Chile je překvapivě bezpečná země, pokud srovnáváme s ostatními státy Jižní Ameriky. Nicméně, i zde platí pravidlo opatrnosti, zvláště ve městech. Kapesní zloději jsou všudypřítomní, takže si bedlivě hlídejte peněženky, telefony a další cennosti. Vyhněte se vystavování drahých šperků či hodinek na veřejnosti – to je prostě pozvánka na potíže.
Valparaíso si zaslouží zvláštní zmínku. Je to nádherné město, ale bohužel také místo s vyšší kriminalitou. Zde je potřeba být maximálně obezřetný, zejména večer. Loupežná přepadení, byť nejsou běžná, se zde stávají. Doporučuji se pohybovat po turisticky frekventovaných místech a vyhnout se odlehlým uličkám po setmění.
Další rady pro bezpečnější cestu:
- Používejte oficiální taxi služby a vyhýbejte se neoznačeným vozidlům.
- Nevystavujte na odiv velké sumy hotovosti.
- Informujte se o aktuální bezpečnostní situaci v dané oblasti před cestou a během pobytu.
- Kopie důležitých dokumentů uložte zvlášť od originálů.
Užitečné tipy:
- Naučte se pár základních španělských frází – usnadní vám to komunikaci s místními a může to být i bezpečnostní výhoda.
- Využijte místní dopravu – autobusy jsou levné a spolehlivé, a dodržujte základní pravidla bezpečnosti v nich.
- Pokud se ocitnete v nepříjemné situaci, snažte se zachovat klid a nepropadejte panice. Kontaktujte místní policii.
Co ochutnat v Chile?
V Chile ochutnáte pestrou paletu chutí! Kromě klasiky jako empanadas (pečené taštičky s různými náplněmi, doporučuji ochutnat ty s humrem!), si dejte completo – chilský hot dog, ale rozhodně ne obyčejný. Je plný přísad, jako je avokádo, rajčata, majonéza a kečup.
Sladkou tečkou může být sopaipilla, smažené pečivo, které chutná podobně jako langoš, ale má specifické koření.
Pro opravdový zážitek vyzkoušejte curanto, tradiční pokrm z ostrovů Chiloé. Jedná se o směs mořských plodů, masa, brambor a zeleniny, pomalu dušenou v zemi. Je to časově náročnější jídlo, ale stojí za to!
A pro milovníky pečiva – pan alemán (německý chléb), je skvělou variantou k snídani či k večeři, podobá se našemu chlebu, ale má specifickou kůrku a chutná trochu jinak.
- Tip: Nebojte se experimentovat s místními druhy ovoce a zeleniny, najdete zde spoustu exotických chutí.
- Tip: V menších restauracích a u stánků narazíte na autentičtější kuchyni než v turistických centrech.
- Tip: V Chile je populární čaj “mate”, stojí za ochutnání!
Co je to Pisco?
Pisco, to není jenom nápoj, to je zážitek! Tento peruánsko-chilský destilát z aromatických vinných hroznů je výsledkem jediné destilace v měděných nádobách – tradiční postup, který dodává Pisco jeho jedinečný charakter. Žádné ředění vodou, obsah alkoholu se pohybuje mezi 38–48 %. Obvykle se pyšní čirou barvou, ale zrání v dřevěných sudech mu propůjčí krásný, lehce nazlátlý odstín.
Chuť? To závisí na odrůdě hroznů a na regionu původu. Můžete ochutnat květinové tóny, citrusové aroma, nádech medu, nebo i kořenité tóny. V Peru a Chile se pěstují různé odrůdy hroznů, což vede k velké rozmanitosti chutí. Nebojte se experimentovat!
Jak se Pisco pije? Čistý, s ledem, v koktejlech – možností je nepřeberné množství. Klasikou je Pisco Sour, ale místní vám rádi představí i další specialitky. Nezapomeňte ochutnat Pisco v místě jeho výroby, abyste si dopřáli ten pravý zážitek.
Peruánské versus chilské Pisco? Ačkoliv oba státy produkují Pisco, liší se v detailech výroby a v použitých odrůdách hroznů. Ochutnejte obě varianty a rozhodněte se sami, která vám více chutná. Je to fascinující souboj chutí a tradic dvou sousedních zemí.
Co se nesmí vozit do Mexika?
Do Mexika rozhodně nebalte drogy a omamné látky – to je naprosté tabu a hrozí za to tvrdý trest. Zbraně, munici a výbušniny si nechte doma, ledaže byste měli speciální povolení, které je ale těžko získatelné.
Zapamatujte si, že bez povolení se nesmí dovážet ani čerstvé ovoce a zelenina (riziko zavlečení škůdců), masné a mléčné výrobky (kvůli hygienickým předpisům). Stejně tak jsou zakázány chemické, farmaceutické a biologické produkty pro zemědělství.
Doporučuji si před cestou ověřit aktuální nařízení na stránkách mexické celní správy. Může se stát, že se některá pravidla změní. Nezapomeňte, že i s léky na předpis je potřeba mít originální recept a ideálně i lékařské potvrzení o diagnóze. Pro jistotu si vezměte léky v originálním balení. Nedostatek léků v Mexiku není výjimkou.
Kontroly na letištích a hraničních přechodech můžou být důkladné. Neznalost zákona neomlouvá, proto je lepší být připraven a vyhnout se nepříjemnostem.
Na co si dát pozor při cestě do Mexika?
Mexiko je nádherná země, ale opatrnost nikdy neuškodí. Vyhýbejte se odlehlým a špatně osvětleným místům, zejména v noci. V Mexico City rozhodně nedoporučuji noční procházky parky či návštěvy okrajových čtvrtí. Kriminalita se zde, bohužel, vyskytuje.
Místní obyvatelé jsou velice přátelští a pohostinní, pokud jim projevíte respekt. Naučte se pár základních španělských frází – “Hola”, “Buenos días”, “Gracias” – a vždycky se slušně představte. To vám výrazně zlepší zážitek.
Důležité je také dávat pozor na své věci a nenechávat je bez dozoru. Používejte raději menší tašky a batohy, které si můžete pohodlně držet u sebe. Nevystavujte na odiv drahé šperky ani elektroniku.
Voda z kohoutku není pitná, proto pijte pouze balenou vodu. Vyhněte se konzumaci nepasterizovaných mléčných výrobků, abyste předešli střevním potížím. Před cestou se poraďte s lékařem ohledně očkování a prevence tropických nemocí.
Doprava v Mexiku může být chaotická, proto buďte opatrní při přecházení ulic a využívejte oficiální taxislužby. Nepodceňujte výkyvy počasí, ať už je to horko, vlhkost, nebo případné deště. Připravte se na to adekvátním oblečením.
Kam nejezdit?
Kam se opravdu nevyplatí jezdit? Po letech cestování po světě mohu s jistotou říci, že některé destinace představují vážné riziko pro bezpečnost a zdraví. Afghánistán, bohužel, patří mezi ně už dlouhá léta. Instabilní bezpečnostní situace, konflikt a chudoba vytvářejí prostředí, ve kterém je cestování pro turisty prakticky nemožné a životu nebezpečné. Podobná situace panuje i v Sýrii, kde občanská válka a humanitární krize vytvořily z kdysi krásné země rozbořenou krajinu plnou nebezpečí. Riziko představuje i Irák, postižený terorismem a politickou nestabilitou. Jemen, s jeho probíhající válkou a epidemiemi, je dalším místem, kterému je potřeba se vyhnout. Somálsko, známé pirátstvím a vnitřními konflikty, je stejně nebezpečné. Myanmar se potýká s politickou nestabilitou a etnickým násilím, což z něj dělá rizikovou destinaci. Izrael a pásmo Gazy jsou oblasti s permanentním napětím, kde se srážejí politické a bezpečnostní zájmy, a proto je potřeba důkladně zvážit cestování do těchto regionů. Jižní Súdán, podobně jako mnoho afrických zemí, se potýká s chudobou, konflikty a epidemiemi, což představuje velké riziko pro zdraví i bezpečnost turistů. Nejde jen o bezpečnostní rizika, ale i o nedostatek infrastruktury, zdravotní péče a možností pomoci v případě problémů. Před cestou do jakékoliv z těchto zemí důkladně prozkoumejte aktuální situaci prostřednictvím oficiálních zdrojů, jako je ministerstvo zahraničí vaší země a respektované zpravodajské agentury. Vždy je lepší si cestu pečlivě naplánovat a zvážit všechna rizika, než se dostat do nebezpečí.
Jaký doklad do Bosny a Hercegoviny?
Potřebujete vědět, jaký doklad potřebujete do Bosny a Hercegoviny? Zjednodušeně řečeno: občanský průkaz stačí! Ano, slyšíte správně. Česká republika je mezi státy, jejichž občané mohou cestovat do Bosny a Hercegoviny pouze s platným občanským průkazem. To je skvělá zpráva, ušetříte tak čas a místo v batohu. Nezapomeňte ale, že občanka musí být platná po celou dobu pobytu. Před cestou si vždy ověřte platnost vašeho dokladu a ujistěte se, že v něm je dostatek místa pro razítka.
Důležité upozornění: I když občanský průkaz postačuje, doporučuji mít s sebou vždy i cestovní pas, pro případ neočekávaných komplikací. Zkušenost mi ukázala, že ačkoliv je to v pořádku, může být někdy na hranicích vyžadován pas, i když oficiálně stačí občanský průkaz. Je to spíš pro jistotu a vyhnete se tak zbytečnému stresu. Mít oba doklady s sebou nikdy neškodí, a ušetří vám to čas a nervy.
Tip pro cestovatele: Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat aktuální informace o cestovních dokumentech na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Situace se může měnit, a proto je důležité mít vždy aktuální informace. Přeji vám příjemnou cestu do Bosny a Hercegoviny!
Na co si dát pozor v Bosně?
Bosna a Hercegovina nabízí nezapomenutelný zážitek, ale vyžaduje obezřetnost. Držte se hlavních turistických tras a vyhněte se opuštěným lesním a polním cestám – riziko zbloudění, setkání s divokou zvěří či nebezpečných jedinců je vyšší, než by se mohlo zdát. Hygiena je důležitým aspektem. Černé skládky, bohužel poměrně běžný jev, zejména na venkově, a množství hřbitovů, zvláště v letních měsících, představují potenciální zdravotní riziko. Voda z kohoutku není vždy pitná, proto důrazně doporučuji konzumovat pouze balenou vodu v PET lahvích nebo skle. Místní kuchyně je fantastická, ale buďte opatrní při výběru restaurací a dávejte přednost zavedeným podnikům s dobrou hygienickou úrovní. Uvědomte si, že Bosna a Hercegovina je zemí s bohatou, ale někdy komplikovanou historií a politickou situací. Informujte se předem o aktuálním dění a respektujte místní zvyky a tradice. Při pohybu mimo města je vhodné mít u sebe základní lékárničku a informujte někoho o svém itineráři.
Měnová situace je poměrně specifická, používají se jak konvertibilní marka (BAM), tak euro. Je vhodné mít k dispozici obojí. Nezapomeňte na cestovní pojištění s dostatečným krytím a informujte se o případných nutných očkováních. Využívejte oficiální dopravní prostředky, taxi služby s měřičem, nebo se předem domluvte na ceně. Všímejte si detailů a buďte bdělí, aby se vaše cestování stalo nezapomenutelným zážitkem bez nepříjemností.
Kdy jet do Santiago de Chile?
Santiago de Chile? Nejlepší čas na návštěvu je jednoznačně mezi koncem listopadu a polovinou března. Slunce svítí, teploty jsou příjemné – lednové maximum se pohybuje kolem 28 °C, zatímco červenec, nejchladnější měsíc, dosahuje v průměru 10 °C. Deště se objevují hlavně od května do srpna, takže v tomto období počítejte s deštníkem. Zemědělství je pro oblast klíčové, středomořské klima mu nahrává. Nezapomeňte ochutnat místní vína, Chile je světovým producentem. Prozkoumejte malebné uličky historického centra, vyjeďte lanovkou na Cerro San Cristóbal pro panoramatické výhledy na město a Andské hory, a nezapomeňte na muzeum prekolumbovského umění – tam objevíte fascinující historii této země. V Andách se nabízí nespočet turistických tras, ale to už je na delší výlet.
Kolik stojí nový pas?
Takže, kolik vás bude stát ten nový pas? Závisí to na věku a rychlosti. Hlavní poplatek je 600 Kč pro dospělé (nad 15 let). Pro děti do 15 let je to podstatně méně – pouhých 100 Kč.
Platí se to hned při podání žádosti, takže si to připravte dopředu. Nezapomeňte, že tohle je jenom začátek. Další poplatek vás čeká při převzetí pasu.
A tady to začíná být zajímavé. Pokud si pas vyzvednete do 30 dnů na úřadě, kde jste žádost podali, nic dalšího platit nemusíte (kromě těch výše zmíněných poplatků). Pokud si ho ale vyzvedáváte jinde, nebo po 30 dnech, připravte si dalších 100 Kč.
Tip pro zkušené cestovatele: Plánujte předem! Zjednodušíte si život, pokud si ověříte dostupnost termínů na podání žádosti a převzetí pasu na vašem nejbližším úřadě. Někdy se čekací doby výrazně liší.
Co byste měli vědět před podáním žádosti:
- Připravte si potřebné doklady (občanský průkaz, fotografii atd. – přesné požadavky zjistíte na webu příslušného úřadu).
- Zkontrolujte platnost vašeho stávajícího cestovního dokladu, abyste si včas zařídili nový.
- Vyberte si správný typ pasu – standardní nebo biometrický (doporučuje se biometrický pro jednodušší cestování).
Na co si dát pozor při vyzvedávání:
- Přesný termín vyzvednutí si pečlivě zapište.
- Nezapomeňte si s sebou vzít doklad totožnosti.
- Po převzetí si pas pečlivě zkontrolujte, zda všechny údaje odpovídají skutečnosti.
Kam je bezpečné cestovat?
Bezpečnost při cestování je klíčová, ale záleží na tom, co od dovolené očekáváte. Klasické “bezpečné” destinace jako Evropa, Severní Amerika a Austrálie s Oceánií nabízí skvělou infrastrukturu a nízkou kriminalitu, takže se tam cítíte v pohodě i při individuálním cestování. Ale pro mě, jakožto milovníka aktivního cestování, to není vše.
Island – ano, je na prvním místě žebříčků, ale jeho divoká příroda si žádá respekt. Náročné túry, nepředvídatelné počasí – to je potřeba brát v potaz. Stejně tak i v dalších zemích zmiňovaných v žebříčku bezpečnosti, jako je Dánsko, Rakousko, Nový Zéland, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Irsko, Kypr, Kanada nebo Japonsko.
Z mé zkušenosti, v každé zemi existují místa, která jsou bezpečnější než jiná. Proto doporučuji:
- Před cestou se důkladně informujte: Zkontrolujte aktuální bezpečnostní situaci, doporučení ministerstva zahraničí a místní zákony.
- Plánujte trasy s ohledem na náročnost: Nepodceňujte fyzickou zátěž a připravte se na nepřízeň počasí.
- Informujte někoho o svém plánu cesty: Dejte vědět, kam jdete a kdy se plánujete vrátit.
- Naučte se základní fráze v místním jazyce: Usnadní vám to komunikaci a řešení případných problémů.
Ať už se vydáte kamkoliv, nezapomeňte, že i v bezpečných zemích se může stát nehoda. Důležitá je prevence a dobré plánování.
Pro inspiraci, zde je pár tipů na aktivní cestování v některých zmíněných zemích:
- Island: Trekking k vodopádům, jízda na koni, pozorování polární záře.
- Nový Zéland: Bungee jumping, rafting, turistika po Jižním Alpech.
- Kanada: Kajakování, turistika v Skalistých horách, lyžování.
Co se pije v Chile?
V Chile, zejména ve středním údolí, najdete fantastická vína. Undurraga a Tarapacá jsou jen dvě z mnoha světoznámých značek, které snadno seženete i doma. Doporučuji ochutnat i místní odrůdy, jako je Carmenere – ta se v Chile výborně daří a má unikátní chuť. Kromě vína je tu populární i pisco, silná pálenka z hroznů, jejíž původ je ale sporný – Chile se o něj přetahuje s Peru. Při výběru pisca se zaměřte na označení “pisco chileno”, abyste měli jistotu původu. Zajímavé jsou i místní druhy piva, které se ale méně exportují. Pro ochutnávku doporučuji navštívit vinice a palírny přímo v Chile – nabízí prohlídky s degustací a jedinečný zážitek. Nezapomeňte ochutnat i místní mošty a džusy z tropického ovoce, které jsou skvělé osvěžení.
Tip: V Chile se prodává i skvělé pivo, ale není tak známé v zahraničí. Vyzkoušejte ho místně!
Kam nejet na dovolenou?
Bulharsko: skvělé pro trekking v pohoří Pirin a Rodopy, cyklistiku podél Černomořského pobřeží, rafting na řece Iskar.
Chorvatsko: ideální pro jachting podél Dalmatského pobřeží, potápění u ostrovů, turistiku v pohoří Velebit a Plitvických jezerech.
Itálie: nekonečné možnosti! Treking v Dolomitech, cyklistika v Toskánsku, horolezectví v Alpách, kayaking v Cinque Terre.
Řecko: trekking na Krétě po Samaria Gorge, horolezectví na Olympu, kayaking a windsurfing na ostrovech.
Egypt: pouštní trekking na velbloudech, potápění v Rudém moři (nejlepší v oblasti Sharm el-Sheikh), výlety do starověkých památek.
Emiráty/Dubaj: méně pro klasický aktivní turismus, ale výborné pro windsurfing, kitesurfing a sandboarding v poušti.
Dominikána: surfing, kitesurfing, potápění a šnorchlování v Karibském moři, trekking v horách.
Kde nepotřebujete pas?
Pas není vždy nutností. Pro cestování v rámci schengenského prostoru a do některých dalších zemí postačuje občanský průkaz. To ovšem neznamená, že si můžete vždycky vystačit jen s ním. Situace se liší stát od státu a záleží i na vašich individuálních okolnostech.
Kam se dostanete bez pasu?
- Schengenský prostor: Volný pohyb osob platí pro většinu zemí EU, ale i Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Občanský průkaz je zde dostačující, ale doporučuji mít u sebe i jeho kopii.
- Některé země mimo EU: I mimo Schengenský prostor existují země, kam můžete cestovat s občanským průkazem. Mezi nimi jsou například Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, a další. Vždy si ale předem ověřte aktuální platná pravidla, protože se mohou kdykoliv měnit.
Důležité upozornění:
- Platnost občanského průkazu: Zkontrolujte, zda je váš občanský průkaz platný a zda jeho platnost pokrývá celou dobu vašeho pobytu v zahraničí. V některých zemích vyžadují delší platnost než je samotná délka pobytu.
- Letecké společnosti: I když je cestování s občanským průkazem povoleno, některé letecké společnosti mohou vyžadovat pas. Před nástupem na palubu si to ověřte u vaší letecké společnosti.
- Národní a regionální rozdíly: Nezapomeňte, že pravidla se mohou lišit v závislosti na vašich konkrétních cestovních plánech, způsobu cestování (letecky, vlakem, autem) a zvolených dopravních společnostech.
- Grónsko: Dánsko je součástí Schengenu, ale pro Grónsko platí výjimka a pas je zde nutný.
Před každou cestou důrazně doporučuji konzultovat aktuální informace na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky nebo příslušného velvyslanectví nebo konzulátu dané země.
Kam se nedoporučuje cestovat?
Otázka bezpečnosti při cestování je klíčová a bohužel některé země představují značné riziko. Absolutně nedoporučuji cestu do zemí jako Afghánistán, Alžírsko, Ázerbájdžán, Irák, Pákistán a Sýrie. Můj osobní zážitek z desítek navštívených zemí mi ukazuje, že bezpečnostní situace v těchto oblastech je extrémně nepředvídatelná a pro běžného turistu životu nebezpečná. Nejde jen o terorismus, ale i o politickou nestabilitu, vysokou kriminalitu a nedostatek infrastruktury, která by zajistila bezpečný pohyb a pomoc v nouzi. Mnohé z těchto států trpí chronickou chudobou, což dále zvyšuje riziko kriminality a náhodných incidentů. Riziko únosu, ozbrojených útoků a ztráty života je zde mnohonásobně vyšší než v běžných turistických destinacích. Informace od ministerstva zahraničí a cestovních agentur by měly být brány s maximální vážností. Před cestou do jakékoli země pečlivě zvažte všechna rizika a řiďte se oficiálními doporučeními. Vaše bezpečnost je na prvním místě.
Pro úplnost je nutné dodat, že i v zemích s obecně nízkým rizikem se mohou vyskytovat nebezpečné oblasti. Důkladná příprava a sledování aktuální bezpečnostní situace jsou proto nezbytné, ať už se chystáte kamkoli.
Jak dlouho trvá let do Chile?
Délka letu do Chile závisí výrazně na zvolené trase a počtu přestupů. Přímé lety z Evropy do Chile neexistují, proto se počítejte s minimálně jedním, spíše však s dvěma přestupy. Uvedená doba letu 46 hodin a 20 minut s dvěma přestupy je realistická. To zahrnuje čas strávený na letištích při čekání na navazující lety, což může být značně časově náročné, zejména při přestupech v rušných letištních hub. Při plánování cesty je proto důležité zohlednit i toto. Doporučuji prověřit si délku jednotlivých úseků letu a časové rezervy mezi nimi, aby se předešlo zbytečným komplikacím. Kvalita letecké společnosti a typ letadla také hrají roli v celkovém komfortu letu. Dlouhé lety vyžadují pečlivou přípravu a volbu pohodlného oblečení, případně speciální pomůcek pro komfortnější cestování. Ceny letenek se liší podle sezóny a dostupnosti, proto je vhodné sledovat nabídky s dostatečným předstihem.
Proč je Mexiko nebezpečné?
Mexiko je krásná, ale i riskantní země. Zemětřesení jsou zde častá, proto se před cestou informujte o jejich riziku v plánované oblasti a seznamte se s pokyny pro případ nouze. Tyto instrukce obvykle najdete v hotelu, ale je dobré si je přečíst i předem online. V případě zemětřesení dodržujte pokyny místních úřadů a vyhledejte bezpečné místo.
Důležité je respektovat místní kulturu. Na některých místech, zejména v oblastech s převážně indiánským obyvatelstvem, je fotografování lidí bez jejich souhlasu silně nevhodné, ba dokonce nebezpečné. Zeptejte se vždy na svolení, než začnete fotografovat. Naučte se pár základních španělských frází – usnadní to komunikaci a ukáže vaši úctu.
Bezpečnost je potřeba brát vážně i mimo přírodní katastrofy. V některých oblastech je vyšší kriminalita, proto se vyhýbejte nebezpečným čtvrtím a nedávejte najevo, že máte u sebe cennosti. Používejte oficiální taxi služby a důvěřujte své intuici – pokud se vám něco zdá podezřelé, raději se tomu vyhněte.
Před cestou si sjednejte cestovní pojištění s komplexní ochranou. To vám v případě potíží, ať už zdravotních, či jiných, výrazně pomůže. Informujte se o doporučených očkováních a preventivních opatřeních proti nemocem.
Kdy jet do Chile?
Optimální doba cesty do Chile závisí na zvolené oblasti. Země totiž nabízí extrémně rozmanité klima. Sever, charakteristický suchým a horkým počasím, je ideální navštívit mezi březnem a listopadem. Vyhnete se tak nejintenzivnějším letním vedrům (prosinec – březen), které mohou být únavné. V této době si užijete příjemnější teploty a méně turistů.
Střední Chile, zahrnující například Santiago, nabízí příjemné klima na jaře a na podzim (září – listopad a březen – květen). Léta jsou zde teplá a suchá, zimy mírné a vlhké.
Jižní Chile, s Patagonií a Ohňovou zemí, je naopak ideální pro milovníky zimních sportů. Od června do září zde najdete ideální podmínky pro lyžování a snowboarding. Avšak, je potřeba počítat s chladným a deštivým počasím a kratšími dny. Letní měsíce (prosinec – únor) jsou v jižní části Chile chladnější, ale slunnější a ideální pro trekking a objevování nádherné patagonské přírody.
Nezapomeňte na to, že Chile je dlouhá a úzká země, a proto se klima v jednotlivých regionech liší dramaticky. Před cestou si proto důkladně prostudujte předpověď počasí pro vybranou oblast a přizpůsobte své oblečení i plány aktivitám, které chcete provádět.
Kam není potřeba pas?
Občanský průkaz vám stačí v celé EU – to je samozřejmost. Většina lidí si ale neuvědomuje, že i mimo EU se dá cestovat s občankou docela daleko. Zapomenout nesmíte na několik zámořských území Francie, jako jsou například Guadeloupe, Martinik nebo Réunion – krásné ostrovy s karibskou atmosférou a francouzským šarmem. Vždycky si ale ověřte aktuální platnost cestovních podmínek, protože se mohou měnit. Důležitá poznámka: Rusko, Bělorusko, Ukrajina a Turecko vyžadují pas. A pozor na Grónsko – tam se bez pasu neobejdete. Mimochodem, cestování jen s občankou otevírá dveře k mnoha spontánním výletům – nikdy nevíte, kam vás zavede cesta! Nezapomínejte, že i s občankou je důležité mít pojištění a kopie důležitých dokumentů. Ušetří vám to mnoho starostí v případě ztráty.
Při plánování výletů s občankým průkazem si vždy ověřte platnost vašeho průkazu a aktuální cestovní podmínky na stránkách ministerstva zahraničí. Každá země si může stanovit vlastní pravidla. A nezapomeňte na pohodlnou obuv – budete ji potřebovat na prozkoumání všech těch úžasných míst!