Největším národním parkem v České republice je Šumava s rozlohou 69 030 hektarů. To je skutečně impozantní plocha, která nabízí nespočet možností k výletům a turistice. Najdete zde rozsáhlé lesní komplexy, divokou přírodu a mnoho krásných horských jezer. Doporučuji navštívit například Boubínský prales, pozůstatek původních šumavských lesů, nebo se vydat na některou z turistických tras vedoucích po hřebenech Šumavy s úchvatnými výhledy.
Pro srovnání, nejmenší národní park, Podyjí (6 259 ha), nabízí úplně jiný, ale neméně zajímavý zážitek. Jeho malebná krajina s údolím řeky Dyje je ideální pro cykloturistiku a pěší výlety. V Podyjí je možné obdivovat unikátní skalní útvary a bohatou flóru a faunu.
Přehled všech národních parků v ČR:
- Šumava: Největší, divoká příroda, Boubínský prales.
- Krkonoše: Nejstarší, horská krajina, Sněžka.
- České Švýcarsko: Nejmladší, skalní města, Pravčická brána.
- Podyjí: Nejmenší, údolí řeky Dyje.
Při plánování výletu do některého z národních parků doporučuji zkontrolovat aktuální informace o otevírací době, dostupnosti turistických tras a případných omezeních.
Co je zakázáno v národním parků?
České národní parky a rezervace, ráje pro milovníky přírody, s sebou nesou i řadu omezení. Není to jen o klasickém „nevhazovat odpadky“, ale mnohdy i o striktním zákazu vstupu na některá místa.
Národní přírodní rezervace (NPR) představují nejvyšší stupeň ochrany. Zde se často setkáte s úplným zákazem vstupu mimo vyznačené cesty – a věřte mi, zkušený cestovatel ví, že i sebemenší odbočení může narušit křehkou rovnováhu ekosystému.
Motorová vozidla jsou v NPR většinou zapovězena. Výjimky existují, ale ty se netýkají běžných turistů. Zaparkujte auto na vyhrazeném místě a užijte si ticho a krásu přírody pěšky, na kole, nebo – v některých případech – na koni.
Cyklisté si také musí dávat pozor. Jízda na kole je povolena pouze po silnicích, místních komunikacích a na speciálně vyhrazených cyklostezkách. Vždy sledujte značení a respektujte omezení.
Kromě toho se v jednotlivých parcích mohou objevovat další specifická omezení, jako například:
- Zákaz táboření mimo vyhrazená místa.
- Zákaz sběru rostlin a hub.
- Zákaz rušení zvířat a jejich hnízd.
- Omezení ohně.
Před návštěvou konkrétního parku si vždy důkladně prostudujte platná nařízení, a to nejen na informačních tabulích, ale i na webových stránkách správy parku. Informace o omezeních jsou obvykle jasně definovány. Neriskovat pokutu – a hlavně, pomozte tak zachovat jedinečnou českou přírodu pro budoucí generace.
Co je klidové území?
Představte si Český národní park – nádhernou mozaiku přírody. Ale některé jeho části jsou tak křehké, že i lehká lidská stopa může narušit jejich křehkou rovnováhu. Právě proto existují klidová území – oblasti s omezeným pohybem. Od roku 2018 nahradila tato klidová území přísnější I. zóny, čímž došlo k modernizaci ochrany přírody. Jde o místa, kde se snažíme zajistit nerušený vývoj ekosystémů a jejich citlivých složek, ohrožených nadměrným pohybem lidí a s ním spojeným rušením. Může to být hnízdiště vzácných ptáků, unikátní květena, nebo třeba biotop ohrožených druhů savců. Přístup do těchto území je většinou zcela zakázán, nebo je silně omezen vyznačenými stezkami. Je to investice do budoucnosti, do zachování unikátní biodiverzity pro další generace. Neznamená to však, že by se tyto oblasti staly nedostupné; naopak, jejich ochrana zaručuje, že si jejich křehkou krásu uchovají pro všechny, kteří je v budoucnu navštíví. Podrobnosti o přesném umístění a režimu přístupu do klidových území najdete na webových stránkách jednotlivých národních parků – vždy je dobré se před výletem informovat, abyste se vyhnuli pokutě a zároveň pomohli zachovat tento klenot české krajiny.
Jaký je nejmladší národní park?
České Švýcarsko je nejmladší z našich čtyř národních parků, založený v roce 2000. Je to ráj pro milovníky skalního lezení – nabízí nespočet cest různé obtížnosti, od jednoduchých výstupů až po náročné sportovní lezení. Dominantou parku je Pravčická brána, největší skalní brána v Evropě, která sama o sobě stojí za výlet. Kromě lezení zde najdete i krásné turistické trasy, ideální pro pěší turistiku i cykloturistiku. Prozkoumejte malebné pískovcové útvary, hluboké lesy a romantická údolí. Nezapomeňte na vhodnou obuv a dostatek vody, některé trasy mohou být náročnější. Doporučuji si předem zkontrolovat aktuální otevírací dobu a případná omezení pohybu v parku.
Na rozdíl od starších parků, jako je Krkonošský národní park, je České Švýcarsko specifické svou jedinečnou krajinou pískovcových skalních měst. Najdete zde i řadu historických památek a pozůstatků lidské činnosti z minulosti, propojující přírodní krásy s kulturním dědictvím. Příprava na návštěvu by měla zahrnovat i prostudování map a turistických značek, abyste si naplno užili tuto unikátní oblast.
Jak se chovat v NP?
Národní parky jsou unikátní ekosystémy, a proto vyžadují zodpovědný přístup. Respektujte vyznačené trasy – bloudění mimo ně může narušit křehkou rovnováhu přírody a ohrozit vzácnou faunu i flóru. Dodržujte klidová zóny, jsou vymezeny pro ochranu zvířat před rušením, zejména v období rozmnožování. Minimalizujte svůj dopad – odpadky si odnášejte s sebou, hluk omezujte na minimum a vyhýbejte se kontaktu se zvířaty. Nepodceňujte ani význam informovanosti. Před návštěvou si zjistěte specifická pravidla daného parku, například zda je povoleno kempovat, rozdělávat oheň, nebo jaké druhy aktivit jsou omezeny. Některé parky disponují vzdělávacími centry a prohlídkovými programy s průvodci, které vám pomohou lépe pochopit křehkost ekosystému a ocenit jeho krásu. Zvířata pozorujte z respektující vzdálenosti, fotografie a videa zachycujte s ohledem na jejich klid. Pamatujete, že vaše zodpovědné chování zaručuje ochranu těchto jedinečných míst pro budoucí generace.
Pozor na počasí! Nepodceňujte nebezpečí v horském terénu, vždy mějte po ruce mapu a dostatek zásob vody.
Co nedělat v přírodě?
V lese platí pravidlo zvaného „nebrat si nic než fotky, nenechávat nic než stopy“. Kromě toho: nevytvářejte hluk, rušíte zvěř. Pes vždy na vodítku, kvůli bezpečnosti a ochraně fauny. Nepoškozujte stromy a keře, i zdánlivě nepatrné poškození může mít dlouhodobé následky. Vyhýbejte se místům těžby dřeva – je to nebezpečné. Držte se značených cest a nevstupujte do oplocenek – chrání se tam často vzácné druhy rostlin a živočichů. Auta patří na parkoviště, jízda lesem je zakázaná a škodí ekosystému. Sbírejte lesní plody s rozumem – pouze tolik, kolik skutečně spotřebujete. Berte ohled na ostatní návštěvníky a neznečišťujte. V ideálním případě s sebou vezměte i pytel na odpadky. Nezapomeňte na správné oblečení a vybavení dle počasí a plánované aktivity, včetně mapy a kompasu nebo GPS. Naučte se rozpoznat jedovaté rostliny a houby. V případě zranění nebo ztráty kontaktu s civilizací mějte po ruce nouzové zásoby a informujte o vašem výletu někoho blízkého.
Kolik je v ČR PP?
V České republice najdeme celkem 2 711 zvláště chráněných území (ZCHÚ) o celkové rozloze 3 036 916,80 hektarů (cca 30% rozlohy ČR). To zahrnuje různé kategorie ochrany:
- Národní parky (NP) a Chráněné krajinné oblasti (CHKO): Těchto oblastí je 268 s celkovou rozlohou 1 121 787,02 hektarů. Nabízí unikátní přírodní scenérie, turistické trasy a možnosti aktivního odpočinku. Některé jsou zaměřené na horskou krajinu (např. Krkonoše), jiné na lesy (Šumava), nebo na specifická jezera a mokřady.
- Přírodní rezervace (PR), Národní přírodní rezervace (NPR), Přírodní památky (PP): Toto je druhá velká skupina ZCHÚ, která zahrnuje 759 oblastí o rozloze 486 114,80 hektarů. Jsou to často menší, ale stejně cenné lokality s výskytem vzácných rostlin, živočichů nebo geologických útvarů. Mnohé z nich jsou přístupné po turistických stezkách a skvěle se hodí pro kratší výlety.
Kromě ZCHÚ existují ještě ptačí oblasti (součást soustavy Natura 2000) o celkové rozloze 427 174,02 hektarů. Ty chrání zejména ptačí populace a jejich hnízdiště. Je důležité respektovat pravidla ochrany v těchto oblastech a dodržovat vyznačené trasy.
Před návštěvou jakékoli chráněné oblasti doporučuji zkontrolovat aktuální informace o přístupnosti a případných omezeních na webu příslušné správy dané lokality. Vždy je třeba se chovat ohleduplně k přírodě a dodržovat platné předpisy.
Co je zvláště chráněné území?
Představte si místa, kde se příroda ukazuje v celé své kráse a síle. To jsou maloplošná zvláště chráněná území – království unikátních ekosystémů, vzácných rostlin a živočichů, ba i geologických zázraků. Myslete na malebné údolí s vodopádem, kde se skrývá populace kriticky ohrožené orchideje, nebo na skalní útvary, jež svědčí o dávné geologické historii. Tato území, menšího rozsahu, ale s nesmírnou hodnotou, chráníme před devastací. Jsou to jakési přírodní skvosty, místa vědeckého výzkumu, skvělá místa pro výuku v terénu a v neposlední řadě i oázy klidu pro nenáročnou rekreaci – klidná procházka, pozorování ptactva, fotografování. Každé z nich je jedinečné, ať už svým přírodovědeckým významem, nebo estetickou hodnotou. Prozkoumejte je a objevte skryté poklady české krajiny, často přehlédnuté turistickými stezkami. V mnohých najdete informační tabule, které vám pomohou porozumět unikátnosti daného místa. Nezapomeňte se chovat ohleduplně, ať si tato klenoty přírody uchovají svůj lesk i pro budoucí generace.
Jaký byl první stát?
Otázka po prvním státě je fascinující a odpověď není jednoznačná. Představte si dobu kolem roku 3000 př. n. l. – tehdy se v Mezopotámii, úrodné zemi mezi Eufratem a Tigridem, objevily první městské státy. Mluvíme o oblasti dnešního Iráku, Sýrie a Turecka, kde jsem sám prožil nezapomenutelná dobrodružství, prozkoumávaje starověké zdi a rozvaliny, svědky tehdejšího pokroku. Byly to skutečné kolébky civilizace, s propracovanými zavlažovacími systémy a monumentálními stavbami, které dodnes udivují.
Současně, na druhém konci starověkého světa, podél Nilu v Egyptě, vznikl centralizovaný stát. Jeho moc a organizace byly úchvatné. Pamatuji si na návštěvu Gízy, kdy jsem stál tváří v tvář pyramidám, monumentům síly a náboženské úcty faraónů, a vnímal sílu tohoto starověkého státu. Jeho architektura, hieroglyfy a mumifikace svědčí o vysoce rozvinuté kultuře.
A nesmíme zapomenout na třetí ohnisko – údolí Indu v dnešní Indii. Zde se objevila fascinující civilizace Harapy, s městy plánovanými s nevídanou přesností pro svou dobu. Její rozsah a sofistikovanost mě osobně ohromily. Dodnes se odkrývají tajemství této dávné kultury, která poukazuje na souběžný vývoj s Mezopotámií a Egyptem. Prozkoumání jejích vykopávek patří k vrcholům mých cestovatelských zážitků.
Jak se chovat v chráněné krajinné oblasti?
Chráněné krajinné oblasti jsou unikátní kousky přírody, které si zaslouží naši maximální úctu. Základní pravidla, jako je pohyb pouze po značených cestách v rezervacích a památkách, jsou samozřejmostí. Z vlastní zkušenosti vím, jak snadno se ztratit, i když se zdá cesta krátká a jasná. Nedostatkem značení ale trpí i mnohé značené trasy. Proto je důležité mít vždy po ruce mapu a kompas, a v ideálním případě i GPS.
Nekrmení divokých zvířat není jen o ochraně jejich přirozeného chování, ale i o vaší bezpečnosti. Zvířata zvyklé na lidskou potravu ztrácejí plachost a stávají se agresivnějšími. Stejně tak je důležité nechat rostliny na svém místě – i zdánlivě obyčejný květ může být vzácný a chráněný.
Táborák mimo vyznačená místa je nejenom nebezpečný (riziko požáru je vysoké), ale také devastuje citlivý ekosystém. Podobně je to i s parkováním a vjížděním mimo vyznačené cesty. V terénu, mimo zpevněné cesty, může dojít k poškození půdy a narušení kořenového systému rostlin. Nepodceňujte ani zdánlivě nevýznamné stopy, které po sobě zanechává auto.
A samozřejmě, nezapomeňte si odnést všechny odpadky. Nechceme přece, aby naše vzpomínky na krásnou krajinu zkazila hromada odpadků. Ideální je použít opakovaně použitelné lahve a nádobí, čímž minimalizujete množství odpadu. Myslete na to, že příroda je křehká a potřebuje naši ochranu, aby si i další generace mohly užívat její krásy.
Na závěr malá rada: před cestou si vždycky zjistěte aktuální informace o dané oblasti – o případných omezeních, aktuálním stavu stezek a povolených aktivitách. Mnoho národních parků a chráněných oblastí má webové stránky, kde najdete vše potřebné.
Co to je zastavené území?
Zastavěné území, zkráceně ZU, je oblast, kde se nachází budovy a další stavby. Je definováno územně plánovací dokumentací, nebo podle stavebního zákona (§ 59 a 60). V podstatě je to to, co běžně chápeme jako „vesnici“ nebo „město“. Pokud obec nemá ZU definováno moderním způsobem, pak se za ZU považuje plocha zastavěná k 1.9.1966 – to často odpovídá historickému intravilánu.
Důležité pro turisty: Zastavěné území je obvykle oblast s hustší zástavbou, lepší dostupností služeb (obchody, restaurace, bankomaty) a dopravní dostupností. Mimo zastavěné území se nachází venkov, kde je hustota zástavby nižší a služby méně dostupné. Při plánování výletu je dobré vědět, zda se vaše ubytování nebo cíl nachází v ZU, nebo mimo něj, pro lepší orientaci v dostupnosti služeb a dopravy.
Tip: Zastavěné území se může lišit rozlohou a hustotou zástavby v jednotlivých obcích. Mapy a turistické informační centra vám pomohou s orientací v zastavěném území dané lokality.
Proč skončil Costner v Yellowstone?
Kevin Costnerův odchod z Yellowstone je téma, které rezonuje mezi fanoušky seriálu. Jeho postava, John Dutton, zemřela v posledních epizodách. Oficiálně se uvádí konflikt s natáčením jeho vlastního projektu, epického westernu Horizont: Americká sága. To ale neukrývá celou pravdu. Mluví se o sporech s tvůrcem seriálu Taylorem Sheridanem, což dodává celé záležitosti pikantní příchuť.
Zajímavé je, že Yellowstone se natáčel převážně v Montaně, nádherném státě s úchvatnou krajinou, která sama o sobě stojí za návštěvu. Pro milovníky amerického Západu je Montana rájem.
- Národní park Yellowstone: Samozřejmě, nesmíme opomenout ikonický Národní park Yellowstone, s gejzíry, horkými prameny a divokou zvěří. Je to perfektní místo pro trekking, pozorování zvířat a fotografování.
- Glacier National Park: Další nádherný park, nabízející dramatické hory, ledovcová jezera a nespočet turistických stezek. Ideální pro aktivní dovolenou.
- Little Bighorn Battlefield National Monument: Pro milovníky historie je toto místo nezbytnou zastávkou. Zde se odehrála slavná bitva mezi indiány a americkou armádou.
Pokud vás zajímají podrobnosti o natáčení Yellowstone, doporučuji prozkoumat různé online zdroje. Mnoho lokalit použitých v seriálu je přístupných veřejnosti a nabízí jedinečný zážitek pro fanoušky.
Costnerův odchod, ať už z jakýchkoliv důvodů, znamená velkou změnu pro seriál. Ale Montana, s její divokou krásou, zůstává místem, které si zaslouží vaši pozornost, ať už jste fanoušek Yellowstone, nebo ne.
Jak se jmenuje nejstarší národní park v ČR?
Nejstarším národním parkem v ČR je Krkonošský národní park, založený 17. května 1963. Jeho vyhlášení následovalo čtyři roky po polském Karkonoském národním parku (vyhlášen 16. června 1959), s nímž sdílí území Krkonoš. Park chrání unikátní horskou krajinu s typickou květenou a faunou, včetně vzácných druhů rostlin a zvířat, jako je například kamzík horský. Rozmanitá krajina nabízí nespočet turistických tras, od nenáročných procházek po náročné výšlapy na nejvyšší horu Sněžku (1602 m n. m.). Kromě turistických stezek zde najdete i lyžařské areály, a v zimě se můžete těšit na krásné zasněžené scenérie. Nezapomeňte si ale před cestou zkontrolovat aktuální podmínky a povětrnostní předpověď, zejména v zimním období. Doporučuji prozkoumat i informační centra v parku, kde získáte podrobné mapy a tipy na výlety.
Kolik je v Česku NP?
Česká republika se může pochlubit čtyřmi národními parky, skutečnými drahokamy pro milovníky přírody. Šumava, s rozlehlými lesy a tajemnými rašeliništi, je největší. Najdete zde i zbytky hraničních opevnění, připomínající složitou historii regionu. Krkonose, s nejvyšší horou Sněžkou, nabízí nádherné výhledy a skvělé podmínky pro turistiku, cyklistiku, a v zimě i lyžování. Podyjí, malebné údolí řeky Dyje, uchvátí svými vinicemi, skalními útvary a bohatou faunou a flórou. A konečně České Švýcarsko, s ikonickými Pravčickou bránou, je rájem skalních měst, unikátních skalních útvarů a romantických kaňonů.
Zákon o ochraně přírody a krajiny definuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová), kde příroda vládne sama sobě; přírodě blízké (zásahy v omezené míře), kde se provádějí šetrné zásahy pro udržení specifického ekosystému; soustředěné péče, kde se zaměřují na aktivní ochranu a obnovu přírody; a kulturní krajiny, kde se zachovává tradiční způsob hospodaření. Plánujete-li návštěvu, prostudujte si podrobně zóny jednotlivých parků, abyste věděli, co můžete očekávat a jak se v dané oblasti chovat. Výlety do národních parků jsou nezapomenutelným zážitkem, ale vyžadují respekt k jejich křehkému ekosystému.
Jak se chovat v přírodním parku?
Národní parky jsou klenoty naší planety, a proto si zaslouží maximální respekt. Nejde jen o to se tam krásně projít, ale i o zodpovědné chování, které zaručí ochranu unikátní přírody pro další generace.
Základní pravidla, která by měla být samozřejmostí:
- Respektujte ochranné zóny: Vstup do nich je často striktně zakázán, a to z dobrého důvodu – chrání se tam křehké ekosystémy a ohrožené druhy. Věnujte pozornost informačním tabulím a mapám.
- Chovejte se tiše a ohleduplně ke zvířatům: Zvířata v národních parcích si zaslouží klid. Vyhýbejte se hlasitému mluvení a náhlým pohybům. Nepřibližujte se k nim příliš a nikdy je nekrmte – narušujete tak jejich přirozené chování a ohrožujete je.
- Nenechávejte žádné odpadky: “Odneste si vše, co si přinesete.” To by mělo být nepsaným pravidlem každého návštěvníka přírody. Nejenže znečišťujete krajinu, ale odpadky škodí i zvířatům.
- Nedotýkejte se rostlin: Mnohé rostliny v národních parcích jsou chráněné a jejich poškození může mít dalekosáhlé důsledky.
- Nepoužívejte dron: Drony mohou rušit zvířata a porušovat klid v chráněných oblastech.
- Zůstaňte na značených cestách: Vyhýbáte se tak poškození citlivé vegetace a chráníte se před zraněním.
- V klidových zónách dodržujte absolutní klid: Tato místa slouží k regeneraci ekosystému a nerušenému životu zvířat.
Užitečné tipy pro zodpovědnou turistiku:
- Před návštěvou si zjistěte informace o parku – otevírací dobu, povolené aktivity, specifická pravidla a doporučené trasy.
- Vyberte si vhodné oblečení a obuv – pohodlné a funkční oblečení vám zaručí komfortní výlet.
- Vezměte si s sebou dostatek vody a jídla – zejména na delší túry.
- Informujte někoho o vaší plánované trase a předpokládaném čase návratu.
Pamatujete: Národní parky nejsou jen krásné, ale i křehké. Vaše zodpovědné chování je klíčové k jejich ochraně pro budoucí generace.
Co se v lese nesmí?
Lesy, ať už v Česku nebo kdekoli jinde na světě, vyžadují respekt a ohleduplnost. Zakázané aktivity, jako je kouření, táboření mimo vyhrazené prostory a rozdělávání ohně (včetně 50metrové zóny od okraje lesa), jsou klíčové pro prevenci lesních požárů – hrozby, která ohrožuje biodiverzitu a lidské životy. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že i zdánlivě neškodné odhození nedopalku cigarety může mít katastrofální následky. Podobně je důležité zabránit znečištění lesa odpadky. V mnoha zemích se za to udělují vysoké pokuty. Vždy si s sebou odnášejte vše, co do lesa přinesete – princip “leave no trace” (zanechat neznatelnou stopu) by se měl stát samozřejmostí. Dodržování těchto pravidel chrání nejen přírodu, ale i bezpečnost návštěvníků. Pamatujete na to, že les je cenný ekosystém, který si zaslouží naši ochranu. Nedodržování těchto pravidel může mít vážné důsledky, včetně finančních sankcí.
Mimo uvedené zákazy je důležité si uvědomit i další faktory. V mnoha lesích existují omezení pohybu mimo značené cesty, sběru rostlin a hub, nebo dokonce vstupu s domácími mazlíčky bez vodítka. Vždy se informujte o platných předpisech v konkrétní lokalitě před vstupem do lesa. Informace najdete na webových stránkách příslušných správců lesů nebo turistických informačních centrech. Respektování těchto pravidel vám umožní užít si krásy lesa a přispěje k jeho ochraně pro budoucí generace.
Jak se chováme v přírodě?
V přírodě platí základní pravidlo – minimální zásah. Ticho a klid lesa jsou k nezaplacení, proto se chovejme nenápadně a potichu. Odpadky si vždycky odnášíme s sebou – příroda není popelnice. Chráněné rostliny a houby netrháme, neznámé plody nekonzumujeme – riziko otravy je vysoké. Poškozování skal, stromů, turistického značení je nepřípustné. Dbejme na ohleduplnost k zvířatům – pozorujme je z dálky, nerušíme je u jejich doupat či míst odpočinku. V případě rozdělávání ohně používejme pouze vyhrazená místa a dbejme na jeho kompletní uhašení před odchodem. Před výletem si zjistěte předpověď počasí a vezměte si s sebou dostatek vody a jídla. Informujte někoho o svém plánu trasy a předpokládaném čase návratu. Respektujme soukromí a majetek druhých. Používejme turistické stezky a nechoďme mimo značené cesty, abyste se vyhnuli zranění a poškození citlivého ekosystému. Orientace v terénu by měla být samozřejmostí – mapa a kompas jsou základní výbavou zkušeného turisty.