Na co si dát pozor v Malajsii?

Malajsie je nádherná země, ale jako v každé destinaci, i zde je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Kapesní krádeže jsou bohužel běžnou záležitostí, zejména v rušných turistických oblastech Kuala Lumpuru a dalších větších měst. Vždy mějte své cennosti – pas, peněženku, telefon – na očích a raději je uschovejte v batohu nošeném na hrudi, než v snadno přístupné tašce přes rameno.

Opustěná místa po setmění je vhodné vyhýbat se úplně. I když je Malajsie relativně bezpečná, zvýšíte tím riziko nežádoucích setkání. Hotelový trezor je ideálním místem pro uložení cestovních dokladů a větší hotovosti.

Nepodceňujte ani podvodníky. V turistických oblastech se můžete setkat s různými formami podvodů, od falešných taxikářů až po nátlak na nákup předraženého zboží. Buďte bdělí a nenechte se zmást zdvořilostí a přívětivostí některých jedinců. Před cestou si nastudujte základní malajské fráze – pomůže vám to v komunikaci a zamezí nedorozuměním.

Doprava představuje další potenciální riziko. Motocykly a skútry jsou ve městech velmi rozšířené a jejich řidiči někdy nedodržují dopravní předpisy. Při přecházení silnice buďte maximálně obezřetní.

A konečně, voda. Voda z kohoutku není pitná, pijte pouze balenou vodu. Dodržujte základní hygienická pravidla, abyste se vyhnuli střevním potížím.

Jaké jsou ceny v Malajsii?

Ceny v Malajsii jsou příjemně nízké, pokud se vyhnete přehnaně turistickým lokalitám. Láhev vody 1,5l se dá pořídit za 3,5 RM (cca 17 Kč), což je super pro ty, co se vydávají na treky. Večeře v lokální hospůdce s nápojem vyjde zhruba na 11 RM (cca 55 Kč). Mango si pochutnáte za 5 RM (cca 25 Kč), skvělý doplněk energie po náročném dni lezení po skalách. Plánujete výlet na ostrov? Zpáteční jízdenka na rychločlun vás vyjde na 70 RM (cca 350 Kč), ale záleží na vzdálenosti. V turistických restauracích s evropskou kuchyní se připravte na ceny kolem 30 RM (cca 150 Kč) za jídlo. Malé sladké pečivo seženete za 3 RM (cca 15 Kč), ideální svačinka na túru. Pro orientaci: 1 MYR (malajský ringgit) je přibližně 5 Kč. Nezapomeňte smlouvat na trzích, ceny se dají srazit! Doporučuji si s sebou vzít hotovost, platební karty nejsou všude přijímány. Lokalita ovlivňuje ceny – v Kuala Lumpuru je to dražší než na ostrovech.

Jaké očkování do Malajsie?

Do Malajsie žádné povinné očkování nepotřebuješ, což je super! Ale jako aktivní turista bych si tohle rozhodně neodpustil. Při delším pobytu, a to i při kratším, pokud plánuješ treky v džungli nebo návštěvu odlehlejších oblastí, je očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu a přeočkování proti tetanu naprostá nutnost.

Doporučuji:

  • Hepatitida A a B: Ochrana před infekcemi přenášenými vodou a jídlem.
  • Břišní tyfus: Riziko je zvýšené v oblastech s nedostatečnou hygienou.
  • Tetanus: Prevence je vždycky na místě, zvláště při aktivním pohybu v přírodě.

Kromě očkování:

  • Prevence komárů: Malajsie je rájem komárů, a proto je důležité používat repelenty, nosit dlouhé rukávy a kalhoty večer a v noci, a případně zvažte i repelentní sprej do prostoru. Riziko malárie je v některých oblastech, ale obecně nízké.
  • Pitná voda: Pijte pouze balenou vodu nebo vodu převařenou. Vyhněte se ledu v nápojích.
  • Jídlo: Dávejte si pozor na hygienu stravovacích zařízení. Vyhýbejte se pouličnému jídlu v neosvědčených místech.
  • Sluneční ochrana: Tropické slunce je silné, používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Co je zakázáno v Malajsii?

Malajsie je krásná země, ale s některými specifickými zákazy, na které je potřeba dát pozor. Nejdůležitější je si uvědomit, že pašování drog a omamných látek je trestáno velmi přísně, včetně trestu smrti. Ani s malým množstvím si rozhodně neriskujte. Podobně přísné tresty hrozí i za držení pornografického materiálu – definice je zde poměrně široká, proto je lepší se mu zcela vyhnout.

Méně známý je zákaz dovozu předmětů s izraelskou tématikou, včetně symbolů a výrobků. Tento zákaz je zakořeněn v politických vztazích a je potřeba ho respektovat. Stejně tak je zakázáno vnášet do země sečné zbraně, což je samozřejmě celkem logické. Zajímavostí je zákaz předmětů s potiskem či reprodukcí Koránu. Týká se to i zdánlivě nevinných suvenýrů – raději se vyhněte jakémukoliv nákupu, který by Korán mohl obsahovat.

Před cestou do Malajsie je tedy důležité si pečlivě zkontrolovat obsah zavazadel. Nedostatek informací o těchto zákazech může vést k nepříjemnostem a problémům s místními úřady. Na internetu najdete podrobnější informace a seznamy zakázaných věcí, ale prevence je vždy nejlepší – raději se vyhněte všem věcem, které by mohly být interpretovány jako problematické.

Jak se oblékat v Malajsii?

V Malajsii je vhodné se oblékat konzervativněji, než jste zvyklí. Ženy by měly upřednostňovat delší sukně a šaty (po/pod kolena), kalhoty nebo kraťasy, ale vždy s tričkem s krátkými rukávy. Tílka a příliš odhalující oblečení se nedoporučují, zejména mimo pláž. Na návštěvu chrámů a náboženských míst je vhodné mít s sebou šátek či sarong na zakrytí ramen a kolen. Praktické jsou lehké, prodyšné materiály z přírodních vláken, které vás ochrání před tropickým sluncem a vlhkostí. Nezapomeňte na pohodlnou obuv vhodnou na chůzi a prozkoumávání. V některých oblastech, zejména v severních státech, může být vhodné mít i lehčí svrchník na večer, kdy teplota klesá. V městských oblastech se můžete setkat s modernějším oblečením, ale obecně je vhodné se držet spíše konzervativnějšího stylu, abyste projevili úctu k místní kultuře.

Na pláž si samozřejmě můžete vzít plavky, ale počítejte s tím, že i tam je vhodné po opuštění pláže se převléknout do vhodnějšího oblečení. Dávejte pozor na kvalitu materiálů, aby vás oblečení chránilo před sluncem – UV ochrana je důležitá.

Jakou měnu si vzít do Malajsie?

Do Malajsie si vezmi dolary, eura, nebo libry – směň si je až na místě, kurz bude lepší. Lokální měnou je malajský ringgit (RM). Bankovky jsou v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 RM. Mince máš 5, 10, 20 a 50 senů (100 senů = 1 RM). V turistických oblastech bez problémů zaplatíš kartou, ale v odlehlých místech a u drobných prodejců radši měj hotovost. Vyměň si peníze na letišti, v bankách nebo směnárnách – vyhýbej se neoficiálním směnárnám. Pro aktivní turistiku si raději vezmi menší bankovky a mince na drobné nákupy a vstupy do národních parků, atd. Větší částky si nech na větší výdaje nebo pro případ nečekaných situací. Nezapomeň si zkontrolovat aktuální směnný kurz před cestou a během pobytu.

Co jíst v Malajsii?

V Malajsii se najíte skvěle, ať už budete v restauraci, nebo si dáte něco z pouličního stánku. Hlavně se nebojte experimentovat!

Klasika, kterou musíte ochutnat:

  • Nasi goreng: Smažená rýže, základní jídlo, které najdete všude. Často s kuřecím, krevetami nebo hovězím masem. Vždycky si ho dejte alespoň jednou.
  • Mee goreng: Smažené nudle, podobné nasi goreng, ale s nudlemi. V závislosti na regionu se liší složení a chuť. Dobré pro rychlou a vydatnou svačinu mezi výlety.
  • Nasi lemak: Národní jídlo! Kokosová rýže s ančovičkami, ořechy, kari a obvykle i masem (kuřecí je nejběžnější). Výborná energetická bomba před náročným turistickým dnem. Dávejte pozor na pálivost kari – někdy je to dost ostré!
  • Laksa: Polévka s nudlemi v aromatické kari omáčce. Existuje mnoho variant, od mléčných po pikantní. Doporučuji ochutnat několik druhů. Ideální po náročné túře.

Na osvěžení:

  • Cendol: Osvěžující dezert z rýžových nudlí, kokosového mléka, ledu a cukru. Perfektní v horku po prozkoumání džungle nebo po náročné cyklotuře.

Tipy pro aktivní turisty:

  • Balené vody: Pijte hodně vody, zejména během túr v tropickém podnebí.
  • Pouliční jídlo: Nebojte se jíst z pouličních stánků. Je to levné a autentické, jen si dejte pozor na hygienu. Vyberte si stánky s hodně zákazníky.
  • Pálivost: Zeptejte se na pálivost jídla, “tidak pedas” znamená “nepálivé”.
  • Alergie: Pokud máte alergie, naučte se základní malajské fráze, abyste se ujistili, že vaše jídlo neobsahuje alergeny.

Co nevynechat v Malajsii?

Malajsie nabízí nepřeberné množství zážitků. Chcete-li si ji opravdu užít, neměli byste minout ikonické Petronas Towers v Kuala Lumpuru – symbol moderní Malajsie, nabízející úchvatný výhled z vyhlídkové plošiny. Nedaleko se nachází majestátní Palác Sultan Abdul Samad, ukázka koloniální architektury, a impozantní mešita Masjid Jameh, klenot islámské architektury. Pro milovníky přírody jsou klíčové dva lokality na Borneu: Národní park Niah s fascinujícími jeskyněmi a prehistorickými nálezy, a Přírodní rezervace Gunung Mulu, UNESCO světové dědictví, známé svými rozsáhlými jeskynními systémy a unikátní biodiverzitou. Za kulturním zážitkem se vydejte k Jeskyním Batu s hinduistickým chrámem, kousek od Kuala Lumpuru, a k chrámu Sri Mahamariamman, působivému hinduistickému chrámu v samém srdci města. Plánujte dostatek času, protože každé z těchto míst si zaslouží důkladnější prozkoumání. Doporučuji se informovat o otevíracích dobách a případných vstupných poplatcích předem.

Tip pro cestovatele: Doprava mezi jednotlivými lokalitami může být časově náročná, zejména mezi pevninou a Bornem. Zvažte proto vhodnou kombinaci letecké a pozemní dopravy.

Kolik je 1 RM?

1 malajsijský ringgit (MYR) se 4.4.2025 rovnal 5,13 CZK. To znamená, že za 1 korunu dostaneš 0,1949 MYR. Plánuješ výlet do Malajsie? Nezapomeň si předem zkontrolovat aktuální kurz, protože se může lišit v závislosti na bance. V Malajsii se dá výborně trekovat, třeba v národním parku Taman Negara nebo Kinabalu. Nezapomeň si s sebou vzít repelent proti komárům a dobrou mapu, protože v některých oblastech je signál slabý až žádný. Počítej s teplým a vlhkým počasím, ideální je lehké, prodyšné oblečení a dostatek vody. Místní kuchyně je fantastická, ale buď opatrný s uličným jídlem, pokud máš citlivý žaludek. Výlet do Malajsie ti zaručeně zlepší náladu a nabijí tě energií.

Jakou SIM v Malajsii?

Plánujete cestu do Malajsie? Nezapomeňte na novou Digitální příjezdovou kartu, jejíž vyplnění je před vstupem do země povinné. Důležité upozornění: karta platí pouze pro JEDEN vstup. To znamená, že pokud plánujete vícenásobný vstup do Malajsie během jedné cesty, budete muset kartu vyplnit opakovaně pro každý vstup. Nepodceňujte to, úřady kontrolují dodržování této povinnosti. Doporučuji vyplnit kartu ještě před cestou, abyste ušetřili čas na letišti. Informace o kartě a její vyplnění naleznete na oficiálních stránkách malajsijských imigračních úřadů. Pro zkušenější cestovatele: nezapomeňte, že tato informace se může změnit, proto před cestou vždy ověřte aktuální platnost a požadavky. Bez vyplněné karty vám může být vstup do země odepřen.

Praktický tip: Uložte si potvrzení o vyplnění karty na telefon i do cloudu, abyste měli k němu kdykoli přístup.

Jaké jsou ceny na Maltě?

Malta – ceny? No, řekněme, že se připravte na lehce vyšší výdaje než doma. Sezóna hraje velkou roli, takže v hlavní sezóně (červenec-srpen) počítejte s vyššími cenami prakticky všude. Například hromadná doprava, ta je v létě dražší než mimo sezónu.

Jídlo: Restaurace? Počítejte s 15-25 EUR za osobu, záleží na typu podniku. Chcete-li ušetřit, vyzkoušejte místní “pastizzerie” – malé pekárny, kde seženete výborné a levné pastizzi (slané pečivo). Kapučíno si vychutnáte za cca 2,50 EUR, pivo kolem 3-3,50 EUR. V supermarketech najdete ceny srovnatelné s těmi našimi, ale některé produkty, hlavně dovážené, mohou být dražší.

Ubytování: Zde je rozmezí cen obrovské. Od levných hostelů po luxusní hotely. Doporučuji rezervovat s předstihem, zvláště v hlavní sezoně.

Doprava: Kromě autobusové dopravy (která je poměrně levná a spolehlivá), můžete využít i taxi nebo pronájem auta. Autem se dostanete i do odlehlejších koutů ostrova, ale parkování ve městech může být náročné a drahé.

Aktivity: Vstupné do muzeí a památek se pohybuje v rozmezí 5-15 EUR. Výlety lodí po moři se vyplatí rezervovat online předem, abyste získali nejlepší ceny. Prozkoumejte i bezplatné aktivity, jako jsou procházky po městech a koupání na krásných plážích.

Tip: Mnoho restaurací a obchodů nabízí denní menu, které je cenově výhodnější. Využívejte místní trhy pro nákup čerstvých potravin. A nezapomeňte ochutnat místní speciality!

Co se nesmí vozit z Malty?

Z Maldiv, ne z Malty, si nesmíš vozit šperky či ozdoby z želvoviny a korály – ochrana mořské fauny je tam na prvním místě! Pozor na to, i malé suvenýry můžou být problém. Od listopadu 2024 se navíc ruší celní úlevy na tabák, takže si cigarety, doutníky a tabák raději kup doma, abys ušetřil. Prostě si užívej krásy Maldiv, fotky a zážitky si vezeš s sebou a stačí! Mysli na to, že ochrana přírody je důležitá a často se kontroluje na letišti. Doporučuji si předem zkontrolovat aktuální celní předpisy na oficiálních stránkách.

Kdy letět do Malajsie?

Malajsie je skvělá destinace pro cestovatele po celý rok. Rozdíly v počasí mezi jednotlivými měsíci nejsou dramatické. I když se oficiálně hovoří o období dešťů od října do dubna, jedná se spíše o krátkodobé, intenzivní přeháňky, které se střídají se slunečnými dny.

Východní pobřeží (Terengganu, Kelantan, Pahang) je výjimkou. Zde od listopadu do poloviny února opravdu hodně prší a plánovat cestu sem v tomto období nedoporučuji.

Nejlepší doba pro návštěvu západního pobřeží (Penang, Kuala Lumpur, Langkawi) je obecně od května do září, kdy je sucho a teplo.

Pro potápění a šnorchlování je ideální období od března do října, kdy je moře klidné a viditelnost pod vodou nejlepší.

Pro surfování je vhodné navštívit východní pobřeží během období dešťů (listopad-únor), kdy se zvedají vlny.

Nezapomeňte na balíček na déšť, ať už cestujete kdykoli. I v “suchém” období se mohou objevit krátké spršky.

Kdy navštívit Malajsii?

Plánujete cestu do Malajsie? Optimální termín závisí na zvolené destinaci. Východní pobřeží Malajského poloostrova, s jeho nádhernými ostrovy a potápěčskými lokalitami, láká nejvíce od dubna do října. V tomto období panuje suché počasí, ideální pro pobyt na pláži i pro výlety do deštných pralesů. Západní pobřeží, s rušnými městy jako Kuala Lumpur a Penang, nabízí nejlepší podmínky od prosince do března. Můžete se těšit na nižší vlhkost a příjemné teploty. Pro Borneo, s jeho unikátní flórou a faunou, včetně orangutanů, doporučuji cestu od března do října, kdy je zde sucho a možnost pozorování zvířat je nejvyšší. Nezapomeňte, že i v suchých obdobích se mohou vyskytnout přeháňky, proto je vhodné sbalit si nepromokavou bundu. Rovněž zvažte monzunová období, která přinášejí silné deště a vítr, a která se v různých oblastech Malajsie projevují v rozdílných termínech. Před cestou je vhodné si prostudovat aktuální předpověď počasí a podmínky pro cestování v dané oblasti. Východní pobřeží je oblíbené pro surfování, zatímco západní je ideální pro poznávání kultury a historie. Borneo pak nabízí nezapomenutelný zážitek pro milovníky přírody a divoké zvěře.

Kolik stojí vízum do Malajsie?

Do Malajsie se dostanete bez vízových poplatků, pokud váš pobyt nepřesáhne 90 dnů. Vízum vám bude bezplatně vystaveno přímo na letišti při příletu. Pro cestu vám tedy stačí platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří chtějí prozkoumat tuto fascinující zemi.

Praktické rady zkušeného cestovatele:

  • Přestože vízum obdržíte na letišti, doporučuji si před odletem zkontrolovat platnost pasu, abyste předešli nepříjemným překvapením. Zbytečná nervozita před cestou není nikdy na místě.
  • Nezapomeňte na cestovní pojištění, které vám v případě zdravotních komplikací nebo ztráty zavazadel poskytne potřebnou ochranu. Malajsie je sice bezpečná země, ale prevence je vždy lepší než léčba.
  • Připravte se na tropické klima. Lehké, vzdušné oblečení, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a repelent proti komárům by neměly chybět ve vašem zavazadle.

Co se týče očkování: Žádná povinná očkování pro vstup do Malajsie nejsou. Nicméně, doporučuje se konzultace s lékařem ohledně doporučených očkování vzhledem k vaší individuální zdravotní situaci a plánovaným aktivitám (např. trekking v džungli). Prevence je vždy na prvním místě.

Čím platit v Malajsii?

V Malajsii platí malajsijský ringgit (MYR nebo RM). Noste u sebe drobné, hlavně nižší hodnoty ringgitů a senů (100 senů = 1 RM), protože drobní prodejci a pouliční stánky je raději přijímají. Bankovky jsou v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 RM, mince pak 5, 10, 20 a 50 senů. Kurz se mění, aktuální hodnotu si ověřte před cestou a během ní. Kartami se dá platit ve větších městech a turistických oblastech, ale v menších vesnicích a na trzích budete spíše potřebovat hotovost. Vyměňujte si peníze postupně, abyste nemuseli nosit velkou sumu hotovosti. Nezapomeňte si pořídit nějaké ringgity ještě před odjezdem, abyste měli na první výdaje po příletu. Výměnné kurzy se v letištních směnárnách mohou lišit od těch v bankách.

Kolik cvičí na jeden trénink?

Počet cviků na jeden trénink záleží především na vašem tréninkovém plánu. Z vlastní zkušenosti, ať už z trekingu v Nepálu, kde jsem musel být fyzicky fit, nebo z intenzivního výcviku před maratónem v New Yorku, vím, že efektivita je klíčová.

Celotělový trénink: Pokud preferujete celotělový trénink, ideální je jeden cvik na každou část těla. Menší svalové skupiny, jako například lýtka, je výhodné cvičit v supersériích s jinou svalovou skupinou – například s bicepsy po klikoch. Myslete na to, že po náročném dni prozkoumávání Machu Picchu budete potřebovat efektivní regeneraci.

Trénink podle partií: Při tréninku zaměřeném na jednotlivé partie těla se osvědčilo 3-4 cviky na větší svalové skupiny (např. nohy, záda, prsa) a 2-3 cviky na menší svalové skupiny (např. biceps, triceps, ramena). Představte si to tak, jako byste zdolali těžký kopec – důležité je rozložit síly a vybrat si správnou techniku.

  • Příklad pro nohy (větší svalová skupina): dřepy, výpady, leg press, hamstring curls.
  • Příklad pro biceps (menší svalová skupina): bicepsové zdvihy s činkou, bicepsové zdvihy s jednoručními činkami, kladivové zdvihy.

Doporučení z praxe: Nezapomínejte na důležitost správné techniky provedení cviků. Nedostatečná technika může vést ke zraněním, což by vám zkazilo další dobrodružství. Před zahájením intenzivnějšího tréninku se poraďte s trenérem.

  • Poslouchejte své tělo: Bolest je signálem, že něco není v pořádku. Neignorujte ji.
  • Dostatečný odpočinek: Regenerace je stejně důležitá jako samotný trénink. Po náročném dni v Amazonii, stejně jako po náročném tréninku, je odpočinek nezbytný.
  • Vyvážená strava: Dodržujte zdravou a vyváženou stravu, která vám dodá energii pro další výkony. Vždyť i objevování světa vyžaduje dostatek energie.
Scroll to Top