné obrátky s budováním imunity. Dodatečná zátěž je pro něj zbytečným stresem. Představte si to jako výstup na horu s těžkým batohem – zvládnete to, ale cesta bude mnohem náročnější a vyčerpávající.

U některých vakcín je zákaz sportování striktní, bez ohledu na vaši fyzickou kondici. Je to důležité kvůli minimalizaci rizik. Před cestou na jakoukoli náročnější túru po očkování je proto důležité zvážit rizikové faktory a zvolit vhodnější aktivitu. Krátké procházky v klidu jsou v pořádku. Například, po očkování proti chřipce je lehká procházka v lese skvělá volba pro pročištění hlavy. Ale běh na několik kilometrů, náročná cyklistika nebo horolezení? Raději počkejte. Naplánujte si náročnější aktivity na dobu po úplném zotavení z očkování.

Informace o doporučeném režimu po konkrétním očkování vždy najdete v příbalovém letáku nebo se poraďte se svým lékařem. Nepodceňujte to – vaše zdraví je prioritou!

Která očkování hradí pojišťovna?

České zdravotní pojišťovny, jako například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), nabízí nad rámec standardního pojištění příspěvky na očkování. Zkušenost z cest po světě mi ukazuje, že systém hrazení očkování se značně liší stát od státu. Zatímco v některých zemích je očkování proti chřipce běžně hrazeno, jinde se jedná o nákladnou záležitost. VZP nabízí příspěvek 200 Kč na očkování proti chřipce osobám do 65 let. Pro mladší generaci je důležité vědět, že se nabízí i příspěvek 1 000 Kč na očkování proti planým neštovicím od 18 let a 500 Kč na očkování proti černému kašli (tetanu a záškrtu) také od 18 let. Vždy je vhodné si ověřit aktuální nabídku vaší pojišťovny, jelikož se podmínky a výše příspěvků mohou měnit. Mnohé pojišťovny také nabízejí rozšířené balíčky s komplexnější ochranou, které zahrnují i očkování proti dalším nemocem, relevantní zejména pro cestovatele do exotických destinací, kde je riziko infekčních onemocnění vyšší. Doporučuji vždy konzultovat očkovací schéma s lékařem, který zohlední vaše individuální zdravotní riziko a plánované cesty.

Scroll to Top