Které druhy zvěře lze lovit v noci?

Lov zvěře v noci je v Česku striktně regulován a není povolen pro všechny druhy. Zákon výslovně umožňuje noční lov pouze na vybrané druhy, především divoká prasata a lišky. Tato omezení souvisí s ochranou ostatních druhů zvěře a minimalizací narušení jejich přirozených životních cyklů. Mnozí zkušení lovci, s nimiž jsem se setkal během svých cest po Evropě, zdůrazňují, že noční lov vyžaduje specifické vybavení, jako jsou termovize a silné světlomety, a především vysokou úroveň zkušeností a zodpovědnosti. Je důležité si uvědomit, že i přes povolení lovu v noci platí přísná pravidla týkající se bezpečnosti a dodržování mysliveckých etických kodexů. Nesprávné zacházení s nočním lovem může vést k nebezpečným situacím a poškození životního prostředí.

Detailní informace o povolené zvěři a podmínkách nočního lovu je nutné vždy ověřit v platném znění zákona a relevantních vyhláškách, jelikož legislativa se může měnit. Můj vlastní terénní výzkum v různých regionech republiky potvrdil, že dodržování těchto pravidel je klíčové pro udržitelný rozvoj myslivosti a ochranu přírody.

Co je potřeba k lovu ryb?

Chystáte se na ryby v Česku? Než se vydáte k vodě, ujistěte se, že máte kompletní výbavu. Základ tvoří rybářský lístek, platná povolenku k lovu (její typ závisí na revíru a druhu ryb) a průkaz totožnosti – to je samozřejmost. Nepodceňujte důležitost podběráku, šetrně zachází s ulovenou rybou a usnadňuje její vyproštění. Mějte po ruce metr, abyste dodrželi zákonné minimální rozměry. Vyprošťovač háčků je nezbytností pro rychlé a šetrné vyproštění háčku z úst ryby. Zkušený rybář by měl navíc uvažovat o kvalitním náčiní, odolných šňůrách a nástrahách, které odpovídají místním podmínkám a cílové rybě. Nezapomeňte na lékárničku pro případ nehody. Výběr vhodného oblečení závisí na ročním období a počasí – nepodceňujte funkční vrstvy a ochranu proti dešti. Lokální znalosti o revíru, času lovu a preferencích ryb výrazně zvýší vaše šance na úspěch. Studujte mapu revíru a případně se informujte u místních rybářů – ti vám často rádi poradí s nejlepšími místy a technikami.

Nezapomínejte na respektování přírody a dodržování pravidel sportovního rybolovu – dodržujte limity úlovků a chraňte životní prostředí. Využívejte metody, které minimalizují dopad na vodní ekosystém. Dobrá příprava a ohleduplnost k přírodě vám zaručí nezapomenutelný zážitek.

Jak legalně lovit?

Legální rybolov v Česku vyžaduje rybářský lístek. Jeho získání zahrnuje složení zkoušky z rybářské legislativy a ochrany vodních zdrojů. Studium k této zkoušce se dá najít online, v knihkupectvích nebo u místních rybářských spolků. Existují různé druhy lístků – roční, státní, i krátkodobé. Krátkodobý lístek na 30 dnů je výhodný pro příležitostné rybáře, a nemusíte skládat zkoušku. Jeho pořízení je však limitováno a musíte ho obvykle získat přes místní rybářský spolek. Doporučuji zjistit si předem, zda je volný a jaký je postup.

Nezapomeňte na platný povolení k rybolovu na dané vodě – říční lístek, který se kupuje od vlastníka revíru (často rybářského spolku). Jeho cena se liší podle revíru a doby platnosti. Informace o revírech a cenách lístků najdete na webových stránkách Českého rybářského svazu a místních rybářských spolků. Před rybařením si ověřte platné předpisy a limity úlovků pro daný revír – množství i druhy ryb, které můžete ulovit.

Nepodceňujte vybavení. Kvalitní náčiní nejen zlepší váš zážitek, ale i šanci na úspěšný lov. Ať už používáte klasické pruty, nebo modernější techniky, dodržujte zásady ochrany životního prostředí a zodpovědného chování k přírodě.

Co potřebuji k lovu zvěře?

Lov zvěře v Česku vyžaduje precizní přípravu. Nejenže potřebujete platný lovecký lístek a povolenku k lovu konkrétní zvěře na daném místě, ale také důkladné pojištění odpovědnosti za škodu. Minimální pojistné krytí činí 20 milionů korun při úrazech nebo usmrcení osob a 500 tisíc korun při škodě na majetku. Toto je nezbytné, protože nehody se stávají. Zvažte proto i rozšířené pojištění, které kryje případné škody způsobené vaším psem, pokud s vámi na lov vyráží. Při lovu s palnou zbraní je samozřejmostí platný zbrojní průkaz, případně Evropský zbrojní průkaz, pokud jste občanem EU. Nezapomeňte na veškerou potřebnou výbavu, včetně vhodného oblečení pro dané počasí a terén, kvalitní obuvi a navigace. Znalost místních předpisů a zvyklostí, a samozřejmě i etické zacházení se zvěří, je nezbytná pro bezpečný a zodpovědný lov. Před cestou do méně známých oblastí zkontrolujte také platnost případných povolení k vstupu na soukromé pozemky. Informace o těchto povoleních a dalších zákonech týkajících se lovu je možné nalézt na webových stránkách Ministerstva zemědělství České republiky.

Co lze lovit na společných lovech?

Společné lovy, neboli hony, jsou v České republice neodmyslitelnou součástí lovecké tradice. Nejde o individuální záležitost, ale o týmovou akci vyžadující koordinaci a spolupráci většího počtu účastníků. Představte si to jako perfektně zorganizovanou loveckou symfonii, kde každý má svou roli.

Hlavním cílem je obvykle drobná zvěř. Myslím tím zaječí hony, které jsou plné adrenalinu a rychlých reakcí, bažantí hony s jejich neopakovatelnou atmosférou podzimního lesa, či kachní hony na vodních plochách, kde je klíčová rychlost a přesnost. Typ zvěře ovšem určuje i charakter honu a výbavu, kterou budete potřebovat. Například na zaječí hon se budete spoléhat na rychlou střelbu a dobrou orientaci v terénu, zatímco na bažanty budete potřebovat trpělivost a precizní míření.

Typ prostředí také hraje důležitou roli. Polní hony se odehrávají na otevřených prostranstvích, lesní hony v hlubokých lesích, kde se musíte vypořádat s omezenou viditelností, a vodní hony na řekách a jezerech, kde se k lovu často používají i čluny. Každý typ honu má své specifické výzvy a kouzlo. Představte si třeba ten zvuk lesních rohů ozývajících se z hlubin lesa během lesního honu – nezapomenutelný zážitek pro každého milovníka přírody.

Nepodceňujte přípravu. Je nezbytné znát bezpečnostní pravidla, dodržovat pokyny honitby a mít vhodnou výbavu. Bezpečnost je na prvním místě. A nezapomeňte na teplé oblečení, dobré boty a dostatek tekutin – ať už se hon odehrává v lese, na poli nebo na vodě, budete se pohybovat venku a vynakládáte značnou fyzickou námahu.

Účast na společném lovu je nezapomenutelným zážitkem, který spojuje tradiční lovecké postupy s dobrodružstvím a vzrušením. Ať už jste zkušený lovec nebo jen začátečník, je to skvělá příležitost prozkoumat krásy české přírody a užít si společenství s ostatními lovci.

Kdy začínají hony?

Plánujete výlet do Česka a zajímá vás, kdy začíná lovecká sezóna? Zde je přehled pro nejběžnější zvěř: Evropský jelen – pro jeleny je to od 1. července do 31. ledna, pro laně od 1. srpna do 31. ledna a pro mladou zvěř do dvou let věku celoročně, od 1. ledna do 31. prosince. Zajímavostí je, že se lovecká sezóna na jeleny v některých oblastech může lišit v závislosti na místních předpisech a populační hustotě. Vždy je tedy vhodné si před lovem ověřit aktuální platná nařízení.

Pokud se zaměříme na jelence běloocasé, jejich lovecká sezóna probíhá od 1. září do 31. prosince. Jelenci běloocasí jsou v České republice invazivním druhem, a proto je jejich lov regulován s cílem kontrolovat jejich populaci a chránit tak původní faunu. Při plánování výletu do lesnatých oblastí, zejména na podzim, je nutné brát na vědomí, že se lovecká sezóna může projevit omezeními přístupu do některých lesních porostů.

Doporučuji si před cestou prověřit aktuální informace o lovu zvěře na webových stránkách příslušných mysliveckých sdružení nebo státní správy, jelikož se termíny mohou mírně lišit v závislosti na regionu a specifických regulacích. Bezpečnost je vždy na prvním místě, a proto je důležité být informován a respektovat všechna pravidla.

Jak daleko může být rybář od prutů?

Otázka, jak daleko může být rybář od svých prutů, je ve skutečnosti otázkou velmi subjektivní. Neexistuje žádné pevně dané pravidlo, žádná legislativa ani rybářský zákon, který by tuto vzdálenost definoval. Vše záleží na konkrétních podmínkách a zkušenostech rybáře. Myslím, že jsem za svůj život chytal ryby na stovkách míst, od klidných jezírek v Alpách až po divoké řeky v Amazonii, a pokaždé to bylo jinak.

Záleží na síle proudu, typu nástrahy, druhu lovené ryby a samozřejmě i na vašich vlastních fyzických možnostech. Pokud chytáte na plavanou s lehkou udice na klidné vodě, můžete si dovolit se vzdálit o pár metrů. U silnějšího proudu, dravé ryby na těžkou nástrahu nebo při lovu z loďky však už je třeba být mnohem opatrnější a udržovat si pruty na dohled. Vždy si musíte být jisti, že v případě záběru budete schopni okamžitě zareagovat a zabránit ztrátě náčiní nebo úlovku.

Osobně se snažím udržovat pruty v dohledu, ideálně v dosahu ruky, abych mohl okamžitě reagovat na jakýkoliv pohyb. Vždycky raději pár kroků blíž než příliš daleko. Pamatuji si na jednu nepříjemnou situaci na řece Mekong, kdy silný proud unášel můj prut s krásným sumcem na konci. Naštěstí jsem ho stačil zachytit, ale byl to dost adrenalinový zážitek. Takže moje rada zní: prioritou je bezpečnost a efektivní lov, vzdálenost je druhotná.

Mnoho zkušených rybářů používá signalizátory záběru, které vám upozorní na záběr i na větší vzdálenost. To umožňuje trochu větší volnosti, ale i tak je nutné pravidelně pruty kontrolovat a být připraven na okamžitou akci. Bezpečnost a úspěšný lov by měly vždycky být na prvním místě.

Kdy se může lovit zvěř?

Lov zvěře v Česku se řídí přísnými termíny. Lišky lze lovit od 1. srpna do 31. ledna. Mladá zvěř, do dvou let věku, je lovitelná celoročně, což je důležité pro regulaci populace. Jelenec běloocasý, oblíbený objekt lovu, má lovné období od 1. září do 31. prosince. Pro zkušeného lovce je tato doba klíčová pro získání trofejí. Jezevci lesní se loví kratší dobu, od 1. září do 30. listopadu. Je třeba dbát na dodržování těchto termínů, které jsou stanoveny s ohledem na ochranu zvěře a udržitelný lov. Dodržování termínů je nezbytné, a to i pro cestovatele, kteří se o lov zajímají. Informace o loveckých revírech a povoleních je nutné si ověřit předem u příslušných úřadů. Zkušenost z cest mi ukázala, že respektování místních předpisů je pro bezproblémový lov klíčové. Na některých místech se mohou vyskytovat i regionální odchylky, proto je vhodné se vždy informovat u místních myslivců nebo na oficiálních webových stránkách.

Jak lovit úhoře?

Lov úhořů, to je záležitost pro zkušeného cestovatele! Z vlastní zkušenosti vím, že na rostlinné nástrahy se úhoř jen tak neneloví. Výhradně živočišné nástrahy, to je klíč k úspěchu. Nejlepší jsou nepochybně rousnice – jejich pohyb ve vodě úhoře neodolatelně láká.

Nicméně, i kopané žížaly či hnojáčci svádí úhoře k útoku. Nepohrdne ani slimákem, anebo rozmačkaným hlemýžděm – zápach rozkládající se slizu je pro něj lákavý.

A pak tu máme můj osobní favorit: malá mrtvá rybka, nejlépe ocásek. V některých řekách jsem zjistil, že úhoři preferují právě tuto variantu. Důležité je zvolit správné místo – hluboké tůně s bahnitým dnem, kde se úhoři rádi ukrývají, jsou ideální. Pamatuji si jeden lov u řeky Vltavy, kde jsem použil právě ocásek malé rybky a během hodiny jsem vytáhl tři krásné kusy. Kvalita nástrahy je klíčová, stejně jako trpělivost. Lov úhořů vyžaduje čas a klid.

Kdo může v ČR lovit?

Lov v České republice je regulován zákonem a vyžaduje řádné doklady. Nejde jen o občanství, ale o splnění přesně definovaných podmínek. Kromě českých občanů s trvalým pobytem, mohou lovit i cizinci, avšak pouze s platným loveckým lístkem a povolením k pobytu, případně jiným dokladem prokazujícím právo pobytu v ČR. Mnoho zemí má podobné striktní požadavky na lov, od nutnosti absolvovat lovecké zkoušky a kurzy, přes povinné pojištění odpovědnosti, až po omezení lovených druhů a stanovená lovecká období. Zkušenosti z různých koutů světa ukazují, že ochrana přírody a zodpovědný přístup k lovu jsou celosvětově klíčové. Proto je důležité si před lovem v ČR důkladně ověřit všechny právní požadavky a dodržovat je. Nedostatečné znalosti mohou vést k vysokým pokutám. Informace o loveckých právech a povinnostech v České republice lze najít na webových stránkách Ministerstva zemědělství nebo u místně příslušných orgánů státní správy.

Kdy končí hony?

Otázka, kdy končí hony, není úplně jednoduchá. 30. listopadu je klíčovým datem – tehdy oficiálně končí doba lovu kachny divoké, poláka velkého a poláka chocholačky. To je důležité vědět, pokud plánujete výlet do přírody v této oblasti, například do krásných českých lužních lesů, kde se tyto druhy vyskytují.

Listopad je obecně měsícem společných honů na drobnou zvěř. Představte si to: ranní mlha, šum lesa a hlasy lovců. Je to opravdu unikátní zážitek, i když pro mě osobně spíše z pohledu pozorovatele než aktéra. V minulosti se praktikovaly kruhové hony na zajíce, ale i když to dnes není nařízeno, zkušený myslivec vždy ponechá část honitby nedotčenou. To je důležité pro zachování biodiverzity a zdravého ekosystému.

Můj tip pro cestovatele: Pokud se chystáte do České republiky v listopadu, prozkoumejte místní tradice spojené s lovem. Můžete se setkat s zajímavým folklórem a zvyky, které se k honům váží. Nezapomeňte respektovat místní předpisy a chráněná území.

Pro úplnost, zde je několik dalších užitečných informací:

  • Doba lovu se liší podle druhu zvěře a regionu. Vždy si ověřte aktuální platné předpisy.
  • Bezpečnost je na prvním místě. Pokud se pohybujete v oblastech, kde se konají hony, buďte obezřetní a dodržujte bezpečnostní opatření.
  • Respekt k přírodě je nezbytný. Zanechávejte po sobě čistotu a chovejte se ohleduplně k fauně a flóře.

A ještě malá zajímavost: Kruhový hon na zajíce byl dlouho tradiční metodou lovu. Dnes se ale preferují šetrnější metody, které minimalizují dopad na populaci zajíců. Zkušení myslivci tohle respektují a myslí na udržitelnost.

Jak získat lovecký lístek?

Získání loveckého lístku v České republice, stejně jako v mnoha dalších zemích, není pouhým administrativním úkonem, ale vyžaduje splnění specifických podmínek. V zásadě se jedná o důkladnou prověrku způsobilosti budoucího myslivce. Nejde jen o věk – musíte být starší 16 let – ale i o prokazatelnou bezúhonnost, právní způsobilost a především prokázání odborných znalostí.

Základní podmínky:

  • Věk: Minimálně 16 let.
  • Bezúhonnost: Bez záznamu v rejstříku trestů, který by bránil výkonu myslivosti. V některých zemích, jako je například Německo nebo Rakousko, se provádí důkladnější bezpečnostní prověrka.
  • Právní způsobilost: Musíte být plně způsobilý k právním úkonům.
  • Znalosti myslivosti: Úspěšné složení zkoušky z myslivosti. Zkoušky se liší náročností v závislosti na zemi, ale vždy ověřují znalost legislativy, biologie zvěře, ochrany přírody a bezpečného zacházení se zbraněmi.

Způsoby získání potřebných znalostí:

  • Myslivecký spolek: Klasická a nejrozšířenější cesta. Myslivecké spolky nabízejí kurzy, které vás připraví na zkoušku.
  • Vysoká škola: Některé vysoké školy zahrnují myslivost do svého studijního programu.
  • Střední/Vyšší odborná škola: Existují školy se zaměřením na myslivost, jejichž absolventi mohou získat výjimky nebo zjednodušený postup.

Mezinárodní srovnání: Požadavky na lovecký lístek se v jednotlivých zemích liší, některé země kladou důraz na délku praxe pod dohledem zkušeného myslivce, jiné požadují dodatečné kurzy střelby a první pomoci. Vždy se informujte u příslušných orgánů dané země, kde plánujete lovit.

Co je potřeba k rybaření?

Na svazových revírech je základem rybářský lístek, platná povolenku a průkaz totožnosti. Lístek dokazuje, že splňujete podmínky pro rybaření. Nezapomeňte na podběrák – šetrné zdolávání ryb je klíčové. Metr je nutný k ověření minimální délky úlovku, a vyprošťovač háčků je samozřejmostí pro ochranu ryb. Doporučuji si s sebou vzít i kleště na odstraňování háčků z tlamy, případně dezinfekci ran. Praktická je i rybářská brašna s dostatečnou kapacitou pro náčiní a úlovek. Před výpravou si ověřte aktuální předpisy a povolené způsoby lovu na daném revíru – mohou se lišit dle druhu ryb a ročního období. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv – počasí u vody je proměnlivé. A v neposlední řadě – ohleduplnost k přírodě a ostatním rybářům.

Co je škodná zvěř?

Pojem “škodná zvěř” je v Česku poněkud ambivalentní. Tradičně se za ni považují zvířata způsobující ekonomické škody zemědělcům, ale definice se v čase mění a často je subjektivní. Seznam “výjimečně škodlivých” druhů je překvapivě rozmanitý a zahrnuje i druhy, které obvykle vnímáme jako užitečné či neutrální.

Krtci, byť prospěšní likvidací hmyzu, svými krtinami dokáží znehodnotit trávníky. Ježci, symboly ochrany přírody, mohou občas napáchat škody na zahradách. Čápi, tetřevi a sovy, všechny chráněné druhy, se mohou stát “škodnou” jen výjimečně, především v případě výrazného přemnožení v dané lokalitě. Zde je důležité zdůraznit, že poškození způsobené těmito druhy je obvykle minimální a je potřeba vyvažovat ochranu biodiverzity s ochranou majetku.

Špačci a holubi hřivnáči představují klasickou městskou “škodnou”. Přemnožení špačků na zahradách je reálný problém, vyvěšování budek se proto nedoporučuje. Podobně je to s holuby, jejichž trus způsobuje značné škody na budovách a monumentálních stavbách, což jsem pozoroval při svých cestách po Evropě – například v Římě nebo Benátkách.

Zde je klíčový problém: přeceňování užitkové zvěře a nekritické podceňování jejích škod. Mnoho let jsem cestoval po světě a pozoroval různé přístupy k problematice škůdců. V některých zemích se klade důraz na prevenci (např. biologická ochrana plodin) namísto bezohledného hubení.

Je nezbytné hledat vyvážená řešení, která berou v úvahu nejen ekonomické zájmy, ale i ochranu biologické rozmanitosti.

Scroll to Top