Které je nejzajímavější muzeum v Rusku?

Nejzajímavějším muzeem v Rusku je bezesporu Státní Ermitáž v Petrohradě, s neuvěřitelnou sbírkou přes 3 miliony exponátů, sahající od starověku až po současnost. Její rozloha je ohromující a prohlídka vyžaduje několik dní. Doporučuji si předem naplánovat trasu, aby se vám podařilo vidět to nejzajímavější – od světoznámých obrazů Rembrandta a Leonarda da Vinci po impozantní sbírku zlata a šperků. Velký Peterhofský palác, s jeho nádhernými zahradami a fontánami, je další must-see – okouzlující ukázka barokní architektury a zahradní úpravy. Návštěva vyžaduje dostatek času na prozkoumání celého areálu. Mezi další významné lokality patří Moskevský Kreml, historické centrum Moskvy s fascinujícími katedrálami a paláci, a Tretjakovská galerie, domovem nejvýznamnějších ruských uměleckých děl. Ekatěrininský palác v Carském Selu (Puškin) je rovněž dechberoucí příklad barokní architektury, známý zejména Jantarovou komnatou (její replika, originál byl zničen během války). Pro milovníky historie doporučuji i Moskevský státní muzejní a památkový komplex „Kolomenskoje“ a Kazanský Kreml, které nabízejí fascinující vhled do ruské minulosti.

Čísla návštěvníků (26 742, 12 810, 10 348, 7 931, 8 683, 3 886) uvedená v dotazu pravděpodobně reprezentují pouze část celkové návštěvnosti, jelikož se jedná o odlišné druhy muzeí a památek.

Které muzeum je nejnavštěvovanější?

Otázka, které muzeum je nejnavštěvovanější, není snadno zodpověditelná, jelikož se statistiky liší dle zdroje a roku. Nicméně, v roce 2025 dominoval žebříčku nejnavštěvovanějších uměleckých muzeí světa Louvre s úctyhodnými 2 825 000 návštěvníky. To je skutečně impozantní číslo, které reflektuje jak jeho bohatou sbírku od antických soch po mistrovská díla renesance, včetně Monalisy, tak i jeho polohu v srdci Paříže. Na druhém místě se umístil Ruský muzeum v Petrohradě (2 260 231 návštěvníků), chloubící se rozsáhlou kolekcí ruského umění od ikon po avantgardu. Třetí příčka patří multimediálnímu muzeu s 2 242 405 návštěvníky, což poukazuje na rostoucí popularitu moderních forem umění. Za zmínku stojí i Metropolitní muzeum v New Yorku (1 958 000 návštěvníků), jehož rozmanitá sbírka pokrývá umění z celého světa a napříč staletími. Je důležité si uvědomit, že tato čísla se rok od roku mění a ovlivňují je faktory jako turistika, pandemie a aktuální výstavy. Z mých cest po desítkách zemí mohu potvrdit, že navštívenost muzeí je fascinujícím ukazatelem globálního kulturního zájmu a jeho geografického rozložení.

Jaká neobvyklá muzea existují v Rusku?

Hledáte netradiční zážitky v Rusku? Pak se vydejte za branami běžných turistických atrakcí! Máte-li rádi tajemno, vyrazte do Uglichu a navštivte muzeum “Zákazní zóna” (ulice Olgy Berntgoltz, 1/2). Připravte se na neobvyklý zážitek!

Milovníci kuriozit by neměli minout petrohradský “Bestiář” (prospekt Engel’sa, 154), sbírku bizarních exponátů, která vás nenechá chladnými. Doporučuji rezervaci, otevírací doba je nepravidelná.

Pro milovníky historie a tradičního řemesla je ideální Тульский muzej samovarů (ulice Mendelejevskaya, 8). Nejde jen o výstavu, ale i o fascinující vhled do ruské kultury a historie.

Hledáte něco s humorem? Muzeum barona Prášila v Essentuki je přesně to pravé. Připravte se na spoustu legrace a nečekaných překvapení. Zkontrolujte si otevírací dobu, neboť je to menší muzeum.

A konečně, pro ty, co se zajímají o tradiční ruskou kuchyni, je Sergijevská kuchmiisteršká v Sergiev Posadu skvělým místem k návštěvě. Nejenže se dozvíte něco o historii vaření, ale můžete si i pochutnat na tradičních jídlech.

Které je nejkrásnější muzeum na světě?

Otázka na nejkrásnější muzeum světa je subjektivní, ale mezi nejčastěji zmiňované patří několik ikonických staveb. Například Muzeum Oscara Niemeyera v Curitibě v Brazílii, s jeho futuristickou architekturou, fascinuje svými křivkami a integrací s okolní přírodou. Navštívit ho znamená zažít brazilskou kreativitu v nejčistší podobě. Další favorit, Guggenheim v New Yorku, je ikonou moderní architektury s jeho spirálovitou konstrukcí a stálou expozicí moderního a současného umění. Pro milovníky islámského umění je pak Muzeum islámského umění v Dauhá v Kataru absolutní nutností – jeho architektura je stejně působivá jako sbírka. V Americe pak stojí za zmínku Muzeum moderního umění v Fort Worthu s jeho krásnými zahradami a prostorem pro kontemplativní prohlídku. Klasikou je pak Louvre v Paříži, s jeho monumentální historií a ikonickou skleněnou pyramidou. Nezapomenutelný zážitek slibují i Muzea Vatikánu v Itálii, proslulá nejen uměleckými díly, ale i nádhernou architekturou. A konečně, Muzeum Soumaya v Mexiku zaujme svou extravagantní neobarokní architekturou a bohatou sbírkou evropského umění.

Jaká jsou 3 světoznámá muzea?

Jako vášnivý cestovatel bych doporučil navštívit tyto tři světoznámé skvosty: Louvre v Paříži – monumentální palác s Monou Lisou a nespočtem dalších uměleckých pokladů, prohlídku si naplánujte dopředu a počítejte s davy! Britské muzeum v Londýně – úžasná sbírka artefaktů z celého světa, od kamene Rosetty po mumiie, vstup je zdarma, ale fronty bývají dlouhé. A nakonec Národní galerie v Londýně, další britský klenot s mistrovskými díly od renesance po impresionismus, nachází se v krásné historické budově na Trafalgar Square.

Tip pro aktivní turisty: V Londýně se dá pohodlně mezi muzei pohybovat pěšky nebo metrem, v Paříži je skvělá síť metra a autobusů. Pro efektivní prohlídku doporučuji si předem vybrat, co chcete vidět, a využít audioprůvodců. V Louvru se dá zabloudit na celé dny!

Co je větší, Tretjakovská galerie nebo Ermitáž?

Ermitáž je jednoznačně větší než Tretjakovská galerie. Rozloha komplexu na Dvorském náměstí je 67 000 m², ale celková plocha všech budov přesahuje 230 000 m²! To je obrovský rozdíl. Mluvíme o komplexu paláců a budov, prohlídka trvá celé dny.

Počet exponátů je dalším důkazem: Ermitáž vlastní přes tři miliony exponátů, zatímco Tretjakovská galerie, i když na druhém místě v Rusku, má podstatně méně.

Pro lepší představu:

  • Ermitáž: Obrovský komplex, zahrnující Zimní palác, Malý Ermitáž, Starý Ermitáž a další budovy. Rozmanitá sbírka od antického umění po impresionismus. Doporučuji si prohlídku naplánovat s ohledem na čas, nebo si vybrat tematické okruhy.
  • Tretjakovská galerie: Zaměřena především na ruské umění od ikon po modernu. Mnohem menší, ale stále velmi bohatá sbírka. Prohlídka je časově méně náročná.

Shrnutí: Pokud chcete vidět co nejvíce umění a máte dost času, vyberte si Ermitáž. Pro detailnější prohlídku ruského umění je vhodnější Tretjakovská galerie.

Co je rozlohou větší, Louvre nebo Ermitáž?

Otázka, zda je větší Louvre nebo Ermitáž, je častým tématem mezi milovníky umění. Podle dostupných údajů z roku 2025 je Ermitáž větší než Louvre co se týče plochy.

Přesná čísla se různí podle zdroje a zahrnují-li pouze výstavní prostory, nebo i administrativní budovy a zahrady. Nicméně, Ermitáž se rozkládá na obrovské ploše v rámci Zimního paláce a přilehlých budov na nábřeží Něvy v Petrohradě. Její rozloha je značně rozsáhlejší než Louvre v Paříži.

Zajímavé je, že i přes větší rozlohu Ermitáže, Louvre zaznamenal v roce 2025 vyšší návštěvnost. To ukazuje, že velikost muzea není jediným faktorem určujícím jeho popularitu. Obě muzea ovšem patří k nejnavštěvovanějším na světě a skrývají nespočet uměleckých pokladů, od antických soch až po mistrovská díla renesance a moderního umění.

  • 1. Ermitáž: Obrovský komplex s bohatou historií a nepřeberným množstvím uměleckých děl, rozprostírající se na velkém území v srdci Petrohradu. Doporučuji navštívit i nádherné zahrady.
  • 2. Louvre: Ikona Paříže s ikonickou skleněnou pyramidou. Sídlí zde Mona Lisa a nespočet dalších mistrovských děl. Nepodceňujte čas potřebný k prohlídce.

Pro úplnost, zde je krátký přehled dle plochy a návštěvnosti (data se mohou lišit dle zdroje):

  • Ermitáž (větší plocha)
  • Louvre (větší návštěvnost v roce 2025)

Co je větší, Louvre nebo Ermitáž?

Kdybych měl srovnat Louvre a Ermitáž, jednoznačně vítězí Ermitáž! Je to největší muzeum světa s více než třemi miliony exponátů – to je fakt, který vám hned na začátku vyrazí dech. Představte si, kolik dní byste potřebovali na prohlídku všeho! Louvre má “jen” kolem 300 tisíc exponátů, tedy desetkrát méně.

Tip pro aktivní turisty: Prohlídka Ermitáže zabere minimálně celý den, možná i dva, takže si to pořádně naplánujte. Rozhodně doporučuji si předem vybrat, co vás nejvíce zajímá – od starověkých egyptských artefaktů přes italskou renesanci až po impresionismus. V areálu je i krásná zimní zahrada, kde si můžete odpočinout.

Co bych si nenechal ujít:

  • Malá Ermitáž: nádherná budova s bohatou historií.
  • Slavná sbírka obrazů: od Rembrandta po Rafaela.
  • Zimní palác: bývalá rezidence carů, plná opulentních místností.

Plánování cesty:

  • Koupit si vstupenky online s předstihem – ušetříte si čekání ve frontě.
  • Využijte audio průvodce nebo si předem nastudujte informace o tom, co chcete vidět.
  • Vezměte si pohodlnou obuv, budete hodně chodit!

Jak se překládá Ermitáž z francouzštiny?

Slovo „Ermitáž“ pochází z francouzštiny, přesněji z výrazu le hermitage, nebo jen ermitage, což označovalo malý venkovský zámeček, pavilon v parku, místo ústraní, zkrátka oázu klidu. Představte si romantický zámeček uprostřed zeleně, ideální útočiště pro knížete či šlechtice toužícího po oddechu od dvorního ruchu. A právě takový význam mělo toto slovo, když se jméno dostalo k zimnímu paláci v Petrohradě.

Zajímavost: Název se perfektně hodil k původnímu účelu budovy, která sloužila jako soukromé útočiště Kateříny Veliké. Teprve později se z něj stal slavný muzejní komplex.

Dnes je Ermitáž jedním z největších a nejvýznamnějších světových muzeí. Její sbírky zahrnují umělecká díla z různých období a kultur, od starověku až po současnost. Prohlídka celého komplexu by trvala dny, ba dokonce týdny.

  • Tip pro cestovatele: Plánujte si návštěvu pečlivě. Zaměřte se na konkrétní sbírky, které vás zajímají, abyste si návštěvu co nejvíce užili.
  • Nezapomeňte: Vstupenky si rezervujte předem online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.

Z osobní zkušenosti mohu říct, že Ermitáž je fascinující místo plné historie a umění. Je to neopakovatelný zážitek, který byste si při návštěvě Petrohradu neměli nechat ujít.

  • Hlavní budova – Zimní palác
  • Malý Ermitáž
  • Starý Ermitáž
  • Ermitážní divadlo
  • A mnoho dalších budov…

Která muzea je potřeba navštívit?

Máte-li zájem o moskevské muzea, doporučuji následující:

  • Царицыно Музей-Заповедник (3995): Impozantní palácový a parkový komplex s bohatou historií, ideální pro procházku a prohlídku architektonických skvostů. Vstupné je 3995 rublů, ale doporučuji zkontrolovat aktuální ceny na webových stránkách. Nezapomeňte na pohodlnou obuv!
  • Исторические музеи Южный округ (ЮАО): Mnoho menších muzeí v jižním okruhu Moskvy nabízí hlubší vhled do místní historie. Pro podrobnější informace se vyplatí prohledat internet a vybrat si muzeum dle vlastních zájmů.
  • Оружейная палата (3953): Úžasná sbírka ruských carských zbraní a šperků. Cenově podobná Цариcynu, takže doporučuji porovnat, co vás více zajímá. Před návštěvou si zarezervujte vstupenky online, aby se vám vyhnuli frontám.
  • Усадьба Кусково (926): Krásná barokní usedlost s nádhernými zahradami. Mnohem levnější varianta, ideální pro klidnější odpoledne. Vstupné je 926 rublů, ale raději si to ověřte.
  • Музей Холодной войны в Бункер-42 на Таганке (814): Unikátní zážitek! Prohlídka bývalého tajného bunkru z dob studené války. Atmosférické a poněkud mrazivé, ale fascinující. Cena vstupného je 814 rublů.
  • Музей Победы (584): Věnován vítězství ve Velké vlastenecké válce. Důležité muzeum pro pochopení ruské historie 20. století. Vstupné je 584 rublů.
  • Третьяковская Государственная Галерея & Дом-Музей Васнецова В. М.: Pro milovníky umění je nezbytná návštěva Treťjakovské galerie a domu-muzea Viktora Vasněcova, s bohatou sbírkou ruského umění.
  • Дом Горького (307): Muzeum věnované životu a dílu Maxima Gorkého.
  • Государственный музей истории ГУЛАГа (303): Náročné, ale důležité muzeum dokumentující historii sovětských gulagových táborů. Připravte se na silný emocionální zážitek.

Poznámka: Uvedené ceny vstupného jsou orientační a mohou se měnit. Doporučuji vždy zkontrolovat aktuální informace na oficiálních webových stránkách muzeí.

Co je nejcennější v Louvru?

Největší poklad Louvru? Mona Lisa od Leonarda da Vinci. To je bezpochyby odpověď, kterou by vám dalo 80 % návštěvníků. Přes 30 000 lidí denně se sem vydá právě kvůli ní, což se projevuje v často značných frontách.

Ale nenechte se zmást! Louvr je mnohem víc než jen Mona Lisa. Skrývá v sobě ohromující sbírku uměleckých děl sahající od starověku až po 19. století. Připravte se na to, že na prohlídku celého muzea budete potřebovat několik dní, a to i při velmi rychlém tempu.

Pokud se chcete vyhnout nejdelším frontám k Moně Lise, zkuste:

  • Přijít brzy ráno, ještě před otevřením, nebo pozdě odpoledne, kdy je méně návštěvníků.
  • Zakoupit si vstupenky online předem, čímž ušetříte čas strávený ve frontě na pokladu.
  • Zvážit prohlídku s průvodcem, kteří vás provede klíčovými díly a pomohou vám orientovat se v rozsáhlé kolekci.

Kromě Mony Lisy byste si neměli nechat ujít:

  • Venuši z Milo – antická socha nesmírné krásy.
  • Kodex Hammurabi – fascinující ukázka starověké mezopotámské právní kultury.
  • Svatbu v Káně – nádherný obraz od Paula Veronèse.
  • Svobodu vedoucí lid – ikonický obraz Eugène Delacroixe.

Plánujte si návštěvu Louvru pečlivě. Je to obrovské muzeum s nespočtem pokladů, a proto je důležité si předem ujasnit, na co se chcete zaměřit, abyste si návštěvu co nejvíce užili. A nezapomeňte si s sebou vzít pohodlnou obuv!

Jak se jmenuje největší muzeum v Rusku?

Největším muzeem v Rusku je Státní Ermitáž v Petrohradě. Název „Ermitáž“ původně znamenal útočiště, poustevnu. Muzeum je obrovské a patří k největším na světě. Jeho sbírky zahrnují umění a kulturní artefakty z různých epoch a kultur, od starověku až po současnost. Prohlídka celého komplexu by trvala několik dnů. Doporučuji si předem naplánovat, na které části se zaměříte, abyste si prohlídku co nejvíce užili. K nejznámějším exponátům patří například obrazy mistrů italské renesance a díla z období baroka a klasicismu. Nachází se v zimním paláci a několika okolních budovách, takže se připravte na hodně chůze. Vstupenky si je vhodné zakoupit online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.

Které muzeum je větší, Louvre nebo Ermitáž?

Otázka, zda je Louvre nebo Ermitáž větší, je trochu zavádějící. Závisí na tom, co považujeme za „větší“. Pokud jde o počet exponátů, Ermitáž jednoznačně vítězí. Je držitelem titulu největšího muzea světa s více než třemi miliony předmětů! To je neuvěřitelné množství, které reprezentuje vývoj světového umění od pravěku až do 20. století. Pro představu, jeho sbírky zahrnují vše od staroegyptských artefaktů a antického umění po mistrovská díla renesance, baroka a moderního umění. Prohlídka celého Ermitáže by trvala několik týdnů, a i tak byste pravděpodobně neviděli všechno.

Louvre, i když je s cca 300 000 exponáty podstatně menší, je stále muzeem světové úrovně a domovem ikonických děl, jako je Mona Lisa. Jeho rozloha je obrovská a procházka jeho chodbami je sama o sobě zážitkem. Zde se zaměřují spíše na hloubku a kvalitu sbírky, než na kvantitu. Doporučuji si před návštěvou obou muzeí prostudovat mapy a plánovat si trasu, protože se snadno ztratíte v labyrintu chodeb a sálů.

Pro úplnost, je důležité zmínit, že existují i jiná muzea s obrovskými sbírkami, ale Ermitáž si drží prvenství v počtu exponátů. Ať už si vyberete Louvre nebo Ermitáž, čeká na vás nezapomenutelný zážitek plný umění a historie. Nezapomeňte si pohodlnou obuv!

Kam jít kromě Tretjakovky?

Chcete-li v Moskvě zažít něco víc než jen Tretjakovskou galerii, máte na výběr z mnoha fascinujících míst. Můj tip? Začněte Moskevským Kremlem (7 931 recenzí) – impozantní komplex s katedrálami, paláci a muzei, svědkem staletí ruské historie. Nezapomeňte na Oružejnou palác (3 954 recenzí) s úchvatnou sbírkou carských pokladů – řemeslné zpracování zbraní a šperků vás uchvátí, podobně jako v mnoha evropských královských sbírkách, ale s unikátním ruským duchem. Pro milovníky historie a přírody je ideální Muzeum-zapovědník “Kolomenskoje” (2 676 recenzí) s dřevěnými stavbami a nádhernými parky – připomene vám evropské venkovské usedlosti, avšak s typicky ruským šarmem. Caricyno (3 995 recenzí) nabízí impozantní palácový komplex v barokním stylu, procházkami parkem pocítíte klid i majestát. Pro změnu se zastavte v Muzeu kosmonautiky (2 155 recenzí) – fascinující expozice o dobývání vesmíru, pokud jste fanoušci science fiction, budete nadšeni. Pokud máte rádi klasické umění, navštivte Muzeum výtvarných umění Puškina (1 847 recenzí) s bohatou sbírkou evropského a ruského umění od starověku po současnost. A nakonec, pro klidnější atmosféru, zvolte usedlost Kuskovo (926 recenzí) – elegantní barokní komplex s nádhernými zahradami, ideální pro odpočinek po rušném dni poznávání Moskvy.

Které muzeum na světě je nejzajímavější?

Otázka na nejzajímavější muzeum světa je subjektivní, ale na základě zkušeností mnoha cestovatelů bych sestavil seznam špičky. Metropolitan Museum of Art v New Yorku je gigantický, nabízí sbírky od starověkého Egypta po moderní umění, a jeho prohlídka vyžaduje několik dnů. Musée d’Orsay v Paříži s impozantní sbírkou impresionismu a post-impresionismu je absolutní pastvou pro oči, doporučuji rezervaci vstupenek předem. Art Institute of Chicago, můj osobní favorit, disponuje neuvěřitelnou kolekcí od Van Gogha po impresionistické krajiny. Museo Nacional del Prado v Madridu je skladištěm španělského zlatého věku malířství, Velázquez a Goya jsou zde v plné síle. Louvre v Paříži, s Monou Lisou jako lákadlem, nabízí nespočet mistrovských děl, ale připravte se na davy. A konečně, Ermitáž v Petrohradě, s její rozlehlou sbírkou a bohatou historií, je jedním z nejvýznamnějších muzeí na světě, jehož prohlídka je nezapomenutelným zážitkem. Všechna tato muzea nabízí jedinečný zážitek, ale jejich velikost a popularita vyžaduje plánování a rezervaci vstupenek. Doporučuji podrobně prostudovat webové stránky jednotlivých muzeí a zaměřit se na ty části sbírek, které vás nejvíce zajímají.

Kolik Hermitageů je na světě?

Otázka, kolik je na světě Ermitáží, není tak jednoduchá, jak se zdá. Hlavní komplex v Petrohradě se skládá ze čtyř hlavních budov. Nejstarší, Staryj Ermitáž (1787, architekt Jurij Felten), je monumentální stavbou, která v sobě nese ducha osvícenství. Následoval Novyj Ermitáž (1851, architekti Leo von Klenze, Vasilij Stasov, Nikolaj Jefimov), impozantní budova v novorenesančním stylu. K komplexu patří i Ermitážní divadlo (1787, architekt Giacomo Quarenghi), okouzlující příklad klasicismu, kde se dodnes konají představení. A konečně, Záložní dům Zimního paláce, jehož počátky sahají do 20. let 18. století a který prošel mnoha přestavbami, dnes slouží jako součást muzejního komplexu. Všechny tyto budovy, propojené a vzájemně se doplňující, tvoří jeden z nejvýznamnějších uměleckých pokladů světa, a proto je otázka „kolik je Ermitáží?“ poněkud zavádějící. V samotném Petrohradě se totiž nachází jeden, ale velmi rozsáhlý a komplexní Ermitáž, s bohatou historií a architekturou, která si zaslouží mnohahodinovou prohlídku.

Scroll to Top