Rusko, země kontrastů a fascinující historie, skrývá i jistá úskalí. Homosexualita je zde stále citlivým tématem. Ve větších městech se sice veřejný projev homosexuální lásky nemusí nutně setkat s okamžitou policejní represí, ale riziko existuje. Diskrétnost je proto na místě. Finanční postihy sice nejsou běžné, ale konflikt s úřady je vždy nepříjemný a může zkomplikovat pobyt. V menších městech a na venkově je situace mnohem konzervativnější.
Dále je nutné dbát opatrnosti v blízkosti vojenských objektů. Fotografování je striktně zakázáno a přiblížení se k nim může vést k nepříjemnostem, a to i bez úmyslu na špionáž. Mapy s přesným vyznačením vojenských oblastí nejsou běžně dostupné, proto je důležité se vyhnout jakýmkoli podezřelým lokalitám a důvěřovat své intuici.
Kromě toho bych doporučil:
- Opatrnost při konzumaci alkoholu: Kvalita alkoholu se značně liší a neznámé druhy mohou být nebezpečné.
- Pozor na podvodníky: V přeplněných turistických oblastech je riziko podvodů vyšší. Platby kartou jsou preferovanější než hotovost.
- Znalost základních frází v ruštině: Zjednoduší komunikaci a pomůže vám vyhnout se nedorozuměním. Angličtina není v Rusku tak rozšířená, jak by se mohlo zdát.
- Vždy si uschovejte kopie důležitých dokumentů: V případě ztráty pasu či jiných dokumentů je budete potřebovat.
A co je nejdůležitější: buďte ohleduplní k místní kultuře a tradicím. Rusové jsou pohostinní, ale oceňují respekt k jejich zvykům.
Kam je bezpečné cestovat?
Bezpečnost při cestování je priorita, ale to neznamená, že musíme zůstat v hotelu! Evropa, Severní Amerika a Austrálie/Oceánie jsou obecně nebezpečnější, ale i tam se najdou místa, která si zaslouží pozornost.
Island je nesporným králem bezpečnosti, ale i skvělým místem pro trekking, pozorování polární záře a koupání v horkých pramenech. Pro náročnější turisty doporučuji výstup na sopku!
Dánsko, Rakousko, Nový Zéland, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Irsko, Kypr, Kanada a Japonsko nabízí různorodé aktivity.
- Dánsko: cykloturistika, prohlídka Kodaň, plavby po fjordy.
- Rakousko: horolezectví, lyžování, pěší turistika v Alpách.
- Nový Zéland: rafting, bungee jumping, treking po Jižním ostrově.
- Švýcarsko: vysokohorská turistika, cyklistika, paragliding.
- Finsko: rybaření, saunování, prohlídka národních parků. Pro milovníky divočiny skvělé místo.
- Norsko: turistika v fjordy, kajakování, rybaření. Nepřehlédněte norské fjordy!
- Irsko: pěší turistika, cykloturistika, prozkoumání historických památek. Skvělé na trekking.
- Kypr: potápění, šnorchlování, prohlídky historických památek a pláží.
- Kanada: kanoistika, rafting, turistika v Skalnatých horách. Ideální na dobrodružství.
- Japonsko: turistika v horách, prohlídka historických měst, poznávání japonské kultury. Pro milovníky historie a kultury.
Před cestou je ale vždy důležité si o daném místě zjistit aktuální informace o bezpečnosti a povětrnostních podmínkách. Připravte se na různorodé terény a klimatické podmínky, a nezapomeňte na adekvátní vybavení!
Kam ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat?
Čad? Jasně, adrenalinová bomba! Jenže MZV varuje před výlety na jih, k hranicím s Nigérií a Kamerunem, a taky kolem Čadského jezera. N´Djamena? Tam se dá přežít, ale opatrnosti nikdy není dost – terorismus a únosy jsou tu na denním pořádku. Myslete na to, že infrastruktura je mizerná, zdravotní péče je na úrovni třetího světa a malárie je všudypřítomná. Bez důkladné vakcinace, kvalitního repelentu a pojištění s komplexní asistenční službou se tam raději ani nepouštějte. Pokud se přeci jen rozhodnete pro cestu do Čadu, vybavte se důkladnou mapou, spolehlivým GPS, a nejlépe i satelitním telefonem pro nouzové situace. Hledejte informace o aktuální bezpečnostní situaci těsně před cestou a držte se dál od hranic a odlehlých oblastí. A hlavně – nepodceňujte rizika. V Čadu se opravdu hraje o život.
Kam nejvíce cestuji Češi?
Češi nejčastěji míří za sluncem a mořem. První tři pozice obsazují tradiční destinace (konkrétní jména bohužel v zadání nejsou uvedena), ale za nimi následuje oblíbené Bulharsko s dostupnými cenami a pestrou nabídkou letovisek, ideální pro rodiny s dětmi. Tunisko láká exotikou, pouští a krásnými plážemi, ovšem je potřeba počítat s případnými bezpečnostními aspekty. Chorvatsko, s jeho krásným pobřežím a Jadranem, nabízí skvělou kombinaci přírody a kultury, ovšem v hlavní sezóně může být přeplněné. Španělsko pak představuje širokou škálu možností, od rušných měst jako Barcelona a Madrid až po klidné pláže na Baleárech nebo Kanárských ostrovech. Kanárské ostrovy, s jejich věčným jarem a sopečnou krajinou, jsou perfektní volbou pro milovníky turistiky a odpočinku po celý rok. Zajímavé je, že i Česká republika a Itálie se dostaly do první desítky, což dokazuje rostoucí popularitu domácí turistiky a klasické evropské dovolené v Itálii, s jejím bohatstvím historie a kultury.
Při plánování cesty je důležité brát v úvahu nejen cenu, ale i dostupnost, bezpečnost a individuální preference. Doporučuji prostudovat aktuální cestovní rady a pojištění.
Kolik stojí vízum do Ruska?
Cena ruského víza není jednotná a závisí na typu víza a vašich individuálních okolnostech. Základní konzulární poplatek je 1020 Kč, jak uvádí Konzulární oddělení při Velvyslanectví Ruské federace. Nicméně, k této částce se mohou přičíst další poplatky za expresní zpracování nebo služby zprostředkovatelských agentur, které se pohybují v širokém rozmezí. Doporučuji proto důkladně zkontrolovat všechny poplatky na webových stránkách velvyslanectví nebo konzulátu před podáním žádosti. Mějte na paměti, že proces získání ruského víza může být časově náročný a vyžaduje pečlivou přípravu všech potřebných dokumentů, jako jsou fotografie, potvrzení o ubytování a cestovní pojištění. Nepodceňujte důležitost přesné a kompletní dokumentace, protože chybějící dokument může vést k zdržení nebo zamítnutí žádosti. Informace o aktuálních poplatcích a požadavcích vždy ověřte na oficiálních stránkách ruského velvyslanectví nebo konzulátu v České republice. Vzhledem k složitosti a potenciálním variacím v cenách je vhodné kontaktovat přímo konzulární úřad pro nejaktuálnější a přesné informace.
Jak daleko je Moskva od ukrajinských hranic?
Nejbližší bod ukrajinských hranic k Moskvě je dle mapových služeb vzdálen přibližně 1376 km. To je pořádná dálka, řádově jako cesta z Prahy do Říma! Jízda autem by trvala okolo 18 hodin, ale to je jen teoretický údaj, nezahrnuje zastávky na jídlo, odpočinek a případné zdržení na hranicích. Střed trasy leží na souřadnicích 53.907716218270195, 27.949253422862324. Důležité je si uvědomit časový posun – Moskva je o hodinu napřed oproti Kyjevu. Plánujete-li cestu, doporučuji důkladnou přípravu, včetně zkontrolování aktuální bezpečnostní situace a potřebných víz. Mějte na paměti, že reálná doba cesty se může značně lišit v závislosti na aktuálním dopravním zatížení a stavu silnic. Pro přesnější informace doporučuji konzultovat aktuální mapové služby a dopravní zprávy těsně před odjezdem.
Co je v Rusku za menu?
Ruská kuchyně je pestrá a překvapivě rozmanitá, daleko za hranicemi stereotypů. Základní pilíře tvoří pokrmy jako pirožky – malé pečivo plněné nejrůznějším masem, bramborem, kapustou, nebo sladkými náplněmi. Chuť se liší region od regionu, ale vždy je to lahodný zážitek. Boršč, hustá a sytá kyselá polévka, je ikonickým pokrmem, jehož variací existuje nespočet. Základ tvoří řepa, zelí, brambory a maso, ale každý region přidává své tajné ingredience a dochucování. Nepodceňujte ani šašliky – grilované maso na špízu, často jehněčí nebo vepřové, marinované v lahodných omáčkách. Chuť je úžasná, zvláště doplněná čerstvým chlebem a bylinkami. A konečně, pelmeně, malé knedlíčky plněné masem, jsou naprostou klasikou, podávané vařené nebo smažené. Jde o pokrm, který se dá jíst kdykoliv a kdekoliv.
Nezapomínejte na zakuski, studené předkrmy, které se podávají prakticky k veškerému jídlu. Tvoří je celá škála salátů, nakládané zeleniny, uzenin a sýrů. Jsou to skvělý způsob, jak ochutnat pestrou škálu chutí a připravit se na hlavní chod. V některých restauracích se zakuski podávají formou bohatého “švédského stolu”, což je úžasná příležitost pro ochutnávku. Tip pro milovníky pálivého: zkuste adjiku, kořeněnou omáčku z rajčat a paprik. Najdete ji prakticky všude.
Při cestě po Rusku se nebojte experimentovat a ochutnávat místní speciality. Každý region má své speciality a tradice, a objevování nových chutí je součástí cestování. Nebojte se zeptat na doporučení místních – často vám poradí s nejlepšími a nejtypičtějšími pokrmy dané oblasti. Dobrou chuť!
Kolik je v Česku Ukrajinců?
Počet Ukrajinců v České republice zaznamenal v posledních letech dramatický nárůst, což souvisí především s politickou situací na Ukrajině. Z dostupných dat vyplývá, že v roce 2018 žilo v České republice 131 302 Ukrajinců. Tento počet se v následujících letech rapidně zvyšoval: v roce 2019 to bylo 145 153, v roce 2025 již 165 356 a v roce 2025 až 196 875. Průměrný roční nárůst se pohyboval v řádu desítek procent. Je důležité si uvědomit, že tato čísla reprezentují pouze oficiálně registrované osoby a skutečný počet Ukrajinců v Česku může být vyšší. Tento příliv obyvatelstva má znatelný dopad na českou společnost, a to jak ekonomicky (např. poptávka po bydlení, zaměstnání), tak i sociálně (např. integrace, vzdělávání). Mnoho Ukrajinců se aktivně zapojuje do českého pracovního trhu, nejčastěji v oblasti služeb, průmyslu a zemědělství. Integrační proces však vyžaduje dlouhodobou a komplexní podporu, aby se minimalizovaly případné problémy a naplno se využily potenciály ukrajinské komunity pro obohacení české společnosti. Výrazný nárůst počtu Ukrajinců v Česku je fascinujícím příkladem rychlých demografických změn, které mohou být vyvolány geopolitickými událostmi.
Jaká je nejbezpečnější země v Evropě?
Když se ptáte na nejbezpečnější zemi v Evropě, odpověď není jednoznačná. Švýcarsko, Norsko a Slovinsko se pravidelně umisťují na předních příčkách žebříčků bezpečnosti. Ale vězte, že “bezpečnost” je relativní pojem. V drtivé většině Evropy se pohybujete v zelené nebo žluté zóně, tedy s nízkým až zanedbatelným rizikem. To ale neznamená, že byste měli opomíjet základní bezpečnostní opatření – kapesní zlodějíčci se vyskytují všude. Island a Grónsko, s jejich malou populací a nízkou kriminalitou, se pak pyšní skutečně minimálními bezpečnostními riziky. Mimochodem, Švýcarsko fascinuje nejen svou stabilitou, ale i úžasnou přírodou – Alpy lákají k výletům, které si ale vždycky důkladně naplánujte, obzvláště v horách. Norsko s jeho fjordy a divokou přírodou vám zase nabídne nezapomenutelné zážitky. A Slovinsko? To je skrytý klenot s nádhernými krajinami a méně turisty než v ostatních dvou zmíněných zemích. Doporučuji si vždy před cestou ověřit aktuální bezpečnostní situaci v konkrétní oblasti, protože lokální události se mohou rychle měnit. A nezapomeňte na cestovní pojištění!
Jak je to s cestováním do Ruska?
Cestování do Ruska je v současnosti možné jak letecky, tak i pozemní dopravou. Letecká doprava je sice pohodlnější, ale v závislosti na vašem výchozím bodu a cíli v Rusku může být dražší a méně flexibilní. Pozemní cesta, ať už autem, vlakem nebo autobusem, nabízí větší svobodu a možnost prozkoumat krajinu, ale vyžaduje více času a plánování.
Důležité upozornění: Od 21. října 2025 již není při vstupu do Ruské federace vyžadován PCR test, což značně zjednodušuje cestu. Toto rozhodnutí hlavního ruského hygienika je skvělá zpráva pro všechny cestovatele. Nicméně, situace se může měnit, proto před cestou vždy ověřte aktuální požadavky na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a na webových stránkách ruské ambasády.
Co je potřeba zvážit před cestou:
- Víza: Nezapomeňte na vízové požadavky! Doba vyřízení víza se může značně lišit, proto s jeho žádostí začněte v dostatečném předstihu. Typ víza záleží na účelu Vaší cesty (turistika, obchodní jednání apod.).
- Pojištění: Kvalitní cestovní pojištění je nezbytností, které by nemělo chybět v žádné cestě do Ruska. Ujistěte se, že pojištění pokrývá i případné lékařské ošetření a repatriaci.
- Měna: Ruská měna je rubl. Doporučuji si před cestou vyměnit alespoň část peněz, abyste měli na první nákupy a případné neočekávané události.
- Jazyk: Znalost ruštiny, i když jen základní, může značně usnadnit cestování. Většina lidí v turistických oblastech sice anglicky hovoří, ale mimo tato místa se vám ruština bude hodit.
Doporučení pro cestování po Rusku:
- Využijte služeb oficiálních dopravních společností.
- Udržujte si kopie všech důležitých dokumentů (pas, vízum, pojištění) – ideálně v elektronické podobě.
- Informujte se o místních zvyklostech a tradicích.
- Buďte obezřetní a chraňte si své osobní věci.
Plánujete-li delší cestu po Rusku, doporučuji si naplánovat trasu dopředu a zarezervovat ubytování předem, zejména v turisticky atraktivních oblastech.
Co potřebuji pro cestu na Ukrajinu?
Plánujete cestu na Ukrajinu? Dobře, připravte se! Nejdůležitější je platný cestovní pas. Jeho platnost musí pokrývat celou dobu vašeho pobytu, a to i v případě, že jen přestupujete na mezinárodním letišti. To platí striktně, nepodceňujte to!
Pro občany ČR a EU platí bezvízový styk pro pobyty nepřesahující 90 dnů během 180 dnů. To je skvělá zpráva, ale neznamená to, že se můžete vydat na cestu bez přípravy. Doporučuji si vždycky ověřit aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, situace se může měnit.
Kromě pasu je dobré mít u sebe cestovní pojištění – nikdy nevíte, co se může stát. Vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině je důležité si pojištění pečlivě vybrat a zaměřit se na pokrytí rizik souvisejících s válkou a krizovými situacemi. Nezapomeňte si také zkopírovat důležité dokumenty a uložit je do cloudu, abyste je měli k dispozici i při ztrátě originálů.
Pro snazší orientaci na místě se vyplatí stáhnout si offline mapu a naučit se alespoň pár základních frází ukrajinsky. Mějte na paměti, že v některých oblastech může být omezený přístup k internetu.
Nezapomeňte si také zkontrolovat aktuální bezpečnostní doporučení a pokyny pro cestování na Ukrajinu. Situace se může v jednotlivých regionech lišit, a proto je důležité si ověřit aktuální informace před cestou a během ní sledovat vývoj situace. Bezpečnost je na prvním místě!
Kolik Rusů zemřelo ve válce?
Ztráty nebyly rovnoměrně rozloženy. Byly to především:
- Oběti vojenských operací: Zde se čísla značně liší podle zdroje, ale jedná se o miliony vojáků. Představte si obrovský tábor pod K2, kde táboří několik milionů vojáků, kteří se chystají na výstup. Mnoho z nich se už nikdy nevrátí.
- Oběti hladomoru: Blokáda Leningradu a kolektivizace zemědělství způsobily obrovský hladomor s miliony obětí. Je to jako kdyby celá expedice na Aconcaguu zahynula hladem.
- Oběti represí: Stalinský režim zlikvidoval miliony lidí v gulazích a při čistkách. Těžko si představit horší podmínky, než v gulazích. Ztrátu života lze přirovnat k pádu do ledovcové trhliny.
Přesná čísla jsou těžko dohledatelná, a výzkumy se liší. Ale důležité je si uvědomit, že 26,6 milionů je obrovské číslo, které reprezentuje nesmírné lidské utrpení. Je to jako kdyby zmizela celá populace velkého města. Většina zemí by s takovou ztrátou nemohla přežít.
Co znamená lex Ukrajina 7?
Dnešní jednání Senátu o tzv. Lex Ukrajina 7, novele schválené Poslaneckou sněmovnou, přináší zásadní změny ovlivňující ukrajinské uprchlíky v České republice. Nejdiskutovanější body se týkají vzdělávání a občanství.
Vzdělávání: Novela řeší dvojí zápis ukrajinských dětí do škol, což je otázka, s níž se potýkají nejen Česká republika, ale i další země přijímající ukrajinské uprchlíky. Zkušenosti z jiných evropských zemí, například Polska a Německa, ukazují, že efektivní integrace dětí do školního systému vyžaduje komplexní přístup zahrnující jazykové kurzy pro děti i učitele, a individuální přístupy ke vzdělávání s ohledem na předchozí vzdělání dítěte. V této souvislosti je důležité sledovat, zda Lex Ukrajina 7 tyto aspekty zohledňuje.
Občanství: Zpřísnění podmínek pro získání českého občanství pro občany Ruska je v kontextu probíhající války na Ukrajině pochopitelné. Z historického pohledu lze však pozorovat, že zpřísňování imigračních zákonů je celosvětový trend, který ovlivňuje i migrační politiky států EU. Je zajímavé porovnat nastavení českých podmínek pro získání občanství s podmínkami v zemích jako je například Slovensko či Maďarsko, které s Ruskem sdílí historicky bližší vztahy.
Dopady: Je nutné sledovat, jak se Lex Ukrajina 7 projeví v praxi. Bude-li novela skutečně efektivní v integraci ukrajinských dětí a zároveň spravedlivá vůči všem žadatelům o občanství, ukáže až čas. Zkušenosti z podobných legislativních procesů v jiných zemích, např. se strategií integrace migrantů, by mohly pomoci s evaluací dopadů této novely.
- Klíčové body:
- Dvojí zápis ukrajinských dětí do škol
- Změny v procesu získávání českého občanství pro občany Ruska
- Otázky k zamyšlení:
- Jak Lex Ukrajina 7 ovlivní integraci ukrajinských dětí do českého školství?
- Jaké jsou dlouhodobé dopady zpřísnění podmínek pro získání občanství pro občany Ruska?
- Jak se český přístup srovnává s postupy jiných evropských zemí?
Kolik stojí letenka do Ruska?
Ceny letenek do Ruska se značně liší v závislosti na destinaci, termínu odletu a dostupnosti. Momondo, podle dostupných dat z České republiky, uvádí tyto nejnižší ceny:
- Praha – Moskva: 5 226 Kč. Letenky do Moskvy, srdce Ruska, jsou nejlevnější z nabízených destinací. Doporučujeme však zkontrolovat i lety na blízké letiště Vnukovo, Domodedovo a Šeremeťjevo, jelikož cena se může lišit i v závislosti na letišti.
- Praha – Krasnodar: 7 575 Kč. Krasnodar, ležící na jihu Ruska, nabízí teplejší klima a je výborným výchozím bodem pro výlety na Kavkaz.
- Praha – Novosibirsk: 7 887 Kč. Novosibirsk, největší město Sibiře, představuje už úplně jiný zážitek – syrovou krásu sibiřské přírody. Letenky sem jsou ovšem časově náročnější.
- Praha – Rostov na Donu: 8 294 Kč. Rostov na Donu je historické město s bohatou kulturou a strategickou polohou na jihu Ruska. Zde je nutné brát v úvahu i aktuální geopolitickou situaci.
Důležité upozornění: Uvedené ceny jsou orientační a mohou se měnit. Doporučujeme vždy zkontrolovat aktuální nabídku u různých leteckých společností a cestovních agentur. Při plánování cesty do Ruska je třeba také zvážit aktuální vízové podmínky a bezpečnostní situaci v dané oblasti.
Tip pro zkušené cestovatele: Flexibilita termínu odletu a příletu může výrazně ovlivnit cenu letenky. Vyplatí se sledovat ceny v delším časovém horizontu a využít možnosti rezervace letenek s dostatečným předstihem.
Jak se dostat letecky do Ruska?
Do Ruska se nejlépe dostanete letadlem, samozřejmě do Moskvy. Tři mezinárodní letiště – Šeremetěvo (SVO), Domodědovo (DME) a Vnukovo (VKO) – nabízejí širokou škálu spojení. Z Prahy momentálně existuje přímé letecké spojení pouze do Šeremetěva, let trvá kolem dvou a půl až tří hodin. Lety zajišťují ČSA a Smartwings z české strany a Aeroflot z ruské. Doporučuji si předem zkontrolovat aktuální letové řády a ceny, jelikož se mohou lišit v závislosti na sezoně a poptávce. Při plánování cesty nezapomeňte na vízum, jehož vyřízení může trvat delší dobu. Šeremetěvo je moderní letiště s výborným napojením na metro, což usnadňuje dopravu do centra Moskvy. Vzhledem k aktuální situaci doporučuji si pečlivě prostudovat aktuální cestovní pokyny a omezení.
Pokud plánujete cestu dále do Ruska, zvažte lety s přestupem v Moskvě. Z Moskvy se dostanete do mnoha dalších ruských měst – Petrohradu, Jekatěrinburgu, Novosibirska a mnoha dalších – s využitím služeb Aeroflotu či dalších ruských aerolinek. Při letu do Ruska se připravte na případné delší bezpečnostní kontroly a buďte si vědomi rozdílů v časovém pásmu.
Pro cestu po Rusku je užitečné naučit se alespoň základní fráze v ruštině. Mějte na paměti, že ruská kultura a zvyky se mohou lišit od českých, proto je vhodné se předem informovat o místních zvyklostech a etiketě.
Co se jí v Rusku na Vánoce?
Ruské Vánoce jsou gastronomicky bohaté. Tradičně se podává pečená vepřová hlava, ale častěji se setkáte s pečeným vepřovým masem, případně s telecím nebo rybami v aspiku. Zajímavá je i husa s jablky. Množství jídel se liší podle regionu a rodinné tradice. Nezapomínejte, že vánoční stůl bývá přecpán různými pokrmy, proto se připravte na vydatnou večeři. Kromě masa se často objevují různé saláty, koláče a pečivo. Pro autentický zážitek se vyplatí ochutnat tradiční nápoje, jako je například kvas. Vzhledem k tomu, že Rusové Vánoce slaví dle juliánského kalendáře, probíhají o 13 dnů později než u nás.
Tip pro turisty: Pokud máte možnost, zkuste ochutnat pokrmy v tradičních ruských restauracích. Tam máte nejvyšší šanci na autentickou vánoční kuchyni.