Kamarádi, cestovatelé! Z mých zkušeností s předpovídáním počasí po celém světě vím, že spolehlivost je klíčová. A v tomhle Microsoft aktuálně vede. Jejich předpovědi maximálních a minimálních teplot, rychlosti větru a srážek jsou z mého pohledu nejpřesnější. Vždycky se snažím mít po ruce záložní plán, a proto je dobré vědět, že spolehlivou alternativou je The Weather Channel, které se drží na druhém místě. Foreca/Vaisala pak tvoří solidní trojku. Pamatujete si ten liják v Amazonii, co mi zkazil výstup na horu? Kdybych tehdy věřil méně přesné předpovědi, byl bych na tom mnohem hůře. Proto vždycky radím: zkontrolujte si více zdrojů, ale Microsoft je aktuálně špička, co se přesnosti týče. A nezapomeňte – počasí je proměnlivé, a i nejlepší předpověď může být překvapena. Vždycky s sebou mějte vrstvy oblečení a připravte se na nepředvídané. Důkladná příprava je klíčem k úspěšnému cestování.
Jaké bude počasí v příštím týdnu?
Očekává se převážně oblačné až zatažené počasí. V jižní polovině země, zejména na Moravě, počítejte s občasným deštěm, jinde spíše jen s ojedinělými přeháňkami. Teploty budou spíše chladnější, v noci se pohybují od 1 do 7 °C (nejtepleji na jižní Moravě), ve dne od 9 do 17 °C (nejchladněji v jihozápadních Čechách). Výraznější teplotní rozdíly mezi dnem a nocí si vyžádají vrstvení oblečení – doporučuji funkční spodní prádlo, mikinu a nepromokavou bundu. Vítr bude slabý až mírný severozápadní až severní (3–7 m/s), takže se připravte na chladnější pocit, zejména ve vyšších nadmořských výškách. Nezapomeňte na nepromokavou obuv a pláštěnku, i když déšť má být spíše lokální. Plánujte výlety s ohledem na potenciální déšť a nižší teploty. V horách se očekává chladnější počasí a možná i silnější vítr.
Jak má být zitra?
Zítra očekávejte oblačno až zataženo s ojedinělými přeháňkami. Buďte připraveni na proměnlivou oblačnost – místy se objeví polojasno, jinde mlhy. Teploty se budou pohybovat mezi 7 a 3 °C, při malé oblačnosti až 1 °C – berte s sebou teplé oblečení, i když se očekává polojasno, ranní mráz může být citelný. Vítr bude klidný až slabý, do 3 m/s, takže s počasím se snadno vypořádáte. Nezapomeňte na nepromokavou bundu a vhodnou obuv. Přestože se předpokládají jen ojedinělé přeháňky, v horách nebo v lesích může být počasí proměnlivější. Doporučuji sledovat aktuální předpověď počasí v průběhu dne.
Tip: V případě mlhy si dejte pozor na sníženou viditelnost a přizpůsobte tomu tempo vaší cesty.
Jak se zjišťuje počasí?
Počasí se zjišťuje pomocí sítě meteorologických stanic, které kontinuálně měří teplotu, vlhkost, tlak, srážky a vítr. Tyto údaje jsou klíčové. Kromě toho se využívají meteorologické radary, mapující srážky a jejich pohyb v reálném čase – super užitečné pro plánování túry, abyste se vyhnuli bouřce. Satelity pak poskytují globální pohled na počasí, sledují oblačnost, teplotu moře a další parametry. Zajímavé je, že i data z letadel, vybavených speciálními čidly, hrají důležitou roli. Všechna tato data se zpracovávají v superpočítačích pomocí numerických modelů, které predikují budoucí vývoj počasí. Kvalita předpovědi záleží na hustotě sítě stanic a přesnosti modelů – v horských oblastech bývá předpověď méně přesná. Pro turisty je důležité sledovat nejen celkovou předpověď, ale i lokální předpovědi, a ideálně i podrobnější informace o větru, protože ten v horách může být velmi proměnlivý a nebezpečný. Aplikace v telefonu s offline mapami a aktuálními předpovědmi počasí jsou pro výlety do přírody nepostradatelné.
Jak sledovat počasí?
Chcete vědět, jaké bude počasí? Český hydrometeorologický ústav (CHMI) je váš nejdůležitější zdroj. Jeho stránky nabízejí detailní informace, které ocení i zkušený cestovatel. Nejen aktuální předpověď, ale i podrobnou prognózu na několik dnů dopředu, včetně varování před extrémními jevy – od bouřek po povodně. Pro ty, co plánují delší výlety, je k dispozici i měsíční výhled, byť s menší přesností. Klíčové jsou i radarové snímky a družicové fotografie, umožňující sledovat vývoj počasí v reálném čase. Nepodceňujte hydrologické informace – zejména při túrách v horských oblastech nebo v blízkosti vodních toků. A pro ty, co dbají na zdraví, je zde i index kvality ovzduší, který vám pomůže vyhnout se znečištěným oblastem. Nezapomeňte, že přesnost předpovědi závisí na lokalitě a časovém horizontu – čím blíže a kratší doba, tím spolehlivější informace získáte. Pro podrobnější informace o počasí v konkrétní oblasti doporučuji využít i regionální zdroje, jelikož CHMI poskytuje data na celostátní úrovni.
Kolik mm spadlo v roce 1997?
Rok 1997, to byl v Česku pořádný mazec! Spadlo neuvěřitelných 3651 milionů m³ srážek. To je číslo, které si zaslouží respekt a okamžitě vyvolá v paměti obraz rozvodněných řek a zdemolované krajiny. Mluvím z vlastní zkušenosti, protože tehdy jsem se pohyboval po Jeseníkách a Beskydech a viděl jsem to na vlastní oči. Déšť, který trval prakticky bez přestávky.
Pamatujte si číslo 500 mm. Tolik a více srážek za pouhých 5 dní naměřilo šest stanic v severní části hor. V Šanci dokonce padlo 617 mm! Představte si, co takové množství vody dokáže způsobit. Byly to katastrofální povodně, které se zapsaly do historie.
Pokud se chystáte do těchto oblastí, určitě si prohlédněte historické záznamy o počasí daného období. Je to důležité, abyste byli připraveni na možné nástrahy, protože i dnes se můžou vyskytnout podobné extrémy. V Beskydech a Jeseníkách najdete nádherné turistické trasy, ale je potřeba respektovat sílu přírody. Dnes už najdete spoustu informací a doporučení k bezpečnému cestování a turistice v horských oblastech.
Kromě samotných povodní, stojí za zmínku, že takové množství srážek významně ovlivnilo vegetaci a celkovou krajinu. V následujících letech byly patrné změny v ekosystémech. Je to poučný příklad síly přírodních procesů a důležitosti sledování dlouhodobých meteorologických dat.
Jak často se mění předpověď počasí?
Předpověď počasí je věc vrtkavá, jako sama příroda. Dosti spolehlivě se dá předpovídat počasí zhruba na 5 dní, ale to záleží na konkrétní situaci. Myslete na to, že v tropických oblastech je předpověď často méně přesná než v mírných pásmech. V horách se počasí může dramaticky měnit i během pár hodin. Zkušený cestovatel to ví a vždycky si balí vrstvené oblečení.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nabízí denní předpověď na aktuální den a následujících 5 dní s detailním rozdělením. Další 3 dny jsou pak ve výhledu, bez podrobného rozkladu po jednotlivých dnech. To je z hlediska plánování dovolené docela málo, zvláště pokud se chystáte do oblasti s proměnlivým počasím, jako jsou například Alpy nebo Skotsko.
Tip pro cestovatele: Neberte předpověď jako dogma. Vždy sledujte aktuální zprávy a lokální podmínky. Aplikace a weby s radary srážek se mohou ukázat jako neocenitelné, zvláště při nepředvídatelné změně počasí.
Co je důležité sledovat kromě klasické předpovědi:
- Vítr: Silný vítr může ovlivnit vaše plány, zvláště pokud cestujete na kole nebo lodí.
- Srážky: Nepodceňujte sílu deště, sněhu nebo krupobití, ať už jste kdekoliv.
- Teplota: Zkontrolujte nejen průměrnou, ale i minimální a maximální teplotu, aby jste se správně oblékli.
- Sluneční záření: V horkých oblastech je nutné se chránit před sluncem, ať už krémem na opalování nebo stínidlem.
Užitečné zdroje informací:
- Lokální meteorologické stanice
- Aplikace pro sledování počasí (např. Windy, Yr.no)
- Zprávy místních médií
Jak rosnička předpovídá počasí?
Tradiční předpověď počasí s pomocí rosničky, malé zelené žáby, je spíše kuriozitou než vědeckou metodou. Pověra říká, že rosnička umístěná ve sklenici s žebříčkem leze vzhůru za pěkného počasí a zůstává dole za deště či bouřky. Zkušenost z mnoha cest po Evropě mi ukázala, že tato „předpověď“ je spíše zábavou než spolehlivým zdrojem informací. Její popularita pramení z faktu, že rosničky reagují na změny vlhkosti a tlaku vzduchu, ovšem jejich pohyb je ovlivněn i mnoha dalšími faktory, jako je teplota, světlo a dostupnost potravy. Neexistuje žádný vědecký důkaz, který by spolehlivost této metody potvrdil. Přesto je to fascinující příklad toho, jak lidé v minulosti pozorovali přírodu a snažili se z ní vyčíst budoucí počasí. V mnoha regionech Evropy, od Francie po Česko, se s podobnými lidovými předpovědmi setkáváme dodnes, a to i přesto, že disponujeme moderními meteorologickými technologiemi. Je to zajímavá ukázka propojení lidské fantazie a pozorování přírody.
Jaké bude v příštích dnech počasí?
Předpověď na následující dny není pro turistiku ideální. Očekávejte oblačno až zataženo, ráno možná i polojasno, ale s ojedinělými přeháňkami, které se postupně rozšíří. Nad 1100 m se připravte na sníh. Teploty budou kolísat – v noci od 5 do 1 °C, při jasnější obloze až -1 °C. To znamená, že ranní mrazíky se nevylučují, takže nepodceňujte teplé oblečení a vrstvení. Přes den se teploty vyšplhají na 11 až 15 °C, což je ale relativně proměnlivé v závislosti na oblačnosti a výšce. Vítr bude slabý až mírný severozápadní, 2 až 6 m/s. Pro horské túry je potřeba počítat s proměnlivým počasím a možností rychlé změny podmínek. Nezapomeňte na nepromokavou a větruodolnou bundu a kalhoty, kvalitní obuv a dostatek teplého oblečení. Doporučuji také sledovat aktuální radarové snímky a varování před počasím, jelikož předpověď se může měnit. Plánujte trasy s ohledem na možné zhoršení počasí a zvolte kratší a méně náročné trasy. Dbejte zvýšené opatrnosti v horském terénu.
Kde je v České republice nejméně srážek?
Toužíte po suchém a slunném počasí? Pak byste měli zamířit do Libědice, malé obce v okrese Chomutov. Právě zde najdete nejsušší místo v České republice! S průměrnými ročními srážkami pouhých 410 mm se Libědice výrazně liší od republikového průměru 600-800 mm. To je citelný rozdíl, který se projeví v místní vegetaci i krajině – očekávejte spíše suchomilné rostliny a typicky stepní charakter krajiny.
Nízký úhrn srážek v Libědici je způsoben geografickou polohou a specifickým mikroklimatem. Oblast se nachází v podhůří Krušných hor, které tvoří jakousi bariéru pro přicházející srážky. Díky tomu se v této oblasti drží suché a teplé klima. Z hlediska cestování to znamená, že pokud hledáte místo s jistotou slunečného počasí, je Libědice skvělou volbou, ačkoliv je třeba počítat s menší zelení než v jiných částech republiky. Doporučuji si prozkoumat i okolí – malebné kopce Krušných hor nabízejí krásné výhledy a skvělé turistické trasy, ideální pro nenáročné výlety.
Zatímco nízké srážky mohou být pro některé rostliny výzvou, pro milovníky slunce a tepla představují Libědice ráj. Je to skvělé místo pro cykloturistiku, pěší turistiku a celkově pro všechny, kdo preferují suché a teplé počasí. Nezapomeňte si ale sebou vzít dostatek vody, zejména během letních měsíců!
Co znamená 10mm srážek?
10 mm srážek znamená, že za posledních 10 minut spadlo 10 litrů vody na každý metr čtvereční. To je už pořádná průtrž mračen! Představte si, že na plochu o velikosti vašeho stanu spadlo 10 litrů vody. To je dost na to, aby se stan mohl namočit a bylo třeba ho důkladně provětrat, nebo jej i utěsnit. Při takových srážkách je klíčové mít kvalitní nepromokavé vybavení a najít si bezpečné místo před bouřkou, ideálně mimo volnou plochu. Pamatujete si, že 1 mm srážek se rovná 1 litru na metr čtvereční, takže si můžete snadno spočítat, kolik vody spadlo na větší plochu.
Jaká je přesnost předpovědi počasí?
Přesnost předpovědi počasí ČHMÚ klesá s délkou předpovědního horizontu. Pro první den je spolehlivost kolem 95 %, druhý den 90 %, třetí a čtvrtý den se pohybuje okolo 80 %. Je důležité si uvědomit, že se jedná o průměrnou úspěšnost a lokální odchylky mohou být značné, zvláště v horských oblastech nebo v oblastech s proměnlivým terénem. Vždy je dobré sledovat i radarové snímky a předpovědi z více zdrojů, aby se získal ucelenější obraz. Zkušenosti učí, že je lepší se připravit na nepřízeň počasí, než spoléhat stoprocentně na předpověď, a to i s vysokou pravděpodobností. Někdy stačí nepatrná změna tlaku nebo proudění vzduchu k tomu, aby se předpověď ukázala jako nepřesná.
Jaké bude léto v České republice?
Připravte se na letošní léto v České republice – bude to peklo! Očekává se nárůst teplot o celých 7 stupňů Celsia, což znamená, že rekordní teploty dosáhnou až 47 stupňů! To si pište, že budete potřebovat pořádný opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
Připravte se na drastický nárůst tropických dnů s teplotami nad 30 °C. A věřte mi, tropických nocí (nad 20 °C) bude dvojnásobek oproti minulým letům – spánek v horku bude opravdovou výzvou. Nepodceňujte hydrataci, noste lehké oblečení z přírodních materiálů a vyhýbejte se přímému slunci v nejteplejších hodinách dne.
Využijte příležitosti k návštěvě chladnějších míst, jako jsou horské oblasti, kde se teploty budou pohybovat o několik stupňů níže. Nezapomeňte na pokrývku hlavy a sluneční brýle. Počítejte s tím, že řeky a jezera budou přeplněné, a proto si předem zarezervujte ubytování, pokud plánujete vodní sporty.
Zkuste si pobyt v České republice v létě zpříjemnit vyhledáním stinných parků a lesů. Prohlídky historických památek plánujte na ranní nebo večerní hodiny. A nezapomeňte si s sebou vzít dostatek tekutin! Toto léto bude extrémní.
Kde je nejchladněji v ČR?
Hledáte nejchladnější místo v České republice? Odpověď je jednoznačná: Sněžka. S průměrnou červencovou teplotou pouhých 8,3 °C a lednovou -7,8 °C si zaslouží titul nejchladnějšího místa v zemi. Roční průměrná teplota se zde pohybuje kolem 0,4 °C, což dává tušit drsné horské klima.
Na Sněžce, nejvyšším vrcholu Krkonoš (1602 m n.m.), zažijete skutečně drsné počasí. Připravte se na silný vítr, který může i v létě citelně snižovat vnímanou teplotu. Nezapomínejte na teplé oblečení, nepromokavou bundu a pevnou obuv, ať už se vydáte na túru k vrcholu, nebo jen na krátkou procházku po okolí. Z vrcholu Sněžky se otevírají úchvatné výhledy na Krkonoše a okolní hory, ale za těmihle výhledy se skrývá i reálné nebezpečí, proto je důležité si před výletem zkontrolovat předpověď počasí.
Zajímavostí je, že v zimě se zde často tvoří krásné ledové krystaly a sněhové závěje, což z Sněžky dělá ráj pro milovníky zimních sportů a nádhernou kulisu pro fotografy. Ale pozor, i v zimě je třeba maximální opatrnosti. Nepodceňujte sílu přírody a vždy dodržujte bezpečnostní pokyny.
Navštívit Sněžku je zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný milovník hor a krásné přírody. Jen si pamatujte, že počasí je tady neúprosné a je nutné se na něj důkladně připravit.
Co znamená 50mm srážek?
50 mm srážek za 24 hodin znamená vydatný déšť, spíše v kategorii nízká hrozba, dle meteorologických výstrah. To je ekvivalent přibližně 5 centimetrům vody, která by se snesla na metr čtvereční. Množství se zdá být malé, ale v závislosti na konkrétní oblasti a infrastruktuře může způsobit lokální záplavy, zejména v oblastech s nedostatečnou kanalizací nebo v níže položených oblastech. Zkušenosti z různých koutů světa, od tropických monzunů v jihovýchodní Asii až po intenzivní bouřky v jižní Evropě, ukazují, že i zdánlivě „malé“ množství srážek může mít dramatické důsledky, když je soustředěno do krátkého časového úseku. Důležité je sledovat další předpovědi a varování, protože i krátkodobé, intenzivní deště můžou vést k prudkému vzestupu vodních toků a bahnitým sesuvům půdy. V některých oblastech světa je 50 mm za 24 hodin běžnou záležitostí, jinde může být extrémním jevem. Kontext je klíčový.
Jaký bude únor 2025?
Únor 2025 se v oblasti středních Čech podle meteorologických modelů Meteocentra, využívajících strojové učení, jeví jako poměrně mírný. Předpověď slibuje denní maxima kolem 6 °C na začátku měsíce, přičemž noční teploty by se měly většinou pohybovat nad bodem mrazu. To samozřejmě neznamená, že by se mráz zcela vyhnul – typické únorové výkyvy počasí jsou stále možností. Pro cestovatele to znamená, že je třeba počítat s proměnlivým počasím a sbalit si vrstvené oblečení, které zvládne jak mírné denní teploty, tak i případné noční ochlazení. Doporučuji ověřit si aktuální předpověď těsně před cestou, protože únor je měsíc, kdy se počasí může měnit velmi rychle. Kromě teplot je dobré zkontrolovat i předpověď srážek – v únoru může být ve středních Čechách poměrně vlhko. Pro ty, kteří plánují výlety do přírody, je ideální vybrat si procházky po mírnějších terénech, jelikož některé hřebeny hor mohou být stále zledovatělé.
Kdy bude tornádo v Česku?
Česká republika, ačkoliv se nenachází v klasické “tornádové aleji”, zažila 24. června 2025 událost, která se zapsala do historie. Silné tornádo, dosahující intenzity EF3 na stupnici Fujita-Pearson, zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko. Epicentrum leželo v okolí souřadnic 48°48′22″ s. š., 16°58′11″ v. d.
Tato událost zdůrazňuje, že i v místech s nízkou pravděpodobností výskytu tornád může dojít k extrémním jevům. Zkušenosti z celého světa, od amerického Tornádo Alley až po Austrálii, ukazují, že klimatické změny mohou ovlivnit frekvenci a intenzitu extrémního počasí.
Co se naučili meteorologové a ochrana obyvatelstva z této zkušenosti?
- Zdokonalení systémů včasného varování před tornády.
- Lepší informovanost veřejnosti o chování při tornádu.
- Význam investic do infrastruktury odolné proti extrémním povětrnostním podmínkám.
Zajímavosti:
- Tornádo v roce 2025 patřilo k nejsilnějším zaznamenaným v České republice.
- Zanechalo po sobě značné materiální škody a bohužel i oběti na životech.
- Událost podnítila diskuse o nutnosti zlepšení připravenosti na podobné katastrofy.
Porovnání s tornády v jiných částech světa, například v USA, zdůrazňuje nutnost neustálého sledování a adaptace na měnící se klimatické podmínky. Studium této události přispívá k globálnímu porozumění tornádům a efektivnější ochraně obyvatelstva.
Jaký je dnešní tlak vzduchu?
Tlak vzduchu je 960,2 hPa na stanici, přepočteno na hladinu moře 1018,4 hPa. To je mírně nadprůměrná hodnota, takže počasí by mělo být stabilní. Tlaková tendence stoupá (1,4 hPa), což je dobrý signál pro další hezké počasí, ideální pro túru. Relativní vlhkost 73% je dost vysoká, takže je potřeba počítat s možností potu a případné mlhy v nížinách. Pro horskou turistiku je důležité sledovat tlakovou tendenci – její růst naznačuje ustálení počasí, zatímco pokles předznamenává změnu, často zhoršení.