Amerika, země neomezených možností, ale i nebezpečím. Bezpečnost je na prvním místě, a to i v turisticky atraktivních oblastech. Kapesní krádeže jsou bohužel realitou, proto vždy noste doklady, peníze a cennosti co nejblíže k tělu a neustále je sledujte. Nevěřte cizím lidem s přílišnou ochotou pomoci, často se jedná o taktiku zlodějů.
Výběr hotovosti z bankomatu si naplánujte na denní dobu a na frekventovaná místa. Temné uličky a odlehlé oblasti vynechte úplně. Ideální je bankomat uvnitř banky nebo obchodního centra. Využívejte karty k platbě, minimalizujete tak riziko krádeže hotovosti.
- Doprava: Větší města mají skvělou veřejnou dopravu, ale buďte obezřetní, zvláště v nočních hodinách. Dávejte pozor na své okolí a cennosti.
- Ubytování: Zkontrolujte si zámek na dveřích a okno. Využívejte trezor na cennosti v hotelu.
- Pojištění: Nepodceňujte cestovní pojištění s komplexní ochranou, včetně léčebných výdajů a ztráty zavazadel. Je to investice, která se vám může bohatě vyplatit.
Aplikace a technologie: Stáhněte si užitečné aplikace jako Google Translate, mapy offline a aplikace pro volání taxi. Informujte se o místních zákonech a zvyklostech. Na druhou stranu se vyhněte přespřílišnému používání mobilního telefonu na veřejnosti, abyste nepřitáhli nežádoucí pozornost.
- Komunikace: Naučte se pár základních frází v angličtině. Může vám to pomoci v nepředvídatelných situacích.
- Zdraví: Doporučuji prostudovat si informace o očkování a potřebných preventivních opatřeních, abyste se vyhnuli zdravotním problémům během cesty.
Zdravý rozum je nejlepší ochrana. Buďte obezřetní, ale nenechte se strachem ovládnout. Užijte si cestu naplno!
Co se stane, když nemám starý pas?
Ztratil jste starý pas? Nebo vám prostě leží doma a nevíte, co s ním? Tohle je častější problém, než si myslíte. A věřte mi, ignorovat to se nevyplácí.
Česká legislativa je v tomto ohledu nekompromisní. Neodevzdání neplatného nebo přeplněného pasu je přestupek, za který vám hrozí pokuta až 10 000 Kč. To není zanedbatelná částka, zvláště když si uvědomíte, že se dá lépe využít na další cestování!
Kam s ním tedy? Nejlepší je odevzdat ho osobně na jakémkoli pracovišti Policie České republiky, které vydává cestovní doklady. Některá pracoviště mají schránku na odevzdání dokumentů. Pokud se vám nechce nikam jezdit, můžete se informovat, zda je možné pas zaslat poštou – doporučeně a s potvrzením o doručení. Vždy si uschovejte potvrzení o odevzdání, abyste měli důkaz o splnění povinnosti.
Proč je to tak důležité? Starý pas obsahuje vaše osobní údaje, které by mohly být zneužity. Navíc plněný pas může bránit vydání nového, jelikož úřady potřebují mít přehled o všech vašich cestovních dokladech.
Shrnutí: Nepodceňujte povinnost odevzdat starý pas. Ušetříte si tak nejen peníze, ale i případné komplikace a starosti.
Co si zabalit do Ameriky?
Cesta do Ameriky: 5 věcí, na které při balení rozhodně nezapomenout (a pár bonusů od zkušeného cestovatele)!
Pas a ESTA/vízum: Tohle je svatá trojice – bez platného pasu a vyřízeného ESTA (pro krátkodobý turistický pobyt) či víza se do USA nedostanete. Zkontrolujte platnost pasu s dostatečnou rezervou – minimálně šest měsíců po plánovaném návratu. ESTA si vyřiďte s dostatečným předstihem, nečekaný problém může zdržet.
Funkční platební karty: Hotovost je v USA spíše výjimkou, platební karty jsou všudypřítomné. Doporučuji mít s sebou alespoň dvě karty od různých bank – pro případ ztráty či blokace. Informujte svoji banku o plánované cestě, aby vám nezablokovala kartu v zahraničí.
Správná nabíječka: USA používají jiné napětí a zásuvky než Česká republika. Nezapomeňte si pořídit adaptér a ideálně i univerzální nabíječku, která zvládne různé napětí. Šetřete si nervy a vyhněte se nepříjemným překvapením s vybitými telefony a fotoaparáty.
Léky a zdravotní pojištění: Vezměte si dostatek všech potřebných léků, na předpis i volně prodejných. Americká zdravotní péče je extrémně drahá, proto je cestovní pojištění naprostou nezbytností. Vyberte si variantu s dostatečným krytím, zahrnující i lékařskou evakuaci.
Powerbanka a stažené mapy: Powerbanka je pro navigaci, focení a sdílení zážitků na sociálních sítích nepostradatelná. Stažené offline mapy (např. v aplikaci Maps.me) se vám budou hodit i tam, kde není internet. Spolehněte se na technologie, ale pamatujte na to, že i technologie mohou selhat.
Bonusový tip: Nepodceňujte kvalitní cestovní tašku a pohodlnou obuv! Americká města jsou velká, budete hodně chodit. A nezapomeňte na dobrou náladu – ta je k nezaplacení!
Jak dlouho můžu být v USA jako turista?
Jako turista s vízem B-2 ti USA na první švih dají maximálně půl roku. To ti stačí na pořádný roadtrip po západním pobřeží, anebo na prozkoumání národních parků od Yosemity po Grand Canyon. Ale pozor, šest měsíců je strop. Chceš-li se zdržet déle, třeba kvůli zdolání Appalačské stezky, musíš uhranout imigrační úředníky nepředvídatelnými okolnostmi, které ti znemožní odlet včas. Tohle ale není žádná procházka růžovým sadem, schválení prodloužení o dalších šest měsíců je výjimkou, ne pravidlem. Budeš muset důkladně doložit, co ti brání v návratu, ať už je to vážná nemoc, nečekaná pracovní záležitost, nebo cokoli jiného, co úředníci uznají za dostatečně vážné. Takže si ten půlrok pořádně naplánuj a počítej s tím, že prodloužení je opravdu jen v krajním případě.
Kolik peněz si vzít do USA?
Plánujete cestu do USA a řešíte, kolik peněz si vzít? Záleží na délce pobytu a vašich plánech. Dárky v hodnotě do 100 USD můžete dovézt bezcelně. To je však pouze základní limit. V závislosti na typu víza a zemi původu se částka může vyšplhat až na 200–800 USD – pro přesné informace se podívejte na stránky help.cbp.gov. Nepodceňujte však výdaje! Cena letenek, ubytování a stravy se v USA může výrazně lišit podle destinace a ročního období. Zkušení cestovatelé doporučují mít vždy rezervu pro nepředvídané situace.
Důležité je vědět, že dovoz i vývoz hotovosti přesahující 10 000 USD podléhá deklaraci při vstupu do USA. Nezapomeňte si proto připravit potřebné dokumenty a vyplnit formuláře. Pro platby doporučuji kombinaci platebních karet a hotovosti. Platební karty jsou praktické, ale hotovost se může hodit v situacích, kdy není dostupný platební terminál, a také pro menší nákupy. Zvažte i možnost cestovní pojistky, která vám může ušetřit peníze v případě zdravotních komplikací nebo ztráty zavazadel.
Na co se ptaji při vstupu do USA?
Američtí imigrační úředníci se při vstupu do USA zaměřují především na prokázání vašich vazeb na Českou republiku. To zahrnuje detailní informace o vašem studiu, zaměstnání, bydlení a rodinných poměrech. Cílem je ověřit, že máte v ČR silné zázemí a neplánujete v USA nelegálně pracovat nebo zůstat. Podrobné otázky se mohou týkat délky pobytu v ČR, finanční situace a důvodů cesty do USA. Připravte si důkazy – výpisy z účtu, potvrzení o zaměstnání, studijní doklady, letenky apod. Nejasné odpovědi mohou vést k delšímu pohovoru, případně i k odmítnutí vstupu.
Zpáteční letenka je klíčová. Její absence může být interpretována jako záměr zůstat v USA nelegálně. Doporučuje se mít ji vždy připravenou a ideálně vytištěnou. Můžete mít i rezervaci na otevřený termín, ale měli byste být schopni jasně zdůvodnit, proč zatím nemáte konkrétní datum návratu. Nezapomeňte, že i elektronická verze by měla být přístupná offline.
Důležité: Uvedené informace se týkají běžných turistických víz. Jiné typy víz (např. pracovní, studentské) mají specifické požadavky a vyžadují další dokumentaci. Před cestou se důkladně informujte na webových stránkách Velvyslanectví USA v Praze a připravte se na pečlivou kontrolu.
Kolik stojí krabička cigaret v USA?
Cena krabičky cigaret (20 ks) v USA se pohybuje od 5 do 12 dolarů, což je zhruba 110–264 Kč. Velký rozdíl v ceně je způsobený daněmi, které se liší stát od státu. V některých státech je kouření silně zdaněno, a tak se cena vyšplhá i nad 12 dolarů. Levnější cigarety najdete spíše v obchodech mimo turistické oblasti.
Nezapomeňte na celní limity! Do USA si můžete vzít maximálně 200 cigaret. Pokud překročíte tento limit, hrozí vám vysoká pokuta.
Tipy pro kuřáky cestující do USA:
- Porovnejte ceny: Než si koupíte cigarety, podívejte se na ceny v několika obchodech.
- Vyberte si značku: Ceny se liší i podle značky cigaret. Levnější varianty jsou dostupné, ale kvalita se může lišit.
- Využijte Duty Free: Pokud letíte, kupte si cigarety v Duty Free, obvykle tam jsou levnější.
- Elektronické cigarety: Zvažte elektronické cigarety – levnější a v mnoha oblastech povolené i v místech, kde je kouření zakázáno.
Důležité upozornění: Pravidla a daně se mohou měnit, proto si před cestou ověřte aktuální informace na webových stránkách celní správy USA.
Co se nesmí vozit do Ameriky?
Plánujete cestu do USA? Pak si dejte pozor na to, co si balíte do zavazadla! Do Spojených států se nesmí dovážet žádné masné výrobky, a to opravdu žádné. Zapomňte na salámy, šunky, klobásy, uzeniny, řízky – zkrátka na cokoliv, co obsahuje maso, ať už čerstvé, mražené, sušené, uzené nebo jinak tepelně upravené. To zahrnuje i konzervy s masem. Věřte mi, zkušenost s konfiskací oblíbené domácí klobásy na letišti v New Yorku není zrovna příjemná. Celníci jsou v tomto ohledu nekompromisní a důvody jsou jasné – ochrana před šířením chorob.
Týká se to i suvenýrů! Myslete na to, když si chcete přivézt domů třeba tradiční českou klobásu jako dárek. Raději se vyhněte riziku a pořiďte si něco jiného. Mnohem bezpečnější je vzít si s sebou například tradiční českou keramiku nebo krásné fotografie z vaší dovolené. Koneckonců, zážitky a vzpomínky jsou nejlepší suvenýry.
Nezapomeňte, že toto pravidlo se týká i zavazadel v odbavené i příruční zavazadle. Kontroly na amerických letištích jsou důkladné a porušení tohoto zákazu může vést k vysokým pokutám. Před cestou si proto důkladně prostudujte všechny aktuální předpisy na webových stránkách americké celní správy (CBP). Je to opravdu důležité, abyste si vaši cestu užili bez zbytečných problémů.
Jakou hotovost do USA?
Do USA je potřeba deklarovat hotovost přesahující 10 000 amerických dolarů (aktuálně cca 232 000 Kč). To platí jak pro dovoz, tak pro vývoz. Nejde jen o bankovky, ale i o cestovní šeky. Doporučuji mít u sebe potvrzení o původu peněz – výpis z účtu, směnárnu apod., aby se předešlo komplikacím na celnici.
Důležité: Deklarace se týká souhrnné částky všech hotovostních prostředků. Pokud cestujete s rodinou a každý má u sebe například 5000 dolarů, celková suma 10 000 dolarů je překročena a je nutná deklarace.
Kromě hotovosti se deklarace týká i předmětů s vyšší hodnotou.
- Dárky: Hodnotnější dárky (zejména elektronika, šperky) je vhodné deklarovat, aby se předešlo problémům s dokladem o koupi a zaplacením daní. Můžete se vyhnout nepříjemnostem i s doklady o původu.
- Komerční zboží: Pokud vezete zboží za účelem prodeje, je nutná detailní deklarace včetně faktur a dalších dokumentů. Bez ní hrozí vysoké pokuty.
Tip: Většinu peněz si raději vezměte na kartě. Je to bezpečnější a pohodlnější než vozit velké sumy hotovosti. Nezapomeňte si ověřit limity výběrů z bankomatů a poplatky za výběry v zahraničí u vaší banky.
- Připravte si kopii pasu a cestovní doklady.
- Mějte vše potřebné k prokázání původu peněz.
- Nepodceňujte vyplňování celních formulářů – vyplňte je pečlivě a pravdivě.
Co zabalit na Camino?
Co si sbalit na Camino de Santiago? Klíč je v minimalizmu. Trekový batoh 50-65 litrů stačí většině, ale zvažte svůj styl. Menší batoh znamená méně bolesti zad.
Spací pytel/vložka: Záleží na ročním období. V létě stačí lehká vložka, v zimě teplý spacák.
Karimatka: Lehká, nafukovací, s dobrou izolací je nezbytností.
Oblečení: Nepromokavá bunda a kalhoty jsou klíčové, bez ohledu na předpověď počasí. Vrstvení je důležité – funkční prádlo, trička z rychleschnoucího materiálu, teplé mikiny. Dvě až tři páry ponožek (merino vlna je skvělá!), rychle schnoucí kalhoty, krátké kalhoty (podle počasí).
Obuv: Pohodlné a odzkoušené trailové boty jsou základ. Nezapomeňte na náplasti na puchýře!
Hygiena: Zubní kartáček, pasta, malé mýdlo, ručník z mikrovlákna (schne rychle).
Ostatní: Lahve na vodu (min. 1,5 litru), sluneční brýle, klobouk, čelovka, náhradní šněrování, multifunkční nástroj, malá lékárnička (obvazy, náplasti, léky na bolest, antiseptikum), dobíjecí powerbanka, lehká pláštěnka na batoh, papírová mapa (i když máte GPS), účetní blok pro zaznamenávání výdajů a cenných dokumentů.
Důležité: Neberte si nic, co by se vešlo do kapes! Váha je nepřítel. Vše pečlivě zvažte a vezměte jen to nejnutnější. Mnoho věcí se dá dokoupit po cestě.
Jak starý pas do Ameriky?
Do Ameriky s pasem? Žádný problém! Česko je v tzv. “šestiměsíčním klubu”, takže stačí, když ti pas bude platný ještě minimálně šest měsíců po plánovaném návratu. To se hodí, když se chystáš na spontánní výlety a nechceš řešit zdlouhavé obnovování pasu. Ušetříš čas i peníze, které můžeš raději investovat do zážitků. Pro klid duše si ale vždycky ověř aktuální pravidla na stránkách ambasády USA. Může se stát, že se něco změní. Nezapomeň taky na vízum, pokud ho potřebuješ. Bez toho se do USA nedostaneš. Ať už se chystáš na trekking po Yosemitském národním parku, nebo na prohlídku městských džunglí New Yorku, dobře připravený pas ti zaručí bezproblémový průběh tvé cesty.
Tip pro cestovatele: Skvělý způsob, jak si ověřit platnost pasu a dalších dokumentů, je vytvoření si seznamu s daty expirace a uložení ho do cloudu. Tak budeš mít přehled na všechna svá zařízení.
Proč stojí cigarety všude stejně?
Cena cigaret je v rámci EU, s výjimkou Velké Británie a Švédska, překvapivě jednotná. To není náhoda. Výrobci se řídí cenou vytištěnou přímo na kolku. Tato pevná cena, kterou nelze překročit, je standardem. Můj osobní zážitek z cest po Evropě to potvrzuje. Všiml jsem si, že cena se odlišuje pouze v případě, že se jedná o speciální edice, nebo se do ceny započítává místní daň, ale i tak se drží v poměrně úzkém rozmezí.
Zajímavé je, že tento systém má své výhody i nevýhody.
- Výhody: Snadnější kontrola cen, omezení cenové konkurence a zamezení nekalých praktik.
- Nevýhody: Omezení flexibility pro prodejce a možnost, že cena neodráží skutečné náklady, především v zemích s odlišnou ekonomikou.
Na druhou stranu, v Británii a Švédsku, kde tento systém neplatí, jsem zaznamenal větší rozptyl cen mezi jednotlivými prodejci. To je dáno tím, že cena je volně stanovena. Z mého pohledu je to systém s kompromisy.
Co mohu přivézt do USA?
Do Spojených států můžete bezcelně dovézt všechny osobní věci, které pro svou cestu potřebujete. Mějte ale na paměti, že „osobní potřeby“ jsou definovány poměrně striktně a celníci mají právo posoudit, zda se dané zboží skutečně jedná o osobní potřebu. Přesné množství a typ zboží podléhá individuálnímu posouzení.
Kromě osobních věcí je povoleno bezcelně dovézt na osobu 100 doutníků a 200 cigaret (jeden karton), s výjimkou tabákových výrobků z Kuby, jejichž dovoz je striktně zakázán. Pro osoby starší 21 let je povoleno bezcelní dovoz 1 litru alkoholu. Je důležité si uvědomit, že překročení těchto limitů může vést k vysokým celním poplatkům, zabavení zboží, nebo dokonce k právním následkům.
Doporučujeme si před cestou detailně ověřit aktuální celní předpisy na webových stránkách americké celní správy (CBP), jelikož předpisy se mohou měnit. Nejasnosti ohledně dovozu specifických předmětů, jako jsou léky, potraviny nebo elektronika, je nutné řešit předem s CBP. Případné nesrovnalosti v deklaraci mohou vést k problémům při vstupu do země, proto je důkladná příprava nezbytná.
Kolik stojí krabička cigaret 2025?
Ceny cigaret v roce 2025 se v Česku pohybují dle značky a velikosti balení. Očekávejte značné rozdíly v cenách mezi jednotlivými druhy.
Příklady cen:
- Winston: Standardní balení (20 ks) od 151 Kč, větší balení (27 ks) až 195 Kč. Větší balení se často vyplatí, pokud kouříte více.
- LD: Standardní balení (20 ks) 152 Kč. Jednoduše řečeno, střední cenová kategorie.
- L&M: Od 153 Kč (L&M KS Soft, 20 ks) do 166 Kč (větší balení, 22 ks). V nabídce najdete různé varianty, s menšími cenovými odchylkami.
Tipy pro cestovatele:
- Ceny se mohou lišit v závislosti na prodejním místě (trafiky, supermarkety, benzínky). V menších obchodech nebo turistických oblastech očekávejte vyšší ceny.
- Větší balení cigaret bývají levnější na kus. Vyplatí se to, pokud kouříte více než jedno balení denně.
- V České republice platí přísné zákony ohledně prodeje tabákových výrobků osobám mladším 18 let. Mějte vždy u sebe doklad totožnosti.
- V některých zařízeních, jako jsou restaurace a bary, platí zákaz kouření. Informujte se předem.
Co mohu vozit do USA?
Plánujete cestu do USA a zajímá vás, co si můžete vzít s sebou? Základní pravidlo zní: všechny osobní věci. Ale pozor, “osobní věci” nejsou neomezené. Můžete si bezcelně přivézt 100 doutníků a 200 cigaret (celý karton), pokud vám je samozřejmě přes 21 let. Alkohol je povolen v množství 1 litru na osobu starší 21 let. V tomto ohledu je ale potřeba si dát pozor na specifika jednotlivých států, jelikož některé mohou mít přísnější omezení, než federální zákony. Například v některých státech je zakázáno dovážet alkohol i v rámci povolené kvóty.
Velmi důležité je vědět, že kubánské tabákové výrobky jsou do USA zakázány. To zahrnuje doutníky, cigarety i tabák. Nepodceňujte to, protože pašování může vést k vysokým pokutám. Doporučuji si před cestou ověřit aktuální celní předpisy na webových stránkách americké celní správy (CBP). Situace se může měnit, a proto je vždy lepší mít aktuální informace. Nezapomínejte také na to, že i pro léky platí určitá omezení – vezměte si jen tolik, kolik potřebujete na dobu pobytu a vždy mějte s sebou originální lékařský předpis.
A ještě jedna rada na závěr: vždy deklarujte vše, co s sebou vezete. Upřímnost se vám vyplatí. Nedeklarování zboží může vést k mnohem větším problémům než zaplacení cla.
Co tvoří cenu krabičky cigaret?
Cena krabičky cigaret v Česku je výrazně ovlivněna daněmi. Z 110 Kč tvoří daňová zátěž celkem 107,38 Kč, což představuje drtivých 97,61 % ceny.
Rozklad daní:
- DPH (21%): 19,09 Kč (17,35 % z celkové ceny). Všimněte si, že DPH se vztahuje i na spotřební daň, tudíž není jenom z ceny samotného tabáku.
- Spotřební daň: 88,80 Kč (80,73 % z celkové ceny). Tato daň je klíčovým faktorem vysoké ceny cigaret a je určena k omezení kouření.
Zajímavostí je, že cena samotného tabáku a výroby je v porovnání s daněmi zanedbatelná. Ceny cigaret se mezi jednotlivými značkami liší minimálně, rozdíly jsou převážně způsobeny marketingovými náklady.
Při cestování po Evropě si všimnete výrazných cenových rozdílů. V některých zemích jsou cigarety podstatně levnější, což je často dáno rozdílnou výší spotřebních daní. Je důležité si uvědomit, že dovoz cigaret mimo povolené limity je spojen s vysokými pokutami.
- Doporučuji se před cestou do zahraničí informovat o aktuálních celních předpisech ohledně dovozu tabákových výrobků.
- Pro srovnání cen cigaret v různých zemích využijte online kalkulátory nebo webové stránky specializující se na cestování.
Co smí a nesmi do letadla?
Co se týče příručních zavazadel, pamatujte, že pravidla jsou přísná a liší se jen minimálně mezi aeroliniemi. Kromě zbraní, výbušnin, hořlavin, chemikálií a toxických látek, jsou zakázány i tekutiny a gely v množství větším než 100 ml, které musí být uloženy v jednom uzavíratelném průhledném sáčku (tzv. TSA-approved bag). Mnoho letišť má na to speciální skenery, takže se vyplatí se s tím předem seznámit a zabránit zbytečným komplikacím. Z vlastní zkušenosti vím, že i nevinně vypadající předměty, jako například větší spreje na vlasy nebo větší balení krému na holení, mohou způsobit problémy. Na palubě jsem se setkal s lidmi, kteří museli tyto věci vyhodit.
U odbavených zavazadel je situace poněkud odlišná, ale stále přísná, obzvláště co se týče nebezpečných látek. Výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva jsou absolutně zakázány. Mnoho aerolinek má na svých stránkách detailní seznam zakázaných předmětů, takže si ho před cestou důkladně projděte. V některých zemích se setkáte s přísnějšími kontrolami než v jiných, takže je vždy lepší se na letišti informovat. Jednou jsem se například na letišti v Jižní Americe musel vzdát lahvičky s kokosovým olejem, která byla sice v odbaveném zavazadle, ale neprošla kontrolou kvůli svému složení.
Nezapomeňte, že před letem je vždy nejlepší se informovat u vaší konkrétní letecké společnosti o aktuálních pravidlech, protože se mohou v průběhu času měnit. Důkladná příprava vám ušetří čas a nervy na letišti.
Jaký je průměrný důchod v USA?
Průměrný americký důchod se pohybuje kolem 38 249 Kč, což je zhruba 1600 USD. To je, jak jsem se osobně přesvědčil při svých cestách po Spojených státech, hodnota značně závislá na mnoha faktorech.
Stát, ve kterém žijete, hraje klíčovou roli, stejně jako délka odpracovaných let a výše posledního platu. Systém sociálního zabezpečení v USA je komplexní a zahrnuje různé programy, takže “průměrný důchod” je spíše orientační číslo než přesná definice.
Doplňkové důchodové spoření je v USA poměrně běžné a významně ovlivňuje konečnou výši důchodu. Mnoho Američanů spoléhá i na úspory a investice, které si nashromáždili během svého života.
Životní náklady se v jednotlivých státech značně liší, proto i stejná výše důchodu může znamenat odlišnou životní úroveň. Například v Kalifornii bude s 1600 USD měsíčně o mnoho těžší vyjít než v některém státu na středozápadě. Porovnání s Českem (16 169 Kč) je tedy nutné brát s rezervou, jelikož se liší i náklady na bydlení, zdravotní péči a další životní potřeby.