Jihoafrická republika je úžasná, ale bezpečnost je priorita! Kriminalita, bohužel, je vysoká, zejména ve městech a jejich okolí. Zapomeň na romantické večerní procházky městem – raději se drž turistických oblastí a v případě potřeby využij Uber nebo Bolt. Satelitním městským sídlištím se vyhýbej obloukem. I v bohatších čtvrtích hrozí loupeže, takže bdělost je klíčová. V národních parcích, kde se pohybuji nejraději, je zase potřeba dávat pozor na divokou zvěř – lvi, levharti, sloni… to nejsou žádní mazlíčci. Nos s sebou vždycky repelent proti komárům, malárii se nedá podcenit. Pro cesty do vzdálenějších oblastí je nutné mít spolehlivé auto s pohonem 4×4 a v ideálním případě zkušeného místního průvodce. Plánuj si trasy pečlivě, informuj se o aktuální situaci a nepodceňuj ani drobné bezpečnostní opatření – nenechávej cennosti v autě, informuj někoho o svých plánech a měj po ruce nouzové kontakty. Předem si sjednej cestovní pojištění s komplexní asistenční službou – věř mi, může se to hodit.
Kdy nejlépe na Nový Zéland?
Nový Zéland – země kontrastů, kde se snoubí dramatické fjordy s bujnou zelení a zasněžené vrcholky hor s písečnými plážemi. A kdy se vydat na cestu do této úchvatné země? Ideální období pro návštěvu je od října do května, tedy od novozélandského jara do podzimu. V této době panují nejpříjemnější teploty a počasí je stabilnější, než v zimních měsících.
Nejvyšší teploty zaznamenáte od prosince do února, což je novozélandské léto. To je perfektní čas pro koupání, opalování a vodní sporty. Počítejte ale s vyššími cenami ubytování a většími davy turistů. Pokud toužíte po klidnější dovolené a nižších cenách, doporučuji spíše jarní (říjen – listopad) nebo podzimní (březen – květen) měsíce. Na jaře se probouzí příroda, všude kvetou květiny a krajina se barví do pestrých barev. Na podzim se zase můžete těšit na nádherné podzimní zbarvení listí.
Nezapomeňte ale, že Nový Zéland je rozlehlá země s různými klimatickými pásmy. Na Jižním ostrově může být v zimě (červen – srpen) pořádně chladno, hory se pokrývají sněhem a některé horské průsmyky jsou uzavřeny. Avšak i zimní měsíce nabízejí jedinečný zážitek, například lyžování a snowboarding. Pro letní aktivity na Jižním ostrově je důležité si ověřit, zda je konkrétní oblast dostupná a zda je počasí příznivé, protože na některých místech může i v létě sněžit ve vyšších polohách.
Plánujete-li trek po některé z mnoha turistických tras, je třeba zohlednit i déšť, který se může objevit v jakémkoliv ročním období. Dobře si proto naplánujte cestu a nepodceňujte výbavu. Ať už si vyberete jakoukoliv dobu k návštěvě, Nový Zéland vám zaručí nezapomenutelný zážitek.
Jaký je nejmenší národní park v ČR?
Národní park Podyjí, s rozlohou pouhých 63 km², skutečně drží titul nejmenšího národního parku České republiky. Jeho unikátní poloha na hranici s Rakouskem mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí mu dodává zvláštní kouzlo. Na rozdíl od rozlehlých národních parků jiných zemí, například Yellowstone v USA, který se rozkládá na ploše přes 8983 km², nabízí Podyjí intenzivní zážitek z malebné krajiny. Tato oblast je charakteristická údolím řeky Dyje, s dramatickými skalními útvary, vinicemi a vzácnými druhy rostlin a živočichů. Pro milovníky turistiky nabízí Podyjí hustou síť turistických stezek a cyklostezek, které proplétají úchvatnou krajinu. Jeho komorní rozměry umožňují prozkoumat park do hloubky za pouhý den, na rozdíl od mnohem větších parků, kde je k prozkoumání potřeba mnohem více času. Díky svému menšímu rozsahu a pestré fauně a floře se Podyjí stává ideálním místem pro pozorování ptáků a dalších živočichů. Jeho jedinečné mikroklima a biodiverzita jsou výsledkem unikátní geografie a dlouhé historie lidského osidlování.
Jak se jmenuje nejmladší národní park v ČR?
České Švýcarsko, nejmladší národní park České republiky, oslavilo v roce 2025 své 23. narozeniny. Vyhlášený 1. ledna 2000, s rozlohou 79 km², chrání jedinečnou krajinu pískovcových skal, jehož symbolem je impozantní Pravčická brána, největší skalní brána v Evropě. Ale České Švýcarsko není jen o Pravčické bráně. Oblast nabízí rozsáhlou síť turistických stezek, které vedou k dalším fascinujícím skalním útvarům, jako je například Jetřichovické skalní město, s jeho labyrintem soutěsek, skalních věží a romantických vyhlídek. Pro milovníky vodních ploch je tu Tiské stěny a Malá Pravčická brána, pro skalní lezce nespočet cest různé obtížnosti. Kromě geologických unikátů zde najdete i bohatou faunu a flóru, typickou pro tuto specifickou oblast. Doporučuji návštěvu mimo hlavní sezónu, pro klidnější prozkoumání této překrásné, ale zároveň křehké přírodní rezervace. Plánujete-li výlet, nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek vody, některé stezky jsou náročnější. Pro pohodovější poznávání oblasti lze využít i loďky na Labi.
Kolik je v ČR národních přírodních památek?
V České republice nalezneme 126 národních přírodních památek, které celkem zabírají 11409,16 hektarů. To je jen zlomek oproti celkové rozloze chráněných území. Pro srovnání, národních přírodních rezervací je 109 a jejich rozloha je podstatně větší – 30832,36 hektarů. Tento rozdíl v rozloze je dán tím, že národní přírodní památky obvykle chrání menší, ale výjimečně cenné lokality s unikátní geologií, botanikou či zoologií. Myslím si, že objevování těchto skrytých klenotů je pro každého cestovatele jedinečným zážitkem. Můžete zde nalézt vzácné druhy rostlin a živočichů, fascinující skalní útvary, nebo pozůstatky dávné historie. Pro úplnost, zmíním i 1623 přírodních památek (5241,59 ha) a 823 přírodních rezervací (4306,62 ha), které doplňují mozaiku chráněných území České republiky a nabízejí další nezapomenutelné zážitky.
Jaké jsou naše čtyři národní parky?
Česká republika se může pyšnit čtyřmi národními parky, skutečnými skvosty naší přírody. Národní park Šumava, s rozsáhlými lesy a tajemnými rašeliništi, nabízí úchvatné výhledy a jedinečnou divokou zvěř. Jeho horský charakter láká k náročným túrám i klidnějšímu poznávání. Národní park Podyjí, na hranicích s Rakouskem, uchvátí malebnými vinicemi, skalními útvary a údolím řeky Dyje. Cyklostezky a turistické trasy zde protkávají krajinu s bohatou biodiverzitou. Národní park České Švýcarsko, známý svými pískovcovými skalními městy, je rájem pro horolezce a milovníky panoramatických výhledů. Dominantou je samozřejmě Pravčická brána, největší skalní brána v Evropě. A konečně Krkonošský národní park, nejstarší český národní park, představuje unikátní vysokohorskou krajinu s vrcholy Sněžky a typickou krkonošskou flórou a faunou. Tyto čtyři parky dohromady pokrývají pouhých 1,5 % rozlohy České republiky, což zdůrazňuje jejich vzácnost a potřebu ochrany. Každý z nich nabízí nezapomenutelné zážitky a stojí za návštěvu – doporučuji pečlivě naplánovat cestu a zvážit náročnost jednotlivých tras.
Kde se platí franky?
Švýcarský frank (CHF), oficiálně Schweizer Franken, franc suisse, franco svizzero či franc svizzer, není jen pouhou měnou, ale i symbolem stability a prosperity. Platí se jím ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, dvou malých, ale ekonomicky silných alpských zemích. Jeho stabilita je světově proslulá a často slouží jako útočiště investorů v dobách nejistoty.
Zajímavost: Mince a bankovky jsou krásně a detailně zpracované, často s motivy z švýcarské historie a přírody. Stojí za to si je sbírat!
Praktické informace: V obou zemích je bezproblémový přístup k bankomatům a platebním kartám, nicméně v menších obchodech a na venkově se stále běžně platí hotově. Kurz franku vůči české koruně se pravidelně mění, proto je vhodné si jej před cestou ověřit. Nezapomeňte, že v obchodech se často setkáte s kulatými cenami – drobné se většinou nevrací.
Tip pro cestovatele: Vzhledem k vysoké životní úrovni ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku se připravte na vyšší ceny než v České republice. Plánujte rozpočet s ohledem na toto.
Kdy je nejlepší jet do Jihoafrické republiky?
Optimální doba pro návštěvu Jihoafrické republiky je během jejich léta, našeho zimy – od října do dubna. Hlavní sezóna pak spadá do období listopad až únor, kdy se teploty pohybují kolem příjemných 27 stupňů Celsia. To platí obecně, ale v některých regionech se klima liší.
Krugerův národní park je skvělý celoročně, ale v suchém období (květen až září) je zvířata snáze spatřit u vodních zdrojů. Vlhké období (říjen až duben) nabízí bujnější vegetaci, ale pozor na silné deště a méně předvídatelné pozorování zvířat. Doporučuji zvážit i specifické aktivity, které chcete podniknout.
- Pobřeží: V létě je zde nejtepleji a nejvíce turistů. Mimo sezónu je klidnější, ale je třeba počítat s chladnější vodou.
- Kapské Město: Mírné klima umožňuje návštěvu celoročně. Léto je teplé a slunečné, ideální pro prohlídku města a okolí. Jaro a podzim nabízí příjemné teploty pro pěší turistiku.
- Drakensberg: Ideální je jaro a podzim pro trekking a turismus. V létě je horko, v zimě může sněžit.
Při plánování cesty je třeba zvážit nejen počasí, ale i cenu zájezdů, která je v hlavní sezóně zpravidla vyšší. Také je důležité si zarezervovat ubytování a letenky s předstihem, hlavně v hlavní sezóně.
- Říjen – listopad: Příjemné počasí, méně turistů než v hlavní sezóně.
- Prosinec – únor: Hlavní sezóna, nejvíce turistů, vyšší ceny, ale i nejlepší počasí.
- Březen – duben: Stále příjemné počasí, méně turistů než v hlavní sezóně, ceny klesají.
Kde se platí mýto v Rakousku?
Rakouské dálnice a rychlostní silnice? Platí se všude! To je první a nejdůležitější věc, kterou si musíte uvědomit. Žádné výjimky, žádné úniky. Jedete po dálnici v Rakousku s autem, které podléhá mýtu? Zaplaťte si ho. Tohle není jen doporučení, ale povinnost.
Nezaplacení mýta není legrace. Můžete se těšit na pořádně tučnou pokutu – minimálně 300 EUR. Okresní správní orgán (Bezirkshauptmannschaft) se s vámi nebude mazlit. A věřte mi, zkušenost z první ruky to potvrzuje, není to nic příjemného.
Jak to tedy funguje? Neexistuje jeden univerzální systém. Pro osobní automobily je nejčastější způsob platby elektronická dálniční známka (Vignette). Tu si musíte koupit předem a nalepit na čelní sklo. Dbejte na správné datum platnosti! Existují různé varianty dle délky platnosti, vyberte si dle plánované délky cesty.
Nepodceňujte kontroly! Rakouská policie pravidelně kontroluje dodržování povinnosti platit mýto. Nevěřte, že se vám to vyhne. Je to běžná praxe a pokuty jsou vysoké.
Tip pro zkušené cestovatele: Koupit si dálniční známku online je obvykle jednodušší a levnější než na benzínce těsně před hranicemi. Ušetříte si tak stres a čas.
Zapamatujte si: Před cestou do Rakouska si ověřte, zda vaše vozidlo podléhá mýtnému a jakým způsobem ho uhradit. Informace naleznete na oficiálních stránkách ASFINAG (rakouský správce dálnic).
Kam do přírody Královéhradecký kraj?
Královéhradecký kraj nabízí pestrou paletu přírodních krás. Adršpašsko-Teplické skály, největší skalní město Česka, fascinují svými monumentálními skalními útvary a tajemnými jezírky. Plánujete-li delší výlet, doporučuji pěší túru s průzkumem všech zákoutí, včetně méně známých stezek. Nezapomeňte na pohodlnou obuv!
Broumovské stěny v CHKO Broumovsko nabízejí impozantní skalní panorama s unikátní flórou a faunou. Ideální místo pro milovníky skalního lezení a panoramatických výhledů. Pro méně zkušené turisty doporučuji kratší, ale stejně krásné trasy podél úpatí stěn.
Čapí hnízdo v Mladých Bukách je skvělým místem pro rodinný výlet. Kromě pozorování čápů se zde můžete kochat krásami východních Čech a načerpat energii v poklidné přírodě. V okolí se nachází mnoho cyklotras, vhodné i pro rodiny s dětmi.
Romantické údolí Plakánek je ideální pro odpočinkovou procházku nebo piknik. Klidná atmosféra a šumění potoka zaručí dokonalý relax. Vhodné i pro kočárky.
Naučná stezka Zemská brána podél Divoké Orlice nabízí nádherné výhledy a fascinující informace o místní přírodě a historii. Trasa je dobře značená a vhodná pro všechny věkové kategorie.
Safari Park Dvůr Králové je samozřejmě atrakcí pro všechny věkové skupiny. Zažijete zde Afriku na dosah ruky a uvidíte zvířata v jejich přirozeném prostředí. Doporučuji naplánovat si dostatek času na prohlídku.
A konečně, Velká Deštná v Orlických horách nabízí výstup na rozhlednu s dechberoucími panoramaty celého pohoří. Připravte se na náročnější výstup, ale odměna za vynaložené úsilí stojí za to. Nezapomeňte na teplé oblečení, i v létě se v horách může ochladit.
Jaký je nejstarší národní park na světě?
Nejstarším národním parkem světa je Yellowstonský národní park, založený v roce 1872. Jeho vznik znamenal průlom v ochraně přírody a posloužil jako vzor pro další parky po celém světě. Rozkládá se na území tří států – Wyomingu, Montany a Idaha – a pyšní se gejzíry, horkými prameny, velkým množstvím divoké zvěře, včetně bizonů, medvědů grizzly a vlků. Je to oblast s jedinečnou geotermální aktivitou, proslulá například gejzírem Old Faithful, jehož erupce jsou fascinujícím přírodním divadlem. Plánování návštěvy vyžaduje pečlivou přípravu, kvůli rozlehlému území a proměnlivému počasí. Doporučuji si předem zarezervovat ubytování a prostudovat mapy turistických tras, abychom si cestu naplno užili a ochránili jak sebe, tak i unikátní ekosystém parku. Pamatujeme si, že jsme zde hosty a musíme se chovat ohleduplně k přírodě.
Kde leží Krugerův národní park?
Krugerův národní park, jeden z největších a nejznámějších v Africe, se rozkládá na východě Jihoafrické republiky, konkrétně na území provincií Limpopo a Mpumalanga. Jeho rozloha je impozantní a nabízí nekonečné možnosti pro safari. Řeky Limpopo a Crocodile, tečoucí parkem, jsou životně důležité pro jeho ekosystém, živí bohatou faunu a flóru. Množství menších řek dále prohlubuje biodiverzitu. Na východě park hraničí s Mosambikem, kde se tyčí pohoří Lembobo, tvořící přirozenou bariéru.
Pro návštěvníky je Krugerův park rájem. Můžete zde spatřit “Velkou pětku” – lvy, slony, nosorožce, levharty a buvoly – a mnoho dalších fascinujících zvířat, od majestátních žiraf a zeber až po plaché antilopy. Nejlepší doba pro návštěvu je během suchého období (květen až říjen), kdy je zvěř koncentrovaná kolem vodních zdrojů a pozorování je snazší. Doporučuji plánovat pobyt na více dní, abyste si tento přírodní poklad v klidu užili. Nezapomeňte na spolehlivý 4×4 vůz a zkušeného průvodce, který vám pomůže s orientací a zvýší šanci na pozorování vzácných druhů.
Park nabízí různé typy ubytování, od luxusních lodge až po kempy pro dobrodružnější duše. Před cestou je důležité si přečíst pokyny ohledně bezpečnosti, vzhledem k přítomnosti divokých zvířat. Připravte se na horké počasí, silné slunce a počítejte s dlouhými cestami po prašných cestách.
Jaký je nejstarší národní park v ČR?
Krkonošský národní park, založený 17. května 1963, skutečně nese titul nejstaršího národního parku České republiky. Jeho vyhlášení, čtyři roky po svém polském protějšku, Karkonoském národním parku (vyhlášen 16. června 1959), znamenalo klíčový krok v ochraně unikátní krkonošské krajiny. Mnoho z mých cest po světě mi ukázalo, že ochrana takovýchto přírodních pokladů je nesmírně důležitá. Krkonoše, s dominantním Sněžkou (1602 m n. m.), nabízejí úchvatnou rozmanitost ekosystémů, od horských smrčin a luk až po rašeliniště a skalní útvary. Tato rozmanitost je výsledkem tisíciletého formování krajiny ledovci a následným vlivem lidské činnosti, která se zde projevovala po staletí. Dnes park chrání přes 55 000 hektarů území a nabízí návštěvníkům nespočet turistických tras, od nenáročných procházek po náročnější výstupy na vrcholky hor. Jeho poloha na hranici s Polskem také zdůrazňuje mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany přírody, což je v dnešní době klíčové pro udržení biodiverzity.
Zdejší unikátní flóra a fauna, včetně vzácných druhů rostlin a živočichů, si zaslouží naši maximální ochranu, a Krkonošský národní park v tomto směru plní svou úlohu excelentně. Jeho existence je inspirací pro další snahy o ochranu přírody nejen v České republice, ale i po celém světě. Navštívit tento park znamená prožít kus autentické divočiny, pouhých pár hodin jízdy od rušných měst.
Jaké jsou národní parky v České republice?
Česká republika se pyšní čtyřmi národními parky, každý s unikátním charakterem. Krkonošský národní park, nejstarší z nich, nabízí nádherné horské scenérie, výhledy z hřebenů a možnost turistiky, cyklistiky i lyžování. Nezapomeňte na Sněžku, nejvyšší horu České republiky! Národní park Šumava, největší z kvarteta, je rájem pro milovníky divoké přírody, s rozsáhlými lesy, rašeliništi a romantickými řekami. Doporučuji výlety po naučných stezkách a pozorování unikátní šumavské fauny. Národní park Podyjí, nejmenší, ale o to kouzelnější, se vyznačuje malebnými údolími řeky Dyje a nabízí úchvatné skalní útvary a vinice. Ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku. A konečně, Národní park České Švýcarsko, nejmladší, láká skalními městy, úchvatnými výhledy a známým Pravčickou bránou, největší skalní bránou v Evropě. Každý z parků poskytuje nezapomenutelný zážitek a je skvělým cílem pro výlety různých typů.
Jak dlouho se letí do jaru?
Z České republiky do Jihoafrické republiky, konkrétně do Kapského Města, se létá s 13 leteckými společnostmi, nejčastěji z Prahy. Připravte se na dlouhou cestu, průměrná doba letu jedním směrem je 17 hodin a 54 minut. To je zhruba doba, za kterou se dá objet polovinu Evropy autem! Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 49 502 Kč, ale záleží na ročním období a včasnosti rezervace. Doporučuji sledovat ceny letenek s dostatečným předstihem a být flexibilní s termíny. Zkuste vyhledávače letenek, které vám ukáží i méně známé, ale levnější varianty s přestupem. Nezapomeňte na časové pásmo – v Jihoafrické republice je časový rozdíl +1 hodinu v zimě a +2 hodiny v létě. Připravte se na teplé klima, opalovací krém a repelent proti hmyzu jsou nezbytností. A co je nejdůležitější? Užijte si Jižní Afriku na maximum! Je to země plná úžasných kontrastů, od nádherných pláží až po dramatické hory.
Jaký je největší stát v Africe?
Největším africkým státem z hlediska rozlohy je Alžírsko, země s fascinujícími pouštními krajiny, pohořím Atlas a úchvatným pobřežím Středozemního moře. Nabízí nespočet možností pro trekking, horolezectví a objevování odlehlých koutů Sahary. Pro milovníky adrenalinu je ideální místo pro výlety na velbloudech, jízdu na čtyřkolkách nebo dokonce i paragliding.
Pokud se ale zaměříme na počet obyvatel, pak se na první místo dostává Nigérie, dynamická země s pulzujícími městy a rozmanitou kulturou. Zde je turistika spíše zaměřená na poznávání tradičních trhů, návštěvu národních parků s bohatou faunou a flórou (např. park Yankari s divokými slony) a zažívání autentického afrického života.
Který národní park v České republice je nejnavštěvovanější?
Krkonošský národní park – jednoznačná odpověď na otázku, který český národní park láká nejvíce návštěvníků. A není se čemu divit! Jeho popularita není náhodná; jedná se totiž o nejstarší národní park v České republice, založený už v roce 1963. Rozkládá se na severu Čech v majestátních Krkonoších, nejvyšším pohoří naší země.
Co Krkonoše nabízejí? Mnohem více, než jen krásnou přírodu. Můžete se těšit na:
- Úchvatné výhledy: Panoramatické pohledy z hřebenů Krkonoš, s výhledem na Sněžku, nejvyšší horu Česka (1602 m n. m.), jsou nezapomenutelným zážitkem.
- Rozmanitou faunu a flóru: Krkonoše jsou domovem unikátních druhů rostlin a živočichů, které se jinde v České republice nenajdou. Pozorujte například kamzíky, tetřívky, či vzácné druhy květin.
- Bohatou síť turistických tras: Od nenáročných procházek po náročnější horské túry – každý si najde něco pro sebe. Vyberte si trasu dle vašich schopností a užijte si krásu Krkonoš.
- Historické památky: Kromě přírody objevíte i řadu zajímavých historických památek, jako jsou například horské boudy či kaple.
Tipy pro plánování výletu:
- Doprava: K dispozici je dobrá síť autobusových linek a železnic, ale i parkoviště u vstupů do parku. Počítejte ale s možností omezení parkování v sezóně.
- Ubytování: Nabídka ubytování je pestrá – od horské chaty přes penziony až po luxusní hotely. Rezervaci doporučuji včas, zejména v hlavní turistické sezóně.
- Počasí: Horské počasí je proměnlivé, proto se před výletem vždy podívejte na předpověď a nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv.
- Mapa a kompas: I na turisticky značených trasách se může snadno stát, že se ztratíte. Nepodceňujte proto mapu a kompas, nebo GPS navigaci.
Navštivte Krkonošský národní park a přesvědčte se sami o jeho kouzlu. Jedná se o zážitek, na který jen tak nezapomenete.
Kde se platí randy?
Randy se platí v Jihoafrické republice. Místní měna je jihoafrický rand (ZAR). Aktuální kurz se samozřejmě mění, ale v roce 2025 to bylo zhruba 1 ZAR = 1,16 CZK (to je jen orientační hodnota, vždycky si zkontrolujte aktuální kurz před cestou!). Přestože je rand oficiální měnou, v turistických oblastech, restauracích a větších obchodech bez problémů přijímají platební karty (Visa, Mastercard a podobně). Doporučuji mít u sebe menší částku randů v hotovosti na drobné nákupy na trzích a v menších obchodech, kde karty nemusí být akceptovány. Vyměnit si peníze můžete v bankách, směnárnách nebo v některých hotelech, ale pozor na poplatky! Většinou je výhodnější platit kartou, ale vždycky si ověřte poplatky za platby v zahraničí u své banky.
Tip: V Jihoafrické republice se setkáte s různými druhy randů – mincemi i bankovkami. Seznamovat se s nimi je dobré předem, aby vás na místě nic nepřekvapilo.
Kam v Národním parku Podyjí?
Národní park Podyjí nabízí nezapomenutelný zážitek pro milovníky přírody i historie. Znojmo, brána do parku, je skvělým výchozím bodem pro objevování jeho krás. Moje TOP 7 tipů, které by vám neměly uniknout:
Zřícenina Cornštejn: Romantické ruiny hradu z 14. století nabízejí úchvatné výhledy do údolí Dyje. Doporučuji navštívit za krásného počasí, kdy je výhled nejkrásnější. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, cesta k hradu vede po ne zcela jednoduchém terénu.
Hrad Bítov: Impozantní hrad s bohatou historií, stojící na skalním ostrohu nad řekou. Prohlídka hradu je skvělým zážitkem pro celou rodinu. V letních měsících se zde konají různé kulturní akce.
Zámek Vranov nad Dyjí: Nádherný barokní zámek s rozlehlým parkem a nádhernou expozicí. Pro milovníky historie a architektury je to absolutní must-see. V areálu zámku se nachází i kavárna s terasou, ideální místo pro odpočinek.
Vranovská přehrada: Ideální místo pro vodní sporty, relaxaci a procházky po břehu. V létě je zde plno života, můžete si zde půjčit loďku, nebo se jen kochat krásnou krajinou.
Sealsfieldův kámen: Malebné místo s úchvatnými výhledy na řeku Dyji a okolní krajinu. Perfektní místo pro piknik a odpočinek od turistického ruchu. Doporučuji navštívit během západu slunce.
Hrad Hardegg: Nachází se již v Rakousku, ale je snadno dostupný z Podyjí a jeho návštěva rozhodně stojí za to. Hrad nabízí fascinující pohled do středověku. Můžete ho spojit s celodenním výletem.
Celodenní výlet podél Dyje: Projděte se po krásné pěšině podél řeky Dyje. Můžete si vychutnat nádhernou přírodu, pozorovat ptáky a užít si klid a ticho. Nezapomeňte si vzít s sebou dostatek vody a svačinu.